„Mooi-weer-kanselier" Kohl moet zich zorgen gaan maken Protestmars VS tegen laatste blanke bolwerk Optimisme in EG over voorkomen handelsoorlog Hengelaars gered in Golf van Riga LPAfÏTENLAND £«4dóc6otucutt MAANDAG 26 JANUARI 1987 PAGINA 5 iduidelijkheid over t ontvoerde Fransen mi onze correspondent Bob van Huët) [IJS Het Franse ministerie van bui- jndse zaken heeft een crisisstaf ge- nd in verband met de ontvoering van Franse vrijwilligers van de hulporgani- Medecins Sans Frontières in Somalië. tast in het duister over wie de ont- Jers zijn en waar zij de tien. onder wie verpleegsters, naar toe gebracht hebben, noedelijk gaat het om een Ethiopische stsorganisatie die door een spectaculaire aandacht vraagt voor zijn zaak. De uilligers gaven medische verzorging aan 30.000 mensen, met name Ethiopische 'jtelingen. De organisatie staakte on- a echter zijn werkzaamheden in Ethio- iit protest tegen de door de marxistische ring georganiseerde volksverhuizingen. CIA ONTKENT VERTREK CASEY WASHINGTON De Amerikaan- se inlichtingendienst CIA heeft een bericht ontkend dat zijn 73-jarige directeur William Casey, die in een ziekenhuis herstelt van de verwij dering van een hersentumor, van plan zou zijn daar volgende week te vertrekken om formeel ontslag te nemen. Het bericht, afkomstig van het televisieprogramma CBS News, citeerde bronnen die zeiden dat Casey van plan was volgende week al naar huis te gaan en nog eenmaal de gang naar zijn kantoor te maken om formeel ontslag te vragen aan president Reagan. Se nator Howard Baker zou Casey op volgen, aldus CBS-news. Prijs voor Bob Geldof Bob Geldof, leider van de Britse pop groep de Boom- town Rats, maar vooral bekend als organisator van Band Aid, ontving zaterdag in Londen de Derde Wereld prijs, ter waarde van 100.000 dollar, voor zijn hulp aan Afrika. Chinese student na contact met pers opgepakt PEKING In de noordelijke havenstad Tianjin heeft de Chinese politie een student ge arresteerd wegens „geheime samenspanning met en door geven van informatie" aan een buitenlandse journalist. Het bureau voor staatsveiligheid in Tianjin heeft „onomstotelijk bewijs" dat Lin Jie, een stu dent van de universiteit in die plaats, vertrouwelijke inlich tingen heeft doorgegeven aan de Amerikaanse verslaggever Lawrence McDonald, van Franse persbureau AFP. Japanse keizer wilde aftreden TOKIO De Japanse keizer Hirohito wilde in 1951 aftre den, maar zag hiervan af om dat de toenmalige premier Yoshida weigerde dit te accep teren. Dit schrijft professor Yoshida in een boek dat is ge wijd aan het dagboek van wij len Hirohito's Zegelbewaarder Kido. Hirohito' verzoek tot af treden viel samen met de on dertekening van het Japans- Amerikaanse Vredesverdrag, zes jaar nadat Japan in de Tweede Wereldoorlog was verslagen. Waarom de keizer een jaar later, toen hij wel toe stemming kreeg, niet is afge treden is niet bekend. Kat Putzi terug van uitje in DDR BERLIJN Putzi, een zwart witte kat die graag over de Ber- lijnse muur loopt, is terug in West-Berlijn na twee weken DDR. Putzi was aan de ver keerde kant van de muur geval len. Het baasje van Putzi, Paul W., liet zijn kinderen een hoop lawaai waken om de aandacht van de grensbewakers af te lei den. Vader boorde toen een gat in de muur. Putzi, vel over been, wrong zich erdoor en werd met warme melk op ver haal gebracht. Het verhaal van Putzi en zijn baas stond in de Westberlijnse „Morgenpost" van zaterdag. voor ontvoeringen Risers en volgaerikanen in Beiroet: itlevering "irrorist 1987 n; 199 /dA-ï el eel oet d huidig doordrvolg van de voorpagina) in VS ijfelachtig reenlROET West-Duits- is bi« zal vermoedelijk 1 ovflin£tons verzoe^ om ng ivering van de terro- Hamadei afwijzen uit voor het leven van •ee Duitse gijzelaars. ;rant Welt am Sonn- ïmeldde dat de West- n tëse regering ervan uit- (9U t dat een broer van an 25ftadei, Abdelhadi Ha- ®2e"jei die veiligheidschef u'. 