ISchoon rijden slaat aan 0% rente voor iets waar we 100% achter staan. Leiden; Elam B.V., Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/213341. rr-AUTQ CeidócSouwMit KATALYSATOR EN PRIJSVORMING „Antenne Diversity" ■RENAULT» WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 PAGINA 11 Volvo 360: schoon zonder katalysator. dit lleri v voigVoorafgaand aan een au- ievdtotentoonstelling mag1 Deinen graag wat rekenen 1,etaan statistieken. Hoe gaat p^Jjiet met de verkoopaantal- gelen, met de ontwikkeling van de auto en met het belang van de autobran che voor de totale econo mie? Hoe staat het met 1 veiligheid, milieu en ener- }riegieverbruik in verband iba -met de auto? Zonder dat rde-alles met cijfers aan te to- 6isnen kunnen we aan de re vooravond van de Auto JjfjRAI 1987 stellen, dat het aanop alle fronten goed gaat. eid-Het heeft echter zijn prijs trofen dat is moeilijk in statis- vol"tieken te vangen. ïali] dai -Er zijn in 1986 ongeveer kos 560.000 nieuwe auto's verkocht gulden voor 1987 wordt een niet tan (veel kleiner getal verwacht. eedsHet aandeel van diesels daarin vol-Stabiliseert zich op een procent menof dertien, na tien jaar van zul-forse groei. Het aandeel van ieef|,,schone" auto's in de verko- /ooipen liep in de loop van 1986 iwdsnel op, om tegen het eind van tothet jaar bij ongeveer dertig kos-procent te blijven hangen. De cen-produktie van schadelijke uit- jrddaatgassen liep de laatste jaren endsterk terug, behalve dan de uitworp van stikstofverbindin gen (die in verband staan met zure regen). Mede door het streven naar een flink lager benzineverbruik steeg eerst de iNo X-produktie, om later weer ,ber1naar het oude niveau te dalen eeiHoen schone uitlaatgassen "ei'acueel werden. Interessant is ee&dat men desondanks verwacht ee1dat tot het jaar 2000 het brand stofverbruik (of het nu gaat ^6lom benzine, lpg of diesel) nog elevens met zowat de helft kan ,es!dalen. eko- 'rCeSchone uitlaatgassen zouden zonder elektronica voor ont- steking en brandstofvoorzie- ^ning niet goed denkbaar zijn. Uitgedrukt in een percentage van de kostprijs zou het elek- tronica-aandeel gaan stijgen van drie procent nu naar ne- •h- |8en 'n 1990. Zo komen we in de 0e richting van de prijsont- nd (wikkeling, want in elk geval' en in Nederland heeft de „scho bt. ne-autoproblematiek" daarop (duidelijke invloed. Vooralsnog is immers voor Schone uitlaatgassen vaak een 'katalysator in de uitlaat nodig, pat kost geld, waar de over heid weer een premie op scho- ine auto's tegenover stelt die bekostigd wordt door niet- jschone auto's duurder te ma ken. Dat heeft ook gevolgen voor de benzineprijzen, omdat aan katalysator-auto's lood vrije benzine gekoppeld is. lies op een rij og steeds zijn de commenta ren verwarrend als het gaat over schone auto's. Die hoeven niet per se een katalysator te hebben. Ook is het niet zo dat de invoering van loodvrije benzine centraal staat. Ten- jslotte is het niet zo, dat een ;e inauto met katalysator uitgerust -re^moet zijn om loodvrije benzine lvepte kunnen gebruiken. Op zich onüs lood in de benzine ook scha- teujdelijk, doch het verwijderen meevan het lood maakt de uitlaat- heq l E* TjAll IJnoi ding niet zo hoog vermogen kunnen „spontaan schoon" zijn. Grotere motoren hebben (op dit moment) een katalysa tor in de uitlaat nodig, die zorgt voor een soort na-ver branding van de uitlaatgassen; daarbij worden schadelijke stoffen omgezet in onschadelij ke. Die katalysator kan niet tegen lood, dus moet een kata lysator-auto loodvrije benzine tanken. Het eerste probleem dient zich hierbij aan: alleen loodvrije normaal-benzine is algemeen verkrijgbaar. Om het brandstofverbruik laag te krijgen, past men echter meestal een hoge compressie- verhouding toe, en dat vereist superbenzine. Er wordt dus vanuit de auto-industrie sterk op aangedrongen om juist loodvrije superbenzine (zoge naamde Eurosuper) algemeen verkrijgbaar te maken. Voor lopig wordt er bij diverse mer ken maar een mouw aangepast door de ontstekingregeling verstelbaar te maken, zodat ook op normale benzine gere den kan worden. Een tweede probleem is, dat loodvrije bezine duurder is om te maken. De benodigde kata lysator is eveneens iets wat ex tra betaald moet worden. Om de verkoop van schone auto's te stimuleren wil de regering, dat die auto's niet duurder zijn