1 )en wereld Leken gehecht aan plaats bij altaar Kerken vragen ruimte voor eigen geloof van de buurman brieven \van /lezers Êeidae 4 weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóe Commit beroepingen KERKEN SPRINGEN VOOR PAPOEA'S IN DE BRES Retoriek weinig zinvol Spiraal van geweld |j VRIJDAG 23 JANUARI 1987 PAG1({ Jan Kok communicatiedirecteur van de Wereldraad GENEVE De Nederlander Jan Kok (44) is woensdag be noemd tot directeur van de communicatieafdeling van de We reldraad van Kerken. Kok, afkomstig uit een uitgeversfamilie te Kampen, is sinds 1973 de uitgever van de Wereldraad. Daar voor werkte hij zes jaar bij Kok in Kampen. Hij is gerefor meerd. Kok, gehuwd en twee kinderen, is de derde Nederlan der die deze functie vervult. Hij volgt de gereformeerde predi kant Coen Boerma op, die vorig jaar tussentijds aftrad. In de jaren zestig heeft dr. Albert van den Heuvel, de vorige secreta ris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, deze func tie vervuld. Wereldraad benaderd voor gesprek met Shell GENEVE De Wereldraad van Kerken is benaderd voor een gesprek met Shell. Het initiatief is afkomstig van de vroegere predikant James Armstrong, die in 1983 na huwe lijksproblemen aftrad als voorzitter van de Amerikaanse Raad van Kerken. Hij werkt nu voor een bureau dat ernaar streeft het image te verbeteren van bedrijven die lijden on der boycotacties in verband met Zuid-Afrika. De Wereld raad heeft Shell enkele voorstellen voor een gesprek ge daan. Daar heeft Shell nog niet op gereageerd. Het is bij de Wereldraad niet bekend of ds. Armstrong in opdracht van Shell heeft gehandeld. \kerk Doe nooit iets tegen uw geweten, ook niet als de staat het van u vraagt. Albert Einstein Dr. Mooi wil in Centraal Comité Wereldraad blijven GENEVE Hoewel zijn op volger dr. K. Blei er min of meer op rekent dat hij vanaf volgend jaar lid van het Cen traal Comité van de Wereld raad van Kerken wordt, is dr. R.J. Mooi, de huidige se cretaris-generaal van de Ne derlandse Hervormde Kerk, niet van plan zijn plaats in het bestuur van de Wereld raad op te geven. „Ik ben als persoon in 1983 door de alge mene vergadering van de Wereldraad gekozen en niet in mijn functie. Bovendien trad mijn voorganger, dr. A H. van den Heuvel, uit het Centraal Comité omdat hij een zeer politieke functie (Vara-voorzitter) had aange nomen", aldus Mooi. De gereformeerde predikante ds. M.J. van der Veen-Schen- keveld, die in Vancouver lid was van de commissie die nieuwe leden voor het Cen traal Comité moest aanwij zen, sprak voorafgaande aan de vergadering in Genève over de komst van dr. Blei in het Centraal Comité als een vanzelfsprekendheid. Indertijd had de staf van de Wereldraad. die streefde naar minder functionarissen in het Centraal Comité, drs. G. Boer van het Hervormd Werelddiaconaat voorgesteld. De hervormde praeses ds. H. Huting zei desgevraagd dat er over deze zaak nog niet was gesproken. „Het hangt ervan af of Mooi als persoon of als functionaris is geko zen". Mooi neemt in juni afscheid als secretaris-generaal van de Nederlands Hervormde Kerk. Bief begint zijn werk zaamheden bij de Hervormde Kerk in maart. OJECwil duidelijker standpunt over jodenzending AMERSFOORT Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) heeft de Raad van Kerken opgeroepen duidelij ke standpunten in te nemen over de zending onder joden en de speciale band van het joodse volk met Israël. Het OJEC leverde gisteren in het jaarlijkse overleg met de Raad van Kerken in Neder land