aad akkoord met afbouw ïmeentehuis Noordwijk College negeert advies commissie BIJZONDERHEDEN Het kraakt nog in het Hof van Holland *2 STEN LOPEN OP TOT TWAALF MILJOEN if ,r Sassenheim steunt muziekonderwijs Bollenbad krijgt grote opknapbeurt CDJA-BOLLENSTREEK OVER STREEKPLAN Ill )EN OMGEVING £eidóa<2owutnt WOENSDAG 28 JANUARI 1987 PAGINA 15 Ze zijn er niet veel meer, die gelegenheden die luisteren naar de naam hotel-café-res- taurant, maar die veel meer te bieden hebben dan de om schrijving aangeeft. Inder daad, het Hof van Holland biedt slaapgelegenheid, heeft een bar en verzorgt diners, maar die simpele opsomming doet het eerbiedwaardige eta blissement beslist tekort. Ge legen aan de Voorstraat, het laatste stukje Noord wijk waar de invloed van het toe risme een halt is toegeroepen, al moet nog maar worden af gewacht of de slopershamers van projectontwikkelaars ook niet daar hun verwoestende werk gaan verrichten. Niets daarvan in het Hof van Holland, al was daar niet lang geleden ook geklop, ge timmer en geboor te horen. Niet omdat het regerende echtpaar Joop en Joke van den Anker opeens vond dat de unieke sfeer een moder ner tintje moest krijgen, wel omdat het aantal hotelka mers van 12 naar 24 is uitge breid en tegelijkertijd de za- lenaccommodatie is vergroot De kamers zijn voorzien van „alle gemakken", ofwel dou che en wc, telefoon, radio en televisie. Want het Hof van Holland mag dan de sfeer uit de zeventiende eeuw zoveel mogelijk hebben bewaard, in de twintigste eeuw slaapt ie dereen in een bed in plaats van een bedstee of een ledi kant, en wast zich met water uit de kraan en niet uit de waterpomp op de binnen plaats. Eén ding is zeker: welke, on vermijdelijke, modernisering er ook wordt aangebracht, de geest van vervlogen tijden wordt nooit uitgebannen. Bijdrage: Pieter Evelein Foto: Wim van Noort Daarvoor hoef je alleen maar over de vloeren te lopen en te luisteren naar het gekraak dat weerklinkt. Een geluid dat niemand graag hoort. In het Hof van Holland echter is dat geluid juist op zijn plaats. Lyrisch Want dat is en blijft de sfeer die Noordwiiks „Eerste Huys" uitstraalt. Wie op een zomerse zondag door de Voorstraat loopt, liefst op het moment dat er geen auto te bekennen is, vraagt zich on getwijfeld af of het er twee, drie eeuwen geleden veel an ders uitzag. Met het rustieke Lindenplein tegenover de in gang, de wuivende bomen de tsjilpende vogels... je zou er lyrisch van worden. En velen die er in een van de rieten stoelen aan de voorkant een kopje thee of koffie drinken, worden dat ook. Het is bijna niet voor te stellen, dat de rust die daar thuishoort wel eens wordt verstoord door een wielerronde. Zo'n circus op wielen dat onvermijdelijk gepaard gaat met een hoop herrie, de Voorstraat on waardig. Maar terug naar die realiteit, al benadrukt Joop van den Anker dat het logement nooit plaats zal maken voor welk prestige-object dan ook. „Wij vallen niet onder Monumen tenzorg en zijn ook geen be schermd dorpsgezicht. Maar laat niemand zich zorgen ma ken, wij hebben een naam hoog te houden". Geen hotel dus met het aanzicht van een flat, ook al omdat het niet meer verder mèg uitbreiden. De twaalf nieuwe kamers zijn gemaakt bovenop het be staande gebouw. Geen ge makkelijke opgave voor ar chitect Leen Korbee, die de kamers aanvankelijk op het parkeerterrein achter het Hof had geprojecteerd. „Wij dachten dat we een klein schalig gebouwtje hadden ge tekend, maar dat viel dus te gen", aldus de architect. Een stroom van bezwaarschriften was het resultaat, een herzie ning van de plannen onver mijdelijk. Toen eenmaal was besloten dat er over de be staande zalen heen zou wor den gebouwd, stuitte de bou wer op de niet al te sterke funderingen en de verschil len in hoogte van de zalen. Een vernuftige staalconstruc tie bood de gewenste oplos sing. Dringen Niet alleen het aantal kamers is twee maal zo groot gewor den. Ook de keuken, waar chef-kok P. van Dam de scepter zwaait, is nu dubbel zo ruim. Waar vroeger nog wel eens een hors d'oeuvre