Voorschoten krijgt geen (vijfde bejaardencentrum |,Het had kunnen lukken, als niet zoveel tegen had gezeten Noordwijk op de vingers getikt i REIDEN OMGEVING £eidóc Commit DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 PAGINA 11 Meer betaald parkeren in Noordwijk JlOORDWIJK De gemeente Noord- ^aJvijk is van plan het aantal parkeerme- jers en -automaten in het dorp flink uit uje breiden. Zo wordt voorgesteld het 52 iplaatsen tellende parkeerterrein Huis Ter Duinstraat (gelegen aan de parallel weg tussen de Abraham van Royen-I jtraat en Schoolstraat) te voorzien van iparkeermeters. Tevens moet het par keerterrein Abraham van Royenstraat ujvorden voorzien van een parkeerauto- "jnaat en in de Schoolstraat moeten op jwee plaatsen parkeermeters komen: plyier stuks bij Van Asten en vijf in de kuurt van de Parallelboulevard. Met de Q/klaatsing is een bedrag van 85.000 gul- 'h Jen gemoeid. De raadscommissie voor verkeer spreekt maandag 9 februari pver dit voorstel. Stacaravan in brand NOORDWIJK De brandweer heeft gister avond rond half elf een brand geblust in een hou ten stacaravan achter een perceel aan de Duinweg in Noordwijk. De stacaravan wordt bewoond door een bloembollenhandelaar. Over de oorzaak van de brand kon de politie van morgen nog niets zeggen. De recherche stelt wel een onderzoek in. „Ik denk dat de schade aanzienlijk is", aldus een politie woordvoerder. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. 't Joppe blijft levensgevaarlijk WARMOND Al vele malen is er op ge wezen dat het ijs op 't Joppe levensge vaarlijk is. Op verschillende plaatsen staan nu waarschuwingsborden en toch kunnen schaatsers kennelijk de verleiding niet weerstaan om het grote en zeer diepe water over te steken. Op de Kagerplassen zijn in het weekeinde minstens zes perso nen door het ijs gezakt en sommigen kon den maar ternauwernood worden gered. De Rijkspolitie stelt in grote lijnen dat het ijs uitsluitend betrouwbaar is op de ijsba nen en uitgestippelde routes zoals molen- en merentochten. Op andere plaatsen is het ijs ronduit gevaarlijk omdat sommige stukken kapot zijn gevaren of door de stroming snel afslijten. Vooral rond 't Jop pe komen veel dunne slijtplekken voor. Politie pakt fout- parkeerders aan WARMOND De rijkspolitie in War mond is al weken bezig automobilisten te dwingen correct te parkeren. Er zijn1 in de afgelopen weken al heel wat fout-1 parkeerders op de bon geslingerd en, velen hebben een waarschuwing ge kregen. Toch blijkt nog niet iedereen overtuigd te zijn van de noodzaak om goed te parkeren. Nog steeds worden doorgangen versperd, perkjes vernield en trottoirs ontoegankelijk gemaakt door foutparkeerders. In de afgelopen week kreeg de Dorpsstraat extra aan dacht van de politie. Doordat er in de smalle winkelstraat een groot aantal paaltjes staan is correct parkeren beslist noodzakelijk om het verkeer niet te hinderen. Koninklijk zilver in Oegstgeest OEGSTGEEST De heer L.F. Heinsman is gisteren on derscheiden met de eremedaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem opgespeld door ir. L.J. Antonides, directeur van het Mari ne Elektronisch en Optisch bedrijf (MEOB). Heinsman kreeg de medaille voor zijn grote staat van dienst. Hii is 40 jaar bij het MEOB werkzaam geweest en gaat het De- drijf nu verlaten. Naast de oorkonde ontving Heinsman de persoonlijke gelukwensen van de minister van Defen sie. De onderscheidene trad in 1947 in dienst bij de Ko ninklijke Marine en werkte voorts 33 jaar als burgeramb tenaar bij het MEB. later MEOB, in Oegstgeest