leidde Somcmt-s- onument on Siebold n Leiden STAD OMGEVING De Leidse Courant komt snel naar u toe Stöxen eist rectificatie van organisator jazzweek Accountantsdienst roept hulp medezeggenschapscommissie in PAS ZATERDAG 24 JANUARI 1987 PAGINA 13 e dies natalis ;N De 412e verjaardag Leidse universiteit wordt lopejg 7 februari gevierd in het e Faculteitsgebouw aan de jngaplaats 1. Op deze dies zullen achttien wetenschap- t zes faculteiten een voor houden over een onderwerp jmenteel op hun vakgebied jelangstelling staat. Het dies >rogramma dat om kwart f 's morgens begint en om- half vijf is afgelopen, is niet bestemd voor afgestudeer- studerenden, maar ook voor dere belangstellenden. Infor- n aanmelding kan via het niversiteits Fonds, Rapen- in Leiden, tel. 071-130503 iëri fteli i Expositie kunst prof. Gaillard LEIDEN In het Sylviusla- boratorium aan de Wassenaar- seweg wordt van 29 januari tot en met 13 maart een tentoon stelling gehouden met aquarel len en pentekeningen van prof. P.J. Gaillard. Dat ge beurt ter ere van de tachtigste verjaardag van de emeritus hoogleraar in de celbiologie en histologie aan de Medische Fa culteit van de Leidse universi teit. De werken zijn gemaakt na 1982 en worden geken merkt door heldere kleurstel lingen en een zeer gedetail leerde tekenstijl. u b Moker blikt terug op gospelconcert LEIDEN Een reportage van het gospelconcert in de Pieters kerk, het afscheid van F. van der Velde als voorzitter van de Hervormde Diaconie en de uitzending van twee studenten naar de koffiepluk in Nicaragua. Dat zijn de drie onderwerpen die woensdagavond 28 januari in de uitzending van Moker aan de orde komen. Moker is de lokale omroep van de kerken in Rijn land, die elke tweede en vierde woensdag van de maand van 19.00 tot 19.30 uitzendt via dezelfde frequentie als Omroep Rijn land (88.1 FM). De reportage van het gospelconcert dat zondag 18 januari werd gehouden in het kader van de Leidse jazzweek, begint met een interview met de organisator van dit jaarlijkse gebeuren, de heer C. Elzinga. Voorts zijn er korte interviews met deelnemers en wórdt een korte impressie gegeven van het gebeuren. De heer F. van der Velde vertelt hoe een traditioneel armenbestuur zich ontwikkelde tot een instelling van brede maatschappelijke dienstverlening. De uitzending besluit met een gesprek met Wil- ma Verkerken en Paul Duyvensz, die met behulp van de Leidse Studentenekklesia naar Nicaragua werden uitgezonden, om daar koffie te plukken. Werkgroep zoekt oplossing voor hoge stookkosten LEIDEN De mensen die wonen in flats van woningbouwvereniging Leiden in de Merenwijk/Slaaghwijk krijgen öf een verbe terde blokverwarmingsketel en een nauw keuriger meetsysteem van het warmtever- bruik öf individuele CV-ketels. Uit een on derzoek van de woningbouwvereniging naar de kwaliteit van de huidige ketels, het blok- verwarmingssysteem en de kwaliteit van de isolatie van de flats, is gebleken dat de bewo ners hoge stookkosten hebben. Een werk groep, die bestaat uit bewoners, overlegt nu met de vereniging om uiteindelijk te komen tot een voorstel, dat wordt voorgelegd aan alle bewoners. Na commentaar op mishandeling raadslid bij jazzmarathon LEIDEN Het Leiden Weer Ge- zellig-raadslid B. Stöxen eist dat D. Wansink, een van de organisatoren van de Leidse jazzweek, in het openbaar zijn uitlatingen in de Leidse Courant rectificeert. Wan sink gaf in de krant van dinsdag commentaar op het voorval dat vo rige week vrijdag tijdens de jazz marathon in het Waaggebouw plaats vond, en waarbij Stöxen mis- tiandeld werd. Als Wansink zijn iqOEKOOP BU OPENING RIJKSHERBARIUM: !DEN Burgemees- C. Goekoop vindt dat ,kt',ejn Leiden een monu- ht moet komen voor ontdekkingsreiziger von Siebold. Von _.4. 