of, waarom ook niet, een omelet door de elleboog van een der koks op de smettelo ze grond werd gestoten, moe ten zij nu wennen aan het idee dat zij niet meer naast elkaar staan te dringen, maar tegenover elkaar de tourne- dos en de consommé's, de fi lets en de cocktails kunnen bereiden. De culinaire hoog standjes bereiken de genie tende gasten voortaan zonder mankeren. Tegelijk met de bouw van de twaalf nieuwe kamers, werd ook een nieuwe brandbevei liging aangebracht. „Ik denk dat wij nu het best beveiligde hotel zijn", was het vermoe den van Van den Anker. „Tenminste, zeker in Noord- wijk". Een brandend Hof van Holland... je moet er niet aan denken wat een ramp dat zou zijn. Joop en Joke van den Anker In een nieuwe kamer. Niet meer moderniseren dan nodig is... wir 1 lat F etjes leien grafstenen KERK AAN DEN RIJN •jarige jongetjes uit Kou hebben op het katholieke van de Koudkerkse be ats 12 grafstenen vernield ken beschadigd. Het drie- op heterdaad betrapt door olitie. De 12 kleine stenen, ateerden uit 1986, werden ilen gegooid. De schade, ouders zal worden ver- raagt ministens 10.000 nabestaanden zijn inge- /ernielingen zijn ruim Ive week geleden ge- De jongens waren na het de begraafplaats opgelo- VS' iS Urpi afj ;aan ioptetf wor Vierde veld Valken '68 VALKENBURG Valken '68 krijgt zeer waarschijnlijk een vierde veld, al gaat dit 49.000 gulden meer kosten dan het be grote bedrag van 75.000 gulden. Volgens een meerderheid van de commissie financiën, die gis teravond een ingelaste vergade ring over deze kwestie hield, moet het vierde veld er wel ko men omdat de aanleg reeds is aanbesteed. De leden die eerder hadden aangedrongen op bezui nigingen. kregen van inge nieursbureau Oranjewoud de kous op de kop. Dat bureau meent dat de aanleg en het on derhoud niet goedkoper kun nen. De raad heeft komende dinsdag het laatste woord. M.C.J. Sedelaar overleden NOORD WIJK In Noord wijk is afgelopen zondag de 79-jarige M.C.J. Sedelaar overleden. De heer Sedelaar was oud-wethou der. Meer dan 21 jaar, van 1949 tot 1970, maakte hij deel uit van de gemeenteraad. De laatste acht jaar van deze periode was hij wethouder met woonruimte, maatschappelijke zorg en volksge zondheid in zijn portefeuille. De heer Sedelaar werd alom gerespecteerd als een fijn mens met een grote sociale bewogenheid. Behalve in de politiek, nam de heer Sedelaar, makelaar van beroep, een vooraanstaande plaats in bij de middenstandsorganisaties. Bij zijn vertrek uit de plaat selijke politiek in 1970 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Aan het begin van de raadsvergadering sprak burgemeester mr. J. M. Bonnike gisteravond een woord ter herdenking. De teraardebestelling heeft morgen plaats op de rooms-katholie- ke begraafplaats aan de Gooweg te Noordwijk. Voorafgaande aan de begrafenis wordt in de parochiekerk Maria ter Zee aan de Nieuwe Zeeweg een uitvaartdienst gehouden. Deze begint om 10.30 uur. Na de begrafenis bestaat er gelegenheid tot condole ren in het „Hof van Holland" te Noordwijk-Binnen. Woningen in plaats van kantoren LEIDSCHENDAM De grond bij Abdijland langs de Boslaan in de nieuwe wijk 't Lien in Leidschen- dam zal niet voor kanto ren maar voor woningen worden bestemd. Hiervoor is gekozen bij gebrek aan belangstelling voor een kantoorgebouw en om verdere renteverliezen te voorkomen. Op het terrein is plaats voor 67 woning wetwoningen. De wonin gen zullen nog dit jaar worden gebouwd. WIJK Zonder gporren is de ge- raad gisteravond gegaan met het krediet van 0 voor de afbouw raadhuis. Er was is weinig anders Ruim elf mil- ïlden is er reeds projekt besteed en stoppen niet meer ?ntru *g 'bjende woordvoerders 7 i?rtemeenteraad maakten an bjoening gewag van het De t0. de bouwkosten niet or vi veel meer dan tien miljoen gulden hadden bedragen, zb- dat men binnen de afgespro ken som was gebleven. Dat waren dan wel de „kale" bouwkosten. Daarna had de gemeenteraad nog enkele ma len de gemeentelijke beurs moeten opentrekken. Voor een deel betroffen het kosten, die