Jïieuwbouw Alkmania: -irodukt van zelfwerkzaamheid :rote Winst op De Algemene betekent handhaven Camel Trophy is beslist geen verzorgde ÊcidócSoiwcmt ZATERDAG 24IANUARI1987 PAGINA 17 binnenschilderwerk gedaan en, één van de leukste klussen voor de leden, de bar opge bouwd". De inzet van de leden was ver boven verwachting: „Mensen die een taak in het begin van de bouw hadden en daarmee hun aandeel in de zelfwerk zaamheid hadden geleverd, bleven enthousiast helpen bij de verdere bouw". Het tekent de verbondenheid in de club en het heeft ons een hoop geld gescheeld". Het geld om een dergelijk groot project te realiseren heeft geen club bij de hand, ook Alkmania niet. „Het vori ge onderkomen is gebouwd zonder dat er geld geleend werd, zo ging dat vroeger nou eenmaal. Nu hebben we wel geld geleend, maar voor een dergelijk groot project is de le ning aan de zeer bescheiden kant", vertelt Vermeer niet zonder trots. Ook bij de finan ciering komt de zelfwerk zaamheid en de betrokkenheid van leden en bevolking met Alkmania naar voren. „De werkelijke kosten van de bouw belopen ongeveer zes ton, maar er staat nu een com plex van plusminus 8,5 ton. Het verschil hebben we ver diend met het scherp inkopen van de bouwmaterialen en de door ons verrichte bouwactivi teiten". Van de 600.000 gulden die desondanks op tafel moes ten komen droeg de gemeente 275.000 gulden bij voor de bouw van de kleedkamers en via de Nederlandse Sport Fe deratie hoopt de club op 25.000 gulden aan toto en lottogelden. „We hebben de afgelopen ja ren binnen de club veel acties gehad om geld bijeen te krij gen voor de bouw. Met een sponsorloop en een stenenactie wisten we ongeveer honderd duizend gulden bijeen te krij gen. Het resterende bedrag van twee ton hebben we bij de bank geleend". Publiciteit Nu de bouw er bijna op zit is er tijd om vooruit te kijken. „Alkmania is al 42 jaar een club waar gezelligheid de bo ventoon voert en het schoppen tegen een bal hoort daar bij. We willen dat in de toekomst zo houden", verklaart Ver meer. Alkmania speelt al jaren in de afdeling, met daartussen een korte periode in de vierde klasse KNVB. „We hebben in het verleden nooit echt aan public relations gedaan, agres sieve ledenwerving was er niet bij. Als men lid wilde worden was men welkom. We gaan in de toekomst in positie ve zin wat nadrukkelijker de publiciteit zoeken. Het nieuwe clubhuis, maar ook de goede opvang van jeugdleden bij Alkmania, zullen we bij die publiciteit naar voren bren gen", verklaart Vermeer. Toch is het niet zo dat er een con currentiestrijd zal ontbranden met DOSR, dat overigens ook bezig is met verbetering van de accommodatie. „We zijn ge woon buren en de mensen moeten zelf kiezen waar ze het liefst lid willen worden". Volgende week zaterdag vindt dus de officiële overdracht plaats. Er is voor die dag een feestprogramma in elkaar ge zet voor de hele vereniging. „Voor de jeugdleden hebben we snoepgoed, een drankje en we vertonen voor hen in drie leeftijdsgroepen een film. La ter op de dag zal met veel pu bliciteit de overdracht plaats vinden en 's-avonds is er een groot feest voor de hele vere niging". Het moet echt een dag worden voor alle leden en in het bijzonder voor de vele har de werkers van de afgelopen maanden", zegt Vermeer. Ge zien de geslaagde bouwactivi teiten hoeft aan het slagen van het feest op de 31e niet getwij feld te worden. ERIK HUISMAN CRESCENDO-COACH RUUD NIESING OVER DERBY: LEIDEN Wie aan een Leidse korfbalderby denkt, denkt in eerste in stantie niet meteen aan een duel tussen Crescendo en De Algemene. De bei de tweedeklassers ont moeten elkaar nu een maal minder vaak dan „eeuwige rivalen" De Da naïden en Zuiderkwartier, maar hun