De programmeerbare auto AANGEBODEN fieidaeSomotit ILEKTRONICA BLUFT OPRUKKEN DE NIEUWE L300: VA F17345; «SS, VRU OP NAAM. DE NIEUWE MITSUBISHI L300 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1967 PAGINA 13 ïsoeger: verwarrende elektronische informatie (Renault 9/11). •q Nu: beter leesbaar door goede indeling en vormgeving (Renault 21). meter in, die wel duidelijke praktische voordelen had zon der de bestuurder nodeloos van zijn werk te houden. Zo iets simpels als vertraagd uit schakelende binnenverlichting i ook te danken aan elektro- aandacht in de auto-ontwikke- krijgt op de komende oy-kto-RM de elektronica. )okkCht' want bij zowat 3 ajes op en aan de auto dat datlregeld moet worden nica. ^Of dektest-schakeling, ?eftjn de elektronica daar- arlor zorgen. Niet alleen laT>rden dingen die vroe- da^r mechanisch of met de alcpid geregeld werden nu hettor elektriciteit bediend, hteyens worden steeds mogelijkheden ge- om ongeregelde iderdelen voortaan aan bedrijfsomstandighe- aan te passen. Denkt iaar aan het anti-blok- remsysteem (ABS). ïhalve regelen kan de Jj^ktronica ook informe- 3f"jn, waardoor de veilig- ak-lid kan worden gediend. las iemand verbaast zich al over elektronisch ge- waardoor allerlei controle- lampjes na aanzetten van het contact even branden om te laten zien dat de lampjes het nog doen. De boordcomputer met evenveel knopjes als een wetenschappelijke rekenma chine raakte snel weer „uit", maar een praktischere variant met een functiekeuzeknop en een nulstelknop kwam ervoor in de plaats. Digitale meters (met uitsluitend cijfers) zijn niet aangeslagen, hoewel on derzoek zou hebben uitgewe zen dat zo'n meter (mits goed vormgegeven) wel degelijk sneller af te lezen is dan een wijzerinstrument. In combina tie met analoge meters over leefde het elektronisch dash board in beperkte mate toch, om zelfs langzaamaan weer populairder te worden. Met name secundaire meters lurde ontsteking en wellicht (brandstofvoorraad, tempera- brandstofinspuiting 'fedkopere auto's. De genera- wordt vanzelfsprekend ook elektronisch geregeld, de jjrenteller en soms ook de p elheidsmeter. Hoe duurder auto, hoe meer voor de id liggende elektronica-toe- iingen. We noemen de imen, verder kan de stuur- xachtiging en de automati- le transmissie een „compu- hebben. In de topklasse trekt omdat die licht geeft rrfin we dan nog verder met Waar het om gaat is de vol- fktronisch gestuurde vier- elaandrijving. sperdifferen- ■el of zelfs een regeling die prslippen van de wielen bij feleratie voorkomt i beetje behoorlijke aircon- lioning werkt elektronisch, 'at je alleen maar de gewen- temperatuur hoeft in te Kortom, overal en ner- :ijn van die kleine verze- doosjes ingebouwd waar- j onzichtbaar het functione- de auto bepaald dt. Voor de meesten van doet het er maar weinig waar de elektronica zit, als maar werkt. En dat doet I elektronica: die regelt veel fgen beter, slijt niet en is Ir betrouwbaar. Dat-ie er is Jrken we vaak pas als hij Ivalt, zonder enige waar- iuwing vooraf. Dat is. de lerzijde van de medaille, er Seen tussenweg tussen goed fhelemaal niet werken, en t is er zelden enige noodre- jfatie mogelijk. Dat kan op gangen worden met nood- >systemen en zelfdiagnose opgetreden defect kkelijker te vinden. Zelfs de elektronica weigert ift u dat dus nog niet met- li te merken, vandaar dat dan weer check-systemen jjgen die met een lampje op dashboard aangeven dat er fout zit. Maar nogmaals: Hf gebeurt niet vaak. Het eni- ifldat we van de elektronica Jrken is dan dat controle- jipje in het dashboard. chtbaar |§l ren gewoon niet praktisch; tijd (of misschien de klant) er nog niet rijp voor. Maar hield de elektronica na- rlijk niet tegen. BMW rde zijn service-interval- den wordt. Een computer stuurt de motor en kan dus de auto stoppen voordat u aanpa lende automobielen raakt. Het verst gaan natuurlijk de tentoongestelde prototypen. Bij Austin-Rover hebben we bij voorbeeld de MG EX-E die ontgrendeld en gestart moet worden met een gecodeerde magneetkaart in plaats van met een sleutel. Bedenk dat een gecodeerd portierslot al dagelijkse praktijk is bij som mige Amerikaanse auto's, zo als bij een Ford Thunderbird. Het werkt dan niet met een magneetkaart, maar met cij- fertoetsen in het portier; wie een giro- of bankpas heeft met PIN-code begrijpt dat het een fluitje van een cent is om dat dan ook op het T-bird deurslot toe te passen. De genoemde MG, de Peugeot Proxima en de Nissan Cue-X je voorliggers ineens weer „zien" alsof het klaarlichte dag is. Je kunt met elektronica de hele auto automatiseren. De magneetkaart ontsluit niet al leen de MG, hij zorgt ook dat stoel en spiegels meteen in de juiste stand worden gezet voor de eigenaar van die codekaart. Automatisch inschakelende verlichting bij afnemend dag licht wordt al op Amerikaanse produktie-auto's toegepast. Zo zijn ook automatisch inschake lende ruitewissers bij regen en hebben allemaal tv-schermen een,v,a72?