k Wereldraad hoopt op flinke steun Rome bij conferentie over vrede £eidóe a Ie GEESTELIIK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Euthanasie-problematiek versimpeld in concrete uitspraken brieven lezers 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. °r 3 kan hl in dfiz krall ziei staal £e*dae Commit MAANDAG 26 JANUARI 1987 PAGI Basisbeweging solidair met havenarbeiders UTRECHT De raad van de Basisbeweging van kritische groepen en gemeenten in Nederland heeft zaterdag in Utrecht zijn uitdrukkelijke solidariteit betuigd met de ha venarbeiders in Rotterdam „die in actie zijn gekomen om hun terechte eisen kracht bij te zetten". Volgens de raad, het hoogste orgaan van de Basisbeweging, moet het plan van de havenwerkgevers om 350 mensen te ontslaan van de baan en zijn de CAO-voorstellen van de werkgevers „een aanslag op de eerder door strijd verworven rechten". Sinds 1940 ongeveer 3500 Franse priesters getrouwd PARIJS Sinds 1940 hebben ongeveer 3500 Franse priesters hun ambt neergelegd om te trouwen. Pater Julien Potel en Da- niele Hervieu-Leger komen tot deze schatting in twee récente publicaties. Volgens pater Potel, de auteur van het boek „Zij trouwden...en toen?", traden sinds 1940 ongeveer 3500 priesters uit hun ambt. Dit zijn vooral jonge priesters en het record aan tal priesterhuwelijken ligt tussen 1970 en 1974. Volgens pater Potel zijn de voormalige priesters vooral werkzaam in het on derwijs, de paramedische zorg en in het sociaal en cultureel werk. De meeste getrouwde priesters wonen regelmatig de mis bij en hebben hun kinderen katholiek laten dopen, aldus pater Potel. De kroon der ouden zijn de kindskinderen, en der kinderen sieraad zijn hunne vaderen. Spreuken Russisch weekblad verdedigt recht van gelovigen MOSKOU Het officiële weekblad Moscow News in de Sovjet-Unie heeft scherpe kritiek uitgeoefend op de ge meenteraad van de stad Okt- jabrski in het zuiden van de Oeral, nadat deze een ver zoek van een groep Russisch- Orthodoxe christenen om een religieuze gemeenschap te mogen vormen had afgewe zen en mensen die een petitie hadden ondertekend ter on dersteuning van dat verzoek, had laten arresteren. De raad gaf uiteindelijk de groep ge lovigen toestemming bijeen komsten te houden in een ge bouw in een buitenwijk van de stad. Het weekblad Moscow News wijst erop. dat volgens artikel 52 van de Sovjet grondwet alle burgers het recht hebben hun godsdienst te belijden. De groep had de gemeente raad verzocht een kerkge bouw te mogen kopen en zich als religieuze gemeen schap te mogen laten regis treren. zodat zij legaal zou kunnen opereren. Ongeveer 2000 mensen zouden de peti tie hebben ondertekend. Vol gens Moscow News werden de initiatiefnemers opgepakt en werden tegen hen „tame lijk dubieuze aanklachten" ingediend. „Kleine schendin gen brengen onvermijdelijk grote schendingen voort, scheppen een situatie van te grote toegeeflijkheid en wet teloosheid", aldus Moscow News. Het blad wijst er ten slotte op dat de handelwijze van de gemeenteraad er fei telijk toe heeft geleid dat de religieuze gevoelens in Okt- jabrski zijn toegenomen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Huizen B. den Butter te Stavenisse; te Elburg O.C. Kers- sen te Haamstede. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid, part-time (geestelijk verzorger Dr. Den Hoed kliniek). P. Kikstra te Utrecht. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: W. Hoek. Hei- nencamp 37 Nijkerk: drs. H.J. de Groot. Muilkerk 14. Dussen. Beroe pen te Dussen en Meeuwen drs. H.J. de Groot, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Mariënberg, P. Groe- nenberg te Amersfoort-West. Nederlands Gereformeerde Ker- Benoemd tot leger-predikant in lang verband C.C. Koolsbergen te Har- dinxveld-Giessendam, die deze be noeming heeft aangenomen. GENEVE De Wereldraad van Kerken heeft de Rooms- Katholieke kerk uitgenodigd om samen de conferentie in 1990 voor vrede, gerechtig heid en het behoud van de schepping voor te bereiden. Het Centraal Comité van de Wereldraad heeft dit te Genè- ve met vrijwel algemene stemmen aanvaard. Secretaris-generaal dr. Emilio Castro sprak de hoop uit dat de Rooms-Katholieke Kerk, evenals de lidkerken van de Wereldraad en andere ker ken, op zo breed mogelijke wijze aan de voorbereiding zouden deelnemen. „Het Vati- caan moet uiteraard zelf be slissen, maar ik zou me een encycliek of een speciale bis schoppensynode kunnen voorstéllen", zei hij. De Wereldraad besloot in 1983 op de Algemene Verga dering in Vancouver de perio de tot de volgende algemene vergadering in 1991 het werk te laten bepalen door de the ma's vrede, gerechtigheid en het behoud van de schepping. Ter voorbereiding van de conferentie van 1990 moeten de kerken zich plaatselijk zo wel als landelijk en regionaal gezamenlijk uitspreken tegen de krachten, die de wereld bedreigen. Veel problemen komen wereldwijd voor en zijn bovendien met elkaar verbonden, aldus het besluit. De Wereldraad verwacht dat de Rooms-Katholieke Kerk, die zo spoedig mogelijk schrif telijk zal worden uitgenodigd, op korte termijn zal antwoor den. Pas dan zal worden be slist welke niet-lidkerken en eventueel andere godsdien sten zullen worden gevraagd. Vooral over het laatste punt bestond op de bestuursverga dering grote verwarring. Het 158 leden tellende Centraal Comité besloot binnen een half uur de niet-christelijke religies zowel niet als wel aan het proces deel te laten deel nemen. In elk geval werd duidelijk dat het in eerste in stantie om een gezamenlijke actie van de christelijke ker ken voor vrede, gerechtigheid en het behoud van de schep ping zal gaan. Ook de uitnodiging aan het Vaticaan, waar geen inhoude lijke bezwaren tegen beston den, leverde tijdens een ui terst rommelige zitting ver warring op. De Franse predi kant Jacques Maury, die met kardinaal Willebrands de ge meenschappelijke werkgroep van de Wereldraad en de R.K. Kerk voorzit, stelde ten slotte voor de R.K.- kerk, die wel in de vergaderstukken werd genoemd, in een apart besluit uit te nodigen. „Gezien het wereldwijde belang van de conferentie moet de ver antwoordelijkheid daarvoor door een zo groot mogelijk deel van de christenheid wor den gedragen," aldus het be sluit. De Raad van Kerken in Ne derland bereidt de conferentie internationaal voor in samen werking met de Bond van Evangelische Kerken in de DDR en nationaal door vol gend jaar een landelijke ker- kendag te houden, aldus ds. W. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland. Leiding Stafleden alsmede leden van het Centraal Comité en het presidium beginnen onder voorbehoud van anonimiteit steeds vaker hun grote be- zorgheid te uiten over de zwakke leiding van de We reldraad van Kerken. Na af loop van een uiterst verwar rend debat over de vredescon ferentie, zaterdag, liet een van de hoogste bestuurders weten dat herbenoeming van de huidige secretaris-gene raal, dr Emilio Castro, wiens vijfjarig contract in 1989 af loopt. wel eens het einde van de Wereldraad zou kunnen betekenen. „De geest is er nu al