Kamer wil extra geld voor bestrijding criminaliteit Bon: ■Trein en bus openen aanval sop automobilist Brinkman zoekt koper voor Openluchtmuseum Vertrekpremie voor dealers en verslaafden Magneet JMan aangehouden na dood Indonesische studenten Huurlingen geland in Oost-Suriname 8 8 -Madurodam laat aanbod ^Flevoland af Dees wil instantloterij mJSEUM DIT WEEKEINDE GRATIS OPEN CeidAe (Sou/tont £cicUc0omcmt Donderdag 5 februari 1987 78e jaargang no. 23724 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677, Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.|. Hallewas, Chef-redacteur Wim Bui|teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. HET WEER Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur omstreeks 3, middagtempera- tuur rond 6 graden. Vrij krachtige, aan de kust harde wind uit zuidwest, later draai end naar west. Zon op: 08.14, onder: 17.35; hoog water Schevenigen: 08.36 en 21.13; laag water: 04.21 en 16.26. lELFT De Haagse politie heeft een 21-jarige idonesische man aangehouden, die volgens de ilftse politie ervan wordt verdacht betrokken zijn bij de dood van twee Indonesische stu nten afgelopen maandag aan de Geitenkamp Delft. De man is vandaag op het politiebu reau in Delft verhoord. De man spreekt ge brekkig Nederlands en het verhoor verloopt jaardoor moeizaam. floe de politie de verdachte op het spoor is ge komen, wilde de Delftse politie vanmorgen niet teedelen. Of de verdachte een bekende is van slachtoffers, acht men aannemelijk: „Ver moedelijk hebben ze elkaar gekend via een or ganisatie van Indonesiërs in ons land". Vijftien rechercheurs zijn momenteel betrok ken bij het opsporen van mogelijke medeplich tigen. Het onderzoek spitst zich vooral toe op de diefstal uit de woning. Er worden een kleuren televisie, twee videorecorders, een computer met monitor en radio-apparatuur vermist. De stoffelijke overschotten van de studenten zijn gisteren op de Indonesische ambassade in Den Haag gebalsemd. Vandaag zijn de licha men naar Indonesië gevlogen, waar ze worden begraven. De Britse huurlingen Carl Finch (I) en John Richardson (r) hier op een beeld uit Veronica's Nieuwslijn zouden in Oost-Surina- me zijn neergestreken. PARAMARIBO Een groep van vijftien huur lingen onder leiding van de twee „inmiddels be ruchte Britten John en Charl" bevindt zich sinds dinsdag in Langatabbetje, het steunpunt van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk in het zuidoosten van Suriname. Dit heeft het Surinaamse persbureau SNA gisteren gemeld onder aanhaling van het ministerie van buitenlandse zaken en het nationaal leger in Para maribo. Voorzitter G. Tjon A Kiet van de Surinaamse Bevrij- dingsraad zei gisteravond niet te geloven dat de groep- Brunswijk van buitenaf wordt versterkt. Volgens Tjon A Ifflet zou de bericht geving uit Suriname een voorwendsel kunnen zijn voor een komend nieuw of fensief van het Surinaamse leger in Oost-Suriname. De Britse huurlingen John en Charl verklaarden enkele weken geleden in een repor tage van Veronica-tv dat zij voorbereidingen troffen om de strijd tegen het bewind van legerleider Bouterse te hervatten en dat zij finan cieel gesteund werden door organisaties uit Rotterdam. De verschillende Surinaamse bewegingen in Nederland ontkenden echter sarpen te willen werken met huurlin gen. (Montage-foto van de man die wee mensen van Velp naar jen Haag ontvoerde en een Wise bommelding doorgaf aan een dagblad. ^Ontvoerder zoekt er geef s naar 9jraakse ambassade rdj)EN HAAG Een ongeveer j5-jarige Duits sprekende man jfkeeft dinsdagavond twee in- ^\oners van Velp onder be- Jreiging van een vuurwapen Jkedwongen naar Den Haag te ^'fijden. Daar aangekomen zijn jij zonder succes de hele nacht )p zoek geweest naar de 5iraakse ambasade. Gistermor gen wisten de onvrijwillige be geleiders van de man te ont- mappen toen deze in een cel ►en krant belde met de mede- ^Heling dat er een bom lag bij en:ie Iraakse ambassade. DEN HAAG Een rui me meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het kabinet meer geld uittrekt voor de bestrij ding van criminaliteit. Deze eis is verwoord in een motie van de PvdA, die wordt ondersteund door CDA en VVD. De PvdA'er Kosto diende de motie gisteren in tij dens een door hem aan gevraagd spoeddebat over de criminaliteits bestrijding. Minister Korthals Altes (Justitie) liet blijken niet af kerig tegenover de wens van de Kamer te staan, maar een concrete toezeg ging deed hij niet. Hij wil daarover eerst nog overleg voeren in het kabinet. Kosto nam het initiatief tot het houden van het debat naar aanleiding van uit spraken