)nderzoek in stukgoedsector: intwerpen wint van Rotterdam Eegje Schoo niet geschikt als ambassadeur tdemanalyse: reemaal blazen Hogere drempel voor deelname aan kamerverkiezing intal sportblessures >et met kwart omlaag Ministers presenteren dinsdag actieplan kleine criminaliteit AIDS GIRO 5657 NENLAND £eidóC0ou4oni ZATERDAG 24 JANUARI 1987 PAGINA 3 M|ederland blijft VN- Vdernoodfonds steunen' HAAG Nederland zal de komende jaren il aandacht schenken aan projecten van het Cindernoodfonds die zijn gericht op het verbe- van de leefomstandigheden van kinderen in limste zin van het woord, zo heeft minister nan van ontwikkelingssamenwerking van- in Den Haag verklaard. lij^an sprak zijn rede uit tijdens een bijeen- t van het Nederlands Comité Unicef in het se Congresgebouw. De bijeennkomst werd be- i door een deel van de 2400 Unicef-vrijwilli- jn Nederland, ook bijgewoond door koningin ix. Nederland, aldus Bukman, zal Unicef „on- inderd blijven steunen", met een jaarlijkse al- ne bijdrage van 25 miljoen gulden en daar- bijdragen voor specifieke projecten en nood- iperaties. Persoonlijk boek Mr. E. van Leeu wen-Schut, voor- zittter van de Emancipatieraad bekijkt het eerste exemplaar van het boek „Brieven aan een onbeken de" dat de schrijf ster Annelou Kingma (I) haar gisteren aanbood. Het boek bevat het persoonlijk verhaal van de in- cest-ervaringen die de schrijfster in haar jeugd heeft gehad. Boorhuisje Akzo Chemie opgeblazen ENSCHEDE In het Enschedese buitengebied is afgelopen donderdag avond een boorhuisje van Akzo Zout Chemie (AZC) met behulp van een gasfles opgeblazen. Dit is gisteren ge bleken tijdens de dagelijkse inspectie door het zoutbedrijf. De politie van Enschede heeft dit bekend gemaakt. De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) gaat na welk materiaal bij het opblazen van het huisje is gebruikt, waaruit kan blijken of de daders pro fessioneel te werk zijn gegaan. De po litie had vrijdag nog geen aanwijzin gen over de daders en de achtergrond van de aanslag. Ook AZC tast hier over in het duister, aldus een woord voerder van het bedrijf. Smog neemt af DEN HAAG De klimatolo gische omstandigheden in Limburg zijn gisteren zodanig verbeterd, dat het smogalarm naar verwachting vandaag zou kunnen worden opgeheven. Dit heeft de woordvoerder van het provinciaal bestuur van Limburg gisteravond meegedeeld. In het Rijnmondgebied, waar eveneens ten opzichte van donderdag enige verbetering in de smog-situatie is opgetre den, blijft code 2 nog van kracht. Die code is een waar schuwing aan de industrie om stankverwekkende werkzaam heden zoveel mogelijk te ver mijden. Nieuw wapen in strijd tegen balletje-balletjes spelers AMSTERDAM De politie van Amsterdam heeft een nieuw wapen in de strijd tegen het bal- letjeballetje-spel: geluidswagens die de spelers en voorbijgangers in diverse talen waarschuwen voor de gevaren van het gokspel. Volgens de woordvoerder van de Amsterdamse politie blijken allerlei andere middelen die zijn aangewend om de organisatoren van het spel aan te pakken niet te helpen. Ondanks het versprei den van folders onder de toeristen en het winke lend publiek en het oppakken en voorgeleiden van de spelers, wordt het spel nog naar hartelust gespeeld in diverse delen van de stad. De politie hoopt nu de „goklustigen" door middel van de ge luidswagens van het inzetten van geld te weer houden. Ook wordt veel verwacht van de hogere geldboetes. four, voorzitter van de SVZ, de vereniging