'ld is de grondleg- vol van het Rijksherba- ii en van het Rijks- fceum van Volken- ide in Leiden. „Von pold is in Japan, ik vorige week ren een zeer bekende 'oorlur. In Leiden echter 1, terwijl hij hier gro- 'erdiensten heeft ge- aldus Goekoop ;rmiddag bij de ope- van het nieuwe on- tomen van het Rijks- larium aan het Ra- burg. Siebold vertrok in 1822 als arts naar Java en Japan en toonde daar grote interes se voor uitheemse voorwer pen en botanie. Hij werd uit gewezen en kwam naar Lei den, waar hij een museum inrichtte, dat later het Rijks museum voor Volkenkunde zou worden. Toen in 1830 strubbelingen tussen de Noordelijke en de Zuidelijke Nederlanden begonnen, reis de Von Siebold naar Brussel om te zien hoe het met de collecties was gesteld, die hij naar het daar gevestigde Rijksherbarium had gezon den. Hij besloot dat de ver zameling beter naar de Noordelijke Nederlanden zou kunnen verhuizen en verscheepte de collectie naar Leiden. Het zou de grond slag voor het latere Rijks herbarium zijn. Goekoop meent dat Von Sie bold ondanks zijn verdien sten voor de stad een mis kende figuur is en pleitte gistermiddag voor een mo nument voor Von Siebold in Leiden. Goekoop vond dat Leiden op het gebied van natuurlijke historie een bijzondere plaats in de wereld in nam. „We mogen zeer tevreden zijn met onze tempels van cul tuur en wetenschap. Leiden is met het Rijksmuseum van natuurlijke historie, het her barium en in de toekomst de Natuur-historische Presenta tie in het Pesthuis iets unieks op het gebied van de natuurlijke historie". Goekoop hoopte dat het Rijksherbarium er mee kon leven dat het voorlopig op twee adressen gevestigd blijft: het oude onderkomen aan de Schelpenkade en het nieuwe in de voormalige universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg. „De ge meente werkt met het stad huis en het stadsbouwhuis al jaren op die manier, al zal men wél zeggen dat dat dan ook te merken is". j Kuijers slaat eerste paal ambulance hal Met een grote hamer probeerde wethou der dr. F.J. Kuijers (volksgezondheid) gistermiddag het symbolische eerste paaltje van de nieuwe ambulancehal van de Gebr. De Jong de grond tussen het Pesthuis en het AZL in te slaan. Het was een houten paaltje, omdat de hei-instal latie het vanwege de vorst moest laten afweten. De nieuwe hal biedt plaats aan de zeven ambulances van het bedrijf. Ook komen er in het gebouw vier slaapkamers voor het personeel van de ziekenauto's. Het is de bedoeling dat het gebouw in au gustus klaar is. Nu staan de ambulances van De Jong nog in een driehonderd jaar oud pand aan de Hogewoerd. Die garage is volgens B. de Jong sterk ver ouderd en het brengt hoge onderhouds- lasten met zich mee. Bovendien zorgen de parkeeroverlast, de paaltjes en herin deling van de wegen rondom de Hoge woerd niet voor een vlotte doorstroming van het verkeer. „Bij het AZL eindigen of beginnen zeventig procent van onze rit ten", zo verklaarde De Jong de keuze voor de nieuwe plaats van de ambulan cehal. commentaar niet rectificeert, over weegt Stöxen een aanklacht we gens laster in te dienen. Wansink zei over de mishandeling van het raadslid bij de deur van het Waaggebouw: „De zaal was vol met 400 man en we hadden de deuren gesloten. Hij stond buiten en schop te tegen de deur en riep dat hij ge meenteraadslid was en er in moest. Hem is toen verteld dat de zaak vol was en dat zeker een gemeente raadslid het goede voorbeeld moest geven. Toen hij vervolgens op nieuw tegen de deuren ging schop pen was de maat vol. We laten de antieke deugen van de Waag niet vernielen, ook niet door een raads lid". Volgens Wansink was hij al bij Stöxen geweest om zijn excuses aan te bieden. Die lezing klopt niet, zo laat frac tie-assistent J. de Coo van Leiden Weer Gezellig weten in een brief aan deze krant. „Door het verhaal te plaatsen volgens de methode van hoor en wederhoor lijkt het journa listiek in orde, maar dat is het niet. De heer Wansink is namelijk abso luut niet aanwezig geweest bij de 'affaire Stöxen'. Namens getuigen kan ik verklaren dat zijn verhaal onjuist is: het gaat met name om de aantijging dat hij zich op zijn raads lidmaatschap zou hebben beroepen. Het is dan ook verwonderlijk te vernemen dat de heer Wansink zijn verontschuldigingen wil aan bieden. Waarvoor eigenlijk als de heer Stöxen zich zo fout