£etdóe@omo/it Osservatore: veranderd seksueel leven enige remedie tegen Aids GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld „Communicatieproblemen kernpunt moeilijkheden in r.-k. kerk Neder land" Opnieuw joods-r.k.gesprek over klooster in Auschwitz DPR Utrecht steunt protest LPO-deelnemèrs beroepingen Volksstemming in Arnhems" brieven CcidóeSouoont maandag 9 februari 1987 paginjf Bulgaarse predikant krijgt drie jaar dwangarbeid ERMELO Wegens het verscheidene jaren werken als predi kant in een niet-geregistreerde kerk, namelijk de Pinksterge meente van Sofia, is Pavel Ignatov (38) veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid. Naar de stichting „Kruistochten" te Ermelo verneemt is de predikant gedeporteerd naar het zuiden van Bulgarije, waar hij in een mijn tewerk is gesteld. Zijn vrouw en drie minderjarige kinderen moesten in Sofia achterblijven. De predikant is veroordeeld zonder vorm van proces. De niet-ge registreerde Pinkstergemeente van Sofia heeft al tientallen ja ren geleden registratie aangevraagd, maar sinds de communis tische machtsovername worden geen nieuwe kerken meer ge registreerd. Kerkelijke boekhouding dr. Boesak in beslag genomen KAAPSTAD De Zuidafrikaanse politie heeft drie maal huiszoeking gedaan in het kerkelijk bureau van de Sending- kerkgemeente van dr. Allan Boesak. Daarbij is de complete boekhouding in beslag genomen. Dr. Boesak is voorzitter van de Nederduitse Gereformeerde Sendingkerk voor kleurlingen en van de Wereldbond van hervormde en gereformeerde Ker ken. In kerkelijke kring heerst de mening, dat de politie de financiële bron poogt op te sporen van een advertentie, waarin wordt gevraagd om legalisering van de bevrijdingsbeweging Afrikaans Nationaal Congres ANC. Opneming van dat soort advertenties is intussen onmogelijk gemaakt door nog strenge re censuurmaatregelen. Niet elke boog treft altijd datgene waarop hij gericht wordt PRO-NUNTIUS MGR. E. CASSIDY: DEN HAAG Commu nicatieproblemen vormen volgens mgr. E. Cassidy sinds een kleine twee jaar de pauselijke pro- nuntius in Nederland het kernpunt, van de hete hangijzers die momenteel in Rooms-Katholiek Ne derland spelen. Mgr. Cas sidy sprak zaterdagavond in Pastoraal Café „Laza rus", een initiatief van de jongerenpastoraten van Den Haag en de Vliet- streek. Het café wordt elke eerste zaterdag van de maand in de ontmoe tingsruimte van de kerk van de O.L.Vr. van Lour- des in Scheveningen ge houden. Mgr. Cassidy verwijt de kran ten in Nederland, dat uitspra ken van bisschoppen zoals die van kardinaal Simonis over het niet-verhuren van kamers aan homoseksuelen vaak vol komen onjuist in de kranten worden weergegeven. Deze uitspraak deed de pro- nuntius tijdens een korte vra genronde, die volgde op een uiteenzetting over zijn functie en zijn kijk op de Nederlandse kerk en samenleving. „Toen ik een kleine twee jaar geleden naar Nederland werd gestuurd kreeg ik veel bèrich- ten binnen van mensen, die zeiden me te zullen steunen en voor me te zullen bidden. Ik begon me te voelen alsof ik naar Beiroet werd gestuurd", aldus de prelaat, die na een opsomming-van de problemen in de Nederlandse kerkpro vincie concludeerde dat er zo veel conflict en chaos is, dat het niet veel anders dan Bei roet is. Het grootste probleem, aldus Cassidy is het feit dat Nederlanders van elk pro bleem een principekwestie maken hij verwees hierbij naar een uitspraak van prof. Schillebeeckx waardoor het gevaar ontstaat dat men de principes, die nodig zijn om de problemen op te lossen, uit het oog verliest. „Als je het paard achter de wagen spant, kom je niet ver", aldus mgr. Cassidy,. die met nadruk zei, dat niet hetgeen „ik denk" van belang is, maar juist „wat Christus zegt". De kerk en de bisschoppen hebben volgens hem geen ander doel dan de mensen de Schrift te helpen