commentaar op het con cept van de notitie van de Raad over de verhouding tussen de kerken en het jood se volk. Daarin wordt onder meer be klemtoond dat nooit meer mag worden gezegd dat God het joodse volk wegens zijn ongeloof heeft verworpen en dat het zelfverstaan van het joodse volk serieus moet wor den genomen. Het OJEC vond de notitie in haar huidi ge vorm te vaag. Tenslotte zette het OJEC vraagtekens bij de manier waarop in de notitie het joodse zelfver- staan aan de orde wordt ge steld. Het OJEC vroeg zich af of dat gedeelte niet beter door joden kan worden ge schreven. Nederlands* Hervormde Kerk Beroepen te Utrecht, toezegging. T Lekkerkerker te Akkerwoude- Murmerwoude. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Ureterp, drs.A.J- .Boersma te Nes Amim (Israël) ver bonden aan de kerk van Ens (NOP). DEN HAAG Boosheid bij vele leken, maar soms ook hartelijke instem ming valt er te constate ren over het jongste standpunt van de Neder landse bisschoppenconfe rentie waarin deze in haar antwoord aan het Landelijk Pastoraal Over leg duidelijk stelling neemt tegen de aanwezig heid van leken bij de consecratie. Die praktijk is zeer wijd verbreid in de rooms-katholieke ere dienst, waarbij geschool de leken als argument hanteren het „algemeen priesterschap" dat alle gedoopten met elkaar de len. Leken hebben in die ere dienst een vaste plaats ver worven als lectoren, waar zij blijkens hun reacties duidelijk op staan en zij zijn in de loop der tijd ook direct betrokken geraakt bij de consecratie. De bisschoppen maken overigens geen bezwaar tegen leken aan het altaar als zij als lectoren optreden. De Leidse pastoor drs. A. Vreeburg zegt het helemaal eens te zijn met de bisschop pen. „Dat is altijd het stand punt van de Kerk geweest. Als de priester aan het altaar staat, vertegenwoordigt hij Christus. Bij de lezingen is hij daarentegen voorganger en vertegenwoordigt hij het volk.' Prof. dr. G. Lukken, hoogle raar in de liturgie aan de Til- burgse Theologische faculteit, vindt dat de bisschoppen in ieder geval met het Landelijk Pastoraal Overleg over deze opvatting in dialoog moeten gaan. Hij meent dat er histo risch gezien aan hun stand punt nogal wat valt aan te merken. „De liturg Jung- mann, die zo n grote rol heeft gespeeld in de liturgische ver nieuwing, heeft er al heel lang geleden op gewezen dat het voortdurende gebruik van het woord „wij" in de oude Romeinse canon wijst op een sterk element van deelname en verbondenheid van de plaatselijke gemeenschap met de priester bij het vieren van de eucharistie. Dat wil niet noodzakelijkerwijs zeggen dat die plaatselijke gemeenschap de rol van de priester in de consecratie zou willen over nemen. Het gaat er wél om dat in de eerste eeuwen van de christenheid het aspect van de deelname aan de eucharis tie wordt beklemtoond." „En dat is inderdaad weer mogelijk op grond van het ge doopt zijn, waardoor de gelo vigen deelnemen in het alge meen priesterschap. De vraag die nu in feite aan de orde is luidt: waar ligt het onder scheid tussen het algemeen priesterschap van de gelovi gen en dat van het bijzonder priesterschap? Die mensen om de priester heen laten dat al gemeen priesterschap zien. In hoeverre moet je het bijzonde re priesterschap daarvan iso leren? De Franse liturg Jounel, die veel studie heeft gemaakt van de vroegste christelijke ge meenten, wijst op een uit spraak van de kerkvader Cy- prianus waarin deze zegt dat de gemeente, de ecclesia, als volk is verbonden met de priester. Die band