Situatie in Noordwijk is triest voor gehandicapten Catwijck legt eerste steen WIDENS OMGEVING SeidócSoutmit >rpsstraat protesteren mieuw loeiuisartsen =qorzaak olitieke ^roering BELANGENVERENIGING IN BELEIDSPLAN: Plan voor bouw aanleunwoningen bij Adegeest Vleermuizen in huizen Winkelcentrum Vinkeveld gaat in april 1988 open AMNESTY INTERNATIONAL RIJNSBURG TIEN JAAR VRIJDAG 6 FEBRUARI 1987 PAGINA 13- at leek in brand DERDORP De flat aan het /lein in Leiderdorp leek in brand te staan. Er kwa- |i dikke rookwolken uit de schoor- i en omwonenden waarschuwden ndweer. De Leiderdorpse brand- r bereikte, na het openbreken van aantal deuren, de ruimte met de trale verwarmingsketel. Deze olie- ookte ketel bleek zwaar vervuilde aders te hebben, waardoor een dik- ivaim was ontstaan. De brandweer tkelde de installatie uit, waarna het en ophield. Daardoor kwamen wel flatbewoners in de kou te zitten, (eigenaar Kok Beheer werd door de ad weer gewaarschuwd. Deze stuur- iranmorgen direct een monteur om achterstallige onderhoud aan de ke- te verhelpen. Oegstgeest heeft eindelijk voorlichter OEGSTGEEST De ge- meen te Oegstgeest krijgt een full-time voorlichtster in de persoon van me vrouw J. Kolfschoten. Zij treedt per 1 april in dienst van de gemeente als amb tenaar voorlichting/kabi netszaken. Zij zal zich on der meer bezig gaan hou den met de samenstelling van een nieuwe gemeente- gids en de voorbereiding van een burgeravond. Aan haar benoeming is een uit puttende sollicitatieproce dure vooraf gegaan. Brandweer te klein WASSENAAR De brand weer van Wassenaar is met zes beroepskrachten en 50 vrijwil ligers aan de krappe kant. Volgens burgemeester P.H. Schoute moeten er twee pro fessionele blussers bijkomen. De burgemeester heeft tevens laten doorschemeren dat de nu vlakbij de Pauw gelegen brandweerkazerne mogelijk naar een terrein bij het ge meentekantoor in het centrum van het dorp wordt verplaatst. In de jaren zeventig telde het Wassenaarse brandweerkorps 18 beroepsblussers. Het in- krimpings- en afvloeiingspro ces naar zeven man ging in dertijd gepaard met nogal wat spanningen. Poortje in Pastoriepad WASSENAAR Het van de Achterweg naar de School straat door te trekken Pasto riepad zal gesierd worden met een historisch poortje. Dit his torische „domineespoortje" is nu nog op de gemeentewerf opgeslagen. Door de activitei ten van de amateur-archeo loog Van der Kleij is het domi neespoortje op de gemeente- werf opgespoord en zal het nu een nuttige bestemming krij gen. Het komt op de plaats waar op 21 juni 1986 twee hui zen aan de Schoolstraat door een gasexplosie en brand ge heel werden vernietigd. Van Rijn koopt garage Beuk NOORDWIJK Garage Van Rijn, gevestigd aan de Zeestraat, heeft de garage van busonderneming Beuk aan de Golfweg gekocht. Zoals bekend verhuist Beuk binnen afzienbare tijd naar een geheel nieu we vestiging aan de Van Berckelweg. Op het ter rein van het busbedrijf Beuk aan de Binnenweg worden woningen ge bouwd. Deze plannen wor den gecombineerd met het Jan Kroonsplein. Wonin gen en parkeerplaatsen, een supermarkt en nog meer zaken staan gepland. Brandweer Lisserbroek zoekt vrijwilligers LISSERBROEK Het korps van de vrijwillige brandweer van Lisserbroek, onderdeel van het korps van de gemeen te Haarlemmermeer, zoekt versterking. In Lisserbroek heeft men vooral gebrek aan vrijwiligers die overdag be schikbaar zijn en zich binnen korte tijd kunnen melden in geval van brand. Om één en ander toe te lichten wordt een voorlichtingsavond georganiseerd zodra zich vol doende mensen hebben ge meld. Wie geïnteresseerd is kan contact opnemen met commandant W. Imanse, tele foon 02521-14583. edira erjewoners