Idberg in Melbourne Ipnieuw ongeslagen osonko rekent afmetzn reputatie fc^eer Westduitse biljartwinst PORTTRIBUIME £aidóc<3owumt Verstappen: stoppen of doorgaan? ss» «ut* Condititietrainer voor Boris Becker Tweemaal brons stelt organisatie teleur Beste damkansen voor Goudt en Van der Zee NA MAANDAG 26 JANUARI 1987 PAGINA 15 Westduitse bil- geven tot dusver de ian in de reeks Grand Iriebandtoernooien. Eén Dieter Muller in i de eerste ontmoe- en de beste Europese in zijn voordeel be- in Landau een ining voor een veel bekende landgenoot, lernationaal nauwelijks u Hans-Jürgen Kühl be- finale via de vedet- bjorn Blomdahl en Ludo Dielis. In het slotstuk re kende de Düsseldorfer af met Muller. De 43-jarige Westberlijner. de enige Duitser in het profcir- euit van Werner Bayer, dacht in de vijf jaar jongere Kühl gemakkelijk te kloppen tegenstander te ontmoeten. Het begin van het duel over drie gewonnen sets verliep voorspoedig. Muller won het eerste deel met 15-8. Kühl, die twee jaar geleden Westduits kampioen driebanden werd, vocht zich terug en verraste de 1500 toeschouwers met drie achtereenvolgende set-over winningen: 15-8, 15-8 en 15-13. De overwinning leverde hem achtduizend Mark (8800 gul den) op. Müller, die in de hal ve finale voor sensatie had ge zorgd door wereldbeker-win naar Ceulemans te verslaan, kreeg de helft. Voor Rini van Bracht, Neder lands enige speler in het prof- circuit, kwam het toernooi in Rijnland-Palts zaterdagavond ten einde. De 39-jarige Waal- wijker kreeg in de kwartfina les geen vat op het spel van Dielis, die als vierde zou eindi gen. De Belg verloor één set: 15-14, 15-7, 3-15, 15-13. De en veloppe met 1500 Mark voor het bereiken van de laatste acht was een schrale troost voor Van Bracht. Ben Velt huis, die zich via de kwalifica tieronde plaatste voor het hoofdtoernooi, bereikte de kwartfinales niet. Annemarie Verstappen. STRAATSBURG Over een maand vertrekt Annemarie Verstappen naar Australië voor wat het begin van een afscheid van de zwemsport moet wor den. „Canada, de Verenigde Staten, Spanje - ik zou het alle maal graag nog eens willen zien. Het Verre Oosten, Seoel misschien..." Het woord valt en wordt meteen- weer ingeslikt. De 21-jarige Brabantse stelt zich na het verlies van de wereldti tel niet beschikbaar voor een nieuw olympisch avontuur. Bondscoach Ruud Beele heeft wel iets gehoord van een nade rend afscheid, maar doet alsof hij van niets weet. Annemarie wordt de komende weken ge woon verwacht bij de centrale trainingen. Volgens zwemcom- missie-voorzitter Anton De- muth worden daarvoor alleen degenen uitgenodigd, die zich zowel willen inzetten voor de Europese kampioenschappen deze zomer in Straatsburg als voor de Olympische Spelen van 1988 in Seoel. De zwembond heeft volgens hem te weinig geld om weifelaars en liefheb- ers van een pauzejaar te gerie ven. Verstappen, aanwezig maar niet actief in Straatsburg afgelopen weekeinde, hult zich in nevelen. ir overwinning op Martina Navratilova stort Hana Mandlikova zich ter aarde, welk voorbeeld een dag later werd gevolgd door Stefan Edberg. $S< •£J°. io. t tige evt >chtftOURNE Stefan R g heeft een uiterst waardige relatie met Bij de strijd om de Engelse tenniskam- Zo^chappen op Wim- ld 4n, komt de nu 21-ja- e1* iweed zelden verder e derde ronde. Maar open Australische Ie pjrijd. waar ook op n v rordt gespeeld, is de inaviër nu al twee ^geslagen in het en- 1. Ook de voor ei- ubliek spelende Pat slaagde er niet in g diens eerste ne- •"oa^g in het toernooi toe ngen. Na meer dan jur en vijftig minu- ;£?3nnis op hoog niveau, >A.°Jerde Edberg in vijf a is -3. 