tussen voorganger en volk kwam ook tot uiting in de vorm van kerkbouw in het vroegste christendom, volgens Jounel." Veel later zie je een scherpe scheiding ontstaan tussen priester en gelovigen bijvoor beeld door de communieban ken. In de nieuwe kerkbouw is die scheiding weer verlaten en zitten de mensen in de kerk om het altaar heen. Theologisch zijn er verschil lende mogelijkheden en het minste dat je dan kunt ver wachten is dat de bisschoppen daarover met het Landelijk pastoraal Overleg in dialoog gaan, aldus prof. Lukken. Hij meent dat de opvatting van de bisschoppen bepaald wordt door een visie op het ambt, waarbij er voor hen een wezenlijk onderscheid is tus sen priester en leek. Zij gaan in tegen een theologie die het ambt primair ziet als een dienst. (Van onze speciale verslagge ver Klaas van der Kamp) GENEVE Hoe denken de verschillende godsdiensten over heil, hoop en spirituali teit? Zijn er parallelle gedach ten binnen de religies? Deze vragen komen aan de orde in een uitgave van de Commissie „Dialoog met aanhangers van andere godsdiensten" van de Wereldraad van Kerken. .Over twee jaar wordt de dis cussie voortgezet als de reac ties van vijftig gemeenten en studiegroepen gebundeld aan het Centraal Comité (bestuur) van de Wereldraad worden aangeboden. De commissie is in 1971 ge vormd op verzoek van enkele kerken in Azie, waar christe nen een minderheid vormen. De dialoog is uit de nood ge boren, maar door de dialoog met andere religies aan te gaan worden we zelf bewus ter van ons geloof, vindt Wes ley Ariarjah, directeur van de commissie. De „theologie van de religies" is de laatste jaren sterk ge groeid. Aanhangers van ver schillende levensovertuiging ontmoeten elkaar steeds va ker. Duizenden gastarbeiders wonen in West-Europa. Ze blijven hun religie trouw. Christenen worden daarmee geconfronteerd. Ze merken dat een islamiet ook over Je zus spreekt en ze zien de spi ritualiteit van èen hindoes. Christenen worden genood zaakt na te denken over de religie van anderen. De We reldraad van Kerken wil daarbij helpen met het on langs verschenen boek „My neighbour's faith and mine" (Het geloof van mijn buurman en dat van mijzelf). Daarin wordt een overzicht gegeven van theologisch belangrijke onderwerpen en de visie van verschillende godsdiensten daarop. In de uitgave staat, dat de bij bel in verschillende toonaar den spreekt over thema's als heil en hoop. „In de evange liën is er bijvoorbeeld sprake van eeuwig leven, heil en Ko ninkrijk Gods. Het blijft on duidelijk in hoeverre deze termen elkaar dekken. Als de bijbel zelf niet eenduidig is, hoeft het christendom zich ook niet een dergelijke doctri ne op te laten leggen", aldus prof. D. Eek, voorzitter van de commissie. Prof. Eek wijst op bijbelplaat sen, waar ruimte is voor het gesprek met andersdenken den. Te denken valt aan Jona die naar Ninevé moest, Jezus die de Samaritanen niet ver achtte en Paulus die de Athe- ners toesprak in hun eigen taal met verwijzing naar hun eigen filosofen. „God schiep toch de hele wereld. Niemand valt buiten zijn hand". Van zelfsprekend heeft een derge lijke opvatting consequenties voor de opvatting over zen ding. „Dialoog houdt in dat pending niet langer de missie van de kerk is, maar wordt tot de missie van God", aldus prof. Eek. De commissie richt zich ook op het contact met nieuwe re ligieuze stromingen. In princi pe, zo is de gedachte, heeft ie der mens recht op een eigen levensovertuiging. De Brit K. Cracknell wil daarom in prin cipe geen enkele