ADAM EN EVA TEN VOETEN UIT GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Cekbc Commit Scheiden II Lunchen met de paus goed voor de lijn kerk wereld HONDERDSTE STERFDAG DON BOSCO KRIJGT LEVEND MONUMENT Jongeren op tocht werken eigen theologie uit Luther bij Vaticaan in goede handen brieven Vn\W lezers £etdóe Kohl zeker van winst ■r ,s ZATERDAG 24 JANUARI 1987 PAC door Marinus van der Berg Het is nog niet zo lang geleden dat over „echtscheiding" alleen fluiste rend werd gesproken. Als kind hoorde ik een enkele keer van mensen die gescheiden waren van tafel en bed. Nu wordt er veel openlijker over gesproken. Dat is in vele opzichten een winst. Dit open lijke spreken geeft wel eens de in druk dat echtscheiding geen pijn meer doet. Zo voor de vuist weg wordt wel eens gezegd: „Het komt tegenwoordig zo vaak voor." Ik vermoed dat er nog velen zijn, die hopen dat het zich niet voordoet in hun familiekring. Of daarbij de goe de naam van een familie of de con crete situatie waarin mensen te recht kunnen komen voorop staat, is een vraag apart. Scheiden brengt nog altijd veel lijden mee. Niet alleen voor de partners en de kinderen die er zijn. Maar ook voor de ouders. Als een van je kinderen gaat scheiden, is het alsof je ook zelf scheidt. Je wilt als ouders aan je zoon of dochter goede raad ge ven. Tegelijk ervaar je dat die goe de raad niet landt. Die ander wil daar niet van horen. Je voelt je als ouders onmachtig. Als je kinderen trouwen, ervaar je dat vaak als een stukje voltooiing van je eigen le vensweg. „Toen mijn zoon, die al een tijdje samenwoonde, ging trou wen en na de bruiloft naar huis ging, gaf me dat toch het gevoel: ook die heeft zijn eigen plaats ge vonden", zei een moeder. In het boek: Wat heet intimiteit, las ik: „De tevredenheid met het huwelijk wordt soms weer groter wanneer de kinderen de deur uit zijn, zeker wanneer ouders het gevoel hebben dat hun kinderen goed terechtge komen zijn. „De uitdrukking: „We hebben ze allemaal op de plaats", zegt iets van de levensverwachting van ouders. Als dan een van de kinderen gescheiden raakt, wordt er iets opgebroken in dat gevoel. .Wat zo geordend en voltooid leek in je leven, blijkt niet zo voltooid. Je wilt dan als ouders weer voor die zoon of dochter zorgen, zoals je dat voor die tijd deed. Maar nu nog meer dan eerder, voel je dat je los moet laten. Dat je moet erkennen dat je kind zijn of haar eigen leven heeft. Hij of zij moet de eigen weg vinden. Door het verdriet van de ei gen scheiding heen. Het is niet ge makkelijk om een kind dat je hebt opgevoed in de zorgen te zien. De scheiding van een van je kinderen trek je jezelf aan. Ze roept soms ook allerlei vragen op, zoals: „Heb ben we ze teveel verwend? Of heb ben we niet genoeg aandacht ge geven?" Je zou de oorzaak willen kennen. Ligt die bij jou of ligt die in de huidige welvaartsmaatschap pij?" Natuurlijk weet je wel dat er momenteel veel mensen scheiden. Je bent er misschien in je hart ook wel bang voor geweest dat het in je eigen gezin zou gebeuren. Nu het zo dichtbij gebeurt, trek je het je zelf aan. Anderen weten het ant woord wel, maar jij tast in het don ker. Anderen hebben het over: „Ze gaan tegenwoordig zo gemakkelijk uit elkaar". Nu het een van je kin deren is overkomen, doen zulke opmerkingen je pijn. Ze zijn te op pervlakkig. Je wilt je kind bescher men tegen zulke praat. Je durft er ook niet goed met anderen over te praten. Je schaamt je. De schei ding van een kind is als een verlies voor jezelf. Allerlei gevoelens wor den er in jezelf losgemaakt. Bij wie ben je dan veilig en met wie kun je er zo over spreken dat je je