v Homocultuur kan samenleving bedreigen Bijzondere bisschoppensynode loste niets op £cidóc<3ouACMt 79t 89t kerk wereld KARDINAAL SIMONIS: Dienstplicht en rechten GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ÊcidócSouoont DINSDAG 27 JANUARI 1987 PAGI1 t Kerkgenootschap krijgt geen geluidswal UTRECHT De Zevende Dagsadventisten krijgen geen ge luidswal rond hun landgoed Oud Zandbergen in Zeist. De ge meente Zeist hoeft geen geluidmetingen te laten uitvoeren om het landgoed voor geluidssanering bij Rijkswaterstaat voor te dragen. Dat heeft de president van de rechtbank in Utrecht, mr. baron C.L. van Harinxma thoe Slooten, bepaald in het kort geding dat de Zevende Dagsadventisten tegen de gemeente hadden aangespannen. Sinds de opening van de rijksweg A 28, enkele maanden geleden, heeft het kerkgenootschap veel last van verkeerslawaai op het terrein van Oud Zandbergen. Dat terrein is in gebruik voor meditatie en gebed in de open lucht. Parachutespringen voor de bijbel Veertien jonge medewerkers van het Britse bijbelgenootschap hebben door het maken van parachutesprongen ruim vierdui zend gulden bijeen gebracht voor bijbelverspreiding in Bangla desh, El Salvador, Mexico en Togo. Familieleden en vrienden van de zes meisjes en acht jongens hadden ieder een bepaald bedrag uitgeloofd voor elke meter die zij in het luchtruim zou den afleggen, bungelend aan een parachute. De operatie is uit gevoerd boven het vliegveld van Abingdon bij Oxford. Door het vliegtuig op een hoogte van 700 meter te verlaten sprongen de jongeren een bedrag bijeen van welgeteld 4.650 gulden. Wie het onverdraagzaamst is tegenover anderen, is meestal het verdraagzaamst jegens zichzelf. Jean de Boison HILVERSUM In een vraaggesprek in een ra dio-uitzending van het Humanistisch Verbond heeft kardinaal Simonis gisteravond de vorig jaar verschenen brief brief van de Romeinse curie kardinaal Ratzinger over homoseksualiteit voor het eerst publiekelijk verde digd. De kardinaal gaf in de uitzen ding een uitvoerige uitleg van het officiële kerkelijk spreken om daarmee aan te geven in welk perspectief volgens hem de brief van Ratzinger gezien moet worden. Hij benadrukte dat het hem moeilijk viel hierover te spreken „omdat ik mij realiseer dat het talloze mensen in het hart raakt" en omdat er naar zijn mening zo veel vragen leven rond dit onderwerp. Het kerkelijk spreken over homoseksualiteit vloeit vol gens de kardinaal voort uit de visie van de r.k. kerk op de scheppingsordening. Homofi lie (de geneigdheid tot het zelfde geslacht) is volgens hem geen juiste ordening van de schepping, waarin God de mens naar Zijn beeld en gelij kenis als man en vrouw heeft geschapen. „Het rooms-katho- lieke standpunt ten aanzien van de schepping is dat in de schepping Gods wil veran kerd ligt. Hetgeen van dat Kardinaal Simonis normale patroon afwijkt, is dan ook een afwijking." Si monis zei te beseffen dat ve len zijn gebruik van het woord afwijking als een bele diging ervaren. „Talloze men sen verfoeien mij om mijn ze kerheden." In het gesprek legt intervie wer Steven de Winter de kar dinaal de vraag voor of het document niet een handvat biedt aan katholieken om bij voorbeeld een kamer niet te verhuren aan een homo. Kar dinaal Simonis wil de mensen die dit uit gewetensovertui ging doen, die vrijheid niet ontnemen: „Zo iemand heeft een geweten en die ziet van uit zijn