„Van Gils verloor twee miljoen aan De Demer" QJUEJEHI SRB: „Shell betrokken bij olieleveranties Zuid- Afrika' Lading stukgoed wellicht besmet" in buurlanden Beurs van Amsterda vv ECONOMIE ÊckUcSoimmt WOENSDAG 28 JANUARI 1987 PAGI^ EG-Commissie beboet Hoogovens BRUSSEL De EG-Commissie in Brus sel heeft vijftien staalbedrijven in Euro pa een boete opgelegd van 50.000 ecu (ongeveer 120.000 gulden) omdat zij zich niet hebben gehouden aan de door de Commissie voorgeschreven minimum prijzen. Hoogovens is één van de vijftien bedrijven. De staalbedrijven hebben volgens de Commissie met autofabrikanten in hun eigen land of elders afspraken gemaakt waaruit voor deze afnemers kortingen op bepaalde staalprodukten voortvloei den. Dat was tegen het EG-voorschrift dat er voor deze staalprodukten mini mumprijzen aangehouden moesten wor den. De staalbedrijven pleegden de over tredingen in de jaren 1984 en 1985. Hero verijdelt overnamepoging LENZBURG De Zwitserse concern Hero Conserven, met in Nederland een vestiging in Breda, is erin geslaagd een ongewenste poging tot overneming van het eveneens Zwitserse levensmiddelenbedrijf Jacobs-Suchard te verij delen. De aandelen die Jacobs' moedermaatschappij Coli- ma Holding in bezit had gekregen zijn teruggekocht. Hero, goed voor een jaaromzet van omgerekend onge veer 572 miljoen gulden, staat al sinds 1985 in het mid delpunt van overnemingsgeruchten. Op 15 januari werd bekend dat Jacobs-Suchard een poging wilde wagen. De onderneming liet weten 300 miljoen dollar te hebben ge leend om de overneming te financieren. Hero maakte onmiddellijk duidelijk zich met hand en tand te zullen verzetten en heeft daarmee dus succes gehad. Het con cern liet gisteren weten verdere maatregelen te zullen nemen om zich te wapenen tegen toekomstige ongewen ste pogingen tot overneming. Jacobs-Suchard is met een jaaromzet van 7,25 miljard gulden aanzienlijk groter dan Hero. Het concern produ ceert onder meer Jacobs-koffie en chocolade van de merken Suchard en Tobler. Kernenergie nog steeds in opmars WENEN De elektriciteitsproduktie door kerncentrales in de hele wereld is vorig jaar ondanks de ramp in de centrale van Tsjer- nobyl met 7,7 procent toegenomen zo blijkt uit een gisteren gepubliceerd rapport van het Internationale Bureau voor Kernenergie (IAEA) in Wenen. Het aantal kerncentrales steeg vorig jaar met 21 ofwel 5,2 procent tot 394. Deze cen trales zijn verspreid over 26 landen. Van de 21 centrales die vorig jaar in gebruik wer den genomen staan er elf in Europa. Frank rijk opende zes centrales, West-Duitsland en Tsjechoslowakije elk twee en Hongarije één. De overige nieuwe centrales staan in de VS, Canada, Japan en Zuid-Korea. De centrale van Tsjernobyl was vorig jaar de enige die buiten werking is gesteld. SHELL OIL: LAGER KWARTAAL- EN JAARRESULTAAT NEW YORK Shell Oil Company, de Ameri kaanse dochteronderneming van Koninklijke/S hell Groep, heeft zijn nettowinst in het vierde kwartaal van vorig jaar met 61 procent zien afne men in vergelijking met dezelfde periode in 1985 van 652 tot 254 miljoen dollar. Ook de omzet ging achteruit, van 5,5 miljard dollar tot 4,5 miljard dol lar in de laatste drie maanden van 1986. Over heel 1986 boekte Shell Oil een nettowinst van 883 mil joen dollar, een vermindering van 47 procent ten opzichte van het jaarresultaat van 1,65 miljard dol lar in 1985. Ook de omzet daalde, van 20,5 