Korthals Altes heeft slechts 60 miljoen nodig voor politie Conflicten bepaalden politieke leven Koekoek. Staking Coberco- zuivel Wim Kok begrijpt schroom van Lubbers voor tv-debat niet BINNENLAND £eidóe<3ou/ia/nt MAANDAG 9 FEBRUARI 1987 PAGIN1 [{J UTRECHT De staking voor onbepaalde tijd bij de Coberco-zuivelfabrieken in Arnhem en Eefde (sa men zo'n 400 werkne mers) is gisteravond be gonnen. Uit protest tegen de voorgeno men sluiting van beide bedrij ven is de eerste ploeg niet op gekomen, zo heeft een woord voerder van de Voedingsbond FNV meegedeeld. De aangebo den melk zal in Lochem tot melkpoeder verwerkt worden, zodat schade aan het milieu niet aan de orde is. De Coberco-directie is van plan de produktie in de Nij- kerkse vestiging te concentre ren. Het sluiten van de bedrij ven in Arnhem en Eefde gaat naar verwachting zo'n drie- hónderd arbeidsplaatsen kos ten. Vorige week staakten de werknemers al een dag om de directie tot andere gedachten te brengen. De directie houdt echter vast aan haar stand punt. Bukman wil hulp in M-Amerika verdelen SCHIPHOL Minister Bukman voor ontwikke lingssamenwerking wil de Nederlandse hulp in Cen- traal-Amerika over dat hele gebied verdelen en zich vooral „sterk maken" voor landen, waar demo cratiseringsprocessen op gang komen. Hij denkt daarbij aan Guatemala, El Salvador en Nicaragua. Bukman zei dit gisteren op Schiphol bij terugkeer uit het Afrikaanse Bots wana waar hij een confe rentie bijwoonde. Zijn collega Van den Broek van buitenlandse zaken opper de afgelopen week tegenover een kamercommissie de moge lijkheid om met name de rege ring van Nicaragua via ont wikkelingshulp onder politie ke druk te zetten. Bukman wilde daar gisteren nog niet op reageren. Eerst wil hij Van den Broek hierover zelf horen, zei hij, maar wat hem betreft passen in zijn beleid geen „strafsancties" of dergelijke maatregelen. De Nederlandse hulp aan Nicaragua loopt dit jaar af. Ons land heeft aange kondigd die hulp vooralsnog nog niet te zullen verlengen. Herdenking nazi zonder incidenten BEEK Ruim honderd Ne derlanders waren gisteren naar het Limburgse Beek af gereisd om te protesteren te gen de herdenking van de in 1982 begraven Vlaamse dich ter Wies Moens. Zij riepen leu zen tegen het fascisme en het in Vlaanderen opkomende neo-nazisme. Aan de herden king in de kerk namen rond 120 vrijwel uitsluitend Vla mingen deel onder wie geüni formeerde leden van de Diet- se-jeugdbeweging en leden van de Volksunie. Moens koor tot twee keer toe, zowel in de Eerste als de Tweede Wereld oorlog, de kant van de Duit sers. In België werd hij van wege collaboratie ter dood veroordeeld. Hij leefde sins- dien in ballingschap in Neder land. Botsingen met de de monstranten bleven uit. Ruim twintig politieagenten en re chercheurs hielden een oogje in het zeil. DEN HAAG Minister Korthals Altes (Justitie) zegt maar zestig tot zeven tig miljoen gulden nodig te hebben om de knelpun ten bij de politie op te los sen. Dat is nog minder dan de zestig tot tachtig miljoen waar de Kamer om heeft gevraagd. Voor de Avro-radio rekende de bewindsman voor dat de zogenaamde inconveniën- tenregeling voor de politie het voornaamste knelpunt vormt. Daarbij gaat het om de vergoedingen voor weekendwerk en dienst op onaangename uren. De minister denkt hiervoor 50 miljoen gulden nodig te hebben. Daarnaast vraagt de bewaking van de nationale luchthaven Schiphol steeds meer tijd en geld. Dit jaar zal daar 18 mil joen gulden mee gemoeid zijn. Maar omdat Schiphol een goed draaiend bedrijf is wil de mi nister de kosten van de politie- bewakingfcgewoon in rekening brengen. Korthals Altes gaf toe toe dat er naast deze knelpunten nog een ombuigingstaak ligt, waar aan ook de politie moet bijdra gen. Hij bestreed echter met kracht dat het in totaal om 400 miljoen zou gaan. Volgens de minister begint het er op te lij ken dat er bewust wordt ge poogd deze zaak verkeerd voor te stellen. Hij verwierp de wens van voorzitter Koffe- man van de christelijke poli tiebond om betere arbeids voorwaarden voor de politie te scheppen. „Looneisen zijn niet aan de orde. Er is geen enkele reden om bij de honorering van de politie van de gewone ambtenarensalarissen af te wijken", aldus Korthals Altes. De minister wilde nog steeds niet beloven de wens van de Tweede Kamer om zestig tot tachtig miljoen extra voor de politie uit te trekken volledig te honoreren. Maar als er ex tra geld komt zal dat vooral besteed worden aan de auto matisering en verbetering van de efficiency van de pllitie. Daardoor komen er meer agenten