Kabinet wil kieswet ingrijpend wijzigen Bon-. Ideeën I Nog demand \eeft lewonnen m, K Proefnemingen met ademanalyse per 1 oktober Het Protocol Barometermuseum Gynaecoloog Essed benoemd tot hoogleraar KAMERVERKIEZINGEN VOORTAAN IN MAART inks uitgesloten van ;rkiezingen op Filipijnen emiddelaar Waite jogelijk gegijzeld Slordigheid IKV kost anti- racismefonds Wereldraad half miljoen lY.III'J.T.HJN Uitgave Weslerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apolhekersdijk 34.2312 DD LeidenPoslbus 12300 AA. tel. 071 122244 Voör abonnemen!en:071-313677.Giro 103003. Bank: Amro Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Bui|teweg. Abonnementen (inch 6% BTW) oer maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaarf. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Zaterdag 24 januari 1987 78e jaargang no. 23714 HET WEER Veel bewolking; hier en daar regen of motregen en eerst nog op veel plaatsen mist. In de middag circa plus 5 graden. Wind uit west tot noordwest, zwak tot matig, kracht 2 tot 4; in het Waddengebied af en toe vrij krachtig, 5. Zon op: 8.32; onder: 17.13 uur. Schev. hoogw.: 10.47 en 23.23 uur. Laag: 5.46 en 18.17 uur. TENTOONSTELLING BIBLIOTECA APOSTOLICA VATICANA Boekhandel KOOYKER Bert Bolle toont hier de oudste Fahrenheit ba rometer uit 1725 en de nieuwste die tot op een honderdste milibaar afleesbaar is. De heer Bol le is initiatiefnemer en conservator van het eni ge barometermuseum in ons land en misschien wel in de hele wereld. Minister Smit-Kroes zal het museum in Maartensdijk op 20 mei officieel openen. Na een wervingscampagne kreeg Bolle 175 antieke barometers aangeboden. Een bij zonder kijkspel levert de twaalf meter hoge wa terbarometer op. Elk kwartier wordt de meer dan tien meter hoge vloeistofkolom opge pompt: rond 55 liter water. Met de uiterst nauwkeurige digitale standaardbarometer, die de luchtdruk tot in honderdsten van milibaren aangeeft, kan het publiek controleren of de wa terbarometer prima werkt. Het Barometermu seum beschikt ook over de grootste kwikbaro meter ter wereld, een diagonaalbarometer met een 3,50 meter lange arm. Tientallen wapens gestolen uit kazerne in Ede DEN HAAG Bij een inbraak in een wa penkamer van het kazernecomplex Ede-Oost zijn gisteravond zeker 62 Uzi's (een soort mi trailleurs), vijf FN Browning pistolen en een seinpistool gestolen. Dat heeft een woord voerder van het ministerie van defensie af gelopen nacht bekendgemaakt. Even voor acht uur werd ,door de wacht tij dens een patrouille ontdekt dat de wapenka mer was opengebroken. Voor de diefstal was enige bekendheid met het terrein wel nood zakelijk, aldus de woordvoerder. De mare chaussee stelt een onderzoek in. Volgens de woordvoerder is dit één van de grootste wa pendiefstallen in Nederland uit een kazerne. Wat de waarde van de wapens is, kon hij niet zeggen. MAASTRICHT De gynaecoloog dr. G.G.M. Essed (41) is benoemd tot hoogleraar in de klinische geneeskunde aan de faculteit der geneeskunde van de Rijksuniversiteit Limburg. Prof. Essed zal zich vooral gaan bezighouden met de coördinatie, integratie en ontwikkeling van het klinisch onderwijs in de geneeskunde. Deze leerstoel is de eer ste in zijn soort aan een Nederlandse univer siteit. lagsc wethouder Duivesteijn er rapport stadhuisjury: HAAG Hoewel een deskundige gisteren de Rotterdamse archtect Koolhaas heeft aangewezen als de •erper van het beste plan voor een iw Haags stadhuis,!is de Haagse wet ter A. Duivesteijn van mening, dat geen sprake is van een uiteinde winnaar. Volgens hem is de discus- over een nieuw stadhuis in de Haag- )innenstad pas afgerond als het pro betaalbaar blijkt te zijn. DOS vesteijn zei dit gisteravond in een reactie iet