Bevolkmg^ilijjijnen steunt president Aquino Schat 5erfect chaats- w eekeinde KW', Leidenaar uren bekneld in auto !erry Waite wil geruild noch vrijgekocht worden ZUURKOOLEN ZUURKOOLSPEK Maandag 2 februari 1987 78e jaargang no. 23721 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (ind. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar I. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1. 0,64 per mm, kleintjes I. 0,45 per mm. HET WEER Veel bewolking en mogelijk wat regen en ijzel. Minimum temperatuur van min 1 graad in Zeeland tot min 6 in het noordoosten. Middagtempera- tuur ongeveer 4 graden. Zwakke tot matige zuiden wind. Zon op: 08.19; onder: 17.30. Schev. hoog water: 6.24 en 18.42; laag water: 2.03 en 14.35 uur. WA*90 INTPLOFFING IN (ELFT 'es doden bij eeks branden EN HAAG Bij een reeks •anden zijn de afgelopen da rn zeker zes mensen om het ven gekomen. i Delft ontstond vanmorgen :n brand door een ontplof- ng in een woonhuis. Twee annen verloren hierbij het ven. Het eerste slachtoffer •erleed ter plaatse en het reede bezweek later aan vare brandwonden in het liderziekenhuis te Rotter- im. De Delftse politie kon inmorgen nog geen medede- ïgen doen over de identiteit de slachtoffers. iwoners van de bovenver- eping kwamen door Brandweer lieden brengen het stoffelijke overschot van een 23-jarige man naar buiten. De man kwam om het leven toen hij zijn éénjarige zoontje uit het brandende huis wilde redden. DE AANSLAG" WINT GOLDEN GLOBE 99 HOLLYWOOD Fons Rademakers' film „De Aanslag" heeft zaterdag in Hol lywood de Golden Globe gewonnen als „beste buitenlandse speelfilm". Het is de eerste keer dat die onderscheiding, die wordt gegegeven door de in Hollywood wer kende buitenlandse filmcritici, aan een Nederlandse film wordt gegeven. „De Aanslag" is gebaseerd van de Golden Globes op het gelijknamige komen vaak overeen boek van Harry Mu- met de winnaars van lisch. De winnaars de Oscars, die wordt uitgereikt door de Amerikaanse filmin dustrie. De winnaars van de Oscars worden op 30 maart bekend gemaakt. „Hannah en haar zusters" van Woody Allen kreeg een Golden Globe voor de beste filmko medie en „Platoon", over Amerikaanse in fanteristen tijdens de oorlog in Vietnam, kreeg de prijs in de categorie drama. Op de foto staat Fons Ra demakers met de Gol den Globe tussen de acteurs Steve Gutten- berg en Rebecca de Mornay, die hem de prijs overhandigden. and in het nauw. Eén van n kon via een regenpijp iar benenden komen, de ee anderen werden door de andweer uit hun benarde si- atie gered. Over de oorzaak ontploffing bestaat nog en zekerheid. Schiedam verloren een 23- ige man en zijn éénjarig ontje het leven. Zijn echtge- te en een ander zoontje iagden er bijtijds in de wo- ontvluchten. De andweer vermoedt dat de teruggegaan om het igetje nog uit het huis te ha- De brand is vermoedelijk tstaan als gevolg van kort- liting in een televisietoestel, n brand in een boerderij in estbroek heeft het leven ge- st van een 15 maanden oude by. Door nog onbekende rzaak onstond brand in de mer waar de baby even te ren in bed was gelegd, een Zwols verzorgingshuis een 91-jarige man door and om het leven gekomen, ingenomen wordt dat het is ontstaan doordat de in rookte. idere branden richtten voor ljoenen schade aan. Zo ging Hengelo vanmorgen vroeg houthandel in vlammen De schade bedraagt twee twee en een half miljoen Iden. Bij een explosie in een trostation in Rotterdam is Dr honderdduizenden gul- ïs schade aangericht. Over oorzaak tast de politie nog het duister. MANILA Het voor de politie ke toekomst van de Filipijnse president Corazon Aquino beslis sende referendum over een nieuwe grondwet is vanmorgen afgesloten zonder de door de re gering gevreesde acties van op positionele krachten. De onverwacht hoge opkomst mo gelijk rond de 90 procent van de Filipijnse kiezers werd door commen tatoren gezien als een teken dat Aqui no steun heeft gekregen voor haar grondwet en haar presidentsschap zal behouden. Nog voordat de stemlokalen vanmor gen om sloten, zei Aquino te rekenen op een overweldigend „ja" voor de nieuwe grondwet. Politieke tegen standers voorspelden evenwel een ne derlaag voor de regering, die in elf maanden steeds te kampen heeft ge had met crises en staatsgreeppogin gen. De regering voorspelde dat de grondwet goedgekeurd zou worden, ondanks de oppositie van rechts, links en moslim-groepen. Het leger bracht 79 van de 81 bataljons in staat van pa raatheid om eventuele ongeregeldhe den te bestrijden. De particuliere