vrij die dan op straat kunnen gaan surveilleren. Intussen verklaarde de fractie leider van de VVD in de Tweede Kamer, Voorhoeve, het 'afgelopen weekeinde dat het door de Kamer gevraagde extra geld voor de politie er beslist moet komen. Blijken er in het voorjaar toch geen fi nanciële meevallers te zijn dan mag wat hem betreft dit be drag ten laste van het over heidstekort worden gebracht. ARNHEM PvdA-leider Kok begrijpt volstrekt niet waarom premier Lubbers grote reserves heeft over een televisiedebat met de oppositievoorman aan de voora vond van de statenverkiezingen van 18 maart. Immers, argumenten tegen een tv-debat zoals Lubbers deze af gelopen vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie ven tileerde, kunnen Kok allerminst overtuigen, zo bleek zaterdag op een PvdA-verkiezingsbijeenkomst in Arn hem. De PvdA-fractieleider deelt weliswaar de visie van de CDA- voorman dat landelijke partij-kopstukken voorzichtigheid past om de statenverkiezingen niet naar het landelijke niveau te til len, maar Kok stelt daar tegelijkertijd bij dat bij alle spreekbeur ten van CDA-, PvdA-, en VVD-voormannen in de provincies niemand eraan ontkomt een link te leggen met onderwerpen' van landelijke politieke aard. „Met inachtneming van het ka rakter van de statenverkiezingen zou een tweegesprek tussen de premier en de oppositieleider dus voor de hand liggen", meent Kok. Lubbers' stellingname dat de discussie in de eerste plaats thuis hoort met en in de Tweede Kamer noemde Kok zaterdag wel zeer pikant „daar het komende debat in de Kamer over het soci aal-economische beleid van het kabinet voor de poorten van de hel bij het CDA is weggesleurd. Het CDA wilde helemaal geen debat, het is pikant dat hetzelfde CDA nu zegt dat om die reden een tv-debat niet voor de hand ligt". Geen gedwongen ontslagen bij ministerie Defensie DEN HAAG Bij de inkrimping van het burgerpersoneel van het ministerie van defensie zullen als het enigszins kan geen ge dwongen ontslagen vallen. Die intentie heeft staatssecretaris Van Houwelingen het afgelopen weekend voor de radio uitge sproken. Hij weigerde echter een garantie te geven dat ontsla gen uitgesloten zijn. Bij de burgerdienst van Defensie moeten de komende jaren en kele duizenden banen verdwijnen. Maar daartegenover staat een tekort aan militair personeel. Bovendien komt Van Houwelin gen in toenemende mate soldaten tekort. Om dit tekort te be strijden krijgen duizenden buitengewoon dienstplichtigen een brief van het ministerie met het verzoek vrijwillig toch de dienstplicht te komen vervullen. Door VU-ziekenhuis ontslagen verpleegkundigen vragen om hulp AMSTERDAM De wegens euthanasie op een coma-patiënt van moord verdachte en ontslagen verpleegkundigen van het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam zouden graag (im)materiële hulp krijgen van hun vroegere werkgever. De ziekenhuis-directie wil echter niet aan dit verzoek tegemoet komen, zolang het gerechtelijk vooronderzoek niet is afgerond. De ondernemingsraad is het hier niet mee eens, maar legt zich er bij neer. De OR meent dat het ontslag van de verpleegkundi gen voorlopig omgezet moet worden in schorsing en dat de di rectie zelf een onderzoek naar de zaak in moet stellen. Maar ook hier wil de directie niet aan. De OR heeft de verpleegkundigen geadviseerd hun verzoek toch schriftelijk in te dienen. HELP DE LEPRA BESTRIJDEN. DOE HET NU! Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam, Tel. 020 - 93 89 73. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) Stondêird Ultg«var1|. Antwerp«n-WM Diamantbeurs van Amsterdam gaat verhuizen AMSTERDAM De Am- sterdamse diamantbeurs de oudste ter wereld heeft verhuisplannen. Ge zocht wordt naar nieuwe huisvesting met parkeer ruimte in Amsterdams zuidelijke stadsdeel Bui- tenveldert. De 200 leden van de beurs moeten de plannen nog wel goedkeuren. De beurs zit nu in een gebouw aan het Weesper- plein en gebruikt daarin onge veer 70 procent van de ruimte. De rest is verhuurd of staat leeg. Het gebouw is in goede staat, maar de beurs stond voor de keuze: verhuizen naar' een modern onderkomen of dure investeringen doen in het huidige gebouw (onder andere computerlijnen). Mogelijk zal de diamantbeurs het 100-jarig bestaan in 1990 in het nieuwe pand vieren. In dat jaar vindt in Amsterdam ook het congres van de wereldfederatie van di amantbeurzen plaats. BENNEKOM Conflic ten hebben het openbare leven van boer Koekoek gekenmerkt: conflicten met het Landbouwschap brachten hem landelijk in de publiciteit en door con flicten in zijn