zou heb ben gedragen?". De Coo merkt daarbij op dat Wansink nog steeds zijn excuses niet heeft aangeboden. De fractie-assistent schrijft in zijn brief dat dat ook niet meer vol doende zou zijn. ..Gezien de uitla tingen en verdachtmakingen aan het adres van de heer Stöxen past hem alleen nog maar een publieke lijke rectificatie. Zo niet, dan zal het slachtoffer niet alleen de aan klacht wegens mishandeling hand haven, maar ook overwegen eén aanklacht in te dienen wegens aan tasting van de goede naam", aldus De Coo in zijn brief. LEIDEN De Gemeen telijke Accountantsdienst (GAD) heeft de Medezeg- genschappscommissie (MC) van de gemeente Leiden te hulp geroepen in zijn poging opheffing te voorkomen. Het college van B en W wil de GAD opheffen, omdat de dienst niet goed zou werken met als gevolg grote achter standen, maar de GAD denkt dat de opheffing voortkomt uit het feit „dat wij te lastig zijn voor het college", zoals GAD-direc- teur W. Oudhof het uit drukt. Wethouder F. Bordewijk (fi nanciën) wil voor het accoun tants werk. voortaan het zoge heten Verificatiebureau ge bruiken. Dat is een organisatie die voor ongeveer 50 procent van de Nederlandse gemeen ten dat werk al doet. In een lange brief aan de MC heeft Oudhof nog eens uitgebreid op een rijtje gezet waarom het college ongelijk zou hebben met zijn plannen de dienst op te doeken. Volgens Oudhof zijn de achterstanden er inder daad, maar een gevolg van een personeelsgebrek bij de GAD. Dat personeelsgebrek zou het resultaat zijn van de lange procedures die de gemeente hanteert voor het vervullen van vacatures. „Dat leidt tot vactures die maanden open staan", aldus de directeur. Ook het langzaam werken van de financiële afdelingen van de gemeente zou een grote rol spelen bij het ontstaan van de achterstanden. Jaarrekenin gen zouden vaak zo laat bij de GAD worden ingeleverd dat achterstanden onvermijdelijk zijn. Volgens wethouder Bor dewijk zou de gemeente ook voordeliger uit zijn door het werk van de GAD uit te beste den, maar Oudhof ontkent dat. De opheffing van de GAD zou de gemeente juist geld kosten. VEEK HINDE endfbijdragen van Paul van i seeBijl en Marcel Gelauff. Wim van Noort. left *(i) letrcjjs in veel Leidse grach- (ag er begin deze week bevend bij. Waar de rest 184*Nederland (met uitzon- lg dan van de door Sip- a c.s. gescheurde pistes Ie hoge noorden) bedekt door een strakke ijs- en zelfs rivieren bevro- Ireigden te raken, lag er ^let Leidse water maar gammel vloertje. een verbaasde zich iver. Hoe kan dat nu: jdagen en nachten heer- strenge vorst en op de Vest kon je nog niet staan. Het antwoord al snel: de koelinstal- van de nieuwe energie- ale aan de Langegracht de schuldige. Dat ge- >erke bleek een veel groter te hebben op het water grachten dan voor mo- was gehouden: het itenwater in zowat het noordelijk deel van de ïnstad bleek te dienen oelvloeistof. 1(2) water in de grachten was alve warmer dan elders 'ernietigde de ijsvloer. dat gebeurde op een nder gevaarlijke wijze: de onderkant. Iemand >p de walkant stond, kon izien dat het ijs in bij- £>eeld Oude Vest, Oude ieuwe Rijn, Oude Heren- ht en zelfs op het Galge- levensgevaarlijk dun jZo gebeurde het dat ve leer velen in de afgelo- 1agen door het ijs zak- )agelijks ontstonden er «gevaarlijke situaties. Oude Herengracht bij- ;eld. wandelde begin week een hele klas 'aDlieren met hun leraar het ijs. Toen grachtbe- rs schreeuwen dat het an isgevaarlijk was, wees lumeraar op zijn voorhoofd, ïing gelukkig goed. ^prganisa toren van de >ö®gentocht, de schaats tocht over de Leidse grach ten die in voorgaande jaren vele duizenden mensen naar de binnenstad trok, hadden het er maar moeilijk mee. Tijdens de voorbereidingen moest de route telkens ver legd worden, want geregeld bleek dat het ijs op steeds meer grachten dubieus werd. Hoe gevaarlijk het was, werd overduidelijk toen er plotse ling gaten vielen in het voor treffelijk geachte ijs op het Galgewater. Glad (3) Met het invallen van de dooi is het gevaar verdwenen. Maar de vraagtekens