ieidócSou/icwit Vrouwenkerkplein wordt gedeeltelijk bebouwd yBTENAREN: uiteraard vage plannen in IJskrabber \^nt STAD OMGEVING Behoud muziekschool is goedkoper dan sluiting Jdrdewuk over Vroeg meepraten houdt _ritiek van COMBINATIE VAN PERSONEEL EN FINANCIËN NIET TEGENSTRIJDIG Muziekschool wacht verdere bezuinigingen CcüLe Sou/temt VRIJDAG 6 FEBRUARI 1987 PAGINA 9 crtal op >ftocht DEN Vier Ita- l»s sprekende mannen >en gisteren verschil- e pogingen onderno- om dure kleding uit se zaken te stelen, treeks vijf uur pro ven zij een bontjas een winkel aan de estraat mee te nemen, eigenaar van de zaak •apte hen en het vier- rerliet daarna gehaast taak. Een poging om >n zaak aan de Haar- iierstraat een lange jas te stelen lukte Veel bekeuringen bij verkeerscontroles LEIDEN De Leidse politie heeft gis teren diverse verkeerscontroles gehou den in de stad. In de vroege ochtend uren en in de namiddag werden op het Lammenschansplein 23 automobilisten wegens door rood licht rijden bekeurd. Op de Burggravenlaan werd in de och tend en namiddag gecontroleerd op snelheid. In totaal werden 28 -autobe stuurders en één bromfietser gepakt. Bij diverse verkeerslichten in de bin nenstad werd gisteravond gecontro leerd. Toen reden 10 automobilisten door rood. Tenslotte hield de Leidse po litie deze week nog een controle op verzekeringen. Daarby werden 1975 auto's bekeken. Hiervan bleken 204 au to's vooralsnog niet verzekerd. Duitse tango's in De Burcht LEIDEN De formatie Zampano treedt morgen op bij de stichting Burcht aan de Burgsteeg. De groep speelt Duitse tango's en walsen die teruggaan naar de sfeer van Ber lijn in de jaren '30. De toegangsprijs bedraagt 7,50. Het optreden begint om 22.00 uur. Dinsdagavond 10 februari treedt bij de stich ting Burcht het Amsterdams Saxofoon Kwar tet op met variaties voor vier saxofoons. Aan vang 21.00 uur, toegangsprijs 7,50. Volksdansen Volksdansgroep Tarantella houdt zondag weer de maandelijkse instuif aan de Bree- straat 66. Om 19.00 uur begint de dansinstruc- tie onder leiding van danspedagoge Yvonne Knijnenburg. De toegangsprijs bedraagt 4. Insluiper steelt geld LEIDEN Uit een. kantoor aan de Boommarkt is gistermiddag tus sen half vijf en half zeven uit een la een portefeuille met rijbewijs en een paar duizend gulden ont vreemd. De Leid se politie ver moedt dat iemand het kantoor is binnengeslopen. Postzegelbeurs LEIDEN De Leidse postzegel vereniging De Postzegelvrienden houdt komende maandag in res taurant Posthof aan de Wasse- naarseweg 1 in Leiden, haar maandelijkse ruil- contact- en vei lingavond. De zaal is vanaf 19.30 uur open. Inlich tingen A. Ver mond, tel. 071- 765828. EIDEN Het Vrou- enkerkplein wordt ge- eeltelijk bebouwd. De emeente heeft een aan- il schetsen gemaakt raar in wordt uitgegaan -an de bouw van win ds, horeca en wonin- en. De bedoeling is dat »n deel van het plein abebouwd blijft, waar oor terrasjes en wellicht en podium aangelegd unnen worden. In som- lige varianten wordt oorgesteld een of meer- ere panden aan de [aarlemmerstraat te slo- en. Wat er precies op et Vrouwenkerkhof omt, wordt pas de ko- aende maanden duide- jk. De gemeente hoopt at een projectontwikke- aar er geld in wil ste len. „De gemeente kan iet in elk geval niet al- een financieren", ver jaarde wethouder J. 