be weging voor vrije verkiezingen (Nam- frel), die een onafhankelijke telling houdt, verklaarde dat de onofficiële uitslagen uit de regio van Manila niet beschikbaar zouden zijn voor midder nacht. De officiële uitslagen worden niet eerder dan over een paar dagen verwacht. De nieuwe grondwet verkleint de macht van de president, stelt een nieuw wetgevingssysteem met twee kamers in, vergroot het gezag van de rechterlijke macht en bepaalt dat Co razon Aquino een regeringstermijn van zes jaar heeft. Mogelijk zilverschat in wrak voor Texel DEN HELDER Archeolo gen houden er serieus reke ning mee dat voor de kust van Texel een eeuwenoude zilver- schat ligt verborgen in het in 1985 gevonden wrak van de zeventiende eeuwse driedek ker Hollandia. Hans Wijn, his toricus bij de afdeling Maritie me Historie van de marinestaf, vertelt: „Dit schip nam in 1896 deel aan een strafexpeditie te gen de Franse vloot in West- Indië en veroverde daarbij het Spaanse vrachtschip Santo Christo, dat vlak daarvoor door de Fransen was ge schaakt". Hoewel niet bekend is wat de Santo Christo precies vervoerde, staat wel vast dat de lading indertijd werd ge schat op een waarde van twee miljoen gulden. Pag. 3: Tienduizend schepen in wrakkenregister Een 20-jarige bestuurder uit Leiden heeft zaterdagnacht bij elf graden vorst vijf uur lang in zijn auto bekneld gezeten. Het ongeluk gebeurde op de pro vinciale weg 5 tussen Oud Ade en Rijpwetering. De bestuurder en een 22-jarige passagier zijn vermoedelijk uit de bocht ge vlogen door te hoge snelheid. Zij kwamen ondersteboven op het ijs van een sloot terecht. De passagier wist zich uit de auto te bevrijden. Hij verwaal- de echter in een weiland en werd pas uren later gevonden. De brandweer van Alkemade heeft het slachtoffer uitge zaagd. De twee Leidenaars zijn met onbekend letsel naar het Academisch ziekenhuis in Lei den gebracht. (Van onze correspondent gen spoorloos is in Libanon. Roger Simons) Daarmee komt de aartbisschop DNDEN De Kerk van En- van Canterburry, dr. Runcie, land zal geen losgeld betalen tegemoet aan een wens van lor de eventuele vrijlating Waite zelf. in haar speciale afgezant, Voor zijn laatste vertrek naar ;rry Waite, die al twaalf da- Libanon overhandigde Waite (47 en vader van vier kinde ren) de aartsbisschop een brief, waarin hij zegt bij een mogelijke ontvoering niet ge ruild, vrijgekocht noch bevrijd te willen worden. Een Libanese militie-leider Iran en verschillende militie leiders onderhandelingen op gang zijn gebracht om vast te stellen wat er is gebeurd met de Anglicaanse afgezant, van wie sinds 20 januari niets meer is vernomen. De meeste waar nemers vermoeden dat Waite wordt vastgehouden door de pro-Iraanse groepering Islami tische Jihad, de groep die ook Anderson en Sutherland ge vangen houdt. Druzenleider Walid Jumblatt, wiens strijd groep zich had belast met de veiligheid van Waite, heeft la ten weten dat hij zichzelf wil uitleveren in ruil voor de Brit se gezant. Pag. 5:Waite in handen van „ontvoerder nummer 1". IDEN Het schitterende weer van het afge- en weekeinde heeft weinig Nederlanders on- oerd gelaten. De meesten trokken naar het uurijs om twee dagen lang met volle teugen genieten van de bijna perfecte schaatscondi- 5. Voor sommigen sloeg het noodlot echter toe de vorm van een wak of een hobbel. Het ademisch Ziekenhuis in Leiden bijvoorbeeld ide gelukkig geen recorddrukte op de EHBO- S tllliË&É eling. Het AZL behandelde zeventig gewon- ''f schaatsers, van wie twintig mensen een been een arm hadden gebroken, het Vennemeer in Oud Ade rechtten vele aatsers even de rug toen zij prins Willem- xander voorbij zagen komen. De kroonprins nde ook vorig jaar in Zuid-Holland als voor- eiding op de Elfstedentocht (die hij uitreed). 'n trainde Willem-Alexander met schaatsve- te Ria Visser. Dit keer werd de prins verge- door een groepje vrienden en vriendinnen. 