Nieuwe regeling kwijtschelding belastingen Strafrecht misbruikt als „wondermiddel bij politiek falen L ecron boos op ANWB Woningnood 10 procent gestegen EeidóeGouomit IJSBERIN ONDER HET MES MR. DE ROOS IN PROEFSCHRIFT: V) lEUWi Acht weken cel voor kraken auto Lubbers Welkom bij de VVD Uitverkoop bij overheid BINNENLAND DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 PAGINA 3 GRIEPVACCIN WEER BESCHIKBAAR 1DEN HAAG Nadat in december vorig jaar ""de voorraad influenzavaccin in Nederland volledig was uitgeput, komt begin volgende week een nieuwe hoeveelheid beschikbaar. Het vaccin wordt alleen op de markt ge bracht door Duphar. Het nieuw geproduceer de griepvaccin bevat alle door de Wereld Ge- d zondheidszorg Organisatie aanbevolen stam- opmen in één ampul. Aangezien er op dit mo- b^ment nog geen echte griepgolf is gesigna leerd, is vaccinatie zeker niet overbodig: een ^'epidemie in de maand februari behoort niet ^tftot de uitzonderingen. Ook mensen die reeds iet zijn gevaccineerd met een vaccin dat niet de e vier voorgeschreven stammen bevatte kun- ien zonder bezwaar alsnog met het nieuwe riepvaccin worden ingeënt. Voor meer in formatie: Duphar, telefoon 02940-77711 Amsterdam wil overlast hondepoep indammen AMSTERDAM B en W van Amsterdam willen de overlast door hondepoep in de hoofdstad beperken. Het Amsterdamse hon debestand heeft volgens de gemeente een „poepproduktie" van 10.000 kilo per dag. Jaarlijks wordt er zo'n vijf miljoen keer in getrapt, zo hebben B en W becijferd. In voorstellen aan de gemeenteraad stelt het college voor dat de politieverordening een bepaling krijgt die eigenaren van honden verplicht buiten èen hulpmiddel bij zich te hebben, waarmee de grote boodschap van hun viervoeter direct kan worden verwij derd. De voorstellen behelzen ook de herin voering van de hondepenning, uitbreiding van de controle en „wildroosters", die het honden onmogelijk maken parken en ander groen te betreden. Braks komt met notitie over ganzenjacht DEN HAAG Minister Braks (land bouw) denkt eind van dit jaar een notitie te kunnen uitbrengen over de omstreden jacht op ganzen. Hiervoor zal advies worden gevraagd aan de Jachtraad, waarbij de techniek van] de ganzenjacht onder de loep zal worden genomen. Verder zal acht worden geslagen op landbouwbelangen. Dat bleek giste ren tijdens een commissievergadering met de minister van landbouw. Daar werd met name door het CDA forse kritiek geuit op de ganzenjacht met lokganzen. PvdA-Kamerlid mevrouw de Boois heeft de minister een per soonlijke brief gestuurd waarin zij aandringt op beëindiging van de jacht. Nieuwe woordvoerder minister De Korte DEN HAAG G. Boosman wordt met ingang van 1 maart het nieuwe hoofd van de afde ling voorlichtng van het minis terie van economische zaken. Hij wordt daarmee de woord voerder van minister De Korte. Boosman was tussen 1978 en 1984 hoofd voorlichting van de VVD-fractie in de Tweede Ka mer. Hij is de opvolger van Go- dijn, die is benoemd tot raadsad viseur in algemene dienst. Go- dijn wordt daarvoor toegevoegd aan het bureau van secretaris generaal Rutten. UTRECHT IJsberin Snöfrid uit Ouwehands Dierenpark in Rhenen is vandaag in Utrecht on der het mes gegaan. Een medisch team onder lei ding van prof.dr. F. Nemeth opereerde Snöfrid aan haar kniebanden, die onlangs scheurden bij een ongelukkige val. De ongeveer 600 kilo zware dame is vanmorgen in alle vroegte met een. takelinstalla tie op de operatietafel neergelaten. Bij de afdeling heelkunde van de faculteit diergeneeskunde van de Utrechtse Universiteit heeft men al heel wat exotische beesten op de snijtafel gehad, maar een ijsbeer nog niet, aldus prof. P. Zwart. In Utrecht behandelt men jaarlijks ongeveer 500 gewone huis dieren en bovendien nog eens enkele tientallen wat meer exotische patïenten als olifanten, kame len, tijgers, leeuwen en slangen, terwijl men ook van een krokodil niet meer echt opkijkt. KLM moet wachten met lager tarief AMSTERDAM De KLM mag pas vanaf 15 februari beginnen met het verkopen van goedkope