Voor dit laatste ontving hij de oorkonde van trouwe dienst. Gereedschap gestolen KATWIJK Gereedschap met een inkoopwaarde van 12.000 gulden is zaterdagavond weggenomen bij een ijzer handel op industriegebied 't Heem in Katwijk. De daders kwamen het pand binnen door een ruitje van de toe gangsdeur in te slaan. Mevrouw Van der Swaagh overleden OEGSTGEEST Op 87-jarige leeftijd is me vrouw T. van der Swaagh-Ham overleden. Zij was een oprechte Oegstgeestse die vorig jaar op 27 september werd onderscheiden met de ere medaille van de gemeente Oegstgeest. „U heeft met uw liefdevolle en charitieve werk een spoor door Oegstgeest getrokken en bent al der tig jaar lang het hart van vele acties", zo zei burgemeester Scheenstra bij de uitreiking. Die acties golden onder andere UNICEF en Pro Ju- ventute. Voorts, was zij betrokken bij de oprich ting van de plaatselijke afdelingen van de Ne derlandse Hartstichting en het Astmafonds. Ook was actief bij de verkoop van kinderpost zegels. De overledene was mede lid van de Oor logsgravenstichting. De uitvaart vindt komende vrijdagmiddag om twaalf uur plaats te Wester - veld. OORSCHOTEN De iemeer.te Voorschoten ag geen vijfde bejaar dentehuis bouwen. De ad van State, afdeling ;eschillen van bestuur, ?>Seeft dit beslist. De ge- Öneente was bij de Raad Van State in beroep ge- ;aan tegen het besluit van gedeputeerde Staten van ^uid-Holland, die het ver- k voor de bouw van en nieuw bejaardente huis ook al had afgewe ten. Het provinciebestuur rindt, dat Voorschoten de [Janwezige verzorgings plaatsen meer moet be nutten voor ouderen uit de eigen gemeente. Bij het besluit van Gedepu teerde Staten heeft de zoge naamde 7 procents-norm een belangrijke rol gespeeld. Vol gens deze norm moet een ge meente voor minstens 7 pro cent van het aantal bejaarden een verzorgingsplaats hebben. Hoewel Voorschoten deze norm niet helemaal haalt, stelt de provincie dat er in Zuid- Holland regio's en gemeenten zijn met een omvangrijker te kort aan plaatsen. In de gemeente Voorschoten zijn vier bejaardenoorden ge vestigd: Huize Adegeest, Huize Foreschate, 't Hofflants Huys en het kloosterbejaardenoord Oud-Bijdorp. Alleen Huize' Adegeest is met 96 plaatsen ge heel beschikbaar voor bejaarde inwoners uit Voorschoten. Van 't Hofflants Huys (139 plaatsen en 12 aanleunwonin gen) zijn er slechts 23 plaatsen' voor Voorschotense inwoners. De overige worden verdeeld tussen Leiden, Leiderdorp en Leidschendam. In de bejaar denoorden Foreschate en Oud- Bijdorp wonen nauwelijks Voorschotense ouderen. Fore schate is een bejaardenoord voor meer ontwikkelde dan wel gegoede ouderen uit het gehele land. In Oud-Bijdorp wonen ongeveer 36 vrouwelij ke religieuzen. Wachtlijst In Voorschoten staan er 43 al leenstaande ouderen en 11 be jaarde echtparen op de wacht lijst voor een plaats in een be jaardencentrum. Om aan deze vraag te kunnen voldoen, was de gemeente van plan een ver- zorgings- en verpleegtehuis te bouwen voor 40 tot 45 bejaar den. Zeker met het oog op de toekomst acht Voorschoten de komst van een nieuw tehuis op z'n plaats. Naar mag worden verwacht, zal tot het jaar 2000 het aantal ouderen flink toenemen. De gemeente heeft berekend, dat er in het jaar 1990 3190 bejaar den in Voorschoten zullen wo nen. De provincie begroot ech ter een kleiner aantal: 2800. Voorschoten noemt die prog nose verouderd. „Het houdt nu op", zo reageer de C. Verlooij, directeur Wel zijn van de gemeente, op de uitspraak. „Het plan dat we hadden, was niet direct bouw rijp. Met het oog op de vergrij zing