ËddócSou/to/nt Veel aanrijdingen spekgladde wegen op a STAD OMGEVING Gift oliemaatschappij wordt direct besteed pitlatingen Muurling onjuist Toerisme voor Leidse regio miljoenenzaak Handig 'miniburo' Universiteitsraad wil huisartsenopleiding in Leiden handhaven DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 PAGINA 9 Hphaos in Kaardesteeg ar-loo r sluiproute m4. anjEIDEN In de Kaardesteeg ontstaat een 'ererkeerschaos, omdat automobilisten de steeg aast de Sanders parkeergarage benutten als Daarom moet de steeg ten dele afge- II .(oten worden voor auto's. Dat schrijft Kaardes- "jegbewoner J. Markus aan de Leidse gemeen- •raad. Automobilisten gebruiken de steeg om 'i verkeerslichten op de kruising van het Le- »ndaal en de Sint Jorissteeg te ontwijken. Imdat er ook nog auto's die van de parkeerga- jge gerbuik maken en bedienend verkeer door e. steeg rijden ontstaat er volgens Markus een ?vaarlijke situatie. „Er zijn in de huidige ver- eerssituatie vele noodstoppen en aanrijdingen eweest", aldus Markus in zijn brief. Hij pleit er oor om in de steeg tussen de in- en uitgang ön de garage palen te zetten, waardoor het enporgaand verkeer gebeerd wordt. [revulei: udn£isen aan Hj'éidse vuil verbranding K^re hoog iru"lEIDEN De eisen die de jrovincie stelt aan de Leidse imauilverbrandingsinstallatie am_arf de Grabiël Metzusstraat te hoog. De hoge kosten 'ie 'een omvangrijke aanpas- van de installatie met zich zou brengen zijn verspil- ou^ng, omdat de vuilverbran ding in de tweede helft van de iterlegentiger jaren wordt geslo- arrvm.Dat vindt het dagelijks be- loejuur van de Gevulei, de ge- n<Heenschappelijke regeling die vuilverbrandingsinstallatie arryVI) in de wijk Groenoord .leheert. Het bestuur gaat een PP'ezwaarschrift indienen tegen luid? beperkende voorwaarden •jie de provincie aan de vuil- ten|erbranding heeft gesteld. lie vuilverbranding, die in ntep67 is gebouwd, levert de gematste jaren veel klachten op Piejan omwónenden. Zij hebben /oofcst van stank, verspreiding tielah roetdeeltjes en schadelijke die medische klachten amfls geïrriteerde luchtwegen en haljgën veroorzaken. Zij hebben laajjamook in het verleden al be swaar aangetekend bij de pro- Ie provincie heeft nu een lieuwe vergunning in het ka ler van de Afvalstoffenwet jerléend, die de uitstoot van jhadelijke stoffen moet be- prken. Opk moet er volgens vergunning uitgebreider lemeten worden om te kijken Fêr schadelijke stoffen uitge- öten worden. ^olgens het dagelijks bestuur jan de Gevulei zijn de eisen te loog. Aanpassingen om de uit loot van onder meer koolmo- loxide, stof, zoutzuur en zware ilen te beperken kosten te jeel geld. In de toekomst laten leiden en een aantal andere ^meenten in Zuid-Holland el- Iers een nieuwe installatie jouwen. De Gevulei vindt het ferspilling om nu veel geld uit geven aan voorzieningen lie na 1995 weer gesloopt zul- tn worden. Het algemeen be- uur van de gemeenschappe- |jke regeling buigt zich vrij- jag over het bezwaarschrift, bij de Raad van State zal forden ingediend. Ie bewoners hebben al laten eten dat de beperkingen hen ig niet ver genoeg gaan. Zij men deze week met een lijst 'an onjuistheden, die volgens jen in twee recentelijk gepu- liceerde rapporten over de uilverbranding staan. Ook iet statenlid J. Steegh PSP/CPN/PPR) heeft in een rief aan Provinciale Staten iten weten het verlenen van je vergunning een „bestuurlij- e blunder van de eerste orde" l vinden, omdat het aantal pperkende voorwaarden veel stf gering is. Geen leerlingen van school gestuurd wegens wanbetaling LEIDEN De gemeente