Omwegen ïUe Bollenstreek stuurde al ruim WO ideeën in ter behandeling WOONWAGENCENTRUM MAG NIET VERHUIZEN fan den IJssel nieuwe voorzitter Willibrordus A éDlllK «IVvNW aÏTDFN OMGEVING QeidócQowumt VRIJDAG 6 FEBRUARI 1987 PAGINA Het bingo (1) bejaardencomité Zevenho- 'jpn houdt vanavond een bin- avond in Dorpshuis Het jëfpunt aan de S. van Driel- Vraat. De opbrengst komt ten 'We aan de jaarlijkse bejaar den reis. De aanvang is acht Lr. fingo (2) het clubhuis van SJZ in >eterwoude-Dorp wordt jorgenavond vanaf acht uur jeer bingo gespeeld. Traditie- \trouw is de organisatie in Bnden van de supportersclub j SJZ. Iedereen is welkom. jloonlight i het kader van een zwem- fömotieweek in het overdek- zwembad Poelmeer in "stgeest wordt er morgen rood vanaf negen uur Moonlight-swimming" geor- Bniseerd. De temperatuur van 'kt badwater wordt opgevoerd Of 29 graden Celcius. Er is sjsrder live muziek, een mode een balletuitvoering, htree 5 gulden. Ham Hoppa Compagnie. Theater De theatergroep Ham Hoppa Compagnie geeft morgenavond vanaf half negen twee voor stellingen in het Hooftstraat- theater in Alphen aan den Rijn. Voor de pauze brengt de groep het stuk „Concerto Mo- vemiento". Na.de pauze wordt het stuk „Ham Hoppa op de planken gezet. De theatergroep brengt een mengeling van ko medie, muziek, beweging en circus. Kaarten kosten veertien gulden. Houders van een CJP of Pas 65 betalen een tientje. Vox Laeta De gemengde Zangvereniging Vox Laeta uit Roelofarends- veen onder leiding van Jan van der Meer, zingt zóndag tij dens de eucharistieviering in de katholieke kerk aan de Op mijn omwegen door stad en land 1 kom ik graag mensen tegen. U kunt jflj mij telefonisch of schriftelijk vertellen ^■1^. JSB wie u graag in deze rubriek zou willen -tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 WÊDKW*ê 1* V - 12 22 44 .op toestel 10. door Ton Pirirrs deegwaren. Let wel: geen vlees- en visresten, jus, uien schillen, koffiedik, eieren, ci trusvruchten, bedorven of beschimmeld afval, gekookte etensresten. Daar kunnen de koeien ernstig ziek van wor den, weet uw schillenboer. In Katwijk is het een project ter ondersteuning aan haanlozen die mogelijkheden zien tot het scheppen van eigen werkgelegenheid. Hier kan dus een schillenboer (met subsidie van de gemeente) op den duur in het eigen zadel geholpen worden. Daar zijn ook slaapcursussen (ontspannings- en ademha lingsoefeningen voor mensen met slaapproblemen); alco- hol-preventie-projekten, ge- neesmiddelenvoorlichtings- projekten, groepen met rond spelvormen, mensen die ge conditioneerd zijn door hun omgeving, mensen die probe ren hun eigen „ik" te ont plooien, het voeren van „the matische gesprekken". Het ritselt trouwens van de the ma's, volgens een goed he dendaags gebruik. Men sti muleert, coördineert, sugge reert, adviseert, convergeert, divergeert en conditioneert, men communiceert, discus sieert, of doet aan „warming up". En poppenkast Maar men speelt ook poppen kast. Zoals, wederom, in Kat wijk. „Vijf enthousiaste haan lozen maken poppen, pop- penkleding, verhalen enz. en trachten via uitvoeringen kostendekkend te draaien. Een project, dat zinvolle tijdsbesteding beoogt door het opzetten en uitvoeren van poppen kastvoorstellingen Wat daar allemaal aan voor afgaat is immens, maar het is de moeite van het onderne men volop waard. Uiteraard is er een „evaluatie project", aan verbonden. Ik moet er niet aan denken als dat er niet bij was! Alles opgezet door de Vrijwilligers Centra le Katwijk, door en voor mensen zonder baan, en be geleid door Kubus '85 soci aal en cultureel werk. Eén van de verworven vruchten van gezamenlijke inspanning is Prokofjev's muzieksprook- je Peter en de Wolf. Als men elkaar maar helpt. Over de brug en door het leven. Een van de meest zwaarlijvi ge