ICTO verder in problemen na vertrek afdelingsbesturen -GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Bisschoppen vinden dat rechter duur alimentatie moet bepalen beroepingen ficidoc SotvtmT Nobelprijs zonder vrede? weer Ji n fieidae Gotnant VRIJDAG 6 FEBRUARI 1987PAGINi Reagan in juni naar paus WASHINGTON President Ronald Reagan van de Verenig de Staten wordt op 5 juni op het Vaticaan in particuliere au diëntie ontvangen door paus Johannes Paulus II. Reagans be zoek aan de paus gaat vooraf aan de topconferentie van de meest geïndustrialiseerde landen die van 8 tot 10 iuni in Vene tië wordt gehouden. Reagan en de paus hebben elkaar voor het laatst ontmoet in mei 1984. Dat was in Fairbanks in de Ameri kaanse staat Alaska. De paus maakte daar een tussenlanding op weg naar Zuid-Korea, terwijl de Amerikaanse president on derweg was naar China. In juni 1982 hadden de twee. tijdens een rondreis van Reagan door Europa, op het Vaticaan een on derhoud van drie kwartier. Paus wil minder huwelijken nietig laten verklaren VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft de kerkelijke rechters gemaand zo weinig mogelijk huwelijken nietig te verklaren. „Psychisch onvermogen" is geen reden om een huwelijk als niet voltrokken te beschouwen. De rechters moeten adviezen van psychologen niet onkritisch accepteren. De leden van de kerkelijke rechtbank (Sacra Rota Romana) moeten de huwelijkspartners voorhouden dat zij offers dienen te brengen om het huwelijk in stand te houden, aldus de paus. Volgens het rooms-katholieke ker krecht is het huwelijk onontbindbaar. Stel uw hart open voor eerzucht en gij sluit het voor gemoedsrust Chinees spreekwoord Pastorale werkers bisdom Rotterdam laten brief Ratzinger links liggen LEIDEN De bestuurs leden van de Vereniging van Pastoraal Werken den (VPW) in het bis dom Rotterdam zullen zich in hun pastorale praktijk „in geen enkel opzicht" laten bepalen door de voorschriften van de Congregatie voor de Geloofsleer inzake de pastorale zorg aan homo seksuelen. De leden van de VPW wordt aangera den de handelwijze van het bestuur te volgen. Dat blijkt uit een brief van het bestuur van de VPW aan het hoofd van de Congrega tie, kardinaal Joseph Ratzin ger. De VPW reageert daar mee op de brief van de Con gregatie over homoseksuali teit die eind oktober vorig jaar werd gepubliceerd. Vol gens de VPW is de tendens van dit document „pastoraal onjuist en onrechtvaardig". „De homoseksuele mens wordt onrecht aangedaan. Er wordt van hem/haar een „bekering van het kwaad" verwacht die in feite neer komt op het verloochenen van de typische eigen per soonlijkheid. wat nooit Gods bedoeling kan zijn". De Congregatie zegt in haar brief dat de RK Kerk „haar leer inzake homoseksualiteit niet kan herzien op grond van pressie of op grond van de trend van het ogenblik". De VPW wijst er echter op dat „wetenschappelijk onder zoek en nieuwe inzichten op zichzelf en noodzakelijk een zekere druk op het menselijk geweten uitoefenen om valse standpunten te herzien". „De kerk heeft ten aanzien van veel vraagstukken zoals sla vernij, rechtvaardige oorlog, rente, hekserij, scheppings verhaal. de plaats van de vrouw al vaak genoeg, ge dwongen door de vooruit gang van de wetenschap, haar mening moeten her zien". aldus het bestuur van de VPW Rotterdam. Vereniging NKV-vrouwen gaat zelfstandig verder TILBURG De Vrouwen beweging van het NKV (VNKV) zal geen federatie aangaan met de Vrouwen bond FNV. Dat betekent dat de FNV de subsidie aan de vereniging stopzet. Uit een enquête is gebleken dat 99 procent van de 7.000 leden van de VNKV kiest voor een zelfstandige vereniging zon der vakbondskarakter. De FNV gaf de vereniging vorig jaar drie maanden de tiid om een concreet werk plan op te stellen voor sa menwerking. en