Amerika versterkt vloot voor de kustvan Libanon LAATSTE NIEUWS Waite bewandelt mysterieuze wegen Aquino verdient Nobelprijs voor de Vrede Spaanse toeristenindustrie jaagt op „beter publiek SefkfócSomcMit Britse regering heeft „niets te maken met ^olitie-inval BBC Prins Charles neemt bloed mee naar Kenia Nieuwe directeur CIA nooit spion geweest EEN AFWIJKENDE STEM IN ALBANIË Alle Albert Heijn huismerk koffie fors in prijs verlaagd. BUITENLAND DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 PAGINA 5 Kleurling-minister Zuid-Afrika tegen algemeen kiesrecht KAAPSTAD De Zuidafrikaanse kleurling-minister Allan Hendrickse Iheeft gisteren zijn veroordeling uitge broken over het feit dat president 'Pieter Botha de zwarten blijft uitslui ten van het parlement. Maar Hen drickse verwierp het een-man-een- stem-systeem als politieke oplossing [voor Zuid-Afrika. Hij vreest over heersing van de ene raciale groep bo- jven de andere. Hendrickse zei voorts dat hij binnen het door blanken ge domineerde systeem zal blijven ope reren, omdat dit de beste manier is jóm verzet te plegen tegen de apart- jheid. Speciale kliniek voor aids-kinderen BOSTON In de Vere- nigde Staten is in een zie kenhuis voor het eerst een speciale kliniek geopend voor met de imuunziekte aids besmette kinderen. De afdeling in het Boston City Hospital is bedoeld voor zieke kinderen die thuis niet kunnen worden opgevangen of adequaat behandeld, vaak omdat de ouders zelf aan aids lijden. Het aantal Amerikaanse kinderen dat aids heeft, is overigens niet bekend. Iraakse piloot in Iran gelyncht TEHERAN De piloot van een Iraaks vliegtuig dat gisteren werd neer gehaald boven het cen trum van Iran, is door de bevolking van de stad Arak gelyncht. Het Iraaks vliegtuig werd neergeschoten na een luchtgevecht met een Iraanse jager. De piloot, die met zijn schietstoel het toestel wist te verla ten, werd door de woe dende bevolking gevan gen genomen en om het leven gebracht. FIDEL DROOMT VAN HAVANNA'S HA VAN A De Cubaanse leider Fi del Castro, dile in augustus 1985 het roken opgaf om het voorbeeld te ge ven in een gezondheidscampagne, zegt dat hij nog steeds droomt van de grote havana-sigaren die mede zijn imago bepaalden. Toch heeft hij zich, naar eigen zoggen, nog steeds aan zijn belofte gehouden. De anti-rook cam pagne in hiSt hevig rokende Cuba heeft volgentCastro redelijk succes. In 1985 was 100 miljoen dollar minder aan tabaksprodukten uitgegeven dan in 1984. Wij zijn een tabak-produce rende natie,aldus Castro, „en hoewel niet-roken ons financieel kan scha den, komt de gezondheid van de mens op de eerste plaats". Strohoedjes Het blijft de vraag wie met een derge lijk bouwwerk op het hoofd de straat opdurft, maar als het aan de Parijse ontwerper Pierre Cardin ligt. dragen de vrouwen dit jaar strohoedjes heel bijzondere, dat wel. Het model links torst een gevlochten strohoed met witte bloem op het hoofd, het model rechts draagt een eenvou diger hoofddeksel, voorzien van een op een springveer be vestigde roos. *99 (Van onze correspondent Roger Simons) .ONDEN Het Britse >agerhuis heeft vandaag iver de gerechtelijke in- ral van afgelopen week- ïinde bij BBC-Schotland ;edebatteerd. Gisteren oemde labourleider Neil innock de actie al „zeer eledigend voor de opvat ingen over vrijheid". De lider van de sociaalde- aocratische SDP David )wen, sprak van „macht- misbruik". )e actie vond plaats in het re- ionale hoofdkwartier van de BC in Glasgow waar agenten an de zogeheten Special ranch beslag legden op meer an tweehonderd films, video- anden, documentatie, notities a briefwisseling in verband iet het nieuwe documentaire rogramma „The Secret Socie- (De Geheime Gemeen- 'hap). oewel de politie in de eerste laats materiaal zocht dat was •wijd aan de geplande lance- ng van een Britse spionage- itelliet Zircon, nam