Jeugd niet dynamisch Zwitsers Kabinet wil juist besparen op politie liek kiest voor Haags stadhuis Boot pnieuw 6 .room ürinamers Haar Frans uyana Grootste hormoon schandaal met mestkalveren ontdekt Dolle computer schenkt1,2 miljoen HET WEER ONDERZOEK NAAR LEEFSTIJL LEVERT RUSTIG BEELD OVER JONGEREN AMSTERDAM - Jonge ren zijn lang niet zo dy namisch als vaak wordt gezegd. Heel veel jonge-, ren komen juist als zeer rustig over. Zij willen trouwen, kinderen krij gen, een baan, en ver der zo min mogelijk op vallen. Dat is een van de conclusies van een in september ge houden onderzoek van het Instituut voor Marktinfor matie Inter-view naar de leefstijl van jongeren. Dit instituut heeft het onder zoek gehouden onder jonge ren van 12 tot 24 jaar. Het onderzoek heet „Jeugd '87". Bij het onderzoek is ook aan het licht gekomen dat jonge mensen betrekkelijk som ber zijn over de toekomst, dat wil zeggen over hoe de wereld er over 50 jaar zal uitzien. Dat de natuur dan verpest zal zijn verwacht 77 procent, dat de werkloos heid hoger zal zijn is de ver wachting van 38 procent (28 procent verwacht het niet). Ook gelooft de meerderheid dat er dan nog honger zal zijn in de wereld en 70 pro cent denkt dat tegen die tijd oorlogen nog steeds niet tot het verleden zullen beho ren. Toch zijn er ook goede toe komstverwachtingen. Een zeer grote meerderheid (71 procent) verwacht dat in het jaar 2035 kanker en aids te genezen zullen zijn. Muzikale acties Als er morgen verkiezingen worden gehouden zou 73 procent van de jongeren gaan stemmen, 19 procent zou dit niet doen. Slechts 15 procent van de jongeren van 12 tot 24 jaar leest in de krant wel eens over politiek (vooral jongens van 20 tot 24 jaar). 43 procent van de jongeren (vooral de jonge ren en de vrouwen onder hen) leest nooit over poli tiek in de krant. De CDA- aanhang is onder jongeren iets kleiner dan de PvdA: 26 respectievelijk 29 pro cent. Er heeft zich echter ook een andere weg ontwikkeld waarlangs jongeren politiek actief zijn: de politieke actie via muziek, die populair is onder gedeeltelijk andere jongeren dan degenen die buitenparlementair actief zijn. De actie van poparties ten om geld bijeen te krij gen voor slachtoffers van de honger in Afrika (Life Aid en Band Aid) was populair. Ook manifestaties als Rock against Fascisme genoten een grote belangstelling. Bijna 13 procent van de jon geren is tegen euthanasie. Bijna 27 procent zegt niet ja maar ook niet echt nee. Bij na 50 procent is er niet te gen terwijl 10 procent het niet weet. Pag. 3: Discomuziek scoort onder jongeren hoog Vrijdag 6 februari 1987 78e jaargang no. 23725 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, )aar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. ENNE De afgelo- maand zijn weer bijna I bewoners uit Oost- i sedjiname naar het buur- 3°.-. ld Frans Guyana ge- T^cht, zo blijkt uit cijfers ieg gisteren zijn verstrekt ^763»r het bestuur van het Inse gebiedsdeel. Er lotorijden nu zo'n 6400 Suri- °bers in Frans Guyana zaak van de plotselinge we vluchtelingenstroom acties met helikopters van Surinaamse regeringsleger s de Marowijne-rivier. Het ilfendeel van de vluchtelin- is ondergebracht in kam- nabij de stad St. Laurent iet vijftig kilometer zuide- ir gelegen dorp Apatou. In- dels zijn gesprekken gaan met vertegenwoordigers beide landen en met MAC» ^telingen om een oplos te vinden voor hun pro- msituatie. De burgemees- van de plaatsen waar de ipen liggen, willen name- zo snel mogelijk van de tromende vluchtelingen af. JS I]' n op de vijf drijven heeft S igdwerkplan f HAAG In slechts één e vijf bedrijven zijn plan- ontwikkeld om de jeugd- kloosheid te bestrijden. Uit onderzoek dat de Loon- 5,-! T< nische Dienst in opdracht het ministerie van sociale in heeft verricht onder 6 ijven blijkt dat de meeste dwerkplannen voorkomen e industrie en de bouwnij- N v leid. in juni 1984 deed de Stich- van de Arbeid (het cen- e overlegorgaan van werk ers en vakbeweging) aan- elingen voor de bestrijding de jeugdwerkloosheid, in Cif jaar later nam de over- 85,-; d passende maatregelen in minimumloon en de uitke ken, maar 60 procent van ondervraagde directies k hiervan niet op de hoog- ii'es" jte zijn. Van de bedrijven 131 der jeugdwerkplan valt Telc rigens 41 procent onder cao waarin wél afspraken gemaakt over de bestrij- van de jeugdwerkloos- (ADVERTENTIÉ) AUTOVERHUUR F.PRAMGERS Brhuur van lux* auto's en per- onenbusjes vanaf 30.