Kou houdt ouderen weg van Woon-Ideaal Beurs LcidóCvSOtitCUlt STAD OMGEVING Steeds meer vrouwen stappen naar rechter ij Am MAANDAG 2 FEBRUARI 1987 PAGINA 7 Helers gepakt ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen heeft de afgelopen week vier vrouwen aangehouden die verdacht worden van heling. Bij de vrouwen, twee keer 29, 34 en 35 jaar oud, werden thuis gestolen goederen aangetroffen, zoals kleding en schoenen. Het viertal werkte onafhankelijk van elkaar. In het kader van verdere acties om heling in de gemeente aan te pakken werd vrijdag een inval gedaan in een woning van een 32-jarige Alphenaar aan de Raadhuisstraat. De politie verwachtte daar ook zware verdovende middelen aan te treffen, maar er werd alleen hasj gevonden. Er werden nog zeven andere personen in de woning aan getroffen, voornamelijk afnemers van hasj. Deze zijn na verhoor heengezonden. Ook werd een 16-jarige Alphense jongen aangetroffen, die was weggelopen uit een inrichting. Hij -is door de politie ingesloten. Auto door het ijs LEIDEN Een auto die vrijdagnacht in de Ceaciliastraat werd gestolen, is zaterdag ochtend teruggevon den in de Zijl. De die ven waren kennelijk op het idee gekomen er een eindje mee over het ijs te gaan rijden, maar ter hoog te van de jachthaven Zijlzicht bleek het ijs te dun. De daders zijn spoorloos. De auto kan nog niet gebor gen worden vanwege Expositie in Schouwburg LEIDEN Zeefdrukken en tekeningen van Ronald Sales bij gedichten van Jan Boer stoel zijn vanaf vrijdag 6 fe bruari te zien in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest 43. Slaes volgde zijn opleiding aan de Rietveld Akademie in Amsterdam. Sinds 1970 expo seert hij in binnen- en buiten land. Boerstoel begon in 1970 met het schrijven van cabaret teksten. Hij schreef liedjes voor onder anderen Ivo de Wijs, Gerard Cox, Nelleke Burg, Adèle Bloemendaal en Martine Bijl. Boerstoel opent de expositie vrijdagmiddag om half vijf. Jongetje aangereden LEIDEN Een 5-jarig Leidenaartje is zaterdagochtend om half twaalf licht gewond geraakt, toen hij op het zebra pad op de kruising Haarlemmerstraat/- Pelikaanstraat werd aangereden door een bromfietser, een 16-jarige inwoner van Leiden. Deze was door het rode verkeerslicht gereden. Het jongetje is met een beenwond naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Gewond bij gymles LEIDEN Een 7-jarig meisje uit Voorschoten heeft vrijdagavond tijdens een gymles in een sportzaal aan de Vijf Meilaan nekletsel opgelopen. Het meis je viel over een kast. Ze is naar het Eli sabeth Ziekenhuis in Leiderdorp ge bracht. Inbraken Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Dieven heb ben het afgelopen weekeinde ingebroken in woningen aan de Klaproostraat en de Schelfhorst in Alphen. Het wegdrukken van de slotschoot van de achterdeur en het openwerken van een draairaam waren res pectievelijk de metho den om binnen te ko men. Er werden een videorecorder, een tu ner, sieraden en che ques buitgemaakt. Boekje over jazz in Sleutelstad 'LEIDEN De stichting Jazz on Sunday bestaat in 1988 tien jaar. Ter gelegenheid daarvan verschijnt een boekje over de jazz in Leiden vanaf 1945. Wie daaraan een bijdrage denkt te kunnen leveren in de vorm van foto's, krantenknipsels en dergelijke, kan contact opne men met Jazz on Sunday, Post bus 1020, 2302 BA Leiden, tele foon 071-141961. Leden van Jazz on Sunday kunnen toe gangskaarten reserveren voor het bevrijdings-evenement op 5 mei in alle zalen van de Stads gehoorzaal. Ijsbaan weer open LEIDEN De ge- meentelijke open bare ijsbaan aan de Zoeterwoudse Ssingel is vandaag weer in gebruik genomen. De dikte van het ijs va rieert van 11 