Reagan: geen excuses voor„Irangate" lekenkamer: egeling luursubsidie ammelt Gorbatsjov: partij én samenleving democratiseren Kerken JSEUM Record aantal niertransplantaties Apothekers vinden richtlijnen te streng £eidae SouAa/nt fieicUe 6oma/tit Hi,gdve WLes,erpers, behorende tol SijthoH Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45permm. Woensdag 28 januari 1987 78e jaargang no. 23717 Losse nummers f. 1,10. 's Nachts een enkele sneeuw bui, hier en daar mist. Mini mum temperatuur van -2 gra den in bet noordwesten tot -6 in het oosten. Overdag wisse lend bewolkt en droog. Maxi mum temperatuur rond 0 gra den. Afnemende noordweste lijke wind. Zon op: 08.27; on der: 17.20; Scheveningen hoog water: 02.42 en 14.51; laag wa ter: 10.28 en 22.54. met speciale rubriek van de UIT-bijlage ZIE PAGINA jorzitter Belgische etbalbond van odslag beschuldigd pol i/aci 2 27 JSSEL Het hoofd van de Belgi- voetbalbond, Albert Roosens is jhuldigd van doodslag door nala- eid in verband met het Heizeldra- in mei 1985. Daarbij kwamen 39 isen om het leven. Roosens' advo- heeft verklaard dat zijn cliënt intwoordelijk is gesteld voor het ite toezicht bij de kaartverkoop de Europacupfinale tussen Li- i| >ool en Juventus. Italiaanse en se supporters kwamen door frau- net toegangskaarten naast elkaar tten. Eerder zijn 26 leden van de rpool-aanhang aangehouden op lenking van doodslag. BEZORGDHEID OVER WAITE NEEMT TOE Het vliegdekschip John F. Kennedy blijft op de Middellandse Zee varen als reactie op de golf van ontvoeringen in Libanon en berichten dat de gezant van de Anglicaanse kerk Terry Wai- te wordt vermist. De aartsbisschop van Canter- bury^obert Runcie, uitte gisteren bezorgdheid over zijn speciale gezant Waite maar hij zei dat er geen bewijs is dat deze in Libanon tegen zijn wil wordt vastgehouden. De Westduitse politie pakte maandagnacht vijf Arabieren op, die er van worden verdacht tot een terreurgroep te behoren die verantwoordelijk is voor aanslagen in Frankrijk en de Bondsrepubliek. Bij een van die aanslagen, op 19 juli 1985, vielen op het vliegveld van Frankfort drie doden en 42 ge wonden. Pagina 5: Politie legt netwerk terroristen bloot Jong Staphorst leert complete Wilhelmus STAPHORST - Als het aan het gemeentebestuur van Staphorst ligt moeten alle leerlingen van ba sisscholen in die gemeente het complete Wilhelmus, vijftien cou pletten lang, uit hun hoofd lef en. De bedoeling is dat zij het volks lied uit volle borst kunnen mee zingen als op 30 april behalve Ko ninginnedag ook het 50-jarig hu welijksfeest van prinses Juliana en prins Bernhard wordt gevierd. Alle leerlingen krijgen een boekje met de complete tekst. Kennen ze de tekst dan krijgen ze ook een herdenkingslepeltje. Kabinet beraadt zich over vervanger Van Dijk DEN HAAG Het kabinet beraadt zich op korte termijn over maatregelen die getroffen moeten worden tijdens de afwezigheid van minister Van Dijk van binnenlandse zaken. Hij ondergaat deze week een hartoperatie. Voorlopig wordt Van Dijk vervangen door minister Korthals Altes van justitie. Betwij feld wordt echter of Korthals Altes in staat zal zijn beide drukke functies voor langere tijd te combineren. Volgens een woordvoer der Binnenlandse Zaken is het nog onduide lijk hoe lang Van Dijk weg zal blijven. De periode, die nodig is om van de hartoperatie te herstellen is zeer verschillend: van zes weken tot vele maanden. Een lachende Amerikaanse president Reagan krijgt applaus voor het