6-4, 3-6, 5-7, 6-3. enigs bleef trouwens in ,JJ^urne echt ongesla- a-<ilet landgenoot An- £stJarryd won hij eer- titel in het dubbel- IJJ* el tussen de twee 21-ja- irerd met veel spanning et gezien, omdat beiden laten zien goed in te zijn. Voor Edberg er eigenlijk twee za- het spel: het verdedi- Sciliin zijn titel en het ne- an revanche voor de 100.1 Tig jaar geleden neder- de strijd om de Davis dede door de onver- nederlaag van de e kopman, veroverde ié toen die cup. Sneller rwacht kreeg Edberg de ÏJfjvJat verlies recht te zet- 27.3 ash stond er veel min- jam het spel. Zijn winst in e finales op de als eer- 03.s; laatste Tsjechoslowaak Stefan Edberg kust de beker. Ivan Lendl had eigenlijk voor hem het toernooi al tot een ge slaagd evenement gemaakt. Een tweede triomf binnen een maand op Edberg, zou hem tot de eerste Australische winnaar maken sinds Mark Edmondson in 1976 zijn eerste, en naar la ter bleek, laatste grote toern- nooi won. Maar in de eerste twee sets zag het er absoluut niet naar uit dat Cash de pres tatie van zijn landgenoot zou kunnen herhalen. Edberg speelde in die fase van de strijd bijkans perfect. Ge steund door een zeer goed lo pende eerste opslag, hield hij zijn opponent constant onder druk. Zelfs als hij mocht ser veren, kwam Cash niet echt in zijn spel. Edberg retourneerde namelijk zo sterk dat Cash alle risico's moest nemen op zijn eerste opslag om niet al direct te worden gepasseerd. Dat le verde hem een groot aantal dubbele fouten op. twaalf in totaal, en vergrootte de druk alleen maar. Edberg kon door zijn winst ruim 200.000 gulden op zijn re kening bijschrijven, Cash moest het met de rest doen. De Australiër klom door zijn pres taties in Melbourne wel naar de dertiende plaats op de we reldranglijst, zijn hoogste klas sering sinds twee jaar. Beloond Het uitverkochte K,ooyong-sta- dion in Melbourne heeft lang moeten wachten op een echte verrassing in het damestoer- nooi bij de strijd om de open Australische tennistitels. Maar het geduld werd uiteindelijk beloond. Want niet de absolute nummer één van de wereld, de Amerikaanse Martina Na vratilova, maar haar vroeger landgenote Hana Mandlikova won het toernooi. In een wel spannend maar niet op hoog niveau staand duel, was de 24- jarige Tsjechoslowaakse ver rassend genoeg de stabielste. De misschien wel meest ta lentvolle speelster in het da mescircuit, is zeker zo bekend geworden door goed spel als door een enorme wispelturig heid. Niet alleen kan zij van week tot week drie klassen be ter of slechter spelen, ook tij dens een duel is zij geen voor beeld van gelijkmatigheid. In de halve eindstrijd tegen de Westduitse Claudia Kohde, werd dat nog eens overduide lijk. Mandlikova won de eerste reeks met 6-1, verloor de tweede met 0-6 en schreef de derde reeks middels 6-3 weer op haar naam. Haar tegenstandster in de eindstrijd geldt bijna als het tegenovergestelde. Martina Navratilova heeft door een enorme inzet en veel talent een dusdanig niveau behaald, dat grote schommelingen in vorm bijna uitgesloten zijn. Slechts zelden laat zij zich daardoor, in tegenstelling tot Mandlikova, ook verrassen door speelsters van mindere allure. Maar in de finale in Melbourne leek het alsof de dames de rollen eens hadden omgedraaid. Verleiden Mandlikova beheerste zich doorlopend gedurende de een uur en 35 minuten durende duel. Zij maakte weinig onno dige fouten en liet zij op be langrijke momenten niet meer verleiden tot het nemen van te grote risicos. Zij liet zich ook niet van de wijs brengen door missers. En die waren er ge noeg. Want de spanning had van de eerste bal bezit geno men van het tweetal. Voor Mandlikova was de druk misschien nog wel het grootst. Vorig jaar slaagde zij er niet in één van de vier Grand-Slam toernooien op haar naam te brengen. Om aan de top van de wereldranglijst niet