begre pen voelt? Het is als een deuk in het beeld van je ouderschap. Een deuk die je van binnen kneust. Het beeld van je kind en van jezelf is ingestort. Wat zoek je in deze erva ring van het leven? Raad, advies, antwoorden? Of misschien veel meer begrip, aanvaarding van je gevoelens, een thuiskomen voor je zelf, een plek waar je wond gene zen kan en waar geen lichtvaardig oordeel valt? Algemene antwoor den op de vraag waarom iemand gaat scheiden, zijn zelden het juiste- antwoord. leder moet zijn eigen antwoord vinden en dat vinden van het eigen antwoord is vaak een moeilijke weg tot het beter leren kennen van jezelL NEW YORK „Ik ken geen betere methode om aan de lijn te doen dan lunchen met paus Johan nes Paulus II." Deze uit spraak komt uit de mond van kardinaal John J. O'Connor, aartsbisschop van New York. Hij liet zich voor de Amerikaanse televisie interviewen na zijn omstreden reis door het Midden-Oosten met in begrip van Israel. „Ik heb een aantal malen met de paus' de lunch gebruikt en het was elke keer weer een geweldige ervaring", aldus de kardinaal. „Maar pro bleemloos is het toch niet: na het gebed begint de paus zijn lunch met mij een vraag te stellen. Terwijl hij eet probeer ik een zó goed mogelijk antwoord te for muleren en blijft mijn eten onaangeroerd. Vóór je het weet heeft de tafeldienaar het weer weggenomen en begint de volgende gang maar dan herhaalt zich hetzelfde." De levenden worden geregeerd door de doden. ASSEL Veel kerken klagen over het teruglo pen van de belangstel ling van jongeren. Er worden rapporten en boeken over geschreven, jonge theologen stude ren er op af („Het lege testament"). Er zijn ook al vele pogingen gedaan het tij te keren: nieuwe jeugdgroepen, een jonge- renkerkedag. Soms luk te het even, maar even zo vaak doofde het aan vankelijke elan weer uit als bleek, dat jongeren weinig neiging tot conti nuïteit vertoonden. Ombuiging van een kerke lijk beleid, een meer open gezicht en vooral een luiste rend oor voor wat de jeugd nu zelf vraagt van kerk en theologie is een kwestie van geduld en lange adem. De Salesianen van Don Bosco hebben de durf gehad dat geduld op te brengen. Ruim tien jaar al zijn de paters Harrie Kanters en Kees van Luyn in Assel bezig met het opbouwen en uitbouwen van hun centrum „Jongeren op Weg". Weekends, gezamen lijke reizen naar Taizé en vanuit de Taizébeweging naar Londen, Rome, Parijs en India hebben inmiddels vele jongeren met het cen trum en met elkaar in con tact gebracht. Heel geleide lijk ook heeft dit jongeren contact zich verspreid over het land, tot dertig contact punten. Ook plaatselijke centra voor geloofsontmoe- ting en levensvorming, en andere jongerengroepen in parochies kregen een vleug je van deze vernieuwing mee. Dit leidde tot een vol gende stap: de landelijke be weging Jongeren-op-Tocht, die zich op zaterdag 31 janu ari officieel presenteert. De aanzet ligt bij pater Wil lem van Beek, die al in 1982 vanuit Afrika voorstelde om de viering van de honderd ste sterfdag van Don Bosco, de stichter van de orde van Salesianen, een nieuwe im puls te laten zijn voor ge loofsbeleving bij jongeren. Don Bosco immers was, zoals zijn volgelingen nog steeds, betrokken bij de jongeren- problematiek. In eerste in stantie werd gedacht aan een „jongerenconcilie". Aan het centrum Jongeren op Weg in Assel werd ge vraagd één en ander te coör dineren en zo werd in de zo mer van 1986 een eerste op zet van de organisatie ge maakt. Aan de bisschoppen, de verschillende communi teiten van de Salesianen in Nederland, en de zogenaam de „Dertig plekken" waar het werk van Jongeren op Weg wortel heeft