secte veroor delen. Dat houdt voor hem in, dat beperkende maatregelen als onlangs opgelegd in Italië tegen de Scientology Church niet door de beugel kunnen. Onverlet het feit, dat deze mensen nooit lid zullen wor den van de Wereldraad. Glemp uitgenodigd naar Sovjet-Unie WARSCHAU Kardinaal Jozef Glemp, leider van de Poolse katholieke kerk, heeft gisteren gezegd dat hij een uitnodiging heeft gekregen van de Sovjet-Unie om vol gende maand een bezoek te brengen aan Moskou. Glemp zei evenwel geen gelegenheid te hebben zelf naar Moskou te reizen, en een vervanger te zullen sturen. De Poolse primaat zei dat de uitnodi ging afkomstig was van de Russisch-orthodoxe kerk. Volgens een bron bij de ka tholieke kerk zou een bezoek van Glemp aan de Sovjet- Unie de weg kunnen berei den voor een mogelijk be zoek van paus Johannes Pau lus II aan dat land. De paus heeft laten weten dat hij vol gend jaar graag de viering van de duizendste verjaardag van de komst van het chris tendom in Rusland zou wil len bijwonen, en kerkelijke bronnen hebben gezegd dat de mogelijkheid van zo'n be zoek zou kunnen worden be sproken als Sovjet-leider Mi- chaïl Gorbatsjov later dit jaar Rome bezoekt. OEGSTGEEST In decem ber is op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Australische Raad van Ker ken (ACC). de Melanesische Raad van Kerken (MCC) en de Indonesische Gemeen schap van Kerken (PGI) in Papoea Nieuw-Guinea, ge dwongen terugkeer van de ongeveer 10.000 vluchtelingen uit Irian Jaya, het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea, afgewezen. Dat bericht de Raad voor de Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk, die laat we ten dat de zendingen van her vormde en gereformeerde Kerken zich zowel geestelijk als financieel medeverant woordelijk weten voor deze oecumenische bezinning. Voorts is ds. Sawor van de Evangelisch Christelijke Kerk in Irian Jaya vertrokken naar Papoea Nieuw-Guinea, waar hij als pastor voor deze vluch telingen zal werken. De kerken van Papoea Nieuw-Guinea zijn begonnen aan een actie om een goede verstandhouding te scheppen tussen de lokale bevolking en de vluchtelingen, van wie 700 worden bestempeld als „poli tiek bewust", waardoor terug keer naar Indonesië is uitge sloten. De kerken hebben de Indone sische regering verzocht het Rode Kruis of het Hoge Commmissariaat van de Ver enigde Naties in te schakelen als onafhankelijke toezicht houder bij vestiging van vluchtelingen in hun vroege re gebieden. De hoge commissaris van de VN heeft de Indonesische Ge meenschap van Kerken en de rooms-katholieke bisschop penconferentie een aanzien lijk bedrag in uitzicht gesteld voor hervestiging van vluch telingen in het Moejoe-gebied van Irian Jaya. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- den stukken te bekorten. Moreel analfabetisme Met een bijl kun je voor een oud vrouwtje houtjes hakken, maar je kunt er haar ook de hersens mee inslaan. En met een spuit dien je een genees middel toe, maar eventueel ook heroïne. Zo zijn er vele vindingen die ten goede kun nen worden aangewend, maar die. in verkeerde handen, een krachtige bron van onheil vor men. Of het nuttig kan zijn vóór de geboorte vast te stellen of er een jongen of een meisje komt, weet ik niet. Maar dat het tot verschrikkelijke din gen kan leiden blijkt wel in India. In de vele abortuskli nieken van een grote stad, waar ongelooflijke aantallen abortussen worden uitgevoerd, is 97% van de slachtoffers een meisje. In China is iets derge lijks aan de hand. De