Vatica toont haar rijkdo atf dl no buret films dmu dl nobis cutus Inpc rtumfiipcri Bouw doos valium -A Ri ïgj )e Vaticana, de ongeëvenaard rijke bibliotheek van het Vaticaan, bezit waarschijnlijk het grootste aantal bandschriften, kaarten en histori- che documenten van de hele we- vld. Het meest imponerende deel laarvan vormen de zeventigdui zend handschriften, de kaarten en etijdenboeken die met elkaar lij- en te wedijveren in fraaiheid van orm, verlucht als ze zijn door voor et merendeel anonieme kunste aars. Probleem is echter dat naar mate deze handschriften ouder wor- \en hun kwetsbaarheid steeds gro- er wordt. Aanraking met de han- ien en verdere hantering ervan be ekent op termijn het einde van leze zeldzame documenten. Hoe wel de Vaticana openstaat voor ie dere onderzoeker, zal degene die zo'n document wil raadplegen toch van zeer goeden huize moeten zijn. Met de Zwitserse uitgever Belser in Zurich heeft het Vaticaan daarom in 1984 een twintigjarig contract af gesloten om de beroemdste hand schriften en kaarten in facsimile drukken uit te geven. Daarmee worden twee doelen gediend. Op de eerste plaats kan het Vaticaan uit de inkomsten de behuizing voor de Vaticana verbeteren en dus zijn kostbare boekenbezit beter conser veren. Op de tweede plaats komen de documenten onder het bereik van een groter publiek, dat anders nooit de kans zou hebben ZATERDAG 24 JANUARI 1987 het r 0 l an a and is LEIDEN - Hel fascinerende aan de 'aidjiandschriftenverzameling van de Vati- het iaanse bibliotheek is dat in deze biblio- jheek niet alleen documenten van het g vo^iristelijke westen bewaard zijn geble- i voeren, maar ook uit de klassieke oudheid. ó/VaPe Vaticaanse bibliotheek is een van die o^iilturele instellingen geweest die de on- broken cultuurstroom laat zien van Iniszp klassieke oudheid naar de moderne pro|den- ij heeft ook een belangrijke rol gespeeld tj m die in tact te houden. Niet ten on rechte wordt de bibliotheek van het Va- icaan een spiegelbeeld van de cultuur r. an het avondland genoemd. Het is be- eeP (aald niet alleen theologie geweest waar door de pausen zich interesseerden toen documenten begonnen te verzamelen. die ipe Vaticana omvat naast talloze docu- orafhenten op bestuurlijk gebied, jachtboe- 'gelijlen, kaarten en beschrijvingen van de kje yereld uit dë Middeleeuwen, kunst- en vroqeschiedenisboeken, gebedenboeken, me. lorspronkelijke uitgaven van het werk zijnm schrijvers als Vergilius en Dante. term avondland is trouwens nog niet lim genoeg bemeten, want missionaris- ;n zonden in de loop der eeuwen ook illoze documenten uit niet-christelijke ilturen naar het Vaticaan. Het is kort- in onvoorstelbare hoeveelheid istbare documenten. De Vaticana zou 'erigens ondenkbaar zijn zonder het :staan van de kloosterbibliotheken in Middeleeuwen, waardoor zoveel ironnen uit de klassieke oudheid en de üddeleeuwen bewaard zijn gebleven. In :kere zin heeft de Vaticana door de tal- )ze verervingen die in de loop der eeu- 'en hebben plaatsgevonden de traditie 'an deze bibliotheken in zich opgeno- roege Middeleeuwen begonnen hand- driften en documenten te verzamelen, liet verwonderlijk als men bedenkt dat ït woord in het christendom net als »uwens in het jodendom en de islam o'n centrale plaats inneemt. Maar pas n de renaissancetijd werd gewerkt aan rat heden ten dage een bibliotheek zou 'orden genoemd. Nicolaas v De renaissance-paus Nicolaas V wiens pontificaat liep van 1447 tot 1455 geldt als de eigenlijke oprichter van de biblio theek. Hij onderhield veel contacten met kunstenaars uit de hoogtijdagen van de Renaissance en had zich al voor hij paus werd als een gepassioneerd boekenverza melaar "doen kennen. Op zijn aanwijzin gen kochten ?ijn dienaren overal in Eu ropa en in het oosten oude handschrif ten op. Bij zijn dood telde de Vaticana om streeks vijftienhonderd banden en zij was daarmee op een moment dat de boekdrukkunst net zijn intrede had ge daan de grootste bibliotheek van Euro pa. In de geest van het heersende Huma nisme was het Nicolaas' bedoeling dat de bibliotheek niet alleen een schatka mer zou zijn van het boekenbezit uit klassieke oudheid en christelijke Middel eeuwen, ze moest ook een centrum van studie zijn waar clerus en geleerden uit alle windstreken zich van moesten kun nen bedienen. Zijn opvolger paus Sixtus VI voltooide de opbouwfase van de bibliotheek die in een speciaal daarvoor gebouwd paleis werd ondergebracht en die sinds de offi ciële stichting ervan in 1475 voluit heet Biblioteca Apostolica Vaticana. Grote verliezen