De ongekende mogelijkheden van een „nobele" goudmijn RAPPORT BORSSELE VOOR DE KAMER BLUKT GEKUIST CcldócSotvumt SLAPSTICK FRAUDE BIJ STICHTING VERANTWOORD WONEN ^ÏNENLAND/BU1TENLAND ZATERDAG 24 JANUARI 1987 PAGINA 5 Vroeger dacht ik dat ik in ieder geval de helft van het woord slapstick begreep. Van Slapstick sloeg je dubbel en lag je slap van het lachen op de bioscoopvloer. Ik heb er verder nooit van wakker gelegen, maar nu blijkt dat slapstick, een ruwe, vernielzuchtige en niet zelden mensonterende vorm van komedie, waarvan Stan Laurel en Oliver Hardy de grootmeesters waren, genoemd is naar een antiek toneelrequisiet. De slapstick bestond uit twee stukken hout die tegen elkaar werden geslagen om het geluid van vinnige klappen na te bootsen. Een klapstok dus. Ik zit aan slapstick te denken. Niet op z'n Einsteins, maar volgens de warrige lijnen van midwinterslaperig suffen. Ik probeer daarmee een wat grimmig aangezette bui te verdringen, het soort schurftig ongenoegen dat past bij de man die vanmorgen in een door waterschade als veerpont voortwiegend bed is ontwaakt en die, wijl hij de buren door het schuifraam te hulp brulde, door het plots als een uillotine neerdalende venster ij de nek werd vastgeklonken aan de vensterbank, waardoor hij slechts komische grimassen kon maken en pas na enkele uren door een oplettende postbode kon worden ontzet. Via slapstick probeer ik dus tot gemoedsverheffing te komen. Maak uw eigen slapstick. Het procédé is tamelijk eenvoudig. Gij allen hebt weieens een pannekoek opgeworpen teneinde deze te doen kantelen. Het baksel kan aan het plafond blijven kleven of een sierlijke vlucht maken naar de onbegroeide schedel van opa, die door de plotselinge warmtegolf in slaap sukkelt en dus niet kan melden waar de verloren flens zich bevindt. Het ligt in het wezen van de slapstick dat zulk een gering incident een keten van rampspoedigheden tot gevolg heeft, die onvermijdelijk culmineren in de totale afbraak van het huis. Het aardige is dat bij al dit geweld nimmer doden zijn te betreuren; de lijfelijke schade blijft beperkt tot zaken die in het gips aardig herstellen. Er zijn voorwerpen die uit zichzelf al luidkeels „slapstick!" roepen: een zak meel aan een hijskraan; concertvleugels op doorreis; de achteloos neergeworpen hark op het gazonde in het pad van de gehaaste melkboer geparkeerde rolschaats; de uitschuifladder met horizontale zwiep-effecten; de labiele cementkuip op de bouwsteiger. Bij een te grote bewustwording van deze bedreigingen zal men overgaan tot de aanschaf van een helm en andere onderdelen van het ijshockeyharnas. Slapstickpersonages zijn in ruime mate voorhanden: iedere loodgieter met een bolhoed is verdacht en verwijze men naar onaangename buren; magistrale slapstick mag men verwachten van een door een massief libido aangedreven zuiplap die in orkanen van glasschade poogt binnen te klimmen waar hij ten onrechte lieflijke vrouwen vermoedt; bepaalde typen kasteleins met handen die keien kunnen vergruizelen; glazenwassers; tandartsen die tanden wegslopen als verkeerszuilen met boomwortels, chirurgen die de buikholte van de patiënt dichtwerpen met gerammel als van een loodgieterstas kappers die bij de neus genomen klanten scheren met een mes als een botte bijl, waardoor kaak- en jukbeenderen worden blootgelegd. Er zijn ook dieren die een voorname rol in het slapstickwezen hebben vervuld. Honden, met name de Pluto-achtigen, zijn slapstick. Hetzelfde geldt voor het