Voltooiing raadhuis Noordwijk kost 9 ton ochie t-Jan l gelovigen eer bieden aan tafel Kompas nu ruim in jasje Glastuinbouw mogelijk in Vriesekoopsche Polder Uiensoep - biefstuk met mosterdjus, snijbonen en aardappelen - kwark-bessen via De benodigdheden voor twee zijn: 1 flinke ui, 15 g boter, 8 g bloem, 0,5 liter geurige bouillon, 2 sneet jes (stok)brood, 50 g ge raspte kaas; 2 biefstukjes a 100 g, 15 g boter, zout, peper, 0,5 dl slagroom, mosterd naar smaak, (wodka); 450 g diepvries, pot of blik snijbonen, zout, sui ker, 1 lepel paprika-zoet zuur; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 150 g kwark, 0,5 dl melk, bessengelei naar smaak, 0,5 dl slagroom 10 g bas terdsuiker. Snijd de ui in dunne ringen. Laat de boter lichtbruin worden, bak er de uiringen goudgeel in en roer er de bloem door. Verdun de mas sa met de bouillon en laat de soep tien minuten trekken. Schep de soep in ovenvaste koppen, leg er het brood in (een rondje uit een boterham gestoken kan ook) en strooi daar de kaas op. Bak de kaas onder een hete grill licht bruin. Bak de biefstukjes in vier minuten bruin. Strooi er zout en peper over en houd ze op een bord warm. Blus de jus met een paar lepels water en voeg slagroom, mosterd en eventueel iets wodka toe. Schep weinig jus over het vlees en geef de rest er apart bij. Werk de gaar gekookte of opgewarmde snijbonen af met zout, suiker en kleinge sneden paprika-zoetzuur. Meng kwark, melk en bes sengelei (of jam van andere vruchten). Klop de slagroom met de basterdsuiker stijf en garneer er het dessert mee. Menutip voor maandag: run derlapje met rode kool en aardappelen - vla met ge bakken appel. JEANNE ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. van Leeuwen, Verhage, Groene- veld en De Ruiter: za. dr. Jansen, tel. 121641 en zo. dr. Zwijnenburg, tel. 218661 Groep 2: Bergmeyer. Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en E. de Lange: za. dr. luyk, tel. 122522 en zo. dr. Bergmeyer. tel. 121701 Groep 3: Pleiter, J. van Leeuwen, Smit. W. de Bruijne, J. de Bruijne, Stolk, Jürgens, Fogel- berg en Muysenbergh: za. dr. Jür gens. tel. 125820 en zo. dr. Van Leeuwen, tel. 120412 Groep 4: Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, Van de Waardt, Arnou, J. Zaaijer en R. Zaaijer: za. dr. Zaaijer, tel. 316008 en zo. dr. Van Wingerden, tel. 310047 Groep 5: Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, L>. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. Keyer, tel. 140124 en zo. dr. Jasperse, tel. 124961 Oegstgeest: vanaf za. 10 uur: dr. Van der Steenhoven, tel. 176867. Spreekuur za. en zo. 11.30-12.30. Kaag - Abbenes - Nieuw Vennep: tel. 02526-72850 Leiderdorp: za. dr. Du Ry van Beest Holle, tel. 891100 en zo. dr. Van Velzen, tel. 891100. Spreekuur van 12.30 tot 13.00. Voorscho ten: za. dr. Meyer, tel. 2493 en zo. dr. Van Dam, tel. 3960 Warmond - Voorhout: dr. Lempers, tel. 02522-10140 Noordwijk: Groeps- praktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Henneman, tel. 12182 Katwijk - Rijnsburg - Valkenburg: dr. Bergman, tel. 12921 Sassen- heim: dr. De Graaft, tel. 12479 Alkemade - Rijnsaterwoude: dr. Van Dongen, tel. 01713-4044. Praktijk Saeys/van Mierlo/Roelen- /Brock: dr. Sayes, tel. 01713-2217 Alphen: groep 1, za. dr. Varke- visser, tel. 21767 en zo. dr. Smit, tel. 45371, groep 2, za. dr. Eradus, tel. 72072 en zo. dr. Wijnmaalen, tel. 72079 Hazerswoude-Koude- kerk: dr. Bosch, tel. 01728-9281 Benthuizen - Boskoop: dr. Bom, tel. 01727-2136 Langeraar - Nieuwveen - Ter Aar - Woubrug- ge: dr. Hermans, tel. 01727-2038 Nieuwkoop - Noorden: dr. Sluit, tel. 01725-9301. TANDARTSEN Leiden - Leider dorp - Oegstgeest: dr. Orth, tel. 071-175090, za en zo spreekuur om 13.00 uur. Alkemade - Lei- muiden: eigen tandarts bellen voor 15.00 uur. Leidschendam: Voor spoedgevallen tel. 974491 Bol lenstreek: dr. Louwe, tel. 02522- 10457. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur ma. t/m vr. 09.00-10.00 u en volgens af spraak. tel. 142144. Gezondheids centrum Merenwijk, spreekuur ma. 11.00-12.00 en do. 14.00-15.00, tel 212195. Gezondheidscentrum Ste venshof, spreekuur do. 10.00- 11.00. tel 311506. Breestraat 24: spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en volgens afspraak, tel 254782/254756. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE HOMOSEXUALITEIT 071-221008. zo. 20-24. RAAD VAN ARBEID Hoge Rijn dijk 306, Leiden, tel 071-899375. Kantoor geopend ma. t/m vr. 9-12 u. 14-16 u. Telefonische informatie over kinderbijslag: 8-12 u. SOCIALE RAADSVROUW Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, wo. 17.00- 18.00 u.; Noord: Van Hogendorp- straat 36, ma. 10.30-11.30 u.; Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 u.; Morskwartier: Buurthuis Morskwar- tier. Topaaslaan, 10.00-11.00 u. wo. 10.00-13.00 u.; Tuinstadwijk: Herengracht 45, vr. 10.30-11.30 u. SOCIALE RAADSVROUW VOOR SCHOTEN Spreekuren: ma. 19.00-20.00 u. wo. en vr. 9.00- 10.30 u. Leidseweg 33. Voorscho ten. Tel. 3254. SP HULP- EN INFORMATIE DIENST Groenesteeg 33. Lei den. Tel. 071-134640 of 071- 144600. Hulp en informatie op me disch, juridisch en milieugebied, werk, sociale verzekering en huur- kwesties. Spreekuur: elke donder dag van 20.00-21.00 u. STICHTING VRIJWILLIGERS CEN TRALE Pallasstraat 1. Alphen aan den Rijn. Tel. 01720-33033. Begeleiding en opvang van men sen, die om welke reden dan ook. tijdelijk hulp nodig hebben. Boven dien wordt informatie verstrekt over andere mogelijkheden van hulpverlening en de bereikbaarheid daarvan. VRIJWILLIGERS CENTRALE Langegracht 246a, Leiden. Tel. 149064. Dagelijks bereikbaar van 9.00-17.00 u. voor informatie over vrijwilligerswerk en cursussen of een persoonlijk gesprek. WERKENDE JONGEREN Klach ten- en informatieuur Elke dinsdag avond van 17.00 tot 20.00 u. KWJ- kantoor Koppenhinksteeg 2. Lei den. Tel. 071-121139. Borstvoeding Begeleidingsgroep Leiden. Telefonische hulpdienst (voor praktische hulp en informa tie): tel. 170083, 215332 of 312556. S)e Ccicbclte Goii/umt Onder redactie van Ton Pieters. OMGEVING £eidóc0omxmt ZATERDAG 24 JANUARI 1987 PAGINA 15 KERKHOF KOST VEEL GELD Agente gewond op schietbaan LEIDERDORP Een 22-jari- ge agente van de Haagse ge meentepolitie is gisterochtend door haar linker onderbeen geschoten tijdens een training op de Leiderdorpse schietbaan De Vrijheid. Het ongeluk ge beurde tijdens een zogenaam de noodweeroefening. Hierbij moeten agenten plotseling hun pistool uit het holster halen en een schot lossen. Een collega van de Haagse politievrouw schoot haar daarbij door het been. De rijkspolitie in Leider dorp stelt een onderzoek in. DEN HAAG/LEIMUIDEN In het oostelijk deel van de Vriesekoopsche Polder blijft de mogelijkheid bestaan om in de toekomst glastuinbouw te gaan bedrijven. Een amende ment van het statenlid A. de Jong (PvdA) om dit gebied niet als reserve-lokatie in de streekplannen aan te wijzen werd gisteren door een meer derheid van de staten van Zuid-Holland verworpen. „Wanneer Vierambacht weg valt omdat een kroonberoep tegen de ontwikkeling van nieuwe glastuinbouw is inge diend, blijft slechts 101 hectare glastuinbouwgebied over. Dit is te weinig. Daarom moet de Vriesekoopse Polder als reser ve-gebied gehandhaafd blij ven", legde gedeputeerde Aal- bers gisteren uit. Bovendien vindt Aalbers dat de Vriese koopsche Polder mooi aansluit bij de glastuinbouwgebieden in Noord-Holland. De Jong stelde dat GS onvoldoende argumen ten aanvoerden om ten noor den van de Oude Rijn nieuwe glastuinbouwgebieden te ont wikkelen. Ook wil hij voorko men dat