'eters gistermiddag bij le presentatie van de oorstellen, „Voorlopig rillen we niet meer dan |en discussie uitlokken ver het Vrouwenkerk- lein". ét Vrouwen kerkplein werd ikele jaren geleden geres- lureerd. Althans, de restan- :n van de kerk werden on er de toenmalige wethouder Waal voor ruim een mil- >en gulden opgeknapt. Dat eld ging niet alleen op aan metselen van stukken luur en restanten van pila- ïn. maar onder meer ook an het archeologisch onder- 3ek dat werd verricht, bena- rukte wethouder Peters gis- ;ren. Al gauw bleek het ieuwe Vrouwenkerkplein en kostbare mislukking. Het lein wordt omgeven door reinig aantrekkelijke achter- jden van panden, pakhui- en en verkrotte woningen, uist de restanten van de pi- iren die op het plein staan, ""lijken een belemmering voor het gebruik als plein. Bovendien is het Museum Boerhaave dat momenteel in De Camp verrijst nauwelijks te vinden. De enigen, die nu plezier aan het plein lijken te beleven zijn eigenaars van honden en liefhebbers van graffiti. Kijkhuis „Voor iedereen staat wel vast dat het zo niet kan blijven", betoogde wethouder Peters gistermiddag. Dat klopt in zoverre dat de buurtvereni ging er ook van overtuigd is, dat er wat moet gebeuren, maar een enkele winkelier in de Haarlemmerstraat vraagt zich nog steeds bezorgd af hoe het verder moet met de parkeerfaciliteiten in De Camp. Volgens J. Piret van de ge meentelijke directie stede- bouw zou het slopen van het pas gebouwde Kijkhuis en een paar panden tussen het Kijkhuis en de Haarlemmer straat de mooiste oplossing zijn. Het huidige plein zou dan bebouwd kunnen worden. „Het is jammer dat het niet meer kan, maar daardoor zou het Museum Boerhaave vanaf de Haar lemmerstraat uitstekend zichtbaar worden". In één van de andere voor stellen wordt uitgegaan van bebouwing tegen de achter gevel van de Haarlemmer straat. Probleem daarbij is het plein slecht zichtbaar en moeilijk toegankelijk blijft vanaf de Haarlemmerstraat- .In een derde variant wordt uitgegaan van gedeeltelijke bebouwing en van de sloop van panden tussen het Vrou wenkerkplein en de Dolhuis- teeg. Daardoor zou Museum Boerhaave toch aan het plein komen te liggen. Verder is er een voorstel om alle bestaan de panden tussen het plein en de Haarlemmerstraat te slopen en het plein zelf te be bouwen. Andere ideeën zijn het pand van de groenteboer op de hoek van de Haarlem merstraat en de Vrouwen- kerkkoorstraat te slopen en het plein langs de aldus ont stane nieuwe rooilijn te be bouwen. Niet alleen de gemeente heeft ideeën om het plan op te knappen, de architect J. Volmer heeft twee voorlopi ge plannen bij de gemeente ingediend. Hij gaat uit van de sloop van een of drie panden op de hoek van de Vrouwen- kerkkoorstraat. Behalve win kels zijn er in zijn plannen ook een fietsenstalling en een terras opgenomen. Begin vo rig jaar presenteerde een aantal andere architecten voorstellen om het plein te bebouwen. Volgens wethou der Peters zijn ook andere ideeën over het Vrouwen kerkhof nog welkom. Trekker Mocht zich inderdaad een projectontwikkelaar melden, dan zal die aan een aantal voorwaarden moeten vol doen. De gemeente stelt vast welk deel van het plein wordt bebouwd. Leiden wil het liefst in de winkels één grote trekker. Verder moeten er woningen in het plan zijn opgenomen en de bebouwing moet in overleg met de om wonenden en de winkeliers tot stand komen. De commissie ruimtelijke or dening zal zich volgende week in een eerste discussie buigen over het voornemen het plein aantrekkelijker te maken. Eén van de ideeën om het Vrouwenkerkplein te bebouwen: Het gedeelte bij de letter A zou bebouwd kunnen worden met winkeltjes en cafés, die zowel vanaf de Haarlemmerstraat als het Vrouwenkerkhof toegankelijk zouden moeten zijn. De rest van het plein zou als terras en met een podium ingericht kunnen worden (B). Ua,-[DEN Als de Leidse btenaren in een vroeg \lium over de bezuini- teen willen meepraten, lD jdt dat automatisch in f0!