overheid verbiedt meer dan één kind, ouders willen dan liever een jongen, eventuele meisjes gaan eraan. De verstoring van het natuurlijk evenwicht tussen het aantal jongens en meisjes is al op tientallen miljoenen geschat. Je hoeft geen profeet te zijn om te voorzien, dat al die overcomplete mannen bin nen twintig jaar kunnen gaan uitzwermen, of opmarcheren onder dekking van „moderne micro-elektronica". Intussen is Europa dan sterk vergrijsd en aids heeft de jon gere generaties nog eens uitge dund, terwijl in Duitsland nu al een zorgwekkende achter uitgang van de kwaliteit van het manlijk zaad is geconsta teerd. Er zijn leukere vooruit zichten denkbaar. Maar de „moderne" intellectueel die morele analfabeet blijft schamper lachen bij het woord „moraal". Als één van Dosto- jevski's gebroeders Karamazov blijft hij roekeloos spelen met mogelijkheden en theorieën, blijkbaar onverschillig voor wat anderen ermee uitrichten. Tot hij zélf geconfronteerd wordt met de uitwerking van virussen, die hij zelf in het le ven heeft geroepen. K. Verheul, DEN HAAG. Leken op het altaar De r.-k bisschoppen in Neder land willen niet meer, dat le ken tijdens het eucharistisch gebed naast de priester op het altaar staan, omdat hun aan wezigheid „verduistert,, dat .juist bij het eucharistisch ge bed" de priester namens Christus optreedt. Deze ziens wijze doet mij vrezen dat de bisschoppen steeds meer van Christus vervreemden. Het is niet nodig over deze materie theologen te raadplegen. Wij hoeven ons Jezus' optreden maar voor de geest te halen. Die immers vergaarde de mensen rond zich, gelovigen of niet, zondaars of vromen, kinderen of volwassenen, kortom: iedereen. De bisschop pen doen nu precies het tegen overgestelde. Op het moment bij uitstek waarop de priester als Christus kan handelen moet hij zich precies tegen overgesteld opstellen: hij moet mensen wegsturen. Als Chris tus dat zelf bij het laatste avondmaal ook had gedaan, dan had er nooit zoiets als Christendom ontstaan. Het eucharistisch gebed moet na tuurlijk wel worden aangepast. Waar „wij" staat, moet nu „ik" komen te staan: „Als ik dan eet van dit brood en drink uit deze beker verkondig ik de dood des Heren totdat hij komt" etc. Overigens: zit men niet in de hele kerk rond het altaar? Ik persoonlijk hoef nu zo no dig niet meer op het altaar. En nog wel in de kerk? De bis schoppen vinden blijkbaar dat zij de kerk zijn. Ik kan slechts geloven in een kerk van men sen, zoals die door Christus be doeld is. voorIchoten. Gênant Hulp in natura in deze voor velen moeilijke winterperiode door middel van EG voedselo- verschotten staat volgens staatssecretaris De Graaf „haaks op het inkomensbeleid van Nederland, dat zijn bur gers een uitkering verschaft die voldoende is om van te le ven". Dat stond in de laatste alinea van het bericht, waarin werd gemeld dat dezelfde staatssecretaris het niet nodig vindt meerjarige minima een koude toeslag te geven. Ik vind dat even gênant als de opmerking van minister Ru- ding enkele weken geleden in een interview in de oudejaars krant, waarin hij sprekend over de lange dagen die hij maakt zei dat men wel eens had uitgerekend, dat hij eigen lijk maar twintig gulden per uur verdient. J.S.J. Zwagerman, RIJSWIJK. Foto Het is nog maar kort geleden dat ik in de krant een foto zag staan van een ongeluk, waar bij een nog heel jong iemand was omgekomen. Ik heb daar grote moeite mee. Niet dat ik het zelf zo afschuwelijk vind om zo'n foto te zien, maar ik denk aan de familieleden van