miljard dollar in 1985 tot 17,4 miljard dollar vorig jaar. De resultaten over 1986 zijn verslechterd als gevolg van de scherpe daling van de prijzen voor olie en DEN HAAG „Noch aan Van Gils, noch aan de bank is ooit één cent of franc overgemaakt; niet bij de verzelfstandi ging en niet erna. We kunnen dus vermoeden waar het overheidsgeld is gebleven, maar in elk geval niet bij ons". Zo trachtte gisteren P. Faas, voorzitter van de raad van bestuur van het mannenmodeconcern Van Gils (2200 werkne mers in tal van landen) het door de „affaire De Demer" geschonden ima go van de onderneming wat op te vijzelen. Het touwtrekken rond de Belgische confectiefabriek De Demer (tot oktober 1982 een Van Gils-dochter) mond de onlangs uit in een straf zaak voor de rechtbank in Leuven, waarbij Van Gils en de Algemene Bank Neder land ervan werden beschul digd de Belgische dochter fi nancieel te hebben uitge kleed. De rechter moet nog bepalen of daar inderdaad sprake van is geweest en of dat gepaard ging met vals heid in geschrifte. De verwikkelingen rond De Demer hebben het modecon cern volgens Faas geen geld opgeleverd, maar wel bijna twee miljoen gulden gekost. De miljoenen die de Belgi sche overheid in De Demer stopte, zijn niet in Neder landse zakken terechtgeko men, maar gewoon opgegaan aan de verliezen die het Bel gische confectiebedrijf na de verzelfstandiging maakte, al dus de Van Gils-topman. Alle afspraken over een red dingsplan, waarmee negen miljoen gulden overheids steun zou zijn gemoeid, zijn volgens Faas „geenszins in een achterkamertje in het schemerdonker geregeld. Ze zijn besproken, genotuleerd en op verzoek van de over heid enkele malen grondig door revisoren onderzocht en in orde bevonden", aldus Faas. Spijt De Demer slaagde er uitein delijk niet in het overle vingsplan met succes te völ- brengen. „Zonder enig cynis me zeg ik hier dat ons dat op recht spijt. Er lag een redelijk onderbouwd herstructure ringsprogramma klaar; Van Gils bracht nieuw kapitaal en een gerespecteerd handels merk in. Het mocht niet ba ten, de operationele verliezen van De Demer waren te groot, de verkoopprognoses werden niet gehaald en de produktiviteit was te laag". Dat blijkt achteraf uit mate riaal waarover Van Gils als partij in het proces slechts zeer moeizaam en in een zeer laat stadium de beschikking kreeg. Toen bleek dat het overle vingsplan niet werkte, span de de beheerraad van De De mer in 1983 een kort geding aan tegen de ABN en Van Gils, omdat men overheids subsidie die aan De Demer was verleend in eigen zak zou hebben gestoken. Toen de rechter de gedaagden in het gelijk stelde, werd beslo ten er een strafzaak van te maken. De rechter in Leu ven moet in deze zaak nog uitspraak doen. Inmiddels is De Demer failliet en staan de 280 werknemers op straat Belang Blijkens pas kortgeleden op gedoken notulen van een vergadering op 18 mei 1981 is volgens Faas rond de verzelf standiging van De Demer met de overheid afgesproken' dat de Belgische dochter zelf de verliezen over 1980 en 1981 met het daarbij beho rende bankkrediet zou dra gen. De beloofde kapitaalin jectie van de overheid liet echter op zich wachten en Van Gils moest De Demer tot juli 1981 van grondstoffen voorzien. Zo ontstond een. vordering van Van Gils op De Demer die later werd om gezet in inbreng van kapi taal. Van Gils hield een min derheidsbelang van een der de in De Demer. Alle