6.5«n de pro-Iraanse Hez- weging, de hand ft in de ontvoeringen, edelljk Westduitse persbureau :N la) w'st gisteravond op ge- 3w.) nan een betrouwbare bron pen Jnelden dat Cordes en 50°" 'n 6oec*e gezondheid Er zou een „communica- UJnaal" met Beiroet be- ji, waarvan momenteel ge- wor(jt gemaakt. Verdere <0|nderheden kon de bron geven, zo heette het. Ove- frulips lijken de twee blonde l5-32nen die vrijdag werden >3-42; ,erd geen Duitsers te zijn [|i Libanese Armeniërs. ^„18; nonieme zegsman van de 80; sische organisatie Onder- ten der Aarde, die giste- de ontvoering van vier ikanen opeiste, verklaar- it de vier worden als de ligde Staten hun ver- ide steun aan Irak voort- de oorlog tegen Iran, vragen de Amerikaanse lent Ronald Reagan zich mengen in de Golfoor- in geen assistentie te ge- an de Iraakse autoritei- De gijzelaars zullen ge worden als hij weigert in gehoor te geven," al- °P. njje verklaring. ^.^Tiieuws van de jongste ont- ingen viel samen met het wJht dat de Anglicaanse ge- Terry Waite vijf dagen Aj onderhandeld met de in loerders van twee andere 1 Pr'5rikanen. Het christelijke P£r ^station De Stem van Li- meldde dat Waite zater- 'ond weer op weg was in naar zijn hotel, na on- indelingen in Baalbek in Bekaa-vallei. De stilte im Waite deed eind vori- k geruchten de kop op- als dat de onderhande- Bzelf ook gegijzeld zou zijn. .ibanese president Amin lyel heeft zaterdag in een [esprek met het West dagblad Die Welt aan- om al het mogelijke n om de twee gegijzel- bevrijden. Tegelijk er- de christelijke president ijn regering geen macht rl over het door moslims jerste deel van Beiroet de twee Westduitsers zijn l' fcerd. Voorts benadrukte n'avel ooi nt v j>ei hebt ban°n moeten onderhan- (Van onze correspondent Rink Drost) (Vervolg van de voorpagina) BONN Bondskanseli er Helmut Kohl kan de komende vier regerings jaren allerminst zorge loos tegemoet zien. In de laatste vier jaren heeft zijn regering de wind erg mee gehad. Kohl was een „mooi-weer-kanse- lier". De wereldecono mie leefde op en Duits land heeft daar flink van meegeprofiteerd. Dat zou ook onder een rege ring van een andere signa tuur zijn gebeurd. Maar in de verkiezingscampagne werden deze „objectieve factoren" nadrukkelijk als verdiensten van de regering voorgesteld. De verwachting is nu echter dat de wereldeconomie op zijn minst enigszins zal stag neren. En dat kan ernstige gevolgen hebben voor de Duitse werkloosheidssituatie. Immers, Kohl heeft ondanks zijn belofte van vier jaar ge leden geen kans gezien de werkloosheid van 2,2 miljoen merkbaar terug te dringen, ondanks dat er 600.000 nieu we banen zijn geschapen. De arbeidsmarkt blijft een achil lespees voor het volgende be- wind-Kohl. Er is meer waardoor Kohl de komende vier jaren aanzien lijke tegenwind krijgt: de be lastinghervormingen, het in de hand houden van de ziek tekosten (de coalitie heeft het plan, werknemers bij ziekte een groter deel van de kosten zelf te laten betalen, tijdens de verkiezingscampagne on der de tafel weten te hou den), de positie van de mark en de noodzaak tot drastisch snijden in de ouderdoms voorzieningen. Maar ook om heel andere re denen is er voor Kohl aanlei ding, zich zorgen te maken. Binnen de partij heeft de verkiezingsuitslag zijn positie ernstig aangetast. Na de al lereerste Bondsdagverkiezing in de Bondsrepubliek, in 1949, is het resultaat van de CDU niet zo slecht geweest. De oude en de nieuwe Duitse bondskanselier, Helmut Kohl, noemde het verlies voor zijn partij „gevoelig". Naast Kohl zijn vrouw Hannelore. In de afgelopen vier jaren rees al de vraag, of de CDU onder Kohl nog wel kans zou zien, tot overwinningen te komen. De ene na de andere deelstaatverkiezing werd een nederlaag voor de CDU (Hes sen, Noordrijn-Westfalen, Saarland, Nedersaksen en aanvankelijk ook Hamburg). Maar de kritiek op Kohl ver stomde, toen vorig jaar het