Combine redt Kuroiwa a Training levert renners geld op I Korte-baan belooft veel spektakel op de Hofvijver Uitgelezen opgeruimd Sparen MAANDAG 2 FEBRUARI 1987 PAGINA 11 Dok Real Madrid belangstelling foor Ruud Gullit IADRID Naast AC Milan (eeft ook Real Madrid belang- telling voor de PSV'er Ruud Sullit. President Ramon Men- joza heeft namens de kam- loen van Spanje een bod van jljftien miljoen gulden gedaan oor de Nederlandse interna- jonal. foor Ruud Gullit is er een barinkomen van drie miljoen lulden te verdienen. Volgens rainer Leo Beenhakkers is leal Madrid al maanden in de' ireer voor Ruud Gullit en wil lem voor de periode van vijf iar vastleggen. AC Milan [eeft Gullit al een handgeld Ruud Gullit van negen miljoen geboden maar heeft nog niet met PSV gesproken. PSV hoopt snel duidelijkheid te krijgen over de plannen van Gullit. r voningsclub weg uit schaakcompetitie IIMSTERDAM Koningsclub Bergen verdwijnt toch uit de [oofdklasse van de schaakcompetitie. Het bestuur van de Ko- [inklijke Nederlandse Schaakbond heeft de terugtrekking van at£oningsclub geaccepteerd. Koningsclub zelf kwam later terug 5. p de telefonische terugtrekking. Het was volgens de club „een lergissing". Het KNSB-bestuur vond een dergelijke uitleg ech- Ifr niet reëel. Voor de Haagse schaakclub DD, dat van Konings- )ub won, betekent het twee punten minder. DEN HAAG Het bijpro gramma van de woensdag voor het eerst in de historie te houden schaatsmarathon op het natuurijs van de Haagse Hofvijver belooft een spekta kel ie worden. De organise rende stichting, voortgekomen uit de ijsclub Den Haag/West- land, heeft nameliik het pro gramma van de korte-baan- wedstrijden kunnen voorzien van namen die klinken als een klok. Men spreekt zelfs van de revanche voor de Nederlandse kampioenschappen. De wedstrijden krijgen een ex tra dimensie door de komst van de leden van de kern ploeg, die afgelopen weekein de hebben deelgenomen aan het toernooi om d^ wereldtitel in Sainte Foy, Geert Kuiper, Jan Ykema en Bouke Jonk man. Verder komen de beste Friese korte-baanrijders aan de start: Nederlands kampioen Henk Hospes, Gerard Adema en Tjerk Terpstra. Regionale rijders als Menno Boelsma,' Ron den Braber, Maarten Noyens en Jansen verschijnen eveneens voor de wedstrijden op de kortste schaatsafstand. Door het kwalitatief sterke deelnemersveld heeft de orga nisatie moeten besluiten het programma enigszins aan te passen. Om 11.00 beginnen de Kramer voorronden van de korte- baanwedstrijden. Om 13.00 is de prominentenrace om 13.30 uur gevolgd door de finale van de beste acht korte-baanrij ders. Om 14.30 gaat de Hofvij ver-marathon van start, waar bij de finish wordt verwacht om 16.30 uur. Direct na de be langrijkste wedstrijd starten de veteranen voor hun circa d x kwartier durende wedstrijd NSF opnieuw in opspraak ARNHEM De onderne mingsraad van de Nederlandse Sportfederatie (NSF) heeft in een zwartboek over de finan ciële en organisatorische huis houding van het sportcentrum Papendal geëist dat directeur Spoor vertrekt. Spoor leidt het NSF-centrum in Arnhem, maar heeft zich in de persone le en financiële sfeer de erger nis van het personeel op de hals gehaald. Volgens het zwartboek worden personeels leden onderling tegen elkaar uitgespeeld en heeft Spoor zich onrechtmatig goederen toegeëigend. De OR van de NSF heeft het zwartboek op gesteld in samenwerking met de dienstenbonbd CNV. Bij de NSF worden geen maatrege len verwacht voor op 9 febru ari het bestuur van de sportfe deratie bijeen komt. Het