omst Super Channel ian zijden draadje STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) IUWKEET UITGEBRAND Geen gedwongen ontslagen bij buurt- en clubhuizen. Onderzoek van KNOV: Stadscentrum leeft op C el. 451 8.45.! Mona 1.30. rjt nittom mij... Hash ést ton.. OH, uattenafulwt- wim ioon bwm.iiu m ttmin. hihjui oeooiu ninrn nrtn MAANDAG 26 JANUARI 1987 PAGINA 7 lor def raadR 9ratis|eente zoekt oude stang van q De directie culturele zaken van de }te is een zoekactie begonnen naar een ijzeren stang van het Waaggebouw aan 'narkt. De diefstal van de stang vond ■ken geleden plaats tijdens de jazzmara- Ihet kader van de Leidse jazzweek. Met antieke stang werden de toegangsdeu- RIJN ^sloten 0800): Ie doorsnee burger is de hij van generlei 15. wol voor de Waag is deze honderden jaren MA ll:Jtng een onvervangbaar onderdeel. Hij is na te ma^en aldus een woord- leverlyj van de gemeente. De stang is twee me- Spouj, 2 tot 3 centimeter dik en 10 centimeter EU|eegt ongeveer 15 kilo en heeft aan elk een oog. De directie culturele zaken mensen die inlichtingen over de stang verschaffen contact op te nemen. Het lummer is 071-254184 of 254176. Vrouw (81) valt in bus LEIDEN Een 81- jarige Leidse vrouw is gistermiddag met onbekend heuplet sel overgebracht naar het AZL, na dat ze in een NZH- bus was gevallen. De vrouw was om streeks kwart voor drie ingestapt bij de Cornelis Schuyt- laan. De buschauf feur dacht dat de vrouw al zat en trok op. Daardoor viel de bejaarde. Inbrekers stelen geluidsapparatuur LEIDEN Een bewoner van de Dia mantlaan is in de nacht van zaterdag op zondag flink gedupeerd. Inbrekers namen geluidsapparatuur weg uit zijn kelderbox. De man heeft een drive-in discotheek en had zijn apparatuur (twee cassette-decks, een mengpaneel, twee draaitafels, enkele honderden singles en ongeveer veertig maxi-singles) voor een nacht opgeslagen in de kelder. De daders vernielden de deur en namen de goederen mee. De poli tie kon vanmorgen niet zeggen hoeveel de apparatuur waard is. Geluidsapparatuur werd diezelfde nacht ook weggenomen uit een woning aan de Middelweg. De daders aten daar bovendien de koelkast leeg. De bewoners hadden volgens de politie de woning niet goed afgesloten. Autodief betrapt LISSE Een 18-jari- ge Lissenaar is zon dagnacht om vier uur betrapt bij een in braak in een auto. De auto stond gepar keerd in de Nassau- straat. De jongen vluchtte bij komst van een surveillance- auto, maar kon na een korte achtervol ging door de politie in de kraag gegrepen worden. Tegen hem is proces verbaal op gemaakt. Lissenaar gewond NOORDWIJK Een 14-jarige inwo ner van Lisse raak te gistermiddag ge wond toen hij in het Willem Alexander- park in Noordwijk met zijn bromfiets tegen een lichtmast botste. Hij had de brommer stiekum geleend van zijn neefje. De jongen is met onbekend letsel naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden gebracht. D THEJ 'Sac^EN OEGSTGEEST en (iflet programma van Channel is in Lei- en omgeving zeker „nFpJop 30 januari te ont- The gen. Op die datum wo. 2(bit het nieuwe com- ING ciële station, waarin Triramma's van BBC, en Music Box zijn 1 (Spjindeld, zijn uitzen- liie Diien Volgens G. fdermeer van de Ge- rhe'tiiischappelijke Rege- (Vi Antenne-energie- >i. 47fziening Leiden en jeving de beheer- I.30.van de ontvangs- <a'): kt in Oegstgeest 7) 52öt nog met het satel- .45. i lietkanaal onderhandeld. „Het algemeen bestuur van de gemeenschappe lijke regeling heeft ge zegd: Super Channel moet betalen om een ka naal te krijgen. Maar Su per Channel wil niet be talen". De onderhandelingen met de gemeente Den Haag verlopen ook stroef. Den Haag heeft zich als een keiharde onder handelaar opgesteld, waar door de komst van de Britse zender op het Haagse kabel net ook aan een zijden draad je hangt. Met de gemeente Amsterdam is wel overeen stemming bereikt. Volgens Noordermeer heeft Super Channel in Amsterdam „nog al wat centjes op tafel ge legd" om culturele