uit." Eén van de huidige presiden ten van de Wereldraad noem de de dag waarop Castro werd benoemd „de zwartste dag in de geschiedenis van de We reldraad". Een Nederlands lid van het Centraal Comité spreekt van een „zwak leider schap" van Castro. „We gaven hem aanvankelijk het voordeel van de twijfel. En nu hebben we alleen nog maar de twijfel", zo vat zij de situatie samen. Opvallend is verder dat Castro zich door middelmatige stafleden laat adviseren, aldus de Nederlan der. Zij moeten niet beter zijn dan hijzelf is. En met degenen die wel beter zijn, kan hij niet samenwerken. Emilio Castro hoopt op vrijlating van russisch- orthodoxe diaken Roesak GENEVE Dr. Emilio Ca stro, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, hoopt op de vrijlating van de russisch-orthodoxe diaken Vladimir Roesak, die vorig na jaar tot zeven jaar werkkamp en vijf jaar interne verbanning werd veroordeeld wegens anti-Sovjet-propaganda. Gevraagd of het de geloof waardigheid van de Wereld raad zou schaden als over twee jaar de bestuursvergadering ervan in Moskou plaats vindt terwijl Roesak nog gevangen zit, zei Castro dat de Wereld raad hoopt in alle landen even vrij te kunnen vergaderen als in Zwitserland. Roesak werd enkele jaren ge leden als diaken uit het ambt gezet nadat hij de geschiedenis van de Russisch-Orthodoxe Kerk na de Rüssische Revolu tie van 1917 had beschreven. Waarschijnlijk onder druk van de overheid moest hij toen zijn Enkele Russisch-orthodoxe leden van het Centraal Comité in Genève bijeen: (vlnr) Aleksei Boe- jevski, secretaris buitenland van de Russisch-Orthodoxe Kerk, bisschop Fomin, vertegenwoordi ger bij de Wereldraad, metropoliet Philaret van Minsk, een tolk en ds. Francis House, oud-staflid van de Wereldraad. baan' bij de uitgeverij van de tuatie van de vervolgde chris- Castró heeft afgelopen novem- Kerk opgeven. In 1983 wees tenen in de Sovjetunie. Mede ber uitvoerige besprekingen Roesak de algemene vergade- als gevolg daarvan raakte hij met Russisch-Orthodoxe ver- ring van de Wereldraad te toen nog verder in de proble- tegenwoordigers over de zaak- Vancouver per brief op de si- men. Roesak gehad. Wereldzendings- conferentie gaat naar Texas GENEVE De internatio nale conferentie over zen ding en evangelisatie van de Wereldraad van Kerken wordt in juni 1989 in de Amerikaanse stad San Anto nio in Texas gehouden. The ma is „Uw wil geschiede - zending op Christus' wijze". Er worden ongeveer 650 deelnemers verwacht. De Wereldraad had overwogen deze bijeenkomst in de Volksrepubliek China te houden. Onder meer om fi nanciële redenen is hiervan afgezien. Zes weken later houdt het Lausanne comité voor we reldzending, de evangelische zusterorganisatie van de zen dingsafdeling van de Wereld raad. in Lausanne eveneens een internationale conferen tie, waar niet minder dan 7000 personen worden ver wacht. De Wereldraad wil blijven proberen „bruggen te bouwen" met de evangeli sche christenen, hun kerken en hun organisaties. Vooral de ervaringen van de plaat selijke kerken is in dit op zicht van groot belang. NIEUW DISCUSSIE PROGRAMMA VAN HERMAN WIGBOLD HILVERSUM - 't 'Heeft z'n aantrekkelijke kanten: con fronteer deskundigen met een heel concrete situatie en lok meningen, standpunten en vi sies uit. Dat doet Herman Wigbold in een nieuw discus sie-programma „Konkreet" geheten. Het onderwerp dat de oud Vara-man en dito hoofdredakteur Het Vrije Volk in de eerste aflevering aansnijdt (maandag 26 janua ri, Ned. 2. 