i Jroen licht voor veld Valken'68 Dierenpark in Haagse regio heeft wel kansen EDAH weg uit Vlietwi jk Wethouder loekt plaatsen 7; oor bedrijven 3e t Drieluik ;er discussie Verbetering Lange Voort kost 580.000 gulden Grootschalige ontwikkelingen Noordwijk aan Zee ongewenst louwplan Lage weg nzeker Alternatief plan voor buurtschap De Engel GOLFBAANIN VEERPOLDER üIDEN OMGEVING Cfiidóc Somnnt WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 PAGINA 19 uto in rand ELOFARENDS- f]N De brand- |r van Alkema- j heeft vanoch- 1 rond half tien if brandende auto (iet Westeinde in jlofarendsveen Waar- nlijk is een de- 1" onder de mo de oorzaak tiet onstaan de brand ge- Automobilist met mes bedreigd LEIDSCHENDAM Een 49-ja- rige automobilist uit Velzen is gisteravond met een mes be dreigd door een 22-jarige Amster dammer. De dader is aangehou den door de politie. De beide au tomobilisten reden in een file op de rijksweg bij Leidschendam. De Velzenaar knipperde met zijn lichten toen de Amsterdammer zich tussen de stilstaande auto's op de andere rijstrook wilde voe gen. De Amsterdammer werd hierdoor zo kwaad, dat hij uit zijn auto stapte en de man bedreigde met een mes. Het kwam niet tot een handgemeen. Politie pakt inbreker KATWIJK De Katwijkse politie heeft vannacht een 25-jarige Katwijker op heterdaad betrapt bij een inbraak in een restaurant aan de Hoorneslaan. De man was rond drie uur de zaak binnen gekomen via een koepel op het dak. Juist toen hij aanstalten maakte om weg te gaan, arriveerde de politie bij het res taurant. De dader vluchtte het gebouw weer binnen, maar de politie had hem, met behulp van de diensthond, gauw gevonden. De man, die volgens de poli tie alleen op dievenpad was, had een onbekend bedrag aan geld in zijn zak gestoken. Vannacht werd ook ingebro ken in een café aan de Tulpstraat. Daar werd stereo-apparatuur ontvreemd, en ook werd de kassa meegenomen. Of daar geld in zat, kon de politie vanmor gen nog niet zeggen. Inbraak in Leiderdorp LEIDERDORP Een woning aan de Splin terlaan in Lei derdorp is gis teren het doel wit van inbre kers geweest. De daders ver wijderden de achterdeur van het pand en doorzochten het huis. Zij namen een videorecorder en een stereo installatie mee. Middenstanders houden carillon bespeelbaar RIJNSBURG De winkeliersver eniging De Hoftuin wil de kosten van de bespeling van het carillon van de Grote Kerk voor zijn reke ning nemen. De middenstanders doen dit omdat hun vereniging tien jaar bestaat. Burgemeester en wet houders van Rijnsburg moeten hier wel wat voor over hebben; zij moe ten de cheques persoonlijk bij de winkeliers afhalen. Het college is hiertoe bereid. Het carillon is pas geleden gerestaureerd, de winke liers willen het graag bespeelbaar houden. RVC's in Leiden en Bollenstreek LEIDEN De Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek krijgen zoge naamde Regionale Volkshuisves tingscommissies (RVC's). In de RVC's zitten gemeentebestuuders, die Gedeputeerde Staten onder meer kunnen adviseren over de verdeling en herverdeling van wo- ningbouwcontigenten over de regio en het provinciaal woningbouw programma. De RVC's zijn bedoeld om de volkshuisvesting verder te decentraliseren. Ze zullen in de loop van deze maand worden geïn stalleerd. (LKENBURG Val- h '68 krijgt er definitief vierde voetbalveld bij, Ihad de gemeenteraad it Valkenburg gister- ind nogal wat moeite t de hoogte van de kos- I van de aanleg: uitein- jjk bedragen die geen 000 gulden, maar [.000, dus 49.000 