paard, maar het moet dan wel een eigenwijs scharminkel zijn met kwade inslag. De ezel is slapstick, maar leeuw, tijger en krokodil zijn dat alleen in opgezette vorm. De Dobermann is te ernstig, de poes geneigd haar personeel te sturen. Ja, het gaat al wat beter. Ik loop nog niet te zingen, maar ik ben straks wel blij als mijn huis er nog staat Den slapstick! Dan storten uw muizenissen ineen. Nederlandse bouwwereld schudt op zijn grond- ten. Politici van groot en klein kaliber zien hun ibaan in gevaar komen. Aannemers, bemidde- ti "s en bestuursleden worden door justitie ver- fa gd. De rook die bij de jongste fraude-affaire van Ierland opstijgt, is afkomstig van een groot en steeds aanwakkerend vuur. Een stichting Je.os de statuten bedoeld om minder bedeelden de samenleving aan betaalbare woonruimte te jen bleek een dekmantel voor ongegeneerde nit jenvullerij. aalkosten te snijden. Dat le verde voorgevels op die al bin nen drie jaar ernstig gingen lekken. Dat goedkoop duur koop is, bleek wel uit een re cent rapport van de gemeente Amsterdam, dat de noodzake lijke „renovatie" van het gloednieuwe project op enkele miljoenen guldens taxeert. De bestuursleden van de Stichting Verantwoord Wonen konden tot medio 1982 vrijwel ongehinderd op deze manier voortwerken. De jaarrappor ten hadden tot dat jaar boven dien geen wettelijke status, omdat ze niet door een be voegd registeraccountant ge controleerd werden. Door de malaise in de bouwwereld wa ren de bouwprijzen behoorlijk gedaald, wat des te meer mo gelijkheden schiep voor soms zeer riante vergoedingen van de aannemers aan HWV en Muller Vastgoed, c.q. bestuurs leden van de stichting. Maar in oktober dat jaar verscherpte de minister van volkshuisves ting plotseling de eisen waar aan „Niet Winstbeogende In stellingen" moesten voldoen. Behalve „niet-commercieel" en „onafhankelijk" moesten deze instellingen voortaan ook een bestuur hebben dat was samengesteld uit personen van verschillende maatschappelij ke signatuur. Kiers Politici werden als lid van het bestuurscollege aangezocht en ingeschreven: burgemeester A. Kret (CDA) van Sassenheim, toenmalig VVD-fractievoorzit- ter Ed Nijpels en CD A-senator J. Kiers. Deze „buitenstaan ders" moeten al vrij snel ge merkt hebben dat de belangen van bestuursleden, adviseurs, aannemers en makelaars ho peloos verstrengeld waren. Nijpels verbood in elk geval Muller van de ene op de ande re dag de toegang tot de be stuursvergaderingen. Kret schakelde de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in om de jaarrekeningen van de Stichting Verantwoord Wonen ditmaal rechtsgeldig en ver antwoord te laten controleren. Maar Muller bleef via de be stuursleden Otte en Arentsen tot 1985 bouwopdrachten en commissies voor de stichting binnenhalen. Met stilzwijgende instemming van Kret, Kiers en Nijpels? Achteraf verklaren deze poli tici slechts een „flauw vermoe den" te hebben gehad van de vergaande belangenverstren geling. Volgens Muller is dat onzin: „Holland West Vast goed had nota bene een com mercieel contract met de stich ting voor het aanbrengen van bouwprojecten. Dan moeten Nijpels, Kiers en Kret achteraf niet verbaasd doen dat er cen tjes zijn verdiend. Er is zelfs goed geld verdiend, zo gaat dat in de zakenwereld nu een maal. Holland West en ik za ten daar niet voor de liefda digheid". HAAG Bij de op- ngsvergadering van ichting Verantwoord en moeten de aanwe- jestuurders met meer smakelijk genoegen Bglas geheven hebben. Qhet