geschoten, werd deze opzet voorgelegd. De reacties waren positief. Dus werden de plannen ver der uitgewerkt. Dromen Ook de jongeren zelf rea geerden op een wijze, die voortgang van het project rechtvaardigde. Er zou, al dus Harrie Kanters en Kees van Luyn, een „theologie voor jongeren" ontwikkeld moeten worden, die de grondslag voor het projekt zou gaan vormen. De diver se Jongeren-op-weg-plekken wilden mee "op tocht" gaan, binnen de eigen groep en van daaruit naar jongeren daar buiten. Zou dit een droom blijken? De mogelijk heid zat er in. Het eerste thema, dat al tijdens de Nacht van de Stilte centraal stond luidde dan ook: „Dur ven dromen". Tien jaar kerstnacht vieren op een manier dié jongeren zelf hadden uitgedacht en die door Kanters en Van Luyn in een bruikbare vorm was gegoten: meditatie in Assel en het opzoeken van mensen in de binnenstad van Am sterdam. Zowel het Leger des Heils als de Hermonge- meenschap van religieuzen en „gewone" inwoners van oud Amsterdam kregen jon geren op bezoek, 24 decem ber. Deze praatten over hun ervaringen na in de Mozes- en ASronkerk: kun je dro men in werkelijkheid omzet ten en hoe doe je dat dan? Ook in Rotterdam, Gronin gen en Den Bosch vierden jongeren op deze manier hun „gedroomde kerstmis". Het bleek een test voor het JOT project van 1987. „Het gaat er om een weg af te leg gen met jongeren, van hen, hun ervaringen en activitei ten leren", aldus Kanters. „Wij willen niet als organi satie nog eens aparte activi teiten gaan organiseren", zo voegt hij er aan toe, „het gaat er om dat de jongeren zelf wat ondernemen. Cen traal kunnen we daar hoog stens bij aansluiten". Er werden dus diverse werkgroepen gevormd, waaronder een theologische werkgroep waar men vanuit de joods/christelijke traditie woorden wil probemen te vinden, die aansluiten bij de ervaringen van jongeren. Geen gemakkelijke taak, maar een aantal praktijk- -theologen heeft zich er toch met enthousiasme aan gezet. Vanuit deze theologische doordenking zal de „metho dische werkgroep", bestaan de uit jongeren en vormings werkers proberen de theolo gische doordenking om te zetten in werkbare thema's voor gespreksgroepen, the ma-avonden en vieringen. Rondom de verschillende thema's waarmee de jonge ren op hun tocht door 1987 en 1988 bezig zullen zijn, zullen wellicht ad hoe werk groepen opgezet worden. Naast het thema „dromen" zijn dat „Geloven in de toe komst", waarover men van Pinksteren tot oktober 1987 nadenkt, „Geroepen voelen" en „Kiezen voor de armen". Dit laatste thema wordt be sloten met een Derde We reld Festival op Pinksteren 1988. Gedurende deze ander half jaar zullen er regelma tig momenten van evaluatie zijn om te bekijken wat de activiteiten bij de jongeren hebben opgeroepen en wat de draagwijdte daarvan voor anderen zou kunnen zijn. Al met al een ambitieus maar toch weloverwogen plan om door de viering van de sterf dag van Don Bosco zijn zorg en aandacht voor de jeugd opnieuw onder de aandacht te brengen en in een eigen tijds kader te plaatsen. Het Jongeren-op-tocht-jaar wordt op 31 januari geopend in het centrum van de Sale sianen in Leusden, Dodeweg 6. Tel. 033- 94.35.44. JANTINE J. DE BOER LEIDEN De Vaticaanse bibliotheek mag zich o iro nie der geschiedenis de ge lukkige bezitter noemen van een belangrijk deel van de nalatenschap van de kerk hervormer Maarten Luther. Luthers papieren bevonden zich namelijk in de biblio theek van Heidelberg die Maximiliaan van Beieren uit dank voor bewezen diensten in 1622 schonk aan paus Gre- gorius XV. Daar werden ze goed geconserveerd, maar niemand waagde het die pa pieren en ontwerpen in te