tot 20 centimeter. Enkele slechte gedeelten zijn afgezet. Nu de baan offi cieel is geopend, zal de politie weer dagelijks surveil leren. Speelplaats verandert in parkeerterrein OUD ADE Een gedeelte van de speelplaats van de voormalige kleuterschool De Venneweide zal worden inge richt als parkeerterrein. Wat er met de leegstaande school gaat gebeuren is nog onduide lijk. Er is een gegadigde voor één helft, maar een gegadigde voor de andere helft heeft zich teruggetrokken. Als er geen koper is te vinden voor deze helft, dan zal de gemeente de school in zijn geheel verkopen. Het gebouw is geschikt als woonhuis, maar ook detailhan del is mogelijk. Cursus Het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 34 start binnenkort de cur sus „Meer durven leven De cursus is bedoeld voor degenen, die zich onze ker voelen of drempel vrees hebben. Deelname kost 60 gulden. Aanmel den kan telefonisch: 149180. Amnesty De Leidse Groep 184 van Amnesty International houdt een actie voor Walter Kan ia uit Tsje- choslowakije. Walter Ka- nia moet in juli 1988 2200 gulden betaald hebben voor zijn vrijlating. Hij zit sinds 1977 gevangen en is geadopteerd als ge wetensgevangene. Het gironummer van Groep 184 is 5376105. Spreekuur De Werkende Jongeren organisatie van de CNV houdt donderdag 5 febru ari een telefonisch mara thon-spreekuur. Van 10.00 tot 22.00 uur zijn medewerkers en kader leden bereikbaar onder telefoonnummer 015- 621631. Jongeren die pro blemen hebben met of vragen over het werk, het arbeidsbureau, de so ciale dienst, het mini mumjeugdloon of de te ruggave van belasting kunnen bellen. Belasting De Leidse Rechtswinkel helpt ook dit jaar gratis mensen met een gezins inkomen beneden 35.000 gulden met het invullen van het belastingaangif tebiljet. Tusen half febru ari en begin april zitten twintig vrijwilligers klaar in de Rechtswinkel aan de Ketelboetersteeg 10, tel. 071-130775. Drie wanhopige vrouwen stapten vorige week naar de Haagse kort geding-rechter om een eind te maken aan het permanent getreiter van hun agressieve ex- partners. Na hun scheiding worden ze nog voortdurend door hun mannen lastiggevallen. Ook Leiden behoort tot het arrondissement Den Haag. Volgens een woordvoerder van de Leidse politie heeft Leiden één of twee keer per jaar te maken met een inwoner die een straatverbod krijgt opgelegd. Helaas, deze enkele gevallen vormen geen uitzondering. Tientallen straatverboden zijn in de laatste jaren door diverse rechtbanken opgelegd aan mannen, die het leven van hun vrouwen tot een hel maakten. Bedreigingen, intimidatie, en lichamelijk geweld worden niet geschuwd om vroegere echtgenotes of vriendinnen berouwvol op de knieën te krijgen. Hoopten de slachtoffers dat ze eindelijk rustig konden gaan leven, de werkelijkheid bleek anders. In de rechtszaal waar de feiten nuchter moeten worden besproken, laaien de emoties dan ook weer hevig op. STRAATVERBOD ALS LAATSTE REDMIDDEL DEN HAAG/LEIDEN Halverwege de zitting in kinderen. Haar hand trilt vonnis houdt, moet hij haar als zé een glas water naar een paar honderd gulden beta- het Haagse Paleis °van haar lippen brengt. Haar len. Een ander, ingrijpender Justitie krijgt ze plotseling vader probeert haar te dwangmiddel is gijzeling. Ook kalmeren, maar heeft zijn emoties evenmin in be- een huilbui. Wie oplette, zag het al aankomen. Vanaf het moment dat ze dwang, naast haar advocaat plaatsnam, hield ze haar Dreigend heft hij zijn hand op hierom wordt verzocht, vrouw kan de man in dat ge val voor een bepaalde termijn laten opsluiten in het Huis van Bewaring, zodra deze zijn ver oordeling aan zijn laars lapt. springen. Zo'n verbod bete kent