Leiden heeft met drie leerlingen van openbare scholen die hun schoolgeld nog niet hebben betaald, een regeling getroffen. Ze hoefden daarom niet van school ge stuurd te worden, zoals dat in andere steden wel gebeurde. De leerlingen kunnen het geld, 1030 gulden, in termijnen betalen. „We zijn blij dat we het op deze manier hebben kunnen oplos sen", aldus een woordvoerder van de directie onderwijs. Voor 1 december vorig jaar moesten in totaal 150 leerlingen van acht tien jaar en ouder van openbare scholen schoolgeld betalen. Een maand geleden waren 35 leerlingen nog 800 gulden schuldig, en twee leerlingen hadden nog niets betaald. „We hebben die men sen telefonisch benaderd, en gevraagd waarom ze nog niet of nog niet alles hadden betaald. In de meeste gevallen bleek men het gewoon vergeten te zijn. Drie leerlingen hadden echt proble men, en daarvoor hebben we dus een oplossing gezocht", aldus de woordvoerder. Ook op de katholieke en christelijke scholen gemeenschappen vormde de betaling van het lesgeld geen pro bleem, al had een enkele leerling een aanmaning nodig. VVD-statenleden bezoeken Noordwijk NOORDWIJK Een deputa tie van VVD-statenleden, be staande uit mevrouw E.J. de Graaff-Wevers, de heer M.J.J.M. Boelen en mevrouw C.M. Berning-van Oostveen brengt morgen een werkbe zoek aan Noordwijk. Om twee uur arriveert het gezelschap bij 't Trefpunt aan de School straat waar men zal discussië ren over het flankerend oude renbeleid. Om half vier brengt de commissie een bezoek aan het dagziekenhuis van Sancta Maria, terwijl omstreeks vier uur een excursie naar het Na- tuurcentrum Jan Verwey volgt. Schadevergoeding geëist voor demping Trekvliet LEIDEN Het bedrijf Groenewegen's heeft bij de gemeente Leiden een eist tot schadever goeding voor het dempen en weer opengraven van de Vliet ingediend. Volgens het bedrijf is een bedrag van 100.000 gulden op zijn plaats, zeker gezien het feit dat de operatie Trekvliet de gemeenschap 15 miljoen gulden kostte, aldus Groenewegen's in een brief aan de gemeente raad. Groenewegen's gebruikte de Trekvliet voor het vervoeren van goederen per schip. Vijftien jaar geleden werd begonnen met het dempen van de Trekvliet, omdat men toen het plan had er een weg aan te leggen, Dat plan werd nooit voltooid en besloten werd de Trek vliet weer open te graven. De gemeente Leiden heeft de eis tot schadevergoeding inmiddels af gewezen. Schadevergoeding zou niet op zijn plaats zijn omdat de gemeente niets onrechtma tigs zou hebben gedaan. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN /REGIO De ijsdeken die vanmorgen over de Leidse regio neerdaalde, heeft vele weggebruikers verrast. Tientallen aanrijdingen waren het gevolg. De meldkamer van de rijks politie in Leiderdorp had vanochtend om negen uur al meer dan dertig meldingen binnengekre gen van auto's die in de sloot waren geraakt, au tomobilisten die na een glijpartij niet meer weg konden komen en tal van kleine botsingen. Er vielen nauwelijks ge wonden. De Leidse politie kreeg tien meldingen van aanrijdingen als gevolg van de gladheid. Op de Kaasmarkt ramde rond acht uur een auto een benzinepomp. De auto werd bestuurd door een 19-jarige inwoner van Oegstgeest. Op de Melchior Treublaan reed vanmorgen rond een auto te gen twee geparkeerde wa- kwam een andere auto tegen de twee dezelfde wagens tot stilstand. In Voorhout raakte een automobilist licht ge wond nadat hij met zijn auto van de weg was geraakt en in de sloot langs de Rijnsbur- gerweg terecht kwam. Ook reed in deze gemeente een auto een tuin in, waarna een