program ma's te maken. De zender zal aandacht besteden aan „Am sterdam, culturele hoofdstad 1987". Zelfs al wordt overeenstem ming bereikt, en die kans wordt door Noordermeer niet zo groot geacht, dan duurt het toch nog enkele maanden voordat Super Channel in Leiden en omgeving is te ontvangen. „Dan moeten na melijk in Oegstgeest voorzie ningen worden getroffen. Er is bepaalde apparatuur nodig, en het duurt zeker enkele maanden voordat dat gele verd is", legt Noordermeer uit. Die apparatuur is nodig omdat de signalen van de sa tellietzender Super Channel moeten worden opgevangen op de eigen schotel van de gemeenschappelijke regeling in Oegstgeest. Nu komen de signalen van TV5 en Music Box nog via de Casema uit Rijswijk. De gemeenschappe lijke regeling biedt TV5 en Music Box een eigen kanaal, omdat „TV5 steeds meer gaat uitzenden en Super Channel (de opvolger van Music Box) 24 uur per dag programma's biedt", aldus Noordermeer. „De zenders moeten dus ie der een eigen kanaal hebben, en dat kan niet vanuit Rijs wijk worden geregeld". Dit betekent dat abonnees van kabeltelevisie in de Leidse regio wat betreft Super Channel niet afhankelijk is van de beslissing van het ge meentebestuur van Den Haag. De onderhandelingen met de PTT over een nieuwe straal verbindingen die de ont vangst van de Duitse zenders in West-Nederland moet ver beteren, zijn nog steeds gaan de. Noordermeer verwacht niet dat de nieuwe verbin dingen voor het einde van dit jaar in gebruik kan worden genomen. „Als Nederland 3 komt, dan worden de Duitse programma's nog meer ge stoord dan nu al het geval is", zegt Noordermeer. „Dat komt omdat Nederland 3 via dezelfde frequentie uitzendt als een van de Duitse zen ders. Het is niet de bedoeling dat die zender helemaal ver- vandaar o< delingen". Drank oorzaak aanrijding LEIDEN Bij een aanrijding op de Hoge Rijndijk in de nacht van zaterdag op zondag raakte een 38-jarige Alphenaar licht gewond. Drie auto's liepen flin ke schade op. Het ongeluk ge beurde rond half drie doordat de Alphenaar, die volgens de politie „behoorlijk had gedron ken", twee stilstaande auto's voor hem niet opmerkte. Hij reed tegen een auto, bestuurd door een 22-jarige plaatsgenoot. Dat voertuig schoof door de klap naar voren en kwam tegen een auto, die werd bestuurd door een 39-jarige Leidse vrouw. Zij stond stil omdat ze de inrit van haar woning in wil de slaan. De Alphenaar kwam er met schrammen en een dikke knie vanaf. Auto over de kop VOORHOUT Een 22-jarige man uit Noordwijk is zaterdag ochtend omstreeks tien voor zes licht gewond geraakt, nadat hij met zijn auto enkele malen over de kop sloeg. Hij reed op de Leidse Vaart tussen Nagelbrug en het viaduct van Sassenheim, toen hij door onbekende oor zaak de macht over het stuur verloor. Hij sloeg enkele malen over de kop en kwam aan de andere kant van de weg in de berm terecht. Schipholweg is vannacht een bouwkeet uitgebrand. Toen de brandweer ^Jéèn uur arriveerde stond de keet al van voor tot achteren in brand. De ^Tweer kon voorkomen dat andere bouwketen ook vlam vatten en had de in ruim een kwartier onder controle. Tijdens de brand ontplofte twee gas- uur)(n. Ontploffing van acht andere gasflessen kon worden voorkomen. Bij de deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Volgens een woordvoerder e brandweer is de oorzaak van de brand onbekend: „De keet is volledig o rand, zodat het achterhalen van de oorzaak ook niet meer zal lukken". Ook wang van de schade is niet bekend. Tijdens het blussen van de brand werd oBrkeer op de Schipholweg tijdelijk stilgelegd. tE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN WETHOUDER VAN DONGEN BU OPENING DE PANCRAT: LEIDEN De bezuini gingsmaatregelen die de gemeente Leiden binnen kort gaat nemen, zullen geen gedwongen ontsla gen in het buurt- en club- huiswerk tot gevolg heb ben. Dat zei de voor soci aal-cultureel werk verant woordelijke wethouder H. van Dongen zaterdagoch tend bij de opening