Smogalarm en rijverbod in Berlijn Schip vol tunstmest n Rijn gezonken Regering Filipijnen verwacht steun grondwet Waite wellicht in handen van .ontvoerder nummer 1' Geen ontslagen bij Billiton Suriname BUITENLAND Qeidó&Qowiant MAANDAG 2 FEBRUARI 1987 PAGINA 5 )nderzeeër verliest iltrageheim sonarsysteem ONDEN Een Britse onderzeeër is in de ooicirkel een ultrageheim sonarsysteem wijtgeraakt, toen de 1.500 meter lange kabel -aaraan het apparaat werd meegevoerd door ïn Russische onderzeeër werd gebroken, lat meldde gisteren de Britse krant Mail on unday. Het is niet bekend of de Russische iderzeeër van de klasse Typhoon de kabel ïmde of er per ongeluk tegenaan voer bij ;n „kat-en-muis-ontmoeting" met de Brit in e Barentszzee voor de kust van de Russische avenstad Moermansk. Wanneer het incident ch voordeed, meldde het Britse zondagsblad iet. Het sonarapparaat kan vijandelijke hepen tot op een afstand van 160 kilometer aarnemen, aldus de Mail. De sonar behoort t de zorgvuldigst bewaarde geheimen van NAVO en Groot-Brittannië. RATTEN BEVOLKEN RECHTBANK VENETIË (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Het personeel van de rechtbank in Venetië heeft het werk neergelegd omdat op de gangen en in de werkruimtes grote ratten gesignaleerd zijn. De mensen willen pas weer aan de slag gaan, wanneer de laatste sporen van de ratten zijn verdwenen. Venetië lijdt al enige tijd onder een rattenplaag. De grote rat ten komen de gebouwen van de lagunestad binnen via de toiletten. De dieren zijn uiterst moeilijk uit te roeien. Ze hebben geleerd het vergif te vermijden dat de bestrijdingsdien sten gebruiken. Het Venetiaanse rchtbank- personeel heeft gevraagd om een grondige verbouwing van het oude justitie-complex. Volgens het personeel kan alleen op die ma nier voorkomen worden dat het ongedierte het gebouw binnenkomt. „Gorbatsjov in gevaar bij doorgaan SDI" STOCKHOLM De partijleider van de Sovjet-Unie, Michail Gorbatsjov, loopt het gevaar door de militairen te worden gewipt, indien bij de militai re top de indruk bestaat dat het Ame rikaanse Strategische Defensie Initia tief (SDI) wordt gerealiseerd. Dit heeft de nieuwe directeur van het SI- PRI, het in Stockholm gevestigde in ternationale instituut voor onderzoek naar vredesvraagstukken, Walter Stützle, verkalard. Volgens Stützle zal de militaire leiding in de Sovjet- Unie in geval van de realisering van een anti-raketdefensie in de ruimte de voortzetting van het wapenbe- heersings- en hervormingsprogram ma van Gorbatsjov niet steunen. BRITTEN ROLLEN COMPLOT IRA OP LONDEN De Britse geheime dienst heeft een complot ontdekt waarin het Ierse Republikeinse' Leger (IRA) met Libië samenwerkte om in Groot-Brittannië gevangenzittende terroristen te bevrijden, zo meldt de Sunday Times. Het Britse ministerie van binnenlandse zaken wilde er geen commentaar op geven. Vertegenwoordigers van het volksbureau (ambassade) van Libië in Rome zouden vorig jaar in Amsterdam en Parijs met leden van de IRA overleg hebben gepleegd over ontsnappingsmogelijkheden van Libische en IRA-gevangenen. Libië zou hebben aangeboden de operaties te financiëren die de IRA zou uit voeren. De geheime diensten van Frankrijk en Nederland, die van de ontmoetingen op de hoog te waren, alarmeerden hun Britse collega's, waarna de beveiliging van bepaalde Britse ge vangenissen werd vergroot. HUISARREST KORYAGIN MOSKOU De Russische dissi dent Anatoli Koryagin is van een werkkamp in Siberië overge bracht naar zijn woonplaats Charkov, waar hij nu onder huis arrest staat, zo heeft Andrei Sa- charov zaterdag bekendgemaakt. „Koryagin is niet echt vrij", al