zij alles tweegrote bestel wagens vol dat ook maar iets te maken had met de hele serie. Bij de BBC noemen ze dit politionele optreden dan ook „een schandaal". Op minister van Schotland Malcolm Rifkind rustte de on dankbare taak het politionele optreden goed te praten. Hij koos de gemakkelijkste uitweg en zei dat de regering That cher niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor beve len tot huiszoeking, uitgevaar digd door de politie. Zijn be toog luidde, dat de regering ei genlijk weinig of niets te ma ken had met deze onsmakelij ke affaire. In het Lagerhuis werd de re- gering-Thatcher gisteravond al scherp hierover aangeval len. Socialistische sprekers be schuldigden haar van pogin gen tot intimidatie van de me dia, een aanslag niet alleen op de vrijheid van meningsuiting maar ook op de algemene bur gerlijke vrijheden. De gewezen SDP-leider Roy Jenkins ver kondigde dat Groot-Brittannië op het punt stond een tweede rangs politiestaat te worden. Omdat hij merkte dat de La gerhuisleden er maar niet over uitgepraat raakten, besliste Speaker (voorzitter) tot een spoeddebat over de hele BBC-affaire. p,* ^fusramp in Joegoslavië 30,50 31.W ||j een botsing tussen een bus en een vrachtwagen In de buurt ®*^pn de Oostjoegoslavische stad Nis zijn gisteren 25 mensen om {soft leven en raakten 27 anderen gewond. Het ongeluk werd ver- 46,25 przaakt doordat de chauffeur van de vrachtwagen om nog on- o.eoekende redenen de macht over het stuur verloor en op de ver- 3.14Berde rijbaan terechtkwam. De ravage was enorm. NAIROBI De Keniase partijkrant Kenya Times heeft gisteren boos gereageerd op een bericht in de Daily Mail dat prins Charles volgende maand een voorraad schoon bloed mee zal brengen als hij op reis gaat naar Afrika. De Britse Daily Mail schreef dat de prins de voorraad bloed meeneemt, omdat hij, als hij in Afrika een transfusie nodig zou hebben, groot risico zou lopen aids te krijgen. De mees te Afrikaanse landen beschikken niet over apparatuur om de aanwezigheid van het aids-virus in bloed vast te stellen, waardoor het krijgen van een bloedtransfusie in Afrika een riskante aangelegenheid is. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft militaire verster kingen gestuurd naar het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee. Volgens functionarissen van het Pentagon gaat het om een voorzorgsmaatregel en zijn de VS niet van plan militaire actie te onder nemen tegen terroristen in Libanon, die talrijke westerlingen gegijzeld houden. De functionarissen zeiden dat de aflossing van de amfibie troepen van de mariniers in het gebied is uitgesteld. Daar door in het aantal mariniers in het gebied verdubbeld tot ruwweg 3.800 man. Boven dien is het vliegdekschip Kennedy op weg naar het oosten van de Middellandse Zee, om zich daar te voegen bij het vliegdekschip Nimitz. De Kennedy w*ordt vergezeld door een acht schepen tellend gevechtsvloot Brief De aartsbisschop van Canter bury, Robert Runcie, heeft de voorzitter vian het Iraanse Êarlement, Raifsanjani, een rief gestuurd i n verband met de vermissing i ri Libanon van Terry Waite. Volgens de woordvoerster heeft Runcie besloten Rafsarijani te schrij ven, nadat dez«B' vorige week tijdens een televisieuitzending had gezegd dat: Teheran zou willen helpen 'bij het vinden van de vermiste Waite. Zij weigerde te zeggen of er een reactie uit Iran is gekomen. Walid Jumblatt; de leider van de Libanese Druzen, heeft gisteren gezegdl dat hij nog steeds naar Waite op zoek is. De Druzen hadden aanvanke lijk zorggedragen voor de vei ligheid van Waite in Libanon, maar zijn hem later blijkbaar uit het oog verJilioren. Jumblatt zei te hopen dat Waite nog in Libanon is, en voegde daar aan toe dat hij zich „vreselijke zorgen" maakt over zijn vei ligheid. Jumblatt heeft zich zelf aangeboden als gijzelaar in