* ze geconfronteerd met plannen die H onduidelijk zijn. Dat H|e reactie van wethou- P. Bordewijk van fi- uüciën op de kritiek die 140 horige week kreeg van personeel van de ge- i wfcnte Leiden. onden dat het college on- elijk was over met name 11155 Jannen voor gerichte be- igingsoperaties bij de ge- Ll5.39inte in de komende jaren. u$7jiek waar de ambtenaren ravond tijdens de verga- g ig van de commissie fi- :iën, personeel en organi- H^-nog steeds aan vasthiel- ens Bordewijk waren er tal genomen twee situaties ïlijk: „Als we komen met Inigingsvoorstellen die al uitgewerkt, is er waar- nlijk de kritiek dat de be ken ambtenaren niet heb- gen meepraten. Als het andere geval de tenaren in een vroeger ium wel wil laten meepra ten, houdt dat in dat de zaken nog onduidelijk zijn". Een al ternatief voor de keuze van het college om de ambtenaren in een vroeg stadium bij de be- zuininingen te betrekken was volgens Bordewijk weinig aan trekkelijk: „Dan gaat het vol gens de bezuiningsaanpak van minister Brinkman, die plotse ling verklaart dat het open luchtmuseum in Arnhem bin nenkort dicht gaat. De onze kerheid is dan wel minirrjaal". De ambtenaren lieten weten het met die voorstelling van zaken niet eens te zijn. „De keuzes voor die specifieke be zuinigingsoperaties zijn poli tiek, daar gaat het ons niet om. Maar we willen een duidelij ker motivering van bijvoor beeld de bedragen die in het voorstel worden genoemd. Wat zijn de argumenten daar voor? Als we dat niet weten kunnen we moeilijk meepra ten", aldus E. Bunt namens de medezeggenschapscommissies. P. Lek van het Georganiseerd Overleg, waar de ambtenaren bonden en de gemeenten in Wethouder over portefeuille: LEIDEN Wethouder P. Bordewijk vindt dat er eerder voordelen dan nadelen zitten aan het feit dat hij zowel de gemeentelijke financiën als het personeels- en organisatiebeleid in zijn por tefeuille heeft. De wethouder reageerde gister avond tijdens de commissievergadering finan ciën, personeel en organisatie op de kritiek van CDA'er W. Bleijie. Bleijie had vorige week ge zegd dat financiën en personeel bij een bezuini gingsoperatie tegenstrijdige vakgebieden zijn: Bordewijk moest nu enerzijds zoveel mogelijk beknibbelen op de gemeentelijke uitgaven en anderzijds opkomen voor de belangen van het personeel. „Ambtenaren moeten een wethouder aan kunnen spreken op ziin personeelsbeleid. Die moet dan niet direct de financiën in zijn achterhoofd hebben", aldus Bleijie. Bordewijk vond dat Bleijie een afwijkende visie op het functioneren van politici had. „Ik denk niet dat het de taak van politici is om voor spe cifieke belangen in hun portefeuille op te ko men. Politici moeten juist tot een afweging van die belangen komen. Voor die afweging is in formatie vereist. Het kan daarom juist zinvol zijn om onderdelen bij elkaar te betrekken waarvoor dezelfde informatie vereist is. De af weging vindt uiteindelijk plaats binnen het col lege en niet bij één portefeuillehouder. Daarbij moet de wethouder geen substituut voor de ambtenarenbonden zijn", aldus Bordewijk. Hij verwees ook naar een vergelijkbare situatie: „De portefeuillehouder van verkeer en milieu verkeert ook in een conflicterende situatie. Uit oogpunt van verkeer moet hij de auto zo veel mogelijk laten doorstromen, terwijl dat uit mi lieuoogpunt juist niet moet gebeuren. Ook die afweging wordt echter niet alleen door hem ge maakt". deelnemen, pleitte voor de op