van Rotter- damnse havenwerkgevers. Het rapport is opgesteld in op dracht van de ministeries van sociale zaken, economische za ken en verkeer en waterstaat en de gemeente Rotterdam. Eén van de nadelige factoren voor de Rotterdamse haven is volgens Schoufour het feit dat de Rotterdamse werkgevers fi nancieel veel meer moeten bij dragen aan de leegloop. In de structurele leegloop neemt het Algemeen Werkloosheidsfonds 70 procent van de kosten voor zijn rekening en de werkge vers 30 procent. Dat betreft momenteel ongeveer 200 werknemers van de SHB, al dus de havenwerkgevers. Van de tijdelijke leegloop nemen de werkgevers 50 procent voor hun rekening. In de haven van Antwerpen daarentegen worden stukgoedwerkers die niet kunnen worden ingezet, 'ERDAM Een on- k van het accoun- jbureau Klynveld- bb^raayenhof wijst uit stolde overslag van het ^eiejtionele stukgoed i bipen' pallets en krat je, in de haven van Ant- pen veel minder kos- met zich meebrengt in de haven van Rot- e im. Uit het onderzoek "►bleken dat de tarie- die in Antwerpen ge- °^eerd worden, lager g£erdan in Rotterdam. He jij komt dat de Antwerp- 1 kitjkgoedbedrijven behoor- /instgevend zijn, terwijl iditionele stukgoedsector itterdam vorig jaar onge- 30 miljoen gulden verlies nke( geleden. Deze gegevens 'kk«t onderzoek zijn gisteren peift'gd door J.S.C. Schou- n d( (Vervolg van de voorpagina) evelHAAG De eerste ademanalyse-apparaten zullen dezer cer|» vo°r de vereiste typegoedkeuring naar de Dienst voor het 'zen gaan. De eerste twintig van deze apparaten zullen, als nk sr,°'ëens P*an verloopt, in oktober/november van dit jaar bij K Üitiekorpsen kunnen worden geplaatst. Daarna is nog min- en half jaar nodig om alle benodigde apparaten, voorzien n certificaat in ons land op te stellen, een jaar zal met zekerheid kunnen worden vastgesteld of paratuur goed functioneert, en of het systeem van type- [euring, service en ijking voldoet. Tegen die tijd zal de in- hg van de ademanalyse technisch gezien voltooid zijn. Je politie zal gaandeweg vertrouwd moeten raken met deze de 1e methode van opsporing en bewijsvoering. Een geleidelij- dinroer'n8 van ademanalyse is, zeker ook om financiële hetlen nutt'g en nodig. .jemanalyse kan niet dienen om een eventueel gebruik van ^"tyijnen aan te tonen, aldus de ministers. De politie zal in zul- 2 SIjvallen alsnog een arts moeten inschakelen om een bloed- )Ot daf te nemen. Overigens zal in de praktijk een bloedproef jlle^al afhankelijk zijn van de mededeling van de verdachte, ij of zij medicijnen gebruikt. een verdachte zal een ademanalyse eruit bestaan dat hij of feemaal- moet blazen. Het verschil tussen beide metingen len hoogste tien procent bedragen. Op de uitslag wordt een ^^tiefactor toegepast, wat noodzakelijk is om de uitkomst ademanalyse geschikt te laten zijn als bewijsmiddel in ^Hrafzaak. Tegelijk met de invoering van de ademanalyse de maximumtijd voor een rijverbod op 24 uur gebracht. Hlmt nog een advies van de Centrale Politie Verkeers Com- f over de mogelijkheden om eerder over te gaan tot invor- van het rijbewijs. bijna volledig schadeloos ge steld door de sociale voorzie ningen. Het onderzoek van Klynveld Kraayenhof heeft zich gericht op de jaren 1984, 1985 en 1986. Daaruit zou zijn gebleken dat in die periode de Rotterdamse werkgevers in het stukgoed geconfronteerd zijn met een kostenstijging van 17 procent, terwijl de omzet slechts met 5 procent steeg. In Antwerpen lagen beide cijfers rond de