oördinatie met 3elgië moet beter Volwaardige anen nodig bij estrijding iminaliteit" De Graaf wil geen overgangsregeling in sociaal stelsel Personeel VU op de bresvoor van moord verdachte verpleegkundigen |VD wil privatisering bouw gevangeniscellen -MENLAND fieidaeSou/umt MAANDAG 26 JANUARI 1987 PAGINA 3 derlanders drinken eds meer champagne HAAG Nederlanders drinken s meer champagne. Vorig jaar i ken we 1.423.661 flessen uit, vijf nt meer dan in 1985. Hiermee ons land achtste op de lijst van pagne-importeurs. Aan kop staat kty-Brittannië met ruim 16 miljoen s n, zo heeft het Comité Interpro- Jinnel du Vin de Champagne bere- Wat het verbruik betreft blijven ■ansen de absolute koplopers met 129 miljoen flessen. Dat aantal zit I ris het comité overigens nog steeds lift. Ook wereldwijd gezien werd ecord gebroken. Voor het eerste de grens van 200 miljoen flessen opti pagne overschreden. Tien jaar te- de cps dat nog 153 miljoen. l k( de vF bele Bestuurder rijdt met opzet in op voetganger DORDRECHT Een 20-jarige uit Hardinxveld-Giessendam is dit week einde in Gorinchem gearresteerd, nadat hij in Boven Hardinxveld opzettelijk was ingereden op een voetganger die links van de rijbaan liep. De voetganger sprong op het laatste moment opzij, maar werd toch geraakt aan het rechterbeen. Hij liep een zware kneuzing aan de rechter kuit op. De dader reed door en veroorzaakte later in Gorinchem nog een ongeval. Bij zijn aanhouding bleek hij onder invloed van alcohol te zijn. Hij had geen rijbewijs en de auto waarmee hij reed was niet ver zekerd. Zijn motief was een onenigheid met het slachtoffer eerder op de avond in een discotheek. De verdachte zal onder meer poging tot doodslag ten laste worden Schaderegeling Fokker-Swissair SCHIPHOL Fokker en de Zwitserse maatschappij Swissair zijn een regeling overeengekomen voor de te late oplevering van acht Fokker-100-toestellen. De toestellen zouden in april worden opgeleverd. Nu wordt dat november. Fok ker komt Swissair onder meer financieel tegemoet bij het terughuren van een DC-9, die reeds was afgesto ten in afwachting van de komst van een F-100. De vertraging is ontstaan door de te late oplevering van de vleugels, die niet bij Fokker zelf worden gemaakt. Aanhoudingen bij stadslotto ROTTERDAM - De Rotter damse politie heeft gisteren vier personen aangehouden in verband met hun betrok kenheid bij de illegale stadslotto in Rotterdam. De actie van de politie stond in verband met de omvangrij ke actie die in september werd ondernomen tegen het imperium van de Rotter damse gokkoning Van D.V. Bij de aanhoudingen van zondag zijn documenten in beslag genomen en enige duizenden guldens aan con tant geld. De gokkoning is nog steeds voortvluchtig. DODE BIJ BRAND DEN HELDER Een 18-jarige man, die dit weekeinde in Breda bij een brand gewond raak te, is aan zijn verwondingen overleden. Hij had een balconraam ingeschopt na het ontdekken van het vuur en was toen naar beneden geval len. Het gaat om een politiek vluchteling uit Ethiopië. De politie sluit brandstichting niet uit. Een beginnende brand in een winkelcentrum in Lelystad heeft gisteravond voor een half mil joen gulden aan rook- en waterschade veroor zaakt. De oorzaak was een brandende container die tegen de pui van het restaurant was gezet. Eerder dit weekeinde stak een 29-jarige vrouw uit Den Helder het café van haar werkgever in brand. Ze gaf zichzelf aan. Als verklaring gaf ze op dat haar werkgever haar achterstallig salaris niet betaalde. De brand werd aangestoken met petroleum, lappen en een brandend fornuis. Het bedrijf brandde gedeeltelijk uit. ij ÏGEMEESTER VAN DER DOEF NA BRAND MET TANKER: ia h n d 1 lelij sn d nag rtijc olg van de voorpagina) Sch (5SINGEN De coör- ;ie tussen Belgische Nederlandse diensten jmpen moet snel ver- n b 'd worden. Burge- iter drs. J. van der van Vlissingen zei heisteren als leider van snel opgericht crisis- dscentrum. De gerif»te stelde meteen na bekend worden van irëtnd een rampenplan .Poerkine- Jer Doef had kritiek op natie tussen de Belgi- en en