blijven. Het socialistische raadslid Laurens Beijen heeft B en W inmiddels vragen gesteld. Van het Energiebedrijf Rijn land is nog niets vernomen. Dat is eigenlijk heel vreemd. Als iemand had moeten we ten, wat de gevolgen waren van de koelinstallatie dan was dat het EBR wel. Wanneer er een levensge vaarlijke ijsvloer ontstaat in een groot deel van de bin nenstad, dan mag je toch op z'n minst van een dergelijke organisatie verwachten, dat er een waarschuwing wordt uitgestuurd. Het is niet alleen •van belang om de burgers licht en warmte te verstrek ken, maar de veiligheid ver dient toch ook, enige aan dacht. Of zou het Energiebe drijf ook niet hebben gewe ten, dat de effecten van de nieuwe installatie zó groot waren. „Onzorgvuldig" is daarvoor nog maar een heel vriendelijke uitdrukking. Nummertje (1) Nog een paar maanden zitten ze in de herrie, de omwonen den van de nieuwbouw van de RIAGG aan de Lammen- schansweg in Leiden. De bouw van het «ieuwe kan toor voor de Regionale In stelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg schiet al aardig op. Wanneer de officiële opening eenmaal daar is, hebben de betrokken Leidenaars een paar roerige jaren achter de rug. Het be gon allemaal in het voorjaar van 1985. Waar nu wordt ge bouwd voor zover de vorst dat tenminste toelaat stond toen nog de Zuider- kerk. Helaas was de belang stelling voor de kerk al een poosje op een dusdanig ni veau, dat het gebouw leeg stond. Dat ontdekte ook een groepje jongelingen en zo kon het gebeuren dat op een fraaie maandagmorgen bleek dat de kerk was gekraakt. Dat de kerk door een brand Voordat de dooi onbarmhartig toesloeg, had de nieuwe elektriciteitscentrale van het EBR er al voor gezorgd, dat het ijs in de Leidse grachten levensgevaarlijk werd. Onder sommige bruggen, zoals hier bij de Kippenburg, werden takken gelegd om de schaatsers te waarschuwen. (Zie: Glad). al half was ingestort, kon hen blijkbaar niet deren. De di recte buren waren niet erg gelukkig met de komst van de krakers en hun plannen om de kerk op te knappen en er „te gaan wonen en wer ken". Nummertje (2) Maar zoals wel vaker .met krakers kwam ook nu weer niet veel van die plannen te recht en uiteindelijk liep de zaak met een'sisser af. Zo leek alles aardig op zijn pootjes terecht te komen voor de bewoners van de Lam- menschansweg. Totdat het college van B en W het RI AGG een vriendelijk briefje stuurde met de mededeling dat het officiële adres Lam- menschansweg 15 zal luiden. Daaraan werd toegeyoegd, dat enkele andere huurders van het nieuwe kantoor res pectievelijk de nummers 15A en 15B zullen krijgen. Vooral met die A en B was de RIAGG niet blij. Dat zou tot verwarring kunnen lei den. Misschien niet bij de postbode maar wel bij dege nen die het RIAGG iets stu ren. „Zulks verdraagt zich niet met het gegeven dat een niet onbelangrijk gedeelte van de aan onze RIAGG gea dresseerde post zeer privacy gevoelige gegevens bevat", schreef directeur Samsom van de RIAGG aan B en W. Of er geen ander nummertje in voorraad was, werd er aan toegevoegd en voor het geval B en W dat zelf zpuden kun nen bedenken had/ Samsom zelf wel een voorstel: 15, 15A en 15B zouden 15, 17 en 19 moeten worden. Nummertje (3) Het college wees het voorstel van de RIAGG af. Misschien niet zo verwonderlijk want dat de nummers 17 en 19 al jaren in gebruik zijn, zag 1 Samson voor het gemak maar over het hoofd. Dat was zijn probleem niet. Net zomin maakte hij zich druk over het feit dat vrijwel de gehele oneven zijde van de Lam- menschansweg op papier zou moeten verhuizen als hij zijn zin zou krijgen. Want niet al leen zou de bewoner van Lammenschansweg 17 naar 21 moeten, maar ook die van 113 naar 117 om twee voor beelden uit de lange rij te noemen. Met als gevolg onge twijfeld dat veel post nog we ken, zo niet maanden, fout geadresseerd en dus fout be zorgd zal worden. Bovendien worden de Lammenschans- wegbewoners aardig op kos ten gejaagd door alle adres wijzigingen die ze moeten versturen, alsook de instan ties die dat weer moeten ver werken. Maar dat zal de RIAGG ken nelijk een zorg zijn. Die zorg reikt blijkbaar niet verder dan de gemoedstoestand en de privacy van de cliënten. Proefondervindelijk (1) Vooral in kleinere gemeen ten worden ze nog wel eens aangetroffen: raadsleden, die weten wat „proèfondervihder lijk" betekent. Overdag worL den ze met een centimeter in de hand gesignaleerd bij net opgeleverde nieuwbouwwo ningen. 