«cidócSoutti/tit Huisartsen overwegen opschorten acties STAD OMGEVING Watermeters op afbetaling ALLER LEI(DS) „Ik zoek naar mooie dingen iucht je hartje oor een kwartje De Leidse Courant is een krant vol advertenties Vuurwerkfabriek weg uit Leiden 2 GEDISCRIMINEERD? JALOERS? WOENSDAG 28 JANUARI 1987 PAGINA 13 M F® DEN De vervanging van een be en watermeter door de Leidse Duin- trmaatschappij (LDM) moet in ter- lien kunnen worden betaald. Dat 4jft Anneke Stakenburg van de ïs Leiden-fractie in een brief aan touw Fase. voorzitter van de raad commissarissen van de watermaat- jppij. Een bevroren watermeter moet :iddellijk worden vervangen, en dat lurt alleen op voorwaarde dat de ge ëerde de kosten (zestig gulden) direct aid. „Voor mensen met een mini- Ti-inkomen is het een vrijwel onmo- ke zaak dergelijke onvoorziene uit- (n meteen te voldoen", aldus Staken- I, die voorstelt gespreide betaling, oorbeeld vier maal 15 gulden" mo te maken. Een woordvoerder van DM denkt dat dat „lastig" is. „Nu betalen de mensen meteen aan de deur. Als ze in termijnen betalen, moet je er weer achteraan. Dan moet je aanmanin gen sturen en dat kost weer geld. En de mensen moeten die zestig gulden tóch betalen. We hebben dit jaar veel, erg veel bevroren watermeters moeten ver vangen. En alle mensen hebben direct betaald. Nu kan ik me best voorstellen dat dat voor sommige mensen niet mee valt. Als er wel problemen zouden zijn, kunnen ze naar ons toekomen, en dan is er wel een mouw aan te passen. Er ko men weieens mensen met betalingspro blemen, maar dan gaat het meestal om hogere kosten, bijvoorbeeld van een hoge waterrekening. De vervanging van bevroren watermeters levert geen pro blemen op", aldus de woordvoerder. Conflict rond stadsverwarming in impasse LEIDEN De ge meente Leiden moet de bewoners van de Ste venshof juridisch on dersteunen in het ge vecht om de kosten van de stadsverwarming. Dat vindt het Links Leiden raadslid A. Sta kenburg. warming. Zowel het EBR als de woning bouwverenigingen brengen kosten voor het onderhoud in reke ning. Beide instanties konden het niet eens worden over een ande re verdeling van de kosten. Bewoners van de Ste- De gemeente bemiddel- venshof betalen al jaren de daarop en deed een 200 gulden per jaar te voorstel wat ertoe zou veel voor net onder- leiden dat de bewoners houd van de stadsver- jaarlijks honderd gul den minder zouden gaan betalen. De bewo ners en de woning bouwverenigingen we zen dat voorstel echter af, terwijl het EBR het wel accepteerde. Volgens raadslid Sta kenburg moet de ge meente de bewoners helpen om te voorko men dat er een impasse ontstaat en zij de dupe worden van een ruzie tussen het EBR en de bouwvereniging. Twee ton buit bij inbraak VOORHOUT Bij een inbraak in een vleesver werkend bedrijf aan de Engelselaan is gisternacht 200.000 gulden gestolen. Tevens verdwenen beeld schermen en electroni- sche apparatuur. In het bedrijf werd een enorme ravage aange richt. De dieven verniel den een ruit en konden zo een deur openen. mrnktief 1 SS i djk veren iging Aktief udt morgenavond een iverjas- en sjoelavond in t gebouw van Aktief n de Berlagestraat 2 in id- West. De bijeen- mst begint om 19 45 vs/wf- "huisvrouwen f afdeling Leiden/Oegst- n psf van de Nederlandse \reniging van Huisvrou- vk/b)n keeft een aantal acti- \eiten op het programma \an. zoals een excursie )Z ar het Vredespaleis in vs/vfyj Haag en een discussie m. er „Macht en onmacht". ide re informatie is tele- tisch verkrijgbaar: 1467 en 155568. vs/fytuurgeneeskunde Vido- werkgroep Lei- vk/bj1 (Vrouwen in de Over- ng) houdt dinsdagmid- 3 februari een thema- ddag over de toepassing vs/fiib natuurgeneeskunde in overgangsjaren. Vrou- n tussen 40 en 60 jaar k i welkom in het Vrou- Incentrum aan de Doe- vk/fittraaf 34 van 14 tot 16 r. De toegang kost een