gebeurtenissen in dit stadium zijn volgens Faas door de Belgische overheid op de voet gevolgd en streng gecontroleerd. Er is later een „wolk" van beschuldigingen gecreëerd door toedoen van een ex-medewerker die een bedrag van een half milioen gulden heeft verduisterd en er belang bij had de zaak. zo ingewikkeld mogelijk te ma ken en zo lang mogelijk te rekken. Die medewerker heeft inmiddels zelfmoord gepleegd, zo verklaarde Faas. Dollarkoers nadert weer de twee gulden AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is vanmorgen verder gedaald en is de grens van twee gulden tot op minder dan twee cent genaderd. Gisteren werd in Amsterdam een slotkoers ge noteerd van 2,0470 gulden, maar op de valutamarkt in New York daalde de Ameri kaanse munt verder tot 2,0225 gulden. Ruim een uur na de opening van de wisselmarkt in Amsterdam woensdag noteer de de dollar 2,0185 gulden, bij na drie cent lager dan de slot koers van gisteren. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (28-1) - Aanvoer 1.954.800 stuks, stemming flauw. Prijzen in gul den per 100 stuks: eieren van 52-53 gram 11,85, 56-57 gram 12.59-13,05. 60-61 gram 13,82 en 65-66 gram 13.70-13,90. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (27-1) Aanvoer 2.424.420 stuks en de stemming was aarzelend. Prijzen in gulden per 100 stuks: eie ren van 50-51 gram 10,82-10,86. van 55-56 gram 12,69-12,81. van 60-61 gram 13.65 en van 65-66 gram 13,79- 14,70. VEEMARKT LEIDEN (27-1) SLACHTRUNDEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 120, waarvan 20 stieren. Dikbillen, extra kw. 2600-4800, stie ren 1e kw. 8,00-8,75, 2e kw. 7,10- 8,00, vaarzen 1e kw. 6,80-7,65, 2e kw. 5,50-6,80, koeien 1e kw. 6,55- 7,50, 2e kw. 5,55-6,55, 3e kw. 4,90- 5.55, worstkoeien 4,65-5,25. Handel en prijzen: stieren vlot - ho ger; koeien flauw - lager. GEBRUIKSRUNDEREN: (gulden per stuk) Aanvoer 118, waarvan 6 graskalve ren. Melk- en kalfkoeien 1e srt 1900- 2350, 2e srl 1250-1900. melk- en kalh/aarzen 1e srt 1900-2350, 2e srt 1200-1900. guste koeien 1e srt 1900- 2400. 2e srt 1100-1900. enterstieren 1500-2300, pinken 950-1700, graskal veren 600-1000. Handel en prijzen: koeien matig ge lijk; pinken matig - gelijk; kalveren matig - gelijk en enterstieren redelijk - gelijk. NUCHTERE KALVEREN: (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 550. stierkalf 460- 650, extra kw. 650-800, vaarskalf 350-475. Aanvoer zwartbont 1545. Stierkalf 300-430. extra kw. 430-700, vaarskalf 150-315. Handel en prijzen: roodbont willig - hoger zwartbont willig - hoger. VARKENS: (gulden per kg levend ge wicht) Aanvoer slachtvarkens 1065. Slacht- varkens 2.40-2,50. zeugen 1e kw. 2,10-2,15, 2e kw. 1,25-2,10. Handel en prijzen: matig - gelijk. SLACHTSCHAPEN- EN LAMMEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aaanvoer 641. schapen 5,00-7,00, lammeren rammen 8,50-10,25, ooien 8,25-10,50. (gulden per stuk) schapen 170-225, lammeren rammen 210-275, ooien 175-215. Handel en prijzen: schapen redelijk - gelijk; lammeren vlot - hoger. GEBRUIKSSCHAPEN-. LAMMEREN EN GEITEN: Aanvoer schapen en lammeren 50, geiten 74. weidelammeren 150-215, bokken en geiten 50-150. Handel en prijzen: weidelammeren vlot - hoger; geiten redelijk - gelijk. Totale aanvoer 2572. DEN HAAG De Neder lands-Britse multinational Shell is in de periode januari '79-'81 in negen gevallen be trokken geweest bij de leve ring van olie uit Brunei