het gemeentebestuur van Leimuiden een aanwijzing krijgt. Dan moet tegen de zin van Leimuiden in toch na tuurgebieden voor glastuin bouw worden'opgeofferd. „EET MEE!": „Een zachte herinnering aan een van de eerste der menschenplichten". behoeftigen aan het noodza kelijkste geholpen worden, zonder dat zij daarvoor van deur tot deur behoeven te gaan. Een gevolg hiervan is, dat men nu de publieke bede laars met wantrouwen aanziet en liever, door zijn steun aan milddadige vereenigingen, medewerkt om den nood te lenigen, dan door het roeke loos geven van aalmoezen het verfoeilijke bedelberoep mis schien nog te helpen in stand houden. Als we echter de ontroerende plaat bezien, die ons tegelijk het droeve der armoede en het verheffende der naasten liefde voor oogen houdt, dan zijn we *er aanstonds van overtuigd, dat we hier te doen hebben met echten nood en welgemeende goedgeefsch- heid. De vermagerde gestalte der jonge weduwe, met haar levenden last leunend tegen de deurpost, roept ons mede lijden op en het hartelijke ge baar der oude vrouw, die gaarne geeft van het weinige dat zij bezit, wekt onze sym pathie. Dit tooneeltje, in zijn natuur lijkheid door den Engelschen schilder met treffend gevoel weergegeven, is, door zijn zachte herinnering aan een van de eerste der menschen plichten, ook leerzaam. We mogen nooit vergeten, dat we de armen altijd bij ons zullen hebben en dat we van ons be zit moeten mededeelen aan de behoeftigen, die onze broeders en zusters zijn". Treffend ook vind ik op „de schilderij" de oude baas met pet op aan tafel die meer aandacht voor zijn soep heeft dan voor de nood druft aan de deur. Waren we aan het eind van de jaargang 1916 van het Zon dagsblad in deze rubriek ein- parochianen. Dit zullen paro chianen moeten zijn die de durf hebben om een twee-jari ge opleiding aan de pastorale school te volgen en bereid zijn hun kennis en ervaringen over te dragen. Aldus ontstaat rond de parochiegeestelijkheid een volledig pastoraal team. De parochie Sint Jan mag zich in de bijzondere omstandighe den verheugen twee afgestu deerden van de pastorale school in zijn midden te heb ben terwijk drie anderen mo menteel de opleiding volgen. Daarmede is de aanzet van een pastoraal team dus al be gonnen. Het kerkhof achter de dekena le Sint Jan in de Zuidbuurt is vrijwel vol. Dit jaar kunnen nog begrafenissen worden uit gevoerd, daarna is het afgelo pen. Uitbreiding van het be staande kerkhof is mogelijk omdat de belendende gronden reeds eigendom zijn van de pa rochie. Gedacht wordt aan èen uitbreiding met meer dan 500 graven. De overheid geeft sub sidie, niettemin blijven er aan zienlijke kosten voor de paro chie bestaan. Een nieuw kerk hof moet worden aangesloten op het bestaande, er zal een terreinafzetting moeten ko men, paden moeten worden aangelegd, er moet beplanting komen, het bouwvallig schuurtje achter het kerkhof zal vervangen moeten worden en zo meer. En als het kerkhof dan is uitgebreid zal ook een begin gemaakt moeten worden met het opruimen van de ruï ne achter de Sint Jan's kerk. Al sedert 1964 herinneren de restanten van muren aan de tragische brand die in juni van dat jaar de kerk verwoeste. De parochie heeft méér nood zakelijke wensen: een goede airconditioning en een doop vont in de Christus Dienaar- kerk bijvoorbeeld, en aanpak van het parkeerprobleem bij de Sint Jan. Naast de aanstel ling van een pastoraal werker voor 40.000 gulden per jaar zal de uitbreiding van het kerk hof de parochie 30.000 gulden. Een deel van de kosten kan uit eigen middelen worden be taald maar dan zal nog een aanzienlijk bedrag uit de Actie Kerkbalans moeten komen. Om in staat te zijn de noodza kelijke werkzaamheden voor de parochie te garanderen zal 180.000 gulden bijeen gebracht moeten