moment dat de van de fles knalde, immers de eerste gelegd voor een wel lucratieve onderne- En het mooiste was dat de kip met de \n eieren officieel als winstbeogende in- l" geboekstaafd Sterker: de stichting uit ideëlegron- oedkope huurwonin- jouwen voor bejaar- jongeren en minder- groeperingen. Dat die idealen tevens verdiend werd, gemakshalve maar negen. Onafhankelijk ie stichting evenmin, ischiedenis van „Ver oord Wonen" begon mtrm met een leugen, eugen, die een wan- icht baarde. Muller speelde bij die tingsvergadering op 14 ber 1979 een belangrijke men met zijn „makkers" mtsen uit Badhoevedorp Otte uit Capelle aan den ontwierp hij het conglo- van BV's dat de ko- jaren een goed gevulde mnnee moest waarbor- trentsen en Otte gaven ituursleden van de stich- un eigen ontwikkelings- >ed" (HWV) om te be- opdracht voortaan loor de stichting goedge- bouwprojecten te ont- HWV sloot op zijn :n contract met Muller de éénmansonder- van de zojuist berooid ■ankrijk teruggekeerde Anton Muller voor A. Muller: „Ik zat daar niet voor de liefdadigheid". missie aan Arentsen moest af geven, en éénderde deel aan Otte. Andersom zou ik ook meedelen in de bouwprojecten die zij aanbrachten, maar daar is helaas niets van terecht ge komen. Uiteindelijk heb ik als makelaar alle 1600 woningen voor de stichting aangebracht. Dat is toch geen slechte presta tie in zes jaar tijd". Het verhaal van Muller wordt ten dele bevestigd door Van Huygevoort; vanaf 1 oktober 1980 tot vorig jaar bestuurslid bij de stichting. Hij zegt: „Mul ler, Otte en Arentsen waren kameraden tot ze een jaar of twee geleden maar dat heb ik op afstand gehoord ver schil van mening kregen over de onderlinge verdeling van vergoedingen. Tja, welke ver goedingen moet u me niet vra gen. In elk geval kreeg Hol land West Vastgoed van Otte en Arentsen van de stichting de opdracht alle bouwprojec ten te ontwikkelen, Muller bracht ze aan". Over zijn eigen adviseursschap wil Van Huy gevoort niet uitwijden. „Voor dat ik tot het bestuur van de stichting toetrad heb ik inci denteel adviezen gegeven aan Holland West, dat klopt. Daar voor kreeg ik een vergoeding en onkosten, maar dat varieer- ibrengen van de projec- twee overige bestuurs- drs. Ch. van Huyge- tevens bestuurslid van aardenhuis Mariëngaer- "iënweide in Warmond Boone, oud-wethouder e PvdA in Leidschen- varen eerder goéd be- dviseur van HWV ge- 09 v zegt zelf over die lucra- jruisbestuiving: „Otte en. ")en kende ik al langer. I ik er financieel vrij be- saan toe was, hebben ze Jllen matsen. Maar wel gvoorwaarde dat ik een mijn inkomsten af schuiven. Uiteindelijk Afgesproken dat ik voor X dat ik binnenhaal- i deel van de com bi. Vos: „Ik had natuurlijk wel vermoedens dat er gerommeld werd bij de stichting". de nogal. Dat zou ik zo niet kunnen kwantificeren". Otte en Arentsen weigeren elk commentaar op hun betrok kenheid bij Verantwoord Wo nen, sedert ze door justitie van fraude worden verdacht. Ook op de beschuldiging van Mul ler dat hij zijn„makelaarsver- goeding" van totaal 3,2'miljoen gulden (volgens de officier van justitie was het totaal bijna 6 miljoen gulden) met Otte en Arentsen moest delen, willen de oud-bestuursleden niet in gaan. „Dat is allemaal voor de verantwoording van Muller", herhaalt Otte. Bouwen! Intussen onderhandelde Mul ler met de gemeentebesturen van onder meer Vlissingen, Den Bosch en Almelo namens de zogenaamd „niet commer ciële" stichting over de bouw van goedkope woningwetwo ningen. Dat was