gulden ler. De fractie van de PvdA vond dat te gortig en wees het extra krediet af. „Wij willen Valken niet in de wielen rijden, maar dit is onverant woord", vond A.P. Bre mer. H. Dijkhuizen liet namens het CDA kritische geluiden horen. „De werkelijke prijs van het veld is niet kritisch genoeg be keken. Als het college nog eens op deze manier te werk gaat, kan zij in de toekomst beslist meer tegenstand van de raad verwachten". Aangezien hij echter meende dat Valken een goed veld verdient, vond hij dat niet bezuinigd moest worden op de aanleg en het onderhoud en dat het extra krediet kon worden verleend. Wethouder H. van der Nagel gaf de taxatiefout volmondig toe. Hij beloofde de raad beter schap. De voetballers zelf hebben toe gezegd dat zij er alles aan zul len doen om de kosten van het nieuwe veld te drukkeb] onder meer door zelfwerkzaamheid. Dat levert een besparing op van 17.000 gulden. Ook gaat Valken jaarlijks 1.000 gulden extra huur betalen aan de ge meente. De raad verklaarde zich ak koord met de komst van een schildersbedrijf aan het Mid- denjoght. Een voorstel van VVD'er P.T. Mizee om par keerplaatsen aan te leggen voor de klanten van dit be drijf, haalde het niet. De ove rige raadsleden meenden dat er in de buurt voldoende par keerruimte aanwezig is. Bur gemeester C. Sinke noemde aanleg van parkeerplaatsen „te duur" en „niet passend bij het karakter van het Midden- joght". Volgens hem is het parkeerprobleem op die plaats „in de hand te houden". „De winkelier kan daar toezicht op houden", zo meende de bur gervader. Mizee en Bremer waren dat met hem oneens. Bremer: „Je kunt een winke lier niet verantwoordelijk stel len voor het verboden parke ren voor zijn deur". Strenge, controle door de politie moet potentiële foutparkeerders af schrikken, was de conclusie van de röad. DRDWIJK Het is nog t zeker of het bouwbedrijf i der Wiel aan de Lageweg Noordwijk een bedrijfshal vergroten en een kantoor l bouwen. De stemmen jkten gisteravond tijdens de Badering van de raasds- Fmissie ruimtelijke orde- g. Wethouder v. Salman wacht dat het plan bij de ivincie, in tegenstelling tr dat van de PTT, geen be- iren zal ontmoeten. (A-woordvoerder R. Des- t wil echter dat B en W Et eens een visie op papier ien over wat er moet gebeu- met de ^••'♦engebieden van het dorp. In zijn ogen zou bijvoorbeeld het gebied tussen de Lageweg, Schiestraat en Van Berckelweg na het Vin- keveld wel eens de meeste ge schikte plaats voor woning bouw kunnen zijn. Als de ge meente die mogelijkheid open wil houden, ook al is de pro vincie daar in principe tegen, dan moet Van der Wiel vol gens Dessing nu niet groen licht voor het bouwplan krij gen. Het Progressief Akkoord Noordwijk (PAN) steunde het CDA. VVD en Noordwijks Be lang stemden tegen en ,de PvdA wil deze ontwikkelin gen eerst in de fractie bespre ken. in du- rijn DRDWIJK Wethouder V. Salman gaat in kaart jngen op welke plaatsen in Noordwijk en diens bui- de (gebieden eventueel bedrijven zouden kunnen wor- n gevestigd. Het gaat dan speciaal om bedrijven die oek gens milieuhinder of hinder aan omwonenden moe- 1 verdwijnen uit woongebieden. De wethouder ^"[am gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke lening met dit voorstel nadat CDA-fractievoorzitter sto. Dessing dit idee had geopperd. no- ssie t een dergelijke kaart in de hand verwacht Dessing meer suc- bij de provincie toestemming voor verplaatsing van be- oep jven moet worden gevraagd. „De provincie is allergisch voor woord industrie- of bedrijfsterrein als het om Noordwijk f". aldus Dessing. 