aan Zuid-Afrika. Dit is gisteren in Amsterdam meegedeeld door het „Shipping Research Bu reau" (SRB), een instelling die probeert na te gaan hoe Zuid- Afrika, ondanks het embargo van bijna alle olie-exporteren de landen aan zijn olie komt. Pas in 1982 sloot Brunei, dat tot dat jaar openlijk olie naar Zuid-Afrika exporteerde, zich bij het embargo aan. Maar het SRB identificeerde 56 schepen die tussen januari '79 en okto ber '86 vanuit Brunei 6,7 mil joen ton ruwe olie naar Zuid- Afrika vervoerden, zes pro cent van de importbehoefte. Tot 1981 waren de Royal Dutch/Shell en de Engelse oliemaatschappij British Petro leum in negen en twee geval len, met respectievelijk 1.660.000 en 240.000 ton ruwe olie, bij deze leveranties be trokken. Vanaf eind 1982, al dus het SRB, was het vooral de Zwitserse oliemaatschappij Marc Rich Co Ag die, in 27 gevallen, betrokken was bij de levering van 2.540.000 ton ruwe olie. Hierbij werd ge bruik gemaakt van tussenper sonen of -bedrijven als de Ma rubeni International Petro leum Co Ltd uit Hong Kong, De staking bij telefoonmaat schappij British Telecom is uit gebreid naar het administratief personeel: behalve de 110.000 technici, die begin deze week het werk neerlegden, gingen gisteren ook de 30.000 admin- stratieve werknemers in sta king. De stakers eisen hogere lonen. Het telefoonverkeer van en naar de Britse eilanden kan ernstig worden geschaad door de acties. een dochteronderneming van het Japanse concern Marubeni KK, die direct of indirect, olie van Brunei Shell Petroleum kocht. De schepen die olie vervoer den in de negen leveranties waarbij Shell was betrokken waren volgens het SRB de „Alva Sea", de „Eastern Mobi lity", de „Energy Progress", de „Limatula", de „Macoma" en de „Philippine Star". ROTTERDAM Lading die voor Rotterdam bestemd is, maar als gevolg van de sta kingsacties in de Rotterdamse stukgoedsector is uitgeweken naar Belgische of Westduitse havens, zal waarschijnlijk van af begin volgende week als „besmet werk" gelden voor de havenwerkers in die landen. Dat is de uitkomst van het overleg dat de Vervoersbond FNV gisteren heeft gevoerd met de zusterbonden OTV (Duitsland) en BTB (België). De Belgische en Duitse bond moeten nog ruggespraak hou den met hun kaderleden, maar gezien de opstelling van de bondsbestuurders is de uit komst al vrij zeker, aldus be stuurder Kees Marges van de Vervoersbond FNV na afloop van het overleg. De BTB en de OVT zullen in elk geval nog deze week een brief sturen naar de haven werkgevers in die landen met een waarschuwing geen lading over te nemen die als gevolg van de acties niet in Rotter dam gelost kon worden. Aan vankelijk was het de bedoeling dat het overleg met de buiten landse bonden, waarbij ook de internationale bond van trans portarbeiders ITF was betrok ken, e«n puur informatief ka rakter zou hebben. Tijdens het gesprek kwamen de buiten landse bonden, aldus Marges, zelf met de suggestie om uitge weken lading besmet te ver klaren. Volgens Marges hebben de Belgische en Duitse bonden groot begrip voor de acties die momenteel in Rotterdam wor den gevoerd. De buitenlandse bondsbestuurders hebben vol gens hem in het overleg uiteen gezet dat ook in de Belgische en Westduitse havens de werkgelegenheidsproblema- tiek speelt, zodat ook daar ar- Bij het havenbedrijf Muller-Thomsen aan de Beatrixhaven werd gisteren overdag nog steeds gestaakt. De politie