tien procent. Reactie FNV Volgens een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken ligt het in de bedoeling volgende week het volledige rapport voor publikatie vrij te geven. SVZ-voorzitter Schou four voelt zich door het rap port gesterkt in zijn overtui ging dat het Rotterdamse stuk goed absoluut af moet van het teveel aan havenwerkers. Bestuurder Paul Rosenmöller van de Vervoersbond FNV toonde zich niet onder de in druk van de resultaten van het rapport. Hij zou het niet juist vinden om de kosten structuur uit Antwerpen zon der meer over te nemen voor de Rotterdamse situatie. Vol gens hem zouden betere ren dementen in Rotterdam be reikt kunnen worden door het verhogen van de tarieven. Ge zien de natuurlijke voordelen die Rotterdam ten opzichte van Antwerpen heeft, zou dat volgens Rosenmöller best kun nen. De lage rendementen hebben de Rotterdamse werk gevers in de visie van de Ver voersbond aan zich zelf te wij ten door de tarievenslag. Vol gens Rosenmöller is het de af gelopen jaren niet voorgeko men dat ladingpakketten structureel zijn verhuisd van Rotterdam naar Antwerpen. SVZ-voorzitter Schoufour ge looft niet dat ontslagen in het Rotterdamse stukgoed verme den kunnen worden door de arbeidsinzet flexibeler te ma ken. Volgens hem zijn beide aspecten onontkoombaar. Vol gens Rosenmöller is een flexi beler inzet van arbeid niet no dig, omdat er voldoende ha venwerkers zouden zijn die op vrijwillige basis bereid zijn om 's avonds of in het weekeinde te werken. Ook het door de werkgevers vaststellen van atv-dagen blijft de Vervoers bond FNV van de hand wij- Gisteren is de avondploeg van Quick Dispatch (QD) niet aan het werk gegaan. Voorts hebben twee avond ploegen van het classificeer- dersbedrijf Smit Iso in de Rot terdamse haven gisteravond het werk neergelegd uit pro test tegen de wijze van loonbe- taling. Volgens de stakers is de loonbetaling niet in orde en heeft de werkgever eenzijdig loonbetalingen teruggedraaid. De stakers bevinden zich op de scheepswerven Verolme Botlek (twintig man) en Van der Giessen de noord (vijftien man). Volgens de Vereniging van Rotterdamse Stuwadoors (VRS) is de schade als gevolg van de stakingsacties deze week opgelopen tot 1 mil joen. Deze week zijn twintig schepen uitgeweken naar an dere havens en hebben 1540 stukgoedwerkers gestaakt. De VRS heeft er vooral moeite mee dat de Vervoersbond FNV de acties omschreven heeft als „ladingvriendelijk". De Vervoersbond duidt de ac ties als zodanig aan omdat niet de hele stukgoedsector is lam gelegd. maar volgens de VRS is er maar eén soort lading- vriendelijke actie, namelijk werken als er werk is. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In de nieuwe Kieswet zal een hogere drem pel worden opgeworpen voor nieuwe politieke groeperingen die aan verkiezingen willen meedoen. Zo'n groepering moet een officiële vereniging zijn en zij moet bij de inschrijving in het kiesregister een waarborgsom betalen die pas wordt te ruggegeven als de kandidatenlijst wordt ingediend. Door de rechter ontbonden groeperingen (zoals de Nederlandse Volksunie) worden niet meer toegelaten. De kandidatenlijsten van nieuwe partijen zullen pas geldig zijn als zij in elke kieskring door tien kiezers zijn onderte kend. De handtekeningen moeten worden geplaatst op de secretarie van bepaalde gemeenten. Daarmee wordt voorko men dat partijen proberen, kiezers onder valse voorwendsels te bewegen tot het zetten van een handtekening, zoals