Brief oecumene biedt geen nieuw perspectief over Protestantse „argwaan oecumenisch beleid bisschoppen £eidóc SouAOAif; GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Begeleidingsbrief over oecumene van mgr. Bar beroepingen brieven weer £eidóc(Sowant WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 PAGINA 2 ÏN Mgr. Simonis door COC gesommeerd AMSTERDAM Het COC. de vereniging tot integratie van homoseksuelen, heeft kardinaal Simonis gesommeerd binnen 48 uur afstand te nemen van zijn uitlatingen over homoseksualiteit en hiervoor zijn verontschuldigingen aan te bieden. Mocht hij daartoe niet bereid zijn, dan zal dit bij kort geding worden geëist. Het telegram aan kardinaal Si monis, dat maandag reeds is verzonden, is mede-onderte kend door oud-PSP-Tweede Kamerlid Henk Branderhorst, omdat het volgens een woordvoerster van het COC niet duidelijk is of het COC in eventueel een kort geding ont vankelijk wordt verklaard. Studenten vrezen voor bestaan KTHU UTRECHT Nu de aartsbisschop van Utrecht, dr. A.J. Simo nis, het college van curatoren van de Katholieke Theologische Hogeschool Utrecht (KTHU) heeft meegedeeld, dat een tiental docenten voorlopig niet mag doceren aan de niet-academische priesteropleiding van het aartsbisdom en het bisdom Gronin gen, hebben de studenten in een vergadering uitgesproken het „absoluut oneens" te zijn met deze gang van zaken. Naar hun mening zal hetgeen zich nu afspeelt grote gevolgen hebben voor de KTHU als instelling en voor alle KTHU-studenten, nu een groot deel van hen in hun basisprogramma geen les meer zal krijgen van de betrokken docenten. Bovendien vrezen zij dat op deze manier zelfstandig theologie-beoefening onmoge lijk maakt. Het is gemakkelijker de mens in het algemeen te kennen, dan één mens in het bijzonder. La Rochefoucauld ST. WILLIBRORDVERENIGING: DEN BOSCH We zijn in twintig jaar niet veel opgeschoten. Tot deze conclusie komt de secre taris van de St. Willi- brordvereniging, dr. T. Brattinga, in zijn reactie op de brief van de RK bisschoppen over de oe cumene. Brattinga is te leurgesteld dat de brief geen nieuwe perspectie ven voor het werk in de oecumenische beweging biedt. De bisschoppen hadden het voortouw kunnen nemen in zake oecumenische activitei ten die zij goedkeuren, zoals gebedsdiensten, en zich posi tiever kunnen uiten over het kerkelijk gemengd huwelijk, aldus Brattinga. De St. Willibrordvereniging is het adviesorgaan van de bis schoppenconferentie voor de oecumene. De vereniging heeft op concepten van de brief gereageerd toen zij in de bisschoppelijke commissie voor de oecumene aan de orde werden gesteld. Volgens Brattinga is de brief in lijn met de richtlijnen van het Tweede Vaticaans Conci lie. Hii noemt het verheugend dat alle bisschoppen, dus ook bisschop Gijsen van Roer mond, met de inhoud van de brief hebben ingestemd en geen veroordeling uitspreken van oecumenische praktijken die verder gaan dan wat offi cieel is toegestaan. Secretaris van de Raad van Kerken ds. W.R. van der Zee, reageert „overwegend posi tief" op de brief. De brief is een basis om bin nen de Raad van Kerken met de RK Kerk samen te wer ken. Duidelijk is dat de RK Kerk in Nederland „op haar wijze" deel zal blijven nemen aan het werk in de oecumene, als Nederlands deel van de wereldkerk, aldus Van der Zee. De secretaris van de Raad van Kerken vindt de manier waarop de brief over de refor matorische kerken als kerke lijke gemeenschappen spreekt, zuinig. Voorts consta teert hij dat de bisschoppen orde op zaken stellen ten aan zien van oecumenische expe rimenten, „terwijl de oecume ne leeft van experimenten en avonturen", aldus Van der Zee. De bisschoppen keren zich in hun brief tegen „praktijken die het proces van eenwor ding onnodig belemmeren, ook al blijft de daarin bedoel de samenwerking een serieus teken van wederzijdse erken ning als christen". Mgr. dr. J.F. Lescrauwaet, die