geweten: dit is geen juiste levenswijze en ik wil daaraan niet meewerken. Die moet ik het recht laten om zo te beslissen." Dat wil niet zeggen dat de kardinaal deze handelwijze aanmoedigt. Hij meent dat we in onze samenleving elkaar niet moeten gaan vragen: „Bent U hetero, bent U homo?". Wel zegt hij zich be zorgd te maken over een ho mocultuur die „als cultuur de samenleving zou kunnen be dreigen". Hierbij verwijst hij naar een theorie uit de ont wikkelingspsychologie die stelt dat homo-gevoelens op een bepaalde leeftijd bij ieder kind voorkomen en vervol gens omgebogen worden naar hetero-gevoelens. „Maar we tenschappelijk wordt er ook verschrikkelijk verschillend over deze vraagstukken ge oordeeld", voegt hij daar aan toe. Het interview van de kardi naal werd gegeven in het ka der van een breed opgezet programma van het Humanis tisch Verbond over de visie op homoseksualiteit in diverse kerkelijke groeperingen. Toen de brief van kardinaal Ratzinger waarin het Ro meinse standpunt inzake de homoseksualiteit nader werd aangescherpt, vorig jaar no vember verscheen, besloten de bisschoppen niet zelf met een- nieuwe verklaring te ko men. In plaats daarvan her haalden zij een oude verkla ring waarin het kerkelijk standpunt inzake seksualiteit op algemene wijze werd be licht. Inmiddels heeft het COC, de vereniging tot integratie van homoseksuelen, de uitspraken van kardinaal Simonis „kwa lijk en smadelijk" genoemd. HETE HANGUZERS IN R.K. KERKPROVINCIE GEBLEVEN ROME De Nederland se kerk weer op het juiste spoor zetten. Een aantal misstanden aan de kaak stellen en ze vervolgens met wortel en al uitroei en. Dat was vanuit het zicht van het Vaticaan de bedoeling van de Bijzon dere Synode van de Ne derlandse bisschoppen in 1980. Nu, zeven jaar later, moet geconstateerd wor den dat er van de uitvoe ring van de besluiten vrijwel niets terecht is ge komen. De oorzaken voor de mislukking moeten zo wel gezocht worden bin nen de Romeinse curie als in de Nederlandse kerkprovincie. De Synodale Raad, die er op toe moet zien dat de besluiten van de synode ook inderdaad uitgevoerd worden, staat on der leiding van de curie-kar dinaal Gabriel-Marie Garro- ne. Deze Franse kardinaal is inmiddels 85 en hij bruist be paald niet meer van daad kracht. Naar in het Vaticaan verluidt voelt Garrone er on danks zijn vergevorderde leeftijd weinig voor zijn taken op te geven. Het zou echter veel te ver gaan Garrone de schuld voor de mislukte synode in de schoenen te schuiven. Im mers, de uitvoering van de synode-besluiten was op de eerste plaats een zaak van de Nederlandse bisschoppen. Maar zoals al eerder openlijk door kardinaal Willebrands werd verklaard, toen deze nog voorzitter was van het bisschoppencollege, de interne tegenstellingen in de bis schoppenconferentie hebben de uitvoering gefrustreerd. Bij de 46 besluiten waar de bisschoppen in 1980 hun handtekening onderzetten om de zo gewenste „communio" te bereiken waren er drie van bijzonder belang. Voor deze drie werden speciale commissies ingesteld. Een commissie zou studeren op het creëren van nieuwe bisdom men in Nederland, de tweede op de taak van de pastorale werkers en de derde zou zich buigen over de priesteroplei dingen. Laatst genoemde commissie, de belangrijkste, zou met name bekijken of de theologische faculteiten in Nederland aan alle Vaticaan se normen voldoen. Vooral bij de pastorale