verstaan. Mensen met name in Nederland zijn volgens de mgr. snel geneigd zich een voor hen „geschik ter" beeld van Christus te vormen dan dat van de Chris tus, die voor hen op het kruis stierf. Mgr. Cassidy zei dat Christus de mensen vrijlaat: of zij volgen hun eigen weg, of zij volgen Hem. Deugden De pro-nuntius, die de Neder landers overigens vanwege verschillende deugden prees, zei van mening te zijn dat in Nederland de vrijheid tot een soort God is verheven, waar bij de vrijheid van anderen vaak in het gedrang komt. „Dat zal, als er niet op wordt gelet tot een crisis leiden", waarbij hij zowel op kerkelij ke als op maatschappelijke Mgr. E. Cassidy (links) spreekt de aanwezigen toe in café Lazarus. ontwikkelingen doelde. Mgr. Cassidy hield een warm pleidooi voor eenheid in de kerk. Het is volgens hem niet erg dat mensen of volkeren verschillend tegen Christus aankijken: „De nadruk kan anders zijn, maar we mogen het hele beeld niet verliezen". Hij noemde de bisschoppen degenen, die de mensen moe ten leiden om de boodschap te begrijpen. De dingen die de bisschoppen zeggen, aldus de prelaat, stemmen niet altijd overeen met wat de mensen denken. Maar dat komt vol gens hem omdat de kerk de mensen uitdaagt om dingen anders te bekijken. Een van de rond de veertig aanwezigen vroeg mgr. Cassi dy of het celibaat nog wel zo goed is, nu er zo'n gebrek aan priesters is. In zijn antwoord gaf hij toe dat er in de Schrift geen enkele link tussen celi baat en priesterschap bestaat, maar dat dit een praktijk is waarvoor de kerk heeft geko zen. „Er zijn veel menings verschillen over, maar de meerderheid in de kerk is er toch voor", aldus mgr. Cassi dy. „En ik denk dat deze praktijk ook moet worden voortgezet". Het nut van het celibaat ligt volgens de nunti us vooral in praktische zaken: de priester is volkomen vrij, hij kan overal heengaan waar hij nodig is en men hoeft zoals in de oosterse kerken niet zijn hele gezin te onder- houden. LEO HENNY PARIJS De op 22 juli 1986 in Genève gehouden eerste ronde van besprekingen op hoog ni veau tussen rooms-katholieken en joden over de vestiging van een Karmelietessenklooster in juli 1985 juist buiten de omhei ning van het vroegere vernieti gingskamp van de nazi's, Ausch witz in Polen, zal op 22 februari worden voortgezet. Dan treffen elkaar in Genève weder om van rooms-katholieke zijde de kardinalen Jean-Marie Lustiger (Pa rijs), Albert Decourtray (Lyon), God fried Danneels (Mechelen-Brussel) en Franciszek Macharski, aartsbisschop van Krakov, in wiens diocees Ausch witz ligt. Van joodse zijde zullen aan wezig zijn de opperrabbijn van Frank rijk, René Samuel Sirat en de voorzit ter van de Raad van Joodse Instellin gen in Frankrijk (CRIF), Theo Klein. In juli 1986 gaven de deelnemers aan het topgesprek over dit klooster, dat is gevestigd in het vroegere theater van Auschwitz dat werd gebruikt voor de opslag van gifgas waarmee aan de lo pende band joden en anderen konden worden omgebracht, een verklaring uit. Daarin werd geen gewag gemaakt van het klooster doch slechts uitge sproken, het het reëel is te erkennen dat het voormalige concentratiekamp Auschwitz een symbool is van de her innering aan „shoah", de vernietiging der joden. De verklaring rept ook van andere slachtoffers dan alleen joden. zoals Polen, zigeuners en russische krijgsgevangenen, en stipuleert uit drukkelijk dat het kamp zich op „Poolse christelijke grond" bevindt Het klooster is in 1985 zonder officieel vertoon tot stand gekomen. Daartegen rees van joodse zijde fel protest, onder meer tot uiting gebracht door het Joods Wereldcongres. De teneur van de bezwaren was dat een rooms-ka- tholiek aanwezig zijn aldaar kan wor den gezien als een inbreuk op .de ge voelswaarde van joods herdenken. Ds. W.R. van der Zee: niet betalen defensiebelasting is onbetaalbaar