)verleg met verzet ^ilipi jnen opgeschort Iran: Winst geboekt in strijd om Basra Strijd tegen terreur in Europa heeft succes SReagan gaat van „State of the Union spektakelstuk maken ONN PROBEERT TUD TE WINNEN IN BEIROET Uitgelezen opgeruimd ^1 JENLAND CeidócSommvt ZATERDAG 24 JANUARI 1987 PAÖlNA 7 R boos over nrecht in st-Duitsland De permanente Oostduit- rtegenwoordiging in Bonn een protest ingediend bij de uitse autoriteiten: de leden vertegenwoordiging hadden ljetten ontvangen voor de zingen die morgen in de republiek worden gehouden, juitsland heeft Bonn laten dat het verwacht dat zijn i die in de Bondsrepubliek ven behandeld worden als van een een soevereine staat zij in de toekomst niet op de an stemgerechtigden wensen komen. Dochter Reagan ondervoorzitter Republikeinen WASHINGTON De Ameri- kaanse Republikeinen hebben de dochter van president Reagan, Maureen Reagan (45), gisteren unaniem gekozen tot ondervoor zitter van de partij. Frank Fah- renkopf werd als partijvoorzitter beëdigd. Maureen Reagan is de politiek actiefste van de vier kin deren van het presidentiële echt paar. Naar verluidt heeft Reagan zijn invloed laten gelden om zijn dochter tot „nummer twee" van de partij te laten kiezen. Iets dat Maureen Reagan overigens ten stelligste ontkent. Aanslag verijdeld na aanhouding Rode Brigades ROME De drie leden van de Rode Brigades die donderdagavond na een vuurgevecht in het centrum van Rome zijn gearresteerd, bereidden een aanslag voor op een hoge rechter. De terroristen waren bij elkaar gekomen om de laatste details voor de aanslag te bespreken, toen ze werden aange houden. Het doelwit van de aanslag, Jean Carlo Caselli, heeft als rechter tal van processen tegen de Rode Bri gades afgewikkeld. Hij woont vlak bij de plek waar het drietal werd opge pakt. Veel Italianen leefden in de ver onderstelling dat de Rode Brigades definitief verslagen waren. Krant publiceert brief prins Philip LONDEN De Britse krant The Sun heeft toegegeven „een fla grante inbreuk op het auteurs recht" te hebben begaan door een privébrief van prins Philip te pu bliceren. De krant heeft toege-. zegd als genoegdoening een geld bedrag te schenken aan een lief dadige instelling. De krant druk te gisteren een brief af van prins Philip aan luitenant-generaal Sir Michael Wilkins, de opperbevel hebber van het korps mariniers, waarin de prins zijn teleurstelling uitspreekt over het besluit van zijn jongste zoon Edward om zijn mariniersopleiding af te breken. CIA betaalde te weinig voor wapens Iran WASHINGTON Het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, heeft de geheime dienst CIA bijna 2,6 miljoen dollar te weinig gerekend voor de anti-tankraketten die vorig jaar in het geheim zijn verkocht aan Iran. Functionarissen van het minsterie zei den gisteren dat uit een intern onder zoek is gebleken dat het een rekenfout is geweest. Er zouden geen bewijzen zijn om de beschuldiging te staven dat het Pentagon en de CIA samenzweer- den om de waarde van de wapens te verlagen en zo een grotere winst te krijgen toen de wapens door de CIA werden doorverkocht aan Iran. Dat neemt niet weg dat het Pentagon het bedrag op de CIA gaat verhalen. „Geen snel SDI-besluit" LONDEN De Amerikaanse toponderhandelaar Max Kam peiman is van mening dat een besluit over plaatsing van een SDI-afweersysteem tegen vij andelijke raketten nog jaren op zich zal laten wachten. Het is onwaarschijnlijk dat presi dent Reagan in de resterende twee jaar van zijn ambtster mijn nog een dergelijke be slissing zal nemen, aldus Kampeiman in een rede in Londen. De Amerikaanse mi nister van defensie Weinber ger zei gisteren dat de VS dicht bij een beslissing tot plaatsing zijn. Anti-kernwapenactie: Laatje arresteren LONDEN De Britse politie heeft gisteren in Londen 130 personen gearresteerd die voor het ministe