Kabinet in actie tegen criminaliteit Coup mislukt op Filipijnen orbatsjov zuivert partijtop Dienstpicht REAL HAAKT AF IN JACHT OP GULLIT "Knap gedaan, Albert!' 'Aardig van je,Verkade!' «bep om militaire tie tegen itvoerders Libanon lle£ Griepgolf houdt langer aan ©otwo/nt Dinsdag 27 januari 1987 78e jaargang no. 23716 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende lot Sijlholl Pers, Apothekersdi jk 342312 DDLeiden, Postbus II, 2300 AA, lel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.Q0-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 pier mm, kleintjes I. 0,45 per mm. Losse nummers 1.1.10. HET WEER Half tot zwaar bewolkt, een enkele sneeuwbui. Minimum temperatuur van -2 tot -6 gra den. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Matige noord westen wind. Verder deze week rustig weer, op veel plaatsen mist, matige vorst. Zon op: 08.28; onder: 17.18; Scheveningen hoog water: 01.44 en 14.00; laag water: 09.36 en 22.10. i overreden br eigen auto ÏGELO De 77-jarige H. van iten uit Hengelo is gisteravond liet terrein van het Streekzie- |uis Midden Twente om het 1 gekomen doordat hij onder ligen auto kwam. De man had Ivagen geparkeerd op het bin- llein van het ziekenhuis. Toen terugkwam was de poort van jerrein gesloten. De man zette Ito op de helling voor de uit jen ging op zoek naar iemand met hek zou kunnen openen, pat moment reed de wagen Ie helling. In een poging hem te houden kwam de heer IVleuten onder de wagen te- Wraak motief voor moord op schoonouders KROMMENIE Wraak is vrijwel zeker het motief ge weest voor de koelbloedige moord op mevrouw Tinie Konijn-Schone uit Krommenie en de poging tot moord op haar man, afgelopen zondagavond. Dat blijkt volgens de politie van Zaanstad uit de eerste verhoren van de verdachten in deze zaak. De echtgenote van één van de twee daders was kortgeleden bij haar man weggelopen, reden voor hem om wraak te nemen op haar ouders. De politie heeft het geweer gevonden waarmee op me vrouw Konijn is geschoten; het lag bij de woning van de familie. De toestand van haar zwaargewonde echtgenoot is volgens een woordvoerder van het VU-ziekenhuis in Amsterdam vrij stabiel. De man liep ernstig hersenletsel op, maar heeft volgens de medici na een gisteren uitge voerde spoedoperatie een goede kans om te overleven, mits er geen complicaties optreden. Pag. 3: „Boefje van Krommenie" velt zelf vonnis. Verboden bezoek Zwarte bezoekers kochten gisteren in het conservatieve Krugersdorp kaar tjes voor de voor stelling in een van de twee blanke bioscopen in die plaats. Op hetzelf de moment boog de gemeenteraad van Krugersorp zich over de vraag of de bioscopen gesloten moeten worden of openge steld voor alle ras sen. De raad moet voor het eind van de maand beslis sen. Brand op tanker bedwongen DEN HAAG De brand op de Griekse tanker Olympic Dream is vanmorgen om half acht volledig bedwongen. Volgens bergingsin specteur Hans Walenkamp hebben brandweerlieden ook de fakkel gedoofd die nadat met schuim de brand grotendeels was bedwon gen, was blijven branden om vorming van explosieve mengsels in de tanks te voorkomen. De slagzij van de Olympic Dream is welis waar toegenomen tot meer dan zes graden, maar de bergers ver wachten daar onder de huidige omstandigheden geen last van te hebben. Met de kapitein, de rederij en de havenautoriteiten van Rotterdam werd vanmorgen overlegd of de tanker die haven mag worden binnengebracht. Het transport bevond op dat moment tus sen Great Yarmouth en IJmuiden