hele maal te worden verdrongen door het Westduitse talent Steffi Graf, moest zij weer eens van zich doen spreken. In Melbourne had zij een belang rijk pré op haar opponente: de steun van het publiek. Want sinds zij vorig jaar de Australi sche nationaliteit heeft ge vraagd, kan Mandlikova wei nig fout meer doen in Mel bourne. Het duel was weinig opzienba rend. In totaal waren er elf doorbraken van de opslag te noteren, een voor Mandlikova en Navratilova, twee goede serveersters, opmerkelijk hoog aantal. Geen van beiden had en kreeg het juiste ritme te pakken. Vooral Navratilova kwam nooit goed in haar spel. „Ik kan mij niet herinneren ooit zo slecht in een finale te hebben gespeeld", stelde de Amerikaanse afloop. Mandli kova was na afloop uitgelaten maar ook vol respect voor haar tegenstandsters. „Winst op Martina is voor mij het ver slaan van een legende. Ik res pecteer haar als speelster en als mens en ik heb veel van haar geleerd". Hana Mandlikova doet er alles aan om populair in het land dat binnenkort haar vaderland is. De Tsjechoslowaakse. die de Au stralische nationaliteit heeft aangevraagd, poseert daarvoor zelfs met een mini-kangoeroe. MELBOURNE Een deel van het gat dat het vertrek van Günther Bosch als trainer van de Westduitse tennisser Boris Becker heeft achtergelaten, is sinds gisteren opgevuld. In Melbourne maakte Ion Tiriac, manager van de jonge West duitser bekend, dat de Brit Frank Dick van komende week einde de conditie-training van zijn pupil zal gaan verzorgen. Dick kreeg bekendheid als trainer van de Britse wereld- en olympisch kampioen tienkamp Daley Thompson. Hij is te vens chef-oefenmeester van de Engelse atletiek-federatie. Tiriac maakte in Australië ook bekend druk bezig te zijn een tennis-trainer voor Becker te vinden. „Het besluit te stoppen als trainer van Boris Becker is mij bijzonder zwaar gevallen", verklaarde Bosch bij terugkeer op de luchthaven van Frankfort. „Boris was een deel van mijzelf. Toen hij echter op het menselijke en sportieve vlak andere wegen begon te bewandelen, kwam dat niet meer overeen met mijn gedachten over het functioneren als coach en verzorger", zei de 49-jarige tennispedagoog. Bosch wees de kritiek van manager Ion Tiriac van de hand. „Geen mens is zonder fouten. Maar ik ben mij er niet van bewust wezenlijke missers gemaakt te hebben. Anders zou Boris ook niet nummer twee van de wereld zijn geworden. Tijdens de gesprekken, die wij hebben gevoerd, is iets dergelijks ook niet ter tafel gekomen". Volgens Bosch waren Becker en Ti riac („Hij is een groot probleem", aldus Bosch) wel degelijk verrast over het besluit van de coach zich gezien de omstan digheden terug te trekken. „Ze hadden er geen rekening mee gehouden, dat ik ernst met de zaak maakte". tot Hij punt AAN ZEE Gen- 30.31 onko heeft zich af- n weekeinde in het J^loogovens schaak- <N«joi opgewerkt Nederlander. 3 Ri anderhalve r n totaal toe door za- (zJ de Brit Flear te mpelen en gisteren sti op remise te hou- iport oor die score kwam £yo op 4.5 punt uit Banden, waarmee hij eelde vierde plaats i** t Short gaf in het ide een halfje van zijn mg terug. Hij deelde het punt met de Andersson en zag, en Nogueiras win- 4*$or Paul van der Ster- het tweede week- ijk aan Zee rampza- b 'rdag verloor hij van p/iij, gisteren brak hij in stand af tegen Zapa- heeft de naam een Vóór het toernooi had hij schertsend verklaard met die reputatie te willen afrekenen. Geen angsthazen-gedoe, vroeg uit bed, gezond en Spartaans leven en achter het bord strij den tot de laatste snik. In de eerste week verviel hij toch in zijn oude gewoonte en scoorde zes remises. Na die vlakke reeks ontvlamde dit weekein de het heilige schaakvuur. Glenn C. Flear,'de debuteren