Halve koeien laten zich niet makkelijk verdelen Tropen bevreesd voor rampzalig weertype Shultz: Contacten met Iran bleven Weer twee buitenlanders ontvoerd in West-Beiroet TENLAND fieidaeOou/iq/nt VRIJDAG 23 JANUARI 1987 PAGINA 7 jpart geschorst mrgemeester (Van onze correspondent Frans Boogaard) EL Door de omstreden waarne- >urgemeester van Voeren, Jose Hap- oorlopig te schorsen, heeft de Lim- gouverneur Vandermeulen de Belgi- emier Martens een nieuwe kabinets- espaard. Martens dreigde gisteren op- in ernstige moeilijkheden te komen e zijn eigen partij, de CVP had laten geen genoegen te nemen met het Happart alleen zijn bevoegdheden Isvoorzitter en hoofd van de politie te en. Martens heeft toegezegd uiterlijk nde maandag met een initiatief te ko- t moet leiden tot een definitieve op- van de taalkwestie in de Voer. ZELFMOORD MINISTER OP PERSCONFERENTIE HARRISBURG Ten overstaan van talrijke journalisten en in het licht van vele televisielam pen' heeft de minister van financiën van de Amerikaanse staat Pennsylvania, Budd Dwyer (47), gisteren op een persconferentie in zijn kan toor zelfmoord gepleegd. De verwachting was dat de minister, die vandaag zijn veroordeling zou horen wegens het aannemen van steekpen ningen, op de persconferentie zijn aftreden be kend zou maken. In plaats hiervan beleed hij nogmaals zijn onschuld. Aan het eind van zijn persconferentie haalde Dwyer een pistool van groot kaliber uit een hoes, zette het wapen aan zijn mond en haalde de trekker over. Hevig bloedend zakte hij ineen en overleed op weg naar het ziekenhuis. In een brief aan zijn vrouw en twee kinderen schreef Dwyer dat hij na zijn veroordeling „geen hoop" meer had gehad. Eiland Man helpt Zuid-Afrika niet LONDEN Zuid-Afrika heeft in 1985 geheime be sprekingen gevoerd over landingsrechten op het Britse eiland Man om de internationale strafmaat regelen tegen apartheid te omzeilen. Dat heeft het Londense dagblad The Independent gisteren ge meld. Volgens het dagblad wil de industriële ont wikkelingsmaatschappij van de Zuidafrikaanse re gering het vliegveld op Man gebruiken om Zuida frikaanse goederen te exporteren. De goederen zou den op Man van andere etiketten worden voorzien en vervolgens opnieuw uitgevoerd worden naar EG-landen. De hoogste minister van het eiland, Mi- les Walker, heeft intussen verklaard dat een diep gaand onderzoek wordt ingesteld. Hij beklemtoon de dat de regering van het eiland de apartheidspoli tiek niet steunt en geen verbintenis aangaat die leidt tot het ontduiken van sancties tegen Pretoria. Minister: geen excuses voor duik in zee KAAPSTAD Een van de twee kleurlingen in het kabinet van Zuid-Afrika heeft gisteren tegengesproken dat hij bakzeil heeft gehaald door zich tegenover president Botha te ver ontschuldigen voor het demonstratief te wa ter gaan op een strand dat alleen voor blan ken is bestemd. Politici van de blanke opposi tie hadden gezegd dat dominee Allan Hen- drickse zichzelf had vernederd, nadat hij zich voor het incident had verontschuldigd. Bin nen zijn eigen partij aangevallen, verklaarde Hendrickse gisteren nadrukkelijk dat hij zich niet tegenover Botha had verontschuldigd voor de duik in zee. Hij had zich alleen maar verontschuldigd voor de indruk die hij zou hebben kunnen vestigen dat hij Botha's gezag als president had aangevochten, zei hij. Drugsbezit Jerry Hall Jerry Hall, mannequin en vaste vriendin van rockzanger Mick Jag- ger, op weg naar een rechtbank in Barbados waar zij gisteren moest voorkomen op beschul diging van het bezit van negen kilo marihuana. De 30-jarige Hall werd woensdagavond gear resteerd toen zij op de luchthaven Grantley Adams bij Bridgetown een kist kwam afhalen waarin de marihuana bleek te zitten. Jerry Hall werd tegen een borgsom van 10.000 dollar op vrije voeten gapende bankrover Darren Bullen houdt een vrouw gijzelaar bij de beroving van een bank in Londen, m, die gemaakt was door de beveiligingscamera, werd i getoond op de televisie in het kader van een mis- leventie-programma. VERDELING EG-VOEDSELHULP BINNENKORT VAN START