vliegtickets voor een retour naar Londen (Gat- wick). De luchtvaartmaatschappij wil de dat nu al doen, maar de Rijkslucht vaartdienst (RLD) heeft dat vandaag verboden. De RLD had slechts één dag de tijd om over de aanvraag van de KLM na te denken en dat vond men te weinig. De KLM wilde in de periode van 1 februari tot en met 15 april een speciale actie houden om het vervoer op de route Amsterdam- Lon den/Gat wiek te stimuleren. Bij aan koop van het bestaande retour van 499 gulden wordt dan een tweede vliegbiljet gratis verstrekt. AMSTERDAM Het straf rechtelijk vervolgen van mensen die misbruik maken van de bijstandswet heeft veel weg van het schieten met een kanon op een mug. De bijstandswet heeft zelf ge noeg sanctiemiddelen in zich om misbruik effectief te voorkomen en te bestrijden. Voor tal van economische de licten geldt dat de overheid zich eens meer zou moeten bezighouden met het beden ken van een zodanige wetge ving dat misbruik niet eens meer interessant of lonend is. Dat is beter dan meteen naar het allerzwaarste gereed schap van het strafrecht te grijpen, alsof dat een soort wondermiddel zou zijn voor politieke tekortkomingen. Dat betoogt de Amsterdamse advocaat mr. Theo de Roos in zijn proefschrift „Strafbaar stelling van economische de licten" waarop hij morgen promoveert. Volgens hem grijpen politici veel te snel naar het strafrecht om econo mische delicten te straffen. „Soms ontstaat er vanuit de maatschappij een soort roep om genoegdoening. Politici komen daar maar al te graag aan tegemoet, al dan niet met het oog op politiek gewin. Het strafrecht wordt er dan met de haren bijgesleept, waardoor een soort „over kill" ontstaat", zo vindt mr. De Roos. Hij verwijt de poli tiek te lichtzinnig met de wetgevende bevoegdheid om te gaan, een gedrag dat hij als gelegenheidswetgeving ken merkt. Het plan van de regering om de bijstandswet een eigen strafbepaling mee te geven, staat volgens De Roos gelijk aan het criminaliseren van de uitkeringstrekkers. „Prak tisch iedereen is tegen het ten onrechte opstrijken van bijstandsgeld. Maar wat doe je dan met de mensen die zich daaraan schuldig ma ken? Moet je dan direct het onderste uit de kan halen met strafbepalingen, met ge vangenisstraffen en dergelij ke? Er zijn genoeg andere middelen om misbruik doel treffend te bestrijden zonder dat de betrokkenen meteen het stigma van crimineel krijgen". De Roos is ertegen dat uitke ringstrekkers al bij voorbaat met het strafrecht als dreig middel tegemoet worden ge treden. Tegen het verschaf fen van onjuiste informatie aan de sociale dienst om zo een uitkering te verkrijgen wordt reeds van alles onder nomen. „Immers, wie met onjuiste gegevens misbruik maakt van de bijstand kan reeds uitstekend met^ straf kortingen worden geconfron teerd of zelfs een uitkering geweigerd worden. Boven dien kunnen ook nog ten on rechte betaalde uitkeringen worden teruggevorderd. Dat zijn ook maatregelen die hard aankomen. In het uiter ste geval kan een fraudeur in de huidige situatie nog via de bepaling valsheid in geschrif te strafrechtelijk worden aangepakt. Mijn conclusie is dan ook dat we dat strafrecht verder helemaal niet nodig hebben bij een economisch delict als dit". V oorwetenschap De Roos behandelt in zijn proefschrift nog tal van an- VANDAAGi IN HET dere strafmaatregelen op eco nomisch gebied, zoals de aan pak van misbruik van voor wetenschap op de effecten beurs. Daarbij gaat het om het gebruik van nog geheime gegevens over bijvoorbeeld fusies en jaarcijfers. Wie op grond van die gegevens koopt en verkoopt en ex treem hoge winsten behaalt, loopt straks de kans in de ge vangenis te belanden. „Een jaar geleden nog wilde minister Ruding niet aan een strafrechtelijke regeling van dit vergrijp. Maar onlangs is in de VS een groot schandaal op de beurs geweest en dan laait ook in Nederland de discussie weer op. Nu, als in een soort Pavlov-reactie, wil de minister onder politieke druk van allerlei kanten het probleem alsnog met straf recht oplossen. Een salto mortale van de