Lïzel zorgt voor nuinhoop op wegen Paal en perk Extremisten dreigen met executie van gijzelaars Vernielingen leggen Suralco geheel stil Gebruik donororgaan moet mogelijk zijn zonder codicil "Op je verjaardag, Albert." "Dankjewel,Carmel." Ruding tegen extra geld voor ouderen- urnt MOOIE TWEELING?. •aSw&sau HET WEER Op dinsdag 3 februari in OUD ADE (Vennemeer) districts-priksi.ee- wedstrijden voor Dames en Heren. Inschrijven: telefonisch tot 18.00 uur tel. 01712-8439. tot 19.00 uur Inschrijven op de baan. Start: 19.30 uur. HONDERDEN AANRIJDINGEN; VEEL FILES Misdrijf voorafgegaan aan explosie in Delft DELFT Aan de explosie gistermorgen in een wo ning aan het Geitenkamp in Delft, waarbij twee In donesische studenten om het leven zijn gekomen, is volgens de politie een misdrijf voorafgegaan. Bij sec tie op de stoffelijke overschotten in het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk ziin gistermiddag namelijk verwondingen geconstateerd, die daar op wijzen. Om wat voor verwondingen het gaat, wil de politie in verband met het onderzoek niet zeggen. De slachtof fers, de 22-jarige Sigit Setyawan en de 23-iarige Areija Primasatya, zijn in geen geval om het leven gekomen door messteken of kogels. Over het motief van de aanslag tast de politie nog in het duister. Drugshandel of politieke activiteiten wijst de politie van de hand. Van de daders ontbreekt elk spoor. Forelkuit De Schotse zuinigheid heeft onlangs weer geleld tot een nieuw produkt: kaviaar van forelkuit in plaats van de kostbare kuit van steur uit de Sovjet-Unie. De smaak van deze caviaris volgens Valerie Hewitt van de Schotse Ondernemersbond hetzelfde als die van Russische kaviaar, maar in prijs tien keer zo goedkoop. PARAMARIBO Het bauxietbedrijf van Suralco in Paranam, op dertig kilometer ten zuiden van Parama ribo, ligt sinds gistermorgen geheel stil. De maatschappij heeft het 2.000 man tellend personeel van de aluinaardefabriek en aanverwante afdelingen naar huis gestuurd. De produktie lag al zo goed als stil na een aanslag van het Jungle Commando op de hoogspanningskabel. Onge veer dertig werknemers hebben echter het afgelopen week einde ernstige vernielingen aangericht aan onder meer elek tronische apparatuur, waardoor het opstarten van de produk- tielijn voorlopig onmogelijk is geworden. Reagan stelt deel dagboek beschikbaar WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan zal onderzoekers die zich bezig houden met de geheime wapenleveranties aan Iran „relevante passages" ter beschikking stel len uit zijn dagboekaantekeningen. De Senaats commissie, die de affaire onderzoekt heeft nog niet besloten Reagan te vragen zijn aantekenin gen beschikbaar te stellen. Sommige leden van de commissie denken dat de aantekeningen licht kunnen werpen op de vraag of, en zo ja in hoeverre. Reagan op de hoogte was van de ge heime wapenleveranties en van het overmaken van de winsten naar de Nicaraguaanse contra's. De aantekeningen van de president zouden echter „zeer persoonlijk van aard" zijn en zeker niet worden gepubliceerd omdat dat een in breuk zou zijn op Reagans privacy. Dinsdag 3 februari 1987 78e jaargang no. 23722 lifatiaiaa ÜH5M1 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen(incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45permm. Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Plaatselijk mist. 's Nachts geen vorst meer; middagtemperatuur ongeveer 3, tegen het eind van de week rond 7 graden met toenemen de kans op regen. In het noor den tot krachtig toenemende zuidwestenwind. Zon op: 08.17, onder: 17.32; hoog water Sche- veningen: 07.05 en 1929; laag water: 02.54 en 15.20. Overstromingen in Georgië Hevige sneeuwval gevolgd door plotselinge dooi en zware regenval is de oorzaak van grote over stromingen in de Sovjetrepubliek Georgië. Rivieren zijn buiten hun oevers getreden en hebben complete dorpen onder water gezet. Het Russische persbureau Tass verspreidde foto's van de wateroverlast. Maar over aantallen slachtoffers en de omvang van de schade is verder niets be kendgemaakt. DEN HAAG De Ge zondheidsraad vindt dat het mogelijk moet zijn or ganen en weefsels van overledenen voor trans plantatie te gebruiken, ook zonder codicil waarin de overledene zijn toe stemming daarvoor geeft. In dat geval moeten de nabestaanden bij de be