DtinjpSTGEEST De situatie i Dorpsstraat is onaan- Ibaar. Het vele verkeer irzaakt grote hinder, Ie en gevaar. Dit wordt »rkt door het bus- en tverkeer. Dit schrijven voners van de Dorps- aan de gemeenteraad t on Oegstgeest. andsjendien zijn de trottoirs te ig oil en onbegaanbaar. De entieershinder wordt extra rhtefterkt door de kwaliteit ren'l het wegdek. Over de „D>nen, om open gaten in de >n ijpsstraat te bebouwen en de t va*an de weg te verleggen iden'ken de bewoners op hier- men geen behoefte te hebben. I Ex- vinden grootschalige nderjwbouw ongewenst. ?lijküe brief wordt tevens her- n d*rd aan de toezeggingen de wethouder tijdens een rzitting over de Dorps- tat heeft gedaan. Deze zei dat alle buslijnen, met uit- el iifi^ring van lijn 60, uit de n ipsstraat zullen verdwijnen. afz^der zei de wethouder dat pani^aaswÜk'aan in ^et naJaar e worden opengesteld voor aansl verkeer. er met betrek- n e3g tot de situatie in de ,n j. *psstraat op korte termijn •en ttregelen getroffen zullen jbi^den en er geen beslissin- and^ genomen zullen worden ^)rens er overleg is geweest snif Dorpsstraatbewoners, and^. >06. I DISCI T TWIJK Binnen poli ce Rife krin8en in Katwijk is 5 KJte beroering ontstaan nu j. i4lhouder mevrouw R. Hiet- ,er kihp (PvdA) nadrukkelijke sJiezen van gemeente- nnnerfisleden naast zich heeft •i8.oiJrgelegd. Inzet van het aJ3flict is de instelling van rskwi nieuw te benoemen huis- opaaiingscommissie voor huis- ïn zaak lijkt zulke politie- fatten in het gemeente- V1J\ deze huisvestings- NED'Hmissie voor huisartsen, p^ niddels Is de vierde episo- i en Jngegaan van dit politieke ekeriitkspel tussen aan de ene eikejt de gemeenteraad en RS de andere kant het Kat- upheCS college in de persoon 3 wethouder Hietkamp. deiik Rlet^amp wil dat rorljiP commissie uit zeven 3 mo^onen bestaat en geva- 80 <Hrd van samenstelling is. leden van de raadscom- le zorg, vorming en eco- sche aangelegenheden besloten, mede onde'r van het gehele piaatse- huisartenkorps, het aan tuisartsen en patiënten- .•genwoordigers in de ivestingscommissie uit te lingtiden tot elk drie. Daar- '-«k pleit men voor het ver- na *"en van een maatschap- werker in de vesti- m missie door een itselijke fysiotherapeut, laatste gebeurde op sug- ie van de spreekbuis van artsen, de huisarts J. inenberg, omdat „de 'ijkse huisartsen haast p van een maatschap- werker niet inroepen, (gezien zij zelf veel pro- men verhelpen; met een iotherapeut was echter I een regelmatige samen ging." de mededeling van het lege dat zij niet van plan iet voorstel van de raads- imissie te volgen is er een prestigestrijd losgebar- Zowel het CDA als de samen een meerder- in de Katwijkse raad, opheldering van het Burgemeester Mr. heeft inmiddels toe- de problematiek met id te willen bespreken. s«» 1 voegt daar echter aan toe het niet het voornemen het college is af te wij van het nu ingenomen ridpunt, „maar in een dis- fcie meer duidelijkheid ge- 1 over de motivatie tot dat fluit staat niets in de weg". NOORDWIJK De situ atie in Noordwijk voor ge handicapten is op dit mo ment „triest". Dat is de mening van de Belangen vereniging Gehandicapten Noordwijk voor Iedereen (NVI), die een beleidsplan heeft geschreven waarin een onderzoek naar de problemen voor gehandi capten in Noordwijk wordt aangekondigd. Een werkgroep zal de conclu sies aan het gemeentebe stuur aanbieden in een nota van aanbeveling. Volgens de NVI is het steeds meer noodzakelijk niet alleen de woning, maar ook de woon omgeving van gehandicapten en oudere mensen aan te pas sen. Het streven van de over heid is immers dat deze groe pen mensen zo zelfstandig mo gelijk kunnen functioneren in de