het slachtoffer. Voor die men sen er kunnen ook vrien den en kennissen zijn die van het ongeval nog niets hebben gehoord moet het een flin ke klap zijn om een dergelijke foto in de krant te zien. Ik kan me vergissen, maar mij lijkt zoiets erg moeilijk. Nu weet ik wel: een krant moet nieuws brengen, ook wanneer dat slecht of zelfs gruwelijk nieuws is. En dat foto's daarbij zeer functioneel kunnen zijn is mij duidelijk. Maar onze krant is een regionaal blad. Daarin een foto plaatsen van een in die toch betrekkelijk klei ne regio gebeurd fataal on geluk is iets, dat m.i. niet altijd kan. Nogmaals: niet omdat het verwerpelijk zou zijn afschu welijk nieuws, dat er nu een maal is, in woord en beeld te verslaan. Maar heel gewoon om direct bij het gebeuren be trokken en dus toch al getrof fen mensen uit de eigen, na bije omgeving een extra schok te besparen. Misschien is het (per geval) op zijn minst een overweging waard. ELKE fractie in de Tweede Kamer is met afschuw^, over de gewelddadigheden bij de ontruiming van eei pand deze week in Nijmegen evenals over de bram gen bij Makro-vestigingen. Er bestaat echter geen zindheid over de houding die moet worden aangem genover de misdadige elementen die zich daaraan schuldig gemaakt. „De bijl aan de wortel van de ving", zo omschreef het CDA-kamerlid Gualthérie v*e zei de situatie waarin wij gaandeweg zijn beland, nister Korthals Altes van justitie verzekerde daaroj „de daders niet graag zou toegeven dat ze in staat zij aan de wortel van onze samenleving te leggen". De partijgenoten van de VVD-minister reageerden^ onderkoeld. Zij uitten zich in holle retoriek, zoals i] CDA-kamerlid Van Weezei die een vergelijking trol de huidige situatie in ons land en de Duitse republie) dens de revolutiedagen in 1919 werd geproclameerd, schiedenis van de Weimar-republiek heeft bewezen, 1 onvoldoende politieke aandacht en onmacht kan lew riep het kamerlid uit. ONZE vaderlandse democratie staat uiteraard heeli viger in haar schoenen. Bij de ernstige, ontwrichtend waar het bedrijfsleven, de justitie en de politie ziel over gesteld zien, gaat het kennelijk om kleine keil misdadige actievoerders. Het overgrote deel van onzj king wijst hun acties verontwaardigd van de hand. de taal en overdreven emotionaliteit in de Kamer b geen steek verder en brengt bovendien het risico mee, dat de raddraaiers er zich door voelen aanges] acties uit te breiden. 1 MINISTER Korthals Altes, die terecht waarschu „ongerichte algemene verontwaardiging", constat» dat de tot nu toe tegenover krakers betrachte toler; keerd is begrepen en als onmacht is opgevat. Tegen< onverdraagzaamheid, aldus de minister, past maar woord: „Onverdraagzaamheid, maar dan wel bi) grenzen van de wet". r VERSCHEIDENE kamerleden staken overigens hu rustheid niet onder stoelen of banken over het uitblij11 resultaten van de opsporingsacties. De minister liet w de inspanningen van politie, justitie en Binnenlands^11 heidsdienst verder worden opgevoerd en dat de sai^e king met het bedrijfsleven is verbeterd. Hij wil een' rechercheteam samenstellen om bij ernstige ordevi gen en vernielingen sneller de hand te kunnen leggr' daders. De minister wil daarmee een beter beeld krifr de vertakkingen over ons land van verschillende gq° gen. Hopelijk kan daarmee hun misdadig optrede^ worden ingedrukt. fij br Ministers uit acht Latijnsamerikaanse landen, taris-generaal van de Verenigde Naties Perez de C( functionarissen van de Organisatie van Amerikaan hebben deze week getracht de