achterligger hem in die rich ting volgde. In plaatsen als Leiderdorp, Alkemade, Zoeterwoude, Ha- zerswoude, Voorschoten, Oegstgeest en Rijnsburg viel het allemaal erg mee. „Be- onderuit. Zij liep hierdoor een lichte hersenschudding eigenlijk niets gebeurd", al dus een woordvoerder. Er waren verschillende aan rijdingen in Leimuiden, twee op de Esdoornlaan en vier op zeven aanrijdingen tussen de provinciale weg tussen de acht en negen uur vanmor- brug over de Leidsevaart en gen. De meeste auto's liepen In Leidschendam gebeurden de kruising van Leimuiden. Bij één daarvan waren zeven blikschade op; een fietsster raakte gewond bij een aanrij- auto's betrokken. Hierdoor ding op de Leidsekade. werd de weg zodanig geblok- In het spekgladde Noordwijk gens. Even na negen uur halve wat stremmingen is er keerd, dat het verkeer ruim twintig minuten gestremd werd. Er vielen geen gewon den. Een 19-jarige inwoonster van Lisse ging vanochtend op de Vuursteeglaan met de fiets gebeurden geen ongelukken. „Er is gestrooid en ik denk dat de mensen naar de weer berichten hebben geluisterd en rekening hebben gehou den met de gladheid", aldus een woordvoerder van de po litie. Huisartsen gaan voorlopig door met acties LEIDEN Een volledige opleiding tot huisarts moet in Leiden ge handhaafd blijven. Dit is de stellige overtuiging van de leden van de universiteitsraad, die gisteravond in een extra vergadering over de bezuinigingen bij de universiteit bijeen kwamen. De motie met deze aanbeveling, die met 25 stemmen voor en vier onthoudingen is aangenomen, werd ingediend door de buiten-universitaire leden van de raad. Woordvoerder R. van Velzen van de Plaatselijke Huisartsen Vereniging noemde dit het „eerste echt positieve teken" van de kant van de universiteit. Toch is er volgens hem voorlopig nog geen sprake van dat de huisartsen hun acties opschorten. „Als je de opleiding wilt behouden, dan moet je een eigen hoogleraar hebben. Dat is landelijk vastgesteld. Nu heeft de universiteitsraad zich wel uitgesproken over het behouden van de opleiding, maar de raad heeft zich niet uitgelaten over de vorm waarin dat zou moeten gebeuren. En die vorm is voor ons heel belangrijk. Wat wij willen, is dat de vakgroep behouden blijft". In de brief over de invulling van de bezuinigingen, die de medische faculteit wil sturen naar de externe adviseur van minister Deetman, wordt voorgesteld 1,3 mil joen gulden te bezuiningen op huisartsengeneeskunde. „Op een be groting van twee miljoen betekent dat", aldus Van Velzen, „toch het opheffen van de vakgroep". Zoals bekend sturen de huisartsen sinds december geen patiënten meer door naar het AZL uit protest tegen de bezuinigingen op de vakgroep huisartsengeneeskunde. Bovendien worden verwijskaar- ten trager doorgestuurd, werken de huisartsen niet meer mee aan onderzoeken en kunnen studenten geen co-schappen meer bij hen volgen. De buiten-universitaire leden van de raad betoogden gister avond dat de attractiviteit van Leiden als studiestad voor genees kunde verdwijnt als de huisartsenopleiding in de stad wordt opge heven. „De eerste motivatie van een student om medicijnen te gaan studeren is vaak de wens om dokter te worden, niet om zich te gaan specialiseren. Weinigen kiezen in eerste instantie voor een studie in de geheimen van de gehoorgang", aldus de heer P. Canne- gieter die namens de buiten-universitaire leden sprak. Mevrouw C.A. de Groot van de UFD-fractie (Unie van Faculteiten en Dien sten) noemde de motie „een steun in de rug" voor het college van bestuur in de strijd bij het behoud van