kijken, want Luther was ten slotte een ketter. „Achteraf kunnen we ons gelukkig prij zen dat het zo gelopen is, want er #zijn waarschijnlijk maar weinig plaatsen ge weest in de wereld waar Lu thers nalatenschap zo onge stoord de storm der eeuwen heeft kunnen komen als juist in de Vaticaanse biblio theek." Dat vertelde professor dr. J. Boendermaker van het Lu thers Seminarie van de Uni versiteit van Amsterdam bij de opening van de tentoon stelling in het het Leidse Rijksmuseum voor Oudheden over de Vaticaanse biblio theek, waar een selectie van de rijke manuscriptenverza meling van het Vaticaan in facsimile-uitgaven is te be zichtigen. Sinds het Vaticaan eind vori ge eeuw de bibliotheek ook voor andersdenkenden open stelde, hebben op grond van deze papieren een aantal be langrijke studies van Luther het licht kunnen zien. „Ik heb zelf ook van de Vati caanse gastvrijheid geprofi teerd, aldus prof. Boender maker. En wat belangrijker is: het beeld van Luther is dank zij die nalatenschap in de Vaticana ingrijpend gewij zigd. Hij wordt nu ook door katholieke geleerden, die hem kunnen bestuderen te gen de achtergrond van zijn tijd, als een vader in het ge loof beschouwd. De tentoonstelling w.erd geo pend door de Rotterdamse bisschop R. Bar. Hij vertelde dat het hem deugd had ge daan dat op de tentoonstel ling het Kerstnachtmissaal te bewonderen is van paus Alexander VI Borgia, „van wie altijd zoveel slechts ver teld wordt", maar hij was bok een man van geloof, als we kijken naar dit missaal, aldus de bisschop. Hij wees vervol gens op de continuiteit van het geloof, die uit zo'n schit terend boek spreekt, een schoonheid bovendien die men terecht mag koesteren, De Rotterdam se bisschop R. Bar tweede van links kreeg na de opening van de tentoon stelling een platenwerk aangeboden van de firma Kooyker, op wiens initiatief de tentoon stelling over de Vaticana naar Leiden is gehaald. maar die pas werkelijk tot zijn recht komt als men de betekenis van zo'n boek tot zich laat doordringen. De tentoonstelling De Vatica na spiegel van de Cultuur van het Avondland is tot 8 maart te zien in het Rijksmu seum voor Oudheden. Pagina 23: Vaticana toont haar schatten Pagina 39: Vaticana toont haar schatten ROME Het ministerie van cultuur in Rome heeft een restauratie- team, dat bezig is met de schilderingen in de Kar mozijn Kerk in Floren ce, toestemming gege ven om een fresco van Masaccio uit 1426 in oude luister te herstel len. Dat betekent, waar schijnlijk tot ergernis van het Vaticaan, dat de vijgebladeren die de schaamdelen van Adam en Eva bedekken ver wijderd worden. De groene versierselen ma ken geen deel uit van het oorspronkelijke schilderij, maar werden er eind 17de eeuw op aangebracht. De contra-reformatie was toen op zijn best en alle aanstoot gevende gedeeltes op schil derijen moesten verhuld worden. De fresco toont hoe Adam en Eva uit het paradijs ge gooid werden. Deze en de andere fresco's van Masaccio die in de Brancacci Kapel hangen, worden beschouwd als de eerste werken uit de Italiaanse Renaissance. Praktisch alle Europese kunstschilders bezoeken de kapel om de werken van Masaccio grondig te bestude ren; dat gebeurt al sinds Mi chelangelo. In oktober 1984 werd begon nen met de restauratie, on der leiding van Ornella Ca- sazza. Zij moest echter wach ten op toestemming van Rome om de muurschilde ring weer in zijn oorspron kelijk staat te brengen. Wat Eva betreft zal wel of geen vijgeblad niet zoveel ver schil maken. Zij bedekt na melijk zedig haar schaam streek met haar hand. Ter compensatie hebben de res taurateurs haar gebit gerei nigd. Het zit nu weer netjes