de RK Kerk in de Raad van Kerken vertegenwoordigt, zei dinsdag tijdens een persconferentie dat de bisschoppen daarbij on der meer het oog hebben op vieringen die men „zo vlak maakt dat ze vlees noch vis zijn" en waarin elke verwij zing naar de gescheidenheid van de kerken ontbreekt. Afstand Bisschop Ernst verklaarde gisteren nog als toelichting op de brief dat de afstand tussen kerkelijke leiding en basis in zake de oecumene wel eens minder groot is dan wordt ge suggereerd. „Er zijn zaken die Bisschop H. Ernst, voorlichter Th. Palstra van de r.k. kerkprovincie en mgr. J. Lescrauwaet op de persconferentie waarop de brief over de oecumene van de bisschoppen werd gepresenteerd. vanuit de Raad van Kerken worden geëntameerd die on voldoende worden overgeno men door het grondvlak", al dus de bisschop. Wel meent de bisschop dat het grondvlak de oecumenische ervaring verder kan dragen om in de toekomst veranderingen mo gelijk te maken. Gevraagd naar de initiatieven die het R.K. bisschoppencolle ge wil ondernemen om de oe cumene te stimuleren ant woordde hulpbisschop dr. J. Lescrauwaet dat het theologi sche gesprek zal worden voortgezet. Bisschop ernst voegde daar aan toe dat aan gaande ethische vragen ver der samengewerkt zal wor den. Ook is het volgens hem belangrijk de plaatselijke ra den van kerken verder te toegespeeld inzake de stagna- consolideren. tie in de oecumene. Volgens Mgr. Lescrauwaet stelde dat hem stagneert het eveneens de r.k. kerk wel eens ten on- tussen de diverse reformatori- rechte de zwarte piet wordt sche kerken. ROTTERDAM Mgr. R. BSr van Rotterdam heeft het herderlijk schrijven over de oecumene in zijn bisdom ver gezeld doen gaan van een begeleidende brief. De bisschop wijst op het bestaan van de Beleidscommissie Oecumene, „die als gesprekspartner kan helpen bij een verdiepende benadering in oecumenische situaties waarin vragen be staan." Van een verdiepende benadering verwacht de bis schop meer dan bijvoorbeeld persoonlijk disciplinair optre den. „Dat blijkt zelden te leiden tot het gewenste doel". Verklaring negen Haagse pastores over homoseksuelen DEN HAAG Negen katho- lieke priesters, werkzaam in Den Haag Zuid-West, hebben deze week een gezamenlijke verklaring uitgegeven over de positie van homoseksue len. „Zich bezinnend op hun geloven in God en zich be wust van hun gezamenlijke verantwoordelijkheid als pas tores in de katholieke kerk", spreken zij daarin „als hun diepste overtuiging uit dat homoseksuelen volwaardige mensen zijn." „Gezien de wijze waarop ho moseksuelen in en buiten de kerk soms in woord en daad worden bejegend, spreken zij uit dat zij hen de warmte van het Evangelie, ook zoals het gestalte krijgt in de beleving van de Sacramenten, niet willen onthouden", aldus de verklaring. De ondertekenaars zijn de pastores C. Dernee, J. Dree- sens OSB, A. Duindam SCJ, H. de Groot, W. Krouwels De ondertekenaars zeggen dat zij hun standpunt willen weergeven zonder te polemi seren. In de verklaring wordt dan ook niet naar een speci fieke uitspraak verwezen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zuidwolde (Gr.) L. Kra mer. kandidaat te Wilsum, die dit beroep heeft aangenomen. Beroep baar L. Kramer te Wilsum. Christelijke Gereformeerde Ker- SAMEN OP WEG-VOORZITTER DS. J. MONTEBAN: 99 ZELHEM „Argwaan". Dat is het woord dat de her vormde predikant ds. Jaap Monteban herhaaldelijk in de mond neemt als het gaat over de zojuist verschenen brief van de bischoppen over de oecumene. De predi kant werd onlangs benoemd tot voorzitter van het depu- taatschap, dat het Samen Op Weg proces van Hervormde Kerk en Gereformeerde Kerken begeleidt. Monteban benadrukt dat de R.