onderonsje be looft morgen interessant genoeg te worden. „Als we weer kunnen winnen, dan zullen we ons zeker in deze klasse handha ven", schetst Ruud Nie sing het belang voor Cres cendo, waar hij in totaal acht jaar training geeft. Momenteel lijken Crescendo en De Algemene met zeven punten uit acht duels behoor lijke middenmoters, maar toch staat hun tweede wedstrijd in het teken van de degradatie strijd. De herstructurering van de zaalcompetitie moet in de tweede klasse D immers drie degradanten opleveren. „Dat is eigenlijk teveel van het goe de, want we zitten maar met z'n achten in deze afdeling. Er zijn vijf verenigingen, die voor die onderste drie plaatsen in aanmerking komen: ALO, De Bermen, Zwijndrecht, De Al gemene en wijzelf," geeft Niesting de stand van zaken weer. Hij is bezig aan zijn der de en laatste jaar bij de groen wittere, die hij in het verleden al eens vijf seizoenen onder zijn hoede had. „Je kunt zeg gen, dat ik twintig procent van mijn leven bij Crescendo ben geweest. Ik heb het er erg naar m'n zin en is mij ook wel gevraagd, of ik niet nog langer wilde blijven. Ik vind echter drie jaar bij een club wel het maximum, want andere word je als trainer de vijfde poot van de bestuurstafel. Daarom heb ik ook vroegtijdig mijn vertrek aangekondigd, zodat het bestuur alle tijd heeft om een opvolger te vinden. Die is zover ik weet, nog niet gevon den." Gezien zijn lange diensttijd is Ruud Niesing als geen ander in staat om de kansen op lijfs behoud voor Crescendo in de tweede klasse in te schatten. „Het wordt een hele zware op gave, maar ik hoop dat we het kunnen redden. Crescendo blijft een vereniging, waar al les mogelijk is: ze houden hier erg van een lolletje, maar ze kunnen ook uiterst fanatiek bezig zijn. Misschien spelen ze technisch niet picobello, maar over de inzet in de wedstrijden heb ik nooit te klagen: het komt er de ene keer beter uit dan de andere. Wij hebben het voordeel, dat we nog tegen ALO moeten. Dat staat hele maal onderaan en die pot moe ten we gewoon winnen. En te gen Ten Donck zie ik ook wel mogelijkheden en als De Alge mene van De Overkantere kan winnen, waarom zouden wij dat niet kunnen? Je kunt ei genlijk niet bij voorbaat zeg gen, die wedstrijd winnen we en in die andere hebben we geen kans. Zelf had ik afgelo pen zondag bij De Bermen op een gelijkspel gerekend, maar daar verloren wij, omdat er te veel kansen gemist werden. En voor de eerste wedstrijd te gen De Algemene hoopte ik weer op één punt en werden het er even onverwachts twee". Met de return in het vooruit zicht schat Niesing de kansen voor zijn pupillen voorzichtig in. „Ik vind De Algemene op het ogenblik sterk spelen, want ze pakken toch punten tegen de betere ploegen als De Overkantere en Ten Donck. Wij beschikken misschien over betere dames, maar moe ten wel Carolien van Noort door een rugblessure missen. Zij brengt altijd heel wat leng te in een vak, maar met Joke Geyer hoop ik dat gemis te compenseren. Zeker is, dat De Algemene met Alfred Lam- booy en Martin Filippo betere schuttere onder de heren heeft. Vorige keer bleef De Algemene onder haar niveau en mochten wij ons later op stellen, zodat wij onze beste verdedigers tegenover hen konden zetten. Kunnen we Lambooy en Filippo weer uit schakelen, dan hebben we ze ker een kans om te winnen. Die twee punten zouden we erg goed kunnen gebruiken. Maar zoals ik al zei: Crescendo is een erg gezellige, maar erg onberekenbare ploeg en in een derby kan van alles gebeuren, dus het wordt echt afwach ten". Ruud Niesing: „Crescendo blijft een vereniging waar alles mogelijk is". Bouwcommissie-voorzitter Jaap Vermeer in het nieuwe onderkomen: „We gaan er enorm op vooruit". NATIONAAL KANDIDAAT