Nederlandse diensten, ame de toestemming van lgische overheid om met randende schip via Bel- ebied naar open zee te liet lang op zich v/ach- arerbie communicatie verliep stroef, aldus Van der Het bleek moeilijk om le juiste, beslissing ne 'e instantie te vinden, zaak moet, zo zei Van der Doef, op provinciaal ni veau tussen de beide gouver neurs snel worden geregeld. Van der Doef zei verder dat de opzet van het crisisbeleids centrum in Vlissingen en de samenwerking tussen de di verse diensten, de provincie en de gemeente Oostburg vlekkeloos is verlopen. Vol gens Van der Doef heeft de bevolking ondanks de waarge nomen sterke benzinelucht op Walcheren geen gevaar gelo pen. Over het optreden van de slepers en bergers was Van der Doef zeer positief. Hij noemde het optreden van de sleepbootbemanning moedig en efficiënt. De Belgische sleepboot Fighter wist 17 bemanningsleden van de brandende tanker te halen. Uit verhalen van de beman ning is gebleken dat na de aanvaring grote paniek op het schip is uitgebroken. Brand- pompen werkten niet, moto ren wilden niet starten. De toestand in de machinekamer was ronduit chaotisch. Een groep van tien bemanningsle den had de sloep gestreken en was er zo snel mee vandoor, dat de andere zeventien door de sleepboot Fighter van boord moesten worden ge haald, aldus een ooggetuigen verslag van de bemanning van de sleepboot Fighter. Door de grote hitte was het voor de blusboten van het Rot terdamse bergingsbedrijf Smit Tak aanvankelijk onmogelijk de tanker dicht genoeg te na deren om de vuurzee goed te kunnen bestrijden. Nadat po gingen de brand te blussen mislukten, werd besloten de zaak te laten branden. De sle pers houden de brandende tanker wel varende omdat gis teren tijdens te weinig vaart de brandende benzine benzine tussen de sleepboten terecht kwam. Enkele schepen hou den het niet brandende ge deelte van het schip nat. Volgens Rijkswaterstaat is de verontreiniging van het water met zware olie tot nog toe be perkt gebleven. De uitstro mende benzine verbrandt na melijk direct en veroorzaakt dus geen milieuschade. Peter de Kramer uit Weesp was met zijn pas voor 4000 gulden in Frankrijk aange schafte Citroën uit 1927 één van de exposanten tijdens een beurs voor oude auto's in Utrecht. In drie jaar hoopt hij het vehikel geheel opgeknapt te hebben. Voor zichzelf, niet voor de verkoop. AMSTERDAM - De on dernemingsraad van het VU-ziekenhuis in Amster dam vindt dat het ontslag van de drie van moord verdachte VU-verpleeg kundigen veranderd moet worden in een schorsing. Een onderzoek naar de omstandigheden die tot de gebeurtenissen hebben kunnen leiden acht de raad ook hard nodig. In een open brief aan het per soneel van het ziekenhuis schrijft de OR dat de directie van het ziekenhuis bij de offi cier van justitie op onmiddel lijke vrijlating van de drie verpleegkundigen moet aan dringen. Ook zou de directie hen zoveel mogelijk hulp moe ten bieden. De OR zegt hier mee de mening van vele me dewerkers en vooral verpleeg kundigen te verwoorden. Hoewel de OR de handelswijze van de verpleegkundigen af keurt, vindt ze „de stortvloed van harde publiciteit" waar mee ze de afgelopen week zijn geconfronteerd te betreuren. De raad meent dat de directie van het ziekenhuis ook de hand in eigen boezem moet steken. „Los van de afloop van het komende strafproces en de daaruit voortkomende feiten, dient een onderzoek te worden ingesteld naar de omstandig heden die tot deze situatie hebben kunnen leiden", aldus de OR. 8®M (Van onze redactie) HAAG VVD- geleider Voorhoeve het jammer dat de leiding van het aantal ngeniscellen in ons vertraagd wordt door 2 iciële tegenvallers bij de Rijksgebouwendienst. Hij heeft daarom voorge steld, voor de bouw van nieuwe cellen het particu liere bedrijfsleven in te schakelen. In een interview voor de Avro-radio zei Voorhoeve gis teren dat particuliere bouwon dernemingen niet alleen snel ler, maar ook goedkoper wer ken dan de Rijksgebouwen dienst. Hij noemde het hard nodig, het cellenbestand zo- spoedig mogelijk uit te brei