de Centrumpartij en de Centrumdemocraten vorig jaar hebben gedaan. Verder wordt bepaald dat alle nieuwe politieke groeperingen bij deelname aan de Kamerverkiezingen een waarborgsom van 25.000 moeten betalen, ongeacht het aantal kieskringen waarin zij een lijst uitbrengen Deze waarborgsom (die wordt terugbetaald als er minstens één ze tel wordt behaald) bedraagt momenteel nog 1000 per kies kring. Tenslotte wordt in de Kieswet een aantal nieuwe bepalingen opgenomen ter voorkoming van misbruik van volmacht- stemmen. Tevens krijgen gemeentebesturen de plicht om stemlokalen toegankelijk te maken voor rolstoelen en bo vendien hoeft het invullen van het stembiljet niet meer per se met een rood potlood te gebeuren. (Van onze ientaire redactie) .HAAG Het aantal on- j a|en bij sportieve activitei- 'ölkj.at momenteel ongeveer f sJiljoen per jaar bedraagt, fin het jaar 2000 met een J zijn verminderd. Dit Oaajonder meer worden be door het tegengaan van jebruik, meer voorlich ter „blessurepreventie" m betere medische bege- të van met name georga- roe sportbeoefenaars. ORGlf de kern van de nota Mioltmedische begeleiding en gezondheidszorg" van het fcerie van wvc, die giste- Ia*- bor het kabinet is bespro- Cn5PFn goedgekeurd. De nota wordt nu aan de Tweede Ka mer ter beoordeling voorge legd. De instelling van een speciale ziektekostenverzekering tégen sportletsels wordt in de nota afgewezen. Wel moet volgens de nota worden overwogen een tijdelijke „blessureverze kering" in te stellen bij grote sportevenementen zoals mara thons, elfstedentochten of tri- athlons, waaraan vaak onvol doende getrainde mensen meedoen. De organisatoren van een dergelijk evenement zouden een collectieve blessu reverzekering kunnen afslui ten en aan de deelnemers de eis kunnen stellen een verze keringspremie te betalen. vindt dove postbode gevaar voor het verkeer (AAG De PTT zit fout met het afwijzen van een slech- hde Rotterdammer die in de markt was voor de functie lulp-postbode in zijn woonplaats. Het CDA-kamerlid De vindt dat minister Smit (verkeer en waterstaat) de PTT lijk moet maken dat de overheid in gevallen van gehandi- juist een voortrekkersrol moet spelen. De betrokken «telling in Rotterdam zou op het standpunt staan dat de ïrde slechthorende de verkeersveiligheid in gevaar zou •1 en brengen. Nog erger vindt De Kok het feit dat de man ins heeft gehad zijn handicap en communicatieve eigen- ;n met de keuringsarts te bespreken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Korthals Altes (Justitie) en Van Dijk (Binnenlandse Zaken) presenteren ko mende dinsdag een „Actieplan tegen de kleine crimi naliteit". Premier Lubbers heeft dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad meegedeeld. Op de inhoud van het plan wilde hij nog niet ingaan, maar hij zei wel dat de recente suggestie van Korthals Altes om werklo zen in de schakelen bij de bestrijding van kleine criminaliteit in het plan is verwerkt. Naar verluidt zullen de ministers tevens voorstellen verschui vingen aan te brengen in de politiesterkte van verschillende ge meenten. Eind vorig jaar liet minister van Dijk al in de Tweede Kamer doorschemeren dat het mogelijk moet worden om korp sen in betrekkelijk rustige gemeenten te verkleinen en korpsen in gemeenten met veel criminaliteit te versterken. Dertig ton nafta in Waal zal spoedig verdwenen zijn NIJMEGEN Ter hoogte van Doornenburg (gemeente Bem- mel) is gisteren na een aanva ring van twee tankers dertig ton