sluitvorming worden be trokken, maar zij mogen niet het recht hebben ge bruik van de organen te verhinderen. In een advies aan staatssecre taris Dees van Volksgezond heid bepleit een commissie van de Gezondsheidsraad de spoedige totstandkoming van een transplantatiewet. Een opinieonderzoek heeft inder tijd aangetoond dat een meer derheid van de bevolking is gekant tegen een „geen-be zwaarsysteem". Het nieuwe voorstel houdt het midden tus sen het bestaande toestem mingssysteem en een geen-be zwaarsysteem. Er zijn in ons land honderden patiënten die wachten op een transplantatie. Hoewel tachtig procent van de mensen wel willend staat tegenover het af staan van organen na het overlijden, bedraagt het aantal codicildragers nog maar vijf tien procent. Volgens de com missie kan dat percentage door een betere voorlichting stijgen. Medewerking van artsen en verpleegkundigen is, hierbij geboden. Het raadplegen van nabe staanden acht de commissie noodzakelijk, maar dan vooral omwille van piëteit. Die wette lijk vastgelegde consultatie plicht betekent overigens niet dat de nabestaanden een door slaggevende stem hebben. Als zij toestemming weigeren, hoeft dit niet altijd te beteke nen dat van transplantatie wordt afgezien. Dit zal als re gel echter wel gebeuren als hun gemoedstoestand ernstig zou worden geschaad. Door slaggevend is de wens van de overledene zelf. Is die niet vastgelegd dan moet orgaan- tranplantie mogelijk zijn, aldus de commissie. Over de selectie van patiënten bij een tekort aan donororga nen zegt de commissie dat al leen medische criteria mogen gelden. Geslacht, seksuele geaardheid, ras, leeftijd of de betekenis van de patiënt voor de samenleving zijn niet aan vaardbaar. Ook psychologische kenmerken of sociale omstan digheden mogen niet medebe palend zijn bij de selectie. (ADVERTENTIES) AUTOVERHUUR F.PRANGE&2 Aruba moet postzegels vernietigen ORANJESTAD De pos terijen op Aruba moeten postzegels en eerste-dag- enveloppen die zouden worden uitgegeven ter ge legenheid van het komen de koninklijk bezoek, ver nietigen. De zegels en en veloppen maken ten on rechte melding van een staatsbezoek, terwijl het komende bezoek aan Aru ba en de Antillen op uit drukkelijk verzoek van de vorstin een werkbezoek is. De zegels en enveloppen worden vernietigd en ver vangen door nieuwe die nog vóór het begin van het bezoek aan Aruba op 14 februari in roulatie wor den gebracht. In plaats van staatsbezoek komt op de nieuwe zegels nu te staan „bezoek Aruba 1987". Ondanks de tegen slag zorgt Aruba toch voor een primeur omdat het de eerste maal is dat koningin Beatrix en prins Claus sa men op een postzegel staan en het ook de eerste maal is dat de prins van Oranje op een zegel verschijnt. Carmel uit Israël biedt alle klanten van de 100-jarige Albert Heijn 2 verrukkelijke avocado's aan voor maar 100 cent Normaal kosten ze rond de f115 per stuk. Een groots gebaar van Carmel dus Been gebroken LEIDEN Een 16-jarig Leids meisje is gistermorgen met een gebroken been naar het AZL overgebracht. Ze reed op de kruising van de Haagse Schouwweg met de Rijndijk tegen een auto, die werd be stuurd door een 20-jarige Lei- denaar. Volgens de politie ne geerde het meisje het rode verkeerslicht. LEIDEN De inval lende dooi die gepaard ging met ijzel heeft vanmorgen in het hele land voor spekgladde wegen gezorgd. Ook in de meldkamer van de rijkspolitie in Leider dorp kwamen tientallen meldingen binnen van aanrijdingen en auto's die van de weg waren geraakt. Volgens een woordvoerder van de verkeerscentrale van de politie in Driebergen was er sprake van een „puinhoop' op de wegen. „De gladheid was voor speld, maar leverde deson danks vele problemen op". In totaal ontstonden er der tien files met een totale lengte van 90 kilometer. Tussen Alkemade en Leid- schendam stond een file van 15 kilometer. Ondanks de vele tientallen aanrijdin gen hebben relatief weinig personen letsel opgelopen. Bij de Haagse politie kwa men ruim vijftig meldingen van aanrijdingen binnen, waarvan de helft in de buurt van het stadhuis. In Rotterdam en omgeving hebben naar schatting van de politie ongeveer honderd aanrijdingen plaatsgevon den. Ook de Utrechtse poli tie meldde in en om de Domstad in korte tijd dik 100 aanrijdingen. Verder gingen fietsers en voetgan gers met_.tiëntallen