liefst fede ratie, met de vrouwenbond FNV. Om de financiële gevolgen van de subsidiestop te kun nen opvangen heeft het be stuur van de VNKV het se cretariaat in een ander, goed koper pand gevestigd. Verder is de contributie verhoogd. Bij de religieuzen is een sub sidieaanvraag ingediend voor een emancipatiewerkster voor twee jaar. Ook de RK bisschoppen is om financiële steun gevraagd. ZOETERMEER Onge veer 40 bestuursleden van 12 afdelingen van het ICTO (Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwa pening) hebben hun be stuursfunctie neergelegd. Het overgrote deel van hen bedankt tevens als lid van het ICTO. Het be treft hier in de meeste gevallen voltallige bestu ren van plaatselijke afde lingen, onder meer die van Gouda en Zoeter- meer. Het ICTO heefl sinds begin vorig jaar te kampen met interne pro blemen. Mr. C.J. Wackwitz te Den Haag, lid van het landelijk be stuur, is een dezer dagen eveneens afgetreden. Hij wei gerde de reden hiervan be kend te maken. Mr. Wac kwitz, voormalig particulier secretaris van enkele minis ters van buitenlandse zaken, onder wie minister Luns, was sinds vorig jaar juni bestuurs lid. Ook leden van het comité van aanbeveling, onder wie prof.dr. W.H. Velema, ds. H.G. Abma en ir. B.P.C.M. van Rijswijck hebben het ICTO verlaten. Het ICTO is naar hun mening veranderd van een kerkelijke vredesbe weging in een politieke actie groep. „Van het oorspronke lijke karakter is niets meer over." De problemen behelsen diver se aspecten. Enkele daarvan hebben betrekking op het op treden van voorzitter Janssen van Raay. Zoals bekend treedt hij af wegens zijn be noeming tot lid van het Euro pees Parlement. Op verschillende manieren is geprobeerd de onenigheid tus sen bestuur en afdelingen op te lossen. Afgelopen december ging een geplande verzoe ningsbijeenkomst tussen het landelijk bestuur en vertegen woordigers van bezwaarde af delingen niet door. De veront ruste afdelingen willen onder meer dat de contacten, ook de informele, met het OSL (Oud Strijders Legioen) volledig worden verbroken wegens overmatige bemoeienis van OSL-voorzitter mr. P. Ego met het ICTO (Ego: „een ICTO zonder Janssen van Raay wordt voor mij een vij andige organisatie"). De iden titeit en het christelijk karak ter van het ICTO zouden na der moeten- worden vastge steld alvorens nieuwe activi teiten worden aangepakt, me nen de afdelingen. Daarbij zou het ontwapeningsvraag- stuk grotere aandacht moeten krijgen, aldus de afdelingen. Vorige week maakte het be stuur bekend dat mr. J. ten Culver, R. Sijbesma en W. de Vries als voorzitter optreden tot een nieuwe voorzitter is benoemd. Op de komende verenigingsraad wordt Jans sen van Raay demissionair. In mei treedt hij definitief als IKV-SECRETARIS FABER: Amerikaans hoongelach over Europese houding SDI DEN HAAG De houding van de Westeuropese landen tegenover het Strategisch De fensie Initiatief („Star Wars") van president Reagan wekt in de Verenigde Staten vooral hoongelach op. Vóór Reykja vik stonden de Europeanen binnen de NAVO zeer kri tisch tegenover SDI, maar daarna bleken zij met SDI in te kunnen stemmen. De Euro peanen slikken alles, zo is de heersende mening in de Vere nigde Staten volgens IKV-se- cretaris Mient-Jan Faber. Faber was anderhalve week in de Verenigde Staten op uit nodiging van da Amerikaanse vredesbeweging. Hij heeft zich vooral beziggehouden met de ontwikkelingen op het gebied van SDI, dat volgens hem „op de rails staat" en dat op steun van zowel de Repu blikeinen als de Democraten kan rekenen. Faber had on der meer gesprekken met me dewerkers van de Ameri kaanse ministeries van Bui tenlandse Zaken en Defensie en met leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardig den. Volgens Faber hebben de Eu ropeanen absoluut niet in