nog in een tijd dat er in de raadszalen en het parlement vanwege het nijpende woningtekort en de werkloosheid in de bouw maar één credo weerklonk en dat was: bouwen, bouwen en nog eens bouwen! Met de controle op de werkelijke bouwkosten nam men het nog niet zo nauw, uit vrees de broodnodi ge bouwactiviteit daarmee te frustreren. Subsidiefraude was het gevolg, hetgeen zoals ie dereen weet uiteindelijk staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting zijn kop heeft gekost. Directeur Van Bosselen van de Stichting Bij zondere Woningbouw in Amersfoort bevestigt: „De overheid heeft zelf de kat op het spek gebonden door in 1975 een regeling in te voeren waarbij beleggers en woning- bouwstichtingen bij hogere stichtingskosten ook meer sub sidie krijgen. Bovendien werd enorme druk op ons uitgeoe fend om alsjeblieft maar te bouwen. Cpntrole op de uit voering was er nauwelijks". Bij de Stichting Verantwoord Wonen werden de stichtings kosten op een wel zeer origi nele manier opgedreven. In de bouwsom die de aannemer of bouwmaatschappij bij de stich ting in rekening bracht, was de vergoeding voor Muller, Otte en Arentsen al „onzicht baar" verwerkt. Zo verkeer den Otte, Arentsen en Muller in de comfortabele positie dat ze naast hun vergoeding van de stichting zelf afspraken konden maken over „aanvul lend inkomen" van de bouw maatschappijen waar opdrach ten aan gegund werden. Dit geld kon bovendien onopval lend geïncasseerd worden. „Dat viel vrij aan het eind van de rit, als de projecten opgele verd werden", geeft Muller toe. „Nee, ik geloof niet dat het in de boeken of nota's te rug te vinden was". Overigens werd ook de twee procent „Al gemene Kosten" die de stich ting berekende, in de nota op genomen. Dat met dit alles uit eindelijk ook de huren van de woningen werden opge schroefd en te veel subsidie werd ontvangen, nam het drietal voor lief. Als de bouw som de gestelde grenzen voor de woningwetbouw dreigde te overschrijden, zorgde de aan nemer er wel voor dat op bouwmaterialen bezuinigd werd. Schrijnend Een wel erg schrijnende illus tratie van dat gegoochel met geld is het project van 280 wo ningen „Reigersbos" in Am sterdam. Daarvoor werd in 1982 liefst twee miljoen gulden aan „ontwikkelingskosten" ge declareerd; ruim 7.100 gulden per woning. De aannemer, die ook nóg wat aan het project wilde verdienen, was wel ge noodzaakt fors in de materi- EN WISKE DE HELLEGATHONDEN van 89 gehouden veiligheid sinspecties in onvoldoende ge documenteerde rapporten uit gemond. Ook is in het definitieve stuk, dat op 8 januari naar de Ka mer ging, niet terug te vinden dat de brandstofvoorraad voor dieselmotoren die noodstroom moeten leveren, onvoldoende was. Het slecht werkende elektrische systeem, waardoor controlelampjes niet brandden, bleef onvermeld. Opmerkin gen van de onderzoekers dat het opsporen van storingen via systematische veiligheidsproe- ven onvoldoende is, sneuvel den. Slechts een derde van de 42 potentieel gevaarlijke sto ringen werd langs die weg op gespoord. Dat moet in meer dan 80 procent van de geval len kunnen, aldus een passage in het concept-stuk. In een aanbiedingsbrief bij het concept-stuk zegt De Graaf dat voorbeelden van geconstateer de tekortkomingen inderdaad zijn weggelaten, behalve daar waar ze voor een goed begrip van structurele tekortkomin gen noodzakelijk waren. De kerncentrale Borssele mag pas weer in bedrijf worden ge steld als het door de regering aangekondigde onafhankelijke