is de tweede keer in een jaar tijd dat de NSF in opspraak komt. Vorig jaar gebeurde dat nadat een organisatie-bureau de NSF had doorgelicht en had gecon stateerd dat de grootste sport koepel van ons land te zwaar bezet was en ondoelmatig functioneerde. ,9pm ^BLESSURE IDiana van Dam, doelver- ledigster van het eredivi- leteam van Foreholte, m-leeft op de training haar m.tnkel gebroken. Zij zal 12. vermoedelijk voor de rest 'an dit seizoen uitgescha- leid zijn. De handbalkeep- ter zal daardoor ook de rainingen van Jong Oran- p missen. Foreholte speelt je rest van dit seizoen met )lga Almekinders in het loei. Zij maakte na een lalf haar rentree tegen ilosam. n eerste instantie hield )e Zijl/LGB coach Frits Veiling de boot nog enigs- I\ns_af. „We hebben een jrote stap richting Euro- lees waterpolo gezet", liet ij direct na de bekerwinst 11-10) op VZC weten, 'ven daarna echter, wilde e dit seizoen bij de Leidse '.ooiclub debuterende Velling er echter zelf ook liet meer omheen. „De •ereniging kan gaan spa- y enJ', maakte Welling dui- jhlijk dat ook hij gelooft in A/i tweede Europees wa- .JtrpoloavontuurEen EC- \eelname die vooraf op r o'n 35.000 gulden dient te rorden ingeschat, en dat een bedrag dat de Leid- e waterpoloclub niet on middellijk zal kunnen op oesten. Hoewel De Zijl ich op dit moment nog slechts" halve finalist iag noemen in de halve indstrijd van het nationa- bekertoernooi, is het in derdaad zo voorbarig niet u al aan sparen te den- jen. AZ&PC is in de halve indstrijd (komende zater- ag) een voor de Leide- aars te kloppen tegen- lander. En als AZC in de iidere halve finale „ge- toon" van Polar Bears tint èn daarbij ook nog ens beslag legt op het indskampioenschap (een taarschijnlijke gang van iken) is die ene zege voor \e Zijl/LGB al voldoende [77 de plaats in het EC 2- ternooi veilig te stellen. fon Kempen iichard van Kempen eeft gisteren voor zo'n Inzend toeschouwers de por schaatsvereniging Al- emade gehouden mara- r ion op natuurijs gewon en. Van Kempen, die dè kg daarvoor in Eindho- kn al een marathon won, jas na 50 ronden met de [eer sterk rijdende B-rij- pr Edward Hagen uit leemstede uit het peloton ptsnapt. In de laatste ron- p bleek Van Kempen teller dan Hagen. Ruiten- prg werd derde. klNEUR t Leidse regio mag dan, t twee teams, goed zijn prtegenwoordigd in de ëdivisie der tafeltennis- jnde dames, de prestaties in de betreffende ploe- |n mogen nu al het bange Irmoeden rechtvaardi- n dat het knokken tegen gradatie zal worden. De jedivisieteams uit de re- d beleefden immers op- euw een mineur week-' pde: Docos en Dextro- Iranti moesten hun meer- Jre erkennen in respec- jvelijk Amsterdam '78 en btak '68. De heren van pgstgeest gaven zaterdag J flitsende competitie- }rt van vorige week een lima follow up, door met J-4 van SKF te winnen, vlla beleefde een succes- II weekeinde: alle lande- ke teams wonnen hun ïdstrijden. Motorwereld tegen weren tabakreclame ARNHEM Algemeen secretaris Jos Vaessen van de Koninklijke Neder landse Motorrijdersvereni- ging (KNMV) toonde zijn bezorgdheid over de plan nen van het ministerie van WVC (Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur) om sigarettenreclame van de televisie te weren. Dat zal voor de motorsport een behoorlijke slag beteke nen. Organisaties en cou reurs worden vooral door fabrikanten van rookarti kelen gesponsord. Wan neer de shirt- en motorre clame op dat gebied van de buis worden geweerd, zullen de fabrikanten zich van de motorsport afwen den. In Groot-Brittannië