werkers en de priesteropleidingen zit de pijn. Nadat er in de eerste drie jaar na de synode tenminste nog rapporten werden geschreven en gediscussiëerd werd, is het na 1983 stil geworden. Het jaar 1983 betekent een keer punt Basisregeling In januari van dat jaar pre senteerde de commissie die zich bezighield met de pasto rale werkers een rapport aan kardinaal J. Oddi, die toen nog prefect van de Congrega tie voor de Geestelijken was. Het rapport 'Basisregeling pastorale werk(st)ers', opge steld door de bisschoppen Bluyssen, Simonis en Zwart kruis, had de goedkeuring van de Nederlandse bisschop penconferentie met uitzonde ring van de Roermondse bis schop Gijsen. Zoals bekend is Roermond het enige bisdom waar geen pastoraal werkers actief zijn. Mgr. Gijsen wei gert daarvoor de noodzakelij ke goedkeuring te geven. In hun rapport zeggen de bis schoppen dat de pastorale werkers zich bezig kunnen houden met katechese en ker kelijk opbouwwerk. Soms zul len ze ook taken krijgen die dicht in de buurt komen van die van de priester, zoals, voorbereiding op de liturgie en pastorale begeleiding. In uitzonderlijke gevallen kun- Mgr. Oddi nen de pastorale werkers ook werkzaamheden verrichten, die eigenlijk bij het priester schap horen maar die geen wijding vergen. Daartoe beho ren o.a. het dopen of het op treden als 'buitengewoon be dienaar' van de Heilige Com munie. In zijn antwoord van augustus 1983 laat Oddi geen spaan van het rapport heel en bevestigt hij in feite Gijsens houding. De Nederlandse bisschoppen gaan veel te ver in het toede len van bevoegdheden aan de pastorale werkers, zo is zijn conclusie. „Ik zou graag eens nagaan wat voor gewijde be dienaren nog te doen over blijft", sneert de kardinaal. Inderdaad, zo erkent Oddi, kunnen leken bepaalde litur gische diensten, zoals het doopsel, uitvoeren maar uit sluitend „bij afwezigheid van ambtsdragers". Er is echter vastgesteld, aldus de curie- -kardinaal, „dat leken-mede- werkers in Nederland veel diensten van deze soort uit voeren terwijl ambtsdragers aanwezig zijn, hetgeen waar lijk erg is. Het zijn misbrui ken die in het Regelement tot de wortel toe moeten worden uitgeroeid". Bezwaren Gijsens bezwaren worden stuk voor stuk gedeeld. Menig pastoraal werker is ook in Ro meinse ogen eenvoudigweg niet geschikt. Oddi: „Wij ken nen voorbeelden dat leken in dienst blijven, die een ongere geld gezinsleven leiden; het ontbreekt zelfs niet aan pries ters die, uit de priesterstand ontslagen, desondanks in de zelfde parochie in functie blij ven". Waar het om gaat, aldus Oddi, is het bevorderen van de priesterroepingen. „Moet er niet allereerst voor gezorgd worden", zo schrijft hij, „dat er medewerkers gevonden worden die hun werk niet als beroep beschouwen maar als roeping?" Een standpunt waarmee Oddi op de lijn van de paus zit. Johannes Paulus II had de Nederlandse bis schoppen bij hun gezamelijk ad limina-bezoek in januari 1983 al voorgehouden dat „het welzijn van het geheel eist dat priesters niet de taken ver vullen die eigen zijn aan de leken en ook dat leken niet Kardinaal Garrone de ambtelijke functie van de priester uitoefenen". De paus heeft overigens nooit de aan wezigheid van pastorale wer kers zelf veroordeeld. Hij be naderde hen positief tijdens zijn bezoek aan Nederland in mei 1985. Dat Rome niettemin vast houdt aan haar eenmaal uit gestippelde lijn heeft