eschiedenis „blij verrast" met komst Willem-Alexander 1 =1 STAD OMGEVING Gemeente komt omwonenden spoorlijn Mors tegemoet Uitgelezen opgeruimd 16Jsweg afgesloten LS HIJ THEE MORST, KRIJGT HIJ GEWOON EEN DWEIL EN EEN SPONS' sink houdt vast aan opmerking over Stöxen Duinrell kan niet verder met aanleg glijbanen CcicLcSouocmt DINSDAG 27 JANUARI 1987 PAGINA 9 irker ^qqJN Het gedeelte van de Morsweg K de Lopsenstraat en de Rijnzichtbrug is uur afgesloten voor het autoverkeer, laatregel wordt genomen in verband fieri ngs werkzaamheden. Hegge betrapt IN De politie heeft gistermiddag om •ie een 22-jarige Leidse vrouw aange- arke in een kledingzaak aan de Boter- De vrouw wilde er met kleding ter 0> van ruim 1300 gulden vandoor gaan i te betalen. Bedrijfsrechercheurs be- haar en waarschuwden de politie. De .0. sleek ook enkele dozen speelgoed met j| arde van 400 gulden bij zich te heb- ze had gestolen -in een winkel aan de imerstraat. LEIDERDORPSE BALLETSCHOOL NAAR LANDELIJKE PRESENTATIE LEIDERDORP De Leiderdorpse balletschool 'Giselle' van Els Joosten is geselecteerd om in december deel te nemen aan de landelijke presentatie van balletscholen. Met de Leiderdorpse school zijn uit Zuid-Holland geselecteerd groepen van het Dordts Danstheater en Radost uit Delft. De volksdansgroep Pra- znik uit Leiden is als reserve op de lijst van deelnemers ge plaatst. Vrijwel alle balletscholen in deze provincie hebben ge durende de afgelopen maanden deel genomen aan het Zuidhol lands Amateur Dansfestival '86-'87. Voorrondes werden gehou den in Den Haag, Gouda en Rotterdam. Vorige week had in de Stadsdoelen van Delft de eindronde van de provincie plaats. Drie van de optredende groepen werden geselecteerd om deel te nemen aan de landelijke presentatie die op 20 december wordt gehouden. Dan zijn ook groepen uit de andere provincies te zien. In deze provincies beginnen de voor- en eindrondes in de ko mende maanden. Het festival is georganiseerd door de Culturele Raad Zuid-Hol land. Wildebrassen OEGSTGEEST Agenten van de Leidse politie zijn gistermiddag van twee uur tot half zes bezig geweest om twee wilde koeien rustig te krij gen. De koeien liepen in een wei aan de Vinkenweg en dreigden over het hek te springen en de snelweg op te lopen. Daarom pro beerden de agenten de koeien neer te schieten met een verdovingsge weer. „Dat heeft nogal wat moeite gekost, omdat het niet meevalt om van de juiste afstand te schieten. Je kunt niet te dichtbij staan, maar ook niet te ver weg", aldus een po litiewoordvoerder. Hoe het kwam dat de koeien zo wild waren, kon hij niet zeggen. LAK-cursus LEIDEN Belangstellenden voor een cursus op het gebied van beel dende kunst, zoals tekenen, schilde ren, keramiek, fotograferen, op het gebied van drama, zoals toneel, the ater, clownerie, flamencodans of op het gebied van muziek wat betreft stemvorming en zang, kunnen bin nenkort bij het LAK terecht. Het inschrijven voor de cursussen kan op maandag 2 februari van ze ven tot negen uur 's avonds en dins dag 3 februari van zeven tot acht 's avonds bij het bureau LAK aan de Cleveringaplaats 1. C.S.k)EN Met veel vreug- peeft de subfaculteit ge- fedenis van de Leidse uni- (iteit gisteren gereageerd iMTipfte beslissing van kroon- is Willem-Alexander om geiden bij deze faculteit te ir. stt studeren. Het bestuur zond.i de subfaculteit, dat het 070"fcht via de media heeft iten vernemen, zegt „blij •s :ast" te zijn met de keuze de priits. Njenthousiaste reacties zijn F.D.I alleen te horen bij de ®rQ?Jse universiteit. Ook de Teen te is verheugd om op- iw een telg van het Ko- l (shuis in de Sleutelstad te nen begroeten. De band fen de Oranjes en Leiden ^NJmmers altijd innig ge- itjaSJt. Het was Prins Willem orstsi Oranje zelf die in 1575 D70-6|en de eerste universiteit -'het land gunde als dank het verzet tegen de ajaarden na Leidens Ont- in 1574. Vele leden van hebben in de Rui| der jaren in Leiden hun iburgiiis verrijkt. Zo studeer- Willem de Eer- jen Koning Willem de lie beiden aan de Leidse ■N jersiteit. Maar ook in s, vaii eeuw werd de Leidse rhuui'ersiteit door het ko- at I0<shuis bezocht: door prin- »040.|uliana en koningin Bea- fenburg geruchtencircuit heeft Idels al enkele aardige Is over de komst van de Alexander opgele- Zo zou de kroonprins tpen zondag zijn bin- itapt aan het Rapen- 120, een studentenhuis enkele tientallen meis- identen een optrekje in gevonden. „Hallo, ik lex, jullie nieuwe buur- zou hij vriendelijk in gezegd. Hij vergiste in de opwinding in één want naar alle waar- ilijkheid gaat Willem- nder twee panden ver en, op nummer De koninklijke familie interesse getoond in >p van het kleine he- s. [vel er nog geen overleg plaats gevonden tussen bfaculteit en het Ko- [lijk Huis, zal de prins ïchijnlijk gebruik gaan jjen van de „vrije keuze- flte" die de studie ge- Idenis in Leiden biedt i zo breed moge- |vakkenpakket af te stu- de invoering van de Fasenstructuur in 1982 :én jaar van de vier jaar Inde studie worden be ll aan het volgen van an- vakken dan die van de geschiedenis, naast wordt bij de stu- [veel aandacht geschon- iaan het ontwikkelen van delinge en schriftelijke jdigheden", aldus de se- [ris van het bestuur van ubfaculteit geschiedenis. Jeer S. Groenveld. Groen- j is niet verbaasd dat zelfs iet van tevoren over de „Ik ben Alex, jullie nieuwe buurman". keuze van de prins is inge licht: „Ik ben van mening dat het kiezen van een studie een privé-aangelegenneid is, een beslissing die binnen het ge zin wordt gemaakt". Dat de keuze is gevallen op de geschiedenisstudie in Lei den, ziet Groenveld als een bevestiging van de goede naam waarmee het vak zoals dat op de Leidse universiteit wordt gegeven in het land bekend staat. „In Leiden leert de geschiedenisstudent relativeren. Het vak is zowel gericht op maatschappelijk als wetenschappelijk onder wijs. Wij houden graag vast aan oude waarden, maar ver liezen daarbij de nieuwe ont wikkelingen niet uit het oog", aldus het zichtbaar trot se bestuurslid. Aanmelding Groenveld denkt dat het be sluit van prins Willem- Alexander wel „enige in vloed" op de aanmelding van eerstejaars geschiedenisstu denten zal hebben, maar hij verwacht geen enorme extra toeloop. De afgelopen jaren blijven de aanmeldingen voor de studie geschiedenis op een opmerkelijk constant peil, en zelfs de aanmelding van een kroonprins zal hier niet veel verandering in aan brengen, zo is de mening van het subfaculteitsbestuur. De komst van Willem-Alexan- der is inmiddels ook het ge sprek van de dag in het fa culteitsgebouw aan de Doe lensteeg. „Het secretariaat zal het ongetwijfeld drukker krijgen, maar het is natuur lijk heel leuk voor de naam van de studie geschiedenis", aldus één van de secretares ses. Huismeester Moenen, die wel heel toepasselijk een jasje aan heeft met op de linkerborst een geborduurde Nederland se Leeuw, bekijkt de komst van de prins heel nuchter: „Het lijkt mij een heel aardi ge jongen. Ik denk dat hij net als de andere studenten bij mij aan zal kloppen om een kwartje voor de theeauto maat te wisselen. Maar als hij met zijn bekertje op de grond morst, wat nogal eens wil ge beuren, dan geef ik hem ge woon een dweil en een