Lubbers roept op tot strijd tegen „normvervaging" Leerma: ,Vrom JS niet Sloop- flJP jekkage in entrale )odewaard CDA-commissie wil volksverzekering 'ilburger (21) dood na H ïitgelokte vechtpartij Tienduizend schepen in wrakkenregister DE GANG Staking door 300 stukgoedwerkers BINNENLAND fazidóaOowiant MAANDAG 2 FEBRUARI 1987 PAGINA 3 ESLIJSTEN EWEIGERD IEUWARDEN Voor het eerst ids twintig jaar worden Friestalige •slijsten voor de Provinciale-Sta- verkiezingen geweigerd. Bij de ie partijen die op de voorlopige ?slijsten geheel of gedeeltelijk Frie- plaatsnamen achter de kandidaten ïbruiken, de FNP (Frysk Nasjonale ms-trtij), de PvdA en klein links in een elo-kombineerde lijst van PSP/PPR en jngPN, is hierover verontwaardiging s'Atstaan. Het besluit betekent dat de het eerst in haar bestaan een Nederlandstalige lijst komt. in het weigeren ligt een besluit van afdeling rechtspraak van de Raad in de State van vorig jaar maart ten ndslag. Rietkerk-penning voor 3000 Molukkers DEN HAAG/CAPELLE A/D IJSSEL In 65 gemeenten in Nederland zijn afgelopen zaterdag aan in totaal 3000 Molukkers herdenkingspenningen uitgereikt. De zogenaamde Rietkerk- penningen, genoemd naar de vorig jaar overleden minister van binnen landse zaken Koos Rietkerk, zijn be stemd voor Molukkers die in 1951 en 1952 in groepsverband naar Neder land zijn gebracht. Onder deze groep bevindt zich een groot, aantal ex- KNIL-militairen. Twaalf Haagse Molukkers kregen zaterdag in het Oude Stadhuis Bij de herdenkingspenning behoort een aan de Groenmarkt de Rietkerk-penning uitgereikt. jaarlijkse toelage van 2000 gulden. In Den Haag kregen twaalf Molukkers de Rietkerk- penning overhandigd door de als loco-bur gemeester optredende wethouder J. Heems kerk. Afgelopen november had koningin Beatrix in Den Haag de penning al aan ze ven Molukkers uitgereikt. Tijdens de uitreikingsplechtigheid in Capel- le a/d IJssel maakte de voorzitter van de Molukse wijkraad duidelijk dat het geduld van de Molukkers in Capelle met betrek king tot hun slechte woonomstandigheden op is en dat zij niet langer meer kunnen wachten op initiatieven vanuit Den Haag voor de verbetering van de 128 woningen van de Molukse wijk in Capelle. Burge meester en wethouders van Capelle willen ruim negen miljoen gulden uittrekken voor het opknappen van 228 woningen in de Mo lukse wijk. van loei* JEN HAAG Staatsse cretaris Heerma van isblkshuisvesting bestrijdt na4t de financiële admini stratie op zijn departement ed%n complete puinhoop is. bé-Vrom is een stevig huis, slooprijp, maar wel de iet enig achterstallig on- eëerhoud", aldus de be- bn- indsman gisteren voor e AVRO-radio. eerma reageerde daarmee op ■cente uitspraken van de rdi >orzitter van de Tweede-Ka ercommissie voor de Rijks zei' tgaven, de D66'er Engwirda. rigwirda stelde dat de admi- stratie op het ministerie van ROM een nog grotere chaos dan nu al wordt veronder- eld. eerma erkende voluit dat er eel wat moet gebeuren om de Iministratieve organisatie en •et financieel beheer op het linisterie weer op orde te rijgen. Hij zei te verwachten at die gezondmakingsoperatie in tot twee jaar in beslag zal emen. m ODEWAARD Uit het re- ■ftorvat van de kernenergie- Htntrale in Dodewaard is eer- Her deze week tijdens werk- I lamheden aan het koelwater- isteem ongeveer '4.000 liter lcoelwater weggestroomd. Vol- 00 ins een woordvoerder van de te sntrale, die dit zaterdag be- astigde, is dat koelwater ove- [ens nauwelijks radioactief, ïdat Dodewaard sinds medio -ïuari uit bedrijf is in ver- and met de jaarlijkse splijt- ofwisseling. Van een ongeval volgens hem absoluut geen 1 irake. Ook bestond er geen "9 -vaar, dat de reactorkern roog zou komen te staan. Het de k kon na korte tijd worden de rdicht. DEN BOSCH De norm vervaging in onze maat schappij is volgens pre mier Lubbers momenteel de grootste zorg van het kabinet. „Die normverva ging leidt tot een keten van criminaliteit, een ke ten die radicaal moet worden doorbroken", zei de premier zaterdag tij dens een vergadering van de CDA-partijraad in Den Bosch. „Er zal weer vol strekte duidelijkheid over ons normenstelsel moeten komen. Dat is niet alleen de verantwoordelijkheid van de overheid, maar ook van