verlies in Nedersaksen be perkt bleef en de socialisten in Beieren en Hamburg met zware nederlagen uit de bus kwamen. Dat in Beieren niet de CDU, maar Strauss' CSU de winst opstreek speelde bij de CDU geen rol. Het optimisme aan de kant van de Unionspartijen blijkt nu zowel voorbarig als op verkeerde veronderstellingen gebaseerd te zijn geweest. Niet de positieve regerings balans waarmee de Union spartijen in de verkiezings strijd zo hebben gepraald heeft in Beieren en Hamburg de SPD onderuit gehaald, maar factoren die niets met de wapenfeiten van de rege ring te maken hadden. Voorbeelden: het Neue-Hei- mat-schandaal, het vakbond schandaal met de BGAG, in terne verdeeldheid binnen de SPD, schandalen in het door de SPD geregeerde Ham burg, een ongelukkig geko zen verkiezingsstrategie. Toen SPD-kandidaat Rau eind november-begin decem ber de socialistische rijen achter zich gesloten had, ging het veel beter met de socialis tische partij. Binnen de CDU zal nu op nieuw de vraag rijzen, of Kohl de grote leider is die de partij zich had voorgesteld. Natuurlijk, hij zal vooralsnog Bondskanselier blijven; Maar of hij ook CDU-voorzitter moet blijven zal zeker discus siepunt zijn. Ook binnen de Beierse zus terpartij van de CDU, de CSU, is voorlopig genoeg dis cussiestof voorhanden. De agressieve politiek van Strauss jegens coalitiepartij FDP en de populaire minis ter van buitenlandse zaken van die partij, Genscher, is een schot in eigen doel geble ken. En Strauss' felle aanvallen in de richting van de Groenen hebben ook een averechts ef fect gehad: de Groenen heb ben in Beieren hun winst van de landdagverkiezing van vorig jaar nog kunnen vergroten. De terugval van de CSU en de groei van de FDP binnen de nieuwe Bondsdag vormen een ontwikkeling, die in het voordeel van Bondskanselier Kohl zal werken. Strauss heeft van de kiezers een flin- ke tik op de neus gekregen en Kohl mag, geholpen door de hem steeds loyale FDP, verlangen dat de CSU haar eisen wat minder extreem stelt. De kritiek die Strauss had geuit op Genschers bui tenlandse beleid en diens po litiek ten aanzien van de DDR is door het kiezersge drag ook duidelijk afgewe- In zijn reactie op de verkie zingsuitslag heeft SPD-voor- zitter Brandt vooropgesteld, dat het teleurstellende resul taat voor zijn partij niet mag worden verweten aan de lei der Johannes Rau. Brandt krijgt daarin gelijk van mede- en tegenstanders. Want het is vrijwel alleen aan Rau's optreden in de slot fase van de verkiezingsstrijd te danken geweest dat het voorspelde debacle voor de SPD is uitgebleven. Rau zelf is redelijk onge schonden uit zijn nederlaag in de strijd om het kanselier schap tevoorschijn gekomen. In zijn deelstaat Noordrijn- -Westfalen kan hij met opge heven hoofd gewoon minis ter-president blijven. Rau ge niet in eigen huis het volste vertrouwen. De absolute meerderheid van de SPD in die deelstaat is nadrukkelijk bevestigd, ten opzichte van vier jaar geleden boekte de SPD zelfs flinke winst. De SPD kan een belangrijke les trekken uit het verkie zingsresultaat: een meerder heid voor de socialistische partij is verder weggeraakt dan ooit. Is de SPD theore tisch in de huidige Bondsdag nog in staat om samen met de FDP een regeringsmeerder heid te vormen, in de nieuwe situatie zijn ook de Groenen erbij nodig om zonder de CDU/CSU een meerderheid in het parlement te vinden. Links heeft in de Bondsrepu bliek nog nooit een meerder heid kunnen vormen. De groei van de Groenen is in hoofdzaak een intern-linkse verschuiving, die het linkse blok niet of nauwelijks doet groeien. De Europese en Amerikaanse handelsdelegaties waren zaterdag bij elkaar om de problemen rond een mogelijke handelsoorlog op te lossen. Links EG-commissaris Andriessen, daarnaast com missaris Le Clercq en in het midden de Amerikaanse minister van handel Clayton Yeutter. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL In kringen rond de Europese Com missie is gisteren voor zichtig optimistisch gerea geerd op de mogelijkheid een handelsoorlog met de VS te voorkomen. Vandaag al buigen de minis ters van buitenlandse zaken van de twaalf EG-lidstaten zich over voorstellen voor een mogelijk akkoord, waarmee de commissarissen De Clercq (buitenlandse betrekkingen en handelspolitiek) en Andriessen (landbouw) gisteren uit de VS terugkeerden. In een officiële verklaring liet de Commissie weten, dat nu beide partijen zich hebben verbonden voor het eind van de maand, de door de Ameri kanen gestelde uiterste ter mijn, een oplossing te vinden. In de verklaring werd verder gesteld dat partijen „dichter bij elkaar" zijn gekomen. Vanmorgen om tien uur al brengen de commissarissen Andriessen en De Clercq ver slag uit aan de EPS, het over- leg-orgaan van de twaalf mi nisters van Buitenlandse Za ken, dat toch al de handelsbe trekkingen met de VS als eer ste punt had geagendeerd. De VS dreigen eind deze maand de invoer van een aan tal Westeuropese produkten 200 procent zwaarder te belas ten omdat sinds de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG de graanexport naar deze landen is komen te vervallen. De Europese Commissie heeft voor een gelijk bedrag (400 miljoen dollar) tegenmaatrege len voorbereid. Waarnemers in Brussel menen evenwel te weten dat een ak koord nu binnen bereik is, al moeten beide partijen daar voor veel inleveren. Dat laat ste blijkt ook wel: zowel de twee commissarissen als hun Amerikaanse onderhande lingspartners hebben consulta ties nodig geoordeeld. De verwachting in Brussel is dat bij het streven naar een definitief akkoord, de Fransen de grootste klappen oplopen. West-Europa zal waarschijn lijk tijdelijk een grotere import van Amerikaans graan moeten toestaan. Maar daarnaast zou een eveneens tijdelijke com pensatie in de sfeer van de in dustriële produktie niet uitge sloten zijn. De VS en de EG zijn iets tot elkaar gekomen, maar de me ningsverschillen zijn nog steeds aanzienlijk. Dat zei EG- landbouwcommissaris An driessen zaterdag in Washing ton, na afloop van zijn bespre kingen met de Amerikaanse minster voor internationale handel Yeutter. LONDEN Meer dan 1.000 hengelaars uit Letland, die in de Golf van Riga in moeilijkheden raakten nadat ijs- schotsen losgeraakt waren, zijn gisteren gered. Dit heeft radio-Moskou omgeroepen. De radio, waarvan de uitzen ding is opgevangen door de BBC, zei dat zich mogelijk op de ijsschotsen nog vissers meer bevinden. „Wij hopen dat alle onfortuinlijke hengelaars gered zijn", aldus de radio. Het persbureau Tass had eerder gemeld dat de henge laars naar zee afdreven nadat winden met orkaankracht in de Oostzee het ijs waarop zij zich bevonden in bewe ging hadden gezet. n IDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TO VERBUBBEL 3 volgende ochtend was smidje Verholen il vroeg aan het werk, want de verloren tijd worden ingehaald. Toen kwam de getrouwe Eelco Eelkema even langslopen „Zo, zo, Verhool'n. Je bent dus weer zie ik. En waar is Kareltje Knetter? Ik dat je die was weez'n ophaal'n?" Pat is ook gebeurd, Eelco," lachte de smid Hmzinnig. „Ik geloof zelfs warempel, dat-ie ;l ginds juist komt aanvliegen." „Kan hij ^lieg'n? Moe'k dan in de lucht kiek'n?" riep 1 verbaasd uit, doch onwillekeurig wierp hij een geoefende blik naar omhoog, ^an Kareltje zie ik geen steek," zei hij. daar komm'n wel twee ballonn'n aan- Zeker van die reclameding'n van een 3 schoenewinkel of zo." „Nee. Eelco!" 