tegelijk onderuit. Een ernstig ongeluk deed zich voor bij een overweg in Utrecht waar een meisje door de gladheid onder de spoorwegbomen doorgleed en door een passerende trein werd aangereden. Ze liep ernstig letsel op aan hoofd en been. Bii Fort Blauwkapel glibberde een schoolbus met kinderen een dijkje af en het water in. Ie dereen kwam met de schrik vrij, aldus de Utrechtse po litiewoordvoerder. In de ziekenhuizen had men het vanmorgen extra druk met mensen die be handeld moesten worden voor letsels opgelopen door de gladheid. Op de eerste hulpafdelingen werden vooral mensen met pols breuken binnengebracht. Pag. 9: Veel aanrijdingen op spekgladde wegen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding van financiën zal zich in het komende kabi netsberaad uitspreken te gen de wens Van een ka mermeerderheid om de komende drie iaar hon derd miljoen gulden extra uit te trekken voor de ou derenzorg. Volgens de be windsman is dit met het oog op het financierings tekort van de overheid onverantwoord. De grootste regeringspartij, het CDA, deed gisteren tijdens een commissievergadering in de Tweede Kamer een beroep op minister Brinkman van WVC meer geld voor het bejaarden beleid te reserveren. Alle frac ties in de Kamer zijn het er over eens dat het toenemend aantal ouderen tot grote pro blemen in de financiering van de ouderenzorg kan leiden. Het beleid van de regering, dat er op is gericht ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te la ten zijn, kan rekenen op een kamerbrede steun. Brinkman zei bereid te zijn de wens van de Kamer in te brengen in de ministerraad, maar tekende daarbij aan dat de Kamer geen concrete aan bevelingen heeft gedaan waar het extra geld vandaan moet komen. (ADVERTENTIE) AVOW f25,-NAAR, ENGELAND Sm VUSSINGIH SS SHEERNCSS Zwaar bewa pende Syri sche militai ren patrouil leren in de straten van West- Beiroet. Zij behoren tot de speciale eenheid van het Syrische leger, dat de orde in Bei roet tracht te herstellen. BEIROET De „Islamiti sche Jihad", waarachter zich een aantal Libanese islamitische organisaties verschuilt, heeft gedreigd Amerikaanse gijzelaars te executeren in het geval van een Amerikaanse ac tie in Libanon. Daarnaast verklaarde de organisatie dat geen enkele Ameri kaanse gegijzelde op vrije voeten zal komen, zolang zich nog islamitische ge loofsgenoten in gevangen schap bevinden in de Ver enigde Staten, Israël, Koe weit en Europa. De verklaring kwam, nadat bekend was geworden dat de VS hun strijdkrachten in de Middellandse Zee versterken. Eergisteren verklaarde minis ter van buitenlandse zaken Shultz militair ingrijpen in Li banon niet uit te sluiten. Bij de verklaring van de Jihad aan westerse persbureaus in Beiroet waren foto's gevoegd van de Amerikaanse journalist Terry Anderson, die sinds 16 maart 1985 in gijzeling wordt gehouden en van de vorige maand ontvoerde Amerikaan se professor Alann Steen. In de verklaringen staat niets over het lot van Terry Waite, de gezant van de Anglicaanse aartsbisschop Robert Runcie, die sinds twaalf dagen wordt vermist in Libanon. Volgens Nabih Berri, de leider van de sji'itische Amal-militie en te vens minister van justitie van Libanon, is Waite „niet ont voerd". maar wordt hij „vast gehouden". Berri gaf geen na dere bijzonderheden. De Liba nese druzenleider Walid Jum- blatt heeft gezegd te vrezen voor het leven van buiten landse gijzelaars in Libanon, maar dat er niets kan worden gedaan om hen te'redden. Pag. 5: VS versterken vloot voor kust Libanon. „Amsterdam is poep op de stoep en haat in de straat", zingt Danny de Munck, maar daar willen ze nu in onze hoofdstad paal en perk aan gaan stellen. Althans aan de overlast van het hondevuil, waarvan de dagelijkse hoeveelheid wordt geschat op tienduizend kilo. Daar wordt dan jaarlijks, zo hebben ze berekend, vijf miljoen keer ingetrapt. En dat is men er nu zat. De Amsterdamse hondelief hebber moet binnenkort een hulpmiddel bij zicb hebben, waarmee hij de grote boodschap van zijn viervoeter moet verwijderen. Een goed voorbeeld voor de rest van het land. En of die snel volgt leest u dan weer in de Leidse Courant. De krant, die uw hond trouw voor u elke dag uit de brievenbus haalt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. SB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1