dus Sacharov. Vorige week kreeg de vrouw van Koryagin te horen dat zij bij de KGB in Charkov, in de Oekraïne, moest verschijnen, waar haar werd verzocht uitreis visa aan te vragen. Volgens bron nen gaf de KGB te kennen dat Koryagin alleen zou worden vrij gelaten als hij toestemde in emi gratie naar het buitenland. Radioactieve melkpoeder begraven HAMBURG Zo'n 3.000 ton West- duitse melkpoeder, die radioactief besmet is geraakt door de ramp in Tsjernobyl, zal op een vuilstort plaats begraven worden. Met deze beslissing is een einde gekomen aan een conflict tussen Beieren, Bremen en Noordrijn-Westfalen, aldus het dagblad Bild. Bremen en Noordrijn- Wesfalen, waar de melkpoeder noodgedwongen achterbleef nadat Egypte had geweigerd het besmette spul te importeren, hebben Beieren dringend verzocht de zending terug te nemen en zelf voor vernietiging te zorgen. De Beierse autoriteiten weigerden. (Van onze correspondent Rink Drost) IONN Een vrachtschip be iden met met 500 ton kunst- ïest is gisterochtend bij Dor- lagen in de Rijn gezonken, len matroos aan boord van at schip is daarbij verdron- en. Enige tijd heeft in ver- and met het ongeval het in- ?rnationale Rijn-alarm gegol- en. Dat werd echter in de >op van de dag opgeheven, mdat volgens het milieu-mi- isterie in de deelstaat Noord- jn-Westfalen de gevolgen leevielen. Het ongeval ge- eurde doordat een stroomaf waarts varende lege tanker uit et roer liep. De tanker boor- e zich in het voor anker lig- ?nde Duitse vrachtschip osa, dat binnen een minuut >nk. Het schip was geladen iet een stikstofpreparaat, dat Is kunstmest wordt gebruikt. .an de lading is vermoedelijk 10 ton in het water opgelost. anvankelijk werd gevaar de drinkwatervoorzie ning gevreesd, omdat de iaf unstmest goed in water op- iei sbaar is. In de praktijk was :oe verdunning echter zo groot, nai n er geen direct gevaar voor ou kwaliteit van het water be- ond. PI Iders op de Rijn botste een Pnederlandse tanker tegen een ridere schip, waarbij 40 ton eriwe olie in de rivier terecht- ijk^vam. Volgens de politie be- enjond er geen gevaar voor mi- iuvervuiling, omdat de ruwe ie in contact met water snel O Jprd wordt, in korrels veran- rt en naar de bodem zakt. 'olitie zoekt bij 5BC naar „mol" pionage-project (Van onze correspondent) LASGOW Een speciale fdeling van Scotland Yard eeft het afgelopen weekeinde et Schotse hoofdkantoor van e Britse omroep BBC door- >cht naar documenten, die te ïaken hebben met de omstre- en documentaire over de ritse spionagesatelliet Zircon. e politie-inval heeft een golf an verontwaardiging losge- laakt onder Britse journalis- n en politieke tegenstanders an de regering-Thatcher. Zij >reken grote vrees uit voor vrijheid van meningsuiting, e meeste van de films, video- anden, documenten en aante- eningen zijn gewijd aan de Dcumentaire serie „The Se- et Society". Een van de zes ^ogramma's van deze serie jas gewijd aan de omstreden pionagesatelliet. De uitzen- ing van dit deel werd. na Ware politieke druk, verbo- :n door de BBC-directie. De aker ervan, Duncan Camp- 11, schreef er daarom over in ;t linkse blad New States- rcon zou moeten gaan fun- ren als een elektronische af- listerpost van communicatie de Sovjet-Unie, Oost-Euro- en het Midden-Oosten. Het oject was buiten medeweten in het parlement opgezet, olgens een Londense zon- igskrant zijn vanwege de on- wenste publiciteit alle Zir- inplannen nu in de prullen- land gegooid. e Britse regering is nu op t>ek naar de „mol" die de ge- ?imen een journalist Duncan ampbell heeft verklapte, cht dagen geleden deed de jecial Branch al huiszoeking j de New Statesman en in de oning van Campbell in Lon- :n. Maar Thatchers politie >nd daar blijkbaar niets dat iar op het spoor van de „ver der" bracht. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Honderddui zenden Westberlijners voelen zich sinds giste ren ernstig in hun vrij heid beknot: ze hebben een autorijverbod opge legd gekregen, dat in elk geval tot en met vandaag van kracht is. De lucht in Berlijn is letterlijk „om te snijden". De oorzaak moet worden ge zocht in de met bruinkool ge stookte centrales in de om ringende DDR, continube drijven in en buiten Berlijn en het dichte verkeer, en dat alles in combinatie met de weersomstandigheden. Al leen openbaar vervoer, taxi's, wagens van politie en hulp diensten en milieuvriendelij ke katalysator- en dieselau to's mogen bij alarmfase 1 in Berlijn onbeperkt rijden. Elektriciteitscentrales en be drijven met eigen stookin- stallaties hebben opdracht gekregen over te schakelen op zwavelarme brandstoffen. In alle openbare gebouwen mag de maximale tempera tuur 18 graden Celsius bedra gen. Particulieren hebben het verzoek gekregen de ver warming eveneens een paar graden lager te stoken. Via radio en televisie is aangera den, de vensters gesloten te houden. Mensen met hart- en vaatziekten en met ziekten aan de luchtwegen kunnen beter binnen blijven. De alarmfase geldt alleen voor West-Berlijn. Aan DDR-zijde zijn geen maatregelen geno men. De kans dat de smog onze richting komt uitgedre ven, wordt zeer klein geacht. Super-macho 's in mannen modebeeld PARIJS Na de dames waren het afgelopen weekeinde bij de Parijse modeshows de heren aan de beurt. Zoals gewoonlijk ver vooruit lopend op de zaken, werd de mode voor herfst en winter van 1987 getoond. Jean-Paul Gaultier laat de mannen er stoer bijlopen in uniform-achtige creaties. Het ensemble op de foto links be staat uit een zwart lederen jack met spijkerbeslag op de elleboog, een paar zwarte handschoenen en een paar zwaar beslagen kniehoge laar zen. Het geheel wordt gecom pleteerd door een metalen ge zichtsmasker met een badge van de Greater Manchester Police; de drager ervan zou zó kunnen figureren in Star Wars of Star Trek. Montana's creaties lijken ook alleen weggelegd te zijn voor super-macho-mannen. Zo toonde hij een zwart lederen jack met opgevulde schouders en kraag, dat over een nauws luitende broek wordt gedra gen, ook weer van zwart leer, met een verstevigde kniepar tij. Handschoenen en louche zonnebril vervolmaken het beeld. De hard-look creaties werden afgewisseld met wat meer geklede, vaak conventio nele ensembles. Lanvin kwam bijvoorbeeld met een vrij ge matigd geheel: een driedelig licht kostuum van rechte snit, waarbij de acessoires; een cow boyhoed en dito laarzen, voor de originaliteit zorgen. Jean- Paul Gaultier liet zien dat de rok voor de man nog steeds niet „uit" is en combineert een zwart gestreept lang exem plaar met een blazerjasje, uit gevoerd in wit katoen, waarbij een witte pothoed hoort (foto rechts). Voorstanders van de Filipijnse president Corazon Aquino waren zaterdag op een massale bijeenkomst, waarbij de president haar toehoorders aanspoorde om in te stemmen met de nieuwe grondwet. (Vervolg van de voorpagina) MANILA De ontslagen minister van defensie En- rile heeft gezegd dat de goedkeuring van de nieu we Filipijnse grondwet de betrekkingen met de VS onder druk zou zetten. Enrile doelt op een passa ge in de wet over het kernwapenvrij houden van Filipijns grondgebied. „Als de grondwet wordt gera tificeerd, kunnen schepen die door kernenergie worden aan gedreven en die kernwapens aan boord hebben of vliegtui gen met kernwapens