^ openend en slui- in het dashboard. De een ge- ®ij zonneschijn moge- bruikt het als achteruitkijk spiegel, de ander voor ver keersinformatie. De Nissan heeft zelfs radar aan boord. Met dat laatste kun je bij mist lijk. Verkeersinformatie De laatste tijd staan bij de ont wikkelingsafdelingen de ver- nformatiesys in de belangstelling, al is het idee daarvoor al iaren oud. Door de voortschrijdende tech niek komt echter de realise ring steeds dichterbij. Ooit be dacht Bosch/Blaupunkt een verkeersgeleidesysteem dat moest werken met detectielus- sen in het wegdek, nu hebben we satellietnavigatie zodat de wegen onaangeroerd kunnen blijven. Zo kunnen we de plaats van een auto overal ter wereld redelijk nauwkeurig bepalen, en op basis daarvan door de computer aan boord een route laten uitstippelen naar een opgegeven bestem ming. Vpor de hand lag al meteen om dat te koppelen met radio- verkeersinformatie zodat files en wegopbrekingen vermeden kunnen worden. Die informa tie hoeft dan niet eens hoor baar te zijn voor u, zodat u rustig naar muziek kunt blij- Iven luisteren. Daarbij hebben we nu dan ook nog de compact disc, een uitstekend medium om de computer met informa tie te voeden. Op die CD zet ten we wegenkaarten en alle mogelijke randinformatie: ho tels, bezienswaardigheden, noem maar op. Een enkele CD kan immers ontstellend veel gegevens opslaan. Die toepas sing zien we in het CARIN-sy- steem van Philips, bij Clarion en bij Melco (Mitsubishi). Maar evengoed in prototypes van Nissan, Toyota of MG, dus er wordt overal op gestudeerd. Het zou een uiterst praktisch, comfort- en veiligheidsverho- gend systeem zijn, dat nieuwe mogelijkheden in de auto schept en waarschijnlijk mak kelijker geaccepteerd zou worden. De prijs is nog een probleem, maar dat lost zich zelf op als de produktie-aan- tallen omhoog gaan. PETER FOKKER tuur) die weergeven met meer of minder oplichtende balkjes naast elkaar, worden niet als onhandig ervaren. Maar waarom nou zo moeilijk, zult u zeggen, als het ook mak kelijk kan' met een doodge woon wijzertje? Op zich is het geen erg overtuigend argu ment dat een Liquid Chrystal Display of kathode-straalbuis ellicht wat meer aandacht gende stap: combineren meters op één display, zoals dat ook bij multifunctionele horloges gebeurt. Met een keu zeschakelaar geeft de meter een aantal verschillende waar den na elkaar aan, een compu tertje zorgt dat op een bepaal de meetschaal wordt omge schakeld, als er op die meet schaal iets alarmerends te mel den valt. Het dashboard kan zo overzichtelijker worden, met minder meters die toch alle informatie op wens kun nen verstrekken. In de verde re toekomst kan datzelfde idee toegepast worden op schake- Infrarood Bosch toonde een beeldscherm waarop in tekst allerlei bedie ningsfuncties weergegeven kunnen worden. Dat gaat'dan in sets die je met een keuzek- nop te voorschijn tovert, zodat het scherm overzichtelijk blijft Door infrarood li chaamswarmte) gevoelige schakelaars in te bouwen hoef je slechts de functie op het scherm aan te wijzen om hem in te schakelen. Op de Toyota- stand op de RAI staat zo'n ex perimenteel dashboard met in- frarood-schakelaars. De tech niek is er, nu nog de acceptatie door de autokoper. Elektronica maakt het ook mogelijk allerlei dingen te me ten die met mechanische com ponenten buiten bereik blij ven. Heel belangrijke dingen. voorbeeld. Michelin toont op de RAI het Tyre Monitor sy- eerste digitale dashboards steem, dat tijdens de rit ban denspanning en -temperatuur bewaakt en weergeeft. Een aardige heeft ook BMW, met een systeem dat bij parke ren zorgt dat carrosseriecon tact met andere auto's verme- Achter de fraaie architektuur van de voortreffelijke arbeidsvoorwaarden. nieuwe Mitsubishi L300 schuilt een adem benemende bedrijfsruimte. Bovendien is zijn aërodynamische voorpui Wat de energievoorziening betreft kunt u kiezen uit zeer zuinige 1.6 liter benzine en 2.5 liter diesel-krachtbronnen extra veilig door het nieuwe schokabsor- Het panoramisch uitzicht maakt van de berende Y-vormig chassis. Sterk als een nieuwe L300 een zeer courant bedrijfsob- stoeprand. De 5 extra grote deuren bieden u een nant entree naar komfortabele werkplek- jekt voor elke branche Mede dankzij de 1-2-3 jaar garantie, die u 3 jaar lang (of 100.000 km) extra zeker- ken en de vlakke werkvloer van het multi- heid biedt, naast de 6 jaar garantie tegen funktionele bedrijfsgedeelte van 4,5 m3 of 5,7 m3. È)e volledige inrichting, inklusief de centrale klimaatregeling scheppen korrosie van binnenuit De nieuwe L300 heeft vanaf nu open huis bij uw Mitsubishi-dealer. PASTIN IEDERS STRAATJE. Importeur: Hart Nibbng Greeve BV, Sassenheim. TfeL 02522 -6 6111 UBISHI- ktronische boordcomputer die er toch conventioneel i de Volvo 480 ES. LBDEN OUDSHOORN, Levendaal 136-138, tel 071-149341 LEIDERDORP OUDSHOORN, Ibuwbean 5. teL 071-410141

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13