hield een oogje in het zeil bij het begeleiden van het verkeer. Vandaag is het al de tiende dag van de staking. beidsonrust over enige tijd niet is uitgesloten. Suggestie Intussen werken minister De Koning en de gemeente Rot terdam nog steeds aan de zoge heten „inhoudelijke suggestie" voor een mogelijke oplossing van het stukgoed-conflict. Een woordvoerder van het minis terie kon niet zeggen wanneer de suggestie de partijen wordt toegestuurd. De verrassingsacties in de stukgoedsector hebben zich vanmorgen vooral geconcen treerd bij de kleinere bedrij ven. Aan het begin van de ochtend waren er ongeveer 150 stukgoed werkers in sta king bij een drietal bedrijven. Gisternamiddag zijn alle avondploegen in de stukgoed sector in de Rotterdamse ha ven gewoon aan het werk ge gaan. De Vervoersbond FNV had voor de avondploegen geen acties in petto en even min gingen ploegen spontaan in staking, fcoals maandag avond nog gebeurde. Gister ochtend hebben ongeveer ze ventig havenwerkers van het Amsterdamse stukgoedover- slagbedrijf VCK in Amster dam het werk twee uur neer gelegd uit solidariteit met de actievoerende stukgoedwer- kers in de Rotterdamse haven. De bereidheid om in de toe komst nog meer acties te voe ren, is volgens een woordvoer der van de havenwerkers in Amsterdam zeer groot. De VCK-directie wilde niet van een werkonderbreking spre ken. Het was een „personeel sinformatiebijeenkomst". De directie heeft het personeel in de gelegenheid gesteld op die bijeenkomst uitleg te geven over de stakingen in Rotter dam, aldus Van Baren. Benzine opnieuw 2 cent goedkoper ROTTERDAM Evenals vo rige week gaat ook deze week op donderdag de prijs van ben zine en dieselolie met twee cent per liter omlaag. De prijs van een liter superbenzine wordt dan 1,56 gulden, norma le benzine gaat 1,52 gulden kosten en dieselolie 92,6 cent per liter. De prijs van LPG verandert niet. Woordvoerder J. Oskam van de organisatie van vrije olie handelaren Novok gaat ervan uit dat de olieprijs zich de ko mende tijd op het nu bereikte niveau zal stabiliseren. De prijzen zijn nu terug op het ni veau van begin januari, aldus Oskam. De stijging van de olieprijs die zich daarna voor deed, werd volgens hem hoofdzakelijk veroorzaakt door de extreme winterkou. De prijzen zijn toen iets te ver doorgeschoten en zijn nu weer terug op een stabiel niveau, al dus Oskam. Of de bezineprij- zen de komende tijd op het huidige niveau gehandhaafd blijven is overigens evenzeer afhankelijk van de ontwikke ling van de dollarkoers. Vol gens Oskam is ongeveer de helft van de daling van de af gelopen twee weken een ge volg van het inzakken van de dollarkoers. Meer winst Fiat TURIJN Het Italiaanse in dustriële concern Fiat heeft in 1986 een winst uit normale be drijfsvoering geboekt van om gerekend 4,03 miljard gulden, 12,5 procent meer dan het jaar daarvoor. Hoeveel de netto winst in 1986 bedroeg, heeft Agnelli nog niet bekendge maakt. De omzet bedroeg om gerekend 45,85 miljard gulden, zeven procent meer dan in UTRECHT De cao 1987 voor het beroepsgoederenver- voer over de weg (60.000 werknemers) is gisteren defi nitief rond gekomen. Het prin cipe-akkoord over de cao 1987 kwam betrekkelijk snel tot stand, zeker vergeleken met het maandenlange overleg voorafgegaan door de gerucht makende wegblokkades in de cember 1985 over de vorige cao. Eén van de belangrijkste punten van de nieuwe cao is het