de huisartsengeneeskunde voor Leiden. Voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr. K.J. Cath, is ook van mening dat in Leiden de mogelijkheid moet blijven bestaan de opleiding tot huisarts te vol gen. „Ik wil ook zeker niet dat als men in Leiden geneeskunde gaat studeren, er automatisch gespecialiseerd gaat worden. Wij aanvaar den de steun in de rug dan ook graag", aldus Cath. Na overleg gis termiddag tussen Cath en minister Deetman over de studiefinan ciering is weinig bemoedigend nieuws naar voren gekomen. Deet man stuit op grote budgettaire problemen als hij de studiefinancie ring aan het begin van april en niet aan het einde van deze maand uitbetaald. De studenten komen nu waarschijnlijk in grote finan ciële problemen aangezien zij met geld, dat bestemd is voor drie maanden, het vier maanden moeten uitzingen. St. Pancras legt gewicht in schaal weg. Deze familie raadde het juiste gewicht: 4810 kilo. Wie aart de wedstrijd mee wilde doen, moest minstens een gulden beta len. „De kinderen zijn met lijsten de deuren langs»gegaan, en hebben in totaal 2300 gulden opgehaald", vertelt directeur L. Het was een beetje dringen, maar ze konden er allemaal op. De Verdegaal. De wedstrijd was onderdeel van de Zeilactie van de 95 leerlingen van de St. Pancras-school voor moeilijk lerende Stichting Katholiek Onderwijs. De katholieke scholen in Leiden kinderen en de 19 personeelsleden van de school legden hun ge- zamelen geld in om kankerpatiëntjes op zeilkamp te kunnen la- wicht in de weegschaal van de vuilverbranding. Dit gebeurde in ten gaan. Volgens secretaris W. Sanders van de stichting is tot het kader van een wedstrijd, waarbij het gewicht van alle Pan- nu toe ongeveer 28.000 gulden binnengehaald, terwijl een kamp cras-sers samen, moest worden geraden. Als winnaar kwam uit 23.000 gulden kost. Op 20 februari wordt het totaalbedrag be de bus de familie Dekker die woont aan de Onafhankelijkheids- kend gemaakt. lEIDEN Leiden zal en gift van 410.000 gul- jen van de oliemaatschap- seum in Gouda. De ge meenteraad ging gister avond met uitzondering lylaan had gekocht om er een eens met de besteding van het ij Total direct besteden van het CDA akkoord met J in onder meer een speel- de besteding van deze - - - gift. De christen-democra ten willen het bedrag re- benzinestation te vestigen. Geen schenking maar een koopvoorwaarde, zo meende het CDA gisteravond bij mon- bedrag. Hij vond dat de vier ton alvast gereserveerd moes ten worden voor de bezui- ningsoperatie die Leiden dit lirv in de Stevenshof, de lerving van bedrijven, de Öolens De Put en De serveren voor de komen- alk en de verhuizing de bezuinigingsoperatie, an de tafeltennisvereni- neenjng Scylla. Ook zal er i.ooQ.000 gulden worden eennVcVergemaakt aan het de" ohêmaatschappij een stuk chtlgjuidhollands Verzetsmu- gemeentegrond aan de Dr. Le de van fractievoorzitter J. Wa- jaar te wachten staat. Zijn lenkamp. Hij meende dan ook fractiegenote C. Kramp wilde' bezuinigingsoperatie. Total maakte vorig jaar vier ton over op de rekening van gemeente Leiden, nadat dat de raad onterecht buiten spel was gezet, nu het college alleen met een voorstel tot be steding van die vier ton kwam. „De raad moet op der gelijke schenkingen grip heb ben, anders kan het college de schenking als enige zelfs helemaal niet accepteren. Wethouder D. Tesselaar vond dat Leiden over de gift niet moeilijk hoefde te doen, omdat. Total er in de onderhandelin gen zelf mee gekomen was. Er handjeklap spelen en ontstaat waren toen nog twee maat- het gevaar van willekeur". Walenkamp