ruil voor Waite, maar hij zei dat hij op dit aanbod nog geen reactie heeft ontvangen. Veilig gebied De Islamitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina (JILP) heeft de drie Amerika nen en een Indiër, die sinds 24 januari door de groep in gijzeling worden gehouden, overgebracht naar „veilige gebieden" buiten Beiroet. Dit heeft de JILP bekendge maakt De JILP zegt een „al gemene mobilisatie" binnen zijn gelederen te hebben afge kondigd nadat zij informatie had gekregen volgens welke „Washington een militaire agressie voorbereidt onder het voorwendsel te strijden tegen het terrorisme en de gijzelaars te bevrijden". De groep roept „alle krachten die gijzelaars vasthouden" op haar voor beeld te volgen. Het ultimatum van de JILP, dat afgelopen zaterdag op een week werd gesteld, zal niet worden verlengd, aldus de groep. Zij eist dat binnen die tijd 400 militanten die in Is raël vastzitten, worden vrijge laten in ruil voor de vier gij zelaars. Als dat niet gebeurt zullen de vier „op 9 februari worden geëxecuteerd". Israël heeft duidelijk te kennen ge geven niet op de eis van de ontvoerders te zullen ingaan. De Verenigde Staten hebben volgens een Israëlische hoge functionaris ook niet ge vraagd om de vrijlating van de 400 gevangenen. De Westduitse regering ver wacht langdurig te zullen moeten onderhandelen over de vrijlating van twee ont voerde Westduitsers die in Beiroet gevangen werden ge nomen om de vrijlating af te dwingen van een Libanees, die in de Bondsrepubliek is gearresteerd. Dat hebben zegslieden in West-Duitsland verklaard. De twee, Rudolf Cordes en Alfred Schmiedt, verkeren in goede gezondheid en hebben de afgelopen week brieven gestuurd aan hun ge zinnen en aan de regering, al dus een bron. De brieven werden naar West-Duitsland gebracht door een regerings bemiddelaar die naar het Midden-Oosten was gestuurd. De bron wilde over de inhoud van de brieven niets zeggen. LONDEN De onder handelingstactiek van de Britse gezant Terry Waite is altijd zo direct moge lijk. Hij werpt zich mid denin de strijd en vraagt onomwonden om de vrij lating van gegijzelden. In ruil daarvoor biedt hij de gijzelaars een handdruk en een persoonlijke chris telijke boodschap van de aartsbisschop van Canter bury. Waite heeft de af gelopen zes jaar persoon lijk onderhandeld met ayatollah Khomeini, ko lonel Khadaffi, de Dru zen en de islamitische Ji had in Beiroet en hij heeft contactpersonen in Iran, Syrië, Koeweit en Libië. Waite kreeg O'nder anderen de roomskatholieke priester Lawrence Jenc«o vrij en enke le maanden later de gegijzelde directeur van h<et Amerikaan se academisch ziekenhuis, Da vid Jacobsen.O-verigens wordt er beweerd dat zijn schijnbare heldhaftige vexrichtingen in direct verband staan met ón derhandelingen op regerings niveau, die achter zijn rug om gevoerd wordem. Deze toespe lingen stellen hem in een kwaad daglicht en hebben zijn reputatie lin het Irangate schandaal nog al geschaad. Bo vendien maakt net zijn Bei- roet-missie tot; de gevaarlijk ste uit zijn loopbaan. Nadat het Washington schan daal aan het llicht was geko men, liet Terry Waite tijdens een persconferentie in Lon den weten dait hij niets afwist van de waperdeveranties. De geruchten em de speculaties, zo zei hij, richtten enorme schade aan. Voordat Irangate ter sprake was gekomen werd echter al met enige verbazing melding gemaakt van het feit dat Waite liften accepteerde van Amerikaanse militaire helicopters. Waite gaf ook openlijk toe dat hij de man had ontmoet die hem die diensten had aangeboden: lui tenant-kolonel Oliver North. Terry Waite heeft nooit laten doorschemeren hoe hij nu precies de gegijzelden vrij krijgt; welke wegen hij be wandelt en waarom het hem soms niet lukt. Hij zegt ook nooit wie zijn contacten zijn. Zijn methode was meestal als volgt: zo snel mogelijk