8: Molen- en merentochten trekken dui den schaatsers Haagse autodieven gegrepen in Zoeterwoude-dorp ZOETERWOUDE-DORP Twee Haagse autodieven zijn gisteravond aangehouden in Zoeterwoude-Dorp. Bij de ar restatie werd een waarschu wingsschot gelost en raakten drie voertuigen van de Haag se politie flink beschadigd. De aanhouding van de twee mannen (30 en 23 jaar oud) was het resultaat van een wilde achtervolging die be gon in de Vaillantlaan in Den Haag en eindigde op de kruising van de Burgemees ter Detmersweg en de Bur gemeester Smeetsweg in Zoeterwoude. De twee man nen werden in Den Haag be trapt bij de diefstal van een auto. Het tweetal ontvluchtte naar de snelweg, richting Amsterdam, achtervolgd door enkele mercedessen van de Haagse politie. Bij Zoeterwoude-Dorp werd de afslag genomen richting Zoe- termeer, maar op de eerstko mende kruising werd het voertuig van de autodieven klemgereden. De autodieven probeerden nog te ontkomen, door op de politieagenten in te rijden, maar na een schot in de lucht werden de vluchtpogingen opgegeven. Twee nationale kampioenen naar Hofvijver-race DEN HAAG De organisa- tie van Hofvijver-schaatsma- rathon op natuurijs, die ko mende woensdag in de Haagse binnenstad wordt ge houden, heeft een drietal oud-leden van de kernploeg „gecontracteerd". Het zijn Hilbert van der Duim, Yep Kramer en Rob Vunderink. Van der Duim veroverde zo als bekend de nationale ma- rathontitel op natuurijs door in Eernewoude het hele veld op afstand te houden. Ook de Nederlands kampioen marathon op kunstijs, Dirk Maarssen komt eveneens ze ker aan de start. De organi satie had gisteren als vijfde rijder van naam Jan Eize Kromkamp aan zich gebon den. In Sainte Foy zijn Karin Ka- nia en Akira Kuroiwa we reldkampioen schaatsenrij den op de sprint geworden. De Nederlandse afvaardi ging stelde nogal teleur met uitzondering van Geert Kui per die zesde werd. Na de eerste dag stond de Fries zelfs nog vierde. Voor de derde maal in enke le dagen tijd is Nelli Fiere- Cooman tijdens de Ameri kaanse trip tweede gewor den op de 60 meter. In Sher- brooke werd ze verslagen door Angela Issajenko-Tay- lor, die haar een dag eerder in Ottawa ook al te snel was afgeweest. In de Spaanse voetbalcom petitie verloor Real Madrid bij Barcelona met 3-2. Pagina 11: Kortebaan be looft spektakel Onderzoekscommissie wil Reagans „dagboek" zien WASHINGTON President Ronald Reagan houdt persoonlijke notities bij over zijn activiteiten. Dat heeft het Witte Huis giste ren bevestigd. De woordvoerder zei dat het vrijgeven van de notities aan de v, onderzoekscommissie in het Congres een inbreuk zou kunnen betekenen op de privacy van de president en op die van ande ren. De Democratische senator George Mitchell, lid van de spe ciale senaatscommissie voor het onderzoek naar de Iran-Contra- affaire, verklaarde gisteren dat de commissie van het bestaan van dergelijke notities op de hoogte was gebracht. De commissie heeft nog geen officieel verzoek ingediend voor inzage van de notities. „Ik ben van mening dat iedere relevante informatie be schikbaar gesteld moet worden. De president heeft herhaaldelijk de wens geüit dat alle relevante informatie openbaar gemaakt moet worden". Over Reagan's notities zei de woordvoerder van het Witte Huis: „Ja, hij maakt van tijd tot tijd notities over zijn privéleven en zijn officiële activiteiten. Inderdaad zal Iran daar in ook genoemd worden". Mitchell verklaarde: „Het moet moge lijk zijn om de notities te bekijken op een manier die geen in breuk maakt op de privacy van de president. Wellicht kan een derde partij vaststellen of de aantekeningen relevant zijn". Lar ry Speakes, de voormalige woordvoerder van het Witte Huis, zei gisteren in een tv-uitzending dat hij niet op de hoogte was van de persoonlijke notities van de president. De Israëlische regering heeft gisteren de beschuldiging ontkend van de Amerikaanse se naatscommissie voor de inlichtingendienst dat Israël wapens heeft geleverd aan de Nicaraguaanse contra's of op zijn minst heeft voorgesteld om wapens en geld aan de contra's te sturen. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Wijnzuurkool of Krautboy kruidenzuurkool, £Q pak 500 gram 6) Zuurkoolspek, vacuüm verpakt QQ ir\r\k in nn* 100gram KtëOy lOOlJAAR 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Er ligt alweer een schat op de zeebodem. Nu moe ten we hem zoeken in de buurt van het waddenei land Texel. Een vondst van enkele tientallen oude Spaanse munten op het strand bij Callantsoog heeft weer voor het nodige rep en roer gezorgd bij de Nederlandse schatgravers. Er is al eens eerder naar het oorlogsschip met de schatten aan boord gedoken, maar meer dan een paar kanonskogels, kettingen en staven vond men toen niet. De grote vondst moet dus nog komen. Wellicht wordt dat in de toekomst één van de berichten in de schat aan nieuws, die de Leidse Courant nog voor u in petto heeft. Zorg er dan wel voor, dat uw partner elke dag kan vragen: „Ligt de Leidse Courant al op de mat, schat?". De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. £eidóe@otna/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1