Thuisvrouwen99 vinden draai buiten de deur Heineken-ontvoerders zwijgen als het graf mgaren bekennen jden rijkswachter ALS HET HUIS TE KLEIN WORDT" Miljoenen besparingen op medicijnen mogelijk «GENLAND CeidócQoinant VRIJDAG 23 JANUARI 1987 PAGINA 5 IEDE De twee mannen van 37 en 43 jaar die dins- Enschede zijn aangehouden hebben verklaard betrok- zijn geweest bij de schietpartij in het Belgische Lana- 16 januari. Hierdoor werd een rijkswachter gedood en een collega van hem ernstig gewond. In tegenstelling dere berichten blijken beide mannen de Hongaarse na- teit te bezitten. Uit onderzoek is verder naar voren ge- dat de wapens en de munitie van de mannen een half ■leden in Zweden zijn gestolen uit een legerdepot. Het nder meer om automatische wapens en handgranaten, ib wordt verdacht van meer overvallen in Scandinavië, ouden zij betrokken zijn bij de illegale drugshandel, en Zweden hebben om uitlevering gevraagd. De Ne- dse politie wil eerst zelf het onderzoek nog even voort- Vandaag werden de mannen in Almelo voorgeleid. CFO: onderzoek 36 uur in vier dagen LEEUWARDEN De CNV-bond voor overheid, gezondheid, welzijn en sociale werkvoorziening (CFO) wil een onderzoek instellen naar de mogelijkheid om 36 uur per week te gaan werken in vier dagen. Dit is een nieuwe stap in de richting van ar beidsduurverkorting. Het inleveren van vijf procent salaris in de iaren 1985 en 1986 is ui termate slecht bevallen. „Deze eerste stap kan niet worden gecontinueerd", zo maakte CFO-hoofdbestuurder Stapel gisteravond in Leeuwarden bekend. Volgens de hoofdbe stuurder heeft het inleveren van vijf pro cent salaris „nauwelijks Werkgelegenheid opgeleverd". De vrijgekomen arbeid wordt opgevuld door uitzendkrachten, part-timers en verpleegkundigpersoneel in vaste dienst „die er even een paar uurtjes bij pakken". Ouderen en rol stoelgebruikers kunnen zonder problemen In stappen In deze aangepaste tram. Vanmor gen vertrok hij vanaf de Dam In Amsterdam voor enkele proefritten. Bij deze tram Is voor veel men sen letterlijk en figuurlijk de drempel om met het open baar vervoer te gaan verlaagd. KIPPEN VERBRAND HAAFTEN Meer dan 15.000 kippen zijn giste ren verbrand in een kip- penschuur in het Gelder se Haaften. De loods werd vrijwel volledig in de as gelegd. De schade bedraagt zeker 200.000 f;ulden, aldus de rijkspo- itie in Haaften. Het duurde ruim twee uur voordat de brandweer het vuur onder controle had. Volgens de rijkspoli tie hebben slechts twee kippen de brand over leefd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Sterrenkundige krijgt prijs PARIJS De aan het Europees ruimtevaartbureau ESA verbon den Nederlandse sterrenkundige Michel van der Klis is onderschei den met de jaarlijks door de Ame rican Astronomical Society (AAS) beschikbaar gestelde prijs voor astrofysica op het gebied van hoogenergetische straling. Van der Klis, die aan de universiteit van Amsterdam heeft gestudeerd, kreeg de prijs voor zijn onderzoek naar compacte bronnen van rönt genstraling in het heelal. Hij deed zijn onderzoek onder meer in sa menwerking met astronomen van het laboratorium voor ruimte-on derzoek in Leiden. IECHT/DOR- !CHT „Of ik voor- wilde worden, gen ze me. Ik aarzel- ?el even. Als secreta- zei ik niet zo veel, ik vond het wel uitdaging. Wat een kan, kan ik ook en word ik de baas. Zo ik dat". wat huisvrouwen (of gezegd thuisvrouwen) en er na jaren van thuis in een saaie, stille wel eens Dn genoeg van. Ze vin- ifwisseling en uitdaging iwoners-, buurt- en wij- anisaties, renovatiecomi- m gifgroepen. Ondanks geringe schoolopleiding looien zij zich meer dan lf voor mogelijk hadden uden. iijik WÈËifê&r 563 de grote „inhaalmanou- waar duizenden vrou- momenteel mee bezig Als het huis te wordt", een boek van que Jongerius dat van- in Utrecht is gepresen- De schrijfster is werk bij het Werkcentrum uwwerk in Dordrecht, irganisatie die voor op werk in heel het land meer boekjes, folders, sen en dia-presentaties ■gt- werk was het haar op- in dat steeds meer ven voelen dat ze meer mars hebben dan alleen luishouden doen en de verzorgen. De ven maken een opstapje een zinvoller dagbeste- „Ze vinden zo de vol- ng die ze als getrouwde rouw met kinderen niet hadden en emancipe- ich zonder dat ze het de gaten hebben", Jongerius. In haar vertellen dertien vrou- uit grote en