kijken we echter naar de toekomst. Maar de provincie legt de prioriteiten niet bij Voorschoten. Dat is voor ons jammer. Als er in de toekomst andere alternatieven te vinden zijn. zullen we die zeker be nutten". DEVALUATIE-NOTA OVER MISLUKTE REDDING DIERENPARK WASSENAAR ker T>T> t>EN HAAG/WASSE- *JAAR „Het had kun- [Jen lukken, als niet zo veel tegen had gezeten", pit is één van de conclu- ;n ies die Gedeputeerde Sta mden (GS) maken in de i bvandaag verschenen nota »n <*,De betrokkenheid van dor3e provincie Zuid-Holland ^5ij het dierenpark Wasse- ,r naar". Een andere conclu sie is dat GS niet schuldig lijn aan sluiting van het :®^lierenpark. ifge>e nota geeft een historisch ulHverzicht vanaf 1982, toen, ^fjhede door deze krant, acties "^oor het behoud van het die- eddingsoperatie was gestrand 'In het park definitief dicht ldehoest, om zo'n historisch over tocht gevraagd. Door de reor- (anisatie bij de provincie en ^")et vertrek van enkele samen stellers van de nota heeft het heer dan een jaar geduurd eer (De betrokkenheid van de Irovincie Zuid-Holland bij het lierenpark Wassenaar" kon yorden gepresenteerd. In de evaluatie-nota staat dat Ie betrokken gedeputeerden liet veel anders hadden kun- len handelen dan zij hebben [edaan. „Na de overeenkomst aajran 31 augustus 1983 hebben ,js_ jij zich bijzonder ingespannen ^s_roor het openblijven van het 1Un>ark, maar het is niet gelukt. jeIet had kunnen lukken, als iuni.'et zoveel tegen bad gezeten. v0_ pat oordeel hebben de provin ce. !iale betrokkenen nog steeds. Sn dat maakt het nogal zuur". i®" Exploitatietekort sekpe provincie Zuid-Holland te-peelde een sleutelrol in de aarnislukte, miljoenen verslin- dat ende reddingsactie voor het luniierenpark Wassenaar die ssiejind 1982 is opgezet. Volgens t tele eigenaar, de familie Louw- na-iian, was 5,5 miljoen gulden eerlodig om het voortbestaan van wel (et dierenpark mogelijk te gu-haken. Louwman wilde in ok- ou-pber 1982 het dierenpark slui- kteen. Er dreigde een exploita- elidietekort van ver boven de arffpiljoen gulden. Alleen met fi- lanciële steun van anderen [on het dierenpark blijven be- ;ik-taan. Het park zou vervolgens altehoeten worden gerenoveerd, jks-pdat meer bezoekers de ex- lersiloitatieverliezen konden goed Lei-i»aken. De provincie, in het lijk.iijzonder gedeputeerde J. nijniorgman, kreeg de noodzake- t tetike 5,5 miljoen gulden bijeen, nietfirootste geldschieters waren om-Ie provincie zelf, voor 1,8 mil- denpen. en het rijk, dat 2,7 mil- oen overmaakte. oeft&e samenwerking tussen de htiglrovincie en de familie Louw- raathan was vanaf het begin „af- te«jtandelijk", zo stelt GS in het tingppport. Bij de provincie be- raatltond de indruk dat de familie i. Louwman twijfelde aan het _«tijeen krijgen van de 5,5 mil- Gedeputeerde Borgman (midden) zette zich tevergeefs in voor de redding van het dierenpark. Naast hem Hanneke en Evert Louwman. joen gulden. „Maar ook nadat gedeputeerde Borgman, eind augustus 1983, alle gelden bin nen had, bleef Louwman min der enthousiast dan de provin cie had verwacht". Louwman stelde vervolgens een ultimatum: binnen vijf da gen moest de overeenkomst tussen de familie en de pro vincie rond zijn. Louwman zei al veel extra kosten te hebben moeten maken met het open houden van het dierenpark vanaf oktober 1982. Die over eenkomst kwam er. Op 1 sep tember 1983 werd de BV Die renpark Wassenaar Zoo opge richt, met twee aandeelhou ders: de overheid en de familie Louwman. De onderhandelin gen hierover verliepen moei zaam. De provincie begreep de