veiligheidsonderzoek naar het omhulsel van de centrale, de storingsgevoeligheid en de in vloed van de menselijke factor heeft plaatsgevonden. De Stichting Natuur en Milieu en de Zeeuwse Milieufederatie hebben dat vrijdag aan de Tweede Kamer-commissie voor sociale zaken en milieu beheer en aan provinciale sta ten van Zeeland laten wegen. De milieu-organisaties achten het onmogelijk alle door het IAEA-team opgespoorde ge breken en hiaten in de KCB te verhelpen of te verbeteren tij dens een verlengde splijtstof- wisselingstijd van zes weken. Het IAEA-team heeft zijn twijfels erover uitgesproken of de kerncentrale bij storingen zou reageren, zoals is aangeno men in de veiligheidsanalyses. Bovendien, aldus Muller, was ook CDA-senator Kiers niet brandschoon. Hoewel officier van justitie R. Gerding het Eerste-Kamerlid officieel van de lijst van verdachten ge schrapt heeft, valt niet te ont kennen dat hij tijdens zijn Verantwoord Wonen-periode tevens mede-eigenaar was van de projectontwikkelingsmaat schappij Vaasttede BV, dat in 1983 zakelijk betrokken was bij een bouwproject van de stichting in Den Bosch. Over de rol die Kiers toen gespeeld heeft, doen verschillende ver halen de ronde. Volgens één bestuurslid nam Kiers zelf het initiatief op te stappen zodra het project Den Bosch in de contractuele fase belandde, om belangenverstrengeling te ver mijden. Twee andere bestuurs leden zeggen zeker te weten dat in verschillende vergade ringen „pittig gediscussieerd" is over de dubieuze positie van Kiers. De senator zou uiteinde lijk op aandrang van het gehe le bestuur en met enige tegen zin zijn functie hebben neerge legd. Kiers acht zichzelf, zoals be kend, niet schuldig aan enig strafbaar feit. De overige be trokkenen alsmede officier van justitie Gerding, willen het onderwerp „Kiers" na de rel die rond zijn persoon ont stond, niet meer aansnijden. Schoonmaak De échte schoonmaakoperatie bij Verantwoord Wonen kwam pas op gang toen Henk Vos voor de PvdA het roer overnam van secretaris L. Dijkers, en de VVD-parlemen- tariër Loek Hermans Nijpels opvolgde die in februari 1984 het zinkende schip had verla ten voor een commissariaat bij Kok Holding. Vos en Hermans hanteerden de bezem met in de politiek zeldzame daad kracht en eensgezindheid. Overigens niet zonder eerst staatssecretaris Brokx geraad- Burgemeester A. Kret van Sassenheim, de laatste voorzitter van de stichting. DEN HAAG Uit het con cept-rapport over de veiligheid van de kerncentrale in Borsse le is een aantal bevindingen van de onderzoekers van het Weense Atoombureau verdwe nen. Dat blijkt uit de tekst van het concept-rapport, dat door tussenkomst van het D66-ka- merlid Eisma aan de Tweede Kamer is gezonden. Begin deze maand stuurde staatsse cretaris De Graaf van Sociale Zaken (Kernfysische Dienst) het naar nu blijkt gekuiste rapport naar de Kamer. Uit het concept blijkt onder meer dat 4 van de 9 onder zochte controlelijsten niet compleet zijn. Verder zijn 27 den. Pas negentien december vorig jaar werd me de omvang van ae zaak duidelijk, toen een rechercheur van Volks huisvesting tijdens een be stuursvergadering de zaken op een rijtje zette. Toen kwam ik tot de conclusie dat de stich ting indertijd is opgericht om er een aantal mensen flink aan te laten verdienen. Dat de geweldige bedragen die aan de strijkstok zijn blijven hangen, uiteindelijk opgebracht moes ten worden door particuliere huurders en de Nederlandse belastingbetaler is wel erg bit ter". Zinkend