voorzien konden worden, voor een deel waren het ge woon tegenvallers en voor de rest waren het kosten, die men aanvankelijk over het hoofd had gezien. Inclusief inrich ting en terreinafwerking kwam men uit op een totale investering van circa 12 mil joen gulden. Willms, waarne mend fractievoorzitter van het CDA, merkte op, dat men, on danks de goede voorbereiding, bijvoorbeeld de huisvestings kosten niet had onderkend. Van overbodige luxe was naar zijn mening geen sprake. Daarom kon het CDA wel ac- coord gaan met het gevraagde krediet. Het bedrag van 10 miljoen is niet overschreden, zei Smit (VVD). Hij releveerde, dat er de afgelopen jaren uitstekend was gewerkt en hij noemde uit de zeer velen de architect Van Schaik, Jos Korver, hoofd ambtenaar van de gemeente, en de heer Van den Berg. Kritische kanttekeningen plaatste Schelvis (PAN) bij het gevraagde krediet. Voor de ge meenteraad was van het begin af het bedrag van 10 miljoen, dat de raadhuisbouw zou gaan kosten, een keihard gegeven geweest, aldus Schelvis. „Uit eindelijk worden we gecon fronteerd met een overschrij ding van de bouwsom met 35 procent", zei de woordvoerder van het PAN. „De praktijk is dat op kleine zaken tot het ui terste wordt beknibbeld en dat men over grote uitgaven met veel gemak heen stapt", aldus Schelvis, „tegen deze geestes gesteldheid protesteer ik". Burgemeester mr. J. M. Bonni ke was het niet met Schelvis eens. Steeds was het gemeen tebestuur uitgegaan van 10 miljoen als kale bouwsom. Daarboven kwam niet alleen de inrichting van het raadhuis, maar ook allerlei andere za ken, zoals achterstallig onder houd, de aankoop van panden aan de Voorstraat, de sloop van panden aan de Heilige Geestweg en de aanleg van parkeerterreinen. Met het gis teren gevoteerde krediet is men er nog niet. Dat werd duidelijk in de toelichting op het raadsvoorstel. Zodra het totale project is afgerond, zul len nog een aantal forse uitga ven moeten worden gedaan, kondigden burgemeester en wethouders aan. Bijvoorbeeld voor de aanleg van een bin nentuin en de bouw van een fietsenstalling. vo At de bedrijfs- uen i te "tmelgebouw igtlust «'"IHEIM Meijer Pla- leg keling Sassenheim istrejbinnen afzienbare tijd "e Miet de bouw van een nen ierzameigebouw op 1 ^^trieterrein „Jagtlust". *rajkt wordt mogelijk ge- topi\oor de verkoop van i /3n van Doorne- ~ff?pe Corn. Verolmeweg "'gemeente Sassenheim 'loon '5-plir J^jrig jaar besloot de ge- »d goedkeuring te aan een grondver- »r een gelijksoortig ?n vjgebouw. Hoewel het onMelijk in de bedoeling s n4oject in verschillende t te voeren bleek al dat de belangstelling ijde van de kleine be- 1 "dermate groot was dat q PJjlier bouwschema ge- f*7**rigd werd. In novem- el'n&ti dan ook de bouw eerste verzamelge- L ^pltooid en kon het vervolgens in gebruik I worden. Deze duide- ir jhoefte aan bedrijfs- oudt Tas voor MeiJer ^a" ujceling Sassenheim jleiding om een ver- Jjekt te starten, waar- chtefs met en^e^e aspirant yarke3 principe-huurove- iten zijn gesloten. De Sassenheim heeft te kennen gegeven tomen te zijn met de intwikkelingen in 't gebied „Jagtlust" die iwe impuls voor de genheid in dit bollen- •kenen. liersj^g ™d ioncentrale ntehuis ando1 i zateAineim Au"'HEIM De tele- •ale van het Sassen- meentehuis wordt door een nieuw over voldoende ca- hikt om ook de uitbreiding van het ndei\ efficiënt te kunnen n. Hoewel de ver van de centrale 84 in de begroting nomen, werd ver- steeds uitgesteld. :nte Sassenheim gaf rkeur aan een der- vestering gelijktij- de uitbreiding van leentehuis te laten iden. Eind 1986 na- andifer het aantal storin- itomlaarmee de hoeveel- tompfchten zo sterk toe, zich genoodzaakt >rte termijn maatre- treffen. De conditie :entrale, die dateert blijkt naar de me de PTT dermate zijn dat er geen en- Sntie meer gegeven Men voor een goed leren. Tijdens de gis- I gehouden gemeen- ergadering werd dan loten de verouderde n del zo spoedig mogelijk lkprngen. Kosten van de n dofe en de daarbij ko- 'erdN^ouwkundige voor- mgifte worden geraamd SASSENHEIM