AMSTERDAM Het niet betalen van defensiebelasting is onbetaalbaar. Als christenen de stem van hun geweten niet laten horen, is er geen hoop meer op een betere toekomst. Dit zei ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, in de Dominicuskerk te Amsterdam, waar een manifestatie van de Beweging Weigering Defensiebelasting plaatsvond. Aanvankelijk zou er een openbare boedelverkoop worden gehouden omdat de Dominicusgemeente 572 gulden van de loonbelasting van enkele werknemers had ingehou den uit protest tegen het besluit tot plaatsing van 572 kruisra ketten in West-Europa. In brieven aan staatssecretaris Koning van Financiën, die de belastingontvangers opdracht heeft gegeven publiciteit te ver mijden bij de inning van defensiebelasting, hebben de onge veer 140 aanwezigen op de manifestatie krachtig geprotes teerd tegen het betrekken van derden bij een conflict tussen de Dominicusgemeente en de overheid. Ds. W. R. van der Zee 'Vrouwen in r.k. kerk' roept op tot steun aan mgr. Simonis EINDHOVEN De Vereni- ging 'Vrouwen in de R.K. Kerk' heeft opgeroepen vanaf morgen een novene te houden voor kardinaal Simonis die volgende week gedagvaard is in twee korte gedingen in verband met zijn uitspraken over homofilie en feministi sche theologie. De vereniging stelt voor iedere dag een tien tje van de Rozenkrans te bid den. „Laten wij gezamenlijk sme ken om Maria's moederlijke zorg en koninklijke bijstand in deze ernstige situatie voor onze kardinaal, maar even zeer ernstig voor de Kerk van Nederland", aldus de vereni ging die een beroep doet op de honderden vrouwen die haar standpunt delen. Volgens de vereniging heeft de kardinaal in duidelijke be woordingen aangegeven waarin de feministische theo logie en het standpunt inzake homoseksualiteit niet strookt met het „klassieke en onver anderbare" standpunt van de r.k. kerk. De kardinaal heeft gesproken vanuit zijn zwaar wegende verantwoordelijk heid voor het bewaren en be waken van het katholieke ge loofsgoed. De vereniging meent dat de vrijheid van godsdienst in ons land in de acute gevarenzone is beland indien justitie de in gebrachte klachten van het COC en van feministisch theologen zou aanvaarden als voldoende rechtsgrond om een kerkleider een rechtsge ding aan te doen. Kerkelijke leiders pleiten voor steun EEG aan Contadora DEN HAAG Kerkelijke leiders en organisaties in Neder land willen dat de regeringen van de EEG-landen activiteiten ontplooien die het werk van de Contadoragroep om tot vrede in Midden-Amerika te komen uit het slop halen. Op deze manier ondersteunen de Europese landen de wens van de Latijnsamerikaanse landen om zelf vrede, ontwikke ling en recht te verwezenlijken zonder buitenlandse interven tie. Deze maand heeft er in Guatemala-stad een conferentie plaats tussen de EEG-landen, de Middenamerikaanse landen en de Contadoralanden. De oproep is ondertekend door onder anderen de voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, prof.dr. D.C. Mulder, en de voorzitster van Justitia et Pax Nederland, mevr. mr. Ph. Weyenborg-Pot. Tot de kerkelijke organisaties die hehb- ben getekend, behoren de Bisschoppelijke Vastenactie, Kerk en Vrede, Solidaridad en de Stichting Oecumenische Hulp. Ook drie europarlementariërs van het CDA en IKV-voorzit ster Ien v.d. Heuvel behoren tot de ondertekenaars. Ze roepen de Europese regeringen op een permanente aanwe zigheid van de EEG bij de vredesbesprekingen van de Conta- dora-landen overeen te komen. Verder bepleiten zij dat de EEG-landen hulp toezeggen bij de uitvoering van een even tuele vredesovereenkomst, onder meer door economische steun aan de Middenamerikaanse landen te geven voor het oplossen van de problemen van de bevolking van die landen. ZEIST De gekozen le den van de Diocesane Pastorale Raad van het aartsbisdom Utrecht heb ben zich in