uit de openbaarheid treden en pas weer te voorschijn komen, omringd door flitsende came ra's, als hij een gegijzelde vrij en wel met zich meetroont. Alleen heeft zijn verdwijning Een van de laatste keren dat Terry Waite (links) in Beiroet in het openbaar werd gezien was op 13 januari, bij een ontmoeting met Druzenleider Joemblatt. nooit zo lang geduurd als nu het geval is. Terry Waite, een voormalige niet-roomskatholieke raads man van een nonnenorde in Azië, Afrika en Latijns-Ame- rika, was de eerste niet-gees- telijke afgezant bij de Angli caanse kerk. Waite's eerste successen èn controverses be gonnen in Iran. Er werden toen beschuldigingen geuit dat de vrijlating van drie Britse Anglicaanse missiona rissen verband hield met een ruil tegen twee Iraanse ge vangenen en het stoffelijk overschot van een derde in Londen. Een woedende Terry Waite uit Teheran liet daarop offi cieel weten dat dit absoluut niet waar was. Het is niet zo verwonderlijk dat er voortdu rend geruchten rond de man ontstaan: hij verschijnt im mers pas in het openbaar als dit strikt noodzakelijk of on vermijdelijk is. Zijn hele doen en laten is voor iedereen een mysterie en speculaties zijn dan vaak het gevolg. MAEV KENNEDY Copyright The Guardian REAGAN AANVAARDT ONTSLAG CASEV WASHINGTON Het gisteren afgetreden hoofd van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA, Wil liam Casey, zal als hij her steld is adviseur worden van president Reagan. Dat verklaarde gisteren een woordvoerder van het Witte Huis, nadat bekend was gemaakt dat Casey zijn ontslag had ingediend als CIA-chef. Casey ligt in het ziekenhuis, nadat eind vorig jaar een tumor in zijn hersenen is verwij derd. Robert Gates (43), tot nu toe de tweede man binnen de CIA, is' benoemd tot nieuwe chef van de Amerikaanse inlichtingen dienst. Gates heeft een doctor stitel in de Russische taal en geschiedenis en geldt als een expert op het gebied van de Sovjet-Unie. Zijn benoeming moet nog worden goedgekeurd door de Senaat. In tegenstel ling tot Casey en andere CIA- chefs, zoals Allen Dulles, Wil liam Colby en Richard Helms, is Gates geen geheim agent ge weest, maar heeft hij zich voornamelijk met bureauwerk beziggehouden. Daarnaast staat Gates bekend als een er varen bestuurder. Casey werd in 1981 door Reagan tot chef van de CIA benoemd. Voordien leidde de miljonair uit New York de verkiezingscampagne van Reagan. Onder Casey's leiding begon de CIA, die door de na sleep van de Watergate-affaire en onthullingen over moord complotten in diskrediet was geraakt, aan een „wederge boorte". Het budget van de CIA, waarvan de omvang ove rigens geheim is, werd aan zienlijk verhoogd en bedraagt momenteel naar schatting 50 miljard gulden per jaar. De voornaamste beleidswijziging die Casey invoerde was de hervatting van de steun aan anti-communistische rebellen in de Derde Wereld, waarmee hij de CIA tot voornaamste uitvoerder van de „Reagan- doctrine" maakte. Dit nieuwe beleid bracht Casey herhaal delijk in conflict met het Con gres. Casey nam graag deel aan het voorbereiden van geheime operaties en reisde volgens CIA-bronnen geregeld naar het buitenland voor bespre kingen met CIA-agenten ter plaatse. Volgens de New York Times signeerde Casey CIA- memoranda met de hoofdletter „C" in navolging van het hoofd van de Britse geheime dienst „M" in de James Bond- romans van Ian Fleming. Dit leverde hem het verwijt op dat hij een voorliefde had voor „melodramatische" onderne mingen. Casey raakte eind vo rig jaar in opspraak door de rol van de CIA in de „Iranga- te"-affaire. LUBBE BS EN VAN DEN BROEK: DEN HAAG Premier Lub bers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) hebben de president van de Filipijnen tSorazon Aquino, voorgedragen; voor de Nobel prijs voor de Vrede. Beide be windslieden schreven onlangs een brief aam het