maatschappij en dat is on mogelijk als zij in hun woon omgeving op allerlei obstakels stuiten. Te denken valt aan mensen in een rolstoel die niet zonder hulp stoepen op en af kunnen of slecht ziende voet gangers die een stoplicht niet kunnen zien. Het is niet bekend hoeveel ge handicapten (ouder dan vijf jaar) er in Noordwijk wonen. Afgeleid van het landelijke aantal zijn dat er ruim 2.100. In werkelijkheid hebben vol gens de NVI veel meer men sen last van de obstakels, na melijk de begeleiders van de gehandicapten en bewoners en patiënten van de plaatselijke ziekenhuizen en inrichtingen als Sole Mio en Sancta Maria. Om te kunnen achterhalen welke voorzieningen er in Noordwijk voor ouderen en gehandicapten nodig zijn, wor den twee onderzoeken ver richt. Leerlingen uit de derde klassen van drie middelbare scholen gaan in de vorm van een project de obstakels op de openbare weg inventariseren. Zij vullen speciale formulieren in met op- en aanmerkingen. Ook de gehandicapten zelf krijgen deze formulieren toe gespeeld. Later wordt een dergelijk on derzoek verricht naar de te kortkomingen van openbare voorzieningen. Volgens voor zitter Alex Ouwehand van de belangenvereniging is het be ter de onderzoeken na elkaar te houden in plaats van tege lijk „omdat we de gemeente niet met alles tegelijk willen opzadelen. Dan gebeurt er na melijk niets". Informatie Het informatie-uur van de Belangenvereniging Gehan dicapten Noordwijk voor Iedereen is elke tweede don derdag van de maand van 15.00-16.00 uur in bejaarden centrum St Jeroen (Jeroenspark 1) en elke vierde don derdag van de maand van 10.30-11.30 uur in Het Tref punt (Schoolstraat 2A). Mensen die geen enquête-formu lier in de bus hebben gekregen, maar er wel een willen hebben, kunnen bellen: 02523-10540, 13395 of 12470. Zij kunnen ook naar het informatie-uur komen. Het lid maatschap van de vereniging bedraagt 25 gulden. Steu nende leden betalen een tientje. Ook niet-gehandicapten kunnen lid worden. De NVI heeft in de eerste plaats om de medewerking van de scholen gevraagd om dat het onderzoek nogal wat mankracht vergt, maar ook om de scholieren bewust te maken van de problemen voor gehandicapten en ouderen. Het is de bedoeling dat ook de docenten maatschappijleer dit onderwerp in hun lessen be handelen. Op school worden lezingen door gehandicapten gehouden, tentoonstellingen georganiseerd en films ge draaid. Om de Noordwijkers meer be wust te maken van de proble men is het nodig dat de ge meente en de belangenvereni ging gerichte voorlichting geeft aan de bevolking. Daar voor wordt een folder in het leven geroepen. „Er moet ook strenger worden opgetreden tegen misbruik van bestaande voorzieningen", aldus de NVI. Parkeerplaatsen voor invali den worden nogal eens bezet door auto's van validen en winkeliers stallen hun goede ren uit over bijna de hele stoep, om maar niet te spreken over de vuilniszakken en de fietsen die de stoep regelmatig versperren. De NVI heeft ook het initiatief genomen tot het instellen van een tweemaandelijks informa tie-uur waarop gehandicapten hun ervaringen kunnen uit- inngi wisselen, informatie kunnen krijgen over diverse instellin gen en hun problemen naar voren kunnen brengen. Vooruitlopend op de uitkom sten van de twee onderzoeken pleit de belangenvereniging nu al voor de aanleg van meer parkeerplaatsen voor invali den en het aanleggen van twee strandafgangen ten be hoeve van rolstoelgebruikers. Ouwehand: „De gemeente staat helemaal niet onwelwil lend tegenover onze ideeën. Er worden al tikkers aangebracht bij stoplichten en bij het ge meentehuis is een speciale op rit gemaakt. Het probleem is alleen dat de gemeente te wei