in haar door smart vertrok ken mond. Adam daarentegen houdt zijn hoofd in zijn handen van schaamte en is ten voe ten uit te zien. In de tijd dat Michelangelo zijn beroemde muurschilde ring in de Sixtijnse Kapel schilderde was er ook veel te doen rond naaktfiguren. Ve len waren geschokt toen het Laatste Oordeel van Miche langelo in 1541 werd ont huld. Een prelaat van het Vati caan maakte bezwaar tegen het afgebeelde naakt op de fresco, vooral tegen de blote Christusfiguur. Michelangelo greep daarop zijn penselen en schilderde op het fresco een portret van de preutse prelaat en voorzag het van ezelsoren. Daniele da Vol terra geheten, in dienst om alle mannelijke geslachtsdelen en zelfs de mannelijke bilpartijen te voorzien van een gedrapeer de onderbroek. Sinsdien staat da Volterra te boek als de „onderbroeken-schilder". Binnenkort zullen er ook restauratiewerkzaamheden worden verricht aan de fres co's van de Sixtijnse Kapel. De restaurateurs zeggen dat ze eerst advies van „hoger hand" afwachten voordat ze beginnen. De autoriteiten van het Vaticaan moeten maar beslissen of de onder broeken wel of niet uit mo gen. GEORGE ARMSTRONG Copyright The Guardian Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten SHV-leed (2) Het is natuurlijk niet zo dat de NOS de schuld gegeven kan worden van de aanslagen bij de Makro. Als de NOS in de rubriek Panoramiek vertelt dat de SHV zaken doet in Zuid-Afrika behoort dat toch êeen reden te zijn voor een ac tiegroep om dan maar alle Makro-vestigingen in brand te steken? Dan is het einde zoek. Dan zouden de actualiteitenru brieken van het scherm moe ten verdwijnen, want daar laat men ook vaak zaken zien die groépen mensen wel eens on welgevallig kunnen zijn. En hoe gemakkelijk het is daar in Nederland iets aan te doen, hebben de acties tegen het SHV-concern wel uitgewezen. P. de Man, LEIDSCHENDAM. Elfstedentocht Commissaris van de koningin van Friesland Wiegel komt naar Den Haag om maar liefst 1100 man extra politieperso neel te vragen voor het in goe de banen leiden van de elfste dentocht. Wiegel is bang voor ongereldheden en meent daar om op dat extra contingent recht te hebben. Voor het mi nisterie was het geen enkel probleem en Wiegel kreeg zijn politieagenten toegewezen. Be nieuwd wie dat gaat betalen, want volgens minister Kort hals Altes dient de vervuiler te betalen en in dit geval is dit de elfstedentocht. De minister vindt immers, dat het betaalde voe'tbal verantwoordelijk is voor het vandalisme in en rond de stadions en dat de clubs daarvoor dienen te beta len. C. Lemmens, DEN HAAG. Elfstedentocht (2) De NOS beweert dat er op haar begroting geen rekening is gehouden met een eventueel uit te zenden Elfstedentocht. Vorig iaar bedroegen de kos ten zo n zeven ton. De NOS heeft waarschijnlijk wel vol doende geld om het Neder lands kampioenschap mara thon op natuurijs volledig uit te zenden. Een ruim drie uur durende uitzending waar niets anders te zien was dan rondjes schaatsende postbodes, politie agenten, veehouders en boom kwekers. Waar halen die men sen trouwens de tijd vandaan? H. Brouwer, DEN HAAG. Voedsel Het schijnt toch mogelijk te zijn overtollige voorraden voedsel gratis aan behoeftigen uit te delen. De EG, die altijd beweerde dat boter- en vlees- bergen onmogelijk aan de hongerenden in de derde we reld beschikbaar konden wor den gesteld, bewijst nu haar ongelijk. Nu Europa eens wordt geconfronteerd met een „natuurramp", zoals de hevige kou van de afgelopen tijd wel wordt betiteld, wordt plotse ling gratis voedsel uitgedeeld aan ae behoeftigen in de lan den van de EG. Laten we ho pen dat men bij de