-K. Kerk nooit enig initia tief uit zichzelf heeft geno men tot het oecumenisch ge sprek. „Het oecumenisch ge sprek is haar opgedrongen vanaf het moment dat de We reldraad van Kerken onstond in 1948. Herhaaldelijk wordt vanuit de Reformatie de deur open gezet naar Rome. Maar deze brief heeft me weer dui delijk gemaakt dat het Rome er slechts om te doen is dat alle kerken, langs welke weg dan ook en hoe lang dat ook mag duren, weer onder het hoofd van de bisschop van Rome moeten komen te staan. Terug in de ene ware Kerk van Christus". Vooral de visie van de bi- schoppen op de oecumene steekt ds. Monteban. „Voor velen die zich met de oecume ne hebben vereenzelvigd, be tekent oecumene niet de an der accepteren onder voor waarde van het behoud van het eigene, maar in de dialoog met de ander komen tot een nieuw type kerk zijn. Een kerk die werkelijk bevrijdend en verlossend is voor de we reld, omdat de zonde van de verdeeldheid»is weggenomen. Ds. Jaap Monteban: Reformatorische christenen zijn vol gens de brief van de bischoppen eigenlijk tweederangs bur gers van het Koninkrijk der Hemelen...". En dat betekent tevens een herformulering van het chris telijk geloof". „Rome heeft, net zoals de an dere kerken, een stukje van de waarheid, maar niet de hele waarheid. Er kan alleen maar van echte oecumene sprake zijn als we met elkaar de volle rijkdom van het Evangelie in zijn mozaïekach- tige veelkleurigheid erken nen. Als we erkennen dat we allen met elkaar een stukje zijn van dat grote mozaïek. Maar Rome denkt dat zij het derangs burgers van het Ko ninkrijk der Hemelen. Er wordt zelfs gesproken over een tekort (defectus). Refor matorische christenen beho ren tot een geloofsgemeen schap, niet tot een kerk, vol gens de brief. Dat steekt enorm. Van de Kerk van Christus zijn er slechts ele- ménten in de niet-katholieke kerken. De brief spreekt over de elementen of waarden die samen de Kerk opbouwen en het leven vervullen. En waar van er „enige of zelfs zeer mozaïek is, waarvan hier en vele en uiterst belangrijke daar brokjes zijn afgebroken. En die brokjes moeten er weer passend worden inge legd." Tweederangs Daar ligt volgens Jaap Monte ban ook de kern van de pro blematiek. „Ondanks de ook voorkomen buiten de zichtbare omheining van de Katholieke Kerk". Nou, dan vraag je: hoeveel zijn het er nou eigenlijk? En welke be langrijke dan? Toch niet eu charistie, toch niet doopsel, toch niet het ambt? Die din gen zijn ook wezenlijk voor óns kerk zijn. Als die worden vriendelijke toon van de gedegradeerd wordt tot „ele- brief, zijn wij daarin als refor- menten" een bijzonder matorische christenen twee- kwetsende formulering hoe moet je dan in het oecu menisch gesprek verder ko men"? „Oecumene betekent mini maal op voet van gelijkheid de acceptatie van eikaars ver kondiging, eikaars ambt en de acceptatie van eikaars vierin gen: doop en avondmaal. Wel ke wegen er organisatorisch en structureel te begaan zijn, is dan van latere zorg. Maar zolang mijn ambt van predi kant als bedienaar van mijn kerk niet op dezelfde wijze wordt gewaardeerd als het ambt van een priester in de R.K. Kerk ja, dan hebben we natuurlijk nog weinig bereikt in de oecumene". Desondanks hecht Jaap Mon teban er aan de betekenis van deze bischoppelijke brief toch te relativeren: „In de plaatse lijke kerk wordt de soep nooit zo heet gegeten als die door Rome wordt opgediend. Ih parochies en gemeenten waar een hartelijke oecumenische samenwerking is ontstaan, zal die samenwerking niet afge broken worden. Al was het alleen maar vanwege de soci ale controle in de gemeen schap. Je moet wel van goede huize komen om te bereiken dat het katholieken in een plaatselijke geloofsgemeen schap verboden wordt om tij dens de internationale oecu menische gebedsweek met an dere gelovigen samen te ko men". „We zullen plaatselijk met el kaar uit de voeten moeten kunnen. Als jij tegen me zegt „ik heb wat over Jezus Chris tus gehoord", zullen we dat samen moeten kunnen bele ven en vieren." THEO KRABBE Soetendorp hoopvol over emigratie van Sovjet-joden SCHIPHOL Rabbijn Soe- tendorp is „zeer voorzichtig