- p dag. ELSPEET De politie is in Elspeet een hormoon schandaal met mestkalveren op het spoor gekomen, dat door het ministerie van landbouw wordt beschouwd als het grootste uit de geschiedenis. Bij de mesterij zijn inmiddels 274 van de 357 kalveren onderzocht en bij 130 zijn al sporen van de hormonen nortestosteron en oestradiol gevonden. Vlees dat met hormonen is ingespoten is een gevaar voor de volksgezondheid. Het is bij de wet verboden en er staat een maximale gevangenisstraf op van vijftien jaar. Eén van de twee eigenaren van de mestkalveren is gearresteerd. In de kalvermesterij vreest men dat het buitenland zijn grenzen zal sluiten voor het Nederlandse kalfsvlees. Het Produktschap voor Vee en Vlees te Rijswijk is het daar niet mee eens. Woord voerder N. Sickenga: „De controle op kalfsvlees is zeer streng en blijkbaar effectief. Dat hier besmet vlees is gevonden, wil niet zeggen dat ook ander vlees is besmet. Het was erger geweest als besmet vlees door de controle was 'geglipt en door de afnemers in het buitenland was ontdekt". Pag. 3: Vice-voorzitter kalvermesters vindt regels „streng" Het is wel een Zwitserse aangelegenheid, die we reldtitelstrijd op de ski's in Crans Montana. Ook de reuzeslalom, die gisteren op het programma stond, werd weer een succes voor de Zwitserse deelnemers. Vreni Schneider was de snelste. Ze bleef haar landgenote Maria Walliser, die ook al twee keer goud wist te pakken, ruim voor. De Oos tenrijkers, de Duitsers en vooral de Fransen zijn zeer bedroefd over die Zwitserse hegemonie. Die blijkt overigens vooral te zijn ontstaan door de ge bruikte materialen en de wijze van prepareren van de ski's. Wat betreft de wijze van het zich prepare ren op het maken van een krant, weet de Leidse Courant ook telkens goud te pakken. En als (proef-)abonnee neemt u daar ook uw deel weer van mee. -WINNAAR KOOLHAAS OP VIERDE PLAATS EN HAAG Het ont- erp van de Rotterdam- Sol architect Hans Boot 979 fror een nieuw stadhuis Den Haag heeft de lorkeur van het pu- gyg liek. Uit een enquête qyq ader de bezoekers van. l tentoonstelling over ^oZ t vijf stadhuisontwer- 984 in in het Haags Ge- 981 [eentemuseum blijkt 985 ft 34 procent kiest voor 983 oot- De Amerikaan Ri- rd Meier is met 33 ent op de tweede lats geëindigd. Bij het tagse deel van het pu- iek is de voorkeur voor •t nog duidelijker: 37 :ocent voor de Rotter- mer tegen 30 pro mt voor Meier. an van architect Rem lolhaas, dat twee weken §ledén door een deskundige j als beste werd uitverko- n, valt bij de bezoekers be- lald niet in de smaak. Met procent komt hij op de lerde plaats. Cabinet Saubot Jullien/WZMH is met 22 procent als derde en Helmut Jahn met zeven procent als laatste geëindigd. De expositie die op 6 decem ber werd geopend heeft tot nu toe 37.000 bezoekers ge trokken. Van hen hebben 6342 een enquêteformulier ingevuld. Op de formulieren kon ook een mening worden gegeven over het plan van de Spaanse architect Ricardo Bofill voor de bouw van 850 neo-classicistische huizen op het Burgemeester De Mon- chyplein. Driekwart van de Het ont werp van architect Hans Boot heeft de voorkeur gekregen van de be zoekers van de stadhui sexpositie in het Ge meentemu seum. mensen is ingenomen met dat ontwerp. Zestig procent zou zelf in een van die hui zen willen wonen. Wethouder A. Duivesteijn (ruimtelijke ordening) maak te de uitslag vanmiddag be kend. Het resultaat