DEN HAAG De vorst is voorlopig uit de lucht ver dwenen, maar het Rode Kruis is nog druk doende de voedselhulp te verde len, die de Europese Ge meenschap beschikbaar heeft gesteld. De hulp in de vorm van geld en over- schotprodukten is bedoeld voor daklozen en voor mensen die van een klei ne uitkering moeten leven en die door het barre win terweer in de problemen zijn gekomen. Het Rode Kruis gaat met onder meer het Leger des Heils en met het ministerie van landbouw een paar crite ria voor de verdeling op stellen: aanstaande woens dag wordt bekend welke personen in aanmerking komen voor een voedsel pakket. Ter waarde van hoeveel gul dens Nederland mag uitdelen onder daklozen en uitkerings gerechtigden is nog niet be kend. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, moet het voorstel nog na der uitwerken. Er kleven so wieso een paar nadelen aan het „trakteren" uit de over schotten. Dat vertelt de heer B.P. Burgers van het Rode Kruis. „We kunnen niet zo maar wat uit de magazijnen gaan halen: hoe moeten we die halve, diepgevroren koeien verdelen; hoe snijden we de pakken bo ter van zestig kilo in handige porties? Het is toch niet onze taak om het graan naar de mo lenaar te brengen, voordat we het als meel kunnen uitde len?" Bovendien moet het Rode Kruis, voornamelijk in samenwerking met het Leger des Heils en enkele andere or-' ganisaties, bedenken hoe de voedselpakketten „tactisch" verspreid kunnen worden. Burgers: „Dan zul je net zien dat de buurt niet wist dat die mevrouw of meneer van een kleine uitkering moet zien rond te komen. Als wij daar aan de deur komen, brengen wij die mensen misschien in verlegenheid". Overigens be tekenen deze kanttekeningen van Burgers niet dat het Rode Kruis niet blij is met het voor stel van de EG. „Die voedsel pakketten kunnen veel men sen toch weer net dat beetje besparen, dat zij extra aan de verwarming hebben moeten uitgegeven. Daarom zijn we bereid de distributie op ons te nemen". De heer Burgers erkent dat de hulp pas beschikbaar komt, nu de ergste kou voorbij lijkt te zijn. Maar volgens hem onder vinden nog heel veel mensen de gevolgen. Een rekening van de loodgieter kan bijvoor beeld nog maanden doorwer ken in het huishoudbudget, evenals de extra stookkosten, de wasmachine die kapotvroor en de dikkere winteijas die toch echt gekocht moest wor den. De Europese Commissie heeft bepaald dat de voedsel hulp tot 31 maart mag worden verstrekt. Afgezien van deze voedselhulp uit de landbouwoverschotten, heeft de Europese Commissie 120 miljoen gulden beschik baar gesteld voor wat heet „gebruiksprodukten". Daar van heeft Nederland 230.000 gulden gekregen en dat bedrag is inmiddels zo goed als be steed aan onder meer dekens, winterkleding, transportcon tainers en een noodaggregaat. ♦Welke verdeelsleutel heeft ge leid tot het bedrag van 230.000 gulden voor Nederland, uit een totaal van 120 miljoen is overigens niet te achterhalen. Het bedrag is voor het belang rijkste gedeelte gegaan naar het Leger des Heils, dat im mers de meeste tehuizen voor daklozen onder zijn beheer heeft. JOOS PERSOON UILLIGE EL WO BRENGT EEN SCHADE fEUROPA IILT El Nifio, in n Nederlands „Het komt terug, zo in Amerikaanse kli- logen meegedeeld, het El Nino heeft ild geen onschuldig ;ter; het is een weer- |ig verschijnsel dat en verderf kan zaai de gebieden die 1/(1 zijn invloedsfeer pe klimatologen gelijk |n is El Nifto zich aan brmen tot een veelkoppi- bnster, dat met name in jalië, Indonesië, de Fili- |i en mogelijk ook op het aanse continent droogte k ook honger zal veroor- j. In andere delen van Jfj en Midden-Amerika i het natuurverschijnsel Idige overstromingen en wstormen met alle ge il vandien tot gevolg in. In 1982 en 1983 eiste verschijnsel meer dan lid levens en richtte vele miljarden guldens e aan. |s dit voor natuurramp, jich aan de ander kant (le aardbol aan het vor- is? In de Stille Oceaan, j de kust van Peru en Bor, waait normaal ge- jen een oostenwind. Het oppervlaktewater 1 daardoor naar het wes- feestuwd in de richting Australië. Daardoor welt