was het ook on- schappijen over. Total stelde uiteindelijk de hoogste gift in het vooruitzicht. „We ontlie pen daarmee een dilemma. We hadden er ook nog niet eerder van gehoord, maar navraag leerde dat dat de gang van za ken elders wel gewoonte was". Omdat het om een incidentele inkomstenbron ging, vond Tesselaar dat die niet in een structurele bezuiningsoperatie betrokken moest worden. Een voorstel van D66 om 10.000 gulden van de gift te besteden aan het in financiële moeilijk heden verkerende Zuidhol lands Verzetsmuseum werd gesteund. IAAGSE RECHTBANK IN KORT GEDING: IEN HAAG/LEIDEN De tspraken van de Leidse die- [narts F. Muurling in de eidse Courant van 6 januari ver de handelwijze van vice- porzitter en penningmeester .C. Schouten van de Leidse. ierenbescherming zijn on- ist. Dit besliste vanmorgen president van de Haagse Ichtbank in een kort geding, l«t was aangespannen door de eer Schouten. De dierenarts moet rectificeren. Doet hij dit. niet, dan moet hij een dwang som van 5000 gulden betalen. De heer L.C. Schouten van de Leidse Dierenbescherming had bij de Haagse rechtbank een kort geding aangespannen tegen de dierenarts F. Muur ling. Hij deed dit naar aanlei ding van uitlatingen van Muurling in interviews in de Leidse kranten. Schouten meende door die uitlatingen in zijn goede naam te zijn aange tast. Muurling zei in de inter views, dat' hij had gehoord dat Schouten zich een antiek bu reau uit een erfenis had toege ëigend en dat hij 5000 gulden zwart geld wilde ontvangen bij de verkoop van een huis. Muurling zei dit naar aanlei ding van een advertentie, waarin de .Leidse Dierenbe scherming aankondigde dat zij $1 haar banden met de dieren arts had beëindigd. Die beëin diging zou te maken hebben met een ruzie tussen de zonen van de dierenarts Muurling en de heer Schouten. Tijdens het kort geding stelde dierenarts Muurling dat hij zich door de advertentie van de dierenbescherming zwart gemaakt voelde en verder was hij ervan overtuigd dat het geen hij over Schouten had verteld de waarheid was. Onderscheiding LEIDEN Burgemeester Goe- koop van Leiden heeft vanmid dag een koninklijke onderschei ding uitgereikt aan mevr. A.C. de Zwijger. Dit gebeurde in 't Koetshuis aan de Burgsteeg tij dens een receptie ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum van mevrouw De Zwijger als kraamverzorgster, thans in dienst van de stichting Kraam- centrum Rijn en Vliet. In haar 40-jarige loopbaan heeft me vrouw De Zwijger meer dan 2500 gezinnen in Leiden en om geving bijgestaan in de kraam hulp. Zij kreeg vanmiddag de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. LEIDEN De toeristi sche economische omzet van Leiden en Duin- en Bollenstreek is ongeveer 475 miljoen gulden per jaar. Zo'n 5.000 mensen verdienen in de toeristi sche sector in deze regio hun brood. Daarbij is toe risme een economische groeisector van belang, die overigens in onze maatschappij nog vaak wordt ondergewaardeerd. Dat meldt het beleidsplan dat is opgesteld door het Samenwerkingsverband van de VVV's in Duin- en Bollenstreek en Leiden. Per 1 januari 1988 zal het samenwerkingsverband officieel als instituut van start gaan. In het samenwerkingsverband werken samen de VVV's van Hillegom, Lisse, Warmond, Leiden en omstreken, Kat wijk, Noordwijkerhout en Noordwijk. De VVV's in Sas- senheim, Voorhout en Rijns burg zijn niet professioneel en derhalve niet in de samenwer king opgenomen. Zij dienen echter wel in het onderlinge overleg vertegenwoordigd te worden, opdat er in het VVV- werk in deze regio geen zoge naamde 