hoopvol gestemd" dat de situ atie voor joden in de Sovjet- Unie die willen emigreren, zal verbeteren. Hij heeft dit gisteravond op Schiphol ge zegd bij terugkeer uit Wenen waar hii als lid van de Euro pese delegatie van de Inter nationale Organisatie van jo den „B'nai B'rit" (Zonen van het Verbond) de vervolg- bijeenkomst van de Confe rentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) heeft bezocht. De rabbijn van de liberaal- joodse gemeente in Den Haag heeft in de Oostenrijkse hoofdstad tevens een „be langrijk gesprek" gevoerd met een delegatie uit de Sov jetunie, waarvan vice-voor- zitter Zivs van het anti-zio nistisch comité deel uitmaak te. Tijdens dit onderhoud hebben de Sovjets volgens Soetendorp benadrukt dat in januari aan 500 Sovjet-joden een uitreisvisum is verstrekt. De rabbijn had zich eerder op de dag in Wenen sceptisch over berichten in deze zin uitgelaten. „Een groot deel van hen heeft de Sovjetunie echter nog niet verlaten. De Sovjet-delegatie heeft ons ge vraagd er op te vertrouwen dat de komende weken het aantal emigraties drastisch zal stijgen", aldus Soeten dorp. Juist het feit dat de Sovjets deze keer een nauw keurig aantal genoemd heb ben, met de mogelijkheid het resultaat al binnen een paar .weken te controleren, geeft hem het gevoel dat er werke lijk verandering op til is in de kwestie van de emigratie van joden uit de Sovjet-Unie. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Onderwijs (3) Van harte stem ik in met het betoog van een briefschrijver, dat de minister van onderwijs alle leerkrachten de verplich ting dient op te leggen, één uur of meer per week te beste den aan stelen, vernielzucht, respect voor ouderen, het mi lieu enz. Al jaren zeg ik: voedt de jeugd op, begeleidt hen in gehoorzaamheid en menselijk heid. Er is kennelijk behoefte aan een herscholingscursus voor heel veel leerkrachten. Het is wel gebleken, dat wel vaart de mensen niet gelukki ger maakt, wel steeds meer ei send. De welvaart speelt 't egoïsme in de kaart. L. Kruithof, LEIDSCHENDAM Defensiepuzzel „Niemand doet onnodig werk en iedereen werkt hard. Maar het valt niet te ontkennen dat veel mensen elkaar bezig hou den". aldus citeert onze krant minister Van Eekelen. Als, kind werd mij altijd gezegd dat er meer gekken buiten de inrichtingen lopen dan dat er binnen zitten en waarachtig, nu ik inmiddels de vijfenzestig ben gepasseerd, moet ik gaan geloven dat dat nog waar is ook. Als iedereen hard werkt en er wordt geen onnodig werk gedaan, hoe kan je dan de zaken op Defensie gaan recht trekken? Als men het zelfde werk met minder men sen kan doen zoals alweer minister Van Eekelen stelt en er is geen onnodig werk, moeten dan die harde werkers nog harder gaan werken? Het is jammer dat minister Van Eekelen niets met Sociale Za ken te maken heeft, anders had hij er wellicht voor ge zorgd dat de „Informatiegids herziening stelsel sociale ze kerheid" nog begrijpelijker was geweest. P.G. Martens, DEN HAAG. Rara en de Bos-Atlas Rara trekt een spoor van ver woesting door ons land. De vraag is welke onderneming die zaken doet met Zuid-Afri- ka het volgende slachtoffer wordt van Rara's krankzinni ge poging via geweld Hje we reld te veranderen. Speculaties zijn er genoeg. Philips zou dreigbrieven hebben ontvan gen en ook de KLM voelt zich bedreigd. De luchtvaartmaat schappij onderhoudt een lucht- verbinding met het land en zou volgens activisten dus meteen besmet zijn. Welja, als we zo gaan redeneren kunnen we nog wel even vooruit. Nog even en de PTT krijgt een bom op z'n dak omdat het tele foonverbindingen met Zuid- Afrika instandhoudt. De uitge ver van de Grote Bos-Atlas kan z'n borst alvast nat ma ken. Had-ie Zuid-Afrika maar van z'n kaarten moeten boy cotten. Laten we de strijd te gen de apartheid toch zuiver houden! H. Luiten, DELFT. Derde net Waarom krijgen wij een derde tv-net? Of er nog al niet ge noeg