JILLES VANMEETEREN: trots op het feit dat hij tot de nationale selectie is doorge drongen. „Ik had het niet ver wacht, want er wordt ook nogal vrij veel technische au tokennis verlangd en daar heb ik toch wel behoorlijk op moeten studeren. Ik heb wel wat technische kennis, maar toch niet genoeg, dacht ik zelf". De driehonderd mannen, de enige vrouwelijke deelneem ster was bij de eerst selectie al afgevallen kregen een uit gebreide rijtest, waaronder een slalom. Daarin ook een flink stuk terrein rijden, „off the road" heet dat in Camel Trophy-termen en daarin was een fysieke groepstest verwerkt. „Wij moesten bij voorbeeld met tien man een zware landrover 'n eind voortduwen en de banden sjouwen. Dat is nodig om te kijken hoe je in groepsver band functioneert'vertelt Van Meeteren. „Voor de Trophy is het heel belangrijk dat je een team vormt met de man die je bij je krijgt en ook met de overige deelnmere. Er wordt ook gekeken of je alles wel veilig doet en hoe vin dingrijk je bent". De dertig mannen die uu de selectie vormen gaan binnenkort een lang weekeinde naar de Ar dennen voor een volgende se lectietest. Daar komen er dan weer zes uit en die gaan naar Engeland naar 't speciale oe fenterrein van de British Ley- land. Uit dat zestal komen uit eindelijk de twee uitverkore nen tevoorschijn die de mon sterrit gaan rijden voor Ne derland. Volgens Jilles van Meeteren worden het in de Ardennen al geen gemakkelijke dagen, maar desondanks verheugt hij zich er enorm op. „Ik denk dat het een fikse test wordt betreffende de voertuigenbe- heereing, wat bergbeklimmen, je eigen eten klaarmaken in het bos en buiten slapen, maar ik denk dat het rijden hierbij het belangrijkste zal zijn. Bij de Rijkspolitie heb ik een speciale opleiding gehad die overeenkomt met die van de commando's en dan krijg je ook dergelijke trainingen, maar ik geloof dat dit toch weer andere en uitgebreider is". Avontuur Op de vraag wat iemand be weegt om aan iets dergelijks mee te gaan doen, antwoordt Van Meeteren: „Het avon tuur, de uitdaging. De moei lijkheden zien op te lossen die je ongetwijfeld tegen zal ko men. Ik denk ook dat veel mensen niet weten wat het precies is, want het is heus geen verzorgde vakantie. Vooral die bizarre, vochtige hitte moet verschrikkelijk zijn. Het zijn tropische regen wouden met een hele hoge vochtigheidsgraad en hoe dat is hoop ik te ervaren. Het is ook geen race, het is een pres tatietocht". Al jaren heeft Van Meeteren het in z'n hoofd om mee te doen aan de Camel Trophy. „Maar ik vond mezelf nog te jong. Bovendien waren de kinderen nog zo klein, uitein delijk ga je drie weken van huis en voor m'n werk ben ik ook al zo vaak in het buiten land". Maar nu vond ik wel dat de tijd gekomen was. Ei genlijk ben ik een beetje warm gelopen door de verha len van een vroegere collega politieman die de tocht een paar jaar geleden heeft ge maakt in Zaire". Dit jaar zal het konvooi rijden van de ene punt van het eiland Madagascar naar de andere kant. „Dat is een tra ject van ongeveer 1600 kilo meter Ook hiervan zal het grootste gedeelte door de jun gle voeren. Klassementsproe ven zoals "Zonder lier te ge bruiken een stijle helling ne men, een tijdrit en „wedstrijd jes" wie zich als eerste binnen een bepaald tijdsbestek een weg weet te banen door een ondoordringbaar stuk jungle. voeren, leidinggeven en finan ciën en kreeg de taak om onze wensen, een clubhuis van top kwaliteit tegen een zo laag mogelijk bedrag, te realise- Te klein „Dat we besloten tot de bouw van een nieuw clubhuis kwam omdat het oude clubhuis te klein was en renovatie ervan erg veel geld zou kosten. De gemeente had met het oog op de mogelijke verhuizing al geld voor kleedruimten