bleven de nieuwe biblio theek niet bespaard zoals ten tijde van de plundering van Rome in 1527. Maar in de daarop volgende eeuwen wist de Vaticana steeds weer beslag te leggen op unieke handschriftverzamelingen. Vorsten, adellijke families en geleerden lieten hun boekenbezit na aan het Vati caan. Een van de beroemdste schenkin gen is de befaamde Palatina, de biblio theek van de universiteit van Heidelberg die in 1622 door de Beierse hertog Maxi- miliaan I aan paus Gregorius XV werd geschonken uit dank voor het feit dat de paus hem terzijde had gestaan bij het beëindigen van de Dertigjarige Oorlog. Daardoor alleen al kwamen meer dan tweeduizend Latijnse handschriften en meer dan vierhonderd Griekse hand schriften in de Vaticana. Ook het hand schriftenbezit van de katholiek gewor den koningin Christina van Zweden, Een paar we ken geleden stopten vijftien farmaceuti sche indus trieën bij iede re huisarts van Nederland een briefje in de bus. Een beleefd doch dringend ver zoek. Of de dokter zo vriendelijk wil zijn voortaan merkartikelen voor te schrij ven in plaats van goedkopere, maar vaak even goed werkende namaak. Dus zes zetpillen Anuzol (tegen aambeien) voor 4,51 gul den en niet de even goed werkende na maak van 84 centen ae zes; liever valium van tien cent, dan namaak van negen. Alleen zo kunnen we de kosten van het peperdure onderzoek nog betalen, zegt de industrie, want voordat we uit die kosten zijn, is het octrooi al verlopen en gaan de J. Paalman namakers er met de buit vandoor. Dat Nederland niet massaal in de lach is ge schoten, daar kun je je over verbazen. Farmaceutische industrieën zijn geen fi lantropische instellingen, maar de pa tiënten, verzekeraars en dokters van Ne derland ziin dat evenmin. Geen haar op hun hoofd dat erover piekert veel geld te betalen voor iets wat ze ook goedkoop kunnen krijgen. En dan dat onderzoek, in de jaren zeven tig is daar nogal wat over te doen ge weest. Steen des aanstoots was vooral het „me too" ofwel „ik ook"-onderzoek. Neem valium. In 1958 bracht firma F. Hojfman la Roche het op de markt en in 1970 was het al het meest voorgeschreven geneesmiddel ter wereld. Een goudmijn waar andere firma 's ook graag in wilden delven. Dat kan met „ik ook"-onderzoek. Als je aan het valium-molecuul links en rechts wat atoompjes weghaalt of er juist wat bij doet, dan heb je kans dat je een nieuwe stof krijgt die wel ongeveer als va lium werkt, maar niet onder het octrooi van de valiumfabrikant valt. Zo ge schiedde, en zo zitten we opgescheept met tegen de zestig valium-achtige spul len die wel wat van elkaar verschillen, maar lang niet zo veel als de fabrikanten ons willen laten geloven. Maar toch, maar toch. Soms wordt op die manier een stof gevonden, die onver wachte dingen doet. Valium (en al die andere zestig stoffen) geeft aan de herse nen het sein alles veilig". Vandaar dat men valium-achtige stoffen gebruikt als rust gever, in- en doorslaapmiddel en als verdover bij operaties. Bij stuipen en al coholdelirium redt het spul zelfs levens. Al het gepruts aan het valiummolecuul heeft onlangs een paar eigenaardige stof fen opgeleverd en waarempel, ook deze keer komen ze uit het laboratorium van Hojfman la Roche. Onder de codenaam Ro 15-1788 heeft men nu een middel in handen dat wel op de valium-aanleg- plaatsen in de hersenen gaat zitten en vervolgens helemaal niets doet. Wat heeft dat voor nut? Dit. De bindingskracht van Ro 15-1788 met de receptoren, de aan legplaatsen in de hersenen, is zo groot dat het spul met gemak alle eventueel aanwezige valiumprodukten van die re ceptoren mept. Ro 15-1788 is dus een te- genmiddel tegen valium en de eindeloze rij valium-broerties en -zusjes librium, nozinan, dalmaaorm, rohypnol, temesta, seresta, stedolid, nobrium, reapam enzo voort en zo verder tot zestig. Gebruik je per ongeluk of expres te veel enzovoort enzoverder, dan maakt een spuitje Ro 15-1788 die overdosis met verbluffend succes onmiddellijk ongedaan. In Bazel (maar ook al in Nederland) heeft men het middel al toegepast om operatiepatiënten binnen enkele minuten uit hun narcose te halen. Er is nog één probleem: Ro 15-1788 werkt kort, maar valiumprodukten werken lang: wanneer Ro 15-1788 is uitgewerkt dan dreigen de valiumprodukten weer toe te slaan en valt de patiënt weer in slaap. Enig che misch geknutsel aan het nieuwe produkt (hier een atoompje erbij, daar er een af) zal dat probleem wel uit de wereld hel pen. Interessanter is dat men nu tot op de molecuul kan nagaan hoe onze buien en luimen chemisch worden