rie van defensie tegen kernwapens demonstreerden. Enkele honder den mensen probeerden als onder deel van een campagne van bur gerlijke ongehoorzaamheid, de campagne-Sneeuwbal, de ingang van Whitehall te blokkeren. De ac tie beoogt juist zoveel mogelijk mensen te laten arresteren, zodat zij tijdens rechtzaken hun anti-nu cleaire opvattingen kunnen laten horen. Ook bij zeven militaire ba ses in Groot-Brittannië werd gepro testeerd. KS EN RECHTS BELAGEN AQUINO: olg van de voorpagina) LA Het vredeso- tussen de regering o en het communis- verzet is voorlopig phort na het bloed ban afgelopen don- in de hoofdstad. Vonden ten minste maar mogelijk ook :n mensen de dood ilitairen het vuur |en op tienduizend itrerende boeren, idhervormingen eis- „We eisten grond, maar zij ga ven onze kogels", aldus de voorman van de boerenorgani- satie KMP, Jaime Taedo. De regering-Aquino, die onder handelt met de communisti sche verzet, erkent dat veel extremisten zich bij de onder grondse hebben aangesloten omdat ze geen grond hadden. Overigens heeft de huidige re gering al een grote hoeveel heid landbouwgrond in beslag genomen in het kader van haar pogingen de onrechtma tig door Marcos c.s. verkregen rijkdommen terug te krijgen. ïervormingen met me dewerking van de grondeige naren, en is gekant tegen de onmiddellijke confiscatie van grond. Linkse groeperingen hebben Aquino ervan beschuldigd niets beter te zijn dan haar voorganger, de verdreven dic tator Ferdinand Marcos, en rechts is eveneens een cam pagne begonnen om haar in diskrediet te brengen. De on rust komt de president zeer ongelegen, omdat de Filipino's zich 2 februari moeten uitspre ken over een ontwerp-grond- wet. De stemming wordt ge zien als een populariteitstest voor Aquino: het zou haar de kans geven tot 1992 president te blijven. Uit een uitgelekt telefoonge sprek tussen Aquino en haar adviseurs blijkt dat de Filipijn- se regering er vrede mee heeft dat de VS hun kernwapens daar handhaven. De Ameri kaanse regering heeft nooit willen toegeven dat zij kern wapens in de Filipijnen heeft gestationeerd. Aquino zou de wapens tolereren om daarvoor in ruil extra Amerikaanse hulp te krijgen. <ord wapens eild van 'aamd 'ocaat lEN Een collectie wapens die eigendom an Sir Edward Marshall jen gevierde strafpleiter at begin van deze eeuw, teren bij Christie's ge- boor 12.000 gulden. „zwarte museumcollec- jivatte onder meer re- 5, munitie, dolken, foto's ken en andere curiosa, [■zamelde ze bij dertien |cen waarin hij de ver- ji wist vrij te krijgen, zag het er vaak hope- it en leken ze bestemd iet schavot. De curiosa hij meestal van bewon- je politiemensen. De col- was in 1980 voor 3600 gekocht door een com- eskundige, die Hall be rde. De kleurrijke advo- rerleed in 1927 op 69-ja- ieftijd. Bij de collectie l ook een portret van pschilderd door Robert die werd aangeklaagd i de Camden Town van 1907. Met het vol- lenners nog steeds bril- pleidooi van deze eeuw all vrijspraak te krijgen rood, die verdacht werd I moord op de prostituée i Dimmock in de Lon- wijk Camden Town. 1 Wood bij de vrouw izien op de avond dat e keel werd afgesneden, e jury maar zeventien in nodig om hem vrij te n. TEHERAN Iran heeft naar eigen zeggen terreinwinst ge boekt in de bloedige slag om de Irakese stad Basra. Presi dent Ali Chamenei van Iran verwierp gisteren het jongste vredesaanbod van Irak. Hij noemde het een pleidooi van uit een positie van zwakte. Volgens buitenlandse waarne mers loopt Basra voorlopig geen gevaar in Iraanse handen te vallen. Wel zal het volgens hen moeilijk zijn de Iraniërs uit hun stellingen ten westen van de stad te verdrijven zon der enorme verliezen aan Iraakse zijde. Radio-Teheran meldt daarentegen dat de Ira niërs aan het front successen hebben geboekt. President Chamenei verklaarde dat het Iran niet om „Basra