items onder de ideeën is dat van de Thuiszorgcentrale Katwijk. Ook al omdat mi nister Brinkman zich daar mee (zonder al te veel conse quenties) in '85 heeft bezigge houden. Thuiszorg voor wie [zo lang mogelijk zelfstandig wil zijn. Hier komt ook de zogeheten „mantelzorg" om de hoek kijken: de zorg van familie, buren en kennissen. Trekkie voor het bekkie van meneer Brinkman en depar- tementele consorten. Weer vrijwilligerszorg. Dat behoeft nauwelijks financiële onder steuning, zullen we maar zeggen, en daarom was de minister met de priemende ravenzwarte ogen er als de kippen bij. Toch allemaal leuke dingen voor de Ideeën- bank om aan de ruif te kun nen komen „in het kader van het gevoerde beleid van de overheid". Je kunt, in ter men, zo heerlijk om de zaken heendraaien. Maar de meeste tipgevers voor een nieuw idee willen die materiële bar rières juist doorbreken. Het zijn meestal de „outlaws" in de flauwe subsidiestroom die om aandacht vragen. Er kan nog meer bij. Op vrij korte termijn, weliswaar. Want over een kleine maand wordt de Bollenstreekse deel neming aan de Ideeënbank afgesloten. Dan moet het er uit komen, net zoals in die voorgaande delen van ons land gebeurd is, waar Teleac en regionale kranten aan het grasduinen zijn geweest. Al les is al zowat gedaan en on der de loep geweest. Wat ik hooguit mis, is een methode om de vossenplaag in de dui nen tegen te gaan, of wenken om weer een traditionele kle derdracht in te voeren. Een hondepoepcentrale schijnt wel al in zwang te zijn: een hoogtepunt in al die zorgen waarmee plannenmakers zich bezighouden. Ga zo door en ge zult spinazie eten, zei den onze voorouders. Tegen woordig is dat al gauw a la crème. LEIDERDORP Het woon wagencentrum in Leiderdorp mag voor zes ton worden op geknapt, maar dan moet er wel een garantie komen dat het centrum op de huidige plaats aan de Persant Snoep- weg tegenover Alberts Corner mag blijven bestaan. Dat standpunt werd gisteravond ingenomen door de raadcom- missie financiën. Het risico van een gedwongen verhuizing hangt de gemeente Leiderdorp boven het hoofd omdat het centrum, dat daar aan tien woonwagens plaas biedt, niet aan de normen van het rijk voldoet. Het centrum is tien jaar geleden onder het regime van het-toenmalige mi nisterie van CRM door Leider dorp (een van de eerste ge meenten) in de regio opge richt. De regels van de woonwagen- wet zijn intussen aangescherpt. Op grond daarvan zou de hui dige lokatie niet meer voldoen omdat het te ver van de be bouwde kom ligt. Renovatie van het centrum is noodzake lijk omdat door de slechte bo demgesteldheid de grond da nig is verzakt Het euvel wil men degelijk aanpakken door het onderheien van de stand plaatsen, het funderen van de bestrating en ophoging van het terrein. De kosten wil men fi nancieren uit het grondbedrijf, zodat de gewone middelen van de gemeente niet behoeven te worden aangesproken. De commissie drong er bij wethouder J. Bezemer (PvdA) op aan te onderzoeken of er geen subsidiemogelijkheden bij het rijk zijn. Een suggestie die door de opbouwwerker van het centrum werd onderschre ven. Hij vond dat het Leider- dorpse centrum er qua ligging ten opzichte van de woonwij ken beter af kwam dan de door het Rijk gesubsidiëerde centra in Katwijk en Noord- wijk. Hij verweet het ministe rie de richtlijnen niet overal even consequent toe te passen „Er wordt enorm gegoocheld met cijfers", aldus de opbouw werker. JVER EEN MAAND KOMEN UW VINDINGEN OP DE BEELDBUIS i "ASSENAAR J. van nv®r± IJssel is de nieuwe Iveifrzitter van de Wasse- edufrse woningbouwver- metging St. Willibrordus. ver^t ruime meerderheid yeze 0p ministe- van Sociale Zaken nogrkende jurist gister- tijdens een zeer D«k bezochte vergade- n 'Tg van de woningbouw- )rdigeniging gekozen' van de vergadering - de nieuwe voorzitter Jan den IJssel de achtergrond ïn. „Na een periode van oplopende spanning in het be stuur is het in augustus vorig jaar tot een uitbarsting geko men. Het bestuur heeft een vergadering zonder de toen malige voorzitter W. Lammers gehouden en wij kwamen tot de conclusie dat nu de kogel door de kerk moest. Tot drie keer toe hebben wij toen Lam mers verzocht om zijn zetel beschikbaar te stellen. Iedere keer hebben we gezegd dat wanner hij nu zou opstappen hij met een feestelijke receptie afscheid zou nemen. Iedere keer was het antwoord van Lammers „Ik ga niet weg". Toen hebben we besloten om de zaak aan een algemene le denvergadering voor te leg gen. In de ledenvergadering van 11 december werd meege deeld dat Lammers niet voor herbenoeming zou worden voorgedragen". Lammers wei gerde echter af te treden met het argument dat hij toch niets fout had gedaan. Op de nu gehouden extra le denvergadering kwamen de standpunten van Lammers en de overige bestuursleden uit voerig ter discussie. Ook nu weer werd door de bestuursle den benadrukt dat Lammers niets verkeerd heeft gedaan, maar men een wisseling van de wacht wilde. Door het lid van Rooyen werd nog een po ging tot bemiddeling onderno men die door de vergadering werd afgewezen. De bijna 60 stemgerechtigde leden dron gen aan op duidelijkheid. Uit eindelijk kwam het aan op een stemming waarbij 48 stemmen werden uitgebracht op de vice-voorzitter J. van den IJs sel en 11 stemmen blanco wer den ingeleverd. De twee be stuursleden die aanvankelijk in een brief met opstappen hadden gedreigd wanneer Lammers nog langer voorzit ter zou blijven, trokken daarop hun brieven in. In zijn eerste toespraak tot de leden zei de kersverse voorzit ter dat de bouwvereniging nu een besiuur heeft dat het werk aankan en als team het karwei zal aanpakken. „Ik heb op de vraag of ik voorzitter wilde worden ja gezegd, omdat ik vind dat wij in Wassenaar een bouwvereniging op christelijke grondslag nodig hebben. De tijd van de grote aantallen nieuwbouwwoningen van en kele jaren geleden is voorgoed voorbij. De ruimte raakt op en de statistische woningnood is, landelijk gezien, niet meer aanwezig. Maar in Wassenaar zijn we er nog lang niet. Het overleg met onze bewoners zal in de toekomst meer aandacht krijgen, ik zal mij samen met mijn mede-bestuursleden in zetten voor de bouwvereniging St. Willibrordus". WASSENAAR Het statige landhuis Rust en Vreugd op het gelijknamige landgoed in Wasse naar zal deze maand worden gesloopt. Op de vrijgekomen plaats wordt een modern apparte mentencomplex gebouwd dat qua vorm en plaats enigszins overeenkomt met Rust en Vreugd. Het grote pand met de tientallen kamers werd een tijdlang als onderkomen en confe rentieoord voor KLM-personeel gebruikt en tenslotte werd het een verpleegtehuis. Wegens de slechte staat van het gebouw en de strenge brandveiligheidsvoorschriften werd het verpleeg tehuis in 1985 gesloten en de bewoners verhuisden haar een nieuw onderkomen aan de Schouwweg. Het leegstaande huis werd tijdelijk onderdak voor de vroegere gemeente-arts van Wassenaar en old-timer-liefhebber A.K.J. Oudendal. De naam Rust en Vreugd wordt voor het eerst in 1772 in de archieven aangetroffen. De buitenplaats maakt deel uit van de reeks van buitenplaatsen gelegen langs de Rijksstraatweg. nsir; entr Hiet gaat de goede kant uit or jet de Ideeënbank in onze ich (reek. Er wordt gretig op ge- vipageerd- Laten we ons ge- bed]èugen no8 maar eens opfris-» Tn. Het gaat om een nieuw lulti-mediaal project, dat jjeeënbank is gaan heten. - 'jen aantal regionale dagbla- "*{en, waaronder de Leidse „Ejourant, zoekt in samenwer- onding met, onder meer, de Fe juco (Federatie Educatieve instémroep), Teleac en de Vara Villjieuwe ideeën, initiatieven endjn activiteiten