's Avonds slaan ze steevast toe tijdens de rond vraag in commissievergade ringen: de nokhoogte van de huizen blijkt volgens eigen metingen 5,9 centimeter te hoog. De bestuurderen zijn licht uit het veld geslagen en beloven de zaak tot op de bo dem uit te zoeken. Een week later worden er schriftelijke vragen inge diend, omdat een medewer ker van de gemeentelijke plantsoenendienst volgens waarnemingen van de plaat selijke volksvertegenwoordi ger woensdagmiddag om 15.48 uur in diensttijd een plasje pleegde tegen een ge meentelijke boom. De direc teur gemeentewerken wordt ter verantwoording geroepen en trekt het boetekleed aan. Ze zijn de schrik van collega raadsleden die het „gezever" tijdens de rondvraag met een geïrriteerde blik op de klok aanhoren. Maar die ook be kropen worden door een on gemakkelijk gevoel, omdat het nu net lijkt alsof zij niets voor hun achterban doen. Proefondervindelijk (2) Leiden had tot voor kort in PSP'er Hans de la Mar een raadslid dat zijn activiteiten niet louter tot de raadzaal be perkte. De la Mar liet zich geregeld in alle vroegte op sluiten in kraakpanden om er temidden van krakers op te letten dat de ontruimende politiemacht zich niet al te gretig van de wapenstok be diende en ging zelf pools hoogte nemen bij in deplora bele staat verkerende wonin gen. Helaas, de tijden veranderen en het pluche van de wet houderszetel plakt dusdanig dat De la Mar alleen nog voor openingen, aftrappen bij voetbalwedstrijden en over handigingen van cheques de aangename warmte van het stadhuis wil verlaten. Wet houder Jos Fase wil zich nog wel eens persoonlijk op de hoogte stellen van de kwali teit van de plaatselijke taxi bedrijven, maar verder is de Leidse raad een Ivoren To ren van waaruit slechts zel den nog een blik naar buiten wordt geworpen. En dan al leen nog om te constateren of het vliegtuig uit New York of Tokio al is geland. Proefondervindelijk (3) Daar lijkt gelukkig verande ring in te komen. Leiden Weer Gezellig-raadslid Ber nard Stöxen blijkt zich einde lijk te ontwikkelen tot de Angry Young Man van de Leidse politiek waarvoor hij bij zijn verkiezing werd ge houden. Uit naam van zijn ruim 1400 kiezers stelde Stöxen zich vorige week per soonlijk op de hoogte van het verloop van de Leidse Jazz week. En moest vrijdagnacht bij de ingang van De Waag constateren dat het eerbied waardige ambt van raadslid de dienstdoende portier maar weinig ontzag inboezemde. De klappen die hij daar op liep vormen aanleiding voor scherpe vragen aan burge meester Cees Goekoop, de voor de openbare orde ver antwoordelijke portefeuille houder. Stöxen wil dat portiers voort aan zwart op wit krijgen voorgeschoteld wat ze alle maal wel en niet mogen. Li chamelijk geweld moet vol gens de caféhouder buiten de lijst van toegestane middelen vallen om bezoekers van jazzmarathons te weren. Hopelijk laat Stöxen zich door het optreden van de portier niet uit het veld slaan en zal hij met zijn persoonlij ke onderzoekingen de Leidse binnenstad voorlopig onvei lig blijven maken. Zijn be reidheid om de cliëntvrien delijkheid van sommige in stellingen te testen, heeft echter mogelijkerwijs een lichte knauw gehad. Winkel bedienden, serveersters, kel ners en barkeepers dienen in elk geval op hun hoede te blijven. Daarvoor wordt gezorgd door chauffeur Maarten van derZwan en zijn collega's. Feilloos kiest hij de kortste routes door ons verspreidingsgebied. Met pakken vol keurig afgetelde kranten voor elke uitdeelpost, voor elke abonnee. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en Ceidoe Qowio/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13