alle burgers en van bedrijven, organisa ties en instellingen". Lubbers reageerde in zijn toe spraak ook op uitlatingen van PvdA-leider Wim Kok over de „bitter onrechtvaardige be zuinigingen", met name in de zorgsector. Volgens Lubbers Erobeert het kabinët de zwak- en in de samenleving juist te ontzien. „Wij geven tot en met 1990 twee miljard extra uit voor de aow en 900 miljoen extra voor de bijstand. En bo vendien is er ondanks de be zuinigingen nog altijd sprake van groei in de uitgaven voor bejaardenbeleid en volksge zondheid". De CDA-bijeenkomst stond grotendeels in het teken van de campagnestart voor de sta tenverkiezingen van 18 maart. Tevens verwelkomden de christen-democraten een nieu we partijvoorzitter in de per soon van de 44-jarige drs. Wim van Velzen. Hij is de opvolger bander Van Velzen, die pas van oud-voorzitter drs. Piet sinds 1980 CDA-lid is (hij was Bukman, die vorig jaar juli mi- voordien partijloos, hoewel hij nister van ontwikkelingssa- zich altijd verwant voelde met menwerking werd. De Bra- de KVP), kreeg van de plaat- DEN HAAG Geleide lijk aan moet het huidige stelsel van ziektekosten worden vervangen door een volksverzekering voor iedereen, waarin naast een groot deel van het huidige ziekenfondspak ket ook verstrekkingen in de sfeer van de AWBZ en de maatschappelijke dienstverlening worden opgenomen. Dat staat in een rapport van het we tenschappelijk bureau van het CDA, dat woensdag wordt gepubliceerd. Het gefaseerde plan voor een „volksverzekering voor medi sche basiszorg" dient volgens de CDA-commissie uit te mon den in een nieuwe Algemene Wet Ziektekosten. De Tweede Kamer is verdeeld over de vraag wat er met de meevaller van 150 miljoen bij de zieken fondsen moet gebeuren. De woordvoerders van VVD en PvdA, de kamerleden Nijhuis en Müller-Van Ast, hebben dit weekeinde voor de Tros-radio verklaard dat dit geld aan de particulier verzekerden terug betaald moet worden. Het CDA-kamerlid Lansink meen de daarentegen dat dit bedrag moet worden aangewend om de sterk stijgende kosten van de vergrijzing te financieren. selijke CD A-afdelingen 1731 van de 1764 uitgebrachte stem men. Hij was de enige kandi daat, omdat het Tweede-Ka merlid Huib Eversdijk zich eind vorig jaar terugtrok als tegenkandidaat. In zijn eerste toespraak als partijvoorzitter zei Van Velzen nadrukkelijk dat de komende statenverkiezingen vooral een provinciaal karakter moeten dragen. „Zij vormen geen her kansing voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer, wat de PvdA graag wil. Het zijn ook geen verkiezingen waarin de Eerste Kamer centraal staat, zoals de VVD heeft ge suggereerd. Statenverkiezin gen zijn voor ons statenverkie zingen". Niettemin konden Lubbers en Bert de Vries in hun toespra- Premier Lubbers in gesprek met de nieuwe partijvoorzitter Van Velzen tijdens het CDA- partijcongres. ken niet om de nationale poli tiek heen. De Vries riep de or ganisaties van werkgevers en werknemers op, in het komen de voorjaarsoverleg met het kabinet „meerjarenafspraken te maken voor het terugdrin gen van de werkloosheid tot 500.000 in 1990". Ook stelde hij het kabinet voor, grondig te zoeken naar mogelijkheden om particuliere bedrijven in te schakelen bij de bouw van tunnels, bruggen en wegen. Ten slotte benadrukte De Vries het CD A-standpunt, dat niet alle kleine gemeenten au tomatisch bij grotere moeten worden gevoegd. „Herindeling moet pas plaatsvinden wan neer aangetoond wordt dat dit echt nodig is om de gemeente lijke taken goed te kunnen uit voeren", aldus De Vries. 'ILBURG De 21-jarige E. van de Hout uit Tilburg is zaterdag 'erleden aan de gevolgen van een vechtpartij die in de nacht "e in vrijdag op zaterdag plaatsvond. Het slachtoffer had de ichtpartij samen met een 20-jarige metgezel uitgelokt na afloop ön een feestje. Van de Hout kreeg op straat een klap van een l-jarige stadsgenoot en kwam daarna ongelukkig met zijn oofd op de straatstenen terecht. Toen de 18-jarige sloeg, was hij oor Van de Hout en zijn metgezel in het nauw gebracht. Hij is irom wel verhoord door de politie, maar niet aangehouden. )pen tbc bij peuterleidster econstateerd in Stadskanaal LDSKANAAL In Stadskanaal wordt deze week een groot ?rculose-onderzoek verricht. Tot het onderzoek is besloten (dat open tuberculose bij een peuterleidster was aangetroffen. 