de gaten hoever de Amerikanen reeds met SDI zijn gevorderd. Hij heeft de overtuiging dat de Amerikanen aan wapenbe heersing „geen boodschap meer hebben". Hooguit is er nog iets op dat punt te berei ken tijdens de toetsingsconfe rentie van het ABM-verdrag uit 1972 dat raketdefensiesys- temen beperkt. Faber woonde het afgelopen weekeinde een conferentie van de Amerikaanse vredes beweging in Boston bij. Tij dens deze conferentie, waar aan rond 400 mensen deelna men, hield hij een spreek beurt over de Europese vre desbeweging en de verhou ding tussen Europa en de Verenigde Staten. Ghanese predikant in Utrecht aan de slag LEIDSCHENDAM De Ghanese predikant David Nii Anum Kpobi (33) zal vanaf volgende week voor een pe riode van vier jaar de Her vormde wijkgemeentem Lom bok en Oog in Al in Utrecht bijstaan bij het zoeken naar een missionaire gestalte. Hij is in Nederland op verzoek van de Hervormde Raad voor de Zending, het Hervormd UTRECHT De Bisschoppe lijke Contactcommissie voor Zaken betreffende Kerk en Samenleving acht het twijfel achtig of het wetsvoorstel tot limitering van de duur van de alimentatie de toets der recht vaardigheid kan doorstaan. De bisschoppelijke commissie is het hierin eens met het commentaar van Justitia et Pax op het wetsvoorstel. Het wetsvoorstel wil de duur van de alimentatie tot 12 jaar beperken, met een mogelijk heid van verlenging; Justitia et Pax acht beperking van de duur van de alimentatie bij wet niet rechtvaardig. „De verschillende situaties waarin mensen bij echtscheiding ver keren verdienen een belange nafweging die aan de per soonlijke omstandigheden van beide partners recht doet". Omdat die omstandigheden van geval tot geval verschil lend zijn, wil Justitia et Pax de duur van de alimentatie la ten bepalen door de rechter. Justitia et Pax wijst er voorts op dat het stellen van een ter mijn de verwachting inhoudt dat de gescheiden vrouw op een gegeven ogenblik in eigen onderhoud voorziet. Maar volgens de organisatie wordt nergens aangegeven waarom deze financiële zelfstandig heid van de gescheiden vrouw wordt verwacht en waarom aan haar andere ei sen worden gesteld dan aan een getrouwde vrouw, klemt des te meer omdat de vrouw tijdens haar huwelijk nauwelijks de mogelijkheid heeft om zich op financiële zelfstandigheid voor te berei den, omdat bestaande wet- en regelgeving ieder streven naar zelfstandigheid van de getrouwde vrouw afremt". De commissie wijst er verder op dat vooral oudere gehuw den vaak hebben gekozen voor een taakverdeling waar bij de vrouw thuis bleef. „Deze vrouw heeft meestal geen enkele mogelijkheid aan het arbeidsproces déél te ne men na een echtscheiding, terwijl hun vroegere partners wel in de gelegenheid zijn ali mentatie te betalen. Het feit dat zij dat kunnen hebben zij mede te danken aan hun vrouw die soms met opgave van eigen mogelijkheden haar partner ontlastte van persoon lijke en gezinszorgen, zodat niets zijn carrière in de weg stond", aldus Justitia et Pax. In de bisschoppelijke commis sie hebben zitting bisschop H. Ernst van Breda, de hulpbis schoppen dr. J. de Kok van Utrecht en dr. J.F. Lescrau- waet van Haarlem, secretaris generaal dr. H.A. van Mun ster en studiesecretaris dr. G.J.F. Schumacher. W. H. Velema voorzitter af. Deze tussenop lossing betekent dat het be stuur de voorstellen van de bezwaarden heeft genegeerd, aldus woordvoerder Smits uit Zoetermeer namens de ver ontruste afdelingen. Japanse aartsbisschop ontmoet Friese ex- kampgevangene ENGWIERUM Vrijdag 20 maart heeft de heer L.C. Ge- leijnse uit het Friese dorp Engwierum, die zijn jeugd in een jappenkamp heeft door gebracht en daar ernstig is mishandeld, een ontmoeting met de aartsbisschop van To kio, Peter Seiichi Shirayana- gi. De ontmoeting, die ver moedelijk