Inderaf veel koeler water naar boven. Dat water is bo vendien rijk aan voedingsstof fen en het kustgebied langs Zuid-Amerika zit dan ook vol met vis. Zo vormt de vangst van ansjovis een belangrijke bron van' inkomsten voor Peru. Elk jaar rond Kerst is de stro ming veel minder sterk dan normaal en de oostenwind verandert kortstondig in een westenwind: het water langs de Zuidamerikaanse kust stijgt in temperatuur en de visvangst daalt. Peruviaanse vissers noemen dit verschijn sel El Nino, omdat het vrijwel gelijk valt met de geboorte van Jezus. Normaal gesproken komt na enkele weken een einde aan die omgekeerde stroming, maar het kan gebeuren dat de temperatuur van het water in de Stille Oceaan blijft stijgen, omdat oostenwind uitblijft en omdat geen koel water om hoog komt. Luchtstromen Waarom dit gebeurt is nog niet bekend. Evenmin is be kend wanneer el Nino ont staat: het kan om de drie tot vier jaar plaatsvinden; het Kind heeft zich ook wel eens zeven jaar kalm gehouden, maar het is ook gebeurd dat het verschijnsel twee jaar ach ter elkaar optrad. Alle rede nen van ontstaan van het unieke weersfenomeen zijn ^us nog niet bekend, maar de gevolgen zijn overduidelijk. Wanneer de gehele oceaan een temperatuursverhoging van ettelijke graden onder gaat, veranderen ook de at mosferische stromingen. Bo ven warm water zal de lucht immers stijgen en boven koel water dalen. Die dalende en opstijgende luchtstromingen hebben verschillende wind richtingen tot gevolg. In bijvoorbeeld Australië, In donesië, Nieuw Guinea en op de Filipijnen is men gewend aan vastgestelde regenseizoe nen, veroorzaakt door de wind uit oosten. Die wind brengt regen mee als gevolg van de verdampingen boven de oceaan. Het uitblijven van oostenwind betekent geen neerslag. Enorme droogtes zijn het gevolg, landbouwoog- sten mislukken, flora en fau na worden danig verstoord. De westenwind brengt daar entegen geweldige hoeveelhe den neerslag, zowel regen als sneeuw, naar Zuid-Amerika en de Verenigde Staten. Zwa re stormen teisteren bijvoor beeld de Californië. Vanuit Washington is inmid dels een temperatuurstijging in de Stille Oceaan gemeld van 1 tot 2 graden Celsius en de regenval in Indonesië, de Filipijnen, Nieuw Guinea en noordelijk Australië is reeds verminderd. Toch is er voor alsnog geen reden tot paniek. Invloedsfeer „De huidige El Nifto is bij lan ge na niet zo intens als vier jaar geleden. Het is hoogst on waarschijnlijk dat de gevol gen net zo vernietigend zullen zijn als in 1982 en '83", zo zei Vern Kousky, meteoroloog bij het Centrum voor Klimaat- Analyse in Washington. Dat neemt niet weg dat in middels al meer regen dan normaal is gevallen in het kustgebied van de Golf van Mexico en in het zuidoosten van de Verenigde Staten, ter wijl het weer in het noord westen en in Alaska mild is gebleven. Het is een situatie die over het algemeen in ver band wordt gebracht met El Nifto. In Europa heeft men weinig te vrezen van het wispelturig weersverschijnsel zo stelt dr. ir. Th. Opsteegh van het KNMI in De Bilt gerust. „Hoewel allerlei atmosferi sche storingen, die een onge looflijk ver bereik hebben, plaatsvinden, ligt Europa toch te ver van de bron El Nifto verwijderd om daarvan gevol gen te ondervinden. Wanneer het verschijnsel inderdaad aanhoudt, kan dat echter wel opnieuw rampzalige gevolgen hebben voor de tropen en voor de Verenigde Staten". Opsteegh hoopt dat het ver schijnsel binnen een paar jaar nader is te begrijpen, waar door het ook mogelijk wordt voor een langer tijd het weer type te voorspellen, althans in de regio die in de invloedsfeer van El Nifto ligt „Wanneer de reden van het onstaan van El Nino wordt ontdekt bete kent dat echter niet dat wij hier in Europa daarvan de vruchten kunnen plukken in onze dagelijks weersverwach ting". JOOS PERSOON JE VERHOLENKABELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL en ifluchtü De granaat komt terug!!" brulde die deze hele geschiedenis natuurlijk en vreze waargenomen had. Hij zette onmiddellijk op een lopen, maar ja, te- loeiende luchtdoelgranaat