den, „want het cellentekort is de zwaktste schakel in de Ne derlandse criminaliteitsbestrij ding". Vorige week liet de Rijksgebouwendienst weten dat de bouw van nieuwe cel len in of bij bestaande gevan genissen met een half jaar is vertraagd wegens een tekort van vijftig miljoen gulden op haar begroting. Volgens de dienst zal er geen vertraging optreden bij de bouw van vijf nieuwe gevangenissen in res pectievelijk Leeuwarden, Hoo- geveen, Hoorn, Sittard en Rot terdam. Wil het kabinet op korte ter mijn iets doei^aan het cellen tekort, dan moet volgens VVD-fractieleider Voorhoeve opnieuw worden bezien of het hier en daar mogelijk is, twee' gevangenen in één cel te plaatsen. Vorig jaar heeft staatssecretaris Korte-Van He mel (Justitie) gezegd dat zij daar niets voor voelt. iMERLID ROETHOF: (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het PvdA-kamerlid dr. Hein Roethof dat de werklozen die het kabinet wil inschakelen ;t bestrijden van kleine criminaliteit zo spoedig [lijk een volwaardige baan moeten krijgen. „Het is chzelf een goed idee om werklozen hierbij te be ien, maar zij mogen niet aangewezen blijven op itkering", zei Roethof zaterdag voor de Vara-ra- of was voorzitter van de twee jaar geleden door het kabi- jgestelde „commissie kleine criminaliteit". De adviezen van Jommissie vormden de basis voor het „Actieplan ter bestrij- ■van veel voorkomende criminaliteit" dat de ministers Jals Altes (Justitie) en Van Dijk (Binnenlandse Zaken) fn bekend maken. „In de essentie is dat plan kerngezond", [Roethof, „maar er moet wel voldoende geld zijn voor de ring ervan, bijvoorbeeld voor het creëren van banen zoals bij een fietsenstalling of complexbeheerder van een jw' FN V-hoofdbestuurslid Karin Adelmund zei in het betref- I radioprogramma dat het fout zou zijn als het kabinet de paliteitsbestrijding „op een koopje zou willen aanpakken". ]ei ze te hopen dat het kabinet niet zo ver zal gaan, werklo- dwingen om als bewaarder of toezichthouder te gaan wer- ii.De vrijwilligheid moet voorop staan", aldus Adelmund. Auschwitz- herdenking Burgemeester Van Thijn (met ambstketen) hield gis termiddag een korte toe spraak op de jaarlijkse Auschwitzherdenking bij. het monument „Nooit meer Auschwitz". De her denking in de hoofdstad werd bijgewoond door on geveer 250 nabestaanden van slachtoffers en afge vaardigden van verzets- en andere organisaties. Ook minister Deetman (Onder wijs) was aanwezig. (NOLLEN jHt.wm- loop je Mtxi -reen -re McppeuEN! cru 15 .MET JOU GCEH /WDIÜHHD AANOMIte WINKUÊN- Gei£LL\&Gem 17" ach v/at! pacht je D*r 0£ NOMAOeNSIAMNEN IN AFHHCA ÊRDifcJL TOBBEN OF HUN PAKEIS,?. WEL Apothekers- lijst met euthanasie- middelen 1 DEN HAAG - De vakor- ganisatie voor apothekers KNMP heeft een rapport opgesteld waarin de mid delen worden beschreven die artsen ter beschikking staan bij euthanasie. Het KNMP-bestuur zal deze week beslissen of ze het rap port, resultaat van uitgebreid literatuuronderzoek, zal ver menigvuldigen voor de leden. „Het is een zuiver technisch rapport, voor de apotheker die te maken krijgt met euthana sie. Wil zo'n apotheker zorg vuldig met het verzoek van een arts omgaan, dan moet hij hem van deskundig advies kunnen dienen. Daar is dit rapport voor bedoeld", aldus voorzitter A. Cox van de KNMP. De keuze voor een be paald euthanasiemiddel is sterk afhankelijk van de situa tie van de patiënt. Zo kan het bijvoorbeeld verschil maken welke geneesmiddelen de pa tiënt heeft gebruikt. Ook de toedieningsvorm kan verschil len. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) voelt er niets voor een „overgangsregeling" te ontwerpen voor oudere werklozen en arbeidson geschikten, die er volgens het nieuwe sociale zeker heidsstelsel fors op achter uit gaan. De PvdA zal deze week in de Tweede Kamer om een dergelijke regeling vragen. Volgens de PvdA is het gewenst dat de achteruitgang in inkomen voor de .betrok ken groep ouderen niet in één klap, maar heel gelei delijk tot stand komt. De Graaf ziet daar geen heil in, zo betoogde hij zaterdag in interviews voor televisie en radio. „Deze mensen, in totaal ongeveer 1600 personen, heb ben in feite vorig jaar al van een overgangsregeling geprofi teerd", aldus de staatssecreta ris. „Toen is, in afwachting van het nieuwe sociale stelsel, voorkomen dat zij in de bij stand zouden belanden en eventueel hun eigen huis zou den moeten „opeten". Zij wis ten dat zij vanaf 1 januari wél flink achteruit zouden gaan. Overigens is die teruggang minder dan onder het oude stekel het geval zou zijn ge weest". Volgens De Graaf bestaat „in uitzonderlijke gevallen de mo gelijkheid dat de Sociale Dienst tijdelijk bijspringt". Mensen die opeens vele hon derden guldens minder krij gen, kunnen dus op deze dienst een beroep doen. De kritiek op de huis-aan-huis verspreide informatiebrochure over het nieuwe stelsel noem de de bewindsman ongegrond. Naar zijn mening was de bro chure voor vrijwel iedereen goed te begrijpen. Een taal kundige had vastgesteld dat de brochure allees leesbaar was voor mensen die op zijn minst een havo-opleiding hebben. Enkele zinnen in de brochure zijrv. voor iedereen onbegrijpe lijk: ROST(l) Ruim twee maanden gele den besloot de Tweede Ka mer in een als historisch om schreven debat een eind te maken aan het forse staat spensioen dat de weduwe van het voormalig NSB-ka- merlid Rost van Tonningen nog altijd ontvangt. Omdat de regering om principiële redenen weigerde deze taak op zich te nemen (intrekken van het pensioen zou aantas ting van de rechtsstaat bete kenen), beloofde de Kamer zelf de benodigde wetsvoor stellen te gaan maken. Dat leek heel wat. De 72-ja- rige Zwarte Weduwe is er in elk geval dusdanig van ge schrokken dat zij haar vrienden in Duitsland al om financiële steun heeft ge vraagd. In het neo-naziblad „De Levensboom" wordt in het gebruikelijke „Lagerbe- richt aus Holland" het num mer van een Postgirokon- to" in Essen vermeld. Maar als we de bewegingen in de Tweede Kamer goed verstaan, behoeft de wedu we in Velp zich niet zulke zorgen te maken. De wet, op grond waarvan oud-kamer- leden recht hebben op pensi oen, kan alleen worden ge wijzigd met steun van een tweederde meerderheid. Welnu, het ziet er nog steeds niet naar uit dat tenminste honderd kamerleden bereid zullen zijn vóór de benodig de wetswijzigingen te stem men. Sterker nog, de animo van de Kamer om zich in te spannen voor de oplossing van het probleem houdt be paald niet over. Zo heeft het al de grootste moeite gekost een groep ka merleden te vinden die het voorbereidende werk zou moeten verrichten. Ondanks druk van kamervoorzitter Dolman weigerde de vaste commissie voor binnenland se zaken deze klus. Officieel gebeurde dat omdat vaste commissies geen wetsvoor stellen plegen te maken, maar officieus gaven leden van de commissie toe dat zij geen enkel heil zien in een poging het pensioen van Florrie Rost van Tonningen ongedaan te maken. Leden als Hans Alders (PvdA), Vincent van der Burg (CDA) en Jan Kees Wiebenga (VVD) weten maar al te goed dat het schier onmoge lijk is een wetsontwerp op te stellen dat kan rekenen op een tweederde meerderheid. Bovendien maken zij zelf deel uit van de groep ka merleden die menen dat een ingreep in een al 35 jaar be staand pensioen strijdig is met de principes van de rechtsstaat. ROST (2) In arren moede besloten de fractievoorzitters het karwei toen maar op te dragen aan niet in pensioenkwesties ge specialiseerde kamerleden. Tot voorzitter werd gebom bardeerd de CDA 'er dr. Wil lem de Kwaadsteniet, die trouwens ook een overtuigd tegenstander is van aan tasting van het pensioen van de weduwe. In het weekblad Vrij Nederland legde „de staatsman", zoals de chris ten-democraat vanwege zijn kennis van grondwetskwes ties in de wandelgangen ge noemd wordt, dan ook haas tig uit dat zijn werkgroep zich alleen maar gaat bezig houden met het inventarise ren van de mogelijkheden. Punt uit. Meer is er niet". De fracties zullen daarna moeten uitmaken of één van die mogelijkheden voldoen de steun in de volksverte gen woordigig zou kunnen verwerven. Lid van de werkgroep-De