1 voorstel ontstond naar aanleiding van een discussie die ^A-voorzitter mevrouw J. Voorham gisteravond in de com- nd- pie ruimtelijke ordening aanzwengelde. Zij vroeg de wethou- ief- om een globaal structuurplan voor het hele dorp waarin mo l/es. jjke plaatsen voor grooschalige voorzieningen als bedrijven uit toeristische attracties in zouden kunnen worden aangewezen. ko- k een locatie voor woningbouw nadat het Vinkeveld is volge- ■jge iw, zou daarbij volgens Voorham betrokken moeten worden. thouder Salman betwijfelde het nut van de inzet van zoveel 1ge. (ïkracht en geld voor een dergelijk plan omdat de provincie 1 am het structuurplan voor de Zuid-Holland Noord dergelijke ont- eld. fkelingen ook voor Noordwijk al heeft aangegeven of juist ier- chrapt (woningbouw en bedrijfsterrein). tGSTGEEST Het Drie- i aan de Geversstraat staat, Dr de bouw van een multi- ictioneel centrum in Haas- jk, ter discussie. Wanneer centrum klaar is. zou de neente Oegstgeest de wel- hactiviteiten naar Haaswijk nnen overbrengen en Het Seluik afstoten. Het Drieluik zijn K&O- (stgeest, de Streekmuziek- 10I en de Budgetvoorlich- ondergebracht. In het (uwe centrum wordt de "fchting Jeugd- en Jongeren- Irk Oegstgeest onderge- |cht. Nu gaan er in het dhuis stemmen op ook eO naar Haaswijk te sturen, t zou dan tevens betekenen fouw valt :>r gladheid &DERDORP Een fiets- i uit Leiderdorp is gister- cltend door de gladheid ge ilen op de Van Diepenin- ilaan in Leiderdorp. Zij liep icheurde kniebanden op en "jnaar het Academisch zie- huis in Leiden gebracht. dat de Streekmuziekschool el ders in de gemeente een plaats moet krijgen. K&O is tegen verhuizing. De gemeente heeft alweer te wei nig ruimte in het niet zo lang geleden verbouwde raadhuis en zou ook kunnen besluiten het gebouw voor de eigen huisvesting te gebruiken. Het gebouw naast Het Drie luik, Taberna, waarin de SJJO is gevestigd komt met het ver trek van het jeugd- en jonge renwerk leeg. Taberna is ei gendom van de Gereformeer de Kerk. Als dit gebouw wordt gesloopt ontstaat een verbin ding met het braakliggende terrein van de firma Kamsteeg aan de Geversstraat. Dit ter rein heeft nu de bestemming woningbouw. Bij eventuele sloop van Taberna zou er een nog aantrekkelijker bouwter rein ontstaan. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De samenwerking tussen de provincie en Dierenpark Wassenaar is een feit. Louwman en Borgman zetten hun handtekening onder de overeenkomst. Later zou blijken dat de handtekening van Louwman meer gewicht in de schaal legde dan die van gedeputeerde Borgman. DEN HAAG/WASSE NAAR Een dierenpark in de Haagse regio heeft volgens gedeputeerde J. Borgman wel degelijk kansen. „En er is ook dui delijk behoefte aan zo'n park. Maar wel een die rentuin dat met commer ciële activiteiten, naast het entreekaartje, voor een goede opbrengsten zorgt. Een andere opzet dus dan het Dierenpark Wassenaar van de familie Louwman. Voor zo'n park wil de pro vincie ook best geld uit trekken", aldus Borgman gisteren bij de presentatie van het rapport „De Be trokkenheid van de pro vincie Zuid-Holland bij het Dierenpark Wasse- Deze week verscheen deze evaluatie-nota over de poging van met name gedeputeerde Borgman om met 5,5 miljoen gulden het in schulden verke rende Dierenpark Wassenaar van de familie Louwman op te knappen en een nieuwe toe komst te bieden. Drie gedepu teerden Borgman, Van der Vlist en Jansen gaven gisteren