EG gaat in zien, dat natuurrampen in de derde wereld minstens even erg zijn. Scheiden Scheiden doet lijden conclude ren Iteke Weeda en Jan Groe- neveld in een onderzoek dat Marinus van den Berg vorige week besprak in de rubriek Kerk en Wereld. Hun onder zoek gaat over allerlei oorde len en vooroordelen rond echtscheiding. „Wat matigen de mensen zich aan om te oor delen en te veroordelen, ter wijl ze niet alles weten. Geble ken is dat juist daardoor veel wordt geleden", zo schrijft Ma rinus van den Berg. De onder zoekers zeggen: „Waarschijn lijk is voor velen het getrouwd zijn én blijven de weg van de minste weerstand." Mijns in ziens is echter hét getrouwd zijn voor velen ook een zaak van geweten en van trouw aan een eens gegeven woord. Getrouwd zijn kan ook moei lijk zijn. Wat voor de een haal baar is, is het waarschijnlijk voor een ander niet. Maar het is geen reden om op de ander neer te kijken en hem of haar te veroordelen. De ene mens is sterker dan de ander, ook wat zijn geloof betreft in God, zichzelf en de ander. Wie ech ter doet wat hij kan, zal nooit bedrogen uitkomen. De liefde die niet alleen zich zelf zoekt, zal het tenslotte winnen. Parijs-Dakar Boven een bericht over de ral ly Parijs-Dakar stond dat in middels het achttiende slacht offer te betreuren was. Uit het bericht bleek echter dat die achttien doden waren gevallen in alle tot dusver gehouden rallys en dat deze achttiende de eerste was van deze afleve ring. Een en ander wekt der halve verwarring. Als er mor gen een vliegtuig neerstort wordt toch ook het aantal dan omgekomen passagiers ver meld en niet het totale aantal slachtoffers uit de luchtvaart geschiedenis? ?ix. VOOR dé meerderheid van de Westduitsers die zondag 1 de stembus gaan om een nieuwe Bondsdag te kiezen, lijnai geen twijfel mogelijk: Helmut Kohl mag zijn karwei ken. Zelfs als de opiniepeilers de plank flink misslaan,s de christen-democratisch liberale coalitie van CDU/CS;_c FDP de winst vrijwel zeker niet ontgaan. Toch is de i busstrijd niet van elke spanning ontbloot. Halen de chri democraten de absolute meerderheid, zodat een reg n< zonder liberalen mogelijk is? En hoeveel stemmen sne b de sociaal-democratische SPD en de Groenen bij elkaar 'I Het antwoord op deze vragen is in hoge mate bepalend - de politieke toekomst van de Bondsrepubliek. Het succes van Kohl en zijn coalitie is verklaarbaar welvaart, die een meerderheid van de Westduitsers mo j teel geniet. Het sombere begin van de jaren tachtig is v ten. De Bondsrepubliek is de locomotief die de Europest nomie trekt en de Duitsers worden daar bepaald niet sle van. Wat de meeste kiezers daarbij vooral interesseert toekomst van hun portemonnee. Daarom zijn maar weiit bereid van de rijdende trein te springen, ondanks het fe® machinist Helmut Kohl niet bijster geliefd is en bepaal^ schadevrij rijdt. Wat in eerste instantie ongelukjes of versprekingen^ Kohl leken, bleken bij nader inzien onderdeel van eenP^ pagne van de CDU om ook rechts-georiënteerde Duits|°l paaien. Kohls vergelijking van Gorbatsjov met Goebbe[*"a zijn opmerkingen over „landgenoten" die worden vastgeae den in „concentratiekampen" in de DDR hebben gel#1( een stroom van afkeurende reacties uit binnen- en bi^e: land. Maar ze leverden Kohl ongetwijfeld ook stemme^ nlet uitgesloten moet worden dat de bondskansel»' deze wijze probeerde de positie te ondermijnen van de V se houwdegen Strauss, die nog steeds op het minister^] di< buitenlandse zaken vlast. Strauss en de rechtervl van de CDU bepleiten een veel conservatiever beleid o[ nen- én op buitenlands terrein, waaronder het het boetekleed vanwege