op circa 50 kilometer uit de Brit se kust. Gisteravond ontstond er nog enige paniek. Zeven bergers moesten met grote snelheid de brandende tanker verlaten nadat de brand na een kleine explosie plotseling in hevigheid ttfënam. De explosie was een gevolg van plotseling optredende scheuren in een benzinetank. Pag. 3: België noemt kritiek op overleg ongegrond Meer vrijheid voor minderhedenbeleid DEN HAAG Gemeenten krijgen een grotere beleidsvrij heid bij het uitvoeren van het minderhedenbeleid. Het kabi net heeft op voorstel van staatssecretaris Koning (Fi nanciën) besloten om een be staande bijdrageregeling extra bestuurskosten minderheden beleid op te heffen. Het geld, ongeveer zeventien miljoen gulden, stort de overheid in het Gemeentefonds ten behoe ve van de 160 gemeenten waar het om gaat. Het bedrag dat de gemeenten ontvangen hangt af van het aantal onder de rege ling vallende personen, dat in de gemeente staat geregi streerd. lPEN HAAG Het ka- linet heeft de Tweede Lamer een aantal voor- gedaan om de Pa )estrijding van winkel- eel< liefstal, heling, fietsen- e a liefstal, inbraak en Vandalisme te verbete ren. Veel van de voor afgestelde maatregelen uilen nog dit jaar in jang worden gezet. Minister Korthals Altes 0 mjustitie) heeft vanmorgen r?d iet „Actieplan voor de aan pak van veel voorkomende criminaliteit" gepresen teerd. Het kabinet wil niet meer spreken van „kleine criminaliteit", omdat deze term suggereert dat het al lemaal zo'n vaart niet loopt. „Er gaat ten onrechte iets vergoelijkends vanuit", al dus Korthals Altes, „terwijl juist erg veel mensen door deze vormen van criminali teit worden getroffen. Daar om spreken wij voortaan liever van veel voorkomen de criminaliteit". Zoals vorige week al be kend werd, wil het kabinet werklozen de gelegenheid bieden een rol te spelen bij de bestrijding van crimina liteit, bijvoorbeeld als huis meester of concierge van een wooncomplex of als be waker van een fietsenstal ling. In samenwerking met een aantal woningbouwver enigingen zullen binnen kort al 150 huismeesters in oude flatcomplexen worden aangesteld. Binnenkort zal overigens aan nieuw te bou wen woningen de eis wor den gesteld, dat zij goed te gen inbraak zijn beveiligd. Verder heeft het kabinet besloten het aantal bewaak te fietsenstallingen in stads centra en winkelbuurten fors uit te breiden. Bij de aanpak van winkel diefstal zullen volgens het kabinet „geheel nieuwe we gen worden ingeslagen". Een deel van de voorgestel de maatregelen heeft het kabinet overgenomen uit het „plan ter bestrijding Van winkelcriminaliteit" dat de PvdA eind vorig jaar heeft gepresenteerd. De po litie krijgt de bevoegdheid om winkeldieven die al eer der zijn gepakt onmiddellijk een boete op te leggen. Deze personen hoeven dan niet meer voor de rechter te ko men. Verder krijgt de poli tie de beschikking over een eenvoudig standaard-pro ces-verbaal voor de aangifte van winkeldiefstallen. Ook wordt er een landelijk com putersysteem ingesteld voor de registratie van winkel dieven. Subsidie voor in braakpreventie, zoals de PvdA had voorgesteld, wil het kabinet uit financiële overwegingen niet geven. Pag. 3 Meer toezicht op rommelmarkten HlNGTON/BEI- In de Verenigde neemt de roep toe lilitaire actie te ne- tegen de onder- Ise groeperingen die ,Danon westerse gijze- gevangen houden. )egere Amerikaanse mi- van buitenlandse zaken Kissinger riep presi- eagan op militaire acties „ten tegen de terroristen steunverleners. Ook de itter van de commissie