of een stuk land" te doen is. „Het faat ons om het agressieve Ira- ese bewind". De Iraanse pre sident ontkende dat Teheran voornemens was delen van Irak te annexeren of dat het oorlog wilde voeren tegen an dere Arabische staten in het Golfgebied. Irak voerde giste ren weer luchtaanvallen uit op verscheidene Iraanse steden, waaronder de heilige stad Qom, aldus radio-Teheran. De radiozender meldde niets over slachtoffers. De Amerikaanse president Reagan heeft het Iraanse of fensief gisteren veroordeeld. In een schriftelijke verklaring zei de hij dat de Verenigde Staten „de bezorgdheid delen van onze vrienden in het Golfgebied dat de oorlog zou kunnen overslaan en hun vei ligheid zou kunnen bedreigen. Reagan verklaarde dat de Ver enigde Staten vastbesloten zijn er voor te zorgen dat olie vrij elijk vervoerd kan worden door de straat van Hormuz, de toegang tot de zo strategische Perzische Golf. Voetbalvandalen vallen scholieren aan Spaanse scholieren gooien stenen naar de politie, maar worden even later op hun beurt aangevallen door hon derden ultrarechtse jongeren, die gistermiddag in het cen trum van Madrid met kettingen en honkbalknuppels op hen in sloegen. De tienduizenden scholieren en studenten pro testeerden voor de vierde ach tereen volgende dag tegen de onderwijspolitiek. De sensatie beluste knokploegen echter bestonden voornamelijk uit voetbalsupporters van Atletico de Madrid en Real Madrid, die normaal gesproken alleen in het weekeind te keer gaan tij dens de thuiswedstrijden van hun clubs. Na de eerste con frontaties met de studenten gingen de knokploegen in de slag met eenheden van de op roerpolitie die met zwaar mate rieel was uitgerukt. Er zijn ze ker 25 gewonden gevallen en tientallen arrestaties gepleegd. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Ameri kaanse president Ronald Reagan gaat dinsdag zijn State of de Union uitspreken. Dat is zijn jaarlijke politieke en eco nomische boodschap aan het Congres. Bovendien legt hij het Congres ook zijn „miljoe nennota" voor het jaar 1988 voor. De grote vraag in Was hington is of de president de State of the Union zal gebrui ken om iets te zeggen over het Iran-schandaal. Bovendien vraagt men zich in de Ameri kaanse hoofdstad met span ning af of Reagan een gebaar zal maken op het gebied van de ontwapening. Reagan zal, in een poging de aandacht zoveel mogelijk van het Iran-schandaal af te lei den, proberen van de State of the Union een politiek spekta kelstuk te maken. Net als het vorig jaar zal de boodschap bo vendien zeer optimistisch van toon zijn en zal de president zeggen dat de VS op alle fron ten belangrijke vooruitgang hebben geboekt. Van verschillende kanten is er bij de president op aangedron gen juist zijn jaarlijkse bood schap aan het Congres te ge bruiken om zijn verontschul digingen aan te bieden voor de geheime wapenleveranties aan Iran. Veèl Republikeinen zijn van oordeel dat dat de enige manier is om de ontspoorde Reagan-trein weer op de rails te krijgen. Maar algemeen wordt aangenomen dat Reagan op het standpunt blijft staan dat de uitgangspunten van zijn Iran-beleid juist waren en dat er dus geen reden is excuses aan te bieden. Zonder twijfel zal Reagan dinsdag iets gaan zeggen over de Amerikaans-Russische ver houdingen en de ontwapening. Maar of hij bereid is enige concessies te doen voor wat betreft zijn Strategisch Defen sie Initiatief (SDI) is de vraag. In Washington is men er zich zeer van bewust dat zonder een dergelijke concessie een doorbraak bij de ontwape ningsgesprekken in Genève vrijwel onmogelijk is. Komt die doorbraak er de ko mende maanden niet, dan ver speelt Reagan waarschijnlijk zijn laatste kans om met de Russen tot een akkoord te ko men. Sommige Amerikaanse pleitbezorgers van een ontwa peningsakkoord zijn van oor deel dat, als Reagan de Russen