Dries van Agt neemt de laatste trein et bijstand èn adviezen chuldenp rob l eem aanpakken Korthals Altes gaat vernielers hard aanpakken Pont wijkt uit: zeven gewonden [DERZOEK MINIMUMHUISHOUDENS: IEUWO n Dijk en Jacobs oogsten veel succes met theaterconcert Ook derde VU- verpleger niet vrij KONINKLIJK /HUIS NENLAND Ccidóc Souiant VRIJDAG 23 JANUARI 1987 PAGINA 3 eerjn< aroi^J we regeling al van lessen :HT Staatssecretaris Maas (onderwijs) wil perk stellen aan het i van lessen in het >aar onderwijs. Dit it een voorstel tot wijzi- n de wet op het voort- iderwijs. Elke leerling andijkens Ginjaars plannen zestig lesuren per jaar wegens uitstapjes, gen. leraren vergade- schoolonderzoeken en Serkweken. De Algeme- ie vfeniging van Schoollei- heeft gisteren ver- 1 op de voorstellen staatssecretaris gerea- Kaken op elkaar DEN BOSCH Van de 3,5 mil- joen Nederlanders met een kunstgebit hebben er zeker drie kwart miljoen last van hun gebit. Maar veel van hen houden hun kaken op elkaar en stappen zel den of nooit naar de tandarts. Dat zei prof. W. Kalk. hoogleraar in de restauratieve tandheelkun de, gisteren in Den Bosch bij de start van een regionale campagne van de tandartsenorganisatie NMT onder (toekomstige) bezit ters van een kunstgebit. Onder het motto Hoe vals is uw kunst gebit" en „Het begin van het ein de" drukt de NMT de dragers van echte en valse gebitten op het hart om toch vooral regelma tig naar de tandarts te gaan. Wethouder verdacht van plegen ontucht KAMPEN De politie heeft dinsdag de 58-jarige Kampense PvdA-wethouder C.A.K. aange houden op verdenking van het plegen van ontuchtige handelin gen. De persofficier van justitie in Zwolle heeft dit gisteren meege deeld. De wethouder zou op het stadhuis van Kampen ontuchtige handelingen hebben gepleegd met medewerksters van de gemeente. Tot de aanhouding werd overge gaan nadat enkele vrouwen aan gifte hadden gedaan bij de politie. Wethouder K. beheert de porte feuille welzijn, sport en verkeer. Hij werd vorig jaar in Kampen tot politicus van het jaar gekozen. Beloond met een kaas Mevrouw Baart uit Capelle aan den IJssel nam gisteren in gezelschap van haar dochter in het Benelux Merkenbureau te Den Haag een kaas in ontvangst. Zij had de kaas gewonnen door de merknaam „MORUS" te verzinnen voor de muizenval, die wijlen Tom Manders alias Dorus in zijn bekende muizen- val-teevee-scène ten tonele bracht. De Orde van Octrooigemachtigden organiseerde vorig jaar een exposi tie ter gelegenheid van haar vijftig jarig bestaan. Op die tentoonstel ling werd de scène vertoond waarin Dorus pctrooi aanvraagt voor zijn muizenval. De organisatie had een wedstrijd uitgeschreven voor de be zoekers om een originele naam voor de val te bedenken. J VANDAAGO IN HET HAAG Mini- ihuishoudens die 1S hu' schulden kampen itbijtniet alleen geholpen ,et w bijstand. De ge- inds£rten en de overheid saii*en hen °°k voor een1 lichten over het be- ■devi beheren van hun als zij dat I krjen. Dit in overleg onder andere de so- dienst, woning- rerenigingen, nuts- ijven, banken rderbedrijven. Dat ijven de hoogleraar lomische psychologie dr. W.F. van Raay le huishoudeconome e Schortinghuis- aan4ngers in het econo- len-iblad ESB. Eind 1984 tpen zij een onder- M naar de financiële de2 situatie in honderd mini- mum-huishoudens. „Er wordt al geëxperimen teerd met deze vorm van sa menwerking binnen de ge meente", zegt mevrouw Schortinghuis. „In Breda, Alkmaar en Lelystad zijn zo genaamde gemeentelijke platforms. De mensen wor den daar op tijd gewaar schuwd als ze een achter stand hebben in het betalen van huur, gas, elektriciteit en degelijke. Ze krijgen dan, als ze dat willen, advies wat ze daar het beste