20.10 uur) is eutha nasie. Die aantrekkelijke kant is maar een deel van het ver haal, zo blijkt. Deskundigen, onder wie juristen, een offi cier van justitie, een verpleeg kundige en artsen, worden gedwongen zich uit te spre ken over een „casus", waar van ze alleen de hoofdlijnen weten. Bijvoorbeeld over die fnan van 67 jaar die een zwa re hartaanval heeft gehad en daardoor nog maar gedeelte lijk kan functioneren. Hij lijdt daaronder en wil middelen van de huisarts om als hij daartoe het tijdstip gekomen acht, er een eind aan te ma ken. De huisarts aarzelt en firobeert de man uit zijn socia- e isolement te halen, maar niets baat; de man staat de middelen te krijgen van z'n arts. „Wat zou u doen"?, vraagt Wigbold aan het panel. De meesten blijken bereid de middelen te geven, maar de manier waarop en het tijdstip verschillen. De een stelt ook andere voorwaarden dan de Herman Wigbold andere. Daaruit blijkt al hoe versimpelend deze vraagstel ling werkt. Standpunten wor den ingenomen op grond van al of niet uitgesproken nuan ceringen in het uitgangspunt. Bovendien, de waarde van de uitspraken is betrekkelijk; de panelleden spreken zich uit over één geval. Wigbold laat beschouwingen in een context niet toe, want dan is het niet concreet genoeg. De werkwijze van Wigbold, die doet denken aan „De ach terkant van het gelijk" geeft mensen met uitgesproken me ningen het voordeel. Nuances en voorzichtigheid passen niet in de formule die om con creetheid vraagt. Prof. dr. J.J.M. Michels is in de uitzen ding een voorbeeld van een genuanceerd denker. Hij kijkt achter de geschetste situatie want de werkelijkheid is niet zo simpel als Wigbold suggereert en komt zo tot een niet alijd concrete uit spraak. De situaties die Wigbold zijn gesprekspartners voorschotelt zijn levensecht. En dat besef laat de werkelijkheid in alle duidelijk zien. In die zin im poneert het programma en beantwoordt het aan de be doeling om mensen aan het denken te zetten. Blijft de vraag of mensen met dergelijke programma's wer kelijk worden geholpen in hun bezinning op euthanasie. Natuurlijk, de panelleden, on der wie een officier van justi tie, laten een betrekkelijk ge- variëerd beeld zien van op vattingen zoals die ook in de samenleving worden beleden. En het wordt duidelijk dat of ficier van justitie mr. M.W. Joséphus Jitta uit Alkmaar een vrije opvatting heeft als het gaat om het vervolgings beleid. Maar het blijft gaan om ad hoc-uitspraken, die slechts een heel beperkte gel digheid hebben. En het is maar de vraag of een dergelij ke programma-opzet recht doet aan de complexe en ui terst wezenlijke zaak van de euthanasie. Want juist bij der gelijke onderwerpen laat de werkelijkheid zich in de meest ingewikkelde vorm zien en Herman Wigbold re duceert die werkelijkheid tot een korte karakteristiek van een „gevaj". LUTSEN KOOISTRA 'n i Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Werklozen Als werklozen, met behoud van hun uitkering, ingezet worden ter bestrijding van de criminaliteit is het wellicht te overwegen om deze werklozen om te scholen tot politieagen ten. Je slaat dan twee vliegen in een klap. De werkloosheid wordt minder én we zijn van het eeuwige gezeur van poli tiecommissarissen af, die elke keer weer benadrukken dat men over te weinig mankracht beschikt. K. Hoekstra, RIJSWIJK. Onderwijs Wat mij het meest ergert bij de maatregelen om te bezuinigen op het onderwijs is, dat minis ter Deetman bij al zijn voorge nomen maatregelen een zeer belangrijk onderdeel-van zijn beleid heeft vergeten. Het wordt n.l. de hoogste tijd (zo nodig te