plaatsheeft in de ambassade van Japan in Den Haag, vloeit voort uit een briefwisseling tussen Geleijn- se, die zijn folteraars heeft vergeven, en de aartsbis schop. In september vorig jaar vroeg mgr. Shirayanagi na mens de Japanse RK bis schoppen „God en alle broe ders en zusters" vergeving „voor het leed dat Japan in de Tweede Wereldoorlog alle mensen heeft aangedaan". Japan draagt medeverant woordelijkheid voor de twin tig miljoen slachtoffers en de vernietiging van materiële en ideële waarden, aldus de aartsbisschop tijdens een dienst in Tokyo. Nadat Ge- leijnse via bemiddeling van de Nederlandse ambassadeur in Japan mgr. Shirayanagi de tekst van een interview met hem had gestuurd, nodigde de aartsbisschop hem uit voor een ontmoeting op 20 maart, ergens in Nederland. G«f*forme«rde Gemeenten Beroepen te Katwijk aan Zee A. Bac té Bodegraven. Bedankt voor Hoofddorp J.C. Weststrate te 's- Gravenpolder. Nederlandse Gereformeerde Ker- Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt: voor Waddinxveen, toe zegging. deelgemeente hervormde Emanuelkerk. W.van der Lee te Noordwijk; voor Papendrecht. dr.W.Verboom te Hierden. Beroe pen door de generale synode tot predikant voor geestelijke verzor ging van de Koninklijke Marine), A.P. Tack te Dongen; beroepen door de generale synode tot predi kant voor buitengewone werkzaam heden (pastoraat centrum De Hee- zenberg), J. Vlastuin kandidaat te Meeteren. Aangenomen naar Zuid- horn. drs. J.G. de Bruijn kandidaat te Groningen. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Ede W. Arkeraats te Giessendam-Nederhardinxveld. Aangenomen naar Lunteren L. Kruijmer te Sommelsdijk. Aangeno men het beroep als protestants geestelijke verzorging Koninklijke Marine A.P. Tack te Dongen. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepbaarstelling drs. P.M. van (der Horst. Rondweg 16, Kampen. Beroepen te Leeuwarden-Huizum, A.de Ruiter te Ten Post-Garrels- Misoffer 3 In een beschouwing onder de kop „Offer en gemeenschap" in de rubriek „Kerk en we reld" plaatste Marinus van der Berg kanttekeningen bij het standpunt van de Disschoppen over de offergedachten van de H. Mis. In de oude Kathechis- mus staat de volgende duidelij ke definitie: „De H. Mis is het onbloedig offer van het nieu we verbond, waarin Christus zelf zich aan zijn Hemelse Va der opoffert voor de zonden van de wereld". De profeet Malachias heeft ook voorspeld: „Van de opgang der zon tot aan haar ondergang zal er een zuivere, vlekkeloze offerende worden opgedragen tot eer van de allerhoogste". Het is duidelijke dat deze profetie letterlijk in vervulling is ge gaan. De Bisschoppen moeten dus wel aan die offergedach ten vasthouden en alle experi menten en eigen fantasiën van mensen afkeuren. Homoseksualiteit (8) Bij alle gediscussiëer over ho mofilie mag niet uit het oog verloren worden waarom de RK Kerk zo sterk gekant is te gen homofilie. Juist in de eer ste eeuwen na Christus en de vestiging van de Kerk in Rome zagen de eerste katho lieken het voor hun ogen ge beuren hoe het eens machtige Romeinse rijk aan uitspattin gen en perversiteiten op aller lei gebied ten gronde ging. Zo veel heb ik er tenminste nog wel van onthouden uit de tijd dat ik op school een beetje kerkgeschiedenis kreeg. Om de vrouw haar eigen plaats te rug te geven en mannelijke misdragingen in te tomen, kwamen de eerste christenen tot veroordeling van de homo filie. A. Muller, LEIDSCHENDAM. Openluchtmuseum De beslissing van minister Brinkman om het Openlucht museum Arnhem niet meer te openen is in mijn ogen ver werpelijk, maar wel slim. De doorzichtige opzet is te pogen het bedrijfsleven de lasten van het unieke museum verder te laten dragen (lukt dat niet, dan kan er altijd nog wel een mildere versie van het besluit in elkaar worden