L WIE SLIM IS, RIJDT SKODA. ALVANAF F10.295,- Universiteiten mogen meer leraren opleiden Lummus wi$>" ontslaan 200 mensen Tuinbouwondernemersprijs voor broeiproevenbedri jf BINNENLAND £cidaeSou/wi/nt WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 PAGINA 1^1 DEN HAAG/LEIDEN De universiteiten mogen van mi nister Deetman van onderwijs en wetenschappen het komen de studiejaar voor de verplich te vakken in het voortgezet onderwijs ongeveer 1200 eer stegraads leraren opleiden. Dat zijn er 200 meer dan de minis ter eerder had aangegeven op grond van prognoses voor de arbeidsmarkt. Deetman liet zich door de universiteiten overhalen 1987-1988 te zien als een overgangsjaar. De Vereni ging van Samenwerkende Ne derlandse Universiteiten (VSNU) zal voor het daarop volgende cursusjaar uitgaan van de aangegeven duizend plaatsen vopor verdeling over de instellingen, zo heeft deze vereniging dinsdag bekendge maakt. Het komende studiejaar ver zorgen de universiteiten voor het eerst de nieuwe lerarenop leiding die na het doctoraal examen wordt gegeven en 1 jaar duurt. In het overleg tus sen de universiteiten en de mi nister is een akkoord bereikt over de verdeling van de capa citeit vakken over groepen in stellingen. Bij de opleidingen werken de universiteiten sa men met de nieuwe lerarenop leidingen, die tot het hoger be-l roepsonderwijs behoren. f Deetman heeft het voorstel! van de universiteiten overge-ï nomen. Er mogen vijftig lera-l ren worden opgeleid voor elkl van de vakken Frans, Duits! Engels, klassieke talen. geT schiedenis, aardrijkskunde! biologie en scheikunde, 55j voor Nederlands, 75 voort maatschappijleer, 250 voort economie, 180 voor natuur-|||p kunde en 175 voor wiskunde, f In voorbereiding is ook een] verdeling van de capaciteitl voor opleiding van eerste graads leraren voor niet ver plichte vakken in het voortge-l^ zet onderwijs. r-^-* In het nieuwe systeem ver-^^ mindert bij de universiteiten]^ de capaciteit voor lerarenop-^^ leidingen. Dit heeft tot gevolg dat universitair personeel! overbodig wordt. De universL^^* teiten vroegen de minister dit personeel ook te laten vallen onder de regelingen voor. overtollig personeel als gevolgv oo van de operatie Selectievejtotei Krimp en Groei (SKG). Dateer kan volgens de minister nietaan Hij wil wel praten over eerv aangepaste regeling als de pro-| blemen daartoe aanleiding ge-^en» blemen daartoe aanleiding ge ven, aldus de VSNU. Studium Generale over de dood LEIDEN De dood zal de ko mende maanden centraal staan in een serie lezingen die het Studium Generale van de Leidse universiteit organiseert. De lezingen, die steeds op don derdag worden gegeven, be ginnen morgen en eindigen op 2 april. Ze worden gehouden in het Centrale Voorzienin gengebouw aan de Cleveringa- plaats 1 in Leiden. Aanvang acht uur .'s avonds. Uitgangs punt voor de serie lezingen is de vraag of de strijd tegen de dood koste wat het kost onder alle omstandigheden gevoerd moet worden. Antwoorden ko men vanuit de medische ethiek, theologie en psycholo gie. De toegang is gratis. Morgenavond stelt prof. dr. J.L. Dubbeldam van de Leidse universiteit in zijn lezing de vraag „De dood: een noodza kelijk kwaad De Leidse prof. dr. W. Hijmans houdt het 12 februari over „Bestrijding van de dood". De overige spre kers zijn drs. P. den Boer, prof. dr. H.M. Dupuis, prof. dr. R. Rensen, prof. dr. R. Diek- stra, drs. W. Kramer en de dichter C.O. Jellema. De Graaff benoemd tot deken in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De heer drs. J.J. de Graaff is benoemd tot de nieuwe deken van de gemeente Alphen aan den Rijn. De Graaff volgt hiermee de heer C.A. Paarde- kooper op. Akkoord over LEIDSCHENDAM Driegt raadscommissies, van openba-met re werken, ruimtelijke orde-allei ning en financien, hebben gis-nen teren, zij het met de nodige re-V0Q] serve, gezamelijk positief ge-^., adviseerd over de aanleg vanr""^ het woonwagencentrum aanPP de Kostverlorenweg in Leid-Het schendam. Die reserve betro%n C niet zo zeer de aanleg, die vollek gens iedereen zo spoedig mo gelijk moet worden gereali seerd, maar de zekerheid dat het rijk ter zijner tijd de be-Ër loofde 95 procent van de kos-560.