landen in Midden-j rond de tafel te krijgen, in een poging een einde 1 aan de voortdurende spanningen in deze regio, heeft niets uitgehaald; net als alle vorige is ook dez^. poging volslagen mislukt. VOORNAAMSTE struikelblok blijft de relatie metl] se bewind in Nicaragua. Met name El Salvador en F zijn weinig verzoeningsgezind en geven, net als de V(__ Staten, Nicaragua alle schuld van de onrust in hefe, Hoezeer het ook waar is dat Nicaragua de belofteSct revolutie van 1979 (nog) niet is nagekomen, het i^ eenvoudig de schuld uitsluitend op dat land af te sc c >0, oECRETARIS-generaal Perez de Cuellar kwam n|ni van de rondreis tot de schokkende conclusie dat bij bis naamste partijen geen enkele bereidheid bestaat te k< een gezamenlijke politieke oplossing van het Middèci kaanse conflict. Ook de Amerikaanse regering geeft,|p de voortdurende steun aan de Contra's, kennelijk d keur aan het voortduren van het oorlogsgeweld. d, C A.ANGEZIEN er zonder direct militair ingrijpen0^ Verenigde Staten wat op zichzelf een rampzalig sing zou zijn geen enkele kans is op een militai braak, blijft Midden-Amerika gevangen in een spifcn bedreiging en geweld. Intussen is het de burgerbevolja: de prijs betaalt van het voortduren van deze situatr^ binnen de betrokken regeringen is er klaarblijkefJa( mand, die daar zwaar aan tilt. ir_C Even doorzettende dooi DE BILT (KNMI) De hoge- drukzone boven de Britse Ei landen en Noord-Frankrijk verandert slechts weinig van plaats. De druk boven Scandi navië wordt echter lager, waardoor de noordwestelijke stroming wat gaat toenemen. Morgen staat er dus wat meer wind. De mist zal dan overdag in vrijwel het gehele land ver dwijnen. In de nacht en in de ochtend zal de mist echter nog hinderlijk zijn, terwijl door de aanwezigheid van vorst in de grond ook nog gladheid kan voorkomen. De luchttempera tuur bliift echter boven nul, in de middag van 2 graden in het zuidoosten tot 6 graden aan de kust. Zondag bereikt ons over zee koude poollucht. Na het weekeinde komen dan sneeuwbuien voor. De tempe ratuur gaat geleidelijk dalen, met na maandag weer lichte vorst in de nacht. Sneeuwbericht Skigebieden dicht-bij-huis België: zowel in de provincie Luik als Luxemburg zijn nog maar zeer beperkte winter sportmogelijkheden op een sneeuwlaag van zo'n 10 cm. Op een enkele uitzondering na, is alpine-ski in deze gebie den niet meer mogelijk; Duits land: in de Eifel matige ski- en redelijke langlaufmogelijkhe- den. Er ligt gemiddeld 20 cm r* sneeuw; Sauerland: cm (goed tot zeer go#Jk 50 tot 150 cm (goedPj" goed); Zwarte Woud: fle cm (goed tot zeer g!s pengebied: over het nog steeds goede wiiP'i mogelijkheden. cht Weersverwachting to morgenavond: /Tl overgang naar dooi;» overal droog; Eifel, B erland en Zwarte Woi selijk wat lichte sne^ motregen, met ijzeS' grens rond de 150r^ maar aanvankelijk o 1 onder de 400 meter. 1 Zwitserland en Not vrijwel overal drooj grens tussen de 100Ü meter Overzicht van de ge sneeuwhoogten in ce* (het eerste cijfer geld dalen, het tweede vo f ge re pistes): Oosten rij berg: 95 en 165; TilW 140; Salzburgerland: tJ( Karin thië: 65 en 100, land: Berner Oberlai 110; Graubünden: Wallis: 70 en 140; Noj Alpen: 40 en 80; Frai voie/Haute Savoie: Alpes du sud: 55 en 1 Voor meer gedetaillf formatie uit de geno< den de ANVj v sneeuwlijnen (ges*/ 40 cent per minuut):b« n/Eifel/Sauerland /Zwarte Woud: 06 - t/s Oostenrijk: 06 - 91' Z wi tserland/FrankriI /Noord-Italië: 06 - 9(

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2