Duitslands naziverleden. Hel' daarom te hopen dat de CDU/CSU opnieuw met de lil in zee zal moeten, waarbij de FDP als stootblok zal ki fungeren voor de dadendrang van rechts. De sociaal-democraten van de SPD lijken zich al te h$j verzoend met een nieuwe termijn in de oppositiebankei; L hannes Rau, die zich met grote tegenzin tot lijsttrekkeet bombarderen, is zonder twijfel een charismatische peift'g lijkheid. Maar zijn partij is, mede door de keuze van de' kiezingsthema's (werkloosheid, zure regen, vrede en heid) nu eenmaal niet erg populair. CDU/CSU en FDE I ben de afgelopen maanden met succes gehamerd op her™ vaar van een rood-groene coalitie". Rau heeft de mog heid van samenwerking met de Groenen steeds als „nie zake" van de hand gewezen. Maar na een stembusnedi' zal de SPD toch moeten kiezen. WANNEER de Duitse socialisten de voorkeur gevel H/ „nieuw realisme" en zich bekeren tot het politieke cerf dreigt het onderscheid met de CDU en FDP te vervag1 zal de SPD aanhang verliezen aan de Groenen. Ook geval zijn, als gevolg van de verdergaande polarisatfe vooruitzichten op samenwerking met de FDP niet I gunstig, om nog maar te zwijgen over de kansen op eenja e te coalitie". Een intensieve relatie van de SPD met dpp; lieupartij stoot echter eveneens veel kiezers af. r, le> ZiO zitten de socialisten, die van 1969 tot 1982 aan de re i waren, in een uiterst lastig parket. Zowel een wendinj links als een wending naar rechts draagt in zich het| van een scheuring in de partij, zonder dat direct uitzii regeringsverantwoordelijkheid ontstaat. Ook als de SI de huidige koers verder gaat is de kans echter groot (jaf socialisten nog lange tijd in de oppositiebanken zullei^l ven. Aanhoudende dooi Vandaag komt er nog op veel plaatsen mist voor. Deze mist zal door het toenemen van de noordwestelijke wind geleide lijk verdwijnen. Er blijft gedu rende de rest van de dag veel bewolking, waaruit af en toe wat motregen valt. De mid- dagtemperatuur loopt op tot ongeveer 5 graden. Er waait een matige west tot noordwesten wind, die in het Waddengebied af en toe vrij krachtig is. Vooral na het weekeinde sneeuwbuien, maar ook opkla ringen. Geleidelijk dalende temperaturen en na maandag weer lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Skandinavie, Denemar ken: enkele opklaringen, plaatselijk regen of sneeuw- .Middagtemperatuur iets bo ven het vriespunt; maandag lichte tot matige vorst. Groot-Brittanië, Ierland: pe rioden met zon, plaatselijk mist, overigens op de meeste plaatsen droog. Middagtempe- ratuur rond 6 graden. Benelux: half tot zwaar be wolkt en maandag regen- of sneeuwbuien. In de middag van plus 2 in de Ardennen tot 5 langs de kust. Duitsland: veel bewolking en van het noorden uit regen-of sneeuw buien. Middagtempe- ratuur rond 3 graden, in de nacht lichte vorst. Frankrijk: wolkenvelden, ook af en toe zon, maandag van het noordoosten uit enkele buien. Middagtemperatuur van even boven nul in het noordoosten tot 10 a 12 graden in het zuiden. In de nacht tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst. Spanje, Portugal: maandag droog en vooral in het zuiden Italië, Joegoslavische ,kujf, na overal droog en peil met zon. Middagtempei" van 6 graden in het no^ tot 15 in het zuiden. Alpengebied: Vooral noordzijde veel bewolkiP.^ af en toe regen of sit. J° Middagtemperatuur aaf0ii, noordzijde ongeveer 3 gL'0'| aan de zuidkant omstre„ graden. Nulgradengren^. gend tot ongeveer 1000 ij rde Den Helder Twente Vlissingen Genève Helsinki Innsbruck Klagcnfurt io nde Hi 2 yin l ijk Zurich Casablanca Cyprus

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2