nig gebruik maakt van advie zen van specialisten. Er wordt ook te weinig geluisterd naar gehandicapten". Hoewel dat nog niet officieel is besloten, zal de Noordwijkse raad waarschijnlijk haar fiat teven aan een subsidie voor e NVI. „En dat is hard no dig", aldus Ouwehand, „want al deze dingen kosten geld. Veel geld. En voorlopig heb ben we dat hard nodig. We willen onszelf weliswaar op den duur opheffen, maar dat kan pas zodra Noordwijk vrij van obstakels is. En dat duurt nog wel even". PIETER EVELEIN VOORCHOTEN Er bestaan 'plannen voor de bouw van 30 aanleunwoningen tegenover het bejaardente huis Adegeest. Hiervoor is echter nog geen bouwcon- tingent verstrekt Het worden woningen speciaal voor bejaarden, die eventueel een beroep kunnen doen op de verzorging van het bejaardentehuis. Dit werd gister avond bekend in de raadscommissie openbare werken. De commissie stelde de voorlopige prioriteiten vast van de werkzaamheden waarmee in 1987 wordt begonnen Er hangt de gemeente echter een dwang boven het hoofd van bijna 300.000 gulden die dit jaar betaald moeten worden aan de provincie in et kader van net uitvoeringsprogramma „Bodemsanering 1987" voor drie lokaties -aan de Dobbeweg. Het weghalen van de ver vuilde grond wordt door de provincie gedaan, maar een belang rijk deel van de kosten worden betaald door de gemeente. De instelling van de Regionale Volkshuisvestingscommissie, waarbij Voorschoten ingedeeld wordt bij de Leidse regio en niet meer zelfstandig contingenten gesubsidieerde woningen toege wezen krijgt, wordt niet door alle fracties in de Voorschotense gemeenteraad positief beoordeeld. Maar uiteindelijk legden alle partijen zich hierbij neer. J. van de Poel (VVD): „De regelzucht van de provincie wordt geproefd". W. Valkenburg (CDA): „Hoe veel manuren gaat er wel niet in die regeling zitten? Coördinatie is goed te meer daar de zelfstandigheid van de gemeente een primaire zaak is". J. Aikens (D66): „Hoe zit het met het mandaat van de wethouder en binnen de regeling is niets opgenomen ten aanzien van geschillen". R. de Vries (PvdA): „Op onderdelen kan men wel kritiek hebben, maar er is geen alternatief, overleg met andere gemeenten is gewoon noodzaak". Wethouder J. Visser (PvdA) constateerde dat de regionale com missie uiteindelijk opgelegd wordt door het ministerie. Het voor deel ervan is dat niet meer iedere gemeente zelfstandig moet proberen zoveel mogelijk woningen „binnen" te halen door mid del van indringende gesprekken met het ministerie en de pro vincie. Samen kunnen de gemeenten sterk staan. Ten aanzien van het mandaat ziet de wethouder geen verschil met vroeger toen hij ook steeds zelf diende te proberen zoveel mogelijk wo ningen te krijgen. De commissie kreeg een plaatje te zien van de 28 gesubsidieerde woningen, waarvoor de toestemming binnen is en welke ge bouwd gaan worden op het zogenoemde Dorpsweitje. Mede door de actie van het Dorpsweitje is het bouwplan onder druk komen te staan en thans zijn er woningen, die qua bouwstijl volkomen passen bij het oude centrum. De gemiddelde huur wordt 470 gul den per maand. WASSENAAR De dierenbescherming haalt de laatste da gen regelmatig vleermuizen uit verschillende huizen in Was senaar. Door niet geheel duidelijk oorzaak, de sterke wisse ling van de temperatuur kan de oorzaak zijn, schijnen nogal wat Wassenaarse vleermuizen tijdelijk uit hun winterslaap te ontwaken om dan eventjes de vleugeltjes te strekken. Spoe dig daarna bemerken de vleermuisjes dat het nog geen voor jaar is en gaan prompt over tot voortzetting van de winter slaap. Onlangs werd weer uit een huis aan de Drie Papegaai enlaan door de dierenbescherming een vleermuisje