enkele, maanden geleden de Nijmeeg se theoloog Edward Schille- beeckx nog eens ondervon den. Schillebeeckx' opvatting dat leken bij schaarste aan priesters ook een aantal taken op zich kunnen nemen die normaal aan gewijde priesters zijn voorbehouden, werd offi cieel veroordeeld door kardi naal Ratzingers' Congregatie voor de Geloofsleer. Het lijkt er op dat met die aanval ook de theologische stut onder de positie van de Nederlandse pastorale werker is wegge trokken. Schillebeeckx' ver oordeling is ook een signaal voor de Nederlandse bis schoppen dat zij in hun bis dommen situaties toelaten die door Rome absoluut worden afgekeurd. Rome verwacht eigenlijk dat er wat de pastorale werkers betreft, een typisch Neder lands fenomeen trouwens, eindelijk schoon schip ge maakt wordt. De leer is, zeker na de veroordeling van Schil lebeeckx, immers volstrekt duidelijk. De Nederlandse bis schoppen zitten echter met het gegeven dat deze werkers er zijn en dat ze een aantal ta ken hebben. Een harde wer kelijkheid, waar ook de bis schoppenconferentie, die toch steeds 'Romeinser' is gewor den na het benoemingenbe leid van de laatste jaren, ken nelijk niet omheen kan. Een aantal nieuw benoemde bis schoppen mag dan wel op de orthodoxe lijn zitten, dat wil nog niet zeggen dat ze met de zelfde consequentie en hard heid op kunnen of willen tre den als Gijsen. Priesteropleidingen Bij de priesteropleidingen, een zo mogelijk nog heter hangij zer, is het van hetzelfde laken een pak. Hier is de situatie eveneens vastgelopen. De bis schoppelijke commissie die zich hiermee bezighield is er weliswaar in geslaagd een rapport uit te brengen, maar. daar is dan ook alles mee ge zegd. De tegenstellingen bin nen de Nederlandse bisschop penconferentie zaten al vast gebakken in de samenstelling van de commissie: Ernst, Möl- ler en Gijsen. De Roermondse bisschop heeft van het begin af aan niet aan de werkzaam heden deelgenomen. Samen met zijn hulpbisschop Caster mans heeft hij zich vervol gens gedistantiëerd van het rapport 'Priesteropleidingen in Nederland'. Gijsen moet niets hebben van de katholieke instellingen voor wetenschappelijk theolo gie onderwijs in Amsterdam, Utrecht, Tilburg en Heerlen. Die garanderen in zijn ogen geen goede priesteropleiding en voldoen niet aan de richt lijnen van het Vaticaan. Hoe wel de andere bisschoppen vinden dat hij dat wél moet Mgr. Gijsen doen, voelt Gijssen er dan ook niets voor in Rome een ker krechtelijke erkenning aan te vragen voor de in zijn diocees gelegen Hogeschool voor The ologie en Pastoraat (HTP) in Heerlen. Gijsen zweert bij zijn seminarie Rolduc, dat bijna net zoveel priesters aflevert als de andere opleidingen sa men. Slechts in Rolduc, het enige echte seminarie in Ne derland, is volgens Gijsen een verantwoorde opleiding ver zekerd. In tegenstelling tot de andere bisschoppen vindt Gijssen het ook niet juist dat er voor Am sterdam, Utrecht en Tilburg gestreefd wordt naar ker krechtelijke erkenning door Rome. De bisschop van Roer mond acht het o.a. principiëel onaanvaardbaar dat daar wordt les gegeven door ex- -priesters. En opnieuw lijkt Gijssen het hoogste gezag in de kerk aan zijn kant te heb ben. In zijn toespraak tot de gezamelijke Nederlandse bis schoppen van januari 1983 liet de paus geen misverstand be staan over zijn standpunt. De vorming van priester-kandi daten, aldus de Poolse paus, „moet niet