eerste orde, veroorzaakt door de politieke stemming van het moment. Zo behoor je niet met straf recht om te gaan", zo zegt De Roos met het oog op het wetsontwerp dat nu bij de Raad van State ter advies ligt en waarin maximumboetes van een ton en twee jaar cel worden voorgesteld. Volgens De Roos zijn ook voor mis bruik van voorkennis in de huidige situatie afdoende sancties voorhanden. De re glementen van de beurs bie den mogelijkheden om de be trokkenen te waarschuwen of zelfs geheel uit te sluiten van handel op de beurs. Ook is er altijd een mogelijkheid om civielrechtelijke maatre gelen te nemen, zoals het verplichten tot schadevergoe ding. „Dat moet genoeg zijn", vindt De Roos. De jurist vindt dat de wetge ver de verantwoordelijkheid heeft om met goede wetge ving te komen. „Er is alle re den om met dat strafrecht voorzichtig om te springen, want het is een zeer ingrij pend middel dat heel veel losmaakt en een sterke emo tionele werking heeft". Hij pleit er daarom voor dat de overheid de rol van het straf recht actief gaat terugdrin gen, bijvoorbeeld door het bedenken van preventieve De Amsterdamse advocaat mr. Theo de Roos promoveert morgen op het proefschrift Strafbaarstelling van economi sche delicten". wetgeving. „De invoering van de Wet Ketenaansprake lijkheid, die koppelbazerij onaantrekkelijker maakt, be wijst dat het kén". De pro movendus verwacht voorals nog weinig goeds, want hij is niet erg onder de indruk van het respect dat politici voor rechtsstaat en democratie hebben. „In debatten in de Kamer zie je keer op keer dat er weer iemand opstaat die roept „dan stellen we het toch strafbaar?", of „dan ver scherpen we toch even de straffen?" Dat zijn oplossin gen die niet getuigen van bij ster veel creativiteit". Kennelijk zijn andere metho den niet werkzaam genoeg om ongewenste ontwikkelin gen de kop in te drukken. „Dat zou eens per geval moe ten worden onderzocht, maar daar komt het meestal niet van. In de praktijk worden veel ongewenste gebeurtenis sen voor de zekerheid ook maar strafbaar gesteld, een soort safety first, onder het motto dat het geen kwaad kan. Men vergeet dat dit larid niet zomaar een laboratorium is, waarin we kunnen kijken wat er gebeurt als iets straf baar wordt gesteld. Eventjes de zaak terugdraaien als het niet goed blijkt te werken. Strafbaarstelling moet een serieuze zaak zijn, geen mid del om een maatschappelijke roep om wraak te bevredi gen", aldus mr. De Roos. ARJEN VAN DER SAR DEN HAAG In de pe riode tussen 1981 en 1986 is het aantal mensen dat een woning zoekt met tien procent gestegen tot 360.000. Deze groep woont in bij anderen of is ver oordeeld tot kamerhuur. Het totale aantal woning zoekenden is met elf pro cent gestegen tot 1,11 mil joen. Het verschil van 750.000 bestaat uit huis houdens die wel een wo ning hebben, maar naar een andere op zoek zijn. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft bij haar tellingen twee personen die willen trouwen of sa menwonen en een woning zoeken als één woningzoe kende beschouwd. In aantallen is de woningnood het grootst in Zuid-Holland en Noord-Holland, waar 86.900 en 82.600 mensen (van de 360.000) zoeken. Van hen zoeken res pectievelijk 58.600 en 55.800 langer dan een half jaar. In verhouding tot het aantal be schikbare woningen is Utrecht koploper met woningzoeken den. Ook is daar het aantal mensen dat langer dan een half jaar zoekt, het grootst: 68 procent. Sinds 1981 is de groep huis houdens die in het gehele land langer dan een half jaar zoekt, gestegen van 54 naar 65 pro cent. Deze groep, die niet eer der of niet meer over eigen woonruimte beschikt, heeft het liefst een appartement in een flatgebouw. De voorkeur voor die woonvorm bestaat nu bij 58 procent van de woning zoekenden. In 1981 was dat nog vijftig procent. Hoewel de meeste mensen die een wo ning zoeken, willen huren (63 procent), is de voorkeur voor een koopwoning gestegen van 22 naar 30 procent. Zeven pro cent van de woningzoekenden weet het nog niet. Het CBS-onderzoek heeft ook geregistreerd