eldrijders (taan met lege handen Patiënten hebben de langste adem Bonnie Blair stelt kandidatuur Ils Vader mag naar ievin en Indianapolis Toon Simons mist carna valsklanken tijdens zesdaagse 3PORTTRIBUNE £aid&e<2owuwi MAANDAG 26 JANUARI 1987 PAGINA 13 artinus opent Europa- 'vïpstrijd sseigen CSKA Moskou N BOSCH Landskampioen Martinus Doejit de finaleronde van het volleybaltoernooi :am/de Europa-Cup 20 februari te Den Bosch te- j bekerhouder CSKA Moskou, iami herenteam van coach Arie Selinger, dat j> week ten koste van Steaua Boekarest de ten Jstrijd bereikte, treft een dag later CSKA tsclia uit Bulgarije. Martinus sluit het toernooi af met de wedstrijd tegen het Italiaanse jena. van de eindronde Europa-Cup volleybal Ipr t! landskampioenen te Den Bosch is: fyag 20 februari: Martinus (Ned)-CSKA Moskou (Sov), Sofia (Bul)-Modena (Ita). Zaterdag 21 februari: Moskou-Modena, Martinus-CSKA Sofia. Zondag CSKA Sofia-CSKA Moskou, Modena-Marti- LAKE PLACID Eén week voor de wereldtitelstrijd sprint zijn de snelheidsspecialisten op de schaats in Verenigde Staten gearriveerd. Bonnie Blair toonde in het afgelo- Cen weekeinde op de olympische aan in Lake Placid aan gereed te zijn voor een hernieuwde confron tatie met de absolute kampioene Kania Kania. De 22-jarige Ameri kaanse maakte de Oostduitse titel- houdster zaterdag op de 500 meter haar al vast een baanrecord afhan dig: 40,90 seconden. Op de tweede van de wereldbekerontmoeting ze gevierde Blair op de 1000 meter in 1.24,90. Bij de heren leverde het kortste on derdeel een overwinning op voor Blairs landgenoot Nick Thometz. Op de dubbele afstand moest Thometz, die over een week bij het WK-toer- nooi in Quebec met Dan Jansen een kansrijk Amerikaans koppel vormt, voorrang verlenen aan ae Japanner Akiro Kuroiwa. Een Nederlandse zege kwam op naam van Petra Moolhuizen, die de 3000 meter af legde in 4.43,08. Voor Marieke Stam was de tweede plek op de 1500 me ter, achter de Amerikaanse Katie Class. Van beter gehalte was overigens de sprint van Jan Ykema. Achter Tho metz, de Sovjet-specialist Sergej Fo- kitsjev en Yukihiro Mitani uit Ja pan eindigde de Fries als vierde in 38,47. Ykema was sneller dan de Noor Frode Rönning, wereldkam pioen Igor Zjelezovski en Kuroiwa. Yvonne van Gennip maakte geen kennis met het Amerikaanse ijs. De enige Nederlandse, die volgende week aan het sprinttoernooi en een week later aan de mondiale all- roundstrijd deelneemt, bezocht na aankomst in Lake Placid een dokter om een zware verkoudheid te laten verhelpen. •-Anq Nederlandse veldrij- js zijn met lege handen, Hchaafde armen en be- en heel wat materi Dech teruggekeerd uit ada Boleslav. De balans 'onh de in het weekeinde gouden wereldtitelstrijd eionfeg op alle niveaus naar l negatieve uit: bij de ifs liep nationaal kam- M,,aten Hennie Stamsnijder idag zelfs het brons S, bij de amateurs reikte ;in Hendriks een dag er al niet verder dan vierde plaats en bij de lioren stelde de door rugblessure geplaagde i de Vos teleur met de inde plaats. :se industriestad was wel ewlhikt voor de crossers, die gedurende dit seizoen jwelijks in de uitslagen Arejben gereden. West-Duits- d behaalde net als twee jaar feden in München dubbel 2apes met de zelfde personen: Ice Kluge bij de amateurs en -jarige Klaus-Peter Tha- 'ncej bij de beroepsrenners, nsnijder, door zijn leidende tie in het Super Préstige- iia, /ssement tot ae favorieten rg orend, kwam er niet aan te Net als de andere Neder landers kreeg hij al