rapport van de jury over de vijf inge- ide ontwerpen. Volgens de wethouder u( de competitie voor de bouw van een iw stadhuis nu weer helemaal open. W^nvankelijk waren het vooral de archi- en Richard Meier en Hans Boot die in de wtmene reacties het sterkst voor de dag men". Duivesteijn vindt het plan-Kool- „interessant" en het meest „culturele" de vijf ingediende ontwerpen. „"Het It goed rekening met de culturele ge nen in de directe nabijheid. Maar, voor duidelijkheid: ik bind me nog nergens Er zijn meer goede plannen". Duivesteijns initiatief doen ook drie be ide buitenlandse architecten mee aan de ititie. Hij doet vaker een beroep op inlandse architecten, omdat Nederland ildoende toparchitecten zou hebben. Dat )ch een Nederlander in de ogen van de het beste plan heeft gemaakt, verdedig- livesteijn aldus: „Koolhaas en Boot zijn gestimuleerd door de aanwezigheid die buitenlandse architecten. Dat heb- ze me zelf verteld". Wethouder Duive- i, de initiator van de plannen voor een Iw stadhuis aan het Spui, wijst erop dat aan van de architecten er tot nu toe in ge- g'lgd is binnen de kosten te blijven. „Ik ze vandaag in een brief gemeld, dat alle diende ontwerpen in vorm geslaagd maar ook dat ze zich nu nog moeten in- inen om de kosten te drukken". 21: „Ik wist dat ik zotl winnen". 146 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verkie zingen voor de Tweede Ka mer zullen voortaan in de regel begin maart worden gehouden. Dan is de kans het grootst dat na de kabi netsformatie de nieuwe re geringsploeg nog ruim vóór Prinsjesdag een eigen rijks begroting klaar heeft. Het houden van kamerverkie zingen in maart (en een verkiezingscampagne op de schaats, zoals premier Lub bers gisteren suggereerde) zal worden opgenomen in de nieuwe Kieswet, waar van het ontwerp binnen kort naar de Tweede Ka mer wordt gestuurd. Mochten de kamerverkiezingen in hetzelfde jaar worden gehou den als verkiezingen voor ge meenteraden of provinciale sta ten, dan zullen deze laatstge noemde verkiezingen, die nor maal gesproken altijd in maart plaatsvinden, worden verscho ven naar mei. Ook op een aantal andere pun ten wil het kabinet de Kieswet ingrijpend wijzigen. Zo zal het voor kamerkandidaten gemak kelijker worden om met voor keurstemmen te worden geko zen. Alle voorkeurstemmen in het gehele land (tezamen negen tien kieskringen) worden in het vervolg bij elkaar opgeteld. Haalt een kandidaat dan min stens de helft van de landelijke kiesdeler (meestal 25 a 30.000 stemmen) dan is hij of zij tot ka merlid verkozen. Momenteel is het voor laag op de lijst geplaat ste Kamerleden vrij moeilijk om door middel van voorkeurstem men tot het parlement door te dringen, omdat nu nog wordt uitgegaan van het aantal voor- keurstemmnen in slechts één kieskring. Vorig jaar redde de VVD'er Joekes het op die ma nier. Pag. 3: Hogere drempel voor deelname aan kamerverkie zing. Auto ramt woonark Een 22-jarige In Spanje wonende Noordwijkerhouter, raakte gistermiddag zwaar gewond toen hij met zijn auto te gen een woonark in de Noordwijker- houtse Leidsevaart botste. De brand weer moest er aan te pas komen om de man uit zijn geheel vernielde auto te za gen. Buiten bewustzijn werd het slacht offer naar het ziekenhuis Maria Stich ting in Haarlem vervoerd. Vermoedelijk heeft hij ernstig lichamelijk en hersen letsel opgelopen. Voor- en zijgevel van de woonark werden zwaar beschadigd. De bewoners van de boot waren niet aanwezig. De Leidsevaart is door het ongeluk gedurende anderhalf uur afge sloten geweest. fILA De Filipijnse verkiezingscommissie heeft gisteren •ten dat de grootste linkse partij in het land, Partido ng Bay- ^artij van het Volk, PNB), niet mee mag doen met de alge- i