dat naast de 1,1 miljoen woningzoekenden van eind 1985, er in 1986 en 1987 wel eens 870.000 nieuwe wo ningzoekenden bij kunnen ko men. Die groep heeft tegen over de enquêteurs te kennen gegeven binnen twee jaar een andere woning te willen heb- ROTTERDAM Een 32-jarige Rotterdammer die op oude jaarsavond door premier Lubbers en zijn zoon in de kraag werd gevat nadat hij gepoogd had de radio uit de auto van mevrouw Lubbers te stelen, is gisteren door de Rotterdamse politierechter veroordeeld tot acht weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De man kreeg zijn straf tevens voor een an dere inbraak. De man is in het verleden al eerder voor soort gelijke delicten veroordeeld. ARNHEM/DEN HAAG 0e cijfers die de toeristen organisatie ANWB vorige <veek publiceerde over de Extreme prijsverhogingen ot 21 procent door cam pinghouders, zijn de rere- 4reatieondernemers in fJederland (Recron) in het Verkeerde keelgat gescho- en. In een reactie hebben '^ij gisteren verklaard dat jle prijzen in vijf jaar niet net 21 maar met 18 pro ent zijn gestegen. Boven dien nemen ze het de ANWB kwalijk dat de kwaliteitsverbetering van Se campingterreinen niet het onderzoek is be- jrokken. 'i/olgens de ANWB is het otamperen in ons land drie 4eer zoveel in prijs is geste- o|en als het algemene prijs peil. De Recron houdt het echter op 18 procent, waar van 9,2 procent in 1983 en 1984 toen er nog een prijsbe- schikking was en 8,8 procent in 1985, 1986 en 1987. Dit be tekent dat de gemiddelde prijsverhoging in de periode met een prijsbeschikking 4,1 procent was en in de periode daarna zonder prijsbeschik king slechts 2,9 procent, al dus de Recron. De prijsver hogingen komen voor het merendeel door de grote kwaliteitsverbeteringen bij de diverse recreatiebedrij- ven. De Nederlandse recre ant is zich meer en meer heel kritisch aan het opstel len en vraagt daarom góede kwaliteitsprodukten voor re delijke prijzen, aldus de Re cron. Een ANWB-woord- voerder zei gisteren dat bij het onderzoek heel bewust niet is gekeken naar de kwa liteitsverbeteringen maar naar gemiddelde terreinen en de gemiddelde wensen van de kampeerders. (ADVERTENTIE) PROVINCIEPRESENTATIE 4 febr. 20.00 u. met TED JANSEN en minister RUDOLF de KORTE in congrescentrum „Ockenburgh", Monsterseweg 4, Den Haag. )E KNOLLEN Bij de Dienst der Domei nen in Soesterberg wor den kijkdagen gehouden voor overtollig materieel van de overheid. Vooral voor de voertuigen be staat ruime belangstel ling. Boer Koekoek na hartaanval in ziekenhuis BENNEKOM De 74-jarige ex-politcus Henk Koekoek, beter bekend als boer Koekoek, is getroffen door een hartaanval, ver moedelijk gevolgd door een hersenbloeding. Hij is opgenomen in het ziekenhuis van Bennekom. De directie wil de berichten over Koekoeks toestand bevestigen noch ontkennen. Boer Koekoek kwam in 1963 als eenmansfractie in de Tweede Kamer namens de Boerenpartij, die hij zelf had opgericht. Bij de kamerverkie zingen van 1967 verzamelde de de partij zijn grootste aanhang: zeven zetels. Door ruzie verdween de partij in mei 1981 van het politieke toneel. Op dit moment is Koekoek voorzitter van de Rechtse Volkspartij (RVP). De laatste jaren kwam de Benne- kommer vooral in het nieuws omdat omwonenden hem verwe ten dat hij zijn pony's ernstig verwaarloosde. (ADVERTENTIE) De regels om in aanmerking te komen voor kwijtschelding van rijksbelastingen en ook onroerend-goed belasting zijn veranderd. Nieuw is nu ook dat de ontvanger der rijks belastingen beslist als het gaat om onroerend goed belastingea De directeur der rijksbelas tingen in uw regio beslist als het gaat om andere belastingen of heffingea In de folder "kwijtschelding van belasting" wordt u dit uitgelegd. Deze folder (en het kwijtscheldingsformu lier) is te verkrijgen bij de BelastingTelefoon (06-0543, elke werkdag bereikbaar van 8 tot 5 uur, gratis!) en bij uw ontvangkantoor der rijksbelastingea ELKE WERKDAG VAN 8 TOT5 EN GRATIS Publikatie van de Belastingdienst I

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3