spons", besluit de huismees ter resoluut. De huismeester verwacht dat hij in het ko mende studiejaar bij het be waren van de orde hulp zal krijgen van enkele potige re- chercheurs:„Als de prins hier rondloopt zal ik het niet alle maal zelf in de gaten kunnen houden". Mevrouw Van der Klaauw, al een groöt aantal jaren werkzaam als koffiejuffrouw op de faculteit, is net als huismeester Moenen van me ning dat Willem-Alexander zich als een heel gewone jon gen op zal stellen. „Hij zal ze ker in de voetsporen van zijn moeder willen treden. Zij deed in haar studententijd ook gewoon mee met de an dere studenten. Willem- Alexander zal in de eerste weken wel wat meer aan dacht krijgen, maar op den duur zal ook dat allemaal normaal worden", verwacht mevrouw Van der Klaauw. „Toen ik het nieuws op de radio hoorde, zag ik mijzelf al een kopje koffie voor Wil lem-Alexander inschenken", zegt ze opgetogen. De houding van de geschie denisstudenten tegenover de beslissing van Willem- Alexander is tweeledig. Aan de ene kant is men bang dat de ongedwongen sfeer in het gebouw misschien zal lijden onder de dagelijkse aanwe zigheid van veiligheidsmen sen die de prins vergezellen. Aan de andere kant zijn ze Het pand Rapenburg 116, dat Willem-Alexander waarschijnlijk c het er over eens dat de studie geschiedenis hoger gewaar deerd zal worden, nu Wil lem-Alexander deze studie gaat volgen. Vierde-jaarsstudente Denise Bouwens verwacht dat alle studenten extra in de gaten worden gehouden. De posi tieve kanten aan de komst van de prins ziet zij echter ook heel duidelijk: „Het is een heel erg goede reclame voor de studie. Die zal nu waarschijnlijk heel positief worden bekeken". Haar jaargenoten Jan-Willem Cramer en Arjen Mossinkoff zijn het met haar eens: „Wij denken dat de komst van Willem-Alexander een enor me stimulans is voor anderen om ook geschiedenis te gaan studeren". Derdejaars Jan Westerink was toen hij het bericht hoorde meteen bereid zijn aantekeningen aan de prins uit te lenen. Minerva Bij de Leidse studentenvere nigingen tast men nog geheel in het duister waar de Kroonprins na gedane studie een biertje zal komen drin ken. Het collegium van de studentenvereniging Minerva aan de Breestraat laat weten nog niet door het konings huis te zijn benaderd. De an dere grote studentenvereni ging Quintus heeft ook nog geen bericht van Willem- Alexander mogen ontvangen. Hoewel de aankomende stu denten zich pas in augustus van dit jaar kunneh aanmel den, mag worden verwacht dat de kroonprins lid zal worden van Minerva. Im mers, zijn grootmoeder prin ses Juliana, èn zijn moeder koningin Beatrix, waren in hun studententijd allebei lid van de VVSL (Vereniging van Vrouwelijke Studenten in Leiden) dat in de zestiger jaren fuseerde met het Leid- sche Corps en waaruit Miner va ontstond. DIEDERICK KRAAIJE- VELD Dick Wansink, de organisatoren Leidse jazzweek, is i plan om zijn uitla- [over de mishandeling dslid B. Stöxen te £ren. Het Leiden iezellig-raadslid werd alve week geleden tij- e jazzmarathon in het IfDouw mishandeld i portier, die was in- 'd door de organisatie Leidse Jazzweek. meldde vorige week ag in de raadscommis- emene en bestuurlijke ^genheden dat hij met Allen wil komen om I door portiers tegen te' gaan. Aanleiding voor de voorstellen was het pak slaag dat hij de vrijdagavond daar voor bij de Waag had gekre gen. Volgens Wansink had Stöxen daar min of meer zelf om gevraagd door tegen de deuren te schoppen en te roepen dat hij raadslid was en naar binnen wilde. Fractie-assistent J. de Coo van Leiden Weer Gezellig liet vrijdag in een brief aan