de Brit die in Wijk aan Zee heldhaftige pogingen doet een grootmeesterresultaat te halen, liet zich,in tegensteling tot de Joegoslaaf Ljubojevic twee ronden eerder, in op het Sla visch damegambiet, maar be heerste de theorie niet. Zijn elfde zet met zwart (Pf4) was in geen boek terug te vindep. Sosonko bleek wel een ken ner. Op het bord ontstond een heksenketel met aanvallen op beide vleugels, maar wit be hield aan beide zijden de over hand. Flear stribbelde zo goed en kwaad als mogelijk was te gen, maar werd door Sosonko hardhandig van het bord ge schoven. 0n"1 remiseschuiver te zijn. De eerste overwinning in zijn twaalfde Hoogovenstoernooi inspireerde de 43-jarige Am sterdammer, die in 1977 en 1981 het toernooi op zijn naam bracht, gisteren tegen koplo per Short tot vindingrijk te genspel. Hij blies de Rauser- variant van het Siciliaans nieuw leven in door Short voortdurend voor moeilijke af wegingen te plaatsen. De Brit leek steeds beter te staan, maar slaagde er door het origi nele tegenspel van Sosonko niet in het overwicht concreet gestalte te'geven. Integendeel, in het eindspel moest de Brit attent en waakzaam schuiven om zelf niet de dupe te wor den van zijn offensieve daden drang. Dat bleek de 21-jarige Brit wel toevertrouwd en na Nigel Short (links) moest Genna Soson ko gisteren een remise toestaan. 34 zetten volgde op zijn voor stel het logische einde: remise. De strijdende instelling van Sosonko stond in schril con trast met de passiviteit van Van der Sterren. Zaterdag werd hij op grootmeesterlijke wijze door Kortsjnoj beentje gelicht. In een Bogo-indische partjj offerde hij in de opening een pion maar vond nergens compensatie. Kortsjnoj buitte het voordeeltje met fraaie ma noeuvres subtiel uit. Wit kwam handen tekort om alle lekken te dichten en gaf na 46 zetten op. De tweede opeenvolgende ne derlaag had een depressieve uitwerking op de doorgaans onverstoorbare Van der Ster ren. Zijn score van plus twee, absoluut noodzakelijk voor het grootmeesterresultaat, was in twee dagen verschrompeld. Winst tegen Zapata in de acht ste ronde moest Van der Ster ren gisteren weer op het rech te pad brengen. Maar de ont luistering werd vrijwel com pleet door de op handen zijnde derde nul. In de konings-in- dier wist Van der Sterren geen raad met de zwarte aanvalsac- tie op de koningsvleugel. Za pata offerde een kwaliteit voor vier pionnen en brak af in ge wonnen stand. Van der Ster ren weigerde op te geven. Hij wenste de afgebroken stand, waarin Zapata loper met vier pionnen heeft tegen Van der Sterren toren met een pion, nader te analyseren. John van der Wiel nam genoe gen met twee plusremises, te gen Olafsson en Andersson. De Leidenaar vatte zijn optre den kernachtig samen. Over zijn tragische opening (twee nullen) zei hij: „Ik denk veel, maar zie weinig". Na acht ron den was hij op de beterende weg. „Ik denk nog steeds veel, zie iets meer, maar nog wel te weinig". Oud-wereldkampioen Anatoli Karpov is uitgenodigd voor het jaarlijkse schaakfestival in Amsterdam, dat van 2 tot en met 13 augustus in hotel Kras- napolsky wordt gehouden. De partij uit de zevende ronde tussen Sosonko en Flear had het volgende verloop: wit Sosonko. zwart: Flear 1 d2-d4 d7-d5, 2. Pgl-f3 Pg8-f6, 3 c2-c4 d5xc4. 4 Pbl-c3 c7-c6. 5 e2-e4 b7-b5. 6 e4-e5 Pf6-d5. 7. a2-a4 e7-e6. 8. Pf3- g5 h7-h6. 9 Pg5-e4 b5-b4. 10 Pc3-bl Le8-a6. 11 Pbl-d2 Pd5-f4. 12. Ddl-g4 Pf4-d3+. 13 Lflxd3 e4xd3. 14. Pe4- d6+ Lf8xd6. 15. Dg4xg7 Th8-f8. 16. e5xd6 Pb8-d7, 17. Pd2-f3 Dd8-b6. 18. Lclxh6 0-0-0, 19. Tal-cl b4-b3, 20 Tcl-c3 Db6-b4, 21 O-O Db4xa4, 22. Tfl-cl La6-b5, 23. Dg7-g5 Tf8-g8, 24. Dg5-e7 e6-e5. 25 De7xf7 e5xd4. 26 Tc3xb3 Td8-e8. 27 Tb3-a3 Da4-b4. 28. Ta3xa7 Db4xd6. 29 Ta7-a8+ Kc8-c7. 