in het Provinciehuis een toe lichting op deze nota. „Het is feitelijk vrij simpel", vatte ge deputeerde Jansen, oud-com missaris van Dierenpark Was senaar BV, de rapportage sa men. „Er was door de provin cie, het rijk en de regioge meenten geld beschikbaar ge steld voor de renovatie van het park, maar niet voor de exploitatie. Toen de schulden last te groot werd, de eigenaar niet wilde bijspringen en mo gelijkheden voor derden om iets te doen door hem werden geblokkeerd was onze rol over Vele feiten wijzen echter op een andere historie. Bijvoor beeld de inzamelingsactie die in 1982 werd gehouden en vol gens de begroting minstens ze ven ton zou opleveren. Het werd een mislukking: nauwe lijks een vierde werd opge haald. Borgman: „De publiek sactie faalde omdat te weinig in de de Haagse regio werd ge werkt. In plaats van de plaat selijke pers en organisaties in te schakelen, moest alles via één landelijk dagblad en één TV-actie lopen". Niet eigenaar Louwman, die de pr-functionaris feitelijk in huis had gehaald, maar de pro vincie draaide voor de kosten op. Zij stond garant voor de ze venhonderdduizend gulden. En had over het verloop en de opzet van de publieksactie geen enkele zeggenschap. Borgman weet nu, bijna drie jaar later, nog niet hoeveel geld de hele reddingsoperatie de provincie heeft gekost. „In ieder geval meer dan het uit getrokken bedrag van 1,8 mil joen. De juiste hoogte van de bijdrage schommelt zo tussen de 2 a 2,3 miljoen gulden". Gedeputeerde Hans van der Vlist, die de reddingsoperatie vanaf de zijlijn had gevolgd, zei dat het met deze reddings actie duidelijk fout is gegaan. „Desondanks is dit nog geen reden voor de provincie om nooit meer „in zaken" te gaan". Een park met een meer commerciële opzet dan Die renpark Wassenaar, waarbij de provincie optreedt als subsi diegever, is in de toekomst niet onmogelijk. Evenmin een dierentuin waarin de provin cie zelf deelneemt. Maar dan wel met meer zeggenschap dan bij het Dierenpark Wasse naar". OEGSTGEEST Het verbeteren en vooral vei liger maken van de Lange Voort in Oegstgeest gaat waarschijnlijk 580.000 gul den kosten. De commissie openbare werken hikte gisteravond nogal tegen dat bedrag aan. „Een flink bedrag", stelde de heer A. Kuntze (VVD), die evenals de heer Poelmans (D66) vond dat de commissie voor een voldongen feit werd gezet. Dit mede omdat wet houder A. Kohlbeck betoogde dat de asfaltering van het wegdek geen uitstel meer ge doogde en het hoofd dienst ge meentewerken er niets voor voelde om alleen het technisch onderhoud uit te voeren. Het is namelijk de bedoeling om de de Lange Voort te versmallen van 9lA naar 6V2 -meter tenein- Een aantal commissieleden drong er op aan te wachten op de reconstructie van de Haar- lemmertrekvaartweg. Poel mans: „De Haarlemmertrek- vaartweg zal niet veel invloed hebben op de Lange Voort, als déér het verkeer weer langs gaat. Met de groei van Haas wijk neemt het verkeer toch toe". De heer Poelmans stelde voor het gepresenteerde plan niet verder uit te werken maar eerst aandacht aan het winkelgebied te besteden. Verder leek het hem beter de weg niet te versmallen en een fietssuggestiestrook aan te brengen. Tellingen hebben uitgewezen dat er per etmaal 14030 auto's over de Lange Voort rijden waarvan er 507 te hard rijden. Bij het kruispunt Irislaan pas seren dagelijks 3000 motor voertuigen in beide richtingen. Voor 85 procent van het ver keer geldt dat er wordt gere den met een snelheid die va rieert van 53 tot 69 