belooft dat hij voor een be paalde periode geen bij het SDI behorende systemen in de ruimte brengt, Moskou alsnog tot ingrijpende concessies be reid is. Zonder twijfel zal de Ameri kaanse president proberen het Congres over te halen zijn on langs ingediende begroting van 1024 miljard dollar zoveel mogelijk ongewijzigd te laten. Eenderde deel van die begro ting (312 miljard dollar) gaat naar defensie. De stijging van de Amerikaanse defensiekos- ten bedraagt drie procent. Het Congres zal in de loop van het komende jaar nog wel enkele forse strepen door de defensie- post halen. Afgelopen jaar heeft het Congres de post ook al met 30 miljard dollar ver laagd. Reagan zal zonder twijfel ook trachten aan te tonen dat zijn begroting geheel in overeen stemming is met de Gramm- -Rudman-wet, die het terug dringen van de enornme be grotingstekorten voor 1992 beoogt. In finaneieel-techni- sche zin wordt het bestaande begrotingstekort inderdaad tot 108 miljard dollar terugge bracht. Deskundigen zijn evenwel van mening dat in de loop van het jaar zal blijken dat Reagans cijfers volstrekt onhaalbaar zijn en dat het werkelijke begrotingstekort dus veel hoger zal blijven. Opmerkelijke cijfers uit de Amerikaanse begroting: het bedrag voor de bestrijding van Aids is met 28 procent opge voerd tot 534 miljoen dollar, het bedrag voor de verbete ring van de onveilige geachte luchtverkeersleiding boven de VS is met 68 procent opge voerd tot 1,35 miljard dollar; de buitenlandse hulp wordt met 15 procent verhoogd tot 14,3 miljard dollar; voor de Contra's in Nicaragua is een bedrag van 105 miljoen dollar uitgetrokken. Het bedrag nodig voor de ont wikkeling van SDI is met 66 procent opgevoerd tot 5,9 mil jard dollar. Er is tenslotte ook meer geld uitgetrokken voor de bestrijding van de drugs, voor de bestrijding van de zure regen en voor de verho ging van de salarissen van de 3000 hoogst geplaatste rege ringsfunctionarissen in de VS, inclusief de leden van het Congres en de Amerikaanse ministers. Op tal van binnenlandse uitga ven zal daarentegen drastisch worden besnoeid. In de begro ting voor 1988 zijn geen belas tingverhogingen voorzien. Reagan heeft zich altijd met klem tegen belastingverhogin gen, als middel om het begro tingstekort terug te brengen en veel sociale hulpoprogram- ma's overeind te houden, ver zet. Overigens zal de Ameri kaanse begroting, onder druk van het Congres, het komende jaar nog tal van ingrijpende wijzigingen ondergaan. olg van de voorpagina) ^BEIROET West- md speelt op tijdwinst htact te leggen met de jnde lieden in Beiroet jnstens twee en mis- intussen zelfs vier iitse burgers hebben rd. Ook heeft het nog geen besluit genomen over uit levering aan de Verenigde Staten van de man om wier vrijlating de gijzelingen waar schijnlijk zijn ondernomen. In Bonn werd zelfs gezegd dat de identiteit van de ontvoer ders nog niet bekend is, maar er zijn toenemende aanwijzin gen dat Schmidt en Cordes in handen ziin van Hamadi's broer Abdel Ali. Volgens rege ringskringen in Bonn wijzen de meeste leden van de crisis staf van het kabinet snelle uit levering van de 22-jarige Mo hammed Ali Hamadi aan de Verenigde Staten af, om het eventuele gijzelen van nog meer Westduitsers te voorko men. Amerika wil Hamadei berechten wegens luchtpirate- rij en moord in verband met de overmeestering in 1985 van een TWA-vliegtuig. Per schip zijn gisteren acht Westduitsers, onder wie drie kinderen, op Cyprus aangeko men die zijn vertrokken uit Beiroet in verband met de re cente ontvoeringen van twee landgenoten in de stad. De Li banese politie zei gisteren dat een aantal Westduitse gezin nen is vertrokken uit West- Beiroet en het land de komen de dagen zal verlaten. De Duitsers op Cyprus leken niet bereid te vertellen waarom zij waren vertrokken. Een zaken man zei dat hij twee