litenlandse zaken van de de Democraat Clayton daarvoor. moeten Iran en Syrië touwen dat we maatre- :gen hen zullen nemen, innen met economische sancties, maar eventueel ook militaire acties", zei Kissinger voor de televisie. Peil verklaarde dat hij militai re actie tegen de ontvoerders zou steunen als een van de Amerikaanse gijzelaars in Li banon zou worden gedood. Volgens hem zou het Ameri kaanse publiek ermee instem men troepen „nu" te sturen. Toen de presidentiële woord voerder, Larry Speakes, werd gevraagd of Washington mili tair ingrijpen in Libanon over woog, antwoordde hij: „Wij zijn in het verleden overge gaan tot militaire actie. Er staan ons vele mogelijkheden ter beschikking, maar ik wil niet speculeren". ROME - Bij de jacht van Italiaanse en Spaanse topclubs op de PSV'er Ruud Gullit, heeft Real Madrid afgehaakt. De bestuurders van de „Koninklijke" zijn geschrokken van he.t aan bod dat AC Milan Gullit gedaan heeft. Wan neer Real Madrid dat bod zou willen evena ren zou dat het faillissement van de club be tekenen. Dit meldt het Italiaanse sportblad „Gazetto dello Sport" na een gesprek met bestuurslid Trigo van Real Madrid. Trigo: „Wij hebben ons teruggetrokken, toen we hoorden welke voorstellen AC Milan aan Gullit gedaan heeft. Onvoorstelbaar. Wij zouden dan ge dwongen zijn onze beste spelers net zoveel te betalen als Gullit. En dat zou inhouden dat we failliet gaan". De best betaalde spelers van Real zijn de Mexicaan Hugo Sanchez en Butragueho, die ruim 1,3 miljoen gulden per jaar verdienen. Volgens het blad dat Gullit interviewde op het vlieg veld van Düsseldorf vanwaar de PSV'er met zijn club naar de Canarische Eilanden vertrok, wil de Neder lander in elk geval weg bij PSV. Hij wil per se naar een Spaanse of Italiaanse topclub. Gullits voorkeur gaat uit naar Italië. Volgens Gullit zal binnen een maand duidelijk zijn waar hij naar toe gaat. ■OU De 300 leden van ijintrale comité van de mistische partij in de [Unié zijn vandaag on- iding van Michail Gor- gestart met belangrijk over economische en lappelijke hervormin- idiangenomen wordt ver der dat Dinmoechamed Koe- najev (75), die in december werd afgezet als partijleider in de Sovjet-republiek Kazach- stan, ook zijn post zal moeten opgeven als een van de twaalf Politburo-leden. Koenajev be taalde de tol voor de in de ogen van de leiders in Moskou op grote schaal voorkomende corruptie, economische ver spilling en vriendjespolitiek in Kazachstan. Na de bekendma king dat Koenajev was ver vangen door de Rus Kolbin ontstonden massale rellen in de republiek tegen deze benoe ming. In de Sovjet-media werd voor de eerste keer aandacht besteed aan dergelijke etnische onrust. Een andere wijziging betreft de Oekraïense partij chef Sjtsjerbitsky, net als Koe najev een vertrouweling van wijlen partijleider Brezjnev. ROTTERDAM Het ziet ernaar uit dat de griepgolf dit jaar langer zal duren dan gewoonlijk. Dat zegt griepspecialist prof. dr. N. Masurel, hoogleraar viro logie aan de Rotterdamse Erasmusuniversiteit. „In andere jaren duurt zo'n epidemie acht, hóóguit tien weken. De golf waar we nu in zitten, kwam ne gen weken geleden op en is nog steeds in volle gang. Eigenlijk zou hij vrijwel over moeten zijn". Volgens prof. Masurel gaat het vooral om de Singapore griep. „Specifieke kenmerken kan ik niet noemen, al valt het me op dat de Singapore-griep veel maag- en darmstoornissen ver oorzaakt. Verder komt het vooral voor bij mensen onder de dertig: een jaar of veertig geleden waaide