toch een inbreuk op de bewegingsvrijheid van de ge daagde. Men moet er ook niet teveel van verwachten. Het is niet het definitieve genees middel, maar eerder een hulp middel". Machteloos hpnpn nipt mPPr stil Pn naar ziJn vroegere schoonzoon Tenslotte presenteert de advo- benen niet meer Stil en ajs cjeze een botte, snerende caat mr. Robbers een lijst mei snakte ze naar adem. Nu opmerking maakt. De Haagse beeft ze over haar hele rechtbankpresident, lijf: een jongfe, blonde vrouw, moeder van twee caat i spulletjes, die de gedaagde uit beperkingen van het kort ge- de woning van zijn ex-vrouw zou hebben ontvreemd. Haar bontjas, sieraden en an- ding-vonnis aan. Als de man in kwestie zich niets van het straat- of contactverbod aan- tiek, moet hij eveneens aan trekt, staan anderen vrijwel SUSKE EN W1SKE DE HELLEGATHONDEN Mooi dit dar Monu n int er met tori uit Robbers, laat voor de zeker heid een beveiligingsman aan rukken. Deze neemt achterin het zaaltje plaats, op een stra- haar teruggeven. De man ont- tegisch punt, tussen de partijen kent die bezittingen te hebben in. gestolen, maar de president als stok achter de deur, sor- Ze verliest haar zelfbeheersing twijfelt aan zijn verklaring, teert in de regel weinig effect, als de rechter voor het eerst Uiteindelijk probeert de ge- Het incasseren van dwang- het woord „straatverbod" laat vallen. Wat denkt haar voor malige echtgenoot van zo'n biedt aan dat hij een paar za maatregel? Vindt hij dat te- ken wel wil retourneren. „U recht? „Terecht...", roept ze weet net zo goed als ik: Een seres dat je ex- man of -vriend opeens driftig, „terecht, hoe man is altijd een verliezer, in je tijdens zijn straatverbod denkt u dat ik het vind als hij wat voor zaak ook". stiekem toch heeft bezocht en me om de haverklap dreigt dat Aan het eind van de zitting lastiggevallen? Hoe vind je hij m'n buik in elkaar zal trap- pen?" machteloos. De dreiging met een dwangsom en lijfsdwang, daagde het met de rechter op sommen levert zonder meer al een akkoordje te gooien en problemen op als de gedaagde die niet kan betalen. Maar nog ernstiger: hoe bewijs je als ei- deelt mr. Robbers de partijen mee: „Zo weet ik wel genoeg". De belangrijkste feiten zijn hem nu bekend. Over een zo'n geval acuut geschikte ge tuigen? De politie, met name de wijkagent, ligt niet als een waakhond voor de deur. Hij Haar advocaat heeft de presi dent gevraagd om de man een week wijst hij vonnis. Deze opereert in de schaduw van dé jaar lang te verbieden zich in zaak is extra gecompliceerd feiten. Familie, een vriendin de straat van zijn cliënte te vanwege de ruzie rond de boe- of meelevende buren zijn ook vertonen. Ook de omgeving del en het hondje. Wie moet niet altijd binnen handbereik, rond de school kan in die pe- hij geloven: de man of de „De vrouw moet tijdens de zit- riode maar beter vermeden vrouw? Dat van het lastigval- ting (als er sprake is van een worden. Verder moet gedaag- len is hem wel duidelijk, al- executiegeschil, red.) waarma de het hondje teruggeven dat thans dat mag men aannemen, ken dat de man er was en dat hij vorig weekend bij het afha len van zijn kinderen mee nam. Het dier wil hij niet bod lijkt er dus wel te komen.. meer afstaan. „Je moeder Mr. Robbers vertelt, tussen De mogelijkheid om op basis zorgt niet goed voor hem", had twee zittingen in, dat hij in- van art. 1401 BW in kort ge- hij zijn kinderen gezegd. middels al heel wat straatver- ding een straat- of contactver- De raadsman vordert aan het boden heeft opgelegd. „Het bod te vorderen is niet nieuw, straatverbod tevens een komt zelden voor dat we een Vooral onder druk van de dwangsom te verbinden. Als