weken „met vakantie" ging en dat hij terug zou gaan naar Beiroet. )JE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL lejuffrouw Syblla van Sorcieren zat In Intje en genoot van de zon en een span- >verboek. Maar veel aandacht had ze niet f werk, want elke keer dwaalden haar ge- n af naar smidje Verholen. Ze vond na dat het tijd werd dat hij eens terugkwam, en heksenbezem hoort niet zo lang in i te zijn van een gewone burgerman. En dat moment trok een zonderling fluitend haar aandacht. Een geluid als van een iger. die razend snel naderbij kwam. die nare r.tdingen!" mopperde ze nog. et plotselinge lichte plofje op de grasmat ast haar bracht haar tot andere gedach- irrast keek ze op en toen zag ze smidje ïn, die juist in het keurig geschoren gras landde. "Kijk kijk, daar hebben we zowaar smidje Verholen," zei Sybila tevreden. "Is de zending gelukt? Zo ja. waar is kleine Kareltje dan?" "Het kostte wel moeite, maar alles is gelukt," antwoordde de smid. "Kareltje is on derweg. Die komt met de toverbubbel. Afijn..., hier hebt u de geleende heksenbezem weer te rug. En als het u hetzelfde blijft, dan zou ik nu wel graag mijn eigen gedaante weer terugheb ben." "Graag gedaan, Verholen," lachtte Sy bil. "Ga maar weer even mee naar het schuur tje." Zo gezegd, zo gedaan: even later wan delde smidje Verholen de schuur alweer uit, zonder hangsnor en straatvegersuniform, ge kleed in zijn eigen vertrouwde pakje met stekel- kuif en al... Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. DEN HAAG De strijd tegen de internationale terreur heeft succes. In 1986 zijn in Europa en het Midden-Oosten veel minder terreuraanslagen ge pleegd dan in het jaar daar voor. In Europa veertig pro cent minder, in het Midden- Oosten zelfs zeventig procent. Dat heeft de Amerikaanse am bassadeur voor contra-terroris- me, Paul Bremer III, gisteren gezegd in een satelliet-uitzen ding van Worldnet. Bremer constateerde ook dat de samenwerking tussea Euro- Ka en de Verenigde Staten op et gebied van terrorisme be ter is geworden. De vraag of Europa wel genoeg doet tegen het terrorisme wimpelde hij af met: „Doen we ooit genoeg om het terrorisme tegen te gaan?" Hij wilde overigens niet specu leren over de toekomst van het terrorisme. De Amerikaanse ambassadeur sloot samenwerking met de Sovjet-Unie tegen het terroris me niet helemaal uit, hoewel hij daarvoor weinig mogelijk heden zag. „In elk geval heb ben de Russen een houding ten opzichte van terreurdaden aangenomen, die dichter bij die van het Westen staat". Hij signaleerde dat Iran zich nu minder met steun aan het terrorisme bezighoudt dan een paar iaar terug. „Maar de Amerikaanse houding ten op zichte van dat land zal pas be ter worden als Iran de oorlog tegen Irak staakt". Syrië en Libië zijn volgens hem de lan den die het terrorisme het meest steunen. De opkomst van het nucleair terrorisme achtte hij onwaar schijnlijk. Wel denkt Bremer dat chemische- en biologische terreurdaden tot de mogelijk heden (gaan) behoren, omdat chemische en biologische wa pens makkelijker aan te ma ken zijn. Bremer reageerde ook op de woensdag gedane uitspraken van de Amerikaan se minister van defensie, die stelde dat de VS nooit zullen aarzelen om militair geweld te gebruiken tegen het terroris me als dat nodig wordt geacht. „In het geval van Libië bij voorbeeld hebben de Verenig de Staten vijf jaar lang alles gedaan om met andere midde len te strijden. Pas toen dat niet lukte hebben de VS de Li bische hoofdstad Tripoli ge bombardeerd". Nol Nqc Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres: Postcode/plaats; TeleJoon:(voor controle bezorging) Deze ontrangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar NaamVoor, Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Nil £eidóe(2oma/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7