2 Qderzocht worden collega's, peuters en vrijwilligers van haar hooi. Ook de ouders van de peuters worden bij het onderzoek [trokken. De peuterleidster werd omstreeks half december vo- g jaar ziek en is inmiddels voor behandeling in een ziekenhuis igenomen. ADVERTENTIE 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON IE KNOLLEN DEN HELDER Tijdens een zaterdag in Den Helder gehouden symposium is Nederlands eerste wrakkenre gister gepresenteerd. Dit register, waaraan ruim een jaar is gewerkt, bestaat uit een computerprogramma met informatie over 10.000 gelokaliseerde en geïdenti ficeerde scheepswrakken in de havens en kustwateren van ons land en over Nederlandse marineschepen in wateren over de hele wereld. Het opstellen van alleen het programma heeft ruim 100.000 gulden gekost. Dit eerste Nederlandse wrakkenregister is qua opzet enig in de wereld. Het geeft niet alleen de plaats en benaming van een ge vonden wrak aan, maar ook informatie over de eigenaar, de reisbestemming, de lading aan boord en over waar een eerdere beschrijving van het wrak te vinden is. Het register beoogt onder meer een wrak dat in onderzoek is af te bakenen voor andere onderzoekers. Het register kan geraad pleegd worden door ieder die dat wenst. Het wrakkenregister en het symposium zijn een initiatief van R. Donker, directeur van het Helderse duik- en bergingsbedrijf Dreg Surveying. Het sym posium trok bijna 300 belangstellenden. Groot 1 evenzovele schouderklopjes had hij in ontvangst mogen nemen. Massaal had men voor hem geap om hem geluk met zijn benoeming tot am bassadeur van de Europese Gemeenschap in Japan. Dries van Agt was zaterdag niet voor niets naar de CDA-bijeenkomst in de sporthal te Den Bosch geko men. Ruud was nu wel de grote man, maar de CDA- achterban was Dries toch nog niet vergeten! Naast de garderobe, vlak bij de uitgang, ontwaarde hij opeens Piet van Zeil, in ge sprek met een paar journa listen. Van Zeil, de man die in de jaren zeventig de KVP leidde, die jarenlang kamer lid was, vervolgens staatsse cretaris van economische za ken werd en thans burge meester van Heerlen is, zag Dries al vanuit zijn ooghoe ken aankomen. Vriendelijk als altijd drukte Piet hem de hand, maar dat was voor de toekomstige EG-ambassa- deur niet genoeg. Hij trok de voormalige KVP-voorzitter mee in een hoekje naast de garderobe en zei toen, zo luid dat iedereen in de om geving het wel móést ver staan: „Piet, jongen, ik zal je nooit vergeten, want jij bent degene diemij groot hebt gemaakt! Wat jij indertijd als partijvoorzitter voor me hebt gedaan, was in één woord fantastisch! Zonder jou was het me niet gelukt om groot te worden". Van Zeil lacht verlegen. „Ja, ja, zo is het wel goed", zegt hij en steekt joviaal een groetende hand op. Van Agt loopt de deur uit en kijkt niet meer om. Voor hem staat de namid dagzon als een helderrode bal aan de vrieshemel. Een ondergaande zon, geen rij zende. Groot 2 Intussen heeft Ruud Lub bers zich naar een boven zaaltje gespoed, waar CDA- bestuurders, bewindslieden en journalisten zich te goed doen aan drankjes en scha len met hapjes. Ook Lubbers is tevreden. Want even daarvoor, tijdens de verga dering van de partijraad, is op niet mis te verstane wijze duidelijk gemaakt welke rol hij in de landspolitiek speelt in vergelijking met zijn voorganger Van Agt. In een interview met het weekblad „Vrij Nederland" had Van Agt vorige week gezegd dat Lubbers in feite niet aan z'n eigen karwei werkt, maar slechts bezig is met het vol tooien van het karwei dat hij, Dries, al was begonnen. Die uitspraak heeft in de CD A-top nogal wat irritaties verwekt. De zaak werd za terdag dan ook, en plein CDA-public en in het bijzijn van Van Agt, rechtgezet. Zo wel de nieuwe partijvoorzit ter Wim van Velzen als CDA-fractieleider Bert de Vries benadrukten in hun toespraken dat het karwei van Lubbers ook écht van Lubbers is en van niemand anders. Met andere woor den: Van Agt kan zijn paten trechten wel vergeten. Reces „Ik stel voor donderdag niet te vergaderen", snerpte ka mervoorzitter Dolman begin vorige week door 