( ten van bijna 1.2 miljoen gul-en a den zal betalen. Van de kantveel van de rijksoverheid is steedsHet gezegd dat subsidie pas zal vol-stabi gen als de geluidschermenof <i langs rijksweg A4 gereed zul-forst len zijn. Rijkswaterstaat heeft,soh meegedeeld dat die niet vooipen 1990 zullen worden gebouwdsnel Leidschendam heeft nu to(het voorfinanciering van de kos-proc ten van aanleg van het cemprod trum besloten. Dat gebeurddaatg na toestemming was verleend^terl uitw Inbraak in sociëteit gen zure stret ben2 LEIDEN Inbrekers hebber^g^ afgelopen maandagavond eeqtoen bezoek gebracht aan sociëteiQcue De Burcht aan de Burgsteeg{Jat Uit het gebouw werden eei£jat cassettedeck, drie microfoons!"^ twee statieven, een dim-meng£m paneel, lampen en koptelejgens foons gestolen. De inbrekesi^gjg zijn de sociëteit binnengekot men door een deur te force- Verdachte van bankoverval Delft blijft in voorarrest DEN HAAG De 28-jarige Rijswijker, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij een gewapende bankoverval in Delft op 7 januari, blijft in voorarrest. Het beroep van de advocaat van de verdachte om de man op vrije voeten te stel len, is vanmorgen afgewezen. De verdachte wordt op drie gronden vastgehouden. Een pompbediende heeft de man uit ae vluchtauto zien stappen die bij de overval is gebruikt. Een politiehond heeft een luchtje van het koppelingspe daal van de vluchtauto her kend bij de verdachte. En een bewoonster van een flat aan de Nicolaas Beetslaan in Delft zou de man na de overval in de flat hebben gezien. Na de overval is de politie met assis tentie van een arrestatieteam twee woningen van de flat binnen gevallen, maar trof geen bankovervallers aan. De verdachte ontkent nog steeds en beschikt ovei* getui genverklaringen van mensen die hem tijdens de overval hebben gezien. De bankover val is door twee mannen ge pleegd. Zowel deze tweede overvaller als de buit (120.000 gulden) zijn spoorloos. Inval in heroïnepand DEN HAAG Na klach- ten van overlast heeft de Haagse politie gisteravond een inval gedaan in een woning aan de Honthorst- strat. Daar werden acht personen aangehouden. In de woning trof de politie heroïne en cocaïne aan, ge stolen cheques en pasjes en van inbraken afkomstige audio- en fotoapparatuur. Zes van de arrestanten, in leeftijd variërend van 18 tot 38 jaar, konden na ver hoor naar huis. Twee men sen zijn ingesloten omdat zij bij inbraken betrokken zijn geweest. "hing Uitg van iron van in r ne-a duid Voo scho kata Dat heid jbeki jschc ken VOOl aan vrijt ren Vrouw met cocaine aangehouden DEN HAAG De Haagse po litie heeft gistermiddag op de Rijswijkseweg een 19-jarige vrouw gearresteerd die in het bezit was van 300 gram cocaï ne met een straatwaarde van 60.000 gulden. Om ongeveer twee uur werd de politie ge waarschuwd dat er een vecht partij op de Rijswijkseweg gaande zou zijn. Bij aankomst troffen agenten de 19-jarige vrouw die zei met haar vriend ruzie te hebben gehad. Ze ver telde dat ze bovendien twee pakjes heroïne voor hem moest bewaren. De 24-jarige vriend kon niet veel later worden aangehouden. jslott DEN HAAG Het Haagse inautc genieursbureau Lummus Cresmoe 'BV, gevestigd aan de Kalverte k markt, moet 200 mensen on(is lo slaan. Dat heeft de directeuidelij R. Kuipéri, desgevraagd meevan gedeeld. Het gaat volgens her vooral om technisch hoog g( schoold personeel. Het bureau ontwerpt techn sche installaties voor de olie industrie. Dat het al lan slecht gaat met zijn bedrijf wi Kuipéri aan de onzekerhei van de olieprijs. „We krijge minder opdrachten en we vei wachten niet dat het voor 199 beter zal worden". De bonden en de onderni mingsraad van het bureau zij van de ontslag-aanvraag, di vrijdag bij het arbeidsburea werd ingediend, op de hoogti „Zij hebben ervaring met onz 'bedrijfstak en hebben daar door wel enig begrip kunne tonen", aldus Kuipéri. BLEISWIJK Minister Braks van landbouw en visse rij heeft gisterochtend bij de opening van de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs (NTV) in de groentenveiling De Kring in Bleiswijk de Nederlandse Tuinbouwondernemersprijs uitgereikt aan de heer J.P. van den Hoek, technisch directeur van de Stichting Van den Hoek's Broeiproevenbedrijf uit 't Veld. De stichting kreeg de prijs omdat zij verantwoorde assortimentskeuzen van de kwekers stimuleert en de afzet van zowel bolbloemen als bloembollen bevordert. Boven dien vond de jury dat de Stichting een goede functie heeft als informatiecentrum voor ondernemers die nieuwe produkten op de markt willen brengen. Het is voor het eerst dat deze prijs wordt uitgereikt. Enkele jaren geleden was het gebruikelijk dat bij de opening van de NTV energie-bespa- ringsprijzen werden uitgereikt. Nu energiebesparing onder in vloed van de dalende gasprij- zen wat minder actueel is, werd twee jaar geleden die prijs afgeschaft. In de tuin bouwsector werd het ontbre ken van een vakprijs echter als een gemis ervaren. De nu nieuw ingestelde Nederlandse Tuinbouw Ondernemersprijs wordt toegekend aan onderne mingen, instellingen of perso nen in de tuinbouw die een bijzondere bijdrage hebben ge leverd aan de economische vooruitgang van de Neder landse tuinbouw. De aspecten waarop wordt beoordeeld lig gen onder meer op het gebied van de teelt, wetenschappelijk onderzoek, technologie, inno vatie, economisch rendement, afzet, management en reputa tie. De prijs wordt beschikbaar gesteld door de Stichting Ne derlandse Tuinbouwonderne mersprijs. De veertiende NTV is groter dan ooit tevoren. Op een op pervlakte van 40.000 vierkante meter tonen 425 standhouders de laatste nieuwtjes op het ge bied van de tuinbouw. De or ganisatoren, die dit jaar een recorddrukte van 60.000 be zoekers verwachten, zijn er opnieuw in geslaagd de vak beurs een compleet overzicht te laten zijn van de beschikba re diensten en produkten in de tuinbouw, met name van de tuinbouw onder glas. Kassen, verwarmingsinstallaties, com puters, machines, hulpmidde len en een groene hoek met zaden, jonge planten en stek- materiaal, het is er allemaal. De beurs is tot en met 6 febru ari geopend van negen uur 's morgens tot zeven uur 's a- vonds en op de laatste dag, za terdag 7 februari, van negen uur tot vier uur. De toegang sprijs is zeven gulden vijftig. De heer J.P. van den Hoek ontvangt van minister Braks (Landbouw en Visserij) zijn prijs. De Binckhorst dealerbedrijf, VOORSCHOTEN, Dobbeweg 2, tel. 01717-6951. Auto-Home Leiden B.V., LEIDEN, St Jacobs- gracht 10-18, tel. 071-121560. Fa. J. Reijerkerk, LISSE, Kanaalstraat 145-147, tel. 02521-13059. Importeur: De Binckhorst Auto Molor Import BV. Voorscholen, telefoon 01717 -6951. Aktieperiode: 5 februari lol I maart 1987. Prijzen incl. BTW, excl. afleveringskosten. Lichtmetalen wielen legen meerprijs. De personenauto-RAl in Amsterdam is een ideale gelegenheid om eens te kijken wat er zoal te koop is op autogebied. En geloof ons: u zult zich vergapen aan alle nieuwig heden. Jammer alleen, dat ook de prijzen over het algemeen navenant zijn. Behalve die van Skoda Want Skoda biedt voor net tien mille een degelijke en ruime gezinsauto met alles erop en eraan. Vierdeurs carrosserie. Gelaagde voorruit Halogeen kop lampen. Staalgordel radiaalbanden. Rembekrachtiging. En slaapstoelen met hoofdsteunen. Daar kan toch geen ander merk tegenop. Vandaar dat steeds meer mensen bewust kiezen voor Skoda Vorig jaar steeg de verkoop met meer dan 50%. Ook dit jaar zal het merk volop in de belangstelling staan. Speciale RAl-aanbieding. Tot 1 maart as is het zelfs nog aantrekkelijker om een nieuwe Skoda te kopen. Op de RAI. Of bij uw dealer. U krijgt er dan een cheque bij, die goed is voor f 500,- aan accessoires. Bijvoorbeeld het Sunshine-pakket bestaande uit een zonne dak met geïntegreerde antenne en een Blaupunkt Amsterdam radio, inclusief inbouw. U kunt de cheque ook gebruiken als extra inruilpremie van f 500,-. Nogmaals: kijkt u maar rustig rond op de RAI. We weten zeker dat u buiten weer met beide benen op de grond staat Want wie slim is, rijdt Skoda Al vanaf f 10.295,-.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10