3 de smid. „Dat is Kareltje in zijn tover- >e|l" „Kareltje in de toverblubberl?" zei p onthutst. „Ja ja.daar heb je al wel 'es van verteld. Jonge jonge jonge, d'r is vandaag de dag veel gekkigheid mogelijk, hè? Maar wie zit dan in die andere toverblubber? Ik zie d'r twee!" „Dat is een politieke vluchteling uit Barreberië," antwoordde de smid geheimzinnig. „Hij heeft ons goed geholpen bij onze ontsnap ping." „Dan za'k die kerel meteen asiel aan- bied'n en onder pliesiebescherming neem'n," zei Eelco en van dat moment af aan had hij al leen nog maar oog voor de toverbubbel met Hendrik Haverzak. De twee bubbels maakten een prachtige zachte landing op het pleintje voor de smidse en nauweljks raakten ze de grond of het omhulsel scheurde open en de in zittenden konden gemakkelijk naar buiten stap pen. „Welkom in ons vrije vaderland, meneer Havermout," zei Eelco. En op de achtergrond stortte Kareltje zich in de armen van zijn baas. f&itr i,,, X 0»'**'» iÉL^ilMyiÉsdr - Tienduizend demonstranten blank en zwart trekken in een lange mars door het stadje Cummings als protest tegen het niet toelaten van zwarten. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Meer dan tienduizend demon stranten hebben gisteren een protestmars gehouden in het Amerikaanse Cum- ming, het hoofdstadje van Forsyth County, omdat daar nog steeds geen zwarten worden toegela ten. Een week eerder was een klein groepje demon stranten dat hiertegen ac tie voerde, met stenen en flessen bekogeld door blanke raddraaiers en le den van Ku Klux Klan. Strijders voor de burgerrech ten uit het gehele zuiden van de VS namen de aanval op het kleine groepje demon stranten zeer hoog op. En dus waren afgelopen zater dag Correta King en presi dentskandidaat Gerry Hart, met nog tienduizend ande ren, in Cumming. Plus nog eens 2300 tot de tanden ge wapende leden van de Natio nale Garde. Plus enkele dui zenden blanke tegendemon- stranten. De vreedzaamheid van de demonstratie verhul de de woede van van de de monstranten allerminst, maar de strijders voor de burgerrechten lieten zich niet tot onvertogen woorden verleiden. Dat deden de te- gendemonstranten en de le den van de Ku Klux Klan wel. Zij riepen: „Niggers, go home" en „De macht aan de blanken". In de aangrenzende gewes ten heeft het rassenvraag stuk al jaren geleden opge houden te bestaan. Maar niet in het 38.000 inwoners tel lende Forsyth County. Daar werd in 1912 een zwarte man gelynchd omdat hij zich zou hebben vergrepen aan een jonge, blanke vrouw. De laatste zwarten werden ver dreven: Forsyth County werd geheel blank en bleef dat tot op de dag van van daag. Er zijn zwarten geweest die naar de welvarende, landelij ke County hebben willen te rugkeren. Maar ze hadden geen schijn van kans. In 1968 vielen de mannen van For syth een groepje zwarte jon geren aan dat aan de oever van het nabij gelegen Lake Lanier kampeerde. In de ja ren zeventig gingen Forsyths blanke mannen zelfs zover alle in aanbouw zijnde hui zen in de brand te steken die werden opgetrokken door firma's die zwarte bouwvak kers in dienst hadden. En nog in 1980 werd, alweer bij La^ce Lanier, geschoten op een zwarte man die daar met collega's van de zaak waar hij werkte, een feestje had. In Forsyth County wordt een zwarte nog -steeds een „nig ger" genoemd, een woord dat al jaren uit het Amerikaanse vocabulaire is verbannen omdat het zo beledigend is. De leden van de Ku Klux Klan, de zwarte secte die in het zuiden nog steeds zeer actief is en die gelooft in de blanke suprematie, wakke ren het racistisch vuur in Forsyth County voortdurend aan. De racistische beledigin gen waren zaterdag dan ook niet van de lucht. En een blanke man hield een span doek in de hoogte met het opschrift: „James Earl Ray. een Amerikaanse held". Ray was de moordenaar van Mar tin Luther King en zit een gevangenisstraf van 99 jaar uit. Maar Forsyth County is dan ook de laatste witte vlek op de sociale kaart van Ameri ka. En er zijn genoeg blan ken die dat de felle kri tiek van de buitenwereld ten spijt zo willen houden. De leiders van de Amerikaanse burgerrechtenbeweging heb ben al aangekondigd dat ze in Forsyth County blijven demonstreren zolang daar geen zwarten worden toege laten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5