is! En dan moeten wij weer bijbetalen. En wat is de zin van radio 5, terwijl op ra dio 1 nog ruimte beschikbaar is? Dat kost allemaal geld. De heren zijn ook nooit tevreden. Gelukkig dat de daklozen wat extra krijgen. Hoewel: zij heb ben toch ook aow. Daar moe ten wij het toch ook mee doen en alles betalen. Mevr. De Ruiter, DEN HAAG. Homoseksualiteit (7) Wat zit er in het algemeen verkeerd aan het woord „af wijking"? Heeft niet iedereen een afwijking? De een aan zijn ogen, de ander aan zijn hart, aan zijn karakter. Zelf heb ik een nierafwijking en met zijn allen weten we dat we niet al les kunnen wat we willen. Waarin schuilt hier dan de schande? God heeft ons niet met die afwijking geschapen. Hij heeft het toegelaten. Opdat wij onze beperkingen zouden aanvaarden, er boven uitgroei en: Hoe was niet heel Neder land vol bewondering voor die blinde kampioene verspringen in het ontroerende tv-pro- gramma van Mies Bouwman „In de hoofdrol"? Hier was een vrouw ver boven zichzelf uitgegroeid tot indrukwekken de prestaties. Maar ook haar man, die haar daarbij op een integere wijze geholpen had. Hieruit blijkt dat God dit ook toelaat opdat mensen elkaar tot hulp zouden zijn en elkaar niet met die afwijkingen zou-, den laten zitten. Hoe bewon dert men daarbij bijvoorbeeld de ziekenhulp en hoe dank baar kunnen dan zieken zijn. Daarom moet men het met een vorige briefschrijver, een be jaarde emeritus priester, eens zijn dat het probleem van de homoseksualiteit gelovig en -theologisch uitgediept moet worden tot heil en welzijn van allereerst de betrokkenen en tevens van de maatschappij. H. Rutges, DEN HAAG. ti Praktische oplossing De oplossing die gekozen is voor de tijdelijke vervanginpn I van de van zijn hartoperatie herstellende minister van bin|n v nenlandse zaken Van Dijk is staatsrechtelijk gezien wellicH^ niet zo fraai, maar zij is in elk geval wel praktisch. Staatsse®^ cretaris van sociale zaken De Graaf is op zijn departemen^J^ tijdelijk gepromoveerd tot minister, zodat de minister die t<f ee| nu toe zijn baas was, De Koning, tijdelijk de lege stoel va^rcj Van Dijk kan bezetten. Die oplossing biedt Lubbers over eej half jaar de mogelijkheid verschillende kanten op te gaan.w INDIEN minister Van Dijk over een maand of zes goed i|egal hersteld zou de personele bezetting van het kabinet weejn h kunnen worden zoals die in de afgelopen periode is geweest>ttei De regeling maakt het dan tevens mogelijk zonodig de nietf we bezetting te bestendigen: De Koning op Binnenlandse ZaT 7" ken en De Graaf op Sociale Zaken. De situatie kan echteer ook leiden tot een eventueel vroegtijdig vertrek van ministej De Koning. Een stille wens, die deze CDA-minister al gerui me tijd koestert, zou daarmee in vervulling gaan en Lubben zou een ereschuld hebben ingelost. De nieuwe situatie is overigens een unicum. Er is gisterej een nieuwe minister beëdigd, waardoor het aantal is uitge breid. Een van de bewindslieden is weliswaar ontheven vai zijn taak maar niettemin in functie gebleven: de zieke minis*^ ter Van Dijk. Vanaf zijn ziekbed draagt hij nog steeds méde verantwoordelijkheid voor het totale kabinetsbeleid, maar hj is niet belast met de leiding van een ministerie. Hij is zelf geen minister zonder portefeuille. Niettemin kan hij, formed* 4 gezien, vanaf zijn ziekbed dreigen bij een bepaald kabinetsJL" besluit uit het kabinet te stappen. Die ontwikkeling zal ziel echter wel niet voordoen. LUBBERS kan in de nieuwe situatie in elk geval alle kaï^N ten uit. Toen hij nog niet door ziekte was geveld heeft minimi v teT Van Dijk er nu niet bepaald blijk van gëgeven over ee[n grote mate van tact te beschikken. Met name in het overleg n met de ambtenaren functioneerde de minister niet optimaa!n Het zou dus wel eens mede om die reden kunnen zijn dfet 1 Van Dijk feitelijk niet meer op binnenlandse zaken terujjn t keert. In dat geval heeft Lubbers