geflanst). Brinkman rekent daarbij zon der twijfel op de druk van de publieke opinie om het mu seum open te houden. Die pu blieke opinie zou zich echter wel eens met onverwacht gro te felheid tegen de minister kunnen keren. Het is voor waar te hopen dat Brinkman nog een helder moment krijgt en zijn dwaling inziet. Openluchtmuseum (2) -Het is maar goed dat de boer derijen van het Openluchtmu seum Arnhem niet door echte boeren worden bewoond. Van die noeste, knoestige bonken, u weet wel. Want die zouden nu ongetwijfeld te hoop zijn gelopen tegen minister Brink man. Gewapend met rieken, dorsvlegels en andere eerlijke werktuigen zouden de landlie den zich op de bewindsman hebben geworpen om deze met Kantonrechter Jarenlang las ik iedere dins dag met genoegen het verslag van de daags tevoren gehou den zitting van de kantonrech ter. De laatste weken keek ik er echter vergeefs naar uit. Zou het mogelijk zijn die ru briek weer haar plaats te ge ven? Dat zou ik zeer op prijs stellen. (Naschrift: De kantonrechter heeft de afgelopen weken geen zitting gehouden. De we kelijkse zittingen worden maandag hervat. Daarmee ke ren ook de verslagen weer te rug. Redactie). ;en fni< :hik le n erL J Niet in hun ministeriële functies maar als privé-persoihtu hebben de heren Lubbers en Van den Broek deze weektw' president van de Filipijnen, mevrouw Corazon Aquino, vP 1 gedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. Hoewel hun lega's binnen de Europese Gemeenschap er niet voor vofwe, die voordracht te ondersteunen is zij zeker een geschatte kandidaat. De weduwe van de bij zijn terugkeer uit balljster schap op de vliegtuigtrap vermoorde oppositieleider hitot immers in haar land met bewonderenswaardige moedaar doorzettingsvermogen een democratisch proces op gang' bracht. Voor de merendeels armoedige bevolking, die ja#""" lang gebukt ging onder een bizarre dictatuur, is dat een WT| verademing. TT dl HOEWEL de officiële uitslag van het referendum over i nieuwe grondwet voor de Filipijnen pas in de loop van i gende week bekend zal zijn, stond maandag, toen de st< bussen werden gesloten, al vast dat de populaire Cora voor haar standpunt een overweldigende meerderheid behaald. Dat resultaat verzekert haar tevens van het p/ dentschap gedurende zes jaar. Dat de ja-stemmers in meerderheid waren, is op zichzelf niet zo verwonderlijk. overgrote deel van de bevolking van het eilandenrijk wai vorig jaar geëindigde dictatuur van Marcos immers meer I beu. De prestatie van de president bestond er veel meerL dat zij erin is geslaagd de weerspannige militairen in dwang te houden. De eerste periode van het presidentschap van mevrc Aquino is niet zonder problemen verlopen. Dat kon JL7 moeilijk anders, want zij ontleende haar macht voor |T groot deel aan een aantal hoge militairen. Deze hadden v iswaar Marcos genoodzaakt te vertrekken, maar dat geb« de pas toen steeds duidelijker werd dat grote volksmaa hun geduld verloren, omdat de oude president de met i verwachting tegemoet geziene verkiezingen brutaalweg 1 valste. De deze week aanvaarde nieuwe grondwet geeft de Fil^p nen nu de mogelijkheid een heuse democratie te worden^j macht van de president is ingeperkt en er komt een gek<^ g volksvertegenwoordiging, terwijl de bevoegdheden vai^re rechterlijke macht worden uitgebreid. De grondslagen gelegd, maar de weg naar een goed functionerende demo^rcj tie zal moeilijk zijn in een land, waarin de macht van oi^y( her aan slechts enkelen behoort. En ook mevrouw Aqi^rcj behoort tot de familieclans met enorme bezittingen. >aaj HOEWEL haar macht nu gelegitimeerd is, staat de pijn dent voor grote problemen. Zij heeft aangekondigd de re^gi len uit het leger te laten berechten, maar zal zij daar kanstroc zien? De arrtioede kan slechts bestreden