aan kunnen doen. Als ze zich daaraan houden volgt er geen afslui ting of uitzetting. Dat sy steem blijkt in de praktijk goed te werken. Mensen die echt erg veel moeite hebben met het beheren van hun geld zouden bijvoorbeeld sa men met iemand van het maatschappelijk werk een budget kunnen opstellen. Onder begeleiding kunnen ze dan leren anders met hun geld om te gaan. Vrijwillig natuurlijk. Het liefst zouden wij zien dat het omgaan met geld als apart schoolvak wordt ingevoerd. Alleen zo voorkom je dat jongeren in de fouten van hun ouders vervallen". „Verder zou het goed zijn als Christine Groenewegen: „De voorlichting moet niet betut telend worden". de regering alle schulden centraal zou gaan registreren. Dus behalve leningen en huurachterstanden ook schulden bij postorderbedrij ven, roodstaande bankreke ningen en dergelijke. Dat ge beurt nu al gedeeltelijk bij het Bureau Kredietregistratie in Tiel. Als je een goed over zicht hebt, kun je je beleid beter afstemmen. Verder zouden de regels strenger moeten worden: niet meer mogen lenen dan een be paald bedrag per keer bij voorbeeld. En strenger zijn als de mensen hun schulden niet aflossen en toch blijven lenen". Tachtig van de honderd huis houdens die door prof. Van Raay en mevrouw Schorting huis bekeken zijn hebben schulden van meer dan drie duizend gulden. Van deze groep zijn 44 huishoudens in staat maandelijks te betalen aan de aflossing. De rest van de huishoudens kan dat niet: zij hebben meer dan 3000 gulden schuld en kunnen die niet of slechts gedeeltelijk in lossen. De laatste groep be staat vooral uit grote huis houdens en er zitten veel mensen uit etnische minder heden in. Deze huishoudens hebben veelal hoge autokos ten, hoge buitengewone en vaste lasten en zijn vaak niet goed verzekerd. Bovendien zijn ze minder prijsbewust dan de andere ondervraag den. „We hebben in ons onder zoek niet gesproken over een schuldvraag", zegt mevrouw Schortinghuis. „Er zijn zo veel oorzaken te noemen voor het feit dat mensen niet rondkomen. Zo kan sprake zijn van een slechte oplei ding, de betrokkene kan slecht geïnformeerd zijn, hij kan een buitenlander zijn die weinig van ons' systeem be grijpt. En verder heb je ook mensen die min of meer bui ten de maatschappij staan en geen steun krijgen bij het op- De Gemeente lijke Krediet bank in Den Haag. Het schuldenpro bleem is alge mener dan men denkt en veel mensen hebben de weg naar de bank van lening al gevonden. lossen van hun financiële problemen. En anderen heb ben weer hoge extra lasten door bijvoorbeeld een ziek of gehandicapt gezinslid of door plotselinge werkloosheid". Betuttelend Eén van de organisaties die zich met budgetvoorlichting bezig houdt is het Nibud. Deze instelling heeft ook meegewerkt aan de uitvoe ring van het onderzoek. Vol gens voorlichtster Christine Groenewegen, is de studie een klein stukje van de puz zel van de schuldenproble matiek. „Wij zouden graag een totaal-onderzoek willen naar de schulden in alle in komensgroepen. Dat zou erg helpen bij het geven van voorlichting. Maar staatsse cretaris De Graaf vindt zo'n onderzoek te duur". Ook het Nibud vindt een meer geïntegreerde aanpak van de schuldenproblematiek nuttig. „Maar", zegt Christine Groenewegen: „de voorlich ting moet niet betuttelend worden. Je kunt mensen bij voorbeeld niet verbieden om te. roken of auto te rijden, ook al kunnen ze zich dat ei genlijk niet permitteren. Je moet voorkomen dat mensen zich in een hoek gedrukt gaan voelen. Een positief ge volg van al die voorlichting is dat financiële problemen nu veel meer bespreekbaar zijn. Vroeger was het iets waarvoor men zich alleen maar schaamde. Nu ontdek ken de mensen dat zij niet