doe je niet 'pneus kwam dus geen drie passen ver. Deg de granaat achter hem in. Een dave- lag weerklonk, muren stortten dreunend en vette rookwolken kolkten dreigend Er weerklonk nog even een gil... en 'rd het héél stil op die plek... Met ern- Ikken keek smidje Verholen dit allemaal liCI^- H'i had alles gezien, want hij stond de buurt verborgen. De zwarte jas met ■nrfehorende maskertje had hij teruggege ven aan de textielwinkelier en vervolgens was hij per vliegende bezem de boevenauto achter na gegaan. "Werkelijk mèchtige dingen, die to- verbubbels," mompelde hij. "Moet je dat daar eens even zien! Kareltje Knetter en luitenant Haverzak drijven hoe langer hoe verder weg. En ze gaan, geloof ik, de goeie kant op. Zo zal het niet meer lang duren of ze zijn thuis. Nou..., dan heb ik hier verder ook niks meer te zoeken. Op de bezem dan maar weer. En nu eventjes de to verspreuk: Felix nefas! Rel-del-del! Weer naar huis toe, razend snel!!" Trots als een pauw nam hij plaats op de heksenbezem, en we moe ten toegeven dat hij ditmaal weinig angst meer koesterde... Kohl wint 'olifantenronde' BONN De Duitse Bonds kanselier, Helmut Kohl, is vol gens een opiniepeiling als win naar te voorschijn gekomen uit de „olifantenronde", de traditionele verkiezingsuitzen ding van de Westduitse televi sie met de lijsttrekkers. Het debat vormde het hoogtepunt van de campagne voor de Bondsdagverkiezingen van zondag. Volgens een opiniepei ling noemde 34% Kohl als winnaar, terwijl 26% Rau koos. Zomer '87 Sneeuw, mist en regen bepalen het weer in Europa, maar de mode ontwerpers zijn al helemaal in de ban van de zomer. In een koud en besneeuwd Parijs presenteerde de Noor Per Spook gisteren zijn nieuwe creaties, waaronder deze kleurige wijde rok, onderdeel van (nog veel te) zomers ensemble. BONN In West-Beiroet zijn vandaag opnieuw twee mannen ontvoerd. Volgens getuigen waren de slachtoffers waar schijnlijk buitenlanders. Gewapende mannen ont voerden de twee buiten landers in Pavilion Straat in de buurt van het za kencentrum Hamra. De ontvoerders en hun slachtoffers verdwenen in de drukte. Miliciens zetten kort daarna de omgeving af en stuurden journalis ten en fotografen weg. De politie had geen commen taar op het bericht. fred Schmidt zouden volgens een officier van een christelij ke militie in Beiroet in handen zijn van een broer van de in de Bondsrepubliek gearres teerde Libanese terrorist Mo hammad Ali Hammadi. Een particulier radiostation in Hannover heeft dat gisteren gemeld. De broer van Hammadi, Ab dul Ali, zou een hoge functie hebben binnen de sji'itische partij Hezbollah, een groepe ring van militante orthodoxe moslims in Libanon die nauwe banden onderhoudt met Iran. De ontvoerders in Libanon van Cordes hebben inmiddels het eerste contact gelegd met de regering in Bonn, zo werd daar gisteren in regeringskrin gen vernomen. De kidnappers eisen de vrijlating van Ham madi. Over de ware identiteit van Cordes' ontvoerders is in Bonn nog nauwelijks iets bekend. In het geval van Schmidt tasten de Westduitse autoriteiten nog helemaal in het duister. Een Libanese zegsman zou volgens de Duitse zender heb ben gezegd dat de 60 Westduit sers in Libanon zich opmaken om te vertrekken, zoals hen door de regering in Bonn is geadviseerd. Vandaag zouden zij op Cyprus aankomen. De gijzelingscrisis geeft de Bonds regering dagen voor de alge mene verkiezingen handenvol werk. Mogelijke complicatie bij de afwikkeling van de gij zelingscrisis is het Amerikaan se verzoek om uitwijzing van Mohammad Ali Hammadi op verdenking van moord en de kaping van een Amerikaanse passagiersvliegtuig in 1985. Nederland wil garanties voor nieuwe ambassadeur (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/PARAMARIBO Het Surinaamse persbureau SNA beschuldigt de Neder landse inlichtingendienst van hulp aan het Jungle Comman do via een vroegere militaire ataché bij de Nederlandse am bassade in Paramaribo. Volgens SNA staat „onomsto telijk vast" dat kolonel buiten dienst Van Tussenbroek een functionaris van de Neder landse inlichtingendienst is en contacten onderhoudt met de groep-Brunswijk Van Tussenbroek, die in Sun- names buurland Frans Guya na woont, is geen werknemer bij een landbouwbedrijf, zoals hij doet voorkomen, aldus SNA. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag sprak de Surinaamse beschuldigingen direct tegen. BZ ontkende dat Nederland betrokken is bij ac tiviteiten van Van Tussen broek. „Maar wat Van Tussen broek als privé-persoon doet weet de Nederlandse regering niet". Suriname zal Nederland de ga rantie moeten geven dat de ambassadeur in Paramaribo zijn werk ongehinderd kan verrichten. Dit heeft minister Van den Broek gisteren in de Tweede Kamer verklaard. Hij maakte weer duidelijk dat niet op stel en sprong een nieuwe ambassadeur wordt benoemd, maar ging niet in op het idee van de CDA'er Aarts met de benoeming een half jaar te wachten. De situatie in Suriname lijkt sinds medio vorige maand niet ingrijpend veranderd, aldus Van den Broek, al is de rich ting waarin de ontwikkelingen gaan eerder slechter dan beter. „Het gebied tussen Paramaribo en Albina wordt door het Su rinaamse leger gecontroleerd en het Jungle Commando lijkt geen grote activiteit te ont plooien. Deze situatie kan makkelijk veranderen, maar daarvoor zijn nu geen aanwij zingen". BBC legt zich zelfcensuur op in spionagezaak (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Het bestaan van Britse plannen om een spiona- gesatelliet boven de Sovjet- Unie te hangen, werd gisteren onthuld door de journalist Duncan Campbell, die even eens betrokken was bij de sa menstelling van de inmid dels verboden BBC-docu- mentaire the Secret Society De BBC-directie verbood de uitzending op grond van het feit dat zij schadelijk kon zijn voor de veiligheid van de Brit se staat. Labourleider Kinnock, die sa men met Dennis Healey, zijn woordvoerder van defensie, naar het Foreign Office was geweest voor een briefing over de inhoud van de controver siële „Secret Society" gaf in het Lagerhuis toe dat de vei ligheid van de Britse staat in derdaad erdoor kon worden geschaad. Maar hij riep uit dat premier Thatcher en haar mi nisters deze zaak weer volko men fout hadden aangepakt Thatcher antwoordde, dat hoe dan ook de nationale veilig heid van het grootste belang was. Zij trok van leer tegen linkse journalisten „die aan onze vijanden geheimen ver klappen ten nadele van de vrijheid die het Britse volk ge niet" Na de rel werd door de leider van het Lagerhuis een debat aangekondigd dat ver moedelijk aanstaande maan dag doorgang zal vinden. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Geor ge Shultz heeft in het Congres gezegd dat de ge heime contacten tussen de VS en Iran nog zijn voort gezet nadat het Irangate schandaal in de openbaar heid kwam. De laatste ontmoeting zou op 6 december zijn geweest. Op die zelfde dag gaf president Reagan in zijn wekelijkse radiopraatje de verzekering dat de contacten met Iran wa ren gestaakt. Shultz zou giste ren voorts gezegd hebben dat met name de CIA bleef probe ren de ruil van wapens voor gijzelaars door te zetten, ter wijl de president al in de ern stigste crisis uit zijn loopbaan zat. Shultz is van meet af aan tegen de geheime wapenleve ranties geweest, maar heeft steeds gezegd dat hij niet zal aftreden, omdat hij Reagan nu niet in de steek wil laten. Overigens zijn de meeste Amerikanen van mening dat president Reagan te weinig doet om de waarheid te ach terhalen in het Iran-Contra- schandaal. Dit blijkt uit een enquête die door de Washing ton Post is gehouden in sa menwerking met het televi siestation ABC. Maar liefst 56 procent van de ondervraagden zei niet te geloven dat presi dent Reagan de waarheid ver telt inzake de omstreden wa penleveranties aan Iran en het- doorsluizen van de opbréngst hieruit naar de Nicaraguaanse Contra's. Bijna driekwart van de ondervraagden zei te gelo ven dat de voormalige natio nale veiligheidsadviseur, John Poindexter, en diens naaste medewerker, Oliver North, handelden op bevel van het Witte Huis.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7