regelen bij de wet) dat de minister alle onderwijs krachten de verplichting op legt één uur of meer per week te besteden aan onderwerpen zoals stelen en roven, verniel zucht, respekt voor ouders, ou deren en leerkrachten, de leef baarheid van het milieu enz. enz. Want het is belangrijk dat deze voor een normaal funk- tionerende samenleving beno digde begrippen, worden her steld. Nu jongeren vertrouwd moeten geraken met terminals (beeldschermen) en computers te dat een mooie gelegenheid hen eens uit te laten rekenen wat vernielzucht de gemeen schap jaarlijks kost. Daarom dienen wij te beginnen met de allerjongsten op de basisscho len. Misschien hebben wij dan over een iaar of 15 - 20 weer een leefbare samenleving waar middenstanders onbe dreigd hun waren kunnen verkopen, vrouwen zonder angst hun inkopen kunnen doen en ouderen niet meer op straat worden aangevallen en beroofd. J.H. Althoff, RIJSWIJK. Verkeer en waterstaat „Nieuwbouw Verkeer en Wa terstaat vertraagd" las ik vori ge week in de krant. Dat brengt je dan op de gedachte: wat een merkwaardige toe standen bij de rijksoverheid. Aan de ene kant moeten er duizenden ambtenaren af vloeien omdat er bezuinigd moet worden, aan de andere kant gaat men gebouwen uit breiden, ten koste van 35 mil joen gulden. Zou er nu nie mand bij Verkeer en Water staat of bij Financien zo slim zijn te bedenken, dat bij min der mensen minder ruimte no- dig is en dat daardoor dus nog eens aardig bezuinigd kan worden? Op de zaterdagen 7 en 21 februari 1987 verschijnt deze krant meteen aantal ex tra pagina's over de ZOMERVAKANTIE '87. Informatie over de adverteermogelijkheden op deze speciale pagina's wordt u graag ver strekt door Jan van der Henst, bereikbaar on der nummer 070-190792. (ADVERTENTIE) Al twintig jaar vecht de NSL tegen de lepra. Er zijn in de derde wereld nog ruim 10 miljoen slachtoffers van deze afschuwelijke ziekte. Bestrijding en genezing vergen veel geld. Help daarom nu met een bijdrage, zodat lepra ook jóu een zorg is. Giro 50500 Bank70.70.70.929 _,d Flirt met rechts afgestraft HOEWEL Helmut Kohl als lijsttrekker flink heeft verli' blijft hij bondskanselier van de nieuwe Westduitse chrisL k-liberale coalitie. De teleurgestelde Kohl zal zijn ka[t echter niet kunnen afmaken zoals hem dat voor ogen s De kiezers hebben de bondsregering op even verrassend?' verheugende wijze correcties aangereikt voor het belej de komende periode. „Weiter so, Deutschland", de vei zingskreet van de CDU, is slechts onder voorbehoud j cepteerd. VOOR hun in binnen- en buitenland veroordeeld optij tijdens de verkiezingsstrijd hebben de leiders van de ten-democratische partijen CDU en CSU een paar gediL tikken op de vingers gekregen. Hun uitspraken, die ki lijk bedoeld waren om extreem-rechtse stemmen in de te slepen, zijn allerminst beloond. Dat deel van het kiej volk, dat er nog steeds ideeën van eergisteren op na I heeft zich opnieuw gewend tot de splinterpartijen en df hoofdzaak tot de nationalistische NPD. ANDERE kiezers, die tot nu toe CDU/CSU stemden,^ ben hun partij boos de rug toegekeerd. Sommigen dedeij ongetwijfeld vanwege de onbeschaamde vrijage van del tijleiders met rechtse elementen. Anderen bleven weg ot binnen de coalitie een hoogst onfrisse strijd tussen CS|^ FDP was ontbrand. EeN groeiend aantal kiezers heeft blijkens de uitslajp drukkelijk partij gekozen voor de liberale minister van] tenlandse zaken Genscher. Ze hebben daarmee duidelijl maakt dat de buitenlandse politiek in het algemeen en litiek jegens Oost-Duitsland