deze krant weten dat Stöxen rectificatie eist, anders zou hij een klacht wegens laster indienen. „Hij doet maar", aldus Wansink, die niets van zijn bewoordingen terug, neemt. Hij geeft toe dat hij niet bij het voorval geweest is, maar laat weten getuigen te hebben. Over de eis tot rectificatie zegt Wansink: „Het is de hele week feest, die jongen blijft maar zeuren. Kijk, het is vervelend wat er gebeurd is. Ik heb tegen hem gezegd: Bernard, sorry, ,zand erover en heb hem een etentje aan geboden. Maar hij wil niet eens met mij praten. Als we het hebben over sociaal ge drag kan ik nog wel eens een boekje open doen over de praktijken van Stöxen". RAAD VAN STATE BESLIST: WASSENAAR Duinrell mag niet verder gaan met de aanleg van twee nieuwe tlijbanen bij het Tikibad. taatsraad J.H. Blaauw heeft zich vanmorgen met z'n uitspraak achter het ge meentebestuur van Wasse naar gesteld, dat weigert een bouwvergunning af te geven voor de uitbreiding van het zwembad. Aanvan kelijk was Wassenaar wel bereid die bouwvergunning af te geven. De gemeente kwam er echter achter dat Duinrell de bouwgrens van de toren van het zwembad met drie meter had over schreden en weigerde een bouwvergunning af te ge ven voor de twee nieuwe glijbanen. Graaf H.R.J. van Zuylen van Nijevelt, directeur van Duinrell, toonde zich van morgen teleurgesteld over de uitspraak. „Het kost moeite om in Nederland te ondernemen. En dat is treurig", zo reageerde hij. „We zullen nu moeten wachten op de uitspraak van de Raad van State over het bestemmingsplan. Ik verwacht dat de gemeente, na de starre houding die het nu heeft aangenomen, zo sportief zal zijn om met spoed mee te werken als de Raad van State beslist dat er wel tot een hogere hoog te mag worden gebouwd". Nieuw onderzoek naar geluidshinder LEIDEN De gemeente komt de bewoners van het Morskwartier en de Transvaalbuurt die vlak bij het te verbreden baan vak Leiden-Mariahoeve wonen in een aantal eisen tegemoet. Zo verklaarde wethouder J. Peters zich gisteravond op aandrin gen van de raadscommis sie ruimtelijke ordening akkoord met een nieuw onderzoek naar de ge luidshinder van de spoor lijn. Ook wordt de groenvoorzie ning langs de spoorlijn zo snel mogelijk aangelegd, wordt er tijdens de bouw grondmecha- nisch onderzoek verricht en zal de doorgang bij De Vink zo lang mogelijk worden open ge houden. Een verzoek van D66 om te onderzoeken of aankoop door de gemeente van grond en huizen langs de Morsweg mogelijk was, zou Peters in het college ter sprake brengen. Alle fracties drongen er bij Pe ters op aan dat er een nieuw onderzoek naar de geluidshin der van de spoorlijn zou ko men. De bewoners hebben hun twijfels over het bestaan de onderzoek en hadden vori ge week het vermoeden geuit dat er mee „gesjoemeld" is. In een eerste onderzoek van het bureau Van Dorsser waren de uitkomsten volgens de be woners ongunstig voor de NS, die door de gemeente mogelijk verplicht kon worden om langs het hele traject geluid- werende voorzieningen aan te leggen. Dat onderzoek werd gevolgd door andere onderzoe ken, die volgens de gemeente beter waren. In die onderzoe ken bleef de geluidshinder on der de wettelijke norm waar door er slechts op een beperkt deel van het te verbreden tra ject geluidwerende voorzienin gen aangebracht moeten wor den. De gemeente is nu bereid een nieuw onderzoek te laten ver richten door een andere in stantie, bijvoorbeeld TNO. Volgens Peters moest een der gelijk onderzoek verricht wor den „als daar de twijfels bij de bewoners mee weggenomen kunnen worden". Zelf twijfel de hij eraan of een nieuw on