en West-Duitsland bestaat al een dergelijke regeling. Vaessen kondigde aan staatssecretaris Dees te zullen benaderen. De KNMV gaat de talent volle jeugd in de wegrace en motocross extra steu nen. Jonge coureurs krij gen in het voorjaar een trainingssessie aangeboden op het circuit van Mug^llo (Italië). Hockeyers taboe voor dokter Joep AMSTERDAM Joep Brenninkmeyer maakt geen deel meer uit van het bege leidingsteam van de nationa le herenhockeyploeg. De Amsterdammer, sinds april vorig jaar teamarts, kreeg za terdag in Amstelveen na af loop van de eerste centrale training sinds de succesvolle trip naar India van coach Hans Jorritsma te horen, dat geen prijs meer werd gesteld op de medische „bemanning" van de begeleiding. Naast Brenninkmeyer wordt die gevormd door fysiotherapeut Wim Crouwel. Brennink meyer: „Na de training moest ik bij Jorritsma en manager Nico Spits komen. Toen kreeg ik te horen, dat het medische team zou wor den ontbonden en dat er werd gezocht naar een an dersoortige begeleiding. Als reden werd me opgegeven, dat ik te dicht bij de spelers zou staan". SAINTE FOY Een Ja panse combine heeft de terugkeer van een Ameri kaanse schaatser op het hoogste sprintniveau voor lopig verhinderd. Akira Kuroiwa heroverde het wereldkampioenschap der sprinters in Sainte Foy. Zijn landgenoot Yukihiro Mitani sleepte hem door de laatste ronde. Dat ge beurde ten koste van Nick Thometz, die zich al zeker waande van het kampi oenschap. Geert Kuiper, zesde, was de beste Neder lander. Bij de vrouwen veroverde zoals verwacht Karin Kania de titel. Een jaar voor de Olympische Spelen is de wereldkampioen van 1983, de 25-jarige Kuroi wa, terug. De Japanner weet dat Calgary zijn laatste kans is om tot de olympische eregale rij door te dringen. Om een einde te maken aan zijn wis selvallige prestatiecurve van de laatste jaren, besloot de Ja panner tot de vervaardiging van een tweejarenplan, dat met de assistentie van zijn landgenoot reeds in het eerste seizoen succes bracht. Essentieel in de aanpak van Kuroiwa is het Zuidduitse schaatsoord Inzeil. Eerder dan wie staat Kuroiwa daar op het ijs. Al in september pleegt de kopman van de Japanse sprin ters in Beieren zijn trainings kamp op te slaan. Het herstel had zich vorig jaar al ingezet. In eigen omgeving (Karuiza- wa) was hij achter de Rus Igor Zjelezovski en de Amerikaan Jansen als derde geëindigd. Jaren van kwakkelen (21e in 1985 en achtste in 1984) waren gevolgd op zijn triomf van Helsinki (1983). Ook de Olym pische Spelen van Sarajevo (tiende op de 500 en negende op de 1000 meter) moesten als een mislukking worden ge kwalificeerd. Die „vergissing" trok hij dus afgelopen week einde recht. Jan Ykema, die twee weken achtereen weer veelbelovend had geschaatst, klasseerde zich teleurstellend als achttiende, debutant Bauke Jonkman werd 22e. Een jaar voor Calgary ver keert Kuiper nog in onzeker heid over voortzetting van zijn sportieve carrière. „Het is het klassieke verhaal van topsport bij amateurs in Nederland. De steun van de NSF is in feite onvoldoende. Ook in mijn af wezigheid moet het werk wor den voortgezêt. Als ik 's zo mers op de trekker zit, vraag ik me wel eens af wat Tho metz en Zjelezovski uitvoe ren". Naast podium Voor het eerst sinds haar in ternationale doorbraak stond Karin Kania naast het erepo dium. Dat gebeurde niet na de laatste finish, maar juist na de start van het toernooi. De Oostduitse wereldkampioe ne maakte zaterdag met een uitnemende kilometer, waarin de tegenstand op twee