bedoelingen van Evert Louw man niet zo goed. Maar uitein delijk kreeg Louwman waar hij om vroeg. Hij behield de rechten over de grond en kon eventueel na vijf jaar de over heidsdeelneming afkopen. De directie van de nieuwe BV bestond uit de heren J. van Dooyeweert en J. Rens, de raad van commissarissen uit, aan overheidszijde, de gedepu teerden Borgman, Noorland (later Jansen) en de Haagse wethouder P. Vink en aan de Van Dooyeweert De familie Louwman bleef een stevige greep houden op het van subsidie afhankelijke dierenpark. Dat was exact de bedoeling van Louwman. Hij wilde de overheid slechts als geldschieter om het park naar eigen inzicht te kunnen reno veren en beheren. De renova tie verliep belabberd en de be zoekers bleven weg. Ambtelij ke adviseurs concludeerden al snel dat de renovatie helemaal niet ging zoals was overeen ge komen. Bovendien voerde di recteur Van Dooyeweert een slecht financieel beleid. Hij deed het tegenovergestelde van wat de provinciale ambte naren wilden. In plaats van de uitgaven te verlagen, liet Van Dooyeweert bijvoorbeeld de personeelskosten extra toene men. De renovatie kwam niet op tijd klaar. Programma's van eisen moesten keer op keer worden herzien en het bou wen wilde, mede door het slechte weer en problemen met de welstandscommissie van de gemeente Wassenaar, maar niet vlotten. Het strakke, en scherp begrote bouwsche ma, liep vast. De Louisehal kreeg bijvoorbeeld pas in de cember 1984, in plaats van in april, een nieuwe kap en het Safari-gedeelte van het park kwam een jaar later dan ge pland klaar. Bovendien hield een ruzie tussen de directie en de architect over het rooien van bomen de renovatie nog meer op. Louwman liet het werk zelfs tijdelijk stilleggen. Binnen een jaar kwamen pro vinciale ambtenaren er achter dat de renovatie niet 5,5 maar minstens 7,3 miljoen gulden zou gaan kosten. Er moest op nieuw aan de financieel bijge sprongen worden. Die kosten- overschrijdingen bleven lang onduidelijk omdat directeur Van Dooyeweert deze niet of veel te laat aan de commissa rissen meldde. Voorjaar 1985 werd duidelijk dat het voort bestaan van het park onmoge lijk was. Nieuwe geldschieters waren absoluut noodzakelijk. Noch de familie Louwman, noch de provincie was bereid om zondermeer geld in het re novatie-project te steken. Louwman zei dat de reddings operatie van de overheid hem al genoeg had gekost. GS stel den dat Dierenpark Wassenaar alleen open kon blijver) wan neer Van Dooyeweert zou ver dwijnen, er een interim-mana ger werd aangesteld en de fa milie Louwman zou instem men met een derde deelnemer aan de BV. Die laatste mogelijkheid leek er te komen toen Van der Valk in juli 1985 ten tonele verscheen. Deze horeca-miljo- nair zou willen investeren in Dierenpark Wassenaar. De fa milie Louwman zei wel te wil len praten over een nieuwe participant, maar wees vervol gens alle voorstellen af. Zowel de overdracht van de over heidsaandelen aan Van der Valk, als verkoop van de eigen aandelen. Louwman wilde per sé niet dat Van der Valk in het dierenpark met een res taurant of een andere horeca gelegenheid begon. Omdat an dere kandidaten ontbraken was daarmee het lot van het dierenpark bezegeld. Binnenkort, op 20 februari, be spreken de statenleden, in een extra vergadering van de vas te commissies voor RNL (re creatie, natuurbescherming en landschapszorg) en financiën, de nota. Dan zullen zij uitma ken of gedeputeerde Borgman c.s. inderdaad „niet veel an ders hadden kunnen handelen dan zij hebben gedaan". Rommelmarkt Hockeyclub Hisalis houdt za terdag van elf tot vijf uur in de Hobahohallen in Lisse een grote rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor de aanleg van een kunstgras veld. Spullen kunnen vanaf 4 februari in de hal worden in geleverd. Wie spullen wil la ten afhalen, kan bellen: 02521-15359. 