worden. Lukt dat niet, daïi zal één van de kerken worden gesloten om zo geld vrij te maken voor de pastora le zorg in de parochie. de aankoop van de panden Van der Weiiden (Voorstraat "2-34), de aanleg van het par keerterrein, de sloop van pan den aan de Heilige Geestweg, de bouw van een fietsenstal- ling, de inrichting van het bin nenterrein en de meubilering van het nieuwe bestuurscen trum. De nieuwbouw van het raad huis bestaat uit drie fases. Fase J (de bouw van de nieuwe raadszaal) werd in juli 1986 voltooid. Fase 2 (de verbou wing van het bestaande raad huis) zal waarschijnlijk eind maart klaar zijn. Het college gaat er vanuit dat de slotfase, de bouw van een kantoorvleu gel aan de Voorstraat, begin juni van dit jaar is afgerond. TER AAR De openbare ba sisschool Het Kompas aan de Schweitzerstraat in Ter Aar heeft sinds begin dit jaar de beschikking over een gebouw dat aan alle moderne onder- wijseisen voldoet. Het bestaan de, acht jaar oude gebouw werd uitgebreid met een lo kaal, een gemeenschapsruimte, een directeurskamer en een magazijn. Het vernieuwde Kompas werd gistermiddag of ficieel geopend door inspec teur E.A. Boonstra van het ba sisonderwijs. De integratie van lagere school en kleuterschool was al sinds 1985 een feit. Door de toename van het aantal leerlingen was de school te klein geworden. Twee jaar geleden was er nog sprake van dat het Kompas naar een ander, oud schoolge bouw zou verhuizen. Uiteinde lijk besloot het college van burgemeester en wethouders, onder druk van de gemeente raad, om het Kompas toch meer ruimte te bieden in het eigen gebouw. Alle groepen hebben nu een eigen lokaal. De- kleuters hebben een speel zaal gekregen en er is ook een handenarbeidlokaal. De uit breiding heeft 170.000 gulden gekost. De heer Boonstra liep gisteren door een papieren muur bij wijze van opening. Gisterochtend werd het ope ningsfeest met de kinderen ge vierd, die enkele toneelvoor stellingen kregen voorgescho teld. De middag was bestemd voor leerkrachten, ouders, ge meentebestuur (tevens school bestuur) en belangstellenden, die gebruik maakten van de gelegenheid de uitbreiding te bezichtigen tijdens de receptie. NIEUWE VINDING: „Prof.Scripture, van het West London Hospital, heeft een apparaat uitgevonden, dat het mogelijk maakt, ziekten door middel van de stem vast te leggen". delijk van die wereldoorlog 14-18 af, nu blijkt dat ook 1925 het nodige wapenrumoer gekend heeft; revoluties, bij voorbeeld. „Met Mexico heeft Albanië (even groot als Bel gië, maar met slechts 800.000 inwoners) dit gemeen, dat er voortdurend opstand en om wenteling heerscht. De Alba nees is hartstochtelijk eer zuchtig en de nederlaag van zijn partij en zijn standgenoo- ten beschouwt hij als een per soonlijke nederlaag. Hij voelt „HALLO KELLNER, heb je ook een lucifer voor me?" zich onteerd en wil daarom voor zich en de zijnen door nieuwen opstand, strijd en overwinning de eer zijner wa penen herstellen". Christen dom en „Mohamedanisme" streden er voortdurend om de voorrang; Avondland en Mor genland gingen er, ook in 1925, in elkaar over. Het Zon dagsblad: „Steeds vulkanisch bruisend, steeds gloeiend van hartstochtelijke vrijheidslief de naar binnen en naar bui ten, dat was Albanië, dat is het en dat blijft het". Laten we maar weer met scherts eindigen. „Een recruut verzoekt afkeuring wegens li chaamsgebreken, en de dok ter vraagt hem: „Welke ge breken hebt gij dan?" „Ik ben zeer bijziende, dokter". „Wel ke bewijzen hebt ge daar voor?", vraagt andermaal de dokter. „Wel dokter, ziet gij daar onder aan den muur dien spijker?" „Ja, natuurlijk man", antwoordt de dokter. De recruut: „Nu, ik niet!" Oók een goeie vind ik: „Kareltje: „Mama, u hebt mij altijd, ja tot vervelens toe, gezegd, dat de wilden geen kleeren