ksdaalder. De Vido- rkgroep begint vanaf \sdag 17 februari weer J wekelijkse praatgroep, bijeenkomsten hebben dinsdag plaats van 19.30 21.30 uur. Voor inlich- gen: 071-892114. areland Vrije School Mareland LL \idt woensdag 4 februari 1KEI) 20.15 uur een informa- •bijeenkomst in het ver- |*4iwde schoolgebouw aan I* Maresingel. Het motto de bijeenkomst is „De M/e School, van kleuter voortgezet onderwijs", ^gderkraehten beantwoor- flB vragen van aanwezi- r "Y Zaterdag 7 februari is art 10.6' ryy?n huis. m Jj)EN Bij een rood- :ontrole op het kruis- Willem de Zwijgerlaan- lmeerlaan zijn gister- nd tussen acht en negen :2 automobilisten betrapt "oor het stoplicht reed. kenteken is genoteerd. [overtreders krijgen een ps verbaal. Volgens een iewoordvoerder is het spunt berucht vanwege rijden door rood licht. or rood licht LEIDEN De Leidse Huisartsenvereniging gaat praten over het op schorten van de acties. Dit gebeurt als de raad van de medische facul teit donderdagavond be sluit dat het basisonder wijs en de beroepsoplei ding van huisartsen voor Leiden behouden moe ten blijven. Dit zei woordvoerder R. van Velzen van de vereni ging gistermiddag na een volgens hem „heel posi tief" gesprek met afvaar digingen van de facul teit, de medische staf en de directie van het AZL. „Er zit beweging in hun standpunt", aldus Van Vel zen, „en die gaat in de rich ting van het handhaven van de vakgroep huisartsenge- neeskunde in Leiden. Maar wij beoordelen mensen niet op hun woorden, maar op hun daden. We gaan nu door met de acties, want wij wil len dat de vakgroep huisart- sengeneeskunde in Leiden behouden-^blijft. We roepen onze leden pas bijeen om over opschorten van de acties of een deel van de acties te gaan praten als er een defini tief voorstel van de faculteit op tafel ligt". De medische faculteit moet van minister Deetman van onderwijs en wetenschappen flink bezuinigen. In het ka der daarvan stelde de facul teit voor de vakgroep huis- artsengeneeskunde op te hef fen. Voor de huisartsen is dat onaanvaardbaar, omdat dan in Leiden geen huisartsen meer kunnen worden opge leid. Bovendien is het contact met de vakgroep voor de huisartsen belangrijk. Uit protest tegen de voorgestelde opheffing van de vakgroep sturen de Leidse huisartsen sinds half december geen pa tiënten meer door naar het AZL. Bovendien worden verwijskaarten trager door gestuurd, werken de huisart sen niet meer mee aan on derzoeken en kunnen stu denten geen co-schappen meer bij hen volgen. Inmiddels is er beweging ge komen in het standpunt van de faculteit. Als het ministe rie van WVC de beroepsop leiding gaat betalen, wil het bestuur de faciliteiten bieden, zodat studenten in Leiden kunnen worden opgeleid. Bo vendien vindt het bestuur nu dat het basisonderwijs in Lei den moet worden gehand haafd. Daarvoor zouden twee van de drie formatieplaatsen moeten blijven. Donderdag avond beslist de faculteits raad over de definitieve voorstellen die de externe adviseur van de minister van onderwijs zullen worden voorgelegd. Verschil van mening tussen huisartsen en faculteit blijft er over het onderzoek binnen de vakgroep. De faculteit wil dit opheffen, de huisartsen niet. LEIDEN „Ik zoek naar mooie dingen. En als ze mooi zijn, hoef ik ze niet te veran deren. Hoe beter de weergave, hoe meer er van de schoon heid overkomt", aldus prof. dr. P.J. Gaillard, die thans zijn te keningen en aquarellen expo seert in het Sylviuslaboratori- um aan de Wassenaarseweg in Leiden. De tentoonstelling is ingericht naar aanleiding van zijn tachtigste verjaardag. De hoogleraar, die pas in 1980 zijn oude hobby weer oppakte, maakt gedetailleerde tekenin gen en aquarellen die welhaast een natuurgetrouwe weergave zijn van de werkelijkheid. Hoogleraar Gaillard: „Ik heb in mijn vak heel gedetailleerd leren kijken en dat