begin van zijn „State of the Union". (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft in zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres de „State of the Union" opnieuw de verantwoor delijkheid op zich geno men voor de geheime wa pentransacties met Iran. Maar in tegenstelling tot wat veel van zijn Republi keinse partijgenoten had den gehoopt en verwacht, bood Reagan geen excuses aan voor het Iran-beleid. „Ik nam grote risico's, maar het werkte niet". Hij zei het geenszins verkeerd te vinden dat de VS pogingen hebben ondernomen met Iran op nieuw relaties aan te knopen. De president voegde daar aan toe het ook niet verkeerd te vinden gegijzelde Amerikanen vrij te krijgen. Reagan heeft het Congres voor wat betreft de Iran-affaire niet tevreden kunnen stellen. De vraag waarom hij de oorlog verklaarde aan het terrorisme en tegelijkertijd bereid was om er handel mee te drijven, bleef onbeantwoord. Hij wierp geen licht op de achtergrond van de zaak. De leider van de democrati sche meerderheid in de Se naat, Robert Byrd, zei in een eveneens door de televisie uit gezonden weerwoord: „Hij is ons allen een duidelijker uitleg over de buitenlandse politiek schuldig. Dergelijke belang wekkende vraagstukken kun nen „niet in het donker opge lost worden. Amerika's bond genoten en vrienden verkeren in verwarring". De vitaal ogende en vastbera den sprekende president zei dat de zich uitbreidende in vloed van de Sovjet-Unie de allergrootste bedreiging voor de vrije wereld vormt. „Als we onze vastbeslotenheid verlie zen, kost dat ons onze vrij heid", aldus de president. Verder liet hij weten absoluut niet van zins te zijn het Strate gisch Defensie Initiatief (SDI) op te geven. SDI is een veelbe lovende en positieve ontwik keling", aldus Reagan. „Ik zal mijn veto uitspreken over ie dere poging ons nationaal be lang in dit opzicht te ondermij nen". Reagan verklaarde dat „de wereld veiliger" is geworden door de enorme defensie-in spanningen onder zijn rege ring. Dat het begrotingstekort, met name door diezelfde de fensie-uitgaven, zo hoog is noemde Reagan „schandalig". Pagina 5: Reagan dreigt uit gepraat te raken. Vrijheidsbaby Baby Fabian Nkululeko (lett. vrijheid) slaapt rustig verder, on danks alle commotie rondom zijn komst. Hij is de baby van het eerste legale huwelijk tussen een zwarte man en een blanke vrouw in Zuid-Afrika: de Wet tegen de Gemengde Huwelijken werd in juni 1985 geschrapt; de twee trouwden een dag later. [)NTROLE OP HUUR EN KOMENS ONVOLDOENDE H HAAG De rege- voor individuele rsubsidie vertoont itige tekortkomingen Ie uitvoering en admi- ratie. Dit heeft de Al- tene Rekenkamer van gen aan het ministerie Volkshuisvesting ge- )orteerd. Steeds vaker it achteraf dat te veel rsubsidie is betaald. Jgvordering van dat (vorig jaar totaal 30 oen gulden) levert bij ier veel problemen op. Ogemene Rekenkamer uit jn rapport ongezouten kri- Zo zou de controle op de mens van huurders en de ?even huren nog steeds Idoende zijn. Verder t na verloop van jaren ge leld slechts zestig procent de te veel betaalde huur terug in de rijkskas. Bo- lien zijn de regels voor 'dere inkomens achter één deur volgens de Rekenkamer fraudegevoelig. De Algemene Rekenkamer vindt het zorgwekkend dat toegezegde verbeteringen ver tragingen hebben opgelopen, omdat een nieuw geautomati seerd systeem voor de uitvoe ring van de subsidieregeling langer op zich laat wachten dan was voorzien. De kosten voor de automatisering