dra gen". Mama; „Zeker, Karel tje". Kareltje: „Waarom heeft pa dan een broeksknoop in het collectezakje voor de hei denen gegooid?" „Wij behouden wat wij en het waardevol- Dat is een samenvatting >ers die de Zoe- parochie Sint- de nabije toekomst laren. Ondanks som- eluiden over afne- kerkbezoek is het ebestuur niet van kerkgebouwen af te Er komt géén be- éïêig van het aantal Igen en er wordt niet bbeld op de pastora- irg. Integendeel, er 1 juist naar gestreefd jog grotere variatie in jeringen te verkrij- erwijl de persoonlij- ^torale zorg zal moe- enemen. jrochiebestuur heeft dat gemaakt in het kader' Actie Kerkbalans. Het was voor de parochie in een moeilijke perio- ;r A. Lamot moest om ieidsredenen zijn taak »en en er was geen op- De parochie, die twee iuwen heeft, heeft nu één geestelijke in ie dienst in de persoon iter F. Buil. „Al te veel ies zijn in het verleden NJkeld door een te af- gstsnde houding. Dit mag iodfarochie niet gebeuren. wordt in samenwer- 'n %et de commissie „Toe- -n jisie" aan een plan ge- ieze, voor de nabije toe- 1 aldus het parochiebe- parochie van de toe- rekening gehouden worden met minder dan nu. Daarom moet gezocht naar leken die 't zijn om taken over te I De vraag is echter wie :t over de kennis, de er en de tijd om 20 tot 30 de week de pastorale in de parochie te dra- iervoor zijn, aldus het ebestuur, beroeps- *n nodig. Mensen die ;Si«fenlange studie hebben en in staat zijn daad- ijk leiding te geven aan k %torale gebeuren. Maar -storaal werker, kosten obi gulden per jaar, alleen Fe8ivoldoende. Ook binnen n ochiegemeenschap zelf mensen nodig zijn die meer pastorale kennis dan de gemiddelde MONUMENT: „Gedenk- teeken op het graf van den in 1899 overleden Weensche operette componist Carl Millöcker". NOORDWIJK De vol tooiing van het nieuwe raadhuis in Noordwijk gaat zo'n 870.000 gulden kosten. Dit schrijven bur gemeester en wethouders van de bloemenbadplaats aan de gemeenteraad. Het college vraagt de raadsle den goedkeuring voor het benodigde krediet. De to tale kosten zouden daar mee op 12 miljoen gulden komen. Als de werkzaam heden volgens planning verlopen, is de nieuw bouw begin juni van dit jaar voltooid. De officiële opening is gepland op woensdag 2 september. Het oude raadhuis bestaat dan precies 100 jaar. Het krediet waar het college om vraagt wordt in het voor stel grotendeels gedekt door de verkoop van het pand Gooweg 5 (het voormalige kantoor van de dienst van gemeentewer ken) en een bijdrage van 181.000 gulden uit het fonds dorps- en stadsvernieuwing. Er resteert echter een gat van een kleine drie ton. In het bedrag van 12 miljoen zit 10,4 miljoen gulden aan voorbereidings- en bouwkos ten van de fases 1, 2 en 3. Ver der omvat de totale bouwsom Onderwijsinspecteur stapt door de papieren deur. nda terJ,.Geïllustreerd Zondags- opende op zaterdag 24 ®iri 1925 met een plaat 1 r de schilderij van „Eet mee!" geti- e'Het onderwerp was de Snende armoe. Met een garende tekst erbij: eeüen laatsten tijd is, mèt verschijnsel der armoede, de liefdadigheid van eeli veranderd. Het was eesger zoo gewoon dat een Ej aanklopte aan uw deur, ektieen droef en schamel ui- gel|k uw medelijden opwek- atei de hand uitstak als een ofjom steun in beklagens- fdige omstandigheden, nu behoort de figuur van lierpublieken arme nog niet htele zeldzame verschijnin- trejn steden en dorpen, maar ;ten veelvuldig als vroeger vait ze toch niet meer voor. i butens mogen we aanne- in dat er minder dan eer- die bittere nooddruft geleden, die de schaam- an het openlijk bedelen fint, al maakt ook in onze tsch de gedwongen werk- n <?eid velen tot echte ar- reci Tweedens maakt thans [eter georganiseerde lief- gheid het mogelijk, dat de

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15