de enigen zijn die moeilijk rond komen". PETRA DE VRIES nood, Louis van Dijk ging stic ht# en Lniii* vnn niik >n Ha kum, samen met een mede leerling, in de uurtjes dat er geen lessen waren, jazz impro viseren op twee vleugels. Ze - vu namen dan stukken van Bach, louwburg brachten op de harmonieën waarvan ze listen Pim Jacobs jazz-improvisaties maakten, bijilis van Dijk gister- Hoe dat toeging, liet Van Dijk te k< een zogenaamd gisteravond samen met collega iddfconcert: improvise- i8 en Louis van Dijk in de :houwburg met theater- iezien op 22 januari. geheel uitverkoch- ïeft,|p twee vleugels, en ijk i de muziek door al d, bezorgden zij het k een ontspannen, penok nog leerzaam zali"it. litafc muzikale inleiding spifen zij om beurten hoe evoljazzmusicus begonnen tuajJacobs kreeg, na in zijn jjf jaar pianoles te heb- J %d, tijdens het toela- ien voor het conser- zoveel kritiek op zijn dat hij van de verde- tting maar besloot af te 'lij speelde intussen al: -improvisaties op al- itjes. daarentegen heeft oldjêr gedegen klassieke U£y.|)leiding aan het Am- gjls conservatorium ach- ^8- waarin echter maar wj,f>f geen plaats was voor jchte" muziek. Geen Jacobs horen in een zeer vir tuoos en creatief samenspel. Later op de avond deden ze het omgekeerde, ook leuk en heel knap: een stuk van Geor ge Shearing ombouwen tot iets wat Bach geschreven zou kun nen hebben. Ze vertelden daarbij dat ze dit soort grappen uithalen om mensen van hun vakjesgeest af te helpen: jazz en Bach moet je niet zo abso luut gescheiden zien, maar ze komen zo juist tegen elkaar aan te liggen. Grenzen vallen dan weg, en je houdt maar twee soorten muziek over: goede en slechte. Natuurlijk hadden ze vroeger ook ieder hun eigen idool. Ton Erich zette Pim Jacobs op het pad van de lichte muziek, en Louis van Dijk werd geïnspi reerd door Winnifred Adwell, en vooral door haar Brittannia Rag. Van Dijk maakte op een komische manier aanschouwe lijk hoe moeilijk het is om een Rag te spelen (grote, ongelijke sprongen in de linkerhand), en „probeerde" vervolgens de Brittannia Rag te spelen, waarbij hij natuurlijk op een gegeven moment uit de bocht vloog: „Zie je wel het gaat niet meer", verzuchtte hij, waarop het volgende seizoen enkele maten verder zou brengen. Na de pauze speelde het duo enkele madleys, aaneenrijgin gen van verschillende stukken tot een groot geheel. Zo speel den ze stukken van Fats Wal ler, Duke Ellington en George Gershwin. Uit alles wat zij speelden, klonk een oorspron kelijkheid en vitaliteit, en een Pim Jacobs de hoop uitsprak. - dat zijn collega het misschien ren doo^ musice- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Korthals Altes (justitie) over weegt een landelijk opererende rechercheteam in te stellen om gewelddadigheden bij kraak- en ontrui mingsacties te voorkomen. Ook zullen dit team kunnen worden ingezet bij de bestrijding van andere vormen van geweld en terrorisme, zoals het in brand steken van de Makro's door leden van de actiegroep RARA. Een landelijke aanpak van de kraakbeweging is onontbeerlijk, aldus Korthals Altes. Bij de recente onlusten in Nijmegen, waar na een ontruiming het bureau van de rijkspolitie in brand werd gestoken, werkte de kraakbeweging zelf ook landelijk. Te tolerant „Tegenover onverdraagzaamheid past geen verdraagzaamheid", aldus Korthals Altes gisteren tijdens een spoeddebat in de Twee de Kamer over de gewelddadigheden in Nijmegen. De minister meent dat de reeks gewelddadigheden tegenover politie en be drijven het gevolg zijn van een te tolerant optreden tegen kra kers en actiegroepen in het verleden. „Wat wij jaren geleden als tolerantie zagen, is klaarblijkelijk als teken van zwakte opge