het afgelopen weekeinde in Zeist ge schaard achter de ver klaring van „pijn, on macht, verdriet en schaamte" aangaande mgr. Simonis' uitspraken over homofilie. De ver klaring werd tijdens het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO) in Noord- wijkerhout voorgelezen door het Groningse DPR-lid E.J. van Erp. Mgr. Simonis, als aartsbis schop van Utrecht voorzitter van de DPR, was wegens een belangrijke bespreking niet aanwezig. Vicaris-generaal A.J. Vermeulen van het aartsbisdom vroeg de DPR- leden eerst de volledige tekst van het vraaggesprek met het Humanistisch Verbond te lezen alvorens zij een uit spraak zouden doen. De ge kozen DPR-leden, op twee na, meenden echter dat ze reeds nu een uitspraak kon den omdat het lezen van de volledige tekst hun mening niet zou veranderen. DPR-lid H. Stoelinga uit Ze venaar las een verklaring van de dekenale raad van Zevenaar voor waarin de uit spraken van mgr. Simonis werden veroordeeld. Pastores in zijn dekenaat waren zo zeer bedolven onder tele foontjes van verontwaardi ging dat zij afspraken moes ten afzeggen. Voorts hadden vrijwilligers die voor de actie Kerkbalans langs de deur waren gegaan, veel kritiek te horen gekregen. „Reacties van boosheid en van defini tief de Kerk de rug toekeren kregen zij over zich heen", aldus de verklaring van de dekenale raad. Hij wees ook op de financiële consequen ties van de uitspraken van mgr. Simonis. „Niemand in het dekenaat heeft te kennen gegeven op grond van de uit spraken zijn kerkbijdrage te verhogen. In tegendeel, eer der waren mensen geneigd deze in te trekken." Gereformeerde Kerken Beroepen te Stad aan "t Haringvliet, drs.P.Rozeboom kandidaat te Sleeuwijk die dit beroep heeft aan genomen. Beroepbaar drs.P.Rozen- boom te Sleeuwijk. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Dalfsen, H.J.MesselInk te IJmulden. Bedankt voor Brunssum-Treebeek, Langerak In combinatie met Gor- kum, G.Zomer te Heerenveen. Christelijke Gereformeerde Ker- VATICAANSTAD Een verandering in het seksuele leven van de mens, niet de gratis verstrekking van con dooms is noodzakelijk voor bestrijding van AIDS. Vol gens de „Osservatore Roma no" heeft de samenleving een punt bereikt van „tragi-komi- sche overdrijving" door ver spreiding van de opvatting, dat gebruik van een condoom ieder zonder gevaar kan doen voortgaan op de weg van vrije seksuele contacten, aldus het semi-officiële dagblad van het Vaticaan. De enige verstandige beslis sing is een streep te zetten on der dat soort gedrag, aldus het blad. De Osservatore betreurt het dat de discussie over AIDS niet altijd objectief wordt gevoerd „maar vaak naar een vulgair niveau af glijdt als op eigen gewin uit- zijnde paniekzaaiers er zich meester van maken". AIDS moet allen brengen tot naden ken over het menselijk sa menleven niet alleen, maar over wat de tot verleiding uit nodigende cultuur van de menselijke seksualiteit heeft gemaakt: een gebruiksartikel in een wegwerpmaatschappij, aldus de Osservatore. In de Verenigde Staten poogt de dagbladpers intussen enige duidelijkheid te krijgen in de vraag, in hoeverre AIDS heeft toegeslagen in kringen van rooms-katholieke pries ters en religieuzen, van wie wordt verondersteld dat zij celibatair leven en ook homo seksuele contacten absoluut vermijden. Volgens de New York Times is er al „een hele reeks AIDS-gevallen bekend in die kringen". De woord voerder van de Amerikaanse bisschoppenconferentie te Washington, Carl Eifert, spreekt van „enige gevallen" onder priesters en religieuzen spreekt, maar verklaart niet over preciese cijfers te be schikken^ Kerkelijke woord voerders^'geven te kennen dat dit in elk geval een uiterst miniem percentage voorstelt van de in totaal meer dan 57.000 rooms-katholieke gees telijken in de Verenigde Sta ten. De Franciscaan Roland Faley heeft bekend