Noorse No- belcomité dat over de toeken ning van de prijs beslist. Mi nister Van den Broek stelde vorige week onmiddellijk na de mislukte militaire staats greep voor dat de twaalf EG-landen een adhesiebetui ging aan de president zouden sturen. Die verklaring is uitge steld omdat de Twaalf zich voorafgaande aan het referen dum niet wilde schuldig ma ken aan „inmenging in bin nenlandse aangelegenheden". Een grote meerderheid van het Filipijnse volk heeft giste ren voor de nieuwe grondwet gestemd en daarmee de positie van Corazon Aquino als presi dent voor zes jaar bevestigd. De president sprak van een „bewonderenswaardige uiting van democratie". Ongeveer tachtig procent de Filipino's deed aan de stemming mee, van wie het grootste gedeelte voor de grondwet stemde en daarmee haar vertrouwen aan de Aquino. De oppositie onder leiding van de ontslagen mi nister van defensie Enrile heeft inmiddels haar neder laag toegegeven. I (Van onze correspondent Paul van der Voort) RCELONA De iaanse toeristenindustrie var^eft afgelopen jaar alle i tc^cords gebroken. Het tem-ind werd bezocht door 47 Püfjiljoen buitenlanders, een ^rhoging met 9,6 procent vergelijking met het r daarvoor. Van dit to- ioestal worden overigens •rug „slechts" 29,8 miljoen mensen beschouwd als echte toeristen. De overi gen bezoeken Spanje om andere redenen. De 47 miljoen buitenlandse be zoekers gaven tijdens hun ver blijf in Spanje maar liefst 1,67 biljoen peseta's uit, ruim 12 miljard dollar volgens de koers van nu. Dit gigantische bedrag vormt maar 11 procent van het totale binnenlands pro- dukt. In peseta's gerekend na men de inkomsten uit het toe risme toe met 21,3 procent. De auto en de bus zijn als transportmiddel bij de vakan tiegangers het meest populair (zestig procent). Dertig procent kwam per vliegtuig, de rest per trein of per boot. Het aantal Nederlanders dat Spanje het afgelopen jaar be zocht bedraagt ruim anderhalf miljoen, een stijging van zo'n vijf procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Het voortduxende succes van de Spaanse toeristenindustrie is voor een tleel te danken aan de grootsch c:epse publiciteits campagnes diie in net buiten land wordem gevoerd. De re- clame-campnigne is voor een belangrijk deel gericht op de groep poten:tiële toeristen die ruim bij kas zitten. Spanje pro beert sinds de socialistische machtsovername in oktober 1982 aan btet buitenland een imago te vierkopen, dat aan trekkelijk moet zijn voor het „betere publiek". Bij de publiciteitscampagnes worden beroemdheden ingezet als operazanger Placido Do mingo, die de komende vijf maanden via een reclamespot op Sky Channel de culturele pronkstukken van zijn geboor teland Spanje zal aanprijzen. De toeristencampagne van de Spaanse regering beperkt zich overigens niet tot de Europese landen, Canada en Amerika. De reclamefolders worden vanaf dit jaar pok met extra energie verspreid in landen als Australië, Singapore, Koeweit en Saoedie-Arabië. Gehoopt wordt dat deze landen het voorbeeld van Japan volgen. De regering in Tokio heeft 1,2 miljard dollar uitgegeven voor de aankoop van een stuk grond bij het dorpje Mijas aan de Spaanse Costa de Sol. Daar worden de komende jaren 350 luxueuze chalets gebouwd waar Japanse bejaarden rustig zullen kunnen genieten van hun oude dag. .ip TIRANA Alle kiesgerechtigden in Albanië hebben meege daan aan de zondag gehouden verkiezingen voor het parlement. Volgens het persbureau ATA heeft daarbij slechts één van de 1,8 miljoen kiezers ongeldig gestemd. De stemgerechtigde inwoners van het orthodox-communistische Albanië konden kiezen tussen het democratisch front, de enige lijst die meedeed, en het ongel dig maken van het stembiljet (ADVERTENTIE) 's Lands grootste kruidenier w blijft op de kleintjes letten. ™(jaar-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5