gere serveerd en het bleek mogelijk dat geld aan te wenden voor kleedkamers bij onze nieuw bouw", licht Vermeer toe. „Onze bouwplannen bleken fi nancieel haalbaar en op 17 ja nuari vorig jaar kregen we van de ledenvergadering het groene licht voor de nieuw bouw". Op 25 maart ging de bouw van start, waarop pro fessionele bouwers in een drachtige samenwerking met „zelfwerkzame" Alkmania-le- den het nieuwe complex uit de grond stampten. „We gaan er met de nieuw bouw enorm op vooruit", ver telt Vermeer enthousiast. „Het oude clubhuis en de kleed ruimten zijn nu 23 jaar oud en niet erg practisch. Wij hebben nu drie dameselftallen, naast acht seniorenteams, zes junio ren elftallen en totaal negen welpen- D- en E-teams. Voor de dames hadden we eigenlijk geen goede kleedruimte in de oude accommodatie en in de nieuwe wel". De verbetering wat betreft de kleedkamers, Alkmania heeft er vanaf nu zes voor de elftallen plus twee voor scheidsrechtere, is slechts één voordeel van de nieuw bouw. Vanaf de 31e bezit de club bovendien een duidelijk grotere kantine met een goede materiaalopslagruimte en een keurige bestuurskamer. In de nieuwe keuken zal, gesteund door aanvoer vanuit fustruim te en voorraadberging, het ni veau van de „catering" onge kende hoogten bereiken. „Vooral technisch is het alle maal beter geworden", ver volgt Vermeer. „Aan zaken als dubbelglas, een zuinige dou che- en CV-installatie en een goede EHBO-ruimte, werd vroeger niet gedacht,,. Onverminderd enthousiast vertelt de bouwcommissie voorzitter over het vele werk dat door de leden is verzet. „We werden vóór de bouw van vele kanten gewaar schuwd dat zelfwerkzaamheid van leden na een enthousiast begin vaak als een kaartenhuis ineen zakt, maar dat viel heel erg mee". Om een terugval in de zelfwerkzaamheid voor te zijn bedacht de bouwcommis sie een goede oplossing. „We hebben, in overleg met de uit voerende aannemer, als club een aantal bouwtaken naar ons toe getrokken. Voor som mige activiteiten hadden we te weinig vakbekwame mensen in onze gelederen. Dat werk is door de aannemer uitgevoerd. Het werk dat we als club zelf konden doen hebben we ver deeld in afgebakende taken, die we bij een groepje „zelf- werkere" onderbrachten. Zo wist elk groepje waar het aan toe was". Trots Vermeer vertelt trots over het vele werk dat door de leden is gedaan: „We hebben veel zelf kunnen doen zowel buitens als binnenshuis. Het begon met het heien. We hebben de palen zelf in de grond geheid en de koppen gesneld. Later is de fundering gedeeltelijk door ons verzorgd en hebben we graafwerk gedaan. Verder hebben we de riolering gelegd, getegeld, bestrating gemaakt, kabels ingegaven en betonge- stort. Toen de kale wanden stonden hebben we het dak gemaakt en het buitenschil derwerk gedaan". Ook bij de afwerking binnenshuis hebben de leden de armen danig uit de mouwen gestoken. „We hebben sanitair en elektra geïnstalleerd, de inrichting verzorgd, al het aftimmer- en Elk jaar, de achtste ach- keer, Camel Trophy een slo- i '97'ten 13 bin mens Met speciaal Land Ro- een geselec- team van deelne- iit vele landen twee lang door het oerwoud ergens in linnenlanden. s/m vee'al moordende rit /0/Jbij er zo'n 1000 mijl rs door de jungle gaan. vrrtrecht: mannen op avon- 9 00a. Geplaagd door een Itige tropische hitte, ste rile muskieten en giftige ji gen moeten deze doordou- want dét zijn het met jt door moerassen, ri- 1 4n, greppels en over we- hadUdie in de verste verten Jop wegen lijken. Ze moe- Qgjtelf bruggen bouwen, sla- in de open lucht, zelf hun CQ koken en zware klasse- •^sproeven afleggen. Het Jcent: uitputting, klamme honger, modder, over- %finingen en kans op mala- ■¥Al met al een regelrechte ..Jging