van de enquête is niet bindend, evenals dat van het juryrap port. In juni neemt de ge meenteraad het definitieve besluit. Speler FC Köln roept in Israël „Heil Hitier" TEL AVIV Voor Stefan Engels van FC Köln is gisteren een abrupt einde gekomen aan zijn verblijf met zijn club in Israël. De voetballer werd door de leiding van de West- duitse club op het vliegtuig naar Keulen gezet wegens, zoals voorzitter Peter Weiand het di plomatiek noemde, „het in gevaar brengen van de Westduits-Israëlische betrekkingen". In het duel tegen Maccabi Haifa, op woens dag, zou Engels tegen zijn opponent Daniel Brailovski „Heil Hitier" hebben toegeroepen. De Westduitser ontkent dat. Een aan de rege ringspartij Herut gelieerde organisatie heeft van minister-president Sjamir geëist dat hij het toernooi in Tel Aviv, waaraan twee Israë lische en twee Westduitse verenigingen deel nemen, afbreekt. APELDOORN Bijna veertig inwoners van Apel doorn hebben gisteren per ongeluk gemiddeld 30.000 gulden per persoon ontvangen van de ge meentelijke sociale dienst (GSD). Dat gebeurde om dat, zoals GSD-directeur L. Eland het omschrijft, „de computer met het geld op de loop ging". De veertig hebben geen gebruik kunnen maken van het geld. De sociale dienst heeft, nadat de fout ontdekt was. onmiddellijk contact gezocht met de bankgiro-centrale en de diverse banken waarnaar het geld overgemaakt was. De eerste kon de in totaal 1,2 miljoen gulden niet meer onderscheppen, maar de banken hebben het geld onmid dellijk weer van het conto van de „gelukkigen" afge schreven. Reagan 76 en kerngezond WASHINGTON President Reagan is vandaag 76 jaar gewor den en hij verkeert in uitstekende gezondheid. Volgens woord voerder Fitzwater is Reagan erop gespitst na zijn onvrijwillige werkonderbreking hij onderging begin deze maand een pros taatoperatie weer aan de slag te gaan. Het zal de president niet gemakkelijk vallen, gezien de grote problemen zoals de zaak van de wapenleveranties aan Iran. Bij een recente opinie peiling bleek slechts 52 procent tevreden met zijn functioneren. GEHEIM PLAN OVER AFSTOTING TAKEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net wil geen extra uitga ven doen voor de politie, zoals de Tweede Kamer heeft gevraagd, maar wil juist voor honderden mil joenen besparen op dit ap paraat. Er is een nog ge heim plan in de maak om een aantal politietaken af te stoten of de kosten daarvan door te bereke nen. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van justitie vanochtend bevestigd. Een speciale ambtelijke werk groep is bezig te berekenen hoeveel de politie kost als haar „oneigenlijke" taken worden afgestoten of geprivatiseerd. Daarbij is te denken aan het escorteren en patrouilleren bij voetbalwedstrijden, wielerron den, bloemencorso's en derge lijke. Ook wil de regering de politie niet geheel vrijwaren van afslanking, aldus de justi- tiewoordvoerder. Over de ge hele kabinetsperiode moet de politie 1,33 procent van haar arbeidsplaatsen inleveren. Het is tegen deze achtergrond dat het kabinet bepaald niet te trappelen om zestig- a tachtig miljoen gulden per jaar extra uit te geven voor de bestrij ding van criminaliteit. De Tweede Kamer vroeg hier woensdag om in een motie, die gesteund wordt door alle grote fracties. „Aannemen is één, uitvoeren is twee," zei minis ter Korthals Altes (Justitie) gisteren tijdens het kamerde bat over de invoering van de ademanalyse. De Tweede Kajner heeft in de „criminaliteitsmotie" niet aan gegeven waar het gevraagde kwart miljard (over vier jaar) vandaan moet komen. Ook dat ziet minister Korthals Altes als een groot bezwaar. „De Kamer pleegt vaak de huid van beren te verdelen die nog niet eens te zien zijn". VVD-fractievoorzitter Voor hoeve, die maandag op een spreekbeurt het plan voor ex tra politie-uitgaven lanceerde, gaat ervan uit dat minister Ru- ding (Financiën) bij zijn bere keningen voor de zogeheten, februarinota