kilometer per uur. De plannen voor de Lange Voort omvatten naast een ver smalling het aanleggen van parkeerhavens voor de auto's die nu nog op de weg gepar keerd staan. Verder moeten er duidelijke oversteekplaatsen komen en maatregelen bij ge vaarlijke kruispunten zals de kruising Hofbrouckerlaan/ Lange Voort. De commissie kwam gisteravond na een lan ge vergadering uiteindelijk niet aan besluitvorming toe. Twee raadsleden waren voor, drie tegen. Wethouder Kohl beck zal bekijken of er nog een extra vergadering over de Lange Voort kan worden ge houden. VOORSCHOTEN De EDAH-supermarkt in het winkelcentrum Vlietwijk gaat dicht. Nog geen twee jaar geleden werd de Dag- markt vervangen door de EDAH. Het personeel heeft de mededeling ge kregen dat eind van deze maand de supermarkt ge sloten wordt. In het pand komt een automobielbe drijf, waardoor het win kelcentrum Vlietwijk slechts nog een kapper, een damesmodezaak en een bar/bodega te bieden heeft aan het kooplustige volk. In de Schoolstraat heeft Blok ker een „chinees" opgekocht en bouwplannen ingediend voor een vestiging. Inmiddels is in de Schoolstraat ook de su permarkt Van der Meer geslo ten. Eind van deze maand sluit de sportzaak Simon Stolk en inmiddels bestaat er gegronde aanwijzing dat de HEMA een vestiging in de Schoolstraat overweegt. De sluiting van de EDAH en de particuliere supermarkt in de Schoolstraat schijnt nauw verband te houden met ae on derlinge concurrentie tussen Albert Heyn en de Aldimarkt, die tegenover elkaar een grote vestiging hebben in de School straat. De zuigkracht naar die supermarkten biedt weinig kans voor een derde super markt, te meer daar Hoogvliet op de Papelaan ook steeds maar groter wordt. De centrumwinkeliers van Voorschoten zijn gelukkig met de komst van Blokker naar het hart van het dorp. Ver wacht wordt dat de opengeval len plaatsen in het winkelbe stand snel opgevuld zullen woFden. Na de laatste recon structie van de School- en Treubstraat met een beter be veiligde voetgangersroute en een eenvoudiger route voor de auto's is de toeloop naar het winkelcentrum bij uitstek van Voorschoten toegenomen. LISSE Het parkeerterrein in De Engel moet niet achter de Romijnstraat. maar aan de Catharijnelaan komen. Dan zal er minder verkeer door de wijk rondrijden. Daarvoor moet echter een derde weg worden aangelegd. Tevens moet de sloot worden gedempt. Dit voorstel werd gisteren gelanceerd door de heer Van der Peet. Hij deed dit in een vergadering van de raadscom missie voor de beroep- en bezwaarschriften. Van der Peet is het niet eens met de herinrichtingsplannen die Lisse met het burtschap De Engel heeft. Volgens van der Peet, die een lijst met handtekeningen van andere buurtbewoners bij zich had, is zijn plan goedkoper en beter. Volgens wethouder Smith zijn de financiële arguementen onjuist. Hij becijferde dat het plan van Van der Peet 1,1 miljoen gulden kost, terwijl de gemeentelijke plannen een investering van 5,5 ton vergen. De voorzitter van de speeltuinvereniging Kindervreugd, de heer van Rooijen, was niet blij met de plannen van Van der Peet Zijn vereniging zou dan namelijk het veld moeten ruimen. „We vinden eigenlijk alle plannen voor een beter en veiliger maken van de Engel prima", aldus de heer van Rooijen, „maar we kun nen ons totaal niet vinden in een plan dat handenvol geld gaat kosten en wederom een zware aanslag zal plegen op de zelf werkzaamheid der leden". De heer W. Goedemans zei namens de woningbouwvereniging Het Gezinsbelang dat