kleine ste als Groningen, Den Hoensbroek, Scheve- en Enschede over de waar ze wonen en de teiten die ze daar on- Ik laat ze een onzichtbare ontwikke- an vrouwen in ons land illen. Deze huisvrouwen *en veel meer dan men denkt. Zij blijken ma- n te vinden om in het veel meer tot hun te komen dan voor- zegt de schrijfster. Monique Jongerius: 643 Het werk in bewonersorgani saties is jarenlang een man- nenaangelegenheid geweest Bij het gevecht tegen wo ningbouwverenigingen en huisbazen over te hoge hu ren, slechte woonomstandig- heden en buurtvoorzieningen vervulden huisvrouwen hoogstens ondersteunende ta ken; zelden zag je ze de voor zittershamer hanteren. Dat is aan het veranderen, zo blijkt uit het boek. „In deze organi saties zitten steeds vrouwen met een bescheiden voor opleiding, maar die wel van aanpakken weten. Geen pra ters, maar doeners. De mees ten hebben geen betaalde baan, als ze iets doen dan is het schoonmaakwerk of ge zinsverzorging. Ze komen met de bewonersorganisatie in aanraking doordat ze met familie, vriendin of buur vrouw een avond meegaan. Belangrijkste reden om echt mee te gaan doen is het ei genbelang, bijvoorbeeld om dat de huizen slecht zijn". In het boek gaat het vooral om de „gewone" huisvrou wen die niet uit emancipatie overwegingen in actie zijn gekomen. „Ze hebben weinig ambitie, maar als ze in een maal in aanraking zijn geko- Huls vrouwen blijken manieren te vinden om In het leven veel meer tot hun recht komen dan voorheen", zegt de schrijfster. men met een organisatie waarin ze een rol kunnen spelen, leven ze helemaal op. Zonder dat ze het zelf zo ge pland hebben worden ze zeer actief met onderwerpen die hun zeer na aan het hart lig gen". Echt leuk Bedoeld of niet, in de prak tijk blijkt dat een niet gering aantal vrouwen na activitei ten in zulke bewonersorgani saties de moed vinden weer in de schoolbankjes plaats te nemen. Sommigen slagen er later zelfs in betaald werk te vinden. „Als het huis te klein wordt" vertelt ook het ver haal van een vrouw die ooit al na één jaar de huishoud school verliet. Zij zocht naast het huishoudwerk mogelijk heden om „wat anders te doen". Zo is ze bij een buurt- krantie terechtgekomen. Al doende bleek ze plezier te hebben in het schrijven van stukjes, in vraaggesprekken en in het helpen bij het ver vaardigen van de krant zelf. „Van het één kwam het an der en tegenwoordig heeft ze het heel druk met dingen die ze echt leuk vindt. Ze stapte in een huurdersvereniging en in een renovatiegroep. Nu doet ze van alles, met groot enthousiasme en zonder dat ze het nodig vindt om ervoor te worden betaald". Jongerius bewijst in haar boek dat de kleine stap naar activiteiten in de directe om geving van woning of buurt later hele grote gevolgen kan hebben. Zo ook bij een huis vrouw uit een Groningse volksbuurt, die met haar la- gere-schoolopleiding en haar platte taal maar matig kon communiceren met anderen in haar directe omgeving die wél Algemeen Beschaafd Ne derlands spraken. Doordat -ze meer en meer mee ging doen in het buurtcomité, slaagde ze erin ieders vertrouwen te winnen. „Tegenwoordig is Katrien zo ongeveer dé cen trale figuur in de buurt, waar iedereen naar toe gaat als er problemen zijn, zelfs de ge meente en de woningbouw vereniging. Ze weet overal van af en is een typisch voor beeld van iemand die zich zelf heeft ontplooid", aldus Monique Jongerius. „Ik heb voor dit boek in vijf jaar heel wat vrouwen ge sproken. Er zijn er die be wust in actie komen om de eigen capaciteiten te ontwik kelen. Sommigen doen het om anderen te helpen. Ande ren doen het om zichzelf be tere huisvesting te bezorgen. De meesten zijn gewoon het thuiszitten zat. En uiteinde lijk bereiken ze allemaal het zelfde doel: ze ontplooien zich, leren bij door alles wat ze doen. Dat is het belang rijkste: ze laten zich de kaas niet meer van het brood eten". ARJEN VAN DER SAR JV.a.v. „Als het huis te klein wordt" door Monique Jonge rius; Uitgeverij De Geus, Breda; prijs 12,50,-. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll laye overleden !RT Albert Dela- 10 ut Zundert, de omstre- ge toricus en oud-streek- ovris van achttien West- se gemeenten, is vorige 'n een ziekenhuis in overleden. Delahaye veooral bekend door zijn g, dat onze geschied- ig van de vierde tot de 'uw vals is. Vftliniiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiini (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Jaarlijks kan op de kosten van geneesmid delen in Nederland ongeveer 230 miljoen gulden worden be spaard. Deze besparing zou mogelijk zijn als artsen goed kopere medicijnen gingen voorschrijven en als apothe kers zich zouden gaan gedra gen als gewone detaillisten die elkaar met zo laag mogelijke prijzen beconcurreren. Tot deze conclusie zijn weten schappelijke onderzoekers van de „Rotterdam School of Ma nagement" (onderdeel van de Erasmusuniversiteit) gekomen, na een studie die zij hebben verricht in opdracht van het ministerie van WVC. De re sultaten van het onderzoek zijn gisteren aangeboden aan de Commissie Volksgezond heid van de Tweede Kamer. Er kan vrij snel al 120 miljoen gulden worden bespaard als artsen bij het schrijven van een recept bedenken dat dure medicijnen in de meeste geval len niet beter zijn dan goedko pe. Er zijn tal van goedkope, medicijnen die een even goede werking hebben als de duur dere merken. Op langere termijn zijn ook nog bezuinigingen in de medi cijnensector mogelijk door de status van de apotheken te veranderen. Zij moeten gaan concurreren, lage inkoopprij zen bedingen bij de genees middelenfabrikanten en con- tracten proberen af te sluiten met ziektekostenverzekeraars voor de levering van goedkope medicijnen. NOLLEN Verdachte Zaanse moord blijft in voorarrest HAARLEM De 34-jarige man uit Zaanstad die verdacht wordt van moord op de 21-jarige Sandra van Raalten op 30 no vember 1984, blijft in voorarrest. Zijn raadsman had om vrijla ting verzocht, maar dit werd dóór de Haarlemse rechtbank afge wezen. De vrouw werd met messteken om het leven gebracht in de boetiek waar zij werkte. Volgens de advocaat heeft de ver dachte de moord niet begaan, omdat hij tijdens het delict in zijn winkel in Zaandam aan het werk zou zijn geweest. De officier van justitie meent echter dat de verdenking tijdens het gerech telijk vooronderzoek alleen maar is toegenomen. De officier wil nog enkele getuigen horen en daarom is de zaak aangehouden tot 12 maart AMSTERDAM Een bomvolle zaal, twee bij zonder zwijgzame hoofd verdachten, een af en toe wat narrige officier van justitie en een advocaat die als een goochelaar steeds weer een ander ko nijn uit zijn hoed weet te toveren. Daarmee is in het kort de „tweede act" van de Heineken-rechtszaak gisteren, getypeerd. Wim Holleeder (28) en Cor van Hout (29) in het verle den wel als de „breinen" ach ter de ontvoering van bier- magnaat Freddy Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer aangemerkt beperkten hun commentaar tot de droge ver klaring „Ik beroep mij op mijn zwijgrecht". Hun wat spraak zamere raadsman mr. Max Moszkowicz wist de behande ling van de aanklacht tot vijf uur 's middags uit te stellen met een hele batterij formeel- juridische verweren. De verdediging van Holleeder en Van Hout nad een vrij in gewikkelde strategie bedacht in een poging deze twee niet in navolging van hun „bloed- makkers" Martin E., Jan B. en de inmiddels weer ontsnap te Frans M. tot acht twaalf jaar gevangenis te laten veroordelen. „De officier van justitie is in zijn aanklacht te gen Holleeder en Van Hout niet ontvankelijk", begon Moszkowicz, nadat een haag van fotografen de beide ver dachten minutenlang in het flitslicht had gezet Zoals bekend heeft mr. Mosz kowicz de berechting van zijn cliënten bijna 21 maanden we ten uit te stellen door in Frankrijk allerlei juridische procedures tegen hun uitleve ring te voeren. „Wij zijn ge stopt met procederen, omdat deze puur Amsterdamse jon gens terugverlangden naar Nederland en moeder de vrouw", aldus de raadsman. Die „heimwee" van zijn cliën ten belette Moszkowicz giste ren niet de draad weer op te pakken. De uitlevering en de berechting van de Heineken- ontvoerders is ook nu nog on rechtmatig, zo voerde hij aan. Er kwamen uiteindelijk twee getuigen aan te pas in een po ging van de verdediging aan te tonen dat de Nederlandse staat bij de vervolging van de ver dachten over de schreef zou zijn gegaan en procedurele fouten zou hebben gemaakt. Zo zou het geplande transport van Van Hout en Holleeder van het Franse Guadeloupe naar het Nederlands/Franse eiland Sint Maarten een „ver kapte uitlevering" zijn ge weest. Het via slinkse wegen proberen