zouden daarbij zijn opgelopen van 16 naar circa 30 miljoen gulden. In 1985/1986 ontvingen onge veer 750.000 mensen aan indi viduele huursubsidie een klei ne 1,5 miljard gulden. De Rekenkamer heeft ook on derzoek gedaan naar de subsi dieregelingen voor premie A en premie B-koopwoningen. Ook bij deze regelingen schiet de controle (op met name de stichtingskosten) te kort, aldus het rapport. Er is gebrek aan planning, instructies, registra tie en evaluatie. Staatssecreta ris Heerema van Volkshuis vesting heeft overigens al een nieuwe subsidieregeling aan gekondigd. ent beschuldigd van dood student 'IJS Een Franse politie^ t is gisteren in staat van mldiging gesteld in ver met de dood van een stu- na een betoging in Parijs member vorig jaar. De 23- 5 agent wordt doodslag aste gelegd. Dit is verno- in politiekrihgen in de Franse hoofdstad. De 23-jarige motoragent heeft toegegeven samen met enkele andere poli tiemannen in de nacht van 5 op 6 december de 22-jarige stu dent, Malik Oussekine, te heb ben afgeranseld. Het slachtof fer overleed korte tijd later aan een hartaanval. inkelpand in Haarlem in de as iRLEM In het centrum van Haarlem is gisteravond een ngzaak geheel uitgebrand. De brand werd om half twaalf ekt en de brandweer moest groot materieel inzetten. Vijf Jgende panden liepen zware rook- en waterschade op. Per- ijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De brand- was het vuur rond een uur of twee was de brandweer ter. De oorzaak is nog niet bekend. Met een lint is het Plein in Den Haag afgezet rond het gebouw van de Hoge Raad (op de achtergrond). Tweede Kamer en Hoge Raad ontruimd na bommelding DEN HAAG Het ge bouw van de Hoge Raad der Nederlanden aan het Plein in Den Haag en een deel van de Tweede Ka mer zijn gistermiddag en kele uren ontruimd na een telefonische bommel ding. Ondanks een speur tocht door de gebouwen werd echter geen bom ge vonden. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie was er omstreeks het middaguur bij de eveneens aan het Plein ge legen sociëteit De Witte een telefoontje binnengekomen waarin iemand, die zei te spre ken namens de actiegroep RARA, meldde dat 'er in het gebouw van de Hoge Raad een bom was geplaatst. Deze zou om twee uur 's middags af gaan. De actiegroep RARA wordt verantwoordelijk geacht voor de branden bij de Makro. Ook het Algemeen Dagblad ontving een telefoontje na mens RARA, waarin het plaat sen van de bom bij de Hoge Raad werd aangekondigd. Omstreeks kwart voor vier is de afzetting van het Plein en het gebouw van HogeRaad opgeheven. De uit hun kanto ren verdreven kamerleden en parlementaire journalisten konden ook terugkeren naar hun bureaus. (ADVERTENTIE) VANAVOND OP TV: STER NED 1VÓÓR HET JOURNAAL VAN 20.00 UUR STER NED 2: NA HET JOURNAAL VAN 19.00 UUR AI^JD IETS NIEUWS ONDER DE ZON MOSKOU De Russische partijleider Gorbatsjov heeft gisteren in een toe spraak tot het centraal co mité van de Communisti sche Partij opgeroepen tot een nationale partijconfe rentie. Hierop moet volgens Gorbats jov de vooruitgang die wordt gemaakt bij „verdere demo cratisering van het partijleven en de maatschappij als geheel" worden geëvalueerd. De laatste keer dat een partij conferentie is gehouden was in 1941; dergelijke landelijke conferenties kunnen tussen twee partijcongressen, die elke vijf jaar worden gehouden, bij een worden geroepen. Volgens Gorbatsjov bevindt de economie zich na jaren van stilstand nu op een keerpunt, maar hij