Gevgglig^grligg voor CDU/CSU Spijt ■HHIHiiBBii ader dodelijke ihietpartij stpodgesehoten aiij arrestatie Brand op tanker breidt zich uit ANDIJVIE EN SPEKLAPPEN Ontvoerders Amerikanen laten niets van zich horen 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. Provo betuigt spijt van rookbom Vergeer wil extra geld Willem-Alexander wordt Leids student SeicUe ©omcmt Maandag 26 januari 1987 78e jaargang no. 23715 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpere. behorende lol Sllthofl Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. Iel. 071 -122244Voor abonnementen:071-313677.Giro 103003. Bank: Amro-Bank NV. Leiden. Direcleur-hooldredacleur I I Hallewas, Chefredacteur Wim Buiiteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93. jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur lel. 071 -122248. Advertenties: (exd. 6% BTW)!. 0,64 per mm. kleintjes i. 0,45 per mm.l>!65':> Af en toe zon en in het noor den mogelijk sneeuw. Mini mum temperatuur van -5 in het noordoosten tot rond nul graden in Zeeland. Middag- temperatuur iets boven nul. Matige wind. eerst noordwes telijk, later uit uiteenlopende richtingen. Zon op: 08.30; on der: 17.17; Scheveningen hoog water: 0.37 en 13.05; laag wa ter: 08.21 en 21.13. lingin Unicef igin Beatrix [zaterdag de lligersdag (het Kinder fonds Unicef p Congres- in Den met haar jzigheid op- jterd. Unicef klit jaar haar fig jubileum. ter Bukman iikkelingssa- jerking) 0e dat Ne- Unicef 6teunen. Eetbare fles ter voorkoming van drankmisbruik MOSKOU Twee Russen hebben een idee ontwikkeld om de strijd aan te binden tegen het drankprobleem: de verkoop van alcoholhoudende dranken in een eetbare fles om zo doende het alcoholpercentage in het bloed terug te dringen. Het tweetal opperde het idee om flessen van vlees en brood te maken die de drin ker de ingrediënten verschaffen voor „zakuski", het Russische bor relhapje. Volgens de krant Sotsialis- titsjeskaja Industriya is het idee ech ter direct doorverwezen naar de ar chieven van de staatspatentcommis- sie omdat het te onpraktisch zou zijn. BEIROET In de Libanese hoofdstad Beiroet is taal noch te ken vernomen van de ontvoerders van vier Amerikanen die hadden gedreigd een van hen afgelopen nacht te doden, als de Libanees Ali Hamadei niet door de Westduitse regering wordt vrijgelaten. Hamadei werd begin deze maand in Frankfurt opge pakt met explosieven bij zich. Hij wordt verdacht van betrok kenheid bij de kaping van een Amerikaanse passagiersvliegtuig in 1985. Washington heeft daarom om zijn uitlevering gevraagd. De vier Amerikaanse gijzelaars, die werkzaam zijn bij de uni versiteit van Beiroet, werden zaterdag ontvoerd door vier als po- litie-agenten vermomde mannen. In een anoniem telefoontje met het christelijke radiostation „De Stem van Libanon" stelde de „Organisatie van onderdrukten van de aarde" zich verant woordelijk voor de actie. Een man zei dat Bonn Hamadei niet aan de VS moet uitleveren maar voor middernacht vrijlaten, „anders zullen we een van de gijzelaars uit de weg ruin Pagina 5: Uitlevering terrorist aan VS twijfelachtig Helmut Kohl blijft bonds kanselier (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De christelijk-li- berale coalitie in West- Duitsland blijft overeind. Helmut Kohl (CDU) blijft bondskanselier. Toch heeft de christelijke com binatie van CDU/CSU gis teren een flink verlies ge leden van 4,6 procent, een resultaat dat sinds de op richting van de Bondsre publiek, in 1949, niet zo slecht is geweest. Grote winnaars zijn de liberale regeringspartner FDP en de oppositionele Groenen, die 2,1 en 2,6 procent groeiden. De