worden door miqn van ingrijpende landhervormingen, maar zullen de maqscl gen bereid zijn een veer te laten? Mevrouw Aquino wil oor derhandelen met het grotendeels communistische vejeet maar zal deze minderheid zich bij de wil van de meerderfcde willen neerleggen of de strijd voortzetten? In de ogen ste het verzet is president Aquino niet meegaand genoeg, tei>rsc zij naar het oordeel van de militairen zich juist te soepeloor stelt tegenover de verzetsstrijders. Zij mag dan wellichhrd< Nobelprijs verdienen, de vrede heeft ze nog niet veilirf t steld. De zes jaar die zij van haar volk heeft gekregenT_ haar beloften waar te maken, zullen voor mevrouw Aqi^^ niet eenvoudig worden. \j*i Af en toe zon DE BILT (KNMI) - De verbe tering van het weer morgen is te danken aan een rug van ho- gedruk tussen een depressie op de Atlantische Oceaan en een boven Scandinavië. Vooral in de ochtend kan er nog een re genbuitje vallen, maar af en toe zal de zon ook doorbreken. De temperatuur loopt in de middag op tot omstreeks 6 gra den. De wind neemt af tot ma tig en waait uit west tot noord west. Zondag nadert van uit het westen een nieuwe regen zone. In dit wisselvallige weertype komt ook na het weekend geen verandering. In de nacht komt, buiten wat aanvriezen van de grond bij nachtelijke opklaringen in de vroege ochtend, geen vorst voor. De middagtemperatuur komt op ongeveer 6 graden. Weersvooruitzichten voor de. Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: Half tot. zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien. Middagtemperatuur even boven nul, 's nachts juist onder het vriespunt. Groot-Brittanië en Ierland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur tussen 6 en 10 graden. Benelux: Zaterdag enkele bui en, zondag van het westen uit regen. Middagtemperatuur omstreeks 7 graden. Frankrijk: Wisselende bewol king, op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 14 in het zuiden. Spanje, Portugal: Droog en pe rioden met zon. Middagtempe ratuur van 12 graden in het noordwesten tot 19 in het zui den. Italië, Joegoslavische kust: Droog en vrij zonnig. Middag temperatuur van 6 graden in het noorden tot 16 in Zuid-Ita- lië. In de Povlakte 's nachts lichte vorst. Sneeuwbericht Skigebieden dicht-bij-huis België Door de dooi en de regenval zijn hier momenteel geen wintersportmoge lijkheden meer. Duitsland Ook in de Eifel lopen de mogelijkhe den snel terug. Op dit moment zijn er alleen nog bij Hellenthal beperkte wintersportmogelijkheden op een sneeuwlaag van ca. 20 cm die echter van slechte kwaliteit is. "O i In de Harz en het Zwarte Woudl momenteel goede wintersport! lijkheden, alsook in het hier echter boven de 600 erland: 35 tot 55 cm; Harz: 60 toL^c cm. Zwarte woud: 35 tot 90 cm. Weersverwachting t/m zaterdfl62 vond: af en toe regen. Nulgra^f grens op circa 1500 meter. Alpengebied i ju Over het algemeen goede sportmogelijkheden. Een van de gemiddelde sneeuwhooj centimeters (het eerste getal de dalen, het tweede de hogere tes): tw dé Oostenrijk Vorarlberg: 85 150; Tirol: 60 Salzburgerland: 70 170; Kannthit Zwitserland Berner Oberland: 60 110; Graul den: 65 105, Wallis 65 135 Weersverwachting t/m zaterdf vond: Oostenrijk: aan de noord#1, van de Oostenrijkse Alpen tc sneeuw, in de dalen mogelijk reri Nulgraden niveau 1200 1500 mOy Frankrijk, Zwitserland en Noordi lie: mogelijk wat regen, boven 12r1 1500 meter ook sneeuw. Nulgraë' niveau 1500 a 2000 meter. je Voor meer gedetailleerde infornjjj uit de genoemde landen ANWB/KNMI sneeuwlijnen: Ardennen Eifel /Sauerland HarzCf /Zwarte Woud 06 - 910 910 20; 4. tenrijk 06 - 910 910 30; Zwitserlt, /Frankrijk/Noord-Italie 0" 40. Eelde zw.be* Eindhoven zw.be* Den Helder regen Zd. Limburg motregen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2