uit de badkamer geplukt om later in een speciale ijskast de winter slaap te mogen voltooien. Wie een vleermuis in huis heeft kan contact opnemen met de technische man van de dieren bescherming, Walter Donders, telefoon 01751-17772. Bij hem kan men ook terecht voor andere dieren die hulp behoeven, zoals vogels. De huisjes Nellie en Corrie. die mogelijk het veld ruimen. NOORDWIJK Het nieuwe winkelcentrum in het Noordwijkse Vinke- veld is in april 1988 klaar. De bouw begint direct na de bouwvak, half augus tus. Alleen.de precieze lo catie is nog niet bekend, omdat er op de plaats die de voorkeur geniet nu nog twee huizen (Nellie en Corrie genaamd) staan. De eigenaars van deze huizen zijn nog in onderhande ling over de verkoopprijs «gelijk het veld ruimen. Zo gaat het nieuwe winketcentrum er uit zien. mpt nrnipftnntwilflfolaar morlrt in /lia ate tralrlrap" ma» ie nnfl niat nn Taalf oa. irorftar in ivactaliilra Iran rtvpraanctammino ie ha. nraaiac u/pllri met projectontwikkelaar Wildschut uit Zoetermeer. De plaats van het centrum zal het uiterlijk en de sa menstelling overigens niet beïnvloeden. Het centrum gaat zo'n 3,2 miljoen gulden kosten, en krijgt een oppervlakte van 1.400 vierkante meter. Er komt in elk geval een super markt in, die als „trekker' zal fungeren. Projectontwik kelaar C. Wildschut is op dit moment in onderhandeling met twee gegadigden. Naast de supermarkt is een posta gentschap van de PTT ge pland en een viertal winkels als een bakker, een slager en een bloemist. Wildschut is in onderhandeling met de PTT, maar is nog niet op zoek ge gaan naar gegadigden voor de winkels. Hij wil eerst af wachten welke supermarkt er in het centrum komt Het centrum staat nu ge pland aan de Beeklaan, op de plaats van Nellie en Corrie. Volgens C. Wildschut is deze plaats aantrekkelijker dan 10 meter verder in westelijke richting. „Het centrum valt beter op op de plaats van Nellie en Corrie. Daar wil ik best wat extra's voor betalen, maar we moeten niet over drijven", reageert Wildschut op de nog niet afgeronde on derhandelingen met de eige naars van deze huizen. Hij wil dat er binnen twee we ken overeenstemming is be reikt over de prijs die hij voor de huizen zou moeten betalen. „Lukt dat niet, dan gaat het niet door". De ver koop van de grond door de gemeente is rond. Als Wildschut Nellie en Cor rie kan kopen, houdt hij zo'n 1.000 vierkante meter „over". Hij weet nog niet precies welke bestemming dit krijgt, maar sluit zeker niet uit dat er woningen of kantoren worden gebouwd. „In geen geval winkels", al dus de projectontwikkelaar. Er komen bij het centrum zo'n 80 100 gratis parkeer- Elaatsen De huurprijs van et centrum wordt zo'n 190 gulden per vierkante meter. RIJNSBURG De afdeling Rijnsburg van Amnesty Inter national bestaat tien jaar. De komende week wordt dit ge vierd met diverse activiteiten, onder meer een optreden van Henk van Ulsen. De oprichting van de Rijns- burgse afdeling van Amnesty International was een initiatief van vier mensen. Zij stuurden op 3 januari 1977 een brief naar Amnesty International in Amsterdam waarna de afde ling in Rijnsburg een feit was. Twee van hen, Peter Leen- houts en Fred Veldman, zijn nog steeds actief betrokken bij het werk. Gedurende de afgelopen tien jaar werden er in Rijnsburg di verse activiteiten georgani seerd door Amnesty. De meest in het oog lopende waren de drie succesvolle boekenmark- ter. Centraal staan nog steeds de schrijfavonden voor gewe tensgevangenen. Deze worden elke twee maanden gehouden in de bovenzaal van het Cen trum in de Kerkstraat. Sinds kort zet zich ook een adoptie- groep in voor het lot van een specifieke gevangene. De