precieze heb ik nog steeds. Dat is aan mijn tekeningen en aquarellen te zien". Hii toont aquarellen van fraaie landschappen, een oud huis, een kijkje in een bos of in de achtertuin, bloemen en dieren. Zijn eerste aquarel len waren vooral de indruk ken van verre reizen, die hij in het verleden op foto's had vastgelegd. Later zocht de hoogleraar vooral naar oude huisjes in de omgeving van zijn woonplaats Oegstgeest of trok hij naar de plassen in de buurt. Vooral de Kaag, de heer Gaillard is nog altijd een fer vent schipper, was voor hem een grote inspiratiebron. Zijn aquarellen met dieren ontston den na een bezoekje aan het dierenpark Wassenaar. „Mijn interesse voor het teke nen en schilderen werd ge wekt op de HBS in Rotterdam. Ik had een goede band met de tekenleraar. Hij was een be kend havenschilder en nam ons vaak mee naar de havens om er te schetsen. Ook op de HBS in Alphen, waar we later PROF. GAILLARD (80) EXPOSEERT TEKENINGEN EN AQUARELLEN 9? Prof. Gaillard pakte zijn oude hobby weer op. gingen wonen, kreeg ik weer een goede tekenleraar. Deze was vooral didactisch erg sterk en hij stiumuleerde mij om ook thuis te gaan tekenen. Dat ging zo goed en nam zo'n tijd in beslag, dat mijn HBS-oplei- ding erdoor in gevaar kwam. Ik moest kiezen, of schilderen of verder studeren. Het werd studeren en mijn tekenaspera- ties werden in de ijskast ge zet", aldus Gaillard. Het studeren ging de toen nog zeer jonge Gaillard makkelijk af. In zeer snel tempo studeer de hij in 1933 af als arts. Er was een toen nieuw technisch onderzoeksgebied, dat zich be zig hield met de mogelijkheid om weefsels te kweken buiten het lichaam op een soort voe dingsbodem. Het was dit ge bied, waar de arts zich verder in ging verdiepen. Met bezieling spreekt de eme ritus hoogleraar vervolgens over zijn 'oude' vak: „Het ging niet alleen om het kweken van cellen, maar om het ont wikkelen van 'organismen' met een structuur, die gelijk is aan die in het lichaam. Ook moesten deze organismen bui ten het lichaam goed gehou den worden. We slaagden er toen in om voor het eerst bot- weefsel buiten het lichaam te laten ontstaan en te laten groeien. Dat was vrij revolu tionair. Dat de samenstelling van de voedingsbodem van be lang was voor het de ontwik keling van het botweefsel is duidelijk. In die periode was het haast modieus om daarbij vooral aan hormonen te den ken. Eigenlijk door toeval werd ontdekt dat het bijschild- klierhormoon de botgroei bleek af te remmen. De wer king van die bijschildklierhor- moon op het groeiprocede van botweefsel heb ik vervolgens uitvoerig geanaliseerd en werd uiteindelijk mijn levenswerk", aldus de hoogleraar, die in 1977 met emeritaat ging. Mede door het feit dat Gail lard nog enkele jaren aktief was in de wetenschapscommis sie van de afdeling geneeskun de duurde het nog tot 1980 voordat hij weer potlood en papier tevoorschijn haalde. Eerst waagde hij zich aan de alledaagse dingen in zijn werkkamer. Van deze spulle tjes maakte hij composities en tekende na. Daarna maakte hij aquarellen van oude foto's op verre reizen en nu zoekt hij de mooie plekjes bij huis. De tekeningen en aquarellen van prof. dr. P.J. Gaillard zijn nog tot 13 maart te zien in het Sylviuslaboratorium aan de Wassenaarseweg. |EIDEN DOET MEE AAN LANDELIJKE ACTIE KINDERTELEFOONS IDEN „Lucht je hartje or een kwartje". Dat is het erna van de landelijke actie n de Kindertelefoon, die ze week wordt gehouden, indaag zijn diverse tele- Dncellen in het centrum van :iden feestelijk ingepakt en ckers, ballonnen en rebus- fi werden uitgedeeld op •aat. Bovendien ligt in bi- iötheken en boekwinkels formatiemateriaal over de ndertelefoon en staan daar eken uitgestald die gaan er onderwerpen waarover nderen vaak bellen. eerste Nederlandse Kin- rtelefoons werden opgezet 1979, Het Jaar van het