en dat bereikt men door de be lasting te verlagen op zowel loodvrije benzine als schone auto's. Daar men tevens wil bezuinigen komt het geld daarvoor uit prijsverhogingen voor loodhoudende benzine en vuile auto's. Logisch is dat die' verhoging groter moet worden naarmate .meer schone auto's verkocht worden. In fasen stelt men de eisen aan uitlaat gassen strenger, zodat op den duur alle auto's schoon moeten zijn. Die fasen hebben dan be trekking op de cilinderinhoud: auto's met de kleinste motoren moeten later schoon zijn; die sels bleven tot nu toe buiten beschouwing, doch daarin komt ook verandering, al is nog niet te zeggen hoe en wanneer. Regels en premies Doorgaand op de uitlaatgas-ei sen ziet het er als volgt uit. Het eerst moeten auto's met meer dan twee liter .cilinderin houd schoon zijn en wel alle nieuw verkochte auto's vanaf 1 oktober 1989. Dan pas moet overigens ook op Europees ni veau de Eurosuper zijn inge voerd. Auto's tot 1400 cm3 hebben tot 1 oktober 1991 de tijd, de rest (1400 - 2000 mc3) heeft tot 1993. Hoe de fabri kant aan de wettelijke eisen (EG-normen) voldoet moet-ie natuurlijk zelf weten. Op het kentekenbewijs van de auto staat een code, die u wel iets vertelt. Komt daar K6 in voor, dan heeft de auto een kataly sator, staat er S6 in dan is-ie schoon zonder katalysator. Als-ie maar schoon is wordt er .minder bvb over de kostprijs f 1700,- voor een auto met gro tere motor. Die bedragen vindt u in de prijslijsten zelden of nooit terug, om verschillende redenen. Om te beginnen moet u weten hoe die belastinghef De geregelde katalysator Verwarming voor Lambda-sonde (ca. 350'C) fing werkt. We nemen dan de „inkoopsprijs" voor de dealer plus wat hij er zelf op moet verdienen. Over dat bedrag wordt een percentage Bijzon dere Verbruiks Belasting ge heven, dat weer afhangt van het prijsniveau (tot 10.000,-, tot 21.000,- en daarboven). Als we de bvb erbij opgeteld hebben, komt er nog eens btw op, die dus ook over de bvb wordt gerekend. Om het ge heel eens extra ingewikkeld te maken is de prijs van een eventueel benodigde katalysa tor geen vast bedrag. Hij kan „ongeregeld" zijn, waarbij bui ten het inbouwen van die „pot" in het uitlaatsysteem weinig technische ingrepen nodig zijn. Maken we de kata lysator „geregeld", dan zijn de uitlaatgassen nog schoner. De brandstof- en ontstekingsrege ling zijn dan gekoppeld aan een zogenaamde „Lambda- sonde" in de uitlaat; hierbij is dus brandstofinjectie vrijwel onvermijdelijk. Meer hoog waardige techniek dus, die de prijs verhoogt zonder dat daar extra verlaging van de bvb te genover staat. Gevolgen Door al die prijsverhogende en -verlagende invloeden kunt u in de prijs van een auto maar zelden rechtstreeks de belas tingkorting terugvinden. Bij de berekening van wat schoon of vuil rijden voor u in de kos ten zou uitmaken komt nog bij, dat de dagelijkse rijkosten kunnen verschillen in ver band met gebruik van ver schillend geprijsde brandstof. Hierbij moet u er heel goed op letten wat de voorgeschreven brandstofsoort voor de vuile of schone auto is. Schone auto's lopen altijd op loodvrije benzi ne, ook als ze geen katalysator hebben. Heeft de vuile versie echter aan normale benzine genoeg (die altijd loodvrij is), dan maakt dat dus in kosten verder niets uit. Het is overi gens meestal zo, dat een scho ne auto, ook met katalysator, vrijwel dezelfde vermogens- en verbruikscijfers levert als zijn vuile evenbeeld; daarmee hoeft de zaak dus niet nog in gewikkelder te worden. Gaat het om een schone versie met katalysator (die op lood vrij normaal loopt) of om een goedkopere vuile versie die super (met lood) nodig heeft, dan kan het verschil in brand stofprijs toch maken, dat de schone variant in het totale gebruik even duur of zelfs Standaard met katalysator en daarop wijzend typeplaatje: alle VW's en Audi's met benzi nemotor. goedkoper uitkomt. Denkt u over een aanschaf in de wat verdere toekomst, houdt er dan rekening mee, dat wat op 1 januari gebeurde zich zal herhalen. Op die datum is de bvb verhoogd, om goed te ma ken dat steeds meer schone auto's met bvb-korting worden verkocht. Op gezette tijden wordt weer naar het aandeel van schone auto's in de totale verkopen gekeken en naar aanleiding daarvan de bvb tel kens verhoogd om te zorgen dat niet de regering (dus alle belastingbetalers) het