die VVD-fractielei- der Voorhoeve maandag had gedaan. Op een VVD- bijeenkomst in Den Helder pleitte Voorhoeve voor een extra uitgave van 60 a 80 miljoen per jaar ten behoe ve van de criminaliteitsbe strijding. Het geld zou onder meer moeten worden aan gewend voor automatise ring bij de politie, uitbrei ding van sommige korpsen, verbetering van de onregel matigheidstoeslag voor agtnten en intensivering van de terreurbestrijding. Kosto juichte het pleidooi van Voorhoeve toe, maar noemde het wel opmerke lijk dat de VVD eind vorig jaar weigerde een PvdA- vporstel te steunen waarin eveneens werd gevraagd om 70 miljoen extra voor de bestrijding van crimina liteit. Van VVD-zijde werd echter opgemerkt dat men had tegengestemd omdat de PvdA een groot deel van het geëiste bedrag had wil len gebruiken voor verbete ring van d^ arbeidsvoor waarden van het politieper soneel. In het debat bleek al spoe dig dat PvdA, VVD en CDA het erover eens waren dat extra inspanningen op het gebied van de misdaad bestrijding nodig zijn. Ook minister Korthals Altes zei daar wel voor te voelen, hoewel hij zei nog niet te kunnen overzien om hoe veel geld het zou moeten gaan en waar het vandaan zou moeten komen. De mi nister onthulde dat er bin nenkort een rapport ver schijnt van de „Werkgroep Politiebudget", een commis sie die heeft onderzocht hoeveel geld er nodig is om de politie goed te laten functioneren. De bewinds man liet doorschemeren dat deze werkgroep heeft vast gesteld dat er nog aanzien lijk meer geld nodig zal zijn dan 70 miljoen. Aan de hand van dit rap port en mede op basis van de deze maand te verwach ten brief van minister Ru- Minister Korthals-Altes ding over de mee- en tegen vallers in de rijksbegroting zal het kabinet uiteindelijk een beslissing nemen over extra uitgaven voor de cri minaliteitsbestrijding, deelde Korthals Altes i IpEN HAAG De NS, iet streekvervoer (ESO) in de organisaties van ge- heenten met vervoersbe- Irijven (BOV en BOS) ichten het door hun giste- ïen gepresenteerde ver- 'oersplannen mogelijk om :0 procent van alle auto- lijders het openbaar ver- 'oer in te krijgen. lat vervoer kan belangrijk |erbeterd worden door een dere opzet ervan en meer iderlinge samenwerking. In- steringen in wegenbouw innen zo beperkt worden, al- is de vervoerders, en het iurder maken van het auto- ijden kan daarbij nog een ex- ra impuls betekenen. De ta- ieven voor het openbaar ver- oer hoeven niet omhoog. van een hoogwaardig ver voersnet tussen en naar grote steden (meer dan 50.000 inwo ners). Het (verbeterde) Interci- tynet van de NS vormt daar voor de basis. Het Intercitynet moet gekoppeld worden aan een net van nationale verbin dingen tussen stadskernen en steden met meer dan 15.000 in woners. Trein en snelle streekbussen dienen deze ver bindingen te onderhouden. In de regio dienen bovenstaande verbindingsnetten aangevuld te worden door stoptreinen, streekbussen en snel stadsver- Minister Smit-Kroes (Verkeer) noemde de plannen „een con tract" tussen overheid en ver voer om te komen tot een an dere invulling van bezuinigin gen in het vervoer, zoals die in- het regeerakkoord zijn opge nomen (150 miljoen gulden in vier jaar). Zij zegde alle steun toe. j)EN HAAG De direc te van Madurodam heeft iet aanbod van Gedepu- erde Staten van Flevo- nd afgeslagen om dit hiniatuurstadje in deze Waalfde provincie van ïederland te vestigen. oals bekend kampt Maduro- am al enige jaren met ruim tegebrek. Vorig jaar dreigde de mini-stad met vertrek uit Den Haag, als deze gemeente geen toestemming zou geven voor uitbreiding. Zowel de di rectie van deze toeristische at tractie als het gemeentebe stuur van Den Haag hebben inmiddels laten weten dat er alles aan gedaan wordt om Madurodam voor de Residen tie te behouden. Directeur Gossink staat wel welwillend tegenover het verzoek van Flevoland om in Madurodam een typisch object van die pro vincie neer te zetten. Voorge steld is om het stadhuis van de hoofdstad Lelystad daarvoor in aanmerking te laten komen. De heer Gossink hierover: „Dat zal zeker overwogen worden. Ernstig gewonde na negeren verkeerslicht Een 44-jarige automobilist uit Ter Aar is gistermiddag vrij ernstig gewond geraakt bij een aanrij ding met een 58-jarige Aalsmeerder. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Herenweg en de Kruisweg in Woubrugge. De Aalsmeerder reed van Alphen in de richting Leimuiden en negeerde het rode stoplicht. De Ter Aarder kon hem niet meer ontwijken en liep een gebroken bovenbeen, bekken en ribben op. Hij is naar het Academisch ziekenhuis in Leiden gebracht. NOS niet tegen Wilhelmus slot uitzendavond HILVERSUM De NOS heeft er geen moeite mee de uitzendavonden op alle drie tv-netten af te sluiten met het Wilhelmus. De TROS is ermee begonnen, maar de wens ertoe wordt bepaald door de uitzen dende omroepen. Geen enkele omroep blijkt er echt bezwaar tegen te hebben, zodat per 1 oktober tot dit gebruik zal kunnen worden overgegaan. Het Wilhelmus zal dan te ho ren zijn aan het echte slot van de avond en niet zoals nu bij de TROS tussen het laat ste programma en STER en NOS-journaal in. DEN HAAG Staatssecretaris Dees (Sportzaken) wil stu die naar de mogelijkheid van invoering in ons land van een zogeheten instantloterij. De stichting De Nationale Sporttotalisator (SNS) wil deze nieuwe spelvorm in ons land introduceren. Bij een instantloterij kan men na het kopen van een lot ter plekke zien of men in de prijzen is gevallen. De gewonnen prijs kan ook direct worden uitbe taald. In Dees' notitie wordt een lans gebroken voor uit breiding van het aantal verkooppunten van lotto- en toto- formulieren via winkeliers in het midden- en kleinbedrijf. Daarnaast zou de verkoop ook kunnen plaatsvinden bij bij voorbeeld filiaalbedrijven en warenhuizen. KISSINGER BEZOEKT SACHAROV MOSKOU De Russische dissidente natuurkundige en Nobelprijswinnaar Andrei Sa- charov heeft vanmorgen een ontmoeting gehad met de oud- ministers van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten Henry Kissinger en Cyrus Vance. Westerse journalisten werden niet bij het gesprek toegelaten. Kissinger en Vance zijn met een groep invoedrijke Amerikanen op bezoek in Moskou en werden gisteren ontvangen door partijleider Gorbatsjov. RNHEM - Minister >rinkman van WVC is iet uit op de sluiting van et Openluchtmuseum in Tnhem. „De bedoeling an dergelijke operaties is kosten voor het rijk te rukken door het particu- ier initiatief in te schake len. Inmiddels hebben zich ook al enkele geïnte resseerden gemeld", zo zei Brinkman gisteren na af loop van een spreekbeurt in Terneuzen. eigenaar van een veertigtal horecabedrijven door het hele land. Het is bereid met WVC te praten over eventuele over name van het Openluchtmu seum, zo heeft G. van der Valk, een van de leidingge vende figuren binnen het con cern, gisteravond verklaard. Volgens Van der Valk is het niet nodig het museum verlo ren te laten gaan. Hij ziet volop mogelijkheden om het museum te exploiteren. Voorwaarde is wel dat er dan het nodige moet veranderen. „Naast het museum hebben we al een stuk grond van 130 hec tare. Daarop zou dan een reus achtig hotel moeten verrijzen met mogelijkheden om de mensen ook te vermaken als het minder goed weer is. Er moeten ook andere attracties komen om de mensen bezig te houden. Er zou bijvoorbeeld een soort pretpark bij kunnen komen". Het Openluchtmuseum is het komende weekeinde open voor het publiek en gratis toe gankelijk. Het besluit is geno men door woedende perso neelsleden van het museum na een geëmotioneerde oproep toë actie door directeur F. van Puijenbroek. Deze zei: „Als ik suppoost was, zou ik het mu seum bezetten en zo snel mo gelijk de poorten voor het pu bliek openen". Die oproep werd met een ovatie begroet. GRONINGEN Drugsverslaafden en dealers in een wijk van de stad Groningen kunnen van woningbouw vereniging Maatschappij tot Verbetering van Woon toestanden drieduizend gulden krijgen, als zij die wijk verlaten en ergens anders gaan wonen. De maatregel is volgens de woningbouwvereniging bedoeld om de overlast als gevolg van de drugshandel uit te bannen. De verslaafden en dealers wonen in huizen die gerenoveerd moeten worden. Twee verslaafden hebben van de regeling gebruik gemaakt. Volgens de woningbouwvereniging heeft de premie sneller het gewenste effect dan een veel tijd kos tende ontruimingsprocedure. Terwijl Nederland zich nog het hoofd breekt over de supersneltrein, die dwars door onze bossen en weilanden voor een snelle verbinding met het diepe zuiden moet gaan zorgen, breken ze in Japan op dit gebied allerlei snelheidsrecords. Dat gebeurt met een heel nieuw soort magnetisch zwevende trein, die gisteren een snelheid wist te bereiken van 400,8 kilometer per uur. Daarmee werd een West- duitse trein, die in december 1985 al 355 kilometer per uur reed, ruimschoots verslagen. Een lege „magneettrein" waar niemand in zat, haalde al in 1979 zelfs de 517 kilometer. Zo snel komt de Leid- se Courant natuurlijk niet - en in de toekomst wel licht nooit - naar U toe. Maar dat die krant elke dag als door een magneet naar u toe wordt getrok ken is een feit. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1