flnd. De Kinder- en Jonge rentelefoon van de Stichting ^$lefonische Hulpdienst Lei- (THD) bestaat nu ruim ie jaar. Elke dag van half ^nbr tot half acht kan de Leid- telefoon worden gebeld. >t april bemannen de zeven- tig medewerkers van de THD ook de Kindertelefoon. „Van af april gaat dat veranderen", vertelt Sjakkelien Marlet, die speciaal voor de Kindertele foon is aangetrokken. „Dan komen er speciale vrijwilli gers voor de Kindertelefoon. Nu worden tien vrouwen al op die taak voorbereid. Het is de bedoeling dat we uiteinde lijk met twintig mensen bij de Kindertelefoon gaan zitten. Iedereen moet dan ongeveer tien uur per week gaan wer ken". De medewerkers beant-j woorden jaarlijks ongeveer duizend telefoontjes van kin deren en jongeren met grote en kleine problemen. „Dat is niet zoveel", weet Marlet. „Dat komt omdat we nog niet echt veel aan publiciteit heb ben gedaan". Ruzie In totaal zijn in Nederland 21 Kindertelefoons. Ongeveer 80.000 kinderen tussen de acht en achttien jaar maken daar jaarlijks gebruik van. Onder de bellers zijn onge veer twee maal zoveel meisjes als jongens opvallend is dat de groep 14-jarigen vaak belt. Leiden wijkt volgens Marlet niet af van het landelijke beeld. Ook de problemen zijn in Leiden niet of nauwelijks anders dan elders. Marlet zegt: „Dertig tot vijfendertig procent van de vragen heb ben betrekking op seksuali teit. Er worden veel informa tieve vragen gesteld, over voorbehoedsmiddelen of ge slachtsziekten, bijvoorbeeld. Vooral veel meisjes bellen met problemen op dit gebied". „En", vervolgt Marlet, „ver der horen we veel verhalen van jongeren die verliefd zijn. Ik ben zo verliefd op mijn buurjongen, maar ik weet niet wat ik moet doen. Zoiets". Ook wordt regelmatig gebeld BEL DE KINDERTELEFOON. LUCHTJE HARTJE VOOR EEN KWARTJE. Informatiemateriaal over de Kindertelefoon. BEL DE KINDERTELEFOON. LUCHT JE HARTJE VOOR EEN KWARTJE. door kinderen die problemen hebben op school of met hun ouders. „Dat gaat dan meestal over regels. Kinderen vinden dat ze te weinig zakgeld krij gen of te vroeg thuis moeten zijn. Ook zijn er kinderen die bang zijn dat hun ouders gaan scheiden, of problemen heb ben met het feit dat hun va der en moeder al uit elkaar zijn. Dat komt trouwens steeds meer voor. Je kunt echt merken dat de laatste tijd het aantal echtscheidingen is toegenomen", zegt Marlet. Kort Wat haar ook opvalt, is dat te genwoordig vaker echt grote problemen aan de orde ko men, zoals incest of mishan deling. „Dan worden echt lan ge, ingrijpende gesprekken gevoerd", zegt ze. „Gewoon lijk zijn de gesprekken heel kort. Je kunt echt merken dat de meeste kinderen niet bel len met de bedoeling een diepgaand gesprek te voeren. Ze willen iets weten, een dui delijk antwoord op hun vraag. Meer niet". „Wat de vrijwilligers doen", vertelt Sjakkelien, „is luiste ren. Het is belangrijk dat je weet wat het probleem is van het kind dat belt, en wat dat kind eraan zou kunnen doen. Want dat is het belangrijkste, dat je de kinderen laat naden ken, zodat ze zelf tot een op lossing komen, en zelf beslis singen kunnen nemen". Zel den worden de bellers door verwezen naar hulpverlenen de instanties. „Daar zijn de meeste kinderen niet aan toe", weet Marlet. „Wat wel vaak gebeurt, is dat we kinde ren aanraden naar een huis arts of Rutgersstichting te gaan". De Kindertelefoon is ano niem. De opbeller hoeft niet te zeggen wie hij is of waar hij woont. Toch kan Sjakkelien Marlet wel zeggen dat onge veer de helft van de bellers uit Leiden of directe omge ving komt. De rest belt vanuit andere plaatsen. Uit Gronin gen of Zuid-Limbrug bijvoor beeld. Sjakkelien Marlet vindt dat begrijpelijk: „Veel jonge ren willen er zeker van zijn, dat ze een onbekende aan de lijn krijgen". LEIDEN De vuurwerk fabriek Van der Nat gaat weg uit Leiden. Het be