alleen intellec tueel, maar ook geestelijk en pastoraal zijn", met daarbij „de vaste overtuiging dat een dergelijke vorming alleen ge garandeerd is in echte semi- Voor Rome is het bevorderen van de roepingen en het ver beteren van de priesteroplei dingen een van de kernpun ten van de Bijzondere Synode. Dat blijkt ook uit de aanwij zing van Garrone tot voorzit ter van de Synodale Raad. Garrone was immers jaren lang prefect van de Congrega tie voor de Katholieke Opvoe ding, die zich vooral met de priesteropleidingen bezig houdt. Garrone heeft de laatste jaren weinig gedaan om het vastge lopen synode-overleg in Ne derland weer vlot te trekken. De vraag is echter of een an dere, meer dynamische curie- -kardinaal, veel meer bereikt zou hebben. De 'communio', de geest van wederzijds be grip en collegialiteit, die de synode van 1980 volgens de deelnemers kenmerkte, heeft gaandeweg moeten wijken voor de oude tegenstellingen. Het wachten is op nieuwe im pulsen. TiJDENS het kerstreces van de Kamer verkondig woordvoerders van CDA, PvdA en VVD in koor, dat e£ studie diende te komen naar de mogelijkheid ook voor jes militaire dienstplicht in te voeren. Die suggestie i haaks op de mening van het kabinet. In een nota had s|k secretaris Van Houwelingen al lang tevoren duidelijk maakt niets voor zo'n dienstplicht te voelen en er ookjj studie naar te willen beginnen. DiE nota was gisteren onderwerp van gesprek in de de Kamer. Inmiddels had onder meer de Emancipate zich tegen de studie verklaard. Vrouwen hebben noj grote achterstand in deze samenleving in te halen; beli daarom niet nog eens met deze verplichting, aldus in R( lijnen het standpunt van de Emancipatieraad. Voorst van de invoering van dienstplicht voor vrouwen steldei tegenover, dat wie terecht overigens voor gelijke ten vecht, gelijke plichten zeker niet moet schuwen. J"} Vergeleken met de tijdens het kerstreces ingen£( standpunten zwaaide de kamermeerderheid gisteren omf het standpunt van de Emancipatieraad. Allereerst de en vervolgens ook de VVD. Alsof niemand de eerdere ne uitlatingen zou hebben onthouden beweerde de lil woordvoerder glashard, dat de VVD nooit vóór een naar dienstplicht voor vrouwen had gepleit. ALLEEN het CDA hield vol. In die fractie is de afge» 'r week urenlang gedebatteerd over deze ook in het CD/p« streden kwestie. Maar de uitkomst was vrij logisch. Als deze samenleving toegroeien naar volledig gelijke re< voor iedereen, zonder onderscheid naar sekse, moetei ook willen nadenken over het toegroeien naar gelijke ten voor een ieder. En daarbij behoort ook militaire di plicht voor mannen én vrouwen. Daarmee wil niet gj zijn dat die dienstplicht voor vrouwen er ook moet ka maar, zo betoogde het CDA-kamerlid Krajenbrink, er isf^ enkele reden het onderwerp van de politieke agenda ^di voeren. hdc TiJDENS het debat gaf het D66-kamerlid Groenmaijjjê demonstratie van slechte smaak en onfatsoen. Zij beston|ja( in de commissievergadering een in vroeger jaren beid; anti-militaristisch soldatenliedje van Speenhoff te zingepog tekst omvat onder meer de zinsnede: „Wie z'n vader P1'1 vermoord en zijn moeder heeft vergeven, die is nog vj^t' goed voor het soldatenleven". Het „optreden" van mevjki| Groenman ging volledig voorbij aan de ernst van de d|r i sie en vormde een belediging voor de krijgsmacht. De „ien, pellatie" was een kamerlid van een democratische parfva