niet meer op de Amerikaanse mili taire bases op de Filipijnen ko men", zei Enrile in een vraag gesprek voor de Amerikaanse televisie. Joker Arroyo, secretaris van Aquino, verklaarde echter: „Als de VS de aanwezigheid van die kernwapens toegeven, wellicht ontstaat dan een pro bleem. Maar zolang dat niet gebeurt, zo stelt Aquino, komt de kwestie van de militaire ba ses pas aan de orde in 1992 als het verdrag afloopt". „Als bij een eventuele inspec tie blijkt dat op de bases inder daad kernwapens zijn opgesla gen, zal de Filipijnse regering moeten besluiten of die kern wapens het landsbelang die nen. Dat wordt een interessan te discussie". Inmiddels heeft ex-president Marcos laten weten dat frau duleuze praktijken het openen van de stembussen vooraf zijn gegaan. De verdreven dictator beweerde dat ambtenaren van de regering en van de stad Manila tién gulden aangebo den hadden gekregen als zij beloofden voor de grondwet te zullen stemmen. Het referendum wordt gehou den tegen de achtergrond van een mislukte couppoging: het leger is in de hoogste staat van paraatheid gebracht om te wa ken tegen laatste pogingen van muitende militairen die trouw zijn gebleven aan Marcos om de gang naar de stembus te verstoren. De regering verwacht een overweldigend „ja" voor het 20.000 woorden tellende hand vest. Met de nieuwe grondwet zou het constitutioneel bestuur worden hersteld in een land dat Aquino sinds 25 maart met nagenoeg dictatoriale bevoegd heden heeft geregeerd. Uit een opiniepeiling zou blij- (Vervolg van de voorpagina) BEIROET Volgens de Britse journaliste Julie Flint, een van de weinige westerse journalisten die nog in West-Beiroet ver blijven, heeft de Britse bemiddelaar Terry Waite moeilijkheden met de Is lamitische Jihad, omdat hij niet heeft kunnen vol doen aan hun eis om ze ventien in Koeweit gede tineerde terroristen vrij te laten in ruil voor de vrij lating van de Amerikaan David Jacobsen in novem ber '86. „De belangstelling van de Isla mitische Jihad concentreert zich op drie Libanezen die zich onder die zeventien bevin den," aldus Flint, die onder mer schrijft voor The Guardi an. Eén van de drie zou de neef zijn van Imad Mugniyeh, de man van wie wordt aange nomen dat hij Waite gevangen houdt. Mugniyeh is door het Ameri kaanse blad US News and World Report genoemd als „ontvoerder nummer 1" in Li banon. Mughniye, een man van ongeveer 40 jaar en vader van vijf kinderen, is lid is van de pro-Iraanse Hezbollah Partij van God. Volgens het blad, dar zich beroept op bronnen binnen de inlichtin gendiensten in het Midden- Oosten, leeft Mughniye, wiens foto nog nooit is gepubliceerd, op een geheime plaats en geeft hij bevelen aan zeven mede werkers. Hij krijgt zijn op drachten van de Iraanse pre mier Moussavi. Mughniye wordt er onder meer van ver dacht de kaping van het Ame rikaanse TWA-toestel in Bei roet op touw te hebben gezet. Daarbij werd in juni 1985 een Amerikaanse militair gedood. De aanhouding van een van de kapers van dit vliegtuig in West-Duitsland was vorige maand aanleiding voor de ont voering van twee Westduitsers in Libanon. In een brief aan bondskanselier Kohl zouden de beide ontvoerde Duitsers hebben bevestigd, dat hun ont voerders de vrijlating van de man, Mohammed Ali Hamadi, eisen. De regering in Bonn weigerde commentaar op het bericht te geven. Zaterdagavond dreigde een ondergrondse groepering in Libanon drie Amerikanen en de Indiër te doden, tenzij Is raël 400 gevangenen vrijlaat en deze binnen een week met een vliegtuig van het Rode Kruis naar Syrië laat vertrek ken. Over welke 400 gevange nen het precies gaat, tast men nog in