klaagde ook dat het tempo waarin de situatie ver betert lang niet genoeg is om de plannen uit te voeren en te voldoen aan de behoeften van de Consumenten. „Er zijn posi tieve veranderingen, maar het gewicht van de problemen is te groot en we zijn nog te te rughoudend om ze aan te pak ken". Er zijn volgens Gorbatsjov nog te veel mensen die moeite hebben de last van het verle den af te werpen, en die een afwachtende houding aanne men en openlijk een spaak in het wiel steken. Hij zei dat de partijleiders vaak de vraag wordt voorgelegd of de om wenteling niet te snel gaat, maar volgens hem heeft het Russische leiderschap geen an dere keus. Pagina 5: Gorbstjov: Bur gers kunnen staat vervol gen. LEIDEN In Nederland zijn vorig jaar 421 niertransplantaties uitgevoerd. Dat zijn er 89 meer dan in 1985, zo heeft de Stichting Eurotransplant in Leiden bekend gemaakt. Eurotransplant be middelt bij transplantaties in Nederland, België, Luxemburg, West Duitsland en Oostenrijk. Het merendeel van de transplantaties (376) werd uitgevoerd met een nier van een pas overleden patiënt. Het aantal menéen dat een nier van een familielid kreeg nam toe van 43 naar 45. On danks het toegenomen aantal niertransplantatiës groeide de wachtlijst van 977 naar 1078 patiënten. Tien Nederlandse patiënten ontvingen een nier én een alvlees klier. Vorig jaar werden in Nederland 15 levers getransplan teerd, vijf meer dan in 1985. Het aantal harttransplantaties ver dubbelde ruim van 10 naar 24. UTRECHT De apothe kers vinden de richtlijnen van de Europese Gemeen schap voor ae controle op geneesmiddelen te streng. De EG stelt extreme ei sen, die als ze altijd wer den toegepast, tot hoge kosten zouden leiden. Dit heeft de secretaris weten schapszaken van de apothe kersorganisatie KNMP, dr. C.J. de Blaey, gisteren ver klaard in een reactie op, een rapport Van het Rijksinstituut voor Geneesmiddelenonder zoek (RIGO). Daarin staat dat een groot deel van de door de apothekers zelf bereide midde len vooral wat betreft het ge halte aan werkzame stof niet aan de richtlijnen voldoet. Volgens De Blaey gaat het bij de eigen bereidingen vooral om middelen (pijnstillers, smeersels, zalven) waarbij het geen kwaad kan als het gehal te aan werkzame stof(fen) wat afwijkt van de norm. De KNMP vindt de marge van vijf procent die de EG-richtlij- nen toestaan dan ook te krap. De „eigen bereidingen" van de apothekers maken volgens een woordvoerster van hét minis terie slechts tien procent uit van de totale hoeveelheid ge neesmiddelen die ze afleveren. Het overgrote deel van de me dicijnen is afkomstig van de farmaceutische industrie. In de Sovjet-Unie heeft men plotseling speciale aandacht voor de kerken. Niet dat men er ineens meer naar de kerk gaat of zo. Dat niet, maar toch neemt het - wat wij noemen - ongewenste bezoek aan de kerken er kennelijk sterk toe. Zo zelfs, dat men gepleit heeft voor een permanente bewaking van de kerken. Een pas opgerolde bende, die iko- nen en andere kunstschatten uit kerken roofde, is de aanleiding tot deze gedachte. Kerken zijn plaat sen waar veel waardevols te stelen valt en dat moe ten wij beschermen, denkt men in de Sovjet-Unie. Hier in het Westen wordt ook wel eens in kerken ingebroken, maar de meeste berichten in de Leidse Courant gaan over positievere zaken, waar het de kerk betreft. Als u nu een proefabonnement neemt, kunt u dat de komende veertien dagen zelf lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1