hij achter de plannen van de gemeente staat. WARMOND De sportac commodatie van Dekker in de Veerpolder zal dit jaar nog worden uitgebreid met een driving range (een oefenbaan) voor de golfsport. Gisteren hebben B en W van Warmond en Dekker tennis overeen stemming bereikt over de ver koop van benodigde grond in de Veerpolder. Aanvankelijk lagen de prijs die de gemeente voor de grond wilde hebben en de door Dek ker geboden prijs ver uit el kaar. Dekker wil snel met de aanleg van de driving range beginnen zodat er eind 1987 een balletje kan worden gesla gen. Een driving range is een golfbaan van beperkte om vang en wordt beschouwd als een oefenbaan voor beginnen de golfers. Golf is niet langer een seizoen-gebonden sport en ook in de Veerpolder wordt de voorziening zodanig uitge voerd dat er 's zomers en 's winters gespeeld kan wor den, zowel bij daglicht als 's a- vonds. Er komen open en overdekte holes en verlichting. Vanuit het gemeentebestuur is er steeds op aangedrongen het terrein voor een ieder toegan kelijk te houden. Dat zal dan ook in zekere mate het geval zijn. Men kan lid worden van de golfclub voor de driving range, maar er zijn ook losse kaartjes voor bijvoorbeeld een dag golfen verkrijgbaar. Een wandelpad langs de oefenbaan is niet mogelijk in verband met de beperkte ruimte. Dat stelt de raad wel als voorwaar de voor een eventueel te reali seren golfbaan in de Broek- en Simontjespolder. De plannen daarvoor vorderen gestaag. NOORDWIJK Geen groot schalige ontwikkelingen in Noordwijk aan Zee. Dat is wat de raadscommissie ruimtelijke ordening B en W van de bad plaats zal adviseren met be trekking tot het Dorpsvernieu wingsplan voor dat deel van de badplaats. De commissie wilde onder aanvoering van de PvdA ook niet op voorhand de mogelijkheid tot iets grote re ontwikkelingen aan de ran den van het kleinschalig ge structureerde gebied toestaan. Alleen T. van Rijnberk (Noordwijks Belang) pleitte, gisteravond voor het openhou den van mogelijkheden in het plan. In het oorspronkelijke plan zou het mogelijk zijn langs de zijde van met name de Paral- lelboulevaard projecten te rea liseren die niet in overstem ming zijn met de kleinere wo ningen, smalle straten en klei nere voorzieningen in het zee dorp; een hotel bijvoorbeeld of een horecagelegenheid. De angst zit er bij de meeste frac ties in dat dergelijke ontwik kelingen de leefbaarheid van het gebied zullen aantasten, en dat terwijl de woonfunctie daar juist verstevigd moet worden. De overlast van bars en dancings hebben op dit vlak de schrik er goed in ge jaagd. Alleen Noordwijks Belang be pleitte juist ruimte. „Ik kan me voorstellen dat met bij voorbeeld één grootschalige oplossing voor het parkeren, de leefbaarheid van dat deel van het dorp sterk verbeterd kan worden. Nu lijkt het net of kleinschaligheid een syno niem is aan leefbaarheid." Ook op het gebied van bedrijvig heid had Van Rijnberk zo zijn bedekingen. Hij wil niet, zoals in het oorspronkelijke voorstel stond, dat milieuhinderlijke en voor het wonen storende be drijven en bar-dancings zon der meer uit het woongebied verwijderen. Eerst zou geke ken moeten worden of de oor zaken van de overlast niet zijn weg te werken door aanpas singen aan te brengen in of rond het bedrijf. Pas in laatste instantie zou (gedwongen) ver huizing moeten worden over wogen, zij het dat daar dan wel het aanbod van een ande re locatie in het dorp tegen over zou moeten staan.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19