02522-13570 of 02520-29716. Film De heer Grandia uit Wou- brugge vertoont woensdag middag in het bejaardenhuis Woudsoord een film over zijn woonplaats. Veel plekjes, die intussen zijn veranderd, zul len te zien zijn. Niet alleen de bewoners van Woudsoord zijn welkom. Iedere oudere Woubruggenaar kan komen kijken. De voorstelling be gint om twee uur. Geslaagd De EHBO vereniging Aar- landerveen heeft er 12 nieu we leden bijgekregen. Deze 12 legden met goed gevolg het EHBO-examen af: de da mes M.D.A. van Leeuwen- Koeleman, Angelique Eijs, Paula Verbey, Anja Vink, Petra Hoogervorst, Annie v.d. Vis en de heren C.W. Rombauts, B.GLuyben, E.C. van Driel, J. Sol, J.M. Zeven hoven en K.A.D. van Donk. Lezing Jan de Frankrijker spreekt donderdagavond over het on derwerp „Bijen en hun le venswijze". Plaats van han deling is de kantine van openbare werken aan de Cas- tellumstraat 6 in Alphen aan den Rijn. De door de IVN georganiseerde lezing begint om acht uur, de toegang is gratis. Het lezingenprogram ma ziet er verder zo uit: 26 februari, het Nieuwkoopse landschap van 1000 tot 2000; 19 maart, historie van de Al- phense polders; 8 april, Na tuur en natuurbescherming in en rond Alphen. Concert Het traditionele concert bij kaarslicht in de Woudse Dom vindt vrijdagavond plaats. De bekende Neder- Barry Lane. landse pianist Louis van Dijk zal een solo-improvisatiecon cert geven op vleugel en or gel. Toegangskaarten kosten twaalf gulden vijftig. Na af loop van het concert wordt er in het gemeentehuis een ont vangst georganiseerd voor alle bezoekers Kaarten zijn verkrijgbaar bij de gemeente secretaris in Lei muiden, Dorpsstraat 1, tel. 01721-9240; Rijnsaterwoude: mevr. W. de Vaal. Herenweg 175 b, tel. 01721-8411; mevr. A.M. van der Zee. Kalmoeslaan 25, tel. 01721-8968. CNV-bonden De afdeling Noordwijk van de Hout- en Bouwbond CNV, de Christelijke Federatie Overheidspersoneel en Wel zijnszorg CFO, de Vervoers- bond CNV, de Hout- en Bouwbond, afdeling Noord- wijkerhout, en de Industrie bond en Voedingsbond, hou den vrijdag in het Dorpscen trum De Rank een gezamen lijke feestavond. Spreker op deze avond is Fred van der Meulen, voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV. Het feestelijk gedeelte van deze propaganda-avond wordt verzorgd door de to neelvereniging 't Centrum uit Rijnsburg, die op de plan ken komt met het blijspel „Het begon in Monte Carlo". De feestavond is toegankelijk voor de leden met hun part ners en begint om kwart voor acht. Barry Lane Hij heet Ad Damen, noemt zich Barry Lane en zingt als Tom Jones. Deze zanger treedt vrijdag op in Bar Dan cing Blues Brothers aan het Henri Dunantplein 11 in Hil- legom. Aanvang negen uur. Oratorium De Christelijke Oratorium- vereniging Leidschendam geeft vrijdag in de Andreas- kerk aan de Gruttolaan in Leidschendam een uitvoe ring van het oratorium „Pau- lus" van Mendelssohn. Mede werking verlenen Tannie Willemstijn, sopraan; Harry Geraerds, tenor en Charles van Tassel, bariton. De in strumentale begeleiding is van het Randstedelijke Bege leidingsorkest dat voor deze gelegenheid met acht violis ten, twee cellisten en 'n bas sist tot 52 musici is uitge breid. Het geheel staat onder leiding van COV-dirigent Steven Kavelaar Kaarten verkrijgbaar bij