een meevaller zal constateren. De liberalen clai men dat bedrag als extraatje voor de bestrijding van crimi naliteit. Pas bij het uitbrengen van de februarinota en de toe lichting daarop zal blijken of zij in hun opzet zijn geslaagd. Het is ook mogelijk dat het ka binet de gevraagde miljoenen zal verrekenen met de voorge nomen besparingen. Verdachte van doodslag Indonesische studenten bekent betrokkenheid DELFT De 21-jarige man die woensdagavond in Den Haag is aangehouden in ver band met de dood van twee Indonesische studenten in Delft maandagmorgen, heeft gistermiddag tegenover de Delftse politie toegegeven dat hij in de nacht van zondag op maandag in de woning van de studenten aan het Geitenkamp in Delft is geweest. Volgens de Delftse politie heeft de man verklaard, dat hij echter niets met de dood van de studenten te maken heeft. De twee stu denten zouden volgens de ver dachte door een ander, een 23- jarige inwoner van Delft, om het leven zijn gebracht. Deze man is voortvluchtig. De verdachte en zijn metgezel zijn vermoedelijk de woning binnengelaten, omdat ze be kenden van de slachtoffers waren. De politie vermoedt dat er in de woning ruzie is ontstaan. De handlanger van de aangehouden man zou heb ben geslagen. De verdachte zegt, dat hij daarop in zijn auto is gaan zitten. Na enige tijd meldde zijn compagnon zich met spullen uit de woning. Deze man is nog verschillende keren de woning binnen ge gaan om andere apparatuur in de auto te laden. Vervolgens is het tweetal naar Den Haag ge reden. Gisteravond heeft de politie de gestolen apparatuur teruggevonden. De buit was opgeslagen bij een kennis van het tweetal. Nieuw uitstel in proces Barbie PARIJS Tot voor kort zag het ernaar uit dat Klaus Bar bie (73), het voormalige hoofd van de Gestapo in Lyon, aan staand voorjaar voor de rech ter zou moeten verschijnen. Enkele dagen geleden werd echter bekend dat de man die bekend staat als de „slager van Lyon" met gezondheidsproble men kampt en in het zieken huis is opgenomen. Dit kan be tekenen dat het proces, dat oorspronkelijk al vorig jaar had moeten worden gehouden, opnieuw zai worden opge schort. Volgens de laatste planning zou het proces in mei, juni of uiterlijk september moeten beginnen. Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel t\A^ opsturen naar de Leidse Courant, 1 W/ Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Af en toe zon en mogelijk een regenbui. Minimumtempera tuur omstreeks 3 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 6 graden. Wind west tot noord west, afnemend tot matig, in het Waddengebied eerst nog hard. Zon op: 08.12; onder: 17.37. Scheveningen hoog water: 09.35 en 22.21; laag water: 03.39 en 16.30 uur. Een groep pelikanen Hikt na een fraaie dans, de rmale van een ballet te hebben bereikt. Helaas, het ware verhaal is iets minder lieflijk: de vogels proberen el kaar de vis uit de snavel te trekken. De foto werd ge maakt in de St. Marks Rivier in de Verenigde Staten. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Pelikanenballet Welkom Strakke gezichten bij prins Claus, de Antilliaanse pre mier Martina, gou verneur Römer en prins Willem- Alexander, toen gistermiddag (loka le tijd) na aankomst van het koninklijk bezoek op Curasao de volksliederen werden gespeeld. Alleen koningin Beatrix keek wat blijmoediger om zich heen. De ko ningin en beide prinsen begonnen gisteren aan hun werkbezoek aan de Nederlandse Antil len en Aruba. In ruim twee weken tijd moeten zij een zwaar programma afwerken. Vandaag zijn onder meer be zoeken gebracht aan scholen, de universiteit van Cu rasao, het Zeea quarium, de mari nebasis Parera en de haven van Wil lemstad. In de An tilliaanse avond uren, als in Neder land de nacht al lang is gevallen, wonen koningin en prinsen in het sta dion van Willem stad een groots carnavalsfeest bij. £eidóe(2ou/ia/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1