op maatschap- janielijk en cultureel terrein. aftfat pns verspreidingsgebied fetreft gaat het om mensen de Bollenstreek (globaal lissen Leiden en Hillegom) ideeën bedachten en deze uui& praktijk brachten. Als al- i v^s volgens programma ver- ondhopt, zal Teleac de ideeën uit >or je Bollenstreek woensdag- avftiddag 18 maart op de buis maan Nederland 2 brengen uinmet een herhaling op zon- Vjagochtend 22 maart). „Een Keoed idee..., kom op ermee", de leus. nu toe zijn op de oproep mkvjia krant en Teleac ruim ;n fertig ideeën ontvangen. Dat n ai bemoedigend. Het is mis- 764$hien aardig een aantal aaruit te lichten en die idee- n de lezer vóór te houden, liet te verwonderen is de iiime belangstelling die ge- jjjieven wordt aan bejaarden lenf1 aNeenwonenclen, aan het nrijwilligerswerk ook. Hulp- jerlening aan Polen was I Pjveneens zo'n idee dat op- jang heeft gemaakt. Maar ®nen is hier en daar ook uit havjhverwachte boeken geko- Een abonnee uit War- schreef naar de de feank": „Een goed idee zou dk het vinden om amateurs Jen fens de gelegenheid te geven ian\i|Bn boek te schrijven, of een pollerhaal. Velen zullen niet inhjurven, of in de gelegenheid aldjn' om met een uitgever in pntact te komen". ~~0e Slaapwacht O Noordwijk is sinds '85, in et kader van de projecten 'lankerend Beleid, de slaapwacht" opgezet: „aan- - /ezigheidsdienst tijdens de lacht", uitgaande van de Itichting voor Gecoördineerd fejaardenwerk. „Het is de pdoeling om de hiervoor in anmerking komende oude en gedurende de nacht een gevoel van rust en veiligheid te geven". De dienstverlener- (ster) moet, bijvoorbeeld, om 22.00 uur op het desbetref fend adres aanwezig zijn. Men oriënteert zich aangaan de verschillende eventueel te nemen maatregelen (licht schakelaars, telefoonnum mers huisarts en van (fami- lie)relaties. Deskundige hulp kan onmiddellijk worden in geroepen. Door deze (vrijwil lige) „slaapwacht" kan de ou dere zo lang mogelijk in zijn of haar eigen bekende omge ving blijven; de kosten zijn veel minder dan opname in een ziekenhuis, verpleeg- of verzorgingstehuis. De eigen bijdrage van de cliënt is voorlopig op drie gulden per nacht vastgesteld. De samenwerkende VVV's van Bollenstreek en Leiden maken melding van talloze „ideeën". In Hillegom halen werkloze (haanloze) mensen met een WW-of WAO-uitke- ring oud papier op, of oude kleding, autobanden en oud ijzer, en verkopen dit. Men tikt oude fietsen, oude was automaten en dergelijke op de kop, repareert deze en verkoopt ze in de winkel voor tweedehands artikelen. door staan er vrijwiliigers klaar om de bejaarden een handje te helpen met het op hangen van een lamp, een spijker in de muur slaan en zo meer. De belangrijkste taak van de Stichting Fede ratie Raad Bejaardenwerk Hillegom is, dat er zo'n 30 vrijwilligers zich inzetten voor „tafeltje dek je". Men zorgt er ook voor dat eenza me bejaarden bezocht wor den. Hartverwarmende initi atieven en ideeën. Op zéér uitgebreide schaal wil een Voorschotense ge pensioneerde „Optical Engi neer" (in de ruimtevaart) „werk laten maken door werklozen". Grote en inge wikkelde projecten aanpak ken. Boeiend, maar niet in een paar alinea's te vertellen. Niettemin is „een oplossing van het werkloosheidspro bleem: laat de werklozen zelf werken aan een goede oplos sing". Misschien overweegt de Ideeënbank wel, dat dit altijd te proberen valt... „Tenslotte is één ding rede lijk waarschijnlijk", aldus de ex-engineer: „Niets doen heeft minder kans van slagen dan dit doen!" U ziet het: het vuurtje wordt aangewakkerd, teneinde op de Ideeënbank te komen En op de teevee natuurlijk. Dat was ook de opzet. Men meld de zich aan, her en der, en verwees vaak: „zie bijgaande stukken", met notities rond „behandelde thema's", kop ieën van beginselverklarin gen, notulen van