van het buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht. Volgens de plannen van het college wordt er de komende jaren in elk geval één ton be zuinigd op het buurt- en club- huiswerk. Verder moet elke wethouder nog eens 2,8 pro cent van zijn budget inleveren. Van Dongen verwacht dat buurt- en clubhuizen uiteinde lijk maximaal drie ton moeten inleveren. De wethouder wil die bezuiniging echter niet in de personeelsbezetting door la ten werken. „Ik denk aan een beter beheer van de gebouwen. Ik zal laten onderzoeken of de energie- en exploitatiekosten verminderd kunnen worden door renova tie. Die renovatie zou uit de post stadsvernieuwing kunnen komen", aldus Van Dongen. Zij wijst daarbij op de renova ties van het Volkshuis en In de Vrolijcke Arke, die tot be sparingen leiden. Mocht er toch op de perso neelskosten bezuinigd worden, dan denkt de wethouder het aantal formatieplaatsen via natuurlijk verloop met één of twee te verminderen. Van Dongen zei in haar openings toespraak dat ze in elk geval blij was dat de anderhalf mil joen korting van het rijk op de subsidie voor buurt- en club huizen voor Leiden' door het college slechts ten dele was doorgevoerd. De realisering van het zater dag geopende buurthuis is het gevolg van eendrachtige sa menwerking van de buurtco- mité's in de binnenstad. Enke le jaren geleden bleek er be hoefte aan een buurthuis in het oostelijk deel van de bin nenstad. „Diverse buurtcomi- tées in de binnenstad hebben gezamenlijk actie gevoerd. De gemeente kwam met een aan tal irreeële voorstellen die we hebben afgewezen. Uiteinde lijk kwam het buurtcomité Pancras-Oost met de suggestie om op het voormalige terrein van Mostert een buurthuis te vestigen. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad voordat het zo ver was, maar uiteindelijk heeft de gemeente geld beschikbaar gesteld", al dus V. Kokke. die voor de da gelijkse gang van zaken in De Pancrat verantwoordelijk is. Het samenwerkingsverband van de diverse buurtcomitées moet in de toekomst resulte ren in een stichting voor het sociaal-cultureel werk in de binnenstad. De stichting heeft dan vier onderkomens ter be schikking: de peuterspeelzaal Meneertje Koekepeertje aan de Langegracht. buurthuis Dijk 33 in het Volkshuis aan de Langegracht, In de Vrool- ijcke Arke aan de Pieterskerk - choorsteeg en De Pancrat aan de Middelstegracht, waarin ook de peuterspeelzaal 't Flod dertje is opgenomen. LEIDEN Hoewel in de ja ren zestig en zeventig allerwe- ge werd geroepen dat de bin nenstad zijn langste tijd achter de rug had en alsmaar verder zou verpauperen, leeft het stadscentrum weer op. Men wil er weer wonen en winke len. En daar wil de kleine winkelier graag van profite ren. Volgens secretaris E. K- ruiderink van het KNOV (Ko ninklijk Nederlands Onderne- mersverbond) zal hem dat wel lukken ook. „In de toekomsti ge binnenstad zal de zelfstan dige ondernemer in het mid den- en kleinbedrijf gezichts bepalend blijven", concludeert hij uit het KNOV-rapport „De binnenstad als winkelgebied". Dit rapport is onlangs in Breda ten doop gehouden. van de kleine ondernemer: zijn klanten zijn weggetrokken naar de buitenwijken en de slaapsteden, ze kunnen met de auto niet uit de voeten in de stad en ergeren zich aan de verpauperde binnenstedelijke toestand. Geen wonder dat de winkeliers hun klanten volg den: uit de stad, de wijken in. Daar kun je dan ook terecht voor een liter melk, een bos bloemen en nieuwe schoenzo len. Maar met de terugkerende po pulariteit van de stad, zijn ook de ondernemers weer geïnte resseerd in het stedelijke. Kruiderink gaat zelfs zo ver dat hij zegt: „Een binnenstad zonder midden- en kleinbe drijf is geen binnenstad". Zijn alle nadelen van de stad dan verdwenen? Nee, maar wel vele, zegt Kruiderink. „De af gelopen jaren heeft de politiek steeds meer ruimte aan de commercie gegeven. Het werd ineens mogelijk om wat te doen aan de onbereikbaarheid en het on-economisch gebruik