vat". Alle kamerfracties vielen de minister hierin bij. Minder leuk voor de minister was een vergadering met de kamercommissies voor justitie, politie en binnenlandse zaken over de recente ter roristische acties tegen de Makro's. Vrijwel alle fracties verwe ten de bewindsman een te laks opsporingsbeleid. CDA-woordvoerder Gualthérie van Weezei voorspelde dat er doden zullen vallen als er niets verandert: „De geschiedenis van de Weimar-republiek (Duitsland na de Eerste Wereldoorlog) heeft bewezen waartoe onvoldoende politieke aandacht heeft kunnen leiden". VVD'er Dijkstal vreest dat nu SHV heeft beslo ten weg te gaan uit Zuid-Afrika, actiegroepen nog actiever en gewelddadiger zullen worden. Stoffelen (PvdA) vroeg zich af hoe het toch mogelijk was dat alle inspanningen van de inlichtingendiensten nog niets hebben opgeleverd. Hij zei overigens niet te weten wat hij aan moest met het interpellatiedebat, omdat alle fracties in de Kamer ver vuld zijn van afschuw over de gewelddadigheden. Hij vond het geharnast taalgebruik niet op zijn plaats. Minister Korthals Altes was het met de kamerleden eens dat dat de overheid actiever moet worden. Maar hij denkt daarbij in de eerste plaats aan het nemen van preventieve maatregelen 's nachts surveilleren haalt weinig uit als er overdag in een win kel brandbommen binnen kunnen worden gebracht die op af stand tot ontploffing worden gebracht. Hij ziet dan ook meer in bijvoorbeeeld het aanbrengen van poortjes met metaaldetectors, zodat ongewenste „klanten" tijdig kunnen worden onderschept. Afmelding Prins Willem Alexander meldt zich af bij de bevelhebber van de zeestrijdkrachten, vice-admiraal C.H.E. Braninich von Brainich- Felth. Zijn rang is nu „luitenant ter zee van speciale diensten der derde klasse KMR". De prins heeft na het vervullen van zijn dienstplicht de koninklijke marine op 18 januari met groot verlof verlaten. Van Agt tijdens cl rentie over zijn Tokio. DEN BOSCH Waarom mr. Dries van Agt, thans nog commissaris van de koningin in Noord-Bra bant en straks hoofd van de EG-delegatie in Tokio, juist nu weggaat is in de ogen van de commissaris heel simpel. Hij had geen keus, zo vertelde hij giste ren in Den Bosch voor een groot gehoor. „Over twee weken en twee da gen word ik 56 jaar. De laatste mars naar de 60 is begonnen. Functies als deze dienen zich niet meer aan als je die grens bent gepasseerd. Ik stond nu op het perron en er kwam een trein langs. Er is weinig reden om aan te nemen dat er de komende jaren nog eens zo'n trein zal komen". Van Agt gaat in Tokio onge veer dertigduizend gulden bruto per maand verdienen. Dat is aanzienlijk meer dan zelfs de minister-president in Nederland ontvangt. Drs. Ruud Lubbers moet rondko men van een maandsalaris van ruim zeventienduizend gulden bruto per maand. Een gewoon minister, evenals een commis saris van de koningin, krijgt in Nederland maandelijks ruim veertienduizend gulden bruto. Van Agt gaat er dus in finan cieel opzicht aanzienlijk op vooruit. Maar Van Agt vindt van zichzelf dat hij „een zak vol offers brengt" door te kie zen voor Japan. „Ik vraag me ook wel eens af hoe het moge lijk is dat ik mijn riante villa in Vught verruil voor een flat vier hoog in een metropool met 15 miljoen inwoners. Als ik over vier jaar net zo fit te rugkom als ik me nu voel, kom ik zeer rusteloos terug". Hij erkende dat hij zelf eerst heeft geïnformeerd naar de in houd en de aard van de func tie in Japan toen hij begin de cember hoorde dat die vacant zou komen. „Ik heb overi gens niet bij de Europese Com missie gesondeerd naar de functie. Dat is bekend gewor den bij de Commissie en die was daardoor gefascineerd. We zijn elkaar daarna halverwege