stelling van een nota. „Daarin moeten duidelijk de personele gevolgen van de operaties worden weergegeven. Zodat men niet alleen de financiële gevolgen onder ogen krijgt". Hij verwees naar een nota van B en W uit 1983, waarin de herplaatsing van personeel als gevolg van bezuinigingen werd geregeld. Wethouder Bordewijk liet we ten de suggesties voor bezuini gingen die D66 en het CDA hadden gedaan in de onder zoeken naar mogelijke bezui nigingen te betrekken. Wel had hij zo z'n twijfels over en kele voorstellen. Onder meer over de suggestie van hét CDA om te bezien of de Groenoord- hallen in particuliere handen kon overgaan. „Je moet dan iemand vinden die 7,5 miljoen voor de Groenoordhallen op •tafel wil leggen. Dan moet je nog maar eens zien welke be stemming er aan gegeven wordt. De veemarkt vervult in Leiden een belangrijke econo mische functie, terwijl ook de sport veel gebruik maakt van de hallen". Bordewijk liet der weten te overwegen om, gekoppeld aan de verhoging van de onroerend goedbelas- ting, het lozingsrecht te ver minderen of af te schaffen. OOK REGIOGEMEENTEN OVERWEGEN VERLAGING SUBSIDIE LEIDEN De Leidse Streekmuziekschool aan het Rapenburg hangen nog meer bezuinigingen boven het hoofd. Niet alleen de gemeente Lei den overweegt zijn subsidie aan de school te verlagen, maar ook regiogemeenten die de school subsidiëren, sluiten een verlaging van hun bijdragen niet uit. De gemeenten zeggen dat het plan van de gemeente Leiden om de jaarlijkse subsidie van 950.000 gulden te verla gen tot 500.000 gulden hen mogelijk zal dwin gen de muziekschool ook te korten. De Leidse Streekmuziekschool wordt gesubsi dieerd door de gemeenten Leiden, Wassenaar, Oegstgeest en Voorschoten. De drie regioge meenten hebben de gemeente Leiden al gewe zen op de mogelijke gevolgen van de verre gaande korting op de muziekschool: betaling van wachtgelden aan ontslagen docenten kan handenvol geld kosten. De drie gemeenten heb ben laten weten dat Leiden alleen voor die eventuele wachtgeldverplichtingen zal moeten opdraaien. De gemeente Oegstgeest stopt jaarlijks 216.000 gulden in de school. Een woordvoerder van de gemeente Oegstgeest wijst er op, dat ook Oegst geest moet bezuinigen op het sociaal-cultureel werk. „De muziekschool sluiten we daar niet bij uit", aldus een woordvoerder. Nog deze maand buigt een raadscommissie zich over de bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk in Oegstgeest. De gemeente Wassenaar steunt de muziekschool jaarlijks met 190.000 gulden. Was senaar zegt de stap van Leiden te betreuren: „Wassenaar heeft zijn «subsidie aan de school voor - 1987 en 1988 bevroren. Er liggen geen concrete plannen om de muziekschool te kor ten, maar als Leiden zijn voornemen doorzet, wordt het wel de vraag of wij nog aan onze verplichtingen kunnen voldoen. Je kan je af vragen of de muziekschool dan nog levensvat baar is". Ook de gemeente Voorschoten is niet erg gelukkig met de stap van Leiden. Voor schoten heeft de laatste jaren zijn bijdrage aan de muziekschool verlaagd tot een bedrag van 126.000 gulden. „Plannen voor verdere bezuini gingen zijn er nu niet, maar dat die er de ko- rpende jaren niet komen is niet uitgesloten. Als het muziekonderwijs goedkoper kan, is dat al tijd meegenomen". Overigens heeft de voorzitter van het bestuur van de school, de Leidse wethouder F. Kuijers, het college van Ben W (en dus ook zichzelf) laten weten sluiting van de muziekschool on aanvaardbaar te vinden. DIRECTEUR STREEKMUZIEKSCHOOL P. KUNST: LEIDEN „Als de bezuini gen van de gemeente door gaan, betekent