gemaakt dat er al één orde is, die een AIDS-proef als voorwaarde stelt voor opneming in de re ligieuze gemeenschap. Mr. J.L. Janssen van Raay ICTO gaat verder met interim - bestuur van drie BAARN Met overgrote meerderheid heeft de door 125 leden bezochte vereni gingsraad van het Interkerke lijk Comité Tweezijdige Ont wapening ICTO ingestemd met de benoeming van een „driemensschap" om te zoe ken naar een opvolger van voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay, die daarmee demis sionair is geworden en per 2 mei zal aftreden. Dat bestaat uit mevrouw mr. J. ter Culver uit Delden (rk), de heer W.C. de Vries uit Eindhoven (rk) em de heer R. Sijbesma uit Emmen (geref.). De nieuwe voorzitter mag niet uit het drietal zelf voort komen. Wel zal het in de inte rimperiode optreden als tijde lijk bestuur, zo deelt directeur N.J. de Jong van het ICTO- bureau mee. De verenigingsraad aanvaard de een door de afdeling Assen ingediende motie, waarin wordt geconstateerd dat de doelstelling van het ICTO de afgelopen twee jaar niet is ge wijzigd. Er zijn, aldus de mo tie, geen nauwere banden aangegaan met het Oud Strij ders Legioen OSL dan voor heen, „terwijl het ICTO in het kerkelijk overleg steeds open is geweest en nog is". Tenslotte wordt geconstateerd dat het landelijk bestuur het plan van de commissie-ad-hoc „naar vermogen goed heeft uitgevoerd" en roept zij alle leden op eensgezind verder te gaan. Deze commissie-ad-hoc werd geleid door jhr. mr. W.H. de Savornin Lohman en had vorig jaar tot taak de te genover elkaar staande stro mingen binnen het ICTO met elkaar te verzoenen, hetgeen niet is gelukt. Zowel mr. De Savornin Lohman als de voorzitter van een commissie van goede diensten, prof. dr. A. van Doorn uit Bussum, heeft samen met veertig be stuursleden van twaalf afde lingen voor deze vredesorga nisatie bedankt. Naar de heer De Jong meedeelt is thans de homogeniteit binnen het ICTO hersteld. ven De honderdduizend die dit weekeinde door het Openlag museum in Arnhem schuifelden, gaven door hun majdat deelname aan de vreedzame demonstratie tegen de voule nomen sluiting het karakter van een spontane volkss)*3" ming. De omvang van het protest zal vooral zijn ontstaat1» reactie op wat wij vorige week in deze kolom het „sch^L werk" van minister Brinkman noemden. ev en. HET ontbreken van goed overleg ging gepaard met onzorgvuldigheid. De meer dan honderd werknemer^ Arnhem hoorden eerst dat het museum gesloten zou bl|arl en vervolgens dat niet sluiting de bedoeling was, ij___ „slechts het overgaan in particuliere handen". De direci trokkenen vernamen beide mededelingen niet rechtstiD.C van de bewindsman maar via de media. Ze zullen ziek recht een speelbal van de politiek hebben gevoeld. :ict nk\ HET heeft er immers alle schijn van dat minister Brinki het wel en wee van het museum als een soort proefballoi tje hanteert in zijn, overleg met de Tweede Kamer. Het net besloot eind vorig jaar tot afslanking van het ambti renapparaat en WVC moet daarin ook zijn aandeel levé Dat valt niet mee, want alle bestaande diensten zullen of het mes moeten. Het probleem is de keuze: welke dier} moeten blijven, welke moeten weg en welke moeten woi afgeslankt. BRINKMAN voelt zich kennelijk niet geroepen een gen totaalplan voor de onder zijn ministerie vallende d sten te ontwerpen en dat vervolgens te verdedigen. Kej lijk laat hij de keuzes liever aan anderen over en met n| aan de Tweede Kamer. Na de massale demonstratie van teren zal die nu deze week het botte-bijlplan van de min^ ongetwijfeld van de hand wijzen. En vervolgens kan de I nister de Kamer uitdagen dan maar alternatieven voq** stellen. Een politiek steekspel over de rug van het dired trokken personeel en ten koste van het Openluchtmuse Geen fraaie vertoning van Brinkman. ïtn LOS van de vraag of dat een goede