licht ontvlambare nafta in de Waal gestroomd. Metingen van de rijkspolitie te water en 1 Rijkswaterstaat wezen uit dat de nafta na twee uur geheel was verdwenen. Dit is meege deeld door een poli tie woord- voerder. De aanvaring veroorzaakte een een scheur van drie meter, ongeveer twintig centimeter onder de waterlijn. De beman ning begon onmiddellijk met het overpompen van de nafta in een reservetank. Het schip kwam daardoor voldoende omhoog om de uitstroom uit de scheur te stoppen. Omwonenden na de aanvaring het advies de ramen gesloten te houden. Het scheepvaart verkeer in beide richtingen is j gedurende drie uur gestremd geweest. Over oorzaak en schade is nog niets bekend BEROEPSDIPLOMATEN PROTESTEREN: DEN HAAG Vrijwel alle Nederlandse beroepsdiploma ten, een kleine twaalfhonderd, zijn lid van de Vereniging van de Buitenlandse Dienst. Des ondanks doet deze organisatie van meestal in driedelig grijs gestoken heren zelden van zich spreken. Maar dat veran dert als men erachter komt dat er een buitenstaander in de dienst „parachuteerd" gaat worden. Dat Eegje Schoo, oud-minister van ontwikkelingssamenwer king, waarschijnlijk ambassa deur in New Delhi wordt, heeft tot felle protesten geleid. Drs. Edo Hofland, topambte naar op Buitenlandse Zaken en voorzitter van de VBD, steekt niet onder stoelen of banken dat hij het in deze zaak absoluut niet eens is met zijn minister, mr. Hans van den Broek. De afschuw is duidelijk hoor baar als we met hem praten over de op handen zijnde be noeming van mevrouw Schoo. Vanwaar die felheid? Hofland: „Wij zijn er princi- pièel op tegen dat iemand, om dat hij een politieke functie heeft gehad, door de politiek in ons ambtelijk aparaat wordt gebracht. Het gaat dan Lubbers: VVD-top verrast door vertrek Schoo DEN HAAG Het plotselinge verdwijnen uit de Tweede Kamer van oud-minister Schoo heeft volgens premier Lub bers „nogal wat verrassing" gewekt bij de VVD-top. Het ka binet heeft gisteren kort over Schoo's terugtreden gespro ken. Lubbers tekende aan dat een eventuele benoeming van Schoo tot ambassadeur in India pas medio dit jaar ingaat. Lubbers toonde begrip voor de bezwaren in diplomatieke kring tegen benoeming van een politicus op een ambassa- deurspost. De premier voegde er echter aan toe er geen principe van te willen maken dat dergelijke benoemingen onder geen beding zouden kunnen plaatshebben. om iemand die niet de oplei ding en loopbaan gehad heeft, waardoor hij de bij ons geëiste kwaliteiten heeft kunnen ver werven". „In onze dienst is het normaal dat je pas op een hogere post benoemd wordt bij voldoende kennis en ervaring. Van bui tenaf iemand in de dienst brengen, mag ons inziens al leen als er van binnenuit niet voldoende kwaliteit te leveren valt. Incidenteeel kan dat het geval zijn. Een man als Van der Stoel, oud-minister van buitenlandse zaken, die een bijzondere bekwaamheid op het gebied van buitenlandse politiek had, kan een toege voegde waarde hebben voor het werk wat BZ geacht wordt te doen". Maar ook op Van der Stoels benoeming (tot ambassadeur bij de Verenigde Naties) had uw verenigng scherpe kritiek. „Wij waren het ook daar aan vankelijk niet mee eens. Dat is zo. Maar naderhand zijn wij daar anders over gaan denken. De scherpste kritiek is er ove rigens van anderen gekomen (VVD-fractie, RH). Die heb ben bij ons aangehaakt en Hoe verloopt in normale ge vallen de benoeming van een ambassadeur? „De personeelsdienst van het departement doet een voor dracht