voor man en machi- llUbe mannen die deze uit- ohg aanvaarden zeggen: fbr de Camel Trophy al- js u al uit te rijden, dan hoef B.TPg niet eens te winnen, n i5tjs je al wat je waard dsJrtien teams gaan dit jaar botJiemen aan de Camel ibatihy '87. Wederom 1000 bei maar dit keer door de *®|e van Madagascar, een /raait ruig tropisch eiland in ochjndische Oceaan op onge- 600 kilometer afstand Afrika. Eind maart, begin I gaat daar het Nederland- 1 Oram het opnemen tegen de openten tezamen met teams q log dertien landen, te we- ^België. Duitsland, Zwit- 41 pd, Italië, Spanje, Brazi- 59 Japan, USA, Engeland. 43 Brische Eilanden, Turkije, d(j's'e en Frankrijk. de 20.000 inschrijvingen ^Nederland dit jaar telde *n er na de eerste selectie j"/tonderd over. Deze man- ™moesten een aantal testen f**yaan, waarna uiteindelijk /ggjationale selectie werd ge- Een team van dertig efttaal en fysiek sterke ke- is «die niets liever willen ^gtraks aan deze uitdaging eierrT te 6even- Voor de pro- eJ Zuid-Holland en Zee- ,jf^A samen is er een team ipen,zes in die selectie. Eén <r. hen is de 29-jarige Voor- i 5*r Jilles van Meeteren. im« '«Mmlang iet dagelijks leven blijkt /aapPn van de mannen te zijn in #orgt voor de beveiliging onze grootste biermag- *"1 Freddy Heineken. De Jdange Voorhouter is van Hrong een rijkspolitieman I 'erkeert zo te zien in een •mtecte conditie. Jilles is best Jilles van Meeteren: „Het is geen race, maar een prestatie tocht. Door de tocht uit te rijden behoor je eigenlijk al bij de winnaars". Dat betekent kapmessen ge bruiken, muskieten van het lijf houden, zagen en manoeu vreren. Bij een temperatuur van zo'n 40 graden celcius en een vochtigheidsgraad van 90 tot 100 procent is dat zeer ze ker een moordend werk. Ook een nachtelijke oriëntatierit behoort tot één van de klasse mentsproeven. Als er een brug is weggeslagen, wat heel vaak gebeurt, moeten er soms oerwoudreuzen worden ge veld om een nieuwe brug te creëren! „dan komt het op de ware teamgeest aan, denk ik", zegt Jilles van Meeteren. „Het zal in ieder geval flink impro viseren worden, dat weet ik zeker". Zwaar Volgens Van Meeteren is er nog nooit een ernstig ongeluk gebeurd bij de Camel Trophy. „Ik denk ook dat als er ooit een dodelijk ongeluk zou ge beuren, dat het gelijk afgelo pen is met de Camel Trophy. Dan wordt het niet meer ge organiseerd. Uiteindelijk is het een amateur-gebeuren en bovendien zou het geen recla me zijn. Natuurlijk zit een on geluk in een klein hoekje, maar ze gaan echt niet over één nacht ijs en de eisen zijn behoorlijk zwaar van tevo ren", weet Jilles. Jilles van Meeteren is er in ieder geval klaar voor. Het avontuur lokt. Een karwei voor mannen met pit en die niet voor een kleintje ver vaard zijn. Voorhouter Van Meeteren is bereid de uitda ging aan te nemen. Hij hoopt van harte de kans te krijgen. „Als je die krijgt moet ie hem pakken, want dit beleef je maar één keer in je leven". WIL GOSLINGA-VAN DE KROGT Ind- MlfcC WETERING lelijk is het zover! Op lag 31 januari wordt, il rekenen, tekenen, den, timmeren en za- het nieuwe clubge- door de Bouwcom- aan het bestuur en jbadl overgedragen". Al- ier Ie uitnodiging die de """Wommissie van de ■vereniging Alkmania Jiiet zo lang geleden uitgaan. „zelfwerkzame" Jen kunnen worden af- Jn. Het bestuur van de Weteringse club, was al vier jaar geleden, 25 maart vorig jaar door Alkmania- grond ingeslagen aan de voor voor de nieuw- renovatie van de ac- Toen de beslis- jwbouw genomen r verhuizen naar nieuwe accom- binnen de club worden ge werd een bouw- in het leven geroe- Vermeer, voorzitter „De bouw- werd samengesteld ntal deskundigen op als ontwerpen, uit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17