30 Lh6-f4 Te8xa8, 31 Lf4xd6+ Kc7xd6. 32 Pf3xd4 Ta8-e8. 33 Df7- b3 Pd7-e5, 34 f2-f4 zwart geeft op (1- 0). STRAATSBURG Voorteke nen kunnen bedriegen. Wan neer echter de nationale zwemploeg van de zomer in Straatsburg net zo onbedui dend presteert als de zwakke afvaardiging afgelopen week einde zal er van de historische faam van Nederland weinig overblijven. De als veelbelovend geken schetste ploeg van tongeren veroverde bij de Golden Cup wedstrijden op 32 onderdelen in totaal twee bronzen plak ken. Een derde plaats op de onbelangrijke 50 meter rugslag voor Anneke de Jong uit Bols- ward en één voor Ingrid Baars op de 50 meter vrije slag. Het wierp in beide gevallen de vraag op waarom deze fysiek sterke zwemsters op de dubbe le afstand zover achterblijven. De van een knie-operatie her stelde Illse Oegema bleef op de 100 meter vrije slag met een tijd van 58,77 seconden Baars voor. Het ging hier om de vierde plaats. Seconden eerder had Tamara Costache aange tikt. 's Werelds snelste zwem ster op de 50 meter grossierde in overwinningen. Bij hetzelf de nummer voor de heren vond een WK-ganger als Peter de Rover zich terug op de 33ste plaats in een veld van niet minder dan 82 deelne mers. Nederlands snelsten op de lan ge afstand, Baukje Wiersma en Arthur de Rouw. dobberden achteraan op de kilometer, die doorgaat voor het hoofdnum mer van het Straatsburgse ge beuren. Begrijpelijk De organisatie was teleurge steld in het Nederlandse optre den. Maar Jan Schouten, die bij afwezigheid van Ruud Beele als hoofdcoach optrad, vond het heel begrijpelijk: „De jongens hebben nog voor geen dubbeltje sprinttraining in de benen. Men denkt toch niet dat ik zo achterlijk ben ze hier te laten sprinten als ze dat over drie weken bij de natio nale indoorkampioenschappen pas moeten doen. Ik zou ze vermoorden. We maken ge woon veel te weinig trainings uren. Daar begint het mee. De Roemenen, die hier goed pres teren, trainen drie keer per dag Nog afgezien van de con ditietraining. Daar komen wij in een week nauwelijks aan toe. Zwemwater is niet meer te krijgen. Het wordt steeds beroerder". Er werd flink gerenoveerd aan het Schlichtenheim-bad, waar komende zomer de Euro pese kampioenschappen plaatsvinden. Frits Adelmeijer sprong met enig succes van de pas in gebruik gestelde tien- metertoren en kwalificeerde zich wellicht voor de FINA- cupwedstrijden. die eind april de beste springers van de we reld in Amersfoort samer brengt. DORDRECHT Al drie ron den voor het einde van de hal ve finales van het nationaal i hebben oudt goede kansen op het behalen van de eindstrijd. Beide spelers leiden in hun groep met acht punten, een punt meer dan drie ach tervolgers. Even zag het er afgelopen weekeinde in Dordrecht naar uit, dat grootmeester Stokkel de eerste speler in deze selec- tiestrijd voor zeven finale plaatsen zou worden, die een dubbele zege ging boeken. Na winst op Rigterink had hij een superieure stand tegen Heus- dens. Maar in de slotfase van het bijna zes uur durende duel ontsnapte Heusdens aan een nederlaag. Koploper Van der Zee beperkte zich tegen het Amsterdamse duo Meijer-Van Westerloo tot het behouden van zijn positie. Brouwers meldde zich als finalekandi daat door een overwinning op Van Westerloo, die in het mid denspel een schijf prijsgaf en geen compensatie kreeg. In de B-selectiegroep klom Goudt naar de leidersplaats. Tegen Mathijsen kreeg de En- schedeër pas in de slotfase enig voordeel, maar dat was juist voldoende voor een wmstvariant. Achtervolger Krajenbrink stemde tegen Goudt na een positioneel duel nog voor de tijdcontrole in met het remisevoorstel, waardoor de Nijmegen aar zijn promotie kansen behield.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15