FDP komt nu op negen procent en gaat met CDU/CSU ver der. De socialistische SPD heeft op geen stukken na de meerder heid bereikt die nodig was om de minister-president I van Noordrijn-Westfalen, Johan nes Rau, bondskanselier te la ten worden. Maar de SPD-kie- zers hebben wel gezorgd voor een afgang van de opiniepei lers. Die hadden een dramati sche nederlaag voor de Socia listen voorspeld. De SPD haalde 37,2 procent van de stemmen, slechts een procent minder dan vier jaar geleden. De opiniepeilers had den overigens een absolute meerderheid voor de CDU/C- SU voor heel goed mogelijk gehouden; ook in die bewering zijn ze onderuit gegaan: CDU en CSU haalden maar 44 pro cent. Het christelijke verlies is vrij wel gelijk verdeeld over de CDU en haar Beierse zuster partij CSU, onder voorzitter schap van de Beierse minister- -president Franz-Josef Strauss. Binnen de coalitieregering zal de FDP haar grotere gewicht willen laten gelden. De kansen voor CSU-leider Strauss om FDP-minister Genscher (Bui tenlandse Zaken en vice-kan- selier) af te lossen lijken ver keken. Kohl noemde in een eerste re actie het verlies voor de Unionspartijen gevoelig. Een deel van het verlies schoof hij op interne ruzies tussen de coalitiepartijen CSU en FDP, op de voorbarige bewering dat de verkiezing al een uitge maakte zaak was en op het thuisblijven van een flink deel van de kiezers. Pagina 5: Kohl moet zich zorgen gaan maken. XNSTAD Bij een gevecht met de poli- s vanmorgen in alle gte een van de daders voordieen dodelijke schiet ende! 'n Krommenie om ,nderJeven gekomen. Gis- istalleaond hadden enkele alsien|lui de woning over- (n van het echtpaar torndiin- De 57-jarige me- MuluvjwKonijn werd daar om doodgeschoten, haar /odrarige man werd le- ledcregevaarlijk gewond, sfeer. f vannacht in het VU- izijn in|nhuis in Amsterdam :he projereerd. Zijn toestand d moejg onzeker, iele Icinl er Daa(on'n6 van het echtpaar rjnonP was gisteravond om [eer half acht overvallen. 'I 1 Ijf jeugdige daders dron- n het grof geweld het huis binnen en sloegen daarbij alle ruiten kapot. Nadat de in- driongers de 17-jarige dochter hadden weggestuurd, vluchtte het echtpaar naar de slaapka mer naar de eerste verdieping. Daar werden de man en vrouw onder vuur genomen. De dochter vluchtte naar de politie, die direct een speciaal arrestatieteam vormde. In de loop van de nacht werden ge tuigen gehoord en werd een buurtonderzoek gedaan. Vanmorgen rond half vijf kwam het tot een treffen tus sen het rijkspolitieteam en de daders. Een 19-jarige jongen werd daarbij dodelijk getrof fen, drie mannen tussen 26 en 20 en een meisje van 16 jaar werden aangehouden. De politie vermoedt dat de da ders bekenden zijn van het ge zin. In verband met het onder zoek wilde de politie vanmor gen niet meer feiten bekend maken. (ADVERTENTIE) iger ldAl twintig jaar vecht de NSL tegen de lepra. Er zijn in Wc derde wereld nog ruim 10 miljoen slachtoffers van deze afschuwelijke ziekte. Bestrijding en genezing vergen veel geld. Help daarom nu met een bijdrage, zodat lepra ook jóu een zorg is. Giro 50500 Bank70.70.70.929 Ook overdag lichten aan: minder verkeersdoden LEIDSCHENDAM - Als auto's en motoren overdag licht zou den voeren, zouden jaarlijks vele tientallen doden minder vallen in het verkeer. Ook zouden dan vele honderden mensen niet in het ziekenhuis terecht komen, zo stelt de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid SWOV. Op basis van onderzoek in Zweden en de Verenigde Sta ten is berekend dat het voeren van verlichting overdag door alle motorvoertuigen in Ne derland vijf procent minder ongevallen en