Kwaadsteniet is ook de VVD'er Frank de Grave, die in het kamerdebat van no vember voorstelde dat er criteria moeten komen op grond waarvan kamerleden en hun nabestaanden hun pensioen kunnen kwijtra ken. Bijvoorbeeld als zij zich in vreemde krijgs- of staats dienst begeven of als zij landverraad plegen. Volgens de uitleg van De Grave is zijn motie (die werd aange nomen) alleen gericht op de toekomst en kan zij dus geen gevolgen hebben voor Rost van Tonningen. Zijn voor stel was enkel bedoeld om een brug te slaan naar dege nen die bezwaar hadden te gen de (eveneens aangeno men) motie van Wim Kok, uitsluitend gericht op het beëindigen van de pensioe nen van NSB-kamerleden. Vooral in CD A-kring voelt men niets voor zo'n „enge" aanpak, te meer omdat die hoogstwaarschijnlijk geen genade zal vinden in de ogen van het Europese Hof van Justitie, waar mevrouw Rost van Tonningen onge twijfeld in beroep zal gaan. Maar Frank de Grave be schouwt de kwestie nog niet als hopeloos. Op zijn voorstel gaat de werkgroep nu na hoe men in Frankrijk en Noorwegen, waar in de oor log Duitsgezinde parlemen ten hebben gefunctioneerd, is omgesprongen met de pensioenrechten van „foute" volks vertegen woordigers. Misschien dat zo'n onder zoek hét idee oplevert waar mee een tweederde meer derheid in de Tweede Ka- Redactie: Frans Weerts Bijdrage: Rik in 't Hout zetsstrijders en oorlogsslach toffers echter niets beloven, te meer omdat ook de Eerste Kamer er nog aan te pas moet komen. Het staat nu al vast dat de Senaat nóg moei lijker van de rechtmatigheid van een wettelijke ingreep te overtuigen zal zijn. Hij maakt er zich echter geen zorgen om. „Als Tweede Ka mer hebben wij ons ver plicht een inspanning te le veren en aan die verplich ting zullen wij voldoen" DEKORTE GEWIEKT Dank zij een TROS-peiling weten we sinds vorige week dat de overgrote meerder heid van de kiezers met de mond vol tanden staat als hun de vraag „Wie is de po litieke leider van de VVD?" wordt voorgelegd. Fractie leider Joris Voorhoeve heeft in den lande nog steeds geen brede bekendheid weten te verwerven en vice-premier Rudolf de Korte heeft zijn kansen om „hét gezicht van de VVD" te worden met zijn voorbarige uitspraken over het - inmiddels afgeblazen - staatsbezoek aan Japan grondig verziekt. De toch al zo onaantastbare Lubbers mocht De Korte in de Ka mer als een stoute schooljon gen neerzetten met de va derlijke toezegging dat Ru- dolf wat hem betreft voor de laatste maal kattekwaad had uitgehaald. Daarmee was De Korte gebombardeerd tot „politiek lijder van de VVD". De Korte - „Hij mag dan wel zijn redenen hebben géhad om zo te handelen, maar wij hebben er nu de balen van!" Een deel van de VVD-ach- terban heeft inmiddels goed de smoor in de handel en wandel van De Korte, zo valt op te maken uit een aantal ingezonden brieven in het VVD-partijblad Vrij heid en Democratie". In vijf brieven wordt de liberale vice-premier over de hekel gehaald. Van dit kwintet epistels is er één geschreven namens het voltallige be stuur van de VVD-afdeling Hasselt. Wederom presteert een VVD-topman het om in het zicht van de verkiezin gen op grove wijze te blun deren aldus de Hasseltse li beralen. „Hij mag dan wel zijn redenen hebben gehad om zo te handelen, maar Lubbers is duidelijk in de media als overwinnaar uit de strijd gekomen. Blijkbaar heeft de kritiek bij de vorige verkiezingen geen effect ge had. Wij hebben er nu de balen van!" Dat kan De Korte in zijn zak steken. Na lezing van dit soort reacties zal ook hij on getwijfeld hartgrondig ba len. DE KAMER DEZE WEEK De Tweede Kamer houdt zich deze week voornamelijk bezig met kwesties betref fende lonen en uitkeringen. Daarbij komen onder meer aan de orde de gevolgen van het nieuwe sociale zeker heidsstelsel en de verhogm van de zogeheten „darjo- nen" op grond waarvan uit keringen worden verstrekt aan werklozen en arbeidson geschikten. Ook zal worden gedebatteerd over de hoogte van het minimumloon en de nlfaim um - va kan tietoeslag.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3