drijf verhuist naar Steen- wijk omdat het in Leiden geen mogelijkheden heeft om uit te breiden. Van der Nat verhandelt nu al leen vuurwerk, maar wil het ook gaan produceren. De gemeente Leiden wil de prpduktie van vuur werk in Leiden echter niet toestaan. Van der Nat verzorgt onder meer het vuurwerk voor de 3 Octo ber Vereeniging en de La- kenfeesten. De vuurwerkfabriek Van der Nat is gevestigd aan de Oosterstraat. Het eensmans- bedrijf is in handen van Chr. van der Nat. In 1983 begon hij met zijn bedrijfje. „Ik ben na mijn militaire dienst een jaar bezig geweest om alle vergunningen te krijgen", al dus Van der Nat. Uiteinde lijk lukte hem dat. Van der Nat huurt nu een bunker in Hoek van Hollland om zijn vuurwerk op te slaan. Niet alleen het steeds en weer rij den naar Hoek van Holland („dat kost toch steeds weer tijd en geld", aldus Van der Nat) leidde tot het besluit naar een andere vestigings plaats om te zien, maar voor al het voornemen om zelf vuurwerk te gaan produce ren. Dat werd door de over heid niet in dank afgeno men. Van der Nat klopte bij een groot aantal gemeenten in de Randstad aan, maar niemand wilde hem hebben. Ook de gemeente Leiden wenst geen producent van vuurwerk binnen zijn gren zen. „De Randstad is voor zo iets veel te dicht bevolkt. Het opslaan van vuurwerk zoals Kat dat doet, is wel in goede banen te leiden, maar bij produktie van vuurwerk worden de risico's veel gro ter. Dat kan echt niet", aldus een woordvoerder van de ge meente Leiden. Uiteindelijk belandde Van der Nat in Steenwijk. Die ge meente bleek wel bereid ruimte te scheppen voor een kleine vuurwerkfabriek op het gedeelte van het plaatse lijke industrieterrein dat nu nog braak ligt Van der Nat wil nog dit jaar of anders in 1988 verhuizen. Bij het be sluit van Van der Nat om voor Steenwijk te kiezen speelde onder meer een rol dat deze gemeente tipgeld geeft aan degenen die een bedrijf naar Steenwijk weet te krijgen. Ook bedrijven die zelfstandig bij de gemeente aankloppen krijgen dat geld. In het geval van de vuur werkfabriek werd Steenwijk door een bewoner van Em- meloord gewezen op het feit dat Van der Nat naar een nieuwe vestigingsplaats zocht. Steenwijk keert daar voor 5 procent uit van het bedrag dat de verkoop van grond opbrengt. In dit geval wordt bijna 4.300 gulden uit betaald. Steenwijk heeft tot dusver 70.000 gulden aan tip geld uitbetaald aan nieuwe bedrijven. Sinds het instellen van het tipgeld hebben zich er 19 ondernemers gevestigd. De directie economische aan gelegenheden van de ge meente Leiden zegt in een reactie niets te zien in het in stellen van tipgeld. „Het- is niet meer dan een wat kunstmatige verlaging van de grondprijs. Als wij dat zouden doen, gaat Den Haag of Rotterdam gelijk mee, dus daar hebben we niet zoveel aan". Volgens Van der Nat is in Nederland bijna niemand meer in staat vuurwerk te maken: „De vakkennis ont breekt. Vroeger had je de be kende fabrieken van Schuurman in Leeuwarden en natuurlijk de Koninklijk Nederlandse Vuurwerkfa briek Kat in Leiden zelf, maar die produceren al lang niet meer. Daardoor is de kennis verloren gegaan". Dat Van der Nat wel in staat is vuurwerk te maken is niet zo verwonderlijk: zijn vader werkte vroeger bij Kat en begon later voor zichzelf. „Ik ben in het vuurwerk opge groeid", zegt Van der Nat jr. Hij verwacht dat zijn bedrijf in Steenwijk binnen twee a drie jaar werk kan bieden aan zes of zeven mensen. Daarvoor wordt gezorgd door Wil Brogtrop samen met haar collega's van de Advertentie-afdeling. Elke dag staat zij telefonisch vele adverteerders te woord, die hun advertenties aan haar opgeven. Kleine en grote advertenties. Van bedrijven en van particulieren. Zij zorgt ervoor dat ze foutloos onder uw ogen komen. Advertenties voor een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13