het duister. Woordvoer ders in Zuid-Libanon zeiden dat er mogelijk 400 gevange nen, van wie de meesten Liba nese sji'ieten zouden zijn, vast zitten in het Zuidlibanese dorp Al Khiam. De gevangenis wordt bewaakt door de Zuidli banese Leger-militie (SLA), die door Israël wordt opgeleid en gesteund. De Israëlische minister van defensie Yitzhak Rabin verwierp de eis met de mededeling dat Israël nooit met terroristen zal onderhan delen. Geweld Een agent rent In de Pakistaanse stad Karachi achter oproerkraaiers aan. Bij gewelddadigheden in Karachi zijn dit weekeinde vijf mensen om het leven gekomen. LIP DEN HAAG/PARAMA RIBO De Billiton- maatschappij Suriname ziet geen aanleiding om zich terug te trekken uit Suriname, ondanks de energiecrisis en de slechte situatie waarin de bauxiet-industrie ver keert. Ook zullen er geen ontslagen vallen. Dit heeft de directie van het bedrijf, een dochtermaatschap pij van Shell, gisteren in Para maribo verklaard tegenover de Billiton-mijnwerkersbond. Het bauxiet-bedrijf Suralco maakte onlangs bekend dat het 1 februari 600 werknemers op non-actief zou stellen. Het besluit werd genomen in ver band met de energiecrisis in het land als gevolg van de aanslag op een hoogspannings leiding tussen de waterke- rachtcentrale in Afobakka én Paramaribo. Door het uitvallen .van de elektriciteit moest de alumini umsmelter in de fabriek Para- nam, waaraan ook Billiton bauxiet levert, worden stilge legd. De politieke partijen in Suri name hebben gisteren voor het eerst sinds de militaire machtsovername op 25 februa ri 1980 weer vrij kunnen ver gaderen. In afzonderlijke openbare bij eenkomsten gaven voorzitter Henk Arron van de NPS en Jaggernath Lachmon van de VHP hun kiezers uitleg over het akkoord dat vorige week is bereikt in het Topberaad over de manier waarop parle mentsverkiezingen zullen worden gehouden. ken dat 71 procent van de kiesgerechtigden voor ratifica tie van de grondwet is, 15 pro cent tegen en 14 procent geen mening heeft. Regeringsfunc tionarissen zeiden al tevreden te zullen zijn met een krappe marge van 60 procent. Andere woordvoerders ver wachten dat Aquino nog meer steun voor haar grondwet zal krijgen na de mislukte coup poging van de afgelopen week. Een overweldigende meerder heid voor de nieuwe grondwet zou de beschuldigingen logen straffen als zou Aquino rege ren zonder mandaat van het volk. EL PAIS: Spanje werkt in het geheim aan atoombom BARCELONA Spanje heeft de afgelopen twintig jaar in het diepste geheim maar systematisch en onophoudelijk gewerkt aan opbouw van technolo gie en infra-structuur, die het land in staat stelt om vrijwel onmiddellijk een atoombom te bouwen. Dit heeft de gezaghebbende Madrileense ochtendkrant El Pais dit weekeind be richt. Spanje kan aan een eigen atoombom werken, omdat het land weigert het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens te ondertekenen. Ook de huidige socialistische regering van premier Felipe Gonzalez heeft tot nu toe allerlei excu ses verzonnen om niet over te het gaan tot ratificatie van verdrag. Volgens de socialisten is hét verdrag „vernederend" omdat het door de grootmach ten dwingend aan de rest van de wereld is opgelegd. Volgens El Pais bezit Spanje momen teel de installaties, de brand stof en de technologie voor de fabricage van de bom. De hui dige Spaanse minister van de fensie, de socialist Narsis Ser- ra, ontkende op 12 maart 1985 in het Spaanse parlement hardnekkig het bestaan van een dergelijk project. Maar volgens El Pais is die ontken ning radicaal in strijd met de werkelijkheid.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5