vroeg in de wedstrijd te maken met de onwennigheid op het parkoers. „Stammie", in 1981 wereld- kampioenf reed in de eerste ronde lek. Frank van Bakel, die zesde werd, kwam ten val, de als zevende geëindigde Rei- nier Groenendaal had te ma ken met een ontwricht stuur en Huub Kools, die als zestien de binnen kwam, zag zich ge confronteerd met een gebro ken remkabel. Natuurlijk was deze pechreeks geen pretje. Maar Thaler liet met een indrukwekkende solo zien, dat het ook anders kon. Hij zat goed op de fiets, maak te geen capriolen en hield er een hoog tempo op na. Stam snijder kreeg nog eens een ex tra klap in het gezicht, toen hij vlak na het uitkomen van de laatste bocht ten val kwam. De Franse wegrenner Christophe Lavainne passeerde Stamsnij der en bleef hem op de finish drie seconden voor. Thaler was na de bijna 31 kilometer in een uur, acht minuten en drie seconden over "de eind streep gekomen, op achttien seconden gevolgd door Danny de Bie. De Belg kon door de afwezigheid van kopman Ro land Liboton vrij rijden. Libo- ton had zich ziek afgemeld, maar de Belgische bond zette daar onmiddellijk vraagtekens bij. De aanwezige bestuurders vermoedden, dat Liboton ge woon geen zin had zich op het gevaarlijke parkoers te hege ven. „Ik ben beroepsrenner genoeg om toch mee te doen", zei Stamsnijder. „Maar eigen lijk kun je op dit terrein geen normaal wereldkampioen schap rijden. Deze ellende moeten we maar gauw verge ten". Pleidooi Net als Stamsnijder voelde de Zwitserse titelverdediger Al- bert Zweifel, die achtste werd, zich allerminst op zijn gemak. Stamsnijder hield gezien de te genvallende klasseringen van de toprenners weer eens een pleidooi voor een gewijzigde opzet van de strijd om het we reldkampioenschap. „Het is toch te gek, dat het kampioenschap wordt opge hangen aan één wedstrijd. Ik zou veel liever zien, dat de ti tel wordt verdiend in een reeks Grand-Prixwedstrijden, zoals in de auto- en motor sport", jankte Stamsijder bijna traditiegetrouw. Maar de on macht van Stamsnijder stond schril tegenover de macht van Thaler en De Bie. Niemand nam de jonge Belg serieus, toen hij na de eerste ronde op het vlakke stuk weg- sprintte. Bij het naderen van het moeilijke deel van het par koers had De Bie al een voor sprong van driehonderd meter op de grote groep, waar Stam snijder in elfde positie reed. Alleen Thaler had in de gaten, Klaus-Peter Thaler rijdt na een sterk en stijlvol afgewerkte race over de meet in de wetenschap dat de wereldtitel voor hem Is. dat De Bies vluchtpoging se rieus moest worden genomen. In de derde ronde vond de Westduitse veteraan de aan sluiting, die hem motiveerde tot grotere daden. Achter het leidende tweetal hielden de Belgen het tempo laag. De on bekende Westduitser Volker Krukenbaum profiteerde ove rigens van deze werkwijze. Hij slaagde erin vijfde te worden. „Er werd niet meer gereden, toen Thaler en De Bie een maal weg waren", vertelde Stamsnijder. Ik heb gedaan wat ik kon". Halverwege de koers viel het veld uiteen, met Lavainne en Stamsnijder als maatgevers. De Fransman nam een lichte voorsprong. In de uiterste poging zijn gezicht te redden, slaagde Stamsnijder er nog in Lavainne te passe ren, tot zijn ongelukkige val vlak voor de finish. De met schaafwonden bedekte Stam snijder uitte zijn teleurstelling nog eens met zijn wijsvinger richting de top-drie: „Het is frustrerend te zien, wie er op het erepodium staan. Normaal gesproken rijd ik die jongens op een ronde". Niet