De ge meenteraad van Sassen heim besloot gisteravond een subsidie van ruim tien mille toe te kennen aan de Stichting Muziekonder wijs Lisse en omgeving. Dit met als doel een over gangsregeling te treffen die de voortzetting van het muziekonderwijs in de bollenstreek veilig moet stellen. De Stichting Muziekonderwijs Lisse en omgeving is in sep tember vorig jaar opgericht na de liquidatie van de voormali ge Stichting Muziekschool Bol lenstreek. De gemeenten Noordwijk, Sassenheim, Lisse, Noordwijkerhout en Voorhout die zorg droegen voor de in standhouding van de Muziek school Bollenstreek distan tieerden zich na die datum van elke vorm van samenwer king met genoemde Stichting. De gemeente Sassenheim stel de zich dan ook aanvankelijk sceptisch op ten aanzien van een mogelijke medewerking aan de recent opgerichte Stichting Muziekonderwijs Lisse en omgeving. Omdat de raad op 1 juli zijn bezorgdheid uitsprak over de onzekere si tuatie en het dreigend gevaar dat veel leerlingen van mu ziekonderwijs verstoken zou den raken bij uitblijven van verdere geldelijke hulp van gemeentewege, besloot men de bevordering van de voortgang van het muziekonderwijs in de bollenstreek te steunen. Ook de gemeentebesturen van Voorhout, Lisse en Noordwij- kerhout delen deze mening en voeren een stimuleringsbeleid ten aanzien van het muziekon derwijs. In maart van dit jaar zal in overleg met de betref fende gemeentebesturen en de Stichting Muziekonderwijs Lisse en omgeving nader on derzocht worden op welke wij ze de subsidieregeling voor de komende jaren permanent ge realiseerd zal worden. De ge meente Sassenheim heeft vooralsnog te kennen gegeven een systeem van individuele subsidieëring te prefereren en zal waarschijnlijk een bijdrage gaan leveren aan de betrok ken leerlingen waarbij leeftijd en inkomen een rol zal spelen. NOORDWIJK Het Bollen bad ondergaat in de komende jaren een ingrijpende opknap beurt. Met deze werkzaamhe den wordt over enkele maan den begonnen. Zo worden dit jaar de puien vervangen, de entree aangepast en het res taurant De Dolfijn uitgebreid. De kosten bedragen dit jaar 200.000 gulden. De renovatie moet het zwembad een hogere „recreatie-graad" bezorgen. In de afgelopen maanden is al ge werkt aan de klimaatbeheer sing in het zwembad. Men be schikt nu over een nieuwe zwemwaterverwarmingsinstal- latie waarmee de temperatuur van het water van het peuter en instructiebad in korte tijd enkele graden kan worden verhoogd. Het water in dit bad was 29 graden, maar wordt nu verwarmd tot 32 graden. Het water in het grote bad blijft 27 graden. Het „warmere' in structiebad is met name ge schikt voor speciale activitei ten als therapeutisch zwem men, zwemmen voor ouderen en moeder-kind-zwemmen. Therapeutisch zwemmen is bestemd voor mensen met ge- wrichts-, rug- en spieraandoe- ningen. Deze oefeningen wor den vier keer per week gehou den en staan onder leiding van een fysiotherapeut. Ondanks deze verhoging van de watertemperatuur hoeft niet meer energie te worden gebruikt dan vroeger. De ver warmingsinstallatie maakt ge bruik van het warme water van de cv-installatie. Via een buizensysteem wordt het zwemwater direct verwarmd door het warme water van de centrale verwarming. Tevens werden in het Bollenbad het verwarmings- en ventilatie systeem aangepast. De bestaande overkapping bij de entree zal bij het zwembad worden getrokken. De kassa wordt verplaatst en het restau rant krijgt een terras dat di rect aan het binnenbad grenst. Verder wordt een nieuw kan toortje gebouwd. In de zomer wordt de houten buitenpui van het binnenbad vervangen door een pui van kunststof. De pui aan de westzijde (aan de kant van de Prins Hendrik- weg) wordt in het voorjaar vervangen. Het instructiebad is dan volledig geïsoleerd. NOORDWIJKERHOUT Het streekplan van de provincie. Dat is het centrale thema op de jaarlijkse ledenvergadering van de CDJA-kern Bollenstreek, die op woensdag 4 februari in hotel Van der Geest aan de Zeestraat 7A in Noord wijkerhout wordt gehouden. De rol van de