schoon rijden mede betalen, maar de automobilisten. Zo moet het theoretisch zelfs mogelijk zijn te berekenen wat voor invloed het op de autoprijzen heeft, dat de importeurs doorlopend be zig zijn nieuwe prijzen te bere kenen, als het belastingtarief weer eens verandert of een bepaald model een iets gewij zigde en daardoor schone mo tor krijgt. Onderhoudskosten Onzeker is wat de katalysator voor onderhoudskosten mee brengt. Hij heeft geen onder houd nodig, maar vervuilt wel langzaam en verliest daardoor ooit zijn werking. Sommige fa brikanten zeggen, dat de kata lysator zo lang meegaat als de hele motor, doch gegarandeerd is niets. Wel wil men tot wet telijke eisen komen voor de minimale levensduur van de katalysator; de ervaring leert, dat tussen plan en invoering op Europees niveau jaren ver gaan. Ook aan een toezegging dat loodvrije super tenminste in Nederland nog eind dit jaar algemeen verkrijgbaar moet zijn, kan men geen rechten ontlenen. Niet de minister maakt benzine, maar de olie maatschappijen. En die zeg gen: best, maar het wordt wel duurder, tenzij u er iets aan doet. De totale afschaffing van loodhoudende super, zoals dat met normale benzine ging, is voorlopig niet mogelijk. Lood vrije Eurosuper is namelijk minder „klopvast" (octaange- tal 95, tegen minstens 97 voor loodhoudende super). Veel ou dere auto's kunnen daarom nooit op loodvrije benzine rij den. Maar nogmaals: er zijn vele niet-schone auto's, die dat wèl kunnen. Alleen draagt dat niet veel bij aan een schoner milieu. PETER FOKKER Natuurlijk mag u op de Auto-RAI de stands met toebehoren niet overslaan, waar voor ieder wel iets interessants is. Zo is er al tijd wel nieuws bij de ge luidinstallaties, waarbij we met name aankondigingen ontvingen van Philips, Kenwood en Pioneer over nieuwe apparaten in het gamma. De Japanse fabri kanten komen nu met wat goedkopere alternatieven voor de zeer geavanceerde topmodellen. Nieuwe katalysatór-versle: Fiat Uno 75 I.e. - Opel-primeur: de Omega 3000 Opel, voor de achttiende achtereenvolgende keer het meest ge kochte merk in ons land, toont op de RAI een selectie van een veertigtal auto's uit zijn leveringsprogramma, dat met de Corsa, Kadett, Ascona, Manta, Omega (auto van het jaar 1987) en Sena tor in vrijwel alle marktsegmenten is vertegenwoordigd. Voor het eerst worden op de RAI het topmodel uit de Omega serie, de Omega 3000, en de in samenwerking met Bertone ontwikkelde Opel Kadett cabrio, tentoongesteld. Renault 5 vanaf f16.575,v Aflkosten f 400,-. Een nieuwe Renault is uiteraard iets waar wij voor 100% achter staan. En u hebt alle reden om dat ook te doen Neem bijvoorbeeld de Renault Super 5 met rit nieuwe, elegante lijn, ril super-prestaties en rit vorstelijke binnenruimte. Of de nieuwe Renault 9, de stijl volle reiswagen met riante koffer, be proefde techniek en breeduit comfort. Kiest u de nieuwe Renault 11, dan krijgt u de extra toegankelijkheid van 'n grote achterklep om alles voor zaken en vrije tijd de ruimte te geven De Renaul) 21 weet hetntjttige met het aangename helemaal subl' J\Wij hebben nu een financieringsvoorstel voor u waar geen bank tegenop kan W/ Namelijk met nul komma nul procent rente. Dat geldt natuurlijk alleen als u 'n Renault 5,9,11 of 21 Sedan koopt Zo'n superkrediet loopt één heel jaar tot een maximumbedrag van f 10.000,- (voor de Renault 21 zelfs f 15.000,-). TVvaalf maanden lang betaalt u alleen de maandelijkse aflossing zonder 1 cent rente. En vindt u een jaar te kort, dan hebben wij nog steeds een uiterst voordelige oplossing, namelijk slechts 6% rente over een termijn van twee of drie jaar! Het aanbod is op basis van een huurkoop overeenkomst waarbij de wettelijke aanbeta ling verplicht is, maar die kunt umisschienal ruim schoots voldoen met de auto die u inruilt. Renault 11 vanaf f20.360,-. Aflkosten f 420,-. Renault 21 Sedan vanaf f 27.495,-. Afl kosten f 450,-. Alle prijzen zijn inclusief BTW. te verenigen Het comfort van een grote limousine met de meeste kracht in zin klasse en ook een toonbeeld van economisch denken Overigens zijn alle Renault modellen voorzien van 5 jaar plaatwerkgarantie. En zo heeft u alle mo tieven bij elkaar om tot prima zaken te komen met ons. Sterker nog: om daar geen dag langer mee te wachten

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11