viering van het jubileum begint zondag. Dan wordt in de diensten van de gerefor meerde kerk, de nederlands hervormde gemeente en de rooms katholieke parochie in Rijnsburg aandacht besteed aan de mensenrechten en het lot van gewetensgevangenen. Peter Leenhouts opent maan dagavond om half acht een ex positie in de hal van het Cen trum in de Kerkstraat. Het on derwerp hiervan is mensen rechten. De werken die ziin tentoongesteld zijn gemaakt door Rijnsburgse kunstenaars en kunnen worden gekocht. De opbrengst komt ten bate van Amnesty. Na een muzi kaal intermezzo door het Rijnsburgse ensemble Quadri- vium spreekt burgemeester F. Jonkman het openingswoord van de feestweek, waarna Henk van Ulsen rond half ne gen zijn Spelen met woorden opvoert. De avond wordt rond half tien muzikaal besloten. De expositie is van woensdag 11 tot en met vrijdag 20 febru ari te bezichtigen in zwembad Het Waterbos aan de Kleipet- tenlaan. Kaarten voor maandagavond vijf gulden zijn ondermeer aan de zaal verkrijgbaar. Dinsdag- wordt de tweemaandelijkse schrijfavond gehouden in de zaal van de Immanuelkerk. Ditmaal wordt de avond van een muzikaal tintje voorzien door enige leden van de fami lie Roosen. KATWIJK Na jaren van strijd heeft de Kat wijkse Hockey Club gis terenmiddag toch de eer ste steen kunnen leggen voor het nieuw te bou wen clubhuis op het Ge meentelijk Sportpark De Krom. Deze officiële handeling werd verricht door Hugo Jansen, de man die meer dan tien jaar geleden het initiatief nam om naast het voet bal een breder aanbod van sporten te bewerk stelligen. Uit dat initiatief kwam de Hockey Club Catwijck voort, waarvan Jansen nog steeds secretaris is. Het clubhuis kost ongeveer zes ton. De bij na 200 leden tellende vereni ging dient daar één ton aan bij te dragen, terwijl het res tant voor rekening is van de gemeente. Nog geen twee ja^xr geleden dreigde de Hockey Club haar stick in de wilgen te hangen, omdat ondanks jarenlange pogingen een redelijk veld en dito onderkomen niet haal baar bleken in de kustge- meente. De situatie was op dat moment zo erbarmelijk, dat veld en kleedruimten on- geveér tien minuten lopen uit elkaar lagen. Ook de kwaliteit van het veld liet veel te wensen over, aange zien het gras op doordeweek se dagen tevens gebruikt werd door een kudde scha- Een of af en toe recreërende oeien. Onder de dreiging van de strandende Hockeyclub wist de CDA-wethouder voor sportzaken W. van der Plas op het allerlaatste moment een plan door de gemeente raad te loodsen wat een wer kelijke ommekeer inhield. Voor bijna twee miljoen gul den werd een schitterend sportcomplex uit de grond gestampt, waarop de Hockey club voortreffelijk uit de voe ten kan. In plaats van het weergevoelige gras werd een kunstgrasveld aangelegd van meerdere tonnen en ontwik kelde men een prachtig com plex met goede parkeervoor zieningen en een representa tief kleedgebouw. Even leek het in het najaar van 1986 nog fout te gaan, toen bleek dat de Dienst Openbare Werken de bouw van dat onderkomen veel te laag begroot had. In plaats van de begrote vier ton, moest het de helft duurder worden. Wethouder Van der Plas overtuigde echter de raad, zii het mede door een gloedvol betoog van het raadslid Van Mierlo (Ge meentebelangen), van de noodzaak om eerder gedane beloften na te komen. Volgens het gemeentelijk subsidiebeleid draagt de Hoc key Club Catwijck een derde van de kosten van de in het clubhuis ondergebrachte kantine voor haar rekening. Dit komt op een bedrag van honderdduizend gulden, dat de vereniging onder andere door het voeren van allerlei acties boven tafel denkt te krijgen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13