in het bijzonder, niet mag den aangetast. Die politiek stamt nog uit het regeertijd^Ig van de socialistische bondskanseliers Brandt en Schf Genscher heeft die lijn ongewijzigd voortgezet. Zijn plukt daar nu de vruchten van. De Westduitse liberalen zullen ongetwijfeld meer I gaan stellen bij de coalitiebesprekingen die nu gaan I nen. De Beierse CSU van Franz-Jozef Strauss heeft nu) nen de coalitie weliswaar ongeveer evenveel gewicht liberalen, maar Strauss heeft stemmen vërloren hoji minder dan de CDU en tegelijkertijd heeft de kiezensn' delijk zijn voorkeur uitgesproken voor de liberalen)^ droom van Strauss nog eens minister in de Bondsregerijïte worden is gisteren in rook opgegaan. be pr De liberalen zullen waarschijnlijk een steviger greep ojer^ economische beleid willen hebben. Het belangrijkste g^er van de verkiezingsuitslag is echter, dat een verhardingörd het buitenlandse beleid van de Bondsrepubliek tegen (en Duitsland en de rest van Oost-Europa, met inbegripiam Moskou, is voorkomen. De liberale minister van buiten] se zaken Genscher zal zijn huidige beleid krachtiger v voortzetten. Tussen de coalitiepartijen zullen daarom; heel wat stevige woorden worden gewisseld, alvorerOie „verstandige, kameraadschappelijke samenwerking" st stand zal zijn gekomen die een teleurgestelde bondskan^H' Kohl gisteravond in het vooruitzicht stelde. Af en toe zon DE BILT (KNMI) Een langgerekt hogedrukgebied tussen Engeland en IJsland neemt geleidelijk in betekenis af. Een depressie verwijdert zich naar het oosten. Ons land ligt bij deze drukverdeling in een noordwestelijke stroming, die geleidelijk in kracht af neemt. In de loop van morgen valt de wind vrijwel weg. In de komende nacht worden vooral in het noordoosten en kele opklaringen verwacht. Plaatselijk kan de temperatuur daar tegen de ochtend tot min 5 graden dalen. Elders wordt het niet kouder dan zo'n graad of 2 onder nul. Overdag loopt het kwik tot iets boven nul op. Mogelijk valt vannacht of morgen in het Waddengebied een enkel sneeuwbuitje. Ook in de nacht van morgen op woensdag vriest het doordat dan een zwak hogedrukgebied in de buurt ligt. De minima worden dan mogelijk nog wat lager. Weersvooruitzichten "voor en kele Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Denemarken: af en toe sneeuwbuien. Middagtempera- tuur rond het vriespunt, in de nacht overwegend lichte vorst. Noord-Duitsland en Benelux: plaatselijk een sneeuwbui. Middagtemperatuur rond nul graden, 's nachts overwegend lichte vorst. Midden- en Zuid-Duitsland: plaatselijk sneeuw. Tempera turen om het vriespunt tot lichte vorst. Frankrijk: in Oost-Frankrijk en de West-Alpen af en toe sneeuw. Middagtemperatuur van om het vriespunt in het noordoosten tot 5 graden in het noordwesten en ongeveer 10 graden in het zuiden en langs de Middellandse Zee. Spanje en Portugal: veel be wolking en af en toe regen. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Italië en Joegoslavische kust: veranderlijk bewolkt en woensdag in Noord-Italië en aan de Joegoslavische kust af en toe regen. Middagtempera tuur van 5 graden in het noor den tot 15 in Zuid-Italië. Alpengebied: veranderlijk be wolkt en voornamelijk aan de noordzijde en in de West-Al pen af en toe sneeuw. Middag temperatuur in de dalen van min 1 tot plus 4 graden, in de nacht lichte tot matige i Nulgradengrens dichtbijrje grond. 1 WEERRAPPORT HEDENMORGEtgj, h Mallorca Malta Moskou Munchen 1 feic ing' Ve 2 |Clf S m 2 -12 -12 I ill

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2