dit sluiting van de streekmuziekschool. Dan komen de docenten dus op straat te staan en heeft de gemeente de verplichting tot het betalen van wachtgeld. Vrij veel van onze docenten zijn van middelbare leeftijd en zullen zeer lange tijd van deze wachtgeldregeling ge bruik moeten maken. Dat zou de gemeente in tien jaar 20 miljoen gulden kosten. De vobrgestelde bezuiniging van 500.000 gulden per jaar zou leiden tot sluiting van de school en daarmee tot het verdwijnen van de jaarlijkse steun van bijna een miljoen. Dat betekent dus een voor deel van tien miljoen gulden in tien jaar. Opheffing is dus gedurende een decennium uiteindelijk duurder voor de gemeente dan wanneer de school gewoon zou blijven voortbestaan", aldus de di recteur van de Streekmu ziekschool P. Kunst naar aanleiding van de plannen om de jaarlijkse gemeentelij ke bijdrage van 950.000 gul den te verminderen tot 450.000 gulden. Een inkrim ping dus van meer dan de helft. „Maar de gemeente is niet al leen goedkoper uit als we blijven bestaan, tevens wordt dan natuurlijk een belangrij ke culturele voorziening be houden. De rijksoverheid draait al zo verschikkelijk veel culturele uitingen de nek om dat er eigenlijk nau welijks wat over blijft. Ik ben bang dat de mensen zich hierdoor zeer eenzijdig zul len ontwikkelen en er een maatschappij van alleen nog technocraten overblijft. Ik maak me ook grote zorgen over de gevolgen op langere termijn bij het opheffen van het muziekonderwijs. Als men namelijk niet in de om standigheid verkeert om pe perdure privélessen te kun nen betalen, dan krijgen kin deren en volwassenen niet alleen geen muziekonderwijs meer, maar zullen er ook niet meer optredens ver zorgd kunnen worden. Want ook deze zaken, zoals het op treden in bejaardentehuizen of het geven van gratis con certen, zullen dan komen te vervallen. Er wordt wel ge zegd dat wij een elitaire in stelling zijn, maar als de mu ziekschool wordt opgeheven, pas dan zal het muziekonder wijs elitair worden, omdat al leen de hoogste inkomens groepen dit nog kunnen be talen", aldus de heer Kunst. De directeur van de Streek muziekschool vervolgt zijn verhaal:„Op onze streekmu ziekschool kan iedereen te recht, die interesse heeft in muziek, ongeacht het inko men. Het lesgeld van de 2600 leerlingen is namelijk gro tendeels gekoppeld aan het inkomen. Zo betalen mensen in de bijstand of met een mi nimum inkomen maar de helft van het lesgeld van mensen met een hoog inko men. Iemand met een mini mum inkomen betaalt 346 gulden voor een jaar les en iemand met een hoog inko men betaalt 634 gulden per jaar. Daarbij komt dat onze - school door de Provincie is uitgekozen als proefgebied voor het provinciale plan „Muziek en Educatie". Van de Provincie hebben we ex tra geld gekregen om het muziekonderwijs te verbre den en te vernieuwen. Daar mee worden projecten op ba sisscholen gedaan, worden bijvoorbeeld popcursussen opgezet, zoals nu in Oegst geest of worden er in de zo geheten achterstandwijken speciale muziekcursussen ge geven, zoals nu in Leiden- Noord. Daar zijn nu al 120 leerlingen onder professione le leiding bezig met muziek maken. Ook deze aktivitei- ten zouden de nek omge draaid worden als de ge meente nu zo'n drastische bezuiniging zou doordruk ken". BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Deze met teddy met 'ingebouwde ijskrabber is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuurmals dank de ijskrabberwant naar Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ner I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9