's lands vergaderzaal. Hoezo niet vergaderen? Zijn er soms geen onderwerpen meer, ot houden de kamerleden het verder gewoon voorgezien Het eerste blijkt het geval: er waren eenvoudig onvol doende onderwerpen om de Kamer drie dagen aan het debatteren te houden. Woensdag om half drie Redactie: Frans Weerts Bijdragen: Dick van Rietschoten en Ed Figee 's middags was reeds alles afgehandeld en konden de parlementairiërs weer huns weegs gaan. Navraag op de afdeling voorlichting leert ons dat de malaise in de kameragenda ook de komende weken blijft. Er zijn nauwelijks nog wetsontwerpen of nota's, waar de parlementariërs zich gewoonlijk dagenlang in kunnen vastbijten. De ko mende twee vergaderweken kunnen nog wat restonder- werpen worden behandeld, maar daarna (nog twee we ken voor het krokusrecesis de bron vrijwel opgedroogd. „Tja", verzucht de voorlich ter die ons te woord staat: „Als het zo doorgaat, kun nen we over twee weken al weer met reces gaan". De vergadermalaise aan het Binnenhof heeft inmiddels wel de volgende de grap op geleverd: Weet je waarom het CDA de slogan „Laat Lubbers z'n karwei afmaken" niet meer gebruikt? Omdat het af is. Kroongeschil Op de kameragenda staat deze week een debat over de „Tijdelijke Wet Kroonge- scbillen". Dat is saai, maar wel heel belangrijk. Waar draait het om? Het Europees Hof van Justitie heeft on langs in een uitspraak be paald dat het Nederlandse Kroon beroep niet deugt. Te gen allerlei beslissingen van de overheid kan men in ons land in beroep gaan bij de Kroon. Officieel is dat bij de koningin en het kabinet, maar het komt er in de praktijk op neer dat zo'n be roep in eerste instantie wordt behandeld door de Raad van State. De Raad buigt zich over een dergelijk „Kroongeschil" en brengt dan aan de Kroon advies uit over de te nemen beslissing. Vervolgens doet de Kroon een uitspraak. Het Europese Hof van Justi tie vindt dit een merkwaar dige procedure, omdat de Kroon geen onafhankelijke rechter is. Hoe kan de over heid nu beslissen over een geschil waarbij zij zelf een der partijen is? Het kabinet heeft daar wel begrip voor en is dus wel bereid de pro cedure te veranderen. Maar het probleem daarbij is dat het Kroonberoep in een hele reeks afzonderlijke wetten is geregeld, zoals de Hinderwet en de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Die zijn onmoge lijk op korte termijn te wijzi- f en en dus is er een tijdelij- e tussenoplossing nodig. Die staat nu in de „Tijdelijke Wet Kroongeschillen". Ter illustratrie: elk jaar behan delt de Raad van State ruim 13.000 Kroongeschillen. De Kamer deze week Morgen en woensdag is de Kamer zoet met het om vangrijke debat over de wet kroongeschillen. Voor don derdag staan twee onder werpen op de agenda. De ene betreft de wettelijke in voering van de ademanaly- se-apparatuur bij alcoholcon troles, per 1 oktober. Die elektronische ademtest gaat de kostbare en tijdrovende bloedproef vervangen. Voorts wordt die dag gede batteerd over de voorgeno men opheffing van de hoge re landbouwschool in De venter. ROTTERDAM De der de week van acties in de Rotterdamse haven tegen het dreigende ontslag van 350 stukgoedwerkers is vanmorgen begonnen met stakingen bij de bedrijven Seaport Terminals in de Brittanniëhaven (100 man) en Multi Terminals (200 man) in de Waalha ven. Zaterdagmiddag werd voor de vijfde keer in een beperkt aantal dagen het werk in het containero verslagbedrijf ECT in Rot terdam enige uren neer gelegd. Dat gebeurde zo wel op de terminal aan de Eemhaven als op de hy permoderne Deltatermi- nal op de Maasvlakte. Tij dens de werkonderbre king hebben de werkne mers van ECT gesproken over de problemen bij het bedrijf. Volgens de direc tie van ECT moeten bij het bedrijf, waar veertien honderd mensen werken, 250 arbeidsplaatsen ver vallen als er niet flink be zuinigd kan worden op de arbeidsvoorwaarden Zoon steekt vader neer VLAARDINGEN Een 23- iarige man uit Vlaardingen heeft gistermiddag zijn 74-jari- ge vader in diens woning in Vlaardingen met een mes om het leven gebracht. Na de ge beurtenis verliet de dader de woning en meldde zich enige tijd later bij de politie van Rot terdam.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3