oplossing zal zijn 1^, spookbeeld van nóg een pretpark loert al om de hoek r n privatisering van het museum nu tot de reële mogelijkha j te worden. Die mogelijkheid had minister Brinkman kuit' voorzien en nader kunnen onderzoeken, alvorens meti sluitingsplan in de publiciteit te treden. Dat zou veel onif ge onrust hebben kunnen voorkomen. Hopelijk zal Br mans slechte voorbeeld bij de vele andere afslankingsott ties die ongetwijfeld nog zullen volgen, niet door zijn coll ministers worden nagevolgd. Aanhoudend wisselvallig DE BILT (KNMI) Een oee- aandepressie bepaalt de ko mende nacht en morgen over dag ons weer. Zachte lucht, waarin veel bewolking voor komt stroomt in de nacht over het land. Uit de bewolking valt regen en motregen. De wind wakkert tot vrij krachtig aan uit het zuidwesten. Een koufront van de depressie be reikt in de nanacht ons land. Iets minder zachte lucht stroomt dan via de Britse Ei landen hierheen. Naast enkele opklaringen kunnen dan en kele buien gaan vallen. De wind draait naar west en is in het binnenland vrij krachtig. Aan de kust neemt de wind tijdelijk tot hard, windkracht 7, toe. De middagtemperaturen schommelen rond een graad of 6. Na dinsdag wordt het enke le dagen wat kouder met lich te vorst in de nacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië: veel bewol king en af en toe regen of sneeuw. Lichte tot matige vorst. Denemarken: veel bewolking en af en toe regen of sneeuw. Middagtemperatuur om het vriespunt, in de nacht lichte vorst. Groot-Brittanië, Ierland: wis selend bewolkt en enkele" bui en. Middagtemperatuur van 5 tot 8 graden, in de nacht in het binnenland lichte vorst. Benelux: half tot zwaar be wolkt en af en toe regen, woensdag mogelijk en sneeuw bui. Middagtemperatuur om streeks 6 graden, woensdag iets kouder met in de nacht temperatuur om het vriespunt. Duitsland: in het algemeen veel bewolking. Perioden met regen, woensdag ook sneeuw. Middagtemperatuur omstreeks 8 graden, woensdag er|en graden lager. h( Frankrijk: wisselende be king en enkele regenbf Middagtemperatuur van 6jhn den in het noorden tot f— het zuiden. Spanje, Portugal: half P zwaar bewolkt en vC woensdag buien. Middag peratuur van 10 graden ir)6 noorden tot 16 in het zuid Italië, Joegoslavische kv- morgen in het noor* woensdag in het gehele ge regen. Middagtemper^ van 6 graden in het nooi tot 15 in Zuid-Italië. Alpengebied: veel bewoljJl en af en toe regen of snei Middagtemperatuur omstiWj, 6 graden. Nulgradengrens lend van 2000 naar 800 mfcm Eindhoven Den Helder Vlissingen i Zd. Limburg i Aberdeen i Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen 12 10 'ZIJ i 9 rleg -14 8 E -12 Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Feministische theologie (2) Een briefschrijfster adviseert mevrouw Halkes te knielen voor de Heer. Om deze man nelijke benaming voor God over te nemen: ik ben ervan overtuigd dat deze feministi sche theologe veelvuldig voor de Heer knielt. Maar alleen voor die met een hoofdletter. A.M. Hubrechtse, LEIDEN. Pastoraal overleg In de rubriek „Uit de wl"- bladen" stond een saillant^ tail vermeld van de verslat*® ving in Elseviers Weekrr' over het landelijk Past<Fw overleg. De tekst zegt „dar33 schop Ter Schure uit r* Bosch zijn Rotterdamse coP.nd Bar een ketter noemde. E/nË genoemde nam de opmerl pas terug na veel diplomi vijven en zessen". Het is L_ gelijk om hiermede te wot geconfronteerd. Het is r grijpelijk dat een bisschop I gelijke taal over zijn lig g laat komen. Wellicht aartsbisschop, kardinaal sky nis, hierover ook een duiff^ ke uitspraak kan geven^ bisschop van Rotteir (woordvoerder bij het li verdient dat zeker! We 3 men ons diep tegenover medechristenen over dit christelijk bisschoppelijk/ treden. P.S.J. van de Ven, I ZOETERMEER. X,

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2