gestuurd. Klinkt griezelig, maar hoeft dat niet te zijn. Wie nu slaap uit een potje haalt, krijgt een chemisch tikje op zijn kop: wil je rust op recept dan krijg je een klap op je kop. Kwestie van dosis. In de toekomst is het misschien mogelijk om op maat gesneden middelen te maken die vooral niet meer doen (suf, duf, kater) dan ze beloven. Nog een wonderlijk middel uit de keuken van Hofmann la Roche. Op zoek naar het middel tegen valium en de rest, kwam men een stof tegen die de werking van alcohol abrupt tegengaat. Niet zo verwonderlijk, want alcohol, nel als vali um een „halleluja, niets aan de hand- "-stof, drukt in de hersenen op dezelfde knoppen als valium. Dronken ratten wer den met Ro 15-4513 meteen nuchter, dronken lorren knappen er ook van op. Prachtig, maar juridisch en ethisch geeft het spul problemen. Wie dronken uit een café rolt, het spul slikt en door oom agent achter het stuur wordt betrapt, heeft wel een hoog promillage maar is niet onder invloed. Dat is het juridische probleem. Ethisch heeft de stof het bezwaar dat het mensen zóu kunnen aanmoedigen te drinken zoals de Romeinen aten: vinger in de keel en opnieuw beginnen. Ro 15-4513 blokkeert alleen het halleluja-ef fect van alcohol, maar niet de schadelijke werking op de rest van het lichaam. Of, zoals het in „Ons Nationaal Drinklied" van Erich Wichmann is verwoord: „Dan raken hart of lever Genadiglijk defect Zo stikt in de jenever Het Hollands intellect er kennis van te nemen. Bovendien hoeven in de Vaticana nu niet meer de handschriften zelf te worden ge raadpleegd, maar kan men vol staan met de facsimile-drukken. Om het exclusieve karakter niet aan de gefacsimileerde uitgaven te ontnemen, is bepaald dat het om kleine oplagen zal gaan: op zijn hoogst enkele duizenden exempla ren per handschrift. Voor een volle dig handschrift in facsimile moeten meestal vele duizenden guldens worden neergeteld. Op initiatief van de Leidse boekhandel Kooyker zijn deze facsimile-drukken, voorzover nog niet uitverkocht, nu tot 8 maart tentoongesteld in het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden. De leeszaal van de Vaticaanse bibliotheek. Midden: Een miniatuur uit het voo/1 Borgia-paus Alexander VI vervaarai kerstmiss De teksl begint met het Introitus uit de kerstnacht dienst. Links boven: De wereldkaart van de Salzburger monnik Andreas\ Walsperger. Zo dachten de monniken dat de wereld er uitzag. De kaart is door kringen omgeven die de hemelse sferen moeten weergeven. Het aards paradijs is weergegèven in de vorm van een stad met torens en muren (links). voor het merendeel van Franse her komst, kwam in de zeventiende eeuw in de Vaticana terecht. Tot zeer recent is het Vaticaah erin geslaagd beroemde particuliere verzamelingen aan zijn col lectie toe te voegen. Weer andere verza melingen werden door sommige eigena ren permanent in de Vaticana onderge bracht. Hoogste eisen Het Vaticaan heeft de allerhoogste eisen gesteld aan de facsimile-uitgaven van de Zwitserse uitgeverij Belser. Ze zijn de meest getrouwe kopieën die men zich kan wensen. De documenten worden in een speciaal atelier dat Belser in de Vati cana heeft mogen inrichten uit hun ban den gehaald en met behulp van de mo dernste drukprocédés in het oorspronke lijke formaat gekopieerd. Sommige ele menten laten zich evenwel niet kopië ren. Bijvoorbeeld het bladgoud dat op bepaalde handschriften is aangebracht. Als het drukprocédé eenmaal voltooid is, begint daarom het handwerk. Waar nodig worden de teksten bijgewerkt om ze helemaal op kleur te brengen en van bladgoud te voorzien. Ook de gaten in de handschriften of insnijdingen zijn mi nutieus weergegeven net als de vocht vlekken die sommige handschriften heb ben opgelopen. Is dat eenmaal tot in de perfectie geregeld, dan krijgt elk (genum merd) exemplaar het stempel van goed keuring van de prefect van de Vaticana, prof. Leonard Boyle. Daarnaast wordt een zeer uitgebreide deskundige toelich ting verschaft op het werk. Om aan de wens van minder kapitaal krachtige liefhebbers van oude hand schriften tegemoet te komen heeft het Vaticaan erin toegestemd dat naast elke volledige facsimile-uitgave een docu mentatiemap wordt vervaardigd, waarin enkele karakteristieke bladen uit het be treffende handschrift zijn opgenomen. Die kan men dan inlijsten. Ze zijn ook weer voorzien van een uitgebreide toe lichting. Kost een volledig boekwerk vele tienduizenden guldens, een docu mentatiemap kost meestal ruim honderd gulden. PAUL VAN VELTHOVEN CcidócSouAOtit'

Leidse Courant | 1987 | | pagina 23