schip In het kantoor van de Stich ting Verantwoord Wonen likt het personeel, dat bestuurders heeft zien komen en gaan en er zelf nooit veel meer op is gaan verdienen, intussen zijn wonden. Sedert het ministerie van financiën de beschikkin gen en contragaranties voor nieuwe bouwsubsidies heeft ingetrokken is uitstel van be taling aangevraagd en lijkt ontslag onafwendbaar. De cu rator bij de stichting: mr. J. Mentink reist deze weken stad en land af om de 1600 wonin gen van „Verantwoord Wo nen" aan gemeenten of parti culiere beleggers te slijten. Wordt het woningbezit tegen stuursvergaderingen niet meer bij te wonen toen het gerech telijk vooronderzoek naar fraude bij de stichting medio vorig jaar begon. „Zo kan men het verleden beter bespreken", luidde de korte verklaring van Van Huygevoort, die gezien zijn adviseurschap voor Hol land West eveneens bij het ge rechtelijk vooronderzoek be trokken is. Vos en Hermans zeggen overi gens zelf geen idee te hebben gehad van de werkelijke om vang van de fraude. Het fei tenmateriaal dat het gerechte lijk vooronderzoek bij de stich ting heeft opgeleverd zou bei de bestuursleden compleet verbijsterd hebben. Hermans: „Ik ga altijd uit van de goede bedoelingen van mensen. Ik zal niet kijken hoe iemand er persoonlijk voor staat en waar hij dan wel zijn geld heeft ver diend. Dat vind ik niet gepast. Maar toen het voorlopige pro ces-verbaal werd voorgelezen, is mijn mond van verbazing o- pengevallen. Ik geloof dat met het opsommen van alle belas tende feiten wel twee uur ge moeid is geweest. Het was om van te duizelen". Vos: „Ik had natuurlijk wel vermoedens dat er gerommeld werd bij de stichting. Ik heb weieens gevraagd: wie heeft er nu aan dat project verdiend? Maar dat was dan nergens in de stukken terug te vinden, omdat er nooit specificaties van de kosten gemaakt wer- pleegd te hebben. Otte en Arentsen moesten het veld ruimen en financieel directeur Jacoby gewipt „omdat hij niet voor zijn taak berekend was". De vergoeding die oud-wet houder Boone (PvdA) ontving als „adviseur" voor Holland West werd teruggedraaid, en er werd een nieuwe makelaar voor de stichting ingeschakeld. Van Huygevoort besloot de be- L. Hermans: „Ik ga altijd uit van de goede bedoelingen van mensen". de boekwaarde verkocht, dan blijft er een niet-vereffende schuld van ten minste vijf mil joen gulden over. Mentink: „De stichting wordt geliqui deerd, ik zie geen andere weg. Er is geen toekomst meer voor deze instelling, nu de overheid geen garanties meer op nieuwe projecten wil verlenen. Boven dien is de naam te zeer bezoe deld". Voor het personeel en de be stuursleden die bona fide waren is de ondergang van „hun" stichting bijzonder zuur. Hermans: „Het is heel triest wat hier is gebeurd, zeker ge zien de nobele doelstelling van de stichting. Nee, ik heb echt geen medelijden met de men sen die voor de rechter gaan komen". Vos: „Toen justitie medio vorig jaar met ziin vooronderzoek naar fraude bij de stichting be gon, waren wij bijna klaar met het oplossen van de proble men. Er waren professionele mensen aangetrokken, de in terne controle op de bouwpro jecten was verbeterd en er was geen sprake meer van belan genverstrengeling. Als je dan nu hoort wat er allemaal in het verleden gepasseerd is, dan blijkt dat alles toch voor niets te zijn geweest. Er is een schip schoongeboend en opge knapt, terwijl onder de water lijn al een meterslange scheur zat".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5