en kijkt daarbij naar de kwalificaties van de beschik bare mensen en naar de kwa liteiten die men nodig acht voor de post in kwestie. Men zoekt naar de beste man. Het enige bijzondere is dat voor de benoeming van een ambassa deur de instemming van het gehele kabinet vereist is". Wat betekent de benoeming van mevrouw Schoo voor de carrière van beroepsdiploma ten? „Daar kleven een aantal kan ten aan. Ten eerste zitten we midden in een afslankingsope ratie. Bij ons moeten er 376 ar beidsplaatsen verdwijnen. Dat wordt met de grootste zorgvul digheid uitgevoerd, waarbij men gedwongen ontslagen zo veel mogelijk probeert te ver mijden. Nu komt er zonder enige vorm van overleg ie mand binnen. Dat achten wij niet juist. Niet omdat wij wer ving buiten onze dienst zonder meer verwerpen, maar omdat zoiets volgens alleen maar kan als het in het belang van de dienst is. In deze tijd betekent dat volgens ons: in het belang van het personeel en in het belang van het bedrijf, het de partement". Wat betekent het voor de stal van een ambassade als er plot seling een parachutistneer daalt? „Dat is voor ons een betrekke lijke nouveauté. In ons land zijn de politieke benoemingen op de vingers van één hand te tellen. Dus is het moeilijk te zeggen wat het voor de staf van zo'n ambassade betekent. Overigens is het wel zo dat de ambtenaren van de buiten landse dienst zich zeer loyaal plegen op te stellen. Die loyali teit zal door deze zaak niet worden aangetast, noezeer wij een politieke benoeming op zich ook afwijzen" „Wij hebben vernomen dat er een politieke benoeming op handen is. Dat achten wij niet wenselijk en wij hopen dat met die opvatting rekening ge houden wordt. Daarbij kijken we uiteraard ook naar de toe komst. Ons protest van nu zou ervoor kunnen zorgen dat men minder gemakkelijk op nieuw tot een politieke benoe ming overgaat. Ten derde ho pen wij dat de wellicht op handen zijnde benoeming slechts voor een beperkte pe riode geschiedt. Inderdaad, geen vast dienstverband dus voor mevrouw Schoo In het geval van de heer Van der Stoel is dat ook niet gebeurd. Hij is op arbeidscontract aan gesteld". RIK IN 'T HOUT (NOLLEN GS Zuid-Holland willen onderzoek bouw kering in Nieuwe Waterweg ROTTERDAM Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland hebben minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) ge vraagd een onderzoek in te stellen naer de mogelijkheden van de bouw van een storm vloedkering in de Nieuwe Wa terweg nabij Hoek van Hol land waarbij het open karak ter van de Rotterdamse haven gehandhaafd blijft. GS ant woorden dit op vragen van het statenlid J. Wolf van de PvdA. Wolf ziet in de bouw van een dergelijke stormvloedkering een mogelijke (goedkopere en snellere) oplossing voor de dijkverzwaringen in Zuid-Hol land. De hiervoor gestelde streefdata, respectievelijk 1990 en 1995, kunnen vrijwel zeker niet in alle gevallen worden dit jaar al met de aanleg van de vaste oeververbinding Wes- terschelde kan worden begon nen als met provincie en rijk redelijke afspraken kunnen worden gemaakt over de fi nanciële en maatschappelijke gevolgen die de aanleg van deze verbinding zullen hebben voor de provincie Zeeland. Dit is gisteren bekendgemaakt door gedeputeerde W. Don. (ADVERTENTIE) Vanavond in Brandpunt (Ned. 1 17.40-19.00 uur) DE NIEUWE DOOD IN AFRIKA HEET Help onze artsen aan bloedtests MEMISA - ROTTERDAM Gezondheidszorg in de derde wereld

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3