boetebeding voor werkge vers die zich niet aan de cao bepalingen houden. De ver- voersbonden hebben zich sterk gemaakt voor dat beding, om dat uit onderzoek is gebleken dat afspraken in de vorige cao over normering van pauze- en rusturen nauwelijks zijn nage komen. De werknemers in het weg vervoer krijgen dit jaar een loonsverhoging van 1 procent en vanaf 1 juli vijf roostervrije dagen per jaar. De gemiddelde werkweek komt daardoor op 39 uur. De vut-leeftijd gaat van 61 naar 59 jaar. Voor werkuren in het weekeinde wordt een toeslag van dertig procent op het loon betaald. Minder omzet maar meer winst voor DE UTRECHT Douwe Egberts heeft in de periode juli tot en met december 1986 (de eerste helft van het boekjaar 1986/87) 84,5 miljoen winst behaald, tegen ƒ70,8 miljoen in de vorige overeenkomstige periode. De stijging is te dan ken aan rentebaten als gevolg van de toegenomen hoeveel heid liquide middelen. De om zet daalde van ƒ2.234 miljoen naar ƒ2.119 miljoen als gevolg van de daling van de verkoop prijzen voor met name koffie- produkten en de waardedaling van de Amerikaanse dollar. Het bedrijfsresultaat nam licht toe tot 127,3 miljoen (vorig jaar 126,7 miljoen). Het be stuur verwacht dat de omzet over het hele boekjaar 1986/87 zal achterblijven ten opzichte van het vorige boekjaar. De winst zal echter verder stijgen, zij het minder sterk dan in het afgelopen jaar. Wall Street weer op nieuw record NEW YORK De effecten beurs van New York is terug in jubelstemming. De Dow Jo- nes-index van de dertig be langrijkste industriële aande len steeg met 43,17 punten tot een nieuw record van 2150,45 punten. Het oude record van 2145,67 punten dateert van vo rige week donderdag. Vrijdag leek aan de hausse op Wall Street abrupt een einde te zijn gekomen toen de Dow na een aanvankelijke record- stijging met ruim zestig punten uiteindelijk 44 punten lager af sloot dan de dag ervoor. Maan dag werd een bèscheiden winst van 5,77 punten geboekt, maar gisteren was de index niet te houden en kwam via een forse stijging, de op drie na grootste ooit op één dag ge boekt, op een nieuw record. Damrak zakt verder weg AMSTERDAM De Amster- damse effectenbeurs heeft gis teren opnieuw een slechte dag beleefd. Het Damrak begon di rect weer lager, soms zelfs fors. In de loop van de dag was er sprake van een wat wisselende stemming. Met name bij de hoofdfondsen konden daardoor de verliezen uiteindelijk beperkt blijven. De totale omzet bereikte net niet de 1 miljard, waarbij de obligaties de overhand had den. De obligatiekoersen ver anderden slechts weinig. Akzo moest 1,80 terug, Phi lips 80 cent. Minieme winsten bleken weggelegd voor Unile ver en KLM. ABN verloor nog eens 3,50, NMB steeg echter 2. Elsevier, Kluwer en Heineken rukten beide 3 op. Nedlloyd moest 3 inleveren. Flink in de ver drukking was weer Océ met een teruggang van 10. Inter- natio-Müller daalde 3,50. Op de lokale markt was Westha ven ƒ10 in reactie, maar ook hele reeksen andere ffaett moesten een veer laten.f w- was er naar Palthe, wtrsc het eind leidde tot een Jeer gere biedkoers van 86.|èfje parallelmarkt raakten (er i ierfondsen in de vefcanr ing. Op de optiebeurs jn H stemming lusteloos. Defhet omzet op de beurs kwijs p op 28.698 contracten. Is gc als izal BIJ DEZE KRA INFORMATIE OVEB^S' FILMS. MUZIEK, THEAIt c' RECREATIE, EXPOSITIE^ EEN COMPLETE AGENI™i rond

Leidse Courant | 1987 | | pagina 8