slachtoffers zou kunnen betekenen. De SWOV geeft daarom in overweging het voeren van verlichting overdag verplicht te stellen. De SWOV wijst erop dat veel motoren en scooters al gerui me tijd vrijwillig overdag de lichten aan hebben. Dimlicht is minder wenselijk omdat ze soms verblinden. Andere mo gelijkheden komen meer in aanmerking, zoals versterkt stadslicht of aparte attentie lampen. Het voeren van licht kost wel iets meer brandstof, maar deze extra kosten wegen ruimschoots op tegen de baten, aldus de SWOV. Beeld van de blussings- werkzaam- heden rond de brandende Griekse tanker. Het niet brandende gedeelte van de tanker wordt nat gehouden. ONTPLOFFINGSGEVAAR GROTER VLISSINGEN De brand op de Griekse tanker Olympic Dream woedt nog steeds en blijkt moeilijk te blussen. Er zit ook een gat in de romp on der de waterlijn, waardoor het instromend zeewater de benzi ne naar boven perst, en bran dend het schip verlaat. Er worden geen pogingen meer gedaan het vuur te blussen. Onduidelijk is nog hoe lang te brand gaat duren. Volgens bergingsleider H. Wa- lekamp van Smit-Tak uit Rot terdam wordt nu ook vermoed dat er een verbinding is ont staan tussen de brandende tank aan stuurboordzijde met 1200 kubieke meter benzine en de middentank met 3000 ku bieke meter, waardoor deze twee tanks een communice rend vat vormen. Ook is de kofferdam, een veiligheidsbuf- fertank vóór in het schip, in brand geraakt. De 600 ton stookolie die zich daarin be vindt staat in brand, evenals honderden meters nylon ka bel, verf, en mogelijk ook de gasflessen. Gevreesd wordt dat als het dek het door de hitte begeeft, er een zuurstofmengsel ont staat waardoor het ontplof fingsgevaar groter wordt. Wa- lekamp schat de kans het Griekse schip te kunnen red den op ongeveer vijftig pro cent. In de tanker bevindt zich 22.500 ton benzine. De Griekse tanker vloog gis termorgen even na 3.00 uur bij de haven van Vlissingen in brand na een aanvaring met het Liberiaanse vrachtschip August Thyssen. De Belgische sleper Figher nam het bran dende schip op sleeptouw naar open zee. Het schip zakte steeds verder zuidwaarts en bevond zich vanmorgen in het Kanaal ter hoogte van het Franse Duinkerken, tien mijl uit de Franse en twintig mijl uit de Engelse kust. De August Thyssen is voor anker gegaan. Het schip heeft schade, maar is niet zinkende. Over de schuld vraag bestaat nog geen duide lijkheid. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Pag. 3: Rampencoördinatie met België moet beter AMSTERDAM Toen koningin Beatrix en prins Claus gister morgen de Amsterdamse Westerkerk verlieten na het bijwonen van een kerkdienst, kreeg de koningin spontaan een hand van een Amsterdammer uit het publiek. De man vertelde dat hij een voormalig provo was. Destijds had hij meegewerkt aan het sa menstellen van de rookbom, die op 10 maart 1966 naar de trouwstoet van prinses Beatrix en prins Claus werd gegooid. Ko ningin en prins woonden gisteren de kerkdienst in de hoofdstad bij ter gelegenheid van Wereldlepradag. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Andijvie, 1 /IQ kilo IrrO Speklappen, 500 gSr254.25 7/1 Q kilo M..5.