tegengekomen". Inmiddels is uitgelekt dat pre mier Lubbers persoonlijk de benoeming van zijn voorgan ger heeft „geregeld". Op de Europese topconferentie in Londen (4 en 5 december) nam hij Jacques Delors, voor zitter van de Europese Com missie, even apart en deed een zeer dringend, persoonlijk be roep op hem Van Agt tot op volger te maken van mr. Lau- rens-Jan Brinkhorst, die een functie zou krijgen bij de EG in Brussel. Volgens ingewijden was het Delors onmogelijk dit verzoek van Lubbers af te wij- Oud-premier Van Agt wordt weliswaar formeel geen am bassadeur maar hij zal in de praktijk door de Japanse rege ring wel degeliik bejegend worden als een echte topdiplo maat, met veel pracht en praal dus. Het is bepaald niet zo dat Van Agt „de tas mag gaan dra gen van Willy de Clerq", zoals de briefschrijver had beweerd De Clerq, voormalig Belgisch minister, is Europees commis saris voor buitenlandse betrek kingen en handelspolitiek en wordt als zodanig de hoogste baas van Van Agt. R. Ammerlaan, de persoonlij ke woordvoerder van Van Agt, stapt ook op. Met ingang van 1 mei wordt hij directeur van Uitgeverij Bosch en Keu- ning NV in Baarn. „De aanwe zigheid van Van Agt maakte het werk in Den Bosch aan trekkelijk. Nu hij vertrekt blijft er niet veel meer over" aldus Ammerlaan. fRA AFLEVERING DORDRECHT Op de Oude Maas bij Dordrecht is in dikke mist gistermiddag de veerpont „VD 1" bijna door de duwboot „EWT 108" overvaren. Op het laatste moment kon de veerpont nog uitwijken. Niettemin raakte één vrouwelijke passagier te water. Zeven men sen raakten gewond, van wie er vier nog in het zieken huis liggen. Het ongeluk was te wijten aan de slechte regulering van het marifoonverkeer. De veerboot „Olau Brittannia" botste in de mist voor de haven van Zeebrugge op de kleine Duitse coaster „Almisa". Beide sche pen konden hun reis vervolgen. De veerboot botste in 1985 al eens op de Franse „Mont Louis". Die was met radio-actieve stof fen geladen en zonk. In Nederland kwamen gisteren in ten minste vijf aanvaringen voor waarbij elf schepen betrokken waren. Twee schepen liepen aan de grond. In de ochtend- en avondspits botsten ten minste 130 auto's op elkaar, 34 vluchten van Schiphol werden geannu leerd en 11 vluchten weken uit. Eén man, de 84-jarige H.J. Len selink uit Almen, kwam onder een trein op een mistige spoor wegovergang waar overigens wel alle signalen werkten. «.fTe on"1 ont^an9en Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 nabezorgd"*" Onnr071*12224® en uw krant wordt nog dezelfde avond AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren ook de ver lenging van de gevangen houding gelast van een derde verpleegkundige van het ziekenhuis van de Vrije Universiteit. Hij wordt ervan verdacht in 1983 twee ernstig zieke patiën ten te hebben gedood, zonder daarover overleg te hebben gepleegd met artsen of'familie. Officier van justitie mr. L. de Wit heeft dit gisteren meege deeld. De verpleegkundige wordt moord ten laste gelegd. Dat de verpleegkundige de pa tiënten uit humanitaire over wegingen zou hebben gedood, is voor de rechtbank onvol doende grond om hem vrij te laten. Eerder deze week beslis te de rechtbank in raadkamer hetzelfde bij twee andere ver pleegkundigen (een man en een vrouw), die ervan ver dacht worden in oktober vorig jaar zonder overleg een 25-ja- rige comapatiënt met een insu- line-injectie te hebben gedood. Zij worden eveneens van moord verdacht. De avocaten van de verdachten gaan in ho ger beroep 24 januari Koningin Beatrix woont In het Hagse Congresgebouw het och tendprogramma bij van de vrij- willigersdag van Unicef. Die dag wordt gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3