'witte vlekken' ont staan, aldus het plan. Het Beleidsplan van de VVV's bevat een inventarisatie van de toeristische mogelijkheden, een overzicht van de economi sche en sociale betekenis van het toerisme en de wijze' waar op het samenwerkingsverband vorm moet krijgen. Ten aan zien van dit laatste element wordt vastgesteld dat de deel nemende VVV-kantoren alle zelfstandig moeten blijven opereren, maar dat goed over leg en samenwerking mogelijk moeten blijven. Het beleids plan spreekt hierbij over „vrij-, heid in gebondenheid". Doel is als eenheid naar buiten op te treden, de markt op te gaan, om de toeristische mogelijkhe den van dit gebied nog beter bekend te maken. Daarbij dient een gezamenlijk secreta riaat, gevestigd in het gebouw van het Samenwerkings Or gaan Bollenstreek (SOB), als spilpunt. Vooralsnog heeft men voor de gezamenlijke pre sentatie diverse folders op het oog, alsmede het bezoeken van beurzen in binnen- en buiten land, het presenteren van geïntegreerde arrangementen en dagtochten, eventueel de samenstelling van een geza menlijke uitgaansagenda en de presentatie van het gebied op video-film. Inventarisatie De VVV's schrijven in het plan dat de regio voor toeris ten zeer aantrekkelijk is. Er is een vrij rijk gevarieerd aanbod waarin vier deelgebieden wor den onderscheiden: de kust strook, het watersportgebied, het bollen- en bloemengebied en de stad Leiden met een goed cultureel leven, diverse musea en vele uitgaansmoge lijkheden. De bereikbaarheid wordt als uitstekend geken merkt, waarbij overigens een kritische kanttekening ge plaatst wordt bij de bereik baarheid van de kust, waar mee de verbindingen over het algemeen slecht zijn. Vastge steld wordt, dat deze regio 4600 hotelbedden heeft en 1650 bedden in pensions, voorts zijn er 800 bungalows en appartementen en 3000 plaatsen op campings. Als doelgroep wordt in eerste instantie gekeken naar de ei gen bevolking van de streek, waarbij vooral de besteding van de vrije tijd accent kan krijgen, gevolgd door de be volking uit de omliggende re gio's, de Nederlandse en bui tenlandse markten. Opmerke lijk is de constatering, dat de kuststreek een deel van de Scheveningse markt zou kun nen wegtrekken, omdat daar een psychoplogisch verzadi gingspunt is bereikt. Tot de knelpunten, die een verdere toeristische ontwikke ling afremmen worden behal ve de slechte bereikbaarheid van de kust ook de huidige versnippering van toeristische organisaties op het gebied van promotie en voorlichting gere kend. Tevens noemt men de exploitatieproblemen bij grote openlucht-recreatieve com plexen, het veelal niet-profes- sionele management en een onvoldoende pakket voorzie ningen voor recreanten met een kleine beurs. De toeristi sche capaciteit van de kustzo ne wordt daarbij geremd door andere belangen zoals kustvei- ligheid, drinkwatervoorzie ning en natuurwaarde. Concert uitgesteld LEIDEN Het concert van violiste Henny Ra- vestein altvioliste Es ther van Stralen en pia nist Henk Briër kan mor genavond in de Kapelzaal van K&O geen doorgang vinden wegens ziekte van de pianist. Het concert is verplaatst naar woensdag 4 maart om kwart over acht. De toegangskaarten blijven geldig. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts ft x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlaicgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande- Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo1 aan: Naam:1 Vooi Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). - er j Ceidóc Sou/tont

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9