D66 onwaardig. ?r(* Overwegend lichte vorst DE BILT (KNMI) Een een- trum boven IJsland van een krachtig hogedrukgebied, dat deel uitmaakt van een hoge- drukzone van IJsland tot de Alpen, trekt de komende da gen in de richting van ons land. Voor morgen is er echter nog weinig verander' .g in het weer te verwachten daar eerst nog een depressie van Scandi navië naar midden Rusland moet wegtrekken. Daarbij pas seert in de nacht en ochtend een zone met wat verhoogde buienaktiviteit. Naast een en kele sneeuw- of hagelbui zul len er ook opklaringen voor komen. Het kwik daalt in de komende nacht tot min 2 in het kustgebied en min 6 gra den elders in het land. Mor genmiddag loopt de tempera tuur op tot rond het vriespunt. Sneeuwbericht Skigebieden dicht-bij-huis: België: in Manderfeld, Wirtzfeld en Barrarra- que de Fraiture in de provincies Luik en Luxemburg zeer beperkte langlaufmogelijkheden op een sneeuwlaag van max. 15 cm; Duits land: in de Eifel matige langlaufmo gelijkheden, in skigebied Schwarzer Mann bij Prum en in Hellenthal een sneeuwlaag van 20 tot 25 cm; Harz, Sauerland en Zwarte Woud: vooral in de hogere delen goede mogelijkhe den; Sauerland: 10 tot 40 cm; Harz: 50 tot 150 cm; Zwarte Woud: 40 tot 90 Weersverwachting tot en met mor genavond: Sauerland en Harr. plaat selijk een sneeuwbui. In de overige gebieden in het algemeen droog. Temperaturen tot vanavond rond of iets onder nul, morgen enkele graden kouder; Alpengebied: over het alge meen goede wintersportmogelijkhe- den; Oostenrijk: vooral aan de noord zijde af en toe sneeuw; Frankrijk. Zwitserland en Noord-Italië: in de Franse West-Alpen, zuidzijde Zwit serse Alpen en Italiaanse Alpen geen neerslag van betekenis. Morgen sneeuw, beneden 1.500 meter regen. Middagtemperaturen rond het vries punt of iets hoger. Aan de r van de Zwitserse Alpen een sneeuwbui, echter geets hoeveelheden. Vriezend weefltit Gemiddelde sneeuwhoogten i'®.e meters (het eerste cijfer geldtas dalen, het tweede voor de ho£tit tes): Oostenrijk: Vorarlberg:|45C 160; Tirol: 70 en 140; Salzburg 75 en 170; Karinthië: 60 en 10T, seriand: Berner Oberland: 65'f Graubuenden: 70 en 110; WPC en 140; Noord-Italië: Alpen: 4| Frankrijk: Savoie/Haute Sai en 175; Alpes du sud: 50 e r gedetailleerde i uit de genoemde lar ANWB/KNMI sneeuwlijnef sprekstarief 40 cent per mimi Jennen /Ei fel/Sauerland/Hart te Woud: 06 - 910 910 20; 06 - 910 910 30; Zwitserlarl krijk/Noord-Italië: 06 - 910 a (ADVERTENTIE) QOf 39f Goud- of zilverkleurige look-overs, zowel voor dames als heren, die nèt dat kleine steuntje nodig heÉben bij het lezen. Met 12 maanden ideaalgarantie. DEZE AANBIEDINGEN ZIJN GELDIG TOT EN MET 14 FEBRUARI EN ZOLANG DE VOORRAAD STREKT Het sportieve damesmontuur, dat overal bij past, is nu extra voordelig. Uitgevoerd in dunrandig, zacht-grijs metaal. Vanzelf- CQ sprekend met 12 maanden ideaalgarantie. Doe uw dochter een plezier met dit -95r" kunststof meisjesmontuur. 12 Maanden ravotgarantie, dus wat er ook gebeurt; een /Q heel jaar lang garantie op breuk van y/" glazen en montuur. Modern kunststof herenmontuur, waarmee u gezien mag worden. Uit Brilmij's speciale Pearl Vision kollektie. Nu extra voordelig en uiteraard met 12 maanden ideaalgarantie. LEIDEN: Haarlemmerstr. 107-109, tel. 071-134495 (naast Allwave). BRILMIJ ZORGT HEEL GOED VOOR UW OGEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2