mee Het zit Martin Hendriks be paald niet mee als de wereldti tel veldrijden op het spel staat. Hij werd geconfronteerd met een ijzersterk Tsjechoslowaaks blok dat een perfect ploegen- spel demonstreerde. Voor zo'n 15.000 toeschouwers gingen de thuisrijders als bezetenen te keer. In hun omstuimigheid gleden de vier Tsjechoslowa- ken echter een voor een on deruit. Kluge kon rustig zijn kans afwachten en voor de tweede maal binnen drie jaar toeslaan in de strijd om het wereldkampioenschap veldrij den. „Dit parkoers lag mij ab soluut niet. Op zich reed ik heus wel gemakkelijk, maar je moet hier verschrikkelijk veel risico's nemen. Kluge durft dat en daarom heeft hij gewon nen", concludeerde Hendriks nuchter. HEERENVEEN Tegen alle natuurwetten in be schikten een bronchitis- en een grieppatiënt zater dagavond in het ijstheater Thialf over de langste adem. Na een fascineren de race om de nationale marathontitel met Dries van Wijhe in de absolute hoofdrol, was Dirk Maars- sen op het laatste rechte eind de snelste in de kop groep van tien. De 33-jari- ge orchideeënkweker uit Rijsenhout bleef veehou der Lex Cazemier uit Den Hom een schaatslengte voor. Jos Pronk uit Oost- Graftdijk werd derde, Van Wijhe zevende. Maarssen, de bronchitislijder, en Cazemier, de grieppatiënt, hadden naar dit kampioen schap toegeleefd. Beide schaat senrijders hadden weinig wed strijden op natuurijs gereden. Maarssen was maandag actief in Maasland (achtste), Caze mier reed woensdag 50 kilo meter in Midwolda (vierde). Beide rijders leken in Heeren veen in het nadeel. „Er wordt in Thialf altijd snel geklaagd over een droge strot. Ik dacht daar wel last van te krijgen. Maar ik moet bekennen dat ik onderweg helemaal geen last heb gehad van mijn luchtwe gen", bekende Maarssen na de huldiging. Cazemier had nergens op gere kend. Donderdag en vriidag lag hij met hoge koorts op bed. Zaterdagochtend belde hij zijn ploegleider nog op met de me dedeling dat hij niet zeker wist of hij die avond zou meerijden. „Een trap op of af lopen be zorgde me al helse hoofdpijn. Ik voelde me geen moment Limbach plaatst zich voor NK AMSTERDAM Thea Limbach heeft zich afgelopen week einde in Amsterdam verzekerd van een startbewijs voor de Nederlandse titelstrijd allround, 21 en 22 februari in Deven ter. De rijdster uit Emmeloord, die zich begin deze maand niet wist te kwalificeren voor de Europese titelstrijd in Gro- nihgen, werd op de Jaap-Edenbaan eerste in het algemeen klassement. Ze won de 1000 en de 1500 meter. Ook de nummers twee tot en met zes, Hanneke de Vries, Ina Steenbruggen, Boukje Keulen, Ingrid Paul en Hanny Frederiks, mogen in Deventer aan de start verschijnen. Keulen staat haar plaats waarschijnlijk af aan de als zeven de geëindigde Janneke van Oort, omdat zij de voorkeur geeft aan deelneming aan de nationale sprint-titelstrijd. Aan het toernooi in Deventer doen verder de leden van de kern ploegen mee. In Alkmaar was Bert Koopmans het sterkst bij de selectie wedstrijden. De 24-jarige schaatser uit Norg werd op de vier afstanden vierde, tweede, eerste en tweede en won het klas sement. De Drent was als lid van de kernploeg al verzekerd van een startbewijs. Voor deelneming aan de nationale all round-titelstrijd in Deventer kwalificeerden zich Robert-Jan Tel, Eric Stecher, Wijnand Kooiman, Henk Nijdam, Jan van der Ploeg, Jan Berkhout, Jaap Woestenburg en Attie Sarei- se, de nummers twee tot en met negen van de selectiewed strijden. thuis in mijn