verkiezingen, die 11 mei worden gehouden. Dit betekent de PNB dus ook niet zal worden vertegenwoordigd in het res. De commissie is vooral gekant tegen de deelname van NB aan de verkiezingen omdat de partij in haar programma ïld niet verwerpt als middel om haar doel te bereiken. Mili- n en rechtse politici betichten het PNB ervan „een commu- sch front" te zijn, De PNB en de grootste vakbond, de 1- Beweging, hebben vanaf maandag massale pro testbijeen- »ten aangekondigd. Die acties zijn eveneens bedoeld als pro- tegen het bloedbad in de hoofdstad Manila, dat donderdag svond. na 7: Overleg met verzet opgeschort Te dik echtpaar mag kind adopteren SYDNEY Het Australische, echtpaar dat van de autoritei ten geen baby mocht adopteren omdat het te dik bevonden werd, is afgeslankt en mag dus een kind aannemen. Het echtpaar (zij 92 kilo; hij 90 kilo) haalde niet de gevraagde 25 kilo per persoon, maar hebben samen vier kilo ingeleverd. Een ministerieel woordvoerder in Sydney zei dat een nieuw medisch onderzoek gunstig voor de Murnanes was uitgeval- Jen en dat zij een baby uit Sri Lanka in huis mochten ne men. „.JROET Afgezant Terry Waite van de Britse Anglicaanse heeft via zegslieden laten weten dat hij in Libanon het ?g over de vrijlating van buitenlandse gijzelaars voortzet, lijven echter hardnekkige geruchten de ronde doen dat ook te zelf het slachtoffer is geworden van een gijzelingsactie, linkse Libanese dagblad As-Safir bracht gisteren op de pagina een bericht waarin tal van vragen werden gesteld het lot van Waite. „Is hij ontvoerd of onderhandelt hij over gijzelaars," aldus de krant, die daar ook geen antwoord op JW Het feit dat Waite zich in afwijking van eerdere bezoeken la Libanon nu geheel buiten de publieke schijnwerpers houdt larschijnlijk de reden da,t geruchten de kop opstaken dat 'hij j»een vrij man meeiSps); ia 7: Bonn probeert tijd'te winnen in Beiroet Een Duits echtpaar stapt met hun kind van de boot die hen giste ren van Beiroet naar het Cypriotische Larnaca bracht. GENÈVE Het anti -racisme- fonds van de Wereldraad van Kerken heeft in 1985 niet de jaarlijkse bijdrage van een half miljoen gulden van de Neder landse regering ontvangen, omdat het Interkerkelijk Vre desberaad IKV de aanvraag te laat had ingediend bij het mi nisterie van Ontwikkelingssa menwerking. Dit zegt drs. G. Boer, bestuurslid van het Pro gramma tot Bestrijding van het Racisme (PCR) van de Wereldraad. IK V-secretaris Mient-Jan Faber was namelijk in 1985 bestuurslid van de Ne derlandse steunvereniging van het PCR, „Betaald Antwoord". Faber erkende dat er „admini stratieve misverstanden" zijn geweest. Boer voegde hieraan toe dat alsnog wordt gepoogd het half miljoen via de begro ting van 1987 of 1988 binnen te krijgen. DEN HAAG Naar ver wachting zal op 1 oktober 1987 in ons land de adem analyse in werking kun-, nen treden. Na een over gangsperiode zal deze ademanalyse dan lande lijk worden ingevoerd. De bloedproef zal daarna nog slechts in een beperkt aantal gevallen als bewijs middel beschikbaar blij ven. Dit hebben de ministers Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) en Korthals-Altes (Justitie) gisteren aan de Tweede Ka mer meegedeeld. De Centrale Politie Verkeerscommissie neemt nu praktijkproeven met de apparatuur. De resultaten daarvan worden begin april verwacht. De bewindslieden overwegen voorts de politie transactiebe voegdheid te geven bij over tredingen van artikel 26 van de Wegenverkeerswet (alcohol achter het stuur). Tevens wordt bezien of men op ruime re schaal dan tot nu toe ge bruik kan maken van de mo gelijkheid een onderzoek naar de rijvaardigheid of de ge schiktheid een motorvoertuig te besturen, te vorderen. Dit gekoppeld aan een