van gebouwen in de binnen steden". Bovendien is het ge drag van de consument veran derd. Boodschappen doen, „de stad ingaan", is een vrije-tijds- besteding geworden, waar de wijk te klein voor is en te wei nig diversiteit voor biedt. De stad is onmisbaar geworden voor de consument, aldus het KNOV. Doods Ondanks die optimistische conclusie, adviseert het KNOV de kleine zelfstandige niet blindelings een winkel in de stad te openen. De ene stad is de andere niet. Met name de echt grote steden blijven ach ter. „Het midden- en kleinbe drijf moet zich ervan bewust zijn dat het veel beter functio neert in een sfeer van klein schaligheid en intimiteit dan in de sfeer van het grootscha lige „shopping center". Van de grote steden zijn Amsterdam en Utrecht aantrekkelijker voor de ondernemer dan Den Haag en Rotterdam. Het KNOV wijdt dat onder meer aan het ontbreken van een „grootstedelijke" mentaliteit in de laatste twee. De afwezig heid van studenten speelt daarbii een grote rol Doordat er in kleinere steden als Gro ningen en Leiden wel een uni versiteit is gevestigd gaan deze voorop in „vernieuwing en verandering". In Den Haag heerst echter een „doodse sfeer, gebrek aan horeca en andere recreatieve mogelijk heden". Volgens het KNOV lenen de kleinere steden zich beter voor zelfstandige ondernemer dan de grote. „Waar voor middel grote en kleine steden (En schede, Zwolle, Winschoten, Leiden en Haarlem bijvoor beeld) prima resultaat boeken, blijven de grote steden voorlo pig duidelijk achter". De ge ringe loopafstand binnen het centrum is één van de onder delen die de kleinere steden een voorsprong verschaft op de grotere. Binnen het midden- en klein bedrijf kunnen vooral de win kels die zich richten op de „persoonlijke verzorging" re kenen op groei als ze zich in de stad vestigen Ook de han del in goud, zilver, leer, reisar tikelen en fietsen belooft lu cratief te worden, terwijl er sombere tijden dreigen voor de verkopers van huishoudelijke artikelen, foto- en filmmateri aal en woninginrichters. De Telefonische Hulpdienst (THD) in Leiden is op zoek naar vrijwilligers die eens in de twee weken een ochtend, middag, avond of nacht be reid zijn om telefonisch men sen te helpen die behoefte hebben aan een gesprek of informatie. De hulpverleners werken vrijwillig en ano niem. Eind februari is er een beginnerstraining voor men sen die vrijwilliger willen worden. De THD is vooral op zoek naar medewerkers met een niet-Nederlandse achter grond. Voor inlichtingen kan men schrijven naar de THD, Posipus 495, 2300 AL Leiden. Ex 85 Bij Ex'85, centrum voor hulp en bewustwording, begint woensdag om 19.30 uur de cursus Kundalini-yoga, die in totaal 11 weken duurt. De kosten bedragen 78 gulden. Zaterdag vanaf 21.00 uur is er feest in het centrum, toe- f anS He volgende dag an om 20.00 uur voor /5 een videolezing van Krishna- murti worden gevolgd. Daar naast is er elke donderdag avond van 20.00 tot 23.00 uur Café jExtase, en elke zondag van 16.00 tot 17.00 uur Raj- neesh meditatie. Ex'85 is ge vestigd aan de Koppenhink- steeg 15, tel. 071-133494 Frenkel Frank Dimitri Frenkel Frank houdt vrijdag een inleiding in het Café des Communications van Stichting Burcht, Burg- steeg 14. Frank spreekt over zijn ervaringen in het recla mewezen en over zijn erva ringen als auteur en regis seur. Het Café des Communi cations is geopend vanaf 1700 ufir. BETAALKAARTEN LEVEREN NIETS OP VOORSCHOTEN - Een 31-jari- ge Voorschotenaar heeft maar kort „plezier" gehad van de giro betaalkaarten die hij vrijdaga vond had gestolen in Voorscho ten. Daar had hij de kaarten weggenomen uit een woning aan de Willem de Zwijgerlaan. Toen hij ze de volgende dag wilde in nen bij het grenswisselkantoor in Den Haag. merkte een opletten de lokettiste op dat er iets niet klopte aan de kaarten Zij waar schuwde de politie, die de man ter plekke aanhield. Hij bekend^ meteen dat hij de dief was.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7