lichaam". De veeboer reed dertig rondjes aan de staart van het peloton.. „Toen dacht ik: naar voren of naar huis". Cazemier belandde in het voorste gelid en was daar niet weg te slaan. De technische schaatsers leken in de magnifieke, met 15.000 toeschouwers goed bezette, sfeervolle ijstempel in het voordeel. Dries van Wijhe dacht er evenwel anders over. De 41-jarige reserve-postbe- steller voegde een nieuwe bij naam aan het bekende duo „dolle Dries" en „slimme Dries" toe: „boemerang-Van Wijhe". De veertigplusser dreef het peloton tot wanhoop door voortdurend aan de haal te gaan. Op het moment dat een ander werd teruggepakt, vertrok Van Wijhe als een ca tapult uit de naar adem snak kende meute. Die energievre- tende strijdwijze maakte de ti telstrijd niet alleen ongemeen boeiend, maar beschadigde ook vele reputaties. Vooral die van de voormalige kernploe gleden, Van der Duim, Kra mer, Schalij en Vunderink. Alleen Emiel Hopman bleef fier doch moeizaam overeind en zou in de finale nog een be langrijke rol vertolken. Lilian van Tol won in Heeren veen de marathontitel bij de dames. De rijdster uit Nes aan de Amstel was zaterdag op de overdekte Thialf-baan in Heerenveen het snelste in de eindsprint Erna Uitham uit Zuidlaren werd tweede, Tine ke Hoogendijk uit Ermelo der de. Ingrid Paul en Alida Pas veer, haar voornaamste con currentes, waren in Heeren veen afwezig. VOLLE Tijdens nationale (etiekwedstriiden in de IJs- lal te Zwolle werden afge- in weekeinde aanspreken- prestaties geleverd. Behalve ware record-regen was k sprake vatn een aantal ge- tljagde pogingen om de door {KNAU vastgestelde limie- |$n voor de Europese indoor- Impioenschappen, op 21 en (februari in het Franse Lie- en de eerste officiële we- 1 ^kampioenschappen, van 6 1 I en met 8 maart in het R taerikaanse Indianapolis, te ïreüen. zep Vader (AVR) kwalificeer- >nj zich met haar winnende 1 bd van 7,28 seconden in de fi- kiflle van de 60 meter voor bei- at i internationale evenemen- nsfi. De limieten zijn respectie- zjlijk 7,35 en 7,30 seconden. n(i de 50 meter zegevierde Va- Jr eveneens. Met 6,22 secon- jn bleef zij slechts eenhon- Jrdste verwijderd van haar Itionale record. Veertien da- geleden was Nelli Fiere- *clboman in Eelde ook tot 6,22 'sepnden gekomen op de 50 'rafeter. [aijan Olijslager verzekerde ch van een plaats in de va derlandse afvaardiging naar Lievin door de finale van de 60 meter horden te winnen in 8,25 seconden. De limiet is 8,35. Voor Indianapolis kwam de Bredase 0,05 seconden te kort. De eis voor een reis naar de Verenigde Staten is 8,20 se conden. Olijslager deed gisteren een tweede poging zich voor de wereld-indoorstrijd in India napolis te plaatsen. Ditmaal bleef de limiet van 8,20 secon den op de 60 meter horden op nieuw onbereikbaar. Zij won de race in 8,21 seconden, waarmee zij haar nationale re cord, dat dateerde van 3 maart 1984 (Gothenburg) evenaarde. Olijslager (Sprint) had zater dag al een nationaal record op de 50 meter horden gevestigd: 6,91. Henk Venema stelde zaterdag avond zijn jeugdrecord op de 50 meter scherper. De Gronin ger, die in de middaguren tot 6,00 seconden was gekomen, liep 's avonds 5,86. Hij bleef daarmee slechts éénhonderd ste verwijderd van de limiet, die voor de heren als nationaal record op de 50 meter is ge steld. Venema (Jahn II) verbe terde gisteravond ook zijn Ne derlands record voor A-junio ren op de 60 meter tot 6,90 se conden. Het oude record stond sedert 11 januari (Eelde) met 