verzoek afwijzen. Je moet er vrouwenbeweging (sinds 1982) de gedaagde zich niet aan zijn echter wel zuinig mee om- hebben evenwel steeds meer De kaarten zijn onder zijn is niet eenvoudig", concludeert ogen geschud. Dat straatver- mr. Robbers. slachtoffers hun toevlucht tot dit middel gezocht om een las tige, agressieve persoon dik wijls een (ex)partner uit hun omgeving te houden. De laatste jaren hebben de rech terlijke verboden derhalve in ons land een belangrijke plaats gekregen. Bij de Haagse uitgeverij Vuga js onlangs in de reeks „Recht, gezin en samenleving" een in teressant boekje (prijs: ƒ32,-) verschenen over het ver schijnsel straatverbod. De au teurs van deze studie, getiteld „Blijf uit mijn buurt", zijn de mrs. Joyce Hes, ondezoekster bij de vakgroep strafrecht van de Erasmusuniversiteit en Ka rin van Ringen, verbonden aan het kort geding-bureau van de Amsterdamse recht bank. De schrijfsters noemen het straatverbod een laatste red middel, een strohalm waaraan vrouwen zich vastklampen als praten en bemiddeling van derden niet meer helpt. Uit voerig gaan ze in op de rol van advocaten, de politie, maat schappelijk werkers en Blijf van mijn Lijf-huizen. De auteurs vinden het straat verbod op zich effectief om een moeilijke ex-partnér uit de buurt te houden. Gebleken is dat na tussenkomst van de rechter de meeste vrouwen geen last meer van hen onder vinden. „Toch moeten we met een dergelijke conclusie voor zichtig zijn tekenen Hes en Van Ringen hier onmiddellijk bij aan. „Zo kan de vrouw in de veronderstelling verkeren dat het straatverbod heeft ge holpen, terwijl de man weg bleef omdat hij een vriendin kreeg die niet wilde dat hij in de buurt van zijn voormalige ..•chtgenote rondhing". De on derzoeksters schrijven verder dat sommige mannen een be paald dwihgmiddel juist als een uitdaging ervaren en kij ken hoever ze kunnen gaan. Afstand Volgens Joyce Hes en Karin van Ringen zou het straatver bod ook kunnen dienen om een soort van afkoelingsperio de tussen partijen te bewerk stelligen. „In elke situatie, waarin een zekere gedwon gen afstand tussen mensen de gemoederen enigszins tot bedaren brengt en wat rust creeert, is het straatverbod het meest geeigende middel". Ze menen dan ook dat een maat regel als het straatverbod ef fectiever zal zijn naarmate deze meer als „eyeopener" functioneert voor de man. Veel wraakgevoelens zullen verdwijnen als hij de kans krijgt emotioneel meer afstand te nemen van zijn ex-partner. Mr Robbers is tot nu toe slechts één kcrt geding bekend waarin een man om een straatverbod vroeg. Het betrof hier een onenigheid tussen twee homofielen. In hun zaak hoefde hij geen vonnis te wij zen. Voor zijn ogen maakten zij het weer goed met elkaar In andere gevallen wijst hij soms ook geen vonnis. De ge daagde moet hem dan wel (plechtig beloven dat hij zich voortaan netjes zal gedragen. „Gebeurt dat niet dan hoeft de vrouw maar een kik te geven en het vonnis ligt klaar. Je moet als rechter eerder probe ren conflicten te sussen dan aan te scherpen", vindt hij. PETER VIERING Behalve een toch wel dikke portemonnee waren een duimstok en centimeter on ontbeerlijk voor het pu bliek. Want neem nu die ene mevrouw, die een wit wandmeubel prachtig vond: „Zou het gaan, denk je dat hij in mijn kamer past", vroeg ze wanhopig. Computer op postkantoor LEIDEN De computer doet zijn intrede op het postkantoor. Vanaf dinsdag 10 februari worden alle geldhandelingen aan de loketten met behulp van terminals afgewikkeld op de postkan toren en -agentschappen in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Roelofarendsveen, Hoogmade, Hazerswoude-Dorp, Hazerswou- de-Rijndijk, Koudekerk