derzoek andere resultaten op zou leveren. Volgens de bewo ners is dat zeer waarschijnlijk, omdat een vertegenwoordiger van de NS gisteravond aangaf wat de treinfrequentie in 1994 zou kunnen zijn. „Nu komt op tafel dat dat een dagfrequentie van 12 treinen per uur is, ter wijl daar tot nu toe nog niets over is gezegd. In de bestaande onderzoeken is van de huidige lagere frequentie uitgegaan", aldus J. Landman, advocaat van het buurtcomité Trans vaalbuurt. Peters ontkende dat een andere uitkomst waar schijnlijk is. „Die 12 treinen was de maximale frequentie die mogelijk is, en bovendien gaat het vooral om de nacht- frequentie die de geluidshin der bepaalt", aldus Peters. Als volgens de nieuwe meting de geluidshinder twee decibel hoger is, dan kan de gemeente de NS opleggen om geluidswe- rende voorzieningen te tref fen. Als de nieuwe meting niet belangrijk afwijkt van de oude, houdt dat in dat de ge meente zelf met subsidie van het ministerie van VROM voor de kosten opdraait. Op aandrang van het Links Lei- den-raadslid R. van Lint zal de gemeenten nu in elk geval voor alle woningen langs de spoorlijn om subsidie voor ge luidwerende maatregelen vra gen aan het ministerie. Een ander verzoek van de be woners waar Peters op aan drang van de partijen voor zwichtte was het grondmecha- nisch onderzoek tijdens de bouwactiviteiten. V olgens de gemeente was een degelijk on derzoek tijdens de bouw niet nodig, omdat de woningen nauwelijks kans op schade lie pen. De staat van een aantal woningen werd vaii tevoren bepaald, zodat na afloop scha declaims konden worden inge diend. Peters ging akkoord met het voorstel van partijge noot L. Geradts om de afde ling bouw- en woningtoezicht geregeld de woningen, langs de spoorlijn te laten controleren op bouwschade. Ook zal de gemeente bij de NS bedingen dat zo snel mogelijk groenvoorzieningen op de spoordijk worden aangebracht. Verder probeert de gemeente om de spoorwegovergang bij De Vink voor met name fiet sers en voetgangers zo lang mogelijk open te houden. In de plannen van de NS moet die in elk geval drie jaar dicht voor autoverkeer. Aan verzoeken van diverse fracties om de lengte van de opstelstrook te bekorten wilde Peters niet voldoen. Volgens een woordvoerder van de NS was die lengte gebonden aan internationale afspraken, en was een wachtspoor voor vrachtvervoer tussen Leiden en Den Haag noodzakelijk. Bo vendien kon men nu gebruik maken van de bestaande be veiligingen op het te verbre den traject, terwijl die elders apart aangelegd moestem wor den. Dat zou tot beduidend ho gere kosten leiden. Een ver zoek van het CDA o»m het wachtspoor zuidelijker .aan te leggen deed Peters af met de opmerking dat „we niet bezig kunnen blijven met plannen". Ook bij vragen over de- ver schillende veiligheidsnormen die de NS ten noorden e n ten zuiden van De Vink hanteert en die verschillende breedtes van het traject tot gevol g heb ben, verwees Peters naar de bestaande voorschriften. D66'er J. Hoekema verzocht om te onderzoeken of aan koop van grond en huizen op> het gedeelte van de Morsweg: ten zuiden van de Lelylaan door de gemeente mogelijk was. Pe ters melde dat daarover wor stelingen" gaande wareri in het college en dat men er nog niet uit was. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook t hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. I Nol I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres TeleJoon:(voor controle bezorging)i Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Voorletters: Adres: tcode/plaats: ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9