beide verdachten op te brengen, tast de rechtsgel digheid van de uiteindelijke officiële uitlevering aan, zo re deneerde de verdediging. Zonneklaar Het uitvoerige verhoor van een journalist van De Tele graaf die naar de Antillen was meegereisd, alsmede de onder vraging van een ambtenaar van het ministerie van justitie, leverde volgens rechtbankpre sident mr. G. Bodewes geen bewijs op van Nederlandse be trokkenheid bij dit exotische uitstapje van het tweetal. Wel bleek uit de verklaringen van de rijksambtenaar en de jour nalist zonneklaar, dat in elk geval de Franse overheid het plan had de verdachten op het Nederlandse vliegveld van Sint Maarten af te leveren en zo in handen van de Neder landse politie te spelen. Maar Moszkowicz, die zich liet bijstaan door een van zijn drie eveneens als advocaat werkza me zoons, had méér konijnen in zijn hoed. De Nederlandse staat zou gedurende het ver blijf van Holleeder en Van Hout in „la douce France" de indruk gewekt hebben dat de Nederlandse overheid zich zou neerleggen bij de beslissing van de Franse Raad van State over de uitlevering. Toen de Raad besliste dat de verdach ten weliswaar uitgeleverd mochten worden, maar alleen op grond van schriftelijke be dreiging, trok Nederland zijn uitleveringsverzoek in. „Vanaf dat moment had de Staat zijn kans de verdachten te vervol gen verspeeld", aldus Moszko wicz. Hij voerde bovendien aan dat het vertrouwen en de bij zijn cliënten gewekte ver wachtingen met die beslissing geschonden zijn. Zoals bekend werd later opnieuw een uitle veringsverzoek gedaan, op grond van het inmiddels nieu we Frans-Nederlandse uitleve ringsverdrag. Rechtbankpresident mr. Bode wes stelde de beslissing over deze volkenrechtelijke zaak uit tot de tweede zittingsdag op 5 februari, maar daarmee liet de raadsman van de ont voerders zich niet de kans ont gaan het verweer van het Openbaar Ministerie als een „expeditie van Don Quichotte" te bestempelen. Officier van justitie mr. R. Berger had eer der aangevoerd dat er nooit misverstand over heeft be staan dat de Nederlandse over heid alleen genoegen wilde nemen met uitlevering op grond van ille strafbare feiten. Er zouden dus geen valse ver wachtingen zijn gewekt Het langdurige verblijf in Frank rijk valt volgens Berger niet de Nederlandse overheid te verwijten „maar wel de ver dachten die alle middelen heb ben aangegrepen om uitleve ring te voorkomen". Moszko wicz: „Tegen dat verblijf in Frankrijk heb ik nooit be zwaar gemaakt De officier be vecht windmolens die er niet staan". Tijdens de rechtszitting kwam ook nog een „geheime" brief uit april 1984 ter sprake, waar in de Nederlandse ambassade in Parijs de Franse justitie min of meer een wederdienst be looft als Holleeder en Van Hout op grond van alle straf bare feiten, en niet alleen op grond van schriftelijke bedrei ging, uitgeleverd zouden wor den. „Beetje moe" Het gehakketak over de inter pretatie van de uitleverings verdragen waarbij het bijna nog tot een integrale voorle zing van de honderden pagi na's tellende aanklacht kwam veroorzaakte de nodige irri tatie bij officier van justitie Berger. Getergd wees hij er op, dat de zaak tegen Holleeder en Van Hout al drie maanden voorbereid was. „Dan moet hét nu eens afgelopen zijn met het horen van getuigen. Ik word er een beetje moe van". Pas laat in de middag kon rechtbankpresident Bodewes beginnen met de behandeling van de feitelijke strafzaak. Daarbij werd nog niet duide lijk of Holleeder en Van Hout werkelijk een sleutelrol heb ben vervuld bij de geweldda dige ontvoering van Heineken en zijn chauffeur Doderer op 9 november 1983. Uit de aan klacht blijkt dat alleen een ge tuigenis van de ontsnapte Frans M. in die richting wijst „Holleeder en Van Hout heb ben Heineken uit zijn auto ge sleurd en in de bus gesmeten", verklaarde deze tegenover de politie. Later zou hij gezegd hebben: „Omdat zijn vader door het Heineken-concern slecht behandeld is, had Hol leeder de pik op Heineken. Het was Holleeder die met het idee kwam Heineken te ont voeren". Of de verklaring van Frans M. veel gewicht in de schaal legt, is nog maar de vraag. Mr. Bo dewes erkende gisteren, dat Frans M. in zijn verklaringen nogal onsamenhangend was geweest. De zaak wordt op 5 februari voortgezet. PAUL KOOPMAN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5