secon den werd gezet, haar neder laag tegen Bonnie Blair op de 500 meter ruimschoots goed. Op de tweede dag van de titel strijd was een simpele zege van de in het laatste paar star tende Kania voldoende ge weest. De nog immer ambi tieuze rijdster uit Dresden be nutte haar optreden op het ijs van Sainte Foy voor het testen van de vorm. 1.22,25. De geslaagde revanche biedt Kania de royale kans volgende week een uniek jubileum te vieren. In West Allis waar de allroundtitel op het spel staat, zal geen concurrente haar kunnen bijbenen. Niemand kan Kania daarom afhouden van haar tiende wereldkampi oenschap. Zeven jaar geleden - ook in West Allis - boekte zij haar eerste internationale triomf. Als Kania present is, spelen de anderen een bijrol. Yvonne van Gennip (10e) en Ingrid Haringa (16e) berustten daar in. Letterlijk leek het wel, aan Van Gennips start op de eerste 500 meter te oordelen. Ruim nadat het schot had geklon ken, zette ze zich in beweging. De drievoudige Nederlandse afstandskampioene had geen spijt toch te hebben meege daan. „Pijnlijke benen, dat wel. Door die verkoudheid van een paar dagen waren ook de reflexen aangetast". Heel bescheiden kan bij de sprintsters worden gesproken van vooruitgang. Vorig jaar ontkwamen Marieke Stam (13e Ingrid Haringa (24e) en Petra Moolhuizen (28e door een val) niet aan een figuran tenrol. Op grond van haar 1000 meters (zesde en zevende) mag Van Gennip op dit onder deel olympische verwachtin gen koesteren. Evenals in Sa rajevo kan echter niet meer dan met een aardig diploma worden gerekend. LLORET DE MAR De evolutie in de wielersport is al zo ver gevorderd dat toprenners forse bedragen wordt geboden om ergens te komen trainen. Greg Lemond, de winnaar van de Ronde van Frankrijk, kon 5.000 gulden krijgen om zijn seizoen 1987 in Lloret de Mar voor te be reiden in de eerste Tour van de Catalaanse Kust. De Amerikaan gaf zijn ja woord mee te werken aan het initiatief van de Lim burger Minus Odekerken. Toen echter de organisa toren Lemond, wereld kampioen Moreno Argen- tin en Super Prestige-win- naar Sean Kelly vijf keer zo veel startgeld boden voor hun start in de Ruta del Sol was kun keuze snel gemaakt. HENDRIKS ALS PROF BIJ POST AMSTELVEEN Martin Hendriks heeft een con tract als professional bij Panasonic getekend. De nationale kampioen vel-, drijden bij de amateurs verbond zich voor twee seizoenen aan de ploeg van Peter Post. De ploeg leider ziet de 21-jarige Drent voorlopig als vel" drijder. Odekerken zaaide met zijn tiendaagse etappekoers/trai ningskamp, met een centraal punt in de badplaats aan de Costa Brava, de nodige paniek, in Spanje en Frankrijk. De Ruta del Sol en de Ster van Bessèges voelden zich in hun bestaan bedreigd en voerden actie tegen die brutale Neder landers, die halverwege het vorige seizoen van vijftien ploegen toezeggingen hadden. De Spaanse bond greep naar de reglementen en verbood de wedstrijd aan de Catalaanse Kust. Daar mocht, in enige wedstrijdvorm, alleen getraind worden. Proloog en klimtijdrit kwamen te vervallen. Odeker ken toonde zich niet ontvan kelijk voor het ontmoedigings beleid van de Spaanse wieler bond, zag vier Nederlandse ploegen, vier Belgische, een Spaanse en een Italiaanse for matie op zijn pleisterplaats af komen en schreef negen een daagse wedstrijden uit. „Wij maken toch een klassement op", sprak hij gisteren strijd lustig. „Het is weliswaar offi cieus, maar de truien voor de verschillende klassementen gooien we niet in de vuilnis bak" De leider in het