6,92 seconden reeds op naam van de Groninger. Tineke Hidding (Hera) werd zaterdagavond Nederlands kampioene op de vijfkamp. Zij vestigde met een totaal van 4432 punten een nieuw natio naal record onder elektroni sche tijdwaarneming. Bij de A-meisjes vestigde Har riet de Bruin (Horror, Sneek) een jeugdrecoi;d op de 50 me ter horden. De Friezin liep de afstand in 7,75 seconden, waarmee zij ruim binnen de li miet bleef die de KNAU voor een nationaal record had ge steld. Felix van der Meer (PSV) werd indoorkampioen op de zevenkamp. Hij vergaarde 5112 punten. De Brabander kreeg de titel echter in de schoot geworpen toen Bob Jansen (Sprint) na een onge lukkige landing bij het pols stokhoogspringen geblesseerd moest uitvallen. Jansen leidde op dat moment met 130 punten voorsprong. ROTTERDAM Wie het over de Rotterdamse zes daagse heeft, praat over Pe ter Post, maar ook over Toon Simons. Brabantse Toon, ook wel maitre Toon van het bier genoemd, is bijna 65 jaar en hoewel hij bij de biergigant in Breda nog maar 33 uur per maand op de loonlijst staat, maakt hij tijdens de Rotter damse zesdaagse wel honderd uur in de week. Overwerk kent Toon Simons niet. Peter Post zal hem niet kunnen missen. Hij is mede organisator van het show- en fietsgebeuren in Ahoy'. Meestal op de achtergrond, maar zo nu en dan ook in de schijnwerpers van het sport paleis als hij tijdens de zes daagse bijvoorbeeld als de be schermheer van de Kiss Miss Skol of Coca Cola optreedt. Het (mede)-organiseren van feesten, van sportevenemen ten en het drinken van een stevige goudgele rakker, het zit Toon Simons in het bloed. Maar toch heeft de Braban der voor de zesdaagse een te leurstelling moeten verwer ken. Liever praat hij er niet over. Maar uiteindelijk komt het hoge woord er toch uit. Hij wijst naar Peter Post. Dat is de man die dit jaar voor het eerst het carnavalsfeest in Ahoy' voorbij laat gaan. En wat is een zesdaagse zon der carnavalsklanken? „Ik zorgde meestal op de za terdag-, maandag- en dins dagavond voor de nodige car navalsorkesten. Heerlijk, man. Meestal liep ik zelf nog voorop. Ik ben er helemaal gek van. Bij deze muziek drink je ook zo makelijk een pintje weg. De volgende dag had je dan wel een spijker in de kop, maar dat ging ge woon over. Peter Post is uit eindelijk de baas. De voorbe reiding van de zesdaagse was in volle gang toen ik van hem te horen kreeg dat hij het eens over een andere boeg wilde gooien. Het betere hoempapa-werk was niet meer ftelkom in de zesdaag se. De Zangeres Zonder Naam, een extra optreden van Lee Towers met een groot orkest van de Skymas- ters kregen de voorkeur. Ik Beeld van de aflossing In de zesdaagse van Rotterdam. Joop Zoetemelk en Teun van Vliet worden van een nieuwe ploegmaat voorzien. Op de derde dag van de zeventiende Rotterdamse zesdaagse hebben twee koppels zich kunnen handhaven in dezelfde ronde als Danny Clark en Pierre- Angelo Bin- coletto, die van het be gin op vrij dagavond de beste indruk maakten. Bij bet begin van de laat ste koppel- koers van gistermid dag reden zelfs zeven koppels in dezelfde ron de. Na één uur waren slechts Clark- Bincoletto, Teun van Vliet-Jupp Kristen en Laurent Fig- non-Tony Doyle over gebleven. had het er echt moeilijk mee. Maar het is niet anders. Kijk, carnaval vieren, dat kan Post mij toch niet afnemen. Reken maar dat ik straks rond de Moerdijk menig feestje zal bijwonen. Daar blij je jong bij". Eigen winkeltje Niettemin is Toon Simons uitstekend te spreken