partij ver loor hij zijn aantrekkings kracht op de kiezers. In 1981, na een achttienjarig lidmaatschap van de Tweede Kamer, moest Koekoek de politiek de rug moest. „Niet thuis" stond er op een heel klein briefje achter het raam van zijn Bennekomse wo ning toen de NOS hem om commentaar wilde vra gen. Met zijn verzet tegen het Landbouwschap kwam Koe koek in 1963 op de voorpagi na's van alle kranten terecht. Een huisuitzetting van drie agrariërs met hun gezinnen in het Drentse Hollandsche Veld liep uit op een ware veldslag. De drie, die net als Koekoek weigerden het verplichte lid maatschapsgeld van het Land bouwschap te betalen, werden de martelaren van wie Koe koek in de verkiezingsstrijd dankbaar gebruik maakte. De Boerenpartij deed met drie ze tels zijn intree in de Tweede Kamer. En niet alleen bewo ners van het platteland brach ten hun stem op Koekoek uit. In de Kamer werd Koekoek het politieke leven op alle mo gelijke manieren zuur ge maakt. De handigheidjes van de anti-Koekoekgezinde parle mentariërs hadden echter een averechtse uitwerking, 's Mans populariteit werd er alleen maar groter door. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1966 trok Koekoek 8,8 procent van de stemmen, wat goed zou zijn geweest voor twaalf a der- hc >n tien zetels in de Tweederee* mer. inht Dit aantal zetels heeft fcist koek nooit bereikt: tochfn 1 haalde hij in 1967 er nopt i ven. Maar al vóór de vefcn zingen was de eerste scheiker een feit en tijdens de zittipei periode deed zich een t\^lde voor. Vier kamerleden, oen i leiding van Harmsen, haa in 1968 af als lid van de renpartij en gingen als\K, ding Rechts verder. \f 1977 had Koekoeks parti slechts één zetel. Er was relletje aan voorafgegaan t geknoei met stembriefjes L_, de kandidaatstelling. P&J me Negatief kwam Koekoek (erd in het nieuws door verwajrvc zing van één van zijn poi ve In 1980 werd hij daarvoor reci oordeeld tot een week \ire£ waardelijke gevangenisjt p en een boete. Een jaar prdï bleek dat de kiezers al diêid, faires moe waren. Koefcev werd niet herkozen. e o: .en en ADVERTENTIE nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Postadres: Postbus 15 3870 DA Hoevelaken Bezoekadres: Westerdorpsstraat 66 3871 AZ Hoevelaken Telefoon (03495) 3 91 11 Hoevelaken, 9 februari 1987. OPEN BRIEF Het Bouwfonds heeft zich vorige week in het openbaar verzet tegen de wijze waarop het al twee en een half jaar door de overheid wordt onderzocht. Wij hebben een proces aangespannen tegen de Nederlandse Staat. Wij willen graag duidelijk maken wat er aan de hand is. Wat zijn de beschuldigingen? Volgens de controleurs van het Ministerie van Volkshuisvesting en de Officier van Justitie gaat het om drie zaken. De eerste beschuldiging betrof een subsidieregeling voor het omzetten van premie-koopwoningen in premie-huurwoningen. De door ons ingeschakelde onafhankelijke accountant heeft nauwkeurig alle projecten onderzocht waarvoor subsidie is gegeven. Conclusie: er is geen sprake van fraude of valsheid in geschrifte. Vervolgens luidde de beschuldiging: het Bouwfonds zou zich hebben verrijkt via een landelijk werkende woningbouwcorporatie. De onafhankelijke accountant heeft alles grondig onderzocht. Ook deze beschuldiojna bleek een slaa in de lucht. De derde beschuldiging had niets van doen met subsidies. Het betrof de vergoeding die aan gemeenten betaald moet worden voor bouwvergunningen. Ons werd verweten gemeenten te hebben misleid om onder de betaling van die kosten uit te komen. Van misleiding is geen sprake geweest. Wanneer wij die kosten niet betaalden, gebeurde dat met volledige instemming van de gemeenten. Waarom ons verzet? Controle op ons doen en laten vinden wij een normale zaak. Maar wel op een correcte en deskundige wijze. Daaraan heeft het geheel en al ontbroken. Juist op dit punt richt zich onze grief. De Officier van Justitie heeft zijn vervolging op onjuiste beschuldigingen gebaseerd. Wij vinden ook dat hij volstrekt onvoldoende rekening heeft gehouden met de nadelige gevolgen van zijn handelen voor ons bedrijf Onze goede naam en reputatie worden voortdurend aangetast, onder meer ten gevolge van de vele negatieve publiciteit. Daarom achten wij nu het moment aangebroken om ons te verzetten. De maat is meer dan vol. De Nederlandse Staat is aansprakelijk gesteld voor de gevolgen. Wij eisen een schadevergoeding. Maar het gaat ons niet in eerste instantie om geld. Herstel van goede naam en reputatie staat voor ons voorop. DE RAAD VAN BESTUUR VAN DE NV BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4