provincie en het streekplan zullen in deze bijeenkomst nader worden belicht door de heren J. van der Meer, voorzitter van de CDA-fractie in de provinciale staten (te vens lijsttrekker bij de komende statenverkiezingen), en H. M. C. Voorn, kandidaat voor de statenfractie en specialist op het gebied van ruimtelijke ordening. Verder zijn de CDA-bestuur- ders H.A. Smith uit Lisse en J. Lut uit Noordwijkerhout ge vraagd. Uiteraard is er gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst begint om 20.30 uur. Aan het Christen Democratisch Jongeren Appél zal komende zondag tussen 12.00 en 13.00 uur aandacht worden geschonken in de uitzending van het programma Noordwijkerhout-lokaal van Radio Rijnland. De Regionale Kern Bollenstreek van het C.D.J.A. heeft namelijk, met vele anderen, een bezwaarschrift ingediend tegen het streekplan. Dit richt zich op twee, voor jon geren relevante punten, te weten de beperkte woningbouwmo- gelijkheden en de beperkte mogelijkheid van bedrijfsvestigingen en de daarmede verband houdende werkgelegenheid. NIET MEER INVLOED OP VESTIGINGS BELEID VOOR KATWUKSE HUISARTSEN KATWIJK Het Kat- wijks college heeft het ad vies van de commissie voor Zorg, Vorming en Economische aangelegen heden ten aanzien van het huisvestingsbeleid voor huisartsen in Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg genegeerd. De commissie had wethouder R. Hiet- kamp met klem verzocht bij het instellen van een huisvestingscommissie de rol van de huisartsen te vergroten. Nagenoeg het gehele voorstel van wethouder Hietkamp (PvdA) werd tijdens de com missievergadering van 11 ja nuari door de commissie ver anderd. Op haar beurt heeft de wethouder het advies ech ter naast haar neergelegd. De commissie voor Zórg, Vor ming en Economische aange legenheden (ZVE) adviseer de op 11 januari de wethou der dat een vestigingscom missie diende te bestaan uit drie in plaats van twee huis artsen. Daaraan gekoppeld werd ook het aantal verte genwoordigers van de pa tiënten uitgebreid tot drie. Op nadrukkelijk verzoek van de huisartsen, die zowel tijdens de commissievergade ring in december als in janu ari pleitten voor meer in vloed in de huisvestingscom missie, besloten de raadsle den zelfs de vertegenwoordi ging van een maatschappe lijk werkster om te buigen in een vertegenwoordiger na mens de in Katwijk werken de fysiotherapeuten. Door de wensen van de commissiele den zou het aantal leden van de huisvestingscommissie groeien tot negen personen. Wethouder Hietkamp, ge steund door de andere colle geleden vindt echter een uit breiding tot negen personen een beperking van de slag vaardigheid en dus Het goed functioneren van de nieuw te benoemen hisvestingscom- missie. Ondanks een over duidelijk advies van de in haar commissie zitting heb bende raadsleden wenst me vrouw Hietkamp niet af te wijken van het eerste ont werp van de vestigingscom missie. De taak van deze commissie is het afgeven van een vergunning aan huisart sen die zich in Katwijk wil- Het instellen van een huis vestingscommissie is door de landelijke overheid verplicht gesteld. Doordat het aantal huisartsen in een plaats be paald wordt door het aantal patiënten te delen door een normpaktijk (van 2350 pa tiënten) kunnen dit jaar in principe minstens drie huis artsen zich nieuw vestigen in Katwijk. Aangezien de huis artsen met hen moeten sa menwerken, bijvoorbeeld in vakantieperiodes of week- einddiensten, wilden zij bij het afgeven van een vergun ning een behoorlijke vinger in de pap hebben. Dit is no dig, om de kwaliteit van de eerste-lijn-hulp zeker te stel len, aldus de Katwijkse huis arts Schonenberg. De vestigingscommissie, die op last van het college inge steld wordt, gaat nu bestaan uit twee huisartsen, twee vertegenwoordigers namens de patiënten, een maatschap pelijk werkster en een ver pleegkundige en een afge vaardigde namens de verze keraars. Beroep tegen het in stellen van zo'n commissie is alleen mogelijk via een Arob-procedure.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15