&48 /.H-O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. TRONDHEIM De vijftig duizend gulden extra, die de schaatsbond volgens de afge lopen weekeinde uitgelekte plannen beschikbaar stelt aan de top van het lange baanschaatsen, horen vol gens de gisteren onttroonde Eurqpees kampioen Hein Vergeer thuis in de knip van de leden van de herenkern ploeg. De Haastrechter sprong ondanks zijn per soonlijke deceptie in het door zeer slechte weersom standigheden geteisterde EK-toernooi in Trondheim ferm in de bres voor de be langen van zijn eigen ploeg, toen de verdeling van de ex tra middelen ter sprake kwam. „Dat geld hoort bij ons te komen, want het komt ook door ons binnen. Thialf zit straks vol bij de wereldtitel strijd door onze prestaties. Bij een kampioenschap van de dames waren die 16.500 mensen per dag nooit geko men. Of wel soms klonkt het uitdagend uit de mond van Vergeer. Dick van Zanten, vice-voor- zitter van de KNSB en voor zitter van de begeleidings commissie kernploegen (BCK), liet weten dat de helft van de premie naar de heren allrounders gaat. „Dat moet niet worden gezien als recettedeling. Maar een te genprestatie voor de activi teiten in de afgelopen jaren. De andere helft van het be drag wordt gedeeld door be geleiders, sprinters en da mes. Veertien mensen profi teren van die premie". Ver- geer: „Wij hebben het recht om ons te beklagen. We krij gen een kwartje de kilome ter en het zakgeld is nog uit de tijd van Schenk en Ver kerk, vijftien gulden op een dag". Heizei Bija drie jaar na de ramp in het Heizelstadion zal secreta ris-generaal Albert Roosens van de Belgische voetbal bond zich moeten verant woorden voor de rechtbank van Brussel. Naast een aan tal Engelse supporters, de burgemeester van Brussel en een rijkswachtgeneraal zal Roosens, die een gebrek aan coördinatie en preventieve maatregelen wordt verwe ten, zich in de Belgische hoofdstad moeten melden. Veldrijden De Westduitsers Klaus-Peter Thaler en Mike Kluge zijn in de Tsjechoslowaakse plaats Mlada Boleslav we reldkampioen veldrijden ge worden. Hendriks en Stam- snijder, als favoriet gestart, werden vierde. Hein Vergeer (links) en Nikolaj Goeljejev nog vlak bij elkaar na de start van hun onderlinge tien kilometer. De Nederlan der zou later ver wegzakken en zelfs derde in het eindklasse ment worden. DEN HAAG Kroonprins Willem-Alexander gaat dit najaar geschiedenis studeren aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Hij wil vanuit dit vakgebied een studiepakket kiezen waarmee hij zich kan voorbereiden op zijn toekomstige taak als koning. De prins is de derde koninklijke student in Leiden. Zijn grootmoeder, prinses Juliana, studeerde er rond 1927 en woonde toen met drie vriendinnen aan de Katwijkse boulevard in de villa ,,'t Waerle" Willem-Alexanders moeder, koningin Beatrix, studeerde van 1956 tot 1961 sociologie en rechten in Leiden en woonde die hele periode in het pand Rapenburg 45. Beatrix wilde, ondanks haar openbare verplichtingen, zoveel mogelijk aan alles meedoen. Ze werd lid van de Vereniging van Meisjesstudenten (VVSL) en ook een „ontgroening" bleef haar niet bespaard. In 1961 haalde ze haar doctoraal rechten. Dat er in Leiden gestudeerd kan wor den, hebben de Oranjes trouwens te danken aan hun roemruch te voorvader: Willem de Zwijger was de stichter van deze oudste universiteit van Nederland. Koningin Beatrix keek er wel even van op. Oud- provo Jan Rutgers bood haar gisteren onverwacht met een handdruk zijn persoonlijke excuses aan voor het eertijds gooien van een rookbom. Dat ge beurde, zo hebt u in de Leidse Courant kunnen le zen, tijdens haar nogal roerige huwelijksdag in Amsterdam. De ex-provo wachtte de Koningin gis teren op bij de Westerkerk waar zij zich bevond in verband met Wereldlepradag. Hij bood zijn veront schuldigingen aan onder het motto „beter laat dan nooit". Hier blijkt maar weer uit, dat het nooit te laat is ergens je spijt over te betuigen. Wie het jammer vindt, dat hij nog steeds de Leidse Courant niet leest, weet dus nu wat hem te doen staat. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1