algemene vergaderingen, en recente krantenknipsels. Allemaal vanwege de nieuwe, frisse ideeën die in 's mensen brein kunnen ontstaan. Schillenboerprojekt Neem nu het „schillenboer projekt". „De schillenboer komt bij u langs!". In Kat wijk. Maar niet alleen daar. Een welkome mogelijkheid om u te ontdoen van fruit- schillen en fruitresten, onge kookt groenteafval, brood en Ook zijn er vrijwilligers die zich bezighouden met het „onderhouden van landscha pen", en in maart worden de corsowagens door hen ge schilderd. Het gehele jaar Het produktieteam van de Ideeënbank, wachtend op uw reacties. Kerkstraat in Hoogmade. Ge zongen wordt dan de Krö- nungsmesse van W. A. Mozart. De viering begint om tien uur. Geslaagd Alle twintig kandidaten, die hebben meegedaan aan een EHBO-cursus in Roelofa- rendsveen zijn geslaagd. De geslaagden zijn de dames: R. van Berkel, C. Bouwmeester, M. Daams-Oudshoorn, P. van Eden, L. Fletterman-Link, J. van Haastregt-van Leeuwen, A. Hillebrand, A. Hoogenboom, R. Hoogenboom-van der Poel, A. Koek, A. Kroeze-Vlasveld, M. Link, A. van der Meer, M. van der Meer, C. Mens, A. Mooyekind-van der Klugt, A. van der Poel, S. van der Salm- de Groot, M. Slot-Adema, M. Turk, P. van der Velde-Ruben, C. van der Zwet en de heren: R. Bouwmeester, J. Klein, Th. Loos, J. Mooyekind, W. Olijer- hoek, en E. Verdel. VVD De Voorschotense VVD houdt maandagavond een ver kiezingsbijeenkomst naar aan leiding van de verkiezingen voor de provinciale staten. Plaats van handeling is het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12. Sprekers zijn het kamerlid Ad Ploeg en de Zuid-Hollandse gedeputeerde Ted Jansen uit Noordwijk. De heer Ploeg zal ingaan op actue le politieke problemen rond landbouw, visserij, recreatie en landschapsbeheer. De heer Jansen zal het hebben over Zuid-Holland als motor van de Nederlandse economie. Ook zal hij de actuele milieuproblema tiek in zijn beschouwing be trekken. Tenslotte komt ook de groei van Voorschoten aan bod. Aanvang half negen. Vesper In de Vinkenlaankerk in Noordwijk wordt zondag de maandelijkse muzikale Vesper dienst gehouden. Voorganger is dominee Elgersma. Mede werking wordt verleend door organist Arie Vooys, de cellist Joop van der Horst en het Ves perkoor onder leiding van Theo Tobé. De diepst begint om zeven uur. Politie De Leidse politie-kapel speelt zondag in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoe- terwoude. De kapel, beter be kend als het Leidse Politie Mu ziek Gezelschap bestaat uit een brassband en een tamboer korps. Dirigent is Cees Brug man. Aanvang kwart over twaalfentree gratis. Darts Dartvereniging 't Veen houdt zondag het gesloten dartskam pioenschap van Alkemade. Het toernooi begint om twee uur uur, de inschrijving start om één uur. Het inschrijfgeld be draagt vijf gulden. Het toer nooi wordt voor de vijfde keer georganiseerd en is bedoeld voor zowel recreatie-darters als voor fanatieke wedstriiddar- ters. De spelsoort is 501 best of three. Het evenement vindt plaats van handeling is café- bar 't Veen aan de Langeweg 16 in Roelof arendsveen. Utopia In Utopia in Zoeterwoude wordt morgenavond een strandfeest gehouden. Aan vang half negen. De toegang sprijs bedraagt een rijksdaal der, maar wie in strandkleding komt, mag gratis naar binnen. Ruilbeurs De Vereniging van Zuid-Hol landse Postzegelverzamelaars houdt morgenavond een ruil beurs in het Dienstencentrum Duivenvoorde aan de Graaf Willem de Rijkslaan in Leid- schendam. De beurs is open van zeven uur tot kwart over tien. De toegangsprijs bedraagt voor niet-leden één gulden vijftig, voor jongeren en 65- plussers 75 cent. Niet-leden die een tafel willen betalen inclu sief toegang vijf gulden. Huize Rust en Vreugd deze maand gesloopt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11