over de samenwerking met wed strijdleider Peter Post. „Ik heb hier in Ahoy' mijn eigen winkeltje tijdens de zesdaag se. Al zeventien jaar lang. Gastén voor Skol ontvangen. Bij elke huldiging in de baan zorgen dat voor welke spon sor dan ook het juiste plaatje wordt gemaakt en bovenal natuurlijk de verzorging van de Miss. Dat laatste doe ik niet alleen voor de zesdaagse. Als reclame-man van de bierfabriek ben je natuurlijk betrokken bij de organisatie van vele sportevenementen iii het hele land". „Meestal heb ik dan mooie, lieve, jonge vrouwen om mij heen. Noem het maar ronde- Missen. Onlangs was er bij ons op de zaak een soort hoofdrol, zoals dat program ma van Mies Bouwman. Ik was het slachtoffer. Ze had den uitgerekend dat. ik in de loop der jaren aan plaatselij ke wielerronden en aan de zesdaagse in totaal zo'n 180 van die dames al dan niet met een geel-rood-lint om hen heen had geleverd. Of ik nog wist wie door de jaren de beste was geweest. Daar was geen twijfel mogelijk. Dat was de uit Dordrecht afkom stige Ans Olie, ze is nu jour naliste bij een krant in Dor drecht. Een pracht meid. Ze mag zo een exclusief inter view met mij maken", laat Toon Simons lachend weten met een gezicht dat duidelijk maakt dat het de voorgaande nacht weer laat is geworden. Lutke-Schipholt Maar het zijn niet alleen de Missen van Toon Simons die in Ahoy' rond lopen. Steeds meer bedrijven brengen een eigen schoonheid mee. Tij dens Ahoy' op zondag maken de Haagse wielrensters Cynt- ha en Sandy Lutke-Schipholt ook wat dat betreft regelma tig grote indruk op de plan ken. De heer Fresco, eige naar van een Rotterdamse sauna en één van de sponsors van de zesdaagse: „Die twee meisjes Lutke-Schipholt wor den hele groten. Die zijn straks voorbestemd voor de Tour de France. Wat vliegt die Cyntha over de baan". Dezer dagen treed Cyntha als Miss op voor de Rotterdamse sauna. De Haagse wielren- ster: „Het is leuk om op deze manier in contact te komen met belangrijke mensen in de wielersport. Maar daarnaast hoop ik met mijn Kiss Miss- werkzaamheden ook nog wat te verdienen. Het fietsen zon der een behoorlijke sponsor is uiteindelijk al duur genoeg. Nee, een prijs heb ik niet af gesproken. Gewoon maar af wachten hoe dat afloopt". Wat verdient een miss zoal in de zesdaagse? Nestor Toon Simons: „Over bedragen moeten we niet praten. Maar de meisjes hebben het goed. En aan de andere kant, wie het een keet heeft gedaan, wil elk jaar terug komen. Maar zo werkt dat niet. Elk jaar een nieuwe, anders had ik toch nooit aan het getal 180 gekomen Zaterdagavond, het sportpa leis is nagenoeg uitverkocht, krijgt de Zangeres Zonder Naam het publiek op de ban ken. Vier nummers geeft ze ten beste. Gistermiddag werd de zesdaagse onderbroken voor een optreden van de groep Centerfold. Zo'n vijf duizend toeschouwers waren daar getuige van. Vanavond is de drukste avond van de zesdaagse. Over de hoofden kun je dan in Rotterdam lo pen. Ondanks het door ziekte wegblijven van toppers als Francesco Moser, René Pij nen, Gerd Frank en Dietrich Thurau laat het publiek het zeker niet afweten. En te recht, want ze krijgen waar voor hun geld. Er wordt kei hard gereden. Harder dan ooit. Peter Post heeft de steun van het gehele ren- nersveld. En hoewel de ver schillen onderling aan de top van het klassement nog ge ring zijn, weet Toon Simons wel wie de zesdaagse gaat winnen: Danny Clark en Pierangelo Bincoletto. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13