deze griep ook over Nederland en de wat ou dere mensen hebben blijkbaar nog iets over van de weer stand die ze toen hebben opge bouwd. Degenen die tegen de griep ingeënt zijn, zijn voor tachtig procent beschermd". Over de situatie in het land en in de afzonderlijke steden kan Masurel nog niets zeggen: „Sinds 1 januari laten de peil- stations ons in de steek. Ik verwacht de gegevens eind deze week. Tot zolang blijft het giswerk". In Den Haag en Leiden lijkt het wel mee te vallen met de influenza. Op de meeste scho len, verpleegtehuizen en in de huisartspraktijken is het aan tal griepgevallen niet hoger dan anders in deze tijd van het jaar. televisie-station op de Fiiipij- MANILA Het Filipijnse leger heeft afgelopen nacht een poging tot een staatsgreep van rebelle rende militairen verijdeld. De opstandelingen, aanhan gers van de afgezette presi dent Ferdinand Marcos, be zetten een televisiestation in Manila en de luchtmachtba sis Sangley ten zuiden van de hoofdstad. Beide plaatsen zijn nu geheel omsingeld maar nog wel in handen van de rebellen. De basis Villa- mor, waar de luchtmacht ze telt, werd na een hevig vuur gevecht ontzet. Daarbij werd een opstandige militair ge dood en vielen zestien ge wonden. President Corazon Aquino liet weten de toestand volle dig meester te zijn. In tegen stelling tot het officiële pers bureau PNA, dat sprak van een poging tot een staats greep, had mevrouw Aquino het over een poging om haar elf maanden oude bewind te ontwrichten. „Zij hebben niet geprobeerd de macht te grijpen", zo zei haar woord voerder. De opperbevelheb ber van de strijdkrachten, generaal Fidel Ramos, sprak van „misleide elementen", die bezettingsacties uitvoer den. Pag. 5: Marcos-aanhangers verzamelen zich rond tv- station Politie bevrijdt 2200 zangvogels NAPELS Een speciale eenheid van de carabinieri heeft op de markt van Na pels 2200 zangvogels in vrijheid gesteld. Door dier- beschermers gewaar schuwd trad de politie op tegen handelaars op de il legale vogelmarkt, waar de dieren in kleine hokjes werden verkocht. De cara binieri bracht de vogels naar de rand van de stad en liet ze daar los. Vijfen dertig handelaren kregen wegens handel in be schermde dieren een pro ces-verbaal. De vogelbe schermingsactie werd door aanwezige Napolitanen met bijval begroet. ADVERTENTIE Verkade heeft voor alle klanten van de 100-jarige Albert Heijn deze week verrukkelijke aanbiedingen voor niet minder verrukkelijke prijsjes. Maria biskwie.Frou Frou, chocoladetablet wit of praliné, J t Wasa knackebröd goudbruin epla#^' of Shuttles, "I QC I per stuk Nü L.Z-D 7^"^ lOOfJAAR* ,,'t Is plicht, dat ied're jongen, aan de onafhan- klijkheid, van zijn geliefde vaderland, zijn beste krachten wijdt". Een oud lied, dat je tegenwoordig op de scholen niet meer hoort, maar waarvan we de indruk krijgen, dat het opnieuw lijkt te moeten worden ingestudeerd. Maar dan wel met een gewij zigde tekst. Zo van: „Voor koningin en vaderland waakt ieder meisje mee". Het CDA wil, ondanks de verkiezingen in maart, de discussie over dienst plicht voor vrouwen aanzwengelen. De andere par tijen voelen daar niets voor. Over verplichtingen gesproken: we hebben uiteraard allen de plicht het land te verdedigen. Maar niemand hoeft zich ver plicht te voelen de Leidse Courant te gaan lezen. Al moet worden gezegd, dat ze er zichzelf zeker een dienst mee zouden bewijzen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ccldóc Sou/io/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1