de bekende adressen, kosten vijftien gul den. Aanvang acht uur DEN HAAG/NOORD- WIJK De provinciale planologische commissie heeft in een advies aan gedeputeerde staten het gemeentebestuur van Noordwijk op de vingers getikt, omdat het herziene bestemmingsplan 1937 niet voldoet aan de eisen, die de Wet op de Ruimte lijke Ordening aan be stemmingsplannen stelt. Zo ontbreken bijvoor beeld de gebruiksvoor schriften. In de meer dan twintig jaar, dat de Wet op de Ruimtelijke Ordening bestaat, is het vijftig jaar oude plan nooit in die zin aangepast, schrijft de pro vinciale planologische commissie (PPC). Ambtenaar J. Korven gaf de nalatigheid van Noordwijk gistermiddag volmondig toe aan de provinciale commissie die het bezwaarschrift be handelde van J. Marijt. Deze is eigenaar van een pand aan de Quarles van Uffordstraat in Noordwijk en voert een procedure tegen uitbrei dingsplannen van een ach terbuurman. Deze wil zijn woning met 2XA meter uit breiden in de richting van de woning van Marijt. Ruim twee jaar geleden had hij daar al toestemming voor ge kregen van de gemeente, maar na heftige bezwaren van Marijt had hij zijn ver gunning laten intrekken. La ter kwam hij daar op terug en verleende de gemeente andermaal toestemming tot uitbreiding. Marijt vreest dat zijn woning minder waard wordt door de uitbreiding. Ook denkt hij minder van de zon te kunnen genieten. Volgens Marijt springt de ge meente veel te makkelijk om met het verlenen van derge lijke vergunningen, die strij dig zijn met het bestem mingsplan uit 1937. Volgens Marijt heeft Noordwijk „eventjes tussendoor" een herziening ontworpen om mensen met uitbreidings plannen terwille te zijn. Gemeente-ambtenaar Kor ven zegde de commissie toe, dat Noordwijk er alles aan zal doen zo snel mogelijk een integrale herziening te ont werpen. Bij een vorige her ziening, ruim vier jaar gele den, hadden gedeputeerde staten er bij het gemeentebe stuur reeds op aangedrongen het bestemmingsplan 1937 hetzij integraal te herzien, dan wel het te voorzien van gebruiksvoorschriften. Nu het gemeentebestuur weder om in gebreke is gebleven, is de PPC van mening, dat ge deputeerde staten daaraan consequenties dienen te ver binden door aan de herzie ning zijn goedkeuring te ont houden. „Het had 20, 30 jaar geleden al moeten gebeu ren", vond gistermiddag ook voorzitter Borgman van de commissie uit gedeputeerde staten. Mocht de herziening van het bestemmingsplan, ondanks de bezwaren van Marijt, worden goedgekeurd, dan zal de Quarles-bewoner een pro cedure aanspannen bij de burgerlijke rechter. Zover is het nog niet. Burgemeester en wethouders wijzen de be zwaren van P. Marijt van de hand, onder meer door er op te wijzen, dat de mogelijk heid tot uitbreiding de waar de van het pand positief zal beïnvloeden. De PPC is het wat dit betreft met het colle ge van burgemeester en wet houders eens. Ook zij acht de bezwaren ongegrond. De for mele tekortkomingen zouden Marijt echter wel eens in de kaart kunnen spelen. Overigens bracht Marijt ter zitting ook naar voren, dat hij en zijn echtgenote „her haaldelijk" bedreigd zouden zijn door de buurman en „zijn criminele vrienden". Feit is dat de buurman Ma rijt bij een ruzie een gebro ken kaak heeft bezorgd. Vol gens Marijt heeft de buur man verder ooit een liter af bijt op zijn auto gegooid en gips in de benzinetank van zijn vrouw gedaan. Ambte naar Korven erkende „dat de stemming in die buurt al les behalve prettig is", maar noemde de zaak „overtrok ken".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11