vaker ge bruik van de wettelijke moge lijkheid iemand de rijbevoegd heid te ontzeggen. Op die ma nier wordt op een breed ter rein gewerkt aan maatregelen die het gebruik van alcohol in het verkeer moeten terugdrin gen, aldus de ministers Smit- Kroes en Korthals-Altes aan de Tweede Kamer. Bij zo'n grote gebeurtenis als de ingebruikstelling van de pij- lerdam in de Oosterschelde werd niet eens het Wilhelmus ge speeld. Volk en vaderland verbaasden zich erover. En waarom niet? Omdat het protocol dat niet toestand. Althans: als het Wilhelmus was gespeeld hadden ook de volksliederen van alle hoge gasten ten gehore gebracht moeten worden en dat zou te veel tijd hebben gevergd. Maar is dat nou zo? Had de konin gin echt niet Mitterrand en Von Weizsacker kunnen aanstoten en fluisteren: „Mijn onderdanen willen op dit moment graag het volkslied horen, maar we staan hier te barsten van de kou, dus vinden jullie het erg als we alleen dat Wilhelmus even spelen en jullie volksliederen weglaten?". Volgens de protocol listen kon dat inderdaad niet. Over wat er allemaal nog meer niet kan een reportage op de voorpagina van Finale. DEZE KRANT VERDER IN FINALE: In Leiden is een unieke tentoonstelling te zien over de facsimile-uitga ven van de kostbare handschriften uit de Va ticaanse bibliotheek. Toeristische verhalen over Noordoost-Italië, over een unieke autobus en over de terugkeer van het cruiseschip Black Prince. Volleybalspeelster Agnes Brunninkhuis ging naar Italië voor een profcar- rière; ze wordt nu gerekend tot de beste speelsters in de Ita liaanse competitie. Hoeveel mensen zouden Tineke Dijkshoorn kennen? Toch was zij vorig jaar de vrouw die het snelst de Elfstedentocht aflegde. Frank Sanders over het serieuzere werk dat hij en Jos Brink willen aanpakken. De Dolly Dots zijn een ervaring rijker, filmen in Holly wood. INKLEUR Minder verwijzingen bij hulp specialist in huisartsenpraktijk NOORDWIJK Assistentie van medisch specialisten bij het beoordelen van patiëntenklachten in de huisartsenpraktijk kan veel doorverwijzingen voorkomen. Dat is de ervaring van huis artsen in Noordwijk en Maastricht die de proef hebben genomen met nauwe samenwerking tussen huisarts en specialist. Zij be schrijven hun onderzoeken in het artsenblad Medisch Contact. Tussen '79 en '83 kwamen twee keer pér maand gynaecologen van de Leidse vrouwenkliniek in een aantal huisartsenpraktij ken in Noordwijk. De huisartsen lieten de gynaecologische klachten van hun patiënten door de specialist beoordelen, voor dat besloten werd over een eventuele verwijzing. Tevoren hadden de huisartsen aangegeven dat ze, enkel afgaand op hun eigen waarnemingen, 85 procent van de 171 consultaties in die periode, zouden hebben doorgestuurd naar de gynaecö- loog. Na overleg met de specialist bleek dat echter slechts in 16 procent van de gevallen nodig te zijn. Het overgrote deel van de patiënten, in totaal 130, werd een onnodige gang naar de specia list Het weer is er nog wel niet naar, maar al heel wat mensen zijn al in gedachten bezig met de zomerva kantie. De Leidse Courant ook, getuige de bijdra gen in de Finale van deze week. Zo laat Noordoost Italië zijn trekpleisters langzaam rijpen, trekt een Hollandse Jumbo diepe sporen door de Sahara en kunnen wij de wedergeboorte melden van het crui seschip de Black Prince. Allemaal leuke ideeën om ons land en - helaas ook - uw krant een tijdje de rug toe te keren. Maar hoe plezierig zo'n reis ook is, iedereen komt daarna ook weer graag thuis. En het is helemaal volmaakt als 'ie dan ook weer de Leidse Courant op de mat ziet liggen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. CcidöcSouAcmt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1