algemeen klassement draagt de gele trui, de beste in het puntenklasse ment de groene, de beste klim mer de rode trui en de beste sprinter de oranje trui. In to taal werden 136 renners inge schreven. Voor zij een meter reden sprak Odekerken al over volgend jaar als een veer tiendaagse wedstrijd staat ge programmeerd. te beginnen na de Ruta del Sol De initiatiefnemer, die werkt met een budget van 320.000 gulden, blijft streven naar een plaats op de internationale wielerkalender. „De profsectie van de UCI (wereldwielerfe deratie) wil de kalender toch opengooien". Bij de aankomst van de coureurs wees Odeker ken naar de zon aan de hemel, die voor temperaturen van vijftien graden zorgde. „Als ik dit weer tien dagen hou, staan volgend jaar alle veertig prof- ploegen bij me op de stoep". De eerste ronde van de Cata- Lemond in Giro en Tour PARIJS Greg Lemond, de laatste winnaar in de Ronde van Frankrijk, zal in het nieuwe seizoen op nieuw starten in zowel de Tour de France als de Ita liaanse Giro. De oud-we- reldkampioen, door het af scheid van Bernard Hi- nault niet langer „mede directeur" van de sterkste Franse wielerstal, heeft ook de belangrijkste klas siekers op zijn agenda staan. In het nieuwe sei zoen bezit Lemond 24 ploegmaten in de ploeg Toshiba, waarin de Neder lander Johan Lammerts. laanse Kust begint maandag met een wedstrijd over 102 ki lometer. Atleten naar indoorrecord STUTTGART Bij indoor-at- letiekwedstrijden in Stuttgart hebben Els Vader, Elly van Hulst, Rob Druppers en Han Kulker Nederlandse records verbeterd. Els Vader won de 200 meter bij de dames in 23,54 seconden. De atlete uit Capelle aan den Ijssel was daarm *e driehonderdste seconde sneller dan het record, dat sedert 21 februari 1982 (Rotterdam) met 23.57 seconden op haar naam stond. Rob Druppers scherpte zijn record op de 800 meter aanmerkelijk aan. De Utrech ter legde de afstand af in 1 mi nuut en 46,29 seconden. Het record stond 29 januari 1983 op 1.47.06. Han Kulker verbeter de het Nederlandse record op de 1500 meter. De Leidse at leet liep de afstand in 3 minu ten en 40,42 seconden. Het re cord stond sedert 2 maart 1985 met 3.41,88 ook op naam van Kulker. Kulker plaatste zich met zijn prestatie tevens voor de strijd om de wereldtitels in door, die van 6 tot en met 8 maart in Indianapolis wordt gehouden. Elly van Hulst ves tigde in Stuttgart een natio naal record op de 1000 meter met 2.40.13. De op de universiteit van El Paso studerende Frans Maas haalde de limiet voor Lievin door in Flagstaff (Arizona) zijn persoonlijk record te verbete ren tot een afstand van 7,85 meter. Vriesekoop speelt toch met Bakker DEN HAAG Waar nauwe lijks aan mocht worden getwij feld gebeurde afgelopen week einde, het bestuur van de Ne derlandse Tafeltennisbond stelde zich achter de oplossing in de zaak-Kloppenburg. Het nam het voorstel van bonds coach Bakker over om diens dochter José bij het landen- toernooi van de wereldkampi oenschappen in New Delhi te laten vervangen door Mirjam Kloppenburg. Tevens zal wor den getracht Kloppenburg als nog voor het dames enkelspel in te schrijven. In het dames dubbelspel wordt de combina tie Bettine Vriesekoop/José Bakker niet gewijzigd. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken grabs. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. I Nol Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar: Naam:Voor Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). UgrclJNZl j £cicLeSouAorit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11