met De Koning als zijn Mor langrijkste duvelstoejager een bekwame man op BinnenlanqtëS se Zaken om daar de verhoudingen met de ambtenarenorgit v nisaties weer in goede banen te leiden. j 0 ■tor eer M.OCHT Van Dijk na de komende zomervakantie toch ojt zijn oude stoel terugkeren en zou op dat moment zijn gebl^afc ken dat Lou-de Graaf het als minister op Sociale Zaken goe heeft gedaan, dan geeft dat De Koning de gelegenheid h%t kabinet te verlaten zonder problemen te veroorzaken. Op dbnir kans heeft hij de laatste jaren al gehoopt. nds* kr d HET is met name op aandrang van premier Lubbers g|te" weest, dat De Koning in 1982 de portefeuille voor sociale zr£1 ken op zich nam. De Koning vond dat toen zelf eigenlijk eejrjg te zware klus. Het was ook op aandrang van Lubbers dat <brth uiterst bekwame De Koning in 1986 die functie bleef uitoefft d< nen. Toen had De Koning eigenlijk liever een minder innoe spannende taak opzich genomen op een van de achtersPrte banken van de CD A-fractie in de Tweede Kamer. Lubbefzin zal zeker de mogelijkheid willen benutten recht te doen as?n 1 het reeds jaren bestaand persoonlijk verlangen van zÜ^e CDA-collega. Gezien zijn grote verdiensten in de achtereei volgende kabinetten heeft de heer De Koning dat ook tenbti volle verdiend. ik I HELP DE LEPRA BESTRIJDEN. DOE HET NU! Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam, Tel. 020 - 93 89 73. Doorgaande dooi DE BILT (KNMI) Een zuid westelijke stroming breidt zich geleidelijk verder over West- Europa uit. Zachte oceaanlucht stroomt daarmee via Zuid-En- geland naar onze omgeving. Doordat de grond momenteeel erg koud is en het zeewater voor onze kust tot rond 3 gra den is afgekoeld wordt het op donderdag niet warmer dan zo'n graad of 5. In de nacht van donderdag op vrijdag wor den minima van rond 2 gra den verwacht. Op enkele plaatsen kan door opvriezing nog gladheid optreden. Een oceaanfront trekt in de zuid westelijke stroming mee en bereikt donderdag in de na middag of avond ons land. Mo gelijk valt dan enige regen. De zuidwesten wind is overdag matig en neemt aan de kust en in het Waddengeibed later toe tot krachtig. Ook op langere termijn blijft het boven nul. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Veel bewol king en van het westen uit af en toe regen of sneeuw. In de nacht lichte vorst, in west- Noorwegen geen vorst meer. Middagtemperatuur iets boven nul. Denemarken: Veel bewolking en af en toe regen en ijzel. Lichte dooi tot temperaturen om het vriespunt. Britse-Eilanden, Ierland: Wol kenvelden en af en toe regen. Middagtemperatuur van 7 gra den in het noorden en oosten tot 10 in het westen. Duitsland: Eerst zonnige perio den, vrijdag veel bewolking en af en toe regen. In de nacht lichte vorst tot temperaturen om het vriepunt, 's middags dooi. Benelux: Veel bewolking en vrijdag regen. Middagtempera tuur donderdag ongeveer 5 graden boven nul, in de nacht temperatuur om het vriespunt, vrijdag enkele graden hoger. Frankrijk: Eerst perioden mépel zon en plaatselijk mist. Vrijdjerlt veel bewolking en van hjarcj noordwesten uit regen. Mi^g dagtemperatuur van rond graden in het noordoosten Jl n 13 bij de Pyreneeën en de g vièra. In het midden en noorj oosten in de nacht temperati ren om het vriespunt. m Spanje, Portugal: Period* -- met zon en droog. Middagteik H peratuur van 12 graden in h noorden tot 17 in het zuideh ui Italië, Joegoslavische kul Vrij zonnig, vooral in het zü-«t. den enkele buien. Middagter peratuur van 6 graden in h noordoosten tot 15 in zuid-I(|01 EN Alpengebied: Vrij zonnig, ht d de noord-Alpen veel bewog X king en vooral vrijdag ne®k slag. Temperatuur in de miWO dag ongeveer 5 graden, in irpli nacht lichte tot matige vorsterd; achi jrkei WEERRAPPORT HEDENMORGEN - nn Eindhoven motregen Den Helder mist Aberdeen regen Mallorca Malta Moskou München

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2