aan den Rijn, Warmond, Zoeterwoude, Oude Wetering en Rijpwetering. Voor de klanten verandert er niet zoveel, behalve dan dat er geen stempel meer wordt gezet op de betalingsstukken. Voort- ',aa^ drukt een printer de gegevens af. Automatisering van de ■•loketdiensten is volgens de PTT onder andere nodig omdat de •afgelopen jaren het aantal diensten enorm is gegroeid. Geauto- matiSeerde verwerkingsprocessen zullen leiden tot een betere en snellere administratieve afhandeling, zo stelt het bedrijf. LEIDEN Iets meer dan 14.000 mensen be zochten de Woon-Ideaal Beurs die de afgelopen vijf dagen werd gehou den in de Groenoordhal- len. Het waren er bijna duizend minder dan vo rig jaar. „Door de extre me koude hebben we dit jaar vooral de oudere garde gemist", verklaart L. Jonkers van bureau Expo Care, de organisa tor van de beurs. „De ou dere mensen hadden geen zin om er 's avonds uit te gaan". „Maar", zegt ze, „de standhouders waren te vreden. Ze hebben veel verkocht. Vooral de Chesterfield -meubelen en de moderne meube len waren in trek". De beurs werd voor de elf de maal gehouden. Dit jaar waren twee aparte tentoon stellingen te zien in de Groenoordhallen. De Leid se kunstenaar Fred Hansen exposeerde schilderijen, en er was een tentoonstelling van glazen meubelen en ge bruiksvoorwerpen. „Ook daar kwamen veel mensen op af", aldus Jonkers. „Vol gend jaar willen we weer een tentoonstelling hou den". Dan komen bepaalde stands ook op een andere plek te staan: „Sommige standhouders staan al jaren op dezelfde plek, en dat we ten de mensen. Het lijkt ons goed om dat eens te veran deren". Op de beurs stonden 65 on dernemers uit Leiden en omgeving en uit andere de len van het land. Stofzui gers, espresso-apparaten, strijkmachines, pannen, klokken, serviezen, bedden, keukens, vloeren en ui teraard allerlei soorten meubels werden gepromoot. De man van De Oude Doos, maker van „vergeelde fo to's in ouderwetse lijstjes", was wat hoopvoller ge stemd. Bijna elke vrouwelij ke voorbijganger sprak hij aan: „Ik heb iets heel moois voor u, mevrouw. Doe uw jas maar even uit, en trek deze prachtige iurk aan. Dan zet ik u op de foto". up de interieuroeurs stonden 65 ondernemers uit Leiden en omgeving en uit andere delen van het land. „Wat deze oude foto's met mebeuls hebben te maken? Mevrouw, dit is een inte- rieurbeurs". Naar de beurs, bij De Oude Doos een oude jurk aan trekken, even la chen, op de foto, de foto thuis op de kast zetten, en de huiskamer is net een beetje anders geworden. Waar een Woon-Ideaal Beurs al niet goed voor is. Boerhaave toont unieke telescoop In het Rijksmuseum Boerhaave in Leiden staat sinds kort een unieke achttiende eeuwse telescoop. Het museum heeft deze zo geheten Dollond-telescoop gekocht op een veiling van het Lon- dense veilinghuis Sotheby. Volgens het musuem is de meer dan manshoge telescoop om verschillende redenen zeer bijzonder. Het betreft een voorbeeldig staaltje van Engelse instrumentma kerij, aldus het museum. De telescoop is uitzonderlijk door zijn lenzen. In de achttiende eeuw had men veel last van verkleuring van het beeld dat men door de kijker van telescopen waarnam. John Dollond wist in 1757 een aantal lenzen van verschillende